De vestiging van de i,MELCO" te Heiloo KINDERHOEK JE UITKIJKPOST 18 FEBRUARI 1955 STIJGENDE SUCCESSEN VAN O.D.I.L.O. In 14 dagen speelde Odilo 3 wedstrij den waaruit 5 punten gewonnen wer den. Een prachtig resultaat, waardoor de positie op de ranglijst belangrijk verbeterd werd. De le wedstrijd was tegen Tempo, welke met 3 0 werd gewonnen na een zeer spannende strijd. De 2e match was tegen P.C.B. Deze zwakke tegenstander werd ook met 3 0 verslagen. Tijdens deze wedstrijd was Teitsma onze topscprer.In de eerste game scoorde hij liefst 8 pun ten achter elkaar. Met veel vertoon van macht werden de volgende scores bereikt: 15—1, 15—3, 15—2. De laatste wedstrijd moest gespeeld worden tegen S.G.A. Als steeds een zeer lastigetegenstander. Direct nam Odilo de leiding tot 40, toen kwam- S.G.A. terug en kwam op 6—4. Odilo nam toen het initiatief in handen en na enige goede opslagen en goed veld spel werd een 96 voorsprong be reikt. Het einde van de le game kwam met 157 in het voordeel van Odilo. De 2e game werd door S.G.A. gewonnen met 156. De stand was toen 1 1. De 3e game kwam Odilo, na een grote achterstand 82, toch tot een overwinning met 1512. Dat was 2 1 in het voordeel van Odilo. De 4e en laatste game moest de be slissing brengen. Door slecht spel, véél te onrustig, wist S.G.A. deze te win nen met 15- 8. Een gelijk spel 22 was het uiteindelijke resultaat. Jam mer, hier zat beslist ook winst in. WERELDKAMPIOENSCHAP VOETBALLEN VOOR „DE FORESTERS" Voor een behoorlijk aantal toeschou wers draaide j.l. Maandagavond de film over het Wereldkampioenschap Voetballen 1954", die op initiatief van ,,De Foresters" naar Heiloo was ge komen. Het spreekt vanzelf, dat voor af" door de actieve voetballers zeer is genoten van het fantastische voetbal, dat deze film te zien gaf. De tech nische en tactische kunde van deze spelers, gepaard aan een enorme li chaam sconditie, maakt hun spel tot een schaakspel, waarin iedere bewe ging als het ware vooruit is berekend. In zijn openingswoord wekte de voor zitter van ,,De Foresters", de heer v. d. Meer, de leden van deze vereni ging op, het bestuur in de komende weken alle mogelijke medewerking te geven in verband met de situatie, waarin de vereniging is gekomen met betrekking tot hun speelveld. De heer v. d. Meer wees er op. dat het grootste belang is, dat de leden van ,,De Foresters" zich in het open baar van entiek onthouden en dat men vertrouwen moet hebben in het bestuur, dat de onderhandelingen met de Gemeente e.d. met de grootste nauwgezetheid zal voeren. GESLAAGD Bij de gehouden examens van de As sociatie, boekhouden, slaagde Vrijdag onze plaatsgenoot G. J. de Vries. Eerst de oplossingen der opgaven van 28 Januari. 1. Zig-zag. Er moesten 22 woorden van 6 letters gezocht worden. Ze waren: stroef, snavel, knevel, kameel, museum, be rouw, balein, passer, paling, varken, stoker, steven, reiger, hengel, proest, gebouw, mistig, weinig, matras, kel der, rimpel, ijsbaan. Op de zig-zag- lijn kwamSneeuw is lastig 's win ters. 2. Som met Romeinse getallen: 39 maal 41 maal 75 gedeeld door 195 is 615. 3. Buitenlandse plaatsnamen Granada, Toulouse, Lissabon, Odes sa, Genua, Saloniki, Hamburg, Bir mingham1. En dan de nieuwe puzzles: I. Lettergrepenraadsel. Hier volgen 78 lettergrepen, waarvan 23 woorden gemaakt moeten wörder Bak, beeld, bla, 'blik, brood, da, dag. van 3, 4 of 5 lettergrepen, dag, damp, de, de, de, der, der, don, draai, e, e, eet, er, er, ge, gees, gel gen, gen, gen, gen, gen, groot, hol. heid, ke, ken, ko, krui, land, le, len, li, lijk, lijk, maak, me, meel, mon, mor, mil, naar, nier, no, noor, o, or, re, ren, rij, sei, tar, te, ter, tig, to ton, Ya»..va- valk, ven, ver, ver, we, we, ij, ijs, zem, zon, zuid, zwijn. De betekenis der woorden: 1. oud, mannelijk familielid. 2. dankbaar (e). 3. de stilste ochtend van de week. 4. hij maakt muziek langs de straat. 5.' koud eiland. 6. naam van een weekdag. 7. provincie. 8. we hebben het weinig gehad deze winter. 9. droevig. 10. werkplaats van de bakker. II.* restaurant (e). 12. wordt ons brood van gemaakt. 13. wild varken. 14. hij verkoopt allerlei levensmidde len enz. 15. zien we in de spiegel. 16. een der Skandinavische landen. 17. roofvogel (t). 18. verzamelt regenwater. 19. eiland ten Z. van Rotterdam. 20. vergiftig gas uit de kachel. 21. direct. 22. korte tijd (o). 23. een duizendste meter. Zet de woorden onder elkaar. De eerste letters vormen een zin, die we wel eens goed mogen Overdenken. 3 p. II. Een klein roostertje: horizontaal dezelfde woorden als vertikaal. 1. platvis. 2. oud familielid. 3. om wat in te bergen. III. Tandraadsel. 1 P- Horizontaal: stad of dorp, waar veel verhandeld wordt. Op de tanden: 1. kledingstuk tegen kou en regen. 2. varkensvet. 3. rijwiel voor 2 personen. 4. grote stad m Engeland. 5. het zwarte werelddeel. 6. aan de voet (schoeisel). 2 p. Oplossingen komen in de krant van 4 Maart en worden uiterlijk 1 Maart ingewacht. Ladderlijst eind Januari. Jaap Keppel 256, Nelleke Rigter 216, Rob Peereboom 209, Nelly Rem 157, Toosje Garritsen 148, Aaltje Kingma 98, Mary Rigter 80, Joke Garritsen 70, Romelia Verlaan 53, Marjeta Stroet 28 Dick Stroet 28, Hans King ma 24, Henk Hoogvorst 5, Welmoed Hoogvorst 5, Christa v. d. Veer 5. Annie Pater 4. Jaap, gefeliciteerd met je prijs. Het adres weet je. Aan degene die aan het eind der maand boven aan de ladder staat, wordt als prijs een boek uitgereikt. Wie doet er nog mee? Met 'n beetje doorzetten ben je gauw aan 'de beurt. Wie gedurende 2 maanden niet in zendt, wördt voorlopig van de lijst geschrapt. Deze maand waren er 3 rubrieken. Welkom aan de nieuwe op- losters! „DOVES" (ATHLETIEK) HIELD JAARVERGADERING Probleem: trainingsveld Het wordt de athletiekvereniging „Do ves" met gemakkelijk gemaakt. Ai ja ren vormt het trainingsveld „het" pro bleem. Leek de zaak opgelost door het beschikbaar stellen door de ijs baan „Heiloo" van een stuk van de baan, nu is ook dit weer op losse schroeven komen te staan. Leden en bestuur van „Doves" heb ben veel moeite gedaan er een goed trainingsveld van te maken. Enige ja ren is er met veel plezier geoefend in deze ideale omgeving waar een ge schikte kleedruimte ter beschikking stond. Nu zal „Doves" ook daar weer moeten verdwijnen! De verhuur van het gehele terrein aan een andere veehouder ligt er o.a. aan ten grondslag. Op de Woensdagavond in 't Dorps huis gehouden jaarvergadering is er begrijpelijkerwijs iets van gezegd. Men hoopt, dat er toch nog een op lossing gevonden kan worden. Op deze vergadering, die geleid werd door voorzitter-trainer Koelemeij, was een 30-tal leden aanwezig. Het ledental blijft stabiel en bedraagt 52, voor een zeer belangrijk deel wo nende in de z.g. buitengemeenten. Uit 't verslag van mevr. Affourtit- De Hartog bleek, dat financieel 'de vereniging kerngezond is. Het ligt in de bedoeling een soort Athletiekraad te vormen samen met de Alkmaarse vereniging A.V.A. en Olympus. x Men wil dit jaar in het Sportpark te Alkmaar gezamenlijk een grote ath- letiekwedstrijd organiseren. Ieder af zonderlijk is niet in staat iets derge lijks te houden. De Jan Hogenschagen-wisselbeker be hoort voor een jaar toe aan B. Bo,s- man voor de beste athletiekprestatie over 1954. Rein Koelemij mocht de wisselprijs in ontvangst nemen voor de algemene vereri'igingsprestatie. Verder werden ook de andere prijzen uitgereikt, die in 1954 werden verwor ven. Het bleek, dat in 1954 geen grote successen werden behaald. Medegedeeld werd, dat op Zondag 20 Maart de Noordhollandse Bosloop- kampioenschapwedstrijden plaats zul len vinden. In het tweede gedeelte van de avond draaide de heer J. Amoureus enkele filmpjes over athletiek, o.a. een kleu renfilm over trainingen in Hilversum, maar ook de eigen Doves-film werd geprojecteerd. Het was een goede avond. „VOGELVRIJ" Laatste stuk van serie van 4 Op Vrijdag 18 Maart wördt de laat ste voorstelling gegeven van de serie van 4 van de commissie voor goede toneelkunst van het Instituut. Opgevoerd zal worden „Vogelvrij" (The Troublemakers), een toneelstuk van George Bellak, door de Toneel vereniging onder regie van Lo van Hensbergen. Vrijdag 4 Febr. ging in de Stadsschouwburg te Amsterdam de première. Enige der belangrijkste spelers zijn Marie Hamel, Johan Elscnsohn. Frits van Dijk en de regisseur Lo v. Hens- bergen. De laatste tijd korrien regelmatig ver zoeken, te mogen deelnemen aan dit toneelionds. Hierover is beraadslaagd. Er wordt gezocht naar een oplossing, maar deze is niet eenvoudig. De be langstelling voor deze serie toneelvoor stellingen is nu eenmaal belangrijk groter dan er plaatsen beschikbaar zijn in ,,'t Gulden Vlies". Men kan er in ieder geval van verzekerd zijn, dat naar een aanvaardbare oplossing ge streefd wordt. s >- „Als eel1 donderslag bij heldere hemel" om de Alkmaarse Courant te citeren viel Vrijdagavond 28 Januari de be slissing, dat de „Melco" in Heiloo zou worden gevestigd. Hiermede zal Heiloo dan een industrie rijker worden en wel een, die daar precies past. In ons dorp, dat gelukkig zijn landelijke afkomst niet verloochent, is een zuivelbedrijf goed op zijn plaats. Het is zeer de vraag of in het algemeen de vestiging van industrieën in onze mooie en landelijke omgeving moet wor den gestimuleerd. Waarschijnlijk doen wij er wijs aan om dat over te laten aan de mensenconcentraties in woningblokken, die zich steden noemen. Wij, bewoners van Heiloo, geven er de voorkeur aan om ruimer adem te kunnen halen, in een klimaat, dat minder industrieel en min der rokerig is. Het zuivelbedrijf daaren tegen zal het landelijke accent van Heiloo onderstrepen, waarbij nog komt, dat zo'n bedrijf, om eigen bestwil, buitengewoon hygiënisch moet worden opgezet en ge houden, zodat de frisheid ervan in schril contrast zal staan tot de troosteloze mie zerigheid, die men vaak geneigd is aan het begrip „industrie" te verbinden. Wat is deze „Melco"? Het zal U thans ongetwijfeld interesseren en wij hebben dan ook niet geaarzeld daarover ons licht op te steken. De „Melco" officiéél geheten Coöpe ratieve Centrale Melkinrichting G.A. „Melco" is een gemeenschappelijke onderneming van een twintigtal coöpera tieve zuivelfabrieken, die alle gelegen zijn in Noordhollands Noorderkwartier en West-Friesland. Al deze fabrieken ma ken vanouds kaas als hoofdproduct en daarnaast boter, terwijl verschillende zich later ook toelegden op de bereiding van melkpoeder en consumptiemelkproducten. De eisen, die aan de moderne oonsump- tiemelkvoorziening worden gesteld, vra gen hypermoderne, zeer kostbare installa ties, waarvoor de investeringen alleen renderend kunnen zijn bij een grote om zet. Aangezien de omzet van elk der aangesloten bedrijven onvoldoende groot is om zich dergelijke investeringen te kunnen permitteren, heeft men gemeend dit gezamenlijk te moeten doen. Na veel voorbereidend onderzoek en na vele on derhandelingen kon op 17 September 1954 de nieuwe coöperatieve vereniging worden opgericht. Zij stelt zich de op richting van een modern bedrijf voor clc bereiding van flessenmelk en andere, ver pakte, oonsumptiemelkprnducten ten doel. De aangesloten leden-fabrieken betrekken de producten van hun centrale productie bedrijf en zetten die, met de op de be drijven uiteraard reeds aanwezige losse melk aan de slijter af. De aan de „Melco" deelnemende bedrij ven, die tezamen per jaar ruim 200 mil- lioen kg melk verwerken, zijn de vol gende „West Friesland" te Abbekerk, „De Ster" te Baarsdorpermeer, „Bamestra" te Mid- den-Beemster, „De Tijd" te Reemster, „De Goede Verwachting" te Bobeldijk, „Eendracht" te Den Burg (Texel), „Bre- derode" te Egmondermcer, „Excelsior" te Heer Hugowaard, „De Volharding" te Hem, „Hoogkarspel" te lloogkarspel, „De Vereniging" te Limmcn, „Ons Be lang" te Middelie, „Aurora" te Opmeer, „Concordia" te Oudendijk, „De Goede Verwachting" te Groet, „De Eensgezind heid" te St. Maartensbrug, „Neerlandia" te Stompetoren, „Warder" te Warder, „De Eendracht" te Warmenhuizen, „Eensgezindheid" te Wervcrshoof,Nieuw Leven" te 't Zand. Het bestuur van de „Melco" bestaat ge deeltelijk uit directeuren en gedeeltelijk uit bóeren-bestuursleden der aangesloten bedrijven. Het is als volgt samengesteld: N. T. Hopman, Schagerbrug, voorzitter; C. A. Berkhout, Baarsdorpermeer, vice- voorzitter; H. de Jong, Stompetoren, se cretaris; N. Kaag, Groet; F. Peetoom, Berkhout; J. Veldstra, Opmeer; C. J. Verdcgaal, lieer Hugowaard, leden; ir T. G. Tomson, Heiloo, adviserend lid- De „Melco" heeft inmiddels de melkin richting „Mica" te Alkmaar overgenomen. Deze melkinrichting was zelf reeds een combinatie, waarin vijf Noordhollandso fabrieken deelnamen. Door de overname van de „Mica" is de „Melco" tevens eige nares geworden van de „Eerste Heilooër Hygiënische Melkinrichting" aan de Bu- renweg, zodat feitelijk al niet meer kan worden gezegd, dat de „Melco" dank zij de beslissingen op Vrijdag 28 Januari haar joyeuse entree in Heiloo heeft ge maakt. Tot directeur van de „Melco" is benoemd de heer A. Roodenburg, thans adjunct- directeur bij de melkinrichting O.V.V.- M.O.B.A. te Amsterdam. De architectuur van het nieuw te bou wen bedrijf is toevertrouwd aan het ar chitectenbureau Martens en Kramer te Oosterhout (N.-B.). Zij zullen zich be ijveren om een bedrijf te scheppen, dat, wat de architectonische vormgeving en de omringende erven en beplantingen be treft, in de omgeving zal passen en naar wij mogen aannemen door de inwoners van Heiloo met genoegen zal worden ge zien. Naar wij vernamen, ligt het in de be doeling om het laden en lossen van de auto's met kratten binnen het bedrijf te doen plaats vinden, zodat het hinderlijke lawaai, dat de melkinrichtingen in de steden veelal kenmerkt, zal worden uitge sloten. De aanvoer van de melk zal voorts plaats vinden met tankwagens, zodat de voor de omgeving hinderlijke melkaanvoer door middel van de vele wagens met melkbus sen vermoedelijk ook geheel kan worden ondervangen. Van de werkgelegenheid, die het nieuwe bedrijf schept, moet men zich geen over dreven voorstellingen maken. In een mo derne melkinrichting geschiedt alles zowel uit een oogpunt van hygiëne als uit een oogpunt van efficiency zo veel mogelijk automatisch. Wij kregen de indruk, dat de „Melco" een bedrijf zdl worden, waarvan we de ontwikkeling met belangstelling gade zul len slaan. Wij willen er op deze plaats gaarne onze voldoening erover uitspreken dat de vestiging van dit moderne bedrijf in Heiloo mogelijk is geworden. Wij heten het nieuwe bedrijf dan ook gaarne van harte welkom binnen onze gemeente en spreken de hoop uit, dat de ontplooiing ervan veel voldoening zal geven, zowel aan hen dfe dit bedrijf ondernemen als aan de gemeente Heiloo.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1955 | | pagina 4