m m m m m m m m KINDERHOEKJE m RUILBEURS 30 MAART 1956 3 UITKIJKPOST MELKVOORZIENING OP LAGERE SCHOLEN BESPROKEN Vrijdagavond (2 weken geleden) kwa men op 't gemeentehuis bijeen leden van de oudercommissies, hoofden der lagere scholen en vertegenwoordigers van de plaatselijke schoolbesturen. Naast burgemeester Kalff was aanwe zig de heer H. C. Meijer uit Den Haag, inspecteur van de landelijke „School- melkvoorziening" Dr. M. L. J. Vaessen leidde de bijeen komst. Hij sprak over de wenselijkheid van de schoolmelkvoorziening. Een en- quette bij de ouders van alle lagere scholen heeft uitgewezen dat zeer vele ouders de schoolmelkvoorziening zou den zien ingevoerd. Zo zouden van de 420 openbare scholen er 400 betrok ken willen worden bij de schoolmelk voorziening. Bij het christelijk onder wijs 80 van de 81 De heer Meijer hield een oriënterende inleiding, waaruit aan de hand van vele rapporten van schoolartsen en cijfers bleek, dat de schoolmelkvoorziening zeer gewenst is. Uit het rapport van de voedingsraad is, na een ingesteld onderzoek gebleken, dat het melkgebruik zowel in de grote steden als op 't platteland zeer onvol doende is. 13 procent van de school gaande jeugd drinkt nimmer melk Het idee, op school de kinderen melk te laten drinken, wint snel veld. Waren er in 1955 nog maar 68 gemeenten die melk op scholen verstrekten, thans is dit reéds gestegen tot 172 met 370.000 melkdrinkertjes. Hoewel ook de heer Meijer zijn ogen niet sluit voor het werk dat voor het onderwijzend personeel aan de school melkvoorziening is verbonden, zijn de voordelen voor het kind van dusdanig belang, dat deze ruimschoots opwegen tegen het werk. Dit is trouwens door een goede organisatie tot een minimum te beperken. Bij invoering van de schoolmelkvoor ziening, krijgen de kinderen op de hele schooldagen een kwart liter flesje ge pasteuriseerde melk voorzien van een rietje. Dus 1 liter per week. De prijs, die de ouders hiervoor moeten betalen bedraagt niet meer dan de prijs van 1 liter losse melk. De meerdere kosten, voor speciale botteling, bijlevering van rietjes, het 's winters op temperatuur brengen enz. zullen gedragen moeten worden door het gemeentebestuur en het Centraal Schoolmelkcomité te Den Haag, elk voor de helft. De heer Meijer wees er nadrukkelijk op, dat de bijdrage door het Centraal melk- comité geen Rijkssubsidie is, maar geld dat bijeengebracht wordt door de ge-r zamelijke zuivelindustrie. Spreker wees er ook nog op dat de overheid hier niet ingrijpt in de be voegdheden van de ouders. De ouders beslissen zelf of hun kind (eren) al of niet meedoet(n). Zelf betalen zij ook de melk. Na deze inleiding werd een aantal vra gen gesteld. Zo zou men gaarne zien dat het inkasseren van het melkgeld niet op de school plaatsvindt, doch via een bonnensysteem bij de melkslijters geschiedt. In een aantal gemeenten in ons land volgt men dit systeem reeds met succes. Contact zal worden opge nomen met de melkslijtersvereniging. Op voorstel van dr. Vaessen zal een voorlopig plaatselijk comité worden sa mengesteld, bestaande uit een verte genwoordiger van het gemeentebestuur, onderwijzend personeel en oudercom missies van alle lagere scholen. Dit voorlopig comité zal zich belasten met de voorbereidende werkzaamheden om tot schoolmelkvoorziening te komen. BEVORDERD Het lid van de Heiloose Rode Kruis- kolonne, de heer J. Langeberg, is be vorderd tot reserve groepskommandant van deze kolonne. UIT DE SCHAAKDOOS VAN „OPPOSITIE" Termaat werd kampioen. De eerste helft van de onderlinge com petitie is bijna voorbij en als nummer 1 eindigde de heer Termaat, die daardoor tevens houder wordt van de wisselprij. De onderste twee uit deze groep moe ten degradatie-wedstrijden spelen, maar- deze zijn nog niet bekend, aangezien theoretisch zeven spelers deze kans nog kunnen krijgen. Hun puntental varieert van 4 t.m. 1,5. Definitief zijn geplaatst 1. en kampioen N. Termaat 9,5 uit li 2. W. Breeuwer 7,5 uit 10, 3. C. Woutersen 7 uit 10, 4. J. Alleman 6 uit 10, 5. Laas 6 uit 10. Hier valt op de prestatie van onze voor zitter, die anders meestal in de midden moot is te vinden. In groep 2 is de be slissing voor de twee promoverenden nog niet gevallen. Er zijn drie kandi daten voor twee plaatsen. Wie zal dit zijn, Bastiaanse, Jonker of Veenstra De voorlaatste ronde voor het tweede tiental ging in met de volgende stand. 1. Schoorl 6 pnt., 2. Oppositie 5 pnt., 3. en 4. Pat-Mat 4 en Santpoort 2 ieder 4 pnt. De gedachte was, dat Schoorl gemakkelijk kampioen kon worden maar dft is niet gebeurd. Zij, verloren van Kijk-Uit 5 en Santpoort won van Weenink. De kans voor Oppositie 2 was nu zeer groot doch ook zij ver loren en wel met 6-4 van Pat-Mat 4. Het niet volledig uitkomen van het 2e tiental tegen Santpoort heeft zich dus zwaar gestraftSchoorl-Pat-Mat 4 en Santpoort 2 gaan nu spelen om de eerste plaats. Op 4 april a.s. komen Schoorl en Pat-Mat 4 naar Heiloo om in een van de zalen van „De Rustende Jager" onder toezicht van „Oppositie' hun eerste beslissingswedstrijd te spe len. 50-JARIG HUWELIJKSFEEST Gister, donderdag 29 maart, was het echtpaar W. Ruyterman en J. Ruyter- man-Overdulve, wonende aan het Vin- kenpad, 50 jaar getrouwd. Het gouden paar, resp. 73 en 75 jaar, geniet nog een uitstekende gezondheid en daar zijn ze dan ook zeer dank baar voor. De bruidegom komt hier niet ver van daan, hij is een geboren Alkmaarder. Hij heeft ongeveer 20 jaar als kapitein gevaren aan boord van een der boten van de Alkmaar Packet. Het bruidje heeft hij van verre ge zocht, nl. in een Zeeuws plaatsje Ou- wekerk. Toen wij ons verwonderden over de typische naam van haar, Overdulve, hoorden we dat dit betekende „over de sloot," in Zeeland heet een sloot dulve. Als we het hebben over varen, dan halen bruid en bruidegom herinnerin gen op van vroeger, speciaal over de trekschuit, die toen nog een attractie was tussen Edam en Monnikendam. Dat is nu allemaal voorbij, want zelfs veel van de vrachten die vroeger per boot gingen, werden nu per inoderne vrachtauto vervoerd. Voor de heer Ruyterman is alles nu verleden tijd, want een 11-tal jaren genieten zij in Heiloo van een rustige oude dag. LEZING OVER DE SEXUELE OPVOEDING Donderdag, op de ouderavond van de U.L.O.-school in ..De Rustende Jager" sprak de inspecteur van het lager on derwijs te Enschedé, de heer J. A. Sel- lenraad over „Sexuele opvoeding". De heer Sellenraad vertelde zijn klein maar aandachtig gehoor over dit be langrijke maar niet gemakkelijke on derwerp. Wij dienen de sexuele op voeding van de jeugd reeds op jonge leeftijd te beginnen. Dit is van bete kenis opdat het kind niet van buitenaf beinvloed wordt. Oplossingen van de puzzles uit de krant van 9 maart. 1. braam - trede - vacht - stoot - waard - netel - woest - koers - ieder - bloem - komst - recht Wie kaatst moet de bal verwachten. SLOEP LANS ONS ES P A is 15 B is 5 C is 7 Nieuwe puzzles 1. 27, 33, 29, 23 jongensnaam 11, 40, 45, 37 kan men een warme drank mee bereiden 22, 44, 11 familielid 24, 4, 7, 36,2, 9 klein Bij juiste invulling krijg je in de vakjes van 1 t.m. 48 een spreekwoord. De zwarte vakjes dienen voor scheiding van de woorden. 3 punten 2. Zet de volgende woorden zo onder el kaar, dat een vertikale rij van 4 letters een beroep vormt, arreslede boter potlood mosterd 1 punt 3. i 48 18, 5, 20, 28, 16, 1, 21, 31, 25, 19, 7 Sprookjesfiguur 15, 13, 10, 47, 34, 11, 11, 10 in het ge heel 9, 39, 1, 41, 17 op de kop van 'n hert 26, 11, 48, 46, 32, 10 kledingstuk 3, 6, 8 getal 14, 11 achter 9, 11, 12, 27, 30 grasveld 12, 23, 35, 36 niet bitter 43, 2, 42, 38 heilige Horizontaal 1. plaats in Noord-Holland Vertikaal 2. altijd rond 3. maakt men van varkensvlees 4. familielid 5. deel van een plant 6. dienen de vogel 7. eerste vrouw 8. richiing 9. om te stoppen 2 punten Oplossingen komen in de krant van 13 april en worden uiterlijk 10 april ingewacht. Sparen is voor velen~ëen sport. Deze sport vereist veel geduld. Wat duurt het vaak lang voordat men zoveel pun ten of bons bij elkaar heeft voor het gewenste cadeau. Met ruilen kan het wat vlugger gaan. Maar ja, door ver schillende firma's zijn de bons bij de artikelen gevoegd en daardoor raak je eigenlijk in de war, waarvoor je nu sparen wil en wat duurt het dan lang. Nu, voor die spaarders heeft oom Henk een mooi aanbod. Jullie doen al die bons en punten bij elkaar in een trom meltje. En let nu goed op, wat er al zo voor punten door oom Henk in de ruilbeurs hiervoor wordt aangegeven als ruilwaarde. Als jullie nu in totaal 400 punten aan ruilwaarde hebben verzameld en dat als pakketje aan mij toezendt, ontvangen jullie van mij, zolang de voorraad strekt een mooi verzilverd lepeltje. Is dat niet een mooi voorstel Op deze manier wil oom Henk jullie ook helpen. Gevraagd Ruilwaarde - Hillebons, 2 bonnen 3 punten Castella-kopjes 8 punten Lassie-bons 2,5 punten D.E.-bons, 10 punten 10 punten v. d. Plaats-bons, 1 pt. 3 punten Niemeyer-bons, 2 punten 10 punten Klokzeep-bons 15 punten Bij mij staan genoteerd Mevr. v. G. voor 290 punten Mevr. Fl.-v. E. voior 95 punten Mevr. H. voor 59 punten Mevr. v. E. voor 20 punten Mevr. R.H.-K. voor 502 punten Mevr. v. d. Z. voor 217 punten K. K. voor 54 punten Oom Henk Uitkijkpost. BEGRAFENISVERENIGING „DE LAATSTE EER" De sfeer in het gezin is van de groot ste betekenis. Zij heeft grote invloed op de vorming van de jeugd. Men moet de jeugd in de puberteits jaren proberen te begrijpen. Zij heb ben het toch al zo moeilijk. Vooral de moeder moet hier open oog voor hebben. Tal van vragen werden gesteld en uitvoerig door de heer Sel lenraad beantwoord. De heer Gerling, hoofd van de U.L.O.- school, deelde bij de aanvang mede dat het aantal leerlingen thans 180 is. De verwachting is dat het aantal de komende jaren belangrijk zal stijgen in verband met het hoge geboortecijfer r na de oorlog (1945-'46). Hij drong ook nu weer aan op uitbrei ding van de school, vooral omdat het natuurkundelokaal gebruikt moet wör7 den voor leslokaal. De heer Gerling wees tevens op het groot aantal geslaagden (in 1955) in verhouding tot andere scholen. De gelegenheid werd geboden het te kenwerk van de leerlingen te bezichti gen. H.S.V. - TERRASVOGELS 1-1 Het was een matige, te forse wedstrijd, die met gelijkspel, 1-1, eindigde. Scheidsrechter Smit trad tegen het for se spel te weinig doortastend op. Het eerst toekennen van een doelpunt aan H.S.V. en daarna afkeuren, onder invloed van protesterende Terrasvogels maakte de wedstrijd niet aantrekkelij ker. H.S.V. was eerst wat in de meer derheid, doch wist dat niet in doel punten om te zetten. Nadat de rust met 1-1 was ingegaan, maakte Haanraads het omstreden doel punt. Vreugde bij H.S.V., maar zoals reeds gezegd, de scheidsrechter besliste tenslotte tot afkeuring. H.S.V. had onzes inziens wel een over winning verdiend. 3 5 6 8 2 4 7 9 i BELAST ZICH MET DE UITVOERING VAN BEGRAFENISSEN, CREMATIES EN TRANSPORTEN le Aanspreker S. Modder, Heerenweg 25 2e Aanspreker W. E. Börjeson, Holleweg 15 Telefoon 4375 b g.g. Telefoon 2321 S. B. Boerma, Raadhuisweg 11 Telefoon 2831 N. D. Otter, Rechte Hondsbosselaan 7 te Heiloo HL

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1956 | | pagina 3