RUILBEURS KINDERHOEK JE UITKIJKPOST 4 25 MEI 1956 OUD-GEZAGVOERDER VAN DE K.L.M. SPRAK IN HEILOO „Kaïn in de cockpit' Voor de afdeling Heiloo van de We reld federalisten beweging zou woens dagavond (16 mei) spreken de oud consul van Djeddah (Saoedi Arabië) de heer D. v. d. Meulen, die in 't bij zonder de problemen van het Midden- Oosten zou belichten. Op 't allerlaatste ogenblik kon deze spreker niet en voor hem in de plaats was naar Heiloo ge komen de oud-gezagvoerder van de K. L.M., de heer Viruly. Er was in „De Oude Herberg', waar de lezing werd gehouden, veel belang stelling. De heer K. v .d. Woude van de afdeling verheugde zich, zeer te recht, daar ove;. Dankbaar was hij dat de heer Viruly in, zon kort tijdsbestek bereid was gevonden te komen spreken. De heer Viruly had als onderwerp ge kozen „Kaïn in de cockpit" waar hij ook een brochure over schreef. Spreker begon met eerst de aanwezi gen op hun hart te drukken dat deze waanzinnige toestand, van elkaar te lijf willen gaan met aller onmenselijkste wa pens, waterstofbommen of iets der gelijks, alleen veranderd kan worden door het gebruiken van gezond ver stand. de menselijkheid te prediken, maar vooral er zelf naar te leven De primitieve volken bestreden elkaar als man tegenover man. Thans worden miljoenen mensen bedreigd, mensen die elkaar niet kepnen die onschuldig zijn aan wat de politieke leiders uitspoken. Iedere dag hebben wij reden om ons te schamen we geven 4.000.000 gul dens uit (in Nederland) voor een ver ouderde bewapening of defensie 1.000. 000 voor de kankerbestrijding moet via pers, radio en kollektes bij elkaar ge schooid worden. Spreker las een berichtje voor uit Ame rika (uit de N.R.C.) waarin stond dat daar een commissie van opvoedkundi gen wordt gevormd die de atoom-oorlog aanvaardbaar moet maken. Begin 1946 dus vlak na de oorlog, maakte ik de eerste reis naar de West met een Sky- master. Wat er aan ontbrak was het gevoel dat er na die wereldoorlog écht een nieuw tijdperk werd geopend. Een half jaar er voor was immers die eerste atoombom op Hiroshima gewor pen. De halve wereld had gejuicht. Dankdiensten werden in kerken gehou den, Amerikaanse professoren hadden elkaar om de hals gevlogen. De ont ploffing was gelukt. Het resultaat was ook 70.000 doden onder de burgerbe volking Hiroshima was echter niet het einde van de oorlog maar moest beschouwd worden als een begin van een waar lijk duivels tijdperk. Toen ik daar zo vloog dacht ik, zou de wereldvrede tot stand kunnen ko men door de vrees voor de steeds ver- vaarlijker vliegtuigbommen die onge twijfeld na die van Hiroshima gemaakt zouden worden Zou niet idealistisch streven, maar de oorlog zelf de oorlog gaan overwinnen als honderdmaal ster ker dan thans de misdadigheid en de ondoelmatigheid van militaire „oplos singen zouden gaan aantonen Of zou de wereldbol nooit in zijn ge heel tot vaderland" worden en zou het begrip „vaderland" altijd een aanspo ring tot vernietiging van andere va derlanden blijven, totdat de wereldbol in zijn geheel vernietigd zou zijn De heer Viruly vervolgde met een denkbeeldig gesprek, waarin opdracht wordt gegeven te doen wat de wet van het vaderland eist. Die kan zelfs eisen, vernietiging van alles. De eerste mens die op aarde stierf. Abel, stierf door broedermoord. Moeten wij niet beletten, dat ook de laatste mensen op aarde massaal door misse lijke militaire moord zouden sterven Zouden er nooit genoeg fatsoenlijke mensen komen om vaderlanden met dat soort zedeloze eisen naar de weerlicht te laten lopen. Men gaat voort met steeds gruwelijker bommen uit te vinden, met een uitwer king 600 maal erger dan de bom die boven Hiroshima werd afgeworpen. Bommen die in eën straal van 750 km dood en verderf zaaien. En welke stemmen verheffen zich daar tegen Van kerken, politieke partijen en universiteiten, de mensen met een geweten. Wij horen niet veel. Ondanks dat wij weten dat één bom heel Nederland kan uitmoorden applau disseren wij bij een parade. Wij han delen immoreel en belachelijk. Daar moeten we mee ophouden. Nu. Terwille van de wereld en uit zelfres pect. De heer Viruly richtte zich ook tegen de lafaards, die om de een of andere reden blijven zwijgen, de onverant- woordelijken die, mede omdat zij er aan verdienen, zwijgen. Er is ver van Rusland en Amerika een lichtend voorbeeld van „door achting voor de mens" bezielde leiding. Ik ge loof oprecht dat het een voorrecht is, thuis te horen in dit kleine land van ons, waarin een vorstin, die de levens waarden als hoogste erkent, zo vaak heeft gesproken van de noodzakelijk heid om de oorlogs-gedachte te over winnen. De heer Viruly zei „Ik ge loof in het gaan van een eigen weg, een weg van het eigen individuele ge weten in elk geval. Laat ons de valse goden afzweren en toegeven dat de militaire wedloop waanzin is. Waanzin vanuit het hoogste gezichtspunt. Het Boek met de diepste kennis van de mens spreekt zonder voorbehoud uit „Gij zult niet doden gij zult uw naas ten liefhebben als u zeiven." Terecht vroeg Erasmus al in de 16e eeuw „Kunt gij met de mond het „On ze Vader" bidden en tegelijkertijd uw medebroeder het zwaard in de inge wanden stoten Ook uit maatschappelijk oogpunt be zien is deze bewapening waanzinnig. Zo komen onderwijs, kunst, weten schap, sociale zorg en alle andere cul tuur-manifestaties in de verdrukking. Spreker besloot zijn met grote aandacht gevolgde toespraak met „Ik geloof ten Oplossingen van de puzzles uit de krant van 11 mei. 1. pacht - recht - beker - maart - zomer - vader bries - vrees - adder - steen - spoed - zeven schaars bezoek vermeerdert de vriend schap. SLAK LENA A N IJ S KAST schildpad korsten - echte - als gapen - kordaat Nieuwe puzzles. 1. 12, 1, 6, 20, 14 al 4, 29, 5, 24, 3 kleur 9, 16, 22, 7, 27 troep 15, 5, 17, 34, 32 Zuivelprodukt 4, 19, 5, 5, 17, 26, 21. 36. 30. 28 familielid 35, 2, 4, 23, 12, 13, 25 zwarte vrouw 8, 31, 18, 29 wild zwijn 4, 10, 11, 28 ijzig koud 7, 33, 30, 22, 20, 27, 12 veldwachter Bij juiste invulling vormen de getallen 1 t.m. 36 een bekend spreekwoord. De komma's dienen tot scheiding van de letters, de streepjes tot scheiding van de woorden. 1 ,2, 3 4, 5, 6, 7, 8 9, 10, 11, 12, 13, 14 15, 16, 17, 18, 19 20, 21, 22 23, 24, 25 26, 27, 28, 29, 30 31, 32, 33, 34, 35, 36 3 punten 2. Zoek eens alle ondeelbare ge tallen onder de 100. 1 punt X X X X X X X 1Europeaan 2. hemellichaam 3. meisjesnaam 4. zintuig 5. insekt 6. vrucht 7. honger Op de kruisjes verschijnt bij juiste in vulling een vogelnaam. 2 punten Oplossingen komen in de krant van 8 juni en worden uiterlijk 5 juni bij ons ingewacht. volle in de zin van de woorden die Koningin Juliana sprak tot de Neder landse schoolkinderen op Rouwdag '55: jullie moeten je eerbied voor het leven laten blijken, in het bijzonder voor dat van anderen." De beste vredespropaganda zal altijd zijn bezinning op het leven en ver sterking van de eerbied daarvoor. Gevraagd Ruilwaarde Hillebons Hoboca-bons (f 2,50) Castella-kopjes Niemeijer-bons, 2 pt. Verkade-bons, 4 stuks Lassie-bons NEDERL. ROODE KRUIS Afdeling Heiloo Zoals de vorige week in dit blad werd meegedeeld zal in het tijdvak van 28 mei t.m. 9 juni a.s. de jaarlijkse kol- lekte ten bate van het Rode Kruis in onze gemeente worden gehouden. „Alweer een kollekte" zullen wellicht enkelen zeggen, „kan men niet één kol lekte houden en de opbrengst daarvan over alle betrokken instellingen, ver enigingen enz. verdelen 1" Afgezien van het feit dat dit praktisch niet uitvoerbaar zou zijn, zou de bij drage in eens een zo groot bezwaar zijn dat er van een dergelijke maatregel bit ter weinig zou terecht komen. Daarom worden de te houden koliekten „gespreid" en is bovengenoemd tijdvak aan het Rode Kruis toegewezen. De voorgaande jaren heeft steeds een kleine stijging in de opbrengst te zien gegeven en daarom mag worden ver wacht dat ook thans het resultaat daar mee in overeenstemming zal zijn. Hieraan kan door iedereen worden meegewerkt, voor welke medewerking het afdelingsbestuur u bij voorbaat dank zegt. Help ons aller Rode Kruis, Op elke plaats, in ieders huis. Laat uw gave, 't zij groot of klein, Steeds een daad des harten zijn. KLAVERJASSERS BRACHTEN GELDEN VOOR TWEE GELEIDEHONDEN BIJEEN Nog geld nodig voor een derde. De Noordhollandse Klaverjas Bond heeft het afgelopen seizoen, middels klaverjasdrives, ruim 700 gulden bijeen gebracht, voor de aanschaf van twee honden om blinden te geleiden. De Eerste Heilooër Klaverjasclub en „St. Willibrord" hebben hier op krach tige wijze meegewerkt. Woensdagmid dag zijn 12 bestuursleden van boven genoemde bond getuige geweest van de overdracht in Amsterdam. Eén hond zou zijn diensten gaan bieden aan een meisje van 10 jaar. De klaverjassers zijn echter nog niet tevreden. Er is wat geld overgebleven. Met geld wat men denkt te verkrijgen uit het verzamelen van zilverpapier wil men proberen een derde geleidehond aan te bieden, een zeer sympathiek idee. Zij die daaraan willen meewerken kun nen zilverpapier afgeven Kerklaan 4, Heiloo. WEER AUTO's OP ELKAAR Maandag, 2e Pinksterdag, raakten er weer een drietal auto's op elkaar. Nu gebeurde het 's avonds op de Kenne- merstraatweg bij café „Tolhuis". Een autobestuurder ging afremmen en een drietal wagens raakten daardoor tegen elkaar. Een der auto's werd be schadigd. VEILINGNIEUWS De aanvoer van groente was maandag (2e Pinksterdag) niet groot, doch de prijs was hoog. De gemiddelde prijzen Aardbeien f 1,40 a f 1,50 p. doosje; bospeen f 0,90 a f 0,95 per bos asper ges dik wit, blauwwit en kortwit resp. f 1,68 a f 1.85, f 1,40 a f 1,55 en f 0,50 a f 0,65 per bos. Radijs-notering f 0,10 a f 0.14 per bosje. VEERTIG JAAR BIJ DE POLITIE Adjudant P. van Breukelen van de Rijkspolitie vierde op 19 mei zijn 40- jarig jubileum bij de politie. Tot 1947 was hij bij de marechaussee, daarna ging hij over naar de rijkspo litie. Op verzoek is dit jubileum al leen intiem gevierd. Hij werd o.a. toe gesproken door de majoor van de R.P. Oom. Enkele enveloppen met inhoud werden aangeboden. Per 1 juni gaat adj. v. Breukelen de dienst verlaten in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Wij wensen deze plaatsgenoot nog vele rustige ja ren toe. KIJKT U EENS IN 't TUINDORP Ieder jaar weer opnieuw genieten wij in deze tijd van 't jaar van de prach tige beplanting in het Nieuwe Tuin dorp. Dan staan de vele bomen met Japanse sierkers in volle bloei. Een kostelijk gezicht. 3 punten 3 punten 12 punten 10 punten 1 punt 3 punten Nu het tegen de vakantie loopt, worden er vooral reisbons gevraagd. Mijn voor raad daarvan was dan ook al gauw uitgeput. De aanvragers hiervan moe ten dus nog even geduld hebben. A.H.-bons kunnen nog gevraagd en aangeboden worden t.m. 1 juni. Keg-bons kunnen niet meer geruild worden. Correspondentie Mevr. L. T. Uw zending ontvangen, waarde 42 punten. Het gevraagde zal u worden toegezonden. Mevr. H. R. Uw zending ontvangen, waarde 132 punten. Oom Henk, Uitkijkpost ZELFS NU NOG TE GENIETEN VAN DE BLOEIENDE BOLLENVELDEN Wie a.s. zaterdag of zondag er per fiets of wandelend op uit wil trekken, raden wij aan nog eens in de richting Limmen te gaan. Nog staan verschil lende bollenvelden in bloei, met late tulpen in verschillende kleuren. Zo kunnen wij aanbevelen de Ooster zijweg te nemen, te beginnen bij de St. Willibrordusstichting. Het is een rus tige goede weg en er valt speciaal daar veel te genieten. U neemt desnoods de Westerweg van uit Limmen, terug.. Deze wordt weinig bereden. WIELRIJDER KEEK NIET GOED UIT Met de fiets aan zijn hand stak de heer H. uit Hensbroek de Kennemerstraat- weg over. Hij deed dit woensdag bij de Kapellaan keek wel naar links maar niet naar rechts. Daardoor werd hij aan gereden door een Volkswagen, be stuurd door de vertegenwoordiger B. uit Heiloo. De heer H. kreeg een ern stige hersenschudding en moest over gebracht worden naar het ziekenhuis. De auto werd, evenals de fiets, vrij ernstig beschadigd.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1956 | | pagina 4