Het kasteel ter Coulster 23 MEI 1952 3 UITKIJKPOST Alckmaer was thands voor goed bele gen en de belegeraars snoefden niet wei nig, dat zy het er mêe maken zouden als met Haerlem maar binnen korte- ren tijd. Dit laatste viel hun 't eerst tegen, en er was tenminste nog een druppel "hertigheydt in de door angst flaeuwe gemoederen". Wie 't op den Coulster welmeenden met het land en den Prince, moet het somwijlen wel angstig om 't hart geworden zijn, by het onophoudelyk gedonder der kanonnen, die de kleine stad (maar waar zoo groote moed huisde!) dreigden te ver nielen, en waarby de burchtwacht wenschte by het stormen tegenwoor dig te mogen zijn. Maar er kwamen ook wel eens tijdingen, die de trouwe harten in stilte van vreugd deden klop pen, al verbitterden zy den vijand, die wrake zwoer over den dood van een vriend of krijgsmakker, by een storm of uitval met zoo velen onder het ge weer dier verwaten burgers, "mannen als bootsgezellen gekleedt" bezweken. Want d'Alckmaers hettigh hart, met 't voorhooft straf, vol kreucken, End 't heet beroerde bloedt, bewees genoegh het jeucken Van haer bloedtanden graeg: want noyt en sachmen, dat Den grammen Hemelarm veel snelder loste glat Zyn Haghel-stienen, op een schoon bezayden Acker, Ghelijck m'uijt Alcmaer sach dick vlieghen snel end'wacker 'T ghekogeld haghel-lood; end' zoo m'uyt Alckmaer zach De keghel-stienen hard dick snuyven op den dagh; Ja zoo m'uyt Alckmaer sach zeer schrikkelyck dicht schieten De brand-teerhoepen fel end' 't heet kalck-water ghieten In 't bloed'ghe Spanjaerds hart, op d'harde Spanjaerds kop, Om d'arme Spanjaerds hals, in 's Spanjaerds oogh en 'krop: Want 't vlieghend stormen-tuygh, op d'aerd niet moghend' vallen, Dood, quest, brand ende broeyd veel spaens krys-volck met allen. Gheen schutter, hy en heeft een Spanjaerd voor zijn wit, Gheen worper, oft sijn stien kneust hooft, arm, bien, oft lit; Gheen teerhoep die niet werd om een Spaens'-hals gheschoten: Gheen Spanjaerd die niet werd met water heet beghoten: Van al dit snuyf-gheschut, van al dit fel ghewerp En zachmen niet dat yet vergheefs ghedaen werd scherp, Om dat het eens-klaps werd ghebonst van boven neder; Doch niet te min elck Spaens-soldaet quam met sijn leder, End' droegh zelf na de Stad sijn wegh op sijnen rugh. Ja passen niet'eens op al 't schieten, ghieten vlug, Maer gheven hooft end' keel geheel end' al ten besten, Doch nimmermeer de rugh, noch oock de zyd': ten lesten Al hobbetobbend om end' om end' wederom Zoo komt op 't Bolwerck al vry een groote som; Waer door den Burgery verschrickt, verbaest, verwondert, Schoot, smeet, wurp, stack end' brack, van boven neer in 't hondert. Want hier een Borger klooft een Spanjaerds hooft aen tween, Zoo dat elck bloedigh' helft valt op een schour alleen. Deez' werpt een Spanjaerd met een keghel-stien in 't voorhooft, Dat 't breindaer werm uyt spat. Deez' daer een Spanjaerd doorklooft Met sijn scharp Slach-swaerd lang. Die ryght daer aen een Spiets Twee Spanjaerds in de vlucht, maer vast en vord'ren niets, Want 't yser ziet men voor, end'achter 't hout uyt steken, Zy swieren heen end' weer, 't ghesicht beghint te breken, Zy stroncklen zwymlich neer, Haer ziel rood van bloe-dorst, Vlieght eens-deels uyt haer rugh, spoyt aerdeels uyt haer borst. Deez' slinghert met der vlucht een vette Teerhoep brandigh Om eenen Spaenschen hals, die willend' onverstandigh Af-trecken metter hand, voelt niet dan enckel vier, Waer door hy van de vest vliedt dul end 'razend schier; Maer syn voet heffend' aen den slingher-roos ten lesten. Stort hy, met 't hooft om laegh, in 't water van de Vesten, End' ziet deez' Spanjaerd raeckt, zeldzaam wonder groot) Al brandend, hangend, end' al drenckend aen sijn doot. Twyl hier een Spanjaerd ghlist (in 't klimmen van sijn ladder) Hangt hy aen d'handen vast: maer hier komt een stadsmadder End' mayt hem d'handen af, met sijn zeer scharp Cortlas; Syn druypend' handen die bekleppen den leer ras, End' plomp verloren stort sijn rapp'ghe Romp zeer peucklich, Van boven neer met 't hooft diep in de modder deucklich, End'staet zo op zyn hooft, end' wyst na de gheen Die hem den dood-slach ghaf mt 't enen end 't ander been. Hier kryght een Spanjaerd een dood-steeck in sijner zyde, 'T welck voelend', keert de rug, vliet van de Vest by tyde Na 't Legher, end schryft langhs den weg met purper inckt Zyn droevigh ongeluck, dat uyt sijn wonde zinckt. Daer werd een Spanjaerd met 't Rappier den buyck door-reghen, Waer door hij valt in 't zand; den Burgher onversleghen, Trapt hem soo lang op 't lyf tot dat hy spouwt onsoet Half door mond end door 't lyf, syn darmen end syn bloet; Ghelyck door 't treden op den Wyn-pars men ziet stoyten Veel roode beexskens uyt blaauw'-rype Druyven spoyten. Een ander kryght een steen op sijn hers'-becken meest, End' vallend geeft hy knap alspillebiend' sijn gheest. Hier bongster een een Spaensch van boven de Borstwering, Die valter een op 't hooft, deez' valt met zyn om-kering Een derd' oock onder voet, de derd' een vierd', een vyfd'. De vyfd' een sest, tot dat daer niemand staende blyft, Maer raecken zoo beneen, som went'lend', som met draven, End' werden levend-dood zoo in de graft begraven. En die slachting was niet alleen van naby, in den wilden storm, waar het lijf of lijf gold: ook op den afstand, zoo die slechts onder 't bereik der stads kanon nen viel, werden de vijandelijke gelede ren gedund: Want 't Alckmaer grof- geschut komt alzoo dapper treffen In 't Spaens slagh-oord, en maeckt daer door een breewegh effen, end 't rabraeckt van 't Krijs-volck aen flenters d'arme Le'en, Dat heel verplettert vlicht aen duyzend stucken heen. Terwyl een Vaer zyn Zoon moed gheeft, komt een kloot zweven, Die geeft den Vaer de dood, end 't kind schrick ende beven, Terwyl een Hopman hier met mond end' hand ghebied, Soo komter snuyven uyt de stad een lood, dat vlied Hem tot de mond zeer snel en tusschen zyne tanden, Dat hem beneemt de spraeck, end' 't woyven van zyn handen. Terwyl een Hooft-man daersteld sijn slagh-oorden rad, Zoo komter snuyven uyt dees blixem-donder stadt Een guyvend yser, 't welck een man maer vlicht aan flarden, End'stroopt zyn buurman d'hoed van 't hooft, 't vel van een darden, Terwyl der een soldaet neerbockend ghespt zyn schoen, Zoo komter eenen kloot snel gonsend tot hem spoen, End' neemt hem arm en bien, ja kruymeltz' heel aen kruym'len, Hy rolt daer heen, sijn Maerts die lacchen om sijn tuym'len. Zoo was de ontfangst van het Spaan- sche leger voor Alckmaer. Voorwaar! menig een, al sprak hy 't niet luide, was in zijn hart verheugd, wanneer hy, moede van 't stormen, en buiten het bereik der kogels zoo wel als van 't zwaard der vinnige burgers, den rustigen post op den Coulster weer betrekken mocht, en by zyne makkers ophalen van de nooden die hy door staan, van de heldendaden die hy ver richt had, zich en de gevallenen wraak belovende, wanneer de stad eindelyk zou moeten zwichten. Maar zoo ver kwam het niet. Het ope nen der sluizen te Crabbendam en elders, bracht met een noorden wind het water over het land, en een geluk kig springty deed het tot zoo aanmer- kelyke hoogte zwellen, dat weldra slechts alleen de kaden of zomerdijk- jens begaanbaar waren, en dezen ein delyk ook, door de gedurige stort regens, vergezeld van sterken wind, in glibberige modderpaden veranderden. Don Frederick moest het alzoo opge ven, en zyn leger allengs naar Haerlem te rug voeren, terwijl het fiere stedeken van nu voort "Alcmaria Victrix" op het voorhoofd van heur wapen schrij ven mocht. Op saturdag den lOen October, om streeks den middag, braken de laatste benden, die van Fronsbergh en Eber- steyn, hunne legerplaats in de Nieuw- poort op, en trokken door Heylo naar Limmen en Castricum. De ijverige burgers, na de viktorie, ook heet op de buit, snelden weldra naar de verlaten schansen, tenten, en hutten, en vervolgends den weg op naar Heylo en den Coulster, waar zy meenden dat de Spanjaard by zijn aftocht nog wel iet wat zou hebben achter gelaten. En dat was ook zoo; een twintig tal wel ge wapende ruiters, om den aftocht te dekken. De stedelingen waanden dat het eenigen der hunnen waren; maar naauwlijks vernamen zy het steken der trompetten, of zy stoven haastig uit een, elk een goed heenkomen zoekende, terwijl sommigen, by het scherp nazit ten der ruiters, dwars door het water zwommen, of zich in de rietbosschen wech schuilden. Dat was echter ook de laatste dag waarop de Coulster vreemde bezetting in had; en hoeveel onaangenaams zy er ook hadden gebracht den 1 len Octo ber werd daarover gesproken als over dingen die nu gelukkig tot het verledene behoorden. Toen kwam er ook goed nieuws van de Zuid: Heer Jan, hoewel by den overgang van Haerlem in hech tenis genomen, was kort daarop weder ontslagen, en gelukkig der stede uitge raakt. Ongetwijfeld zal hy zich thands hebben gehaast, om den toestand zijner goederen, zoo lang prooi van 's vijands willekeur, in oogenschouw te nemen, en er orde op te stellen. Het volgende jaar onderteekende hy als gevolmachtigde der Edelen van Hol land het verbond van vereeniging dezer Provincie met Zeeland, en werd als lid van den Landraad over Holland aange steld. In 1577 verbond hy zich ten tweeden male in den echt, en huwde nogmaals eene Jonkvrouwe uit het geslacht van Duvenvoorde, namelyk Maria, dochter van den Haagschen Raadsheer Jacob van Duvenvoorde, Ridder, Heer van Warmond, van der Woude, en Alckemade, en van Vrouwe Henrica van Egmond van Meresteyn. Maria was vroeger Nonne te Rijns- burgh; doch, by de opheffing dier Abdy, in de waereld terug gekeerd, leerde zy den echtgenoot harer bloed verwante kennen, en schonk hem ver volgends hare hand. Niettegenstaande deze vernieuwing van een huiselyken band, bleef Heer Jan yverig werksaam voor het belang van den staat. In 1578 was hy een der genen die de Unie van Utrecht zochten tot stand te brengen, en vertrok het jaar daaropvolgend naar Zuid-Holland, als Baliuw van Voorne en Goeverneur van den Briel. Het huis ter Coulster werd vervolgends bewoond door zijn broeder Antonis van Woerden van Vliet, die er, na hem, in 1596 overleed, en, als de laatste manne- lyke nazaat van hunnen stam, met zijne geslachtswapens in de groote kerk te Haerlem begraven werd. Hy was ge huwd geweest met Geertruyda, Heer Gijsberts dochter van Bronckhorst, en liet gene kinderen na, zoodat de erf goederen thands weder kwamen op Jans dochter uit diens tweede huwelyk, Jonkvrouwe Jenne, die als vrouwe van Hoenkoop, Heylo en den Coulster in den echt trad met Heer Joan Doornick, te Amersfoort, wien zy echter reeds spoedig en op nog jeugdigen leeftijd ontviel: zy stierf in het kraambed, op den 8en Juli 1604 slechts vier twintig jaar oud. By uitersten wille had zy haren neef van Wijnssen de Heerlijk heid Hoenkoop vermaakt. Over Heylo en den Coulster ontstond er thands verschil. Heer Jacob van Duvenvoorde, Heer van Warmond, broeders zoon van Vrouwe Maria, maakte er onmiddellijk aanspraak op, maar kreeg een gevaarlyken mededin ger, Ridder Abel van den Coulster, Lid van den Hoogen Raad te 's-Graven- hage, en in 1540 op twee en seventig- jarigen ouderdom overleden, was een afstammeling in rechte lijn van IJsbrand Ijsbrands van der Coulster, die in 1422 te Dordrecht stierf. Abel had by zijne echtgenote Maria Longijn, eene Brus- selsche, drie dochters nagelaten, die allen gehuwd waren, maar waarvan slechts eene kinderen bezat. Deze was Maria van der Coulster, echtgenote van den Zeeuw Anonis van Cats, uit den stam des rijken Heeren van Symonskercke, en Lid van den Hove van Holland. Heer Anonis was in 1573 overleden, maar hun zoon steu nende op de aanspraken zijner moeder, trad als pretendent voor de opengeval len Heerlykheid op. De zaak kwam voor den Hoogen Raad, en bleef er eenigen tijd hangend, tot dat eindelyk Theophilus van Cats bij vonnisse als de naastgerechtigde erfgenaam werd aan gewezen, en de Heerlykheid Heylo met het huis de Coulster by zijn overige be zittingen voegde. Het huis was intusschen zeer vervallen, zoodat hy zich haastte om er de noo- dige herstellingen aan te brengen, en het uit den bouwvalligen toestand op te halen. Dit mocht te meer noodzakelijk gerekend worden, wanneer hy, die te 's Gravenhage woonachtig was, het voornemen had, om er van tijd tot tijd te vertoeven. Want dat het, schoon geene vijande- lyke benden het schoone Kennemerland meer ontveiligden en verwoestten, toch ten plattenlande niet zoo volkomen vei lig was, als wy er thands gewoon zijn, kan blijken uit het verhaal der volgende gebeurtenis omstreeks dien tijd in deze oorden voorgevallen, en "door Dirk Rayers Hovenier in geschrift gestelt, in 't jaer 1704, volgens zijn geheugenis, uyt de vertelling van zijn vader, van vader, van dezen inhout", dien ik geheel onveranderd terug geef. Zekeren Nobel, Burger, en van goet ge- slagt tot Alkmaer, vergeefs na een be velhebberschap van een oorlogsschip gestaan hebbende, was zoo gevoelig van zig in zijn verwagting bedrogen te zien, dat hy sederd voor nam den vaderlan der 't voorgewend ongelyk betaalt te zetten. Onderwijl eens ten huyse van Rayer Dirkz in 't bijzijn van een Stads bode en dezes Rayers broeder, van deze sprekende, ontstak hy Nobel zoo ge weldig in gramschap, dat hij d'agter- dogt verliesende uytvoer: „hij zoude zijn verhaal daar wel van bekomen, en zoo haast hij de gelegentheyt had, het eerste schip der staten aan boordt klam pen, en den scheepelingen de voeten spoelen." Dit eerlang door den Bode 't gerigt aangebragt, hielp Nobel in hegtenis: maar hoewel de zaak, door twee getuij- gen bevestigt, niet ontkent kon worden, voorspraak, gunst en inzigt van braven afkomst, hielpen hem aan vergiffenis en op vrije voeten, en geschiede dit in t jaar 1625,26 of 1627. Hij maakte zig 't zoek, na zijn ontsla ging, en zich bij de Duijnkerkers geloof hebbende verkreegen, bragt daar te weeg op de hoop van den volgenden aanslag, het bevel over een oorlogschip te verkrijgen. Daar mee in zee gestoken, zeylt hij na zijn vaderlandsche kust, en zet het agter Castrikum ten anker: en bevel aan het scheepsvolk hebbende ge geven waarna zig in zijn afwezen te schikken, vaart, na het vallen van den avont, met de boot na 't strant. Wagt bij de boot latende begeeft hij zig met agt of tien van de wakkerste boots- luij door de duijnen na Heijlo, de land streek hem, door dat hij een Weijdman was dubbeld wel bekend zijnde. Wordt vervolgd.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1952 | | pagina 4