J GIJS DE PEUR BOERMA's LEZING OVER OUD HEILOO f 1.25 WARENHUIS 1ANSEN ROODE KRUIS Plastic Slawasser ALLEN KOOPJE VAN DE WEEK Onze feuilleton: UITKIJKPOST 1 JUNI 1956 WERKSCHOENEN met sterke Rubberzooi slechts f12.95 SCHOENHANDEL EN REPARATIE-INRICHTING Raadhuisweg - Tel. 2321 MODERNE VERKIEZINGS PROPAGANDA De Partij van de Arbeid zal op dinsdag 5 juni met een geluidsfilm-wagen een rondgang maken door Heiloo waarbij op een drietal plaatsen een kort pro gramma zal worden vertoond. Het zal bestaan uit een beeldenreeks met gesproken woord en zang, filmpjes met toespraken van de ministers Drees, Mansholt en Suurhoff. Voorts zullen er tekenfilmpjes vertoond worden. De plaatsen waar een derge lijk programma zal worden vertoond zijn bij de Witte Kerk, kruising Ze- venhuizerlaan-Heerenweg-Hoogeweg en Burg. de Wildtlaan. „DE OUDE PASTORY" TREF PUNT VAN LETTERKUNDIGEN Vervolg van verslag Oud*Heiloo In de bijzonder aantrekkelijke lezing van mevr. De Lange-v. Foreest over oud-Heiloo, vorige week woensdag avond, vertelde zij ook over een aantal andere bijzondere gebouwen etc. uit 't Heiloo van vroeger. Zo over Ypenstein. Of het Willem Bardes de Stedehouwer van Sonoy in W.-Friesland geweest is die het huis Ypenstein deed bouwen is niet met ze kerheid bekend. Zeker is dat wel zijn zoon daar in gewoond heeft. Ypenstein deelde in de Napoleontische tijd het lot van vele grote woningen het werd gesloopt. De poort echter bleef met 2 oude iepen bomen gespaard tot in de twintiger jaren. Maar bij de bouw van de Willibrordusstichting werden deze ook afgebroken. Mevr. De Lange liet voorts plaatjes zien van Egelenburg en Ypelaan. Over Nijenburg viel natuurlijk veel te vertellen en waren er veel lantaarn plaatjes. Het huis werd gebouwd in de eerste jaren van 1700. Het werd gebouwd als jachthuis voor Machteld van Foreest (Geboren 1642 in Hoorn) door haar vader. Vijvers en grachten werden er omheen gegraven. In die tijd moeten er niet twee maar vier bruggetjes zijn ge weest, daar vlak om 't huis de verbin dingsgrachten van voor naar achter moeten hebben gelopen. Het huis is later, wat stijl betreft, be dorven. Dat bleek overduidelijk uit één der plaatjes. Langs de vijver hebben beelden ge staan. Van het zand uit de vijver is volgens de overlevering de Katteberg ontstaan. Dat op vroegere prentbriefkaarten van Nijenburg vaak het onderschrift stond de Echo kwam omdat er toen, vanaf de Straatweg, een bijzondere heldere echo van over de vijver klonk. Hildebrand in zijn stukje over het water in de Camera Obscura zegt over deze vijver „Liefste aller vijvers, gij weet of ik u lief heb." Sprekende over een plaatje van het Sluishuisje aan de Heilooërdijk deelde mevr. De Lange mee dat deze weg reeds in 1280 aangelegd is. Het Sluis huisje is in 1945 gesloopt. De spreekster vertoonde een plaatje waaruit bleek hoe landelijk de kom van Heiloo er in 1744 uitzag; een kerkje met een paar huisjes en verder wat ko renschoven. Er waren in Heiloo in 1749 115 huizen en een molen (400 inwoners -) In 1717 werd de molen geteisterd door brand, hij werd opgebouwd in steen in 1808 brandde hij weer af. Een ander plaatje liet ons een dorpsgezicht zien met 't koepeltje van 't buitentje „Ma- riënstein, wat in 1868 werd afgebroken. Huis „Overweg" werd gebouwd door Wentholt die in 1854 burgemeester was en trouwde met jonkvrouw J. A. v. Fo reest. Later werd dit mooie solide huis van ongeveer 1891 tot 1915 een her stellingsoord, zoals de directrice zuster Beets in de uitgegeven folder schreef, „voor borst- en malarialijders". Onlangs las mevr. De Lange dat dit huis het eerste Nederlandse sanatori um voor longpatiënten is geweest. Het werd later, overigens zonder veel suc ces als hotel geexploiteerd en tenslotte in 1917 afgebroken. Thans staat daar het raadhuis. Vervolgens vertoonde mevr. De Lange de „oude Pastory" waarvan in 1796 gezegd werd ,,een zeer goed en nog nieuw gebouw". Burgemeester Went holt liet als president kerkvoogd een verdieping zetten op het bestaande bouwsel. Toen werd het een hoog vier kant huis. Hasebroek was in Heiloo van 1836-1843 predikant. Hier ontving hij zijn vele letterkundige vrienden. „De Alkmaarse Wagen" was het mid- del van vervoer in die tijd. Brieven wer den er niet meegenomen. Beets noemde in één zijner gedichten dit vervoersmiddel „bolderwagen „De oude Pastory" werd de plaats waar banden werden gesmeed voor het leven. Mevr. De Lange liet ons dit, zowel in proza als poëzie op zeer geestige en GEVONDEN VOORWERPEN 1 blauw wollen vest, 1 zilveren arm band, 1 onster, 1 geelfilter, 1 paal, 1 rijwielsleutelset, 1 zadeldek, 1 paar blauwe gymschoenen, 1 zwart rijwiel tasje, 1 grote sleutel, 1 bruin lederen portemonnee. ER VAN GEPROFITEERD Een onder regerings toezicht gestelde verpleegde van de afdeling „Paulus" van de stichting, wist in november van het vorig jaar te ontvluchten. Eerst heden werd hij in Den Haag ge pakt. N. heeft dus geruime tijd van zijn vrijheid kunnen genieten. Hij is weer naar Heiloo overgebracht. artistieke wijze beluisteren. We hoor den o.a. namen van Toussaint, Pot gieter, Hildebrand en Hofdijk. (Om streeks 1840 gasten op „De oude Pas tory"). Tal van foto's liet mevr. De Lange nog op het doek zien van het oude Heiloo, voor een deel uit de kom van de ge meente daarbij verscheen de oude stoomtram ook nog. De inleidster besloot de serie licht beelden met een foto van haar vader en moeder in 't oude prieeltje op Nij enburg, waarbij zij zei nog dankbaar te zijn voor de grote liefde die zij haar hadden gebracht voor Heiloo en wijde omgeving. De lezing en lichtbeelden waren zeer interessant. Bij het projecteren van en kele plaatjes was de reactie merkbaar onder vele der aanwezigen. Vooral van ouderen, die een deel van de snelle ont wikkeling van Heiloo meemaakten. Een spontaan en langdurig applaus was de waardering voor het gebodene en voorts een hartelijk woord van dank van één der aanwezigen. Het was een mooie avond, die spoedig gevolgd zal worden door een tweede. (14) Vader was door zijn verschillende func ties bij de kerk, de gemeenteraad, het polderbestuur en de coöperatie veel van huis en moeder leefde rustig haar zor gend leven van een boerin op een grote hoeve, slechts bedacht op het welzijn van beesten en bewoners. Zij werd hier in bijgestaan door zijn vijf jaar jongere zuster Jaantje, die nu twintig was en de beide meiden Greet de bovenmeid en Anne de ondermeid. Het bedrijf eiste alle aandacht en hun gehele leven stelden zij in dienst van de grond en de dieren. De hoeve was er nu eenmaal en de grond diende be werkt te worden, men was boer en daarmee uit. Als enige afwisseling spaarzaam familiebezoek en de zondag se kerkgang. 's Ochtends melken, daarna ontbijten en verkleden in de onwennige donkere kleren en de heldere overhemden, dan naar de kerk. Na het kerkbezoek koffie drinken met de eigen gebakken'koekjes. De ouderen bleven dan tot het eten wat praten over het land, de beesten en het weer, de preek van de dominee werd nog eens doorgenomen, terwijl de kinderen gingen spelen. Na het eten opnieuw naar de kerk, de avond werd dan verder gevuld met orgelspel en zang, of met voorlezen uit de Bijbel of een ander stichtelijk boek. In de zo mer werd 's avonds nog vaak een wan deling gemaakt door de landen. Gemakkelijk was het leven der boeren niet en niettegenstaande alle ijver en zorg bleef het een zeer wisselvallig be staan, afhankelijk van de weersomstan digheden en de onzekere opbrengst van de produkten. Ondanks dit alles bleef hij zijn ph'cht doen, het land wist niets van crisis, goedkope invoer, dumping, regeringsmaatregelen, invoerrechten of steunverlening, het land lag daar door PREDIKBEURTEN Ned. herv. kerk Zondag 3 juni, 10 uur, ds. van Rhijn, N.H. predikant te Oudorp. Ned. herv. evangelisatie Zondag 3 juni 10 uur, de heer de Bruin van Heiloo. 's Avonds 7.15 uur, ds. Keers van Am sterdam, jeugddienst. Gereformeerde kerk 8.30 uur Ds. A. M. Boeijinga 3.30 uur Ds. A. Reen Lokaal vergadering, Holleweg 97 V.m. 10 uur Breking des Broods N.m. 5 uur Bediening des Woords R.-K. KERKDIENSTEN St.-Willibrorduskerk, Westerweg 265. Op zondag 3 juni zijn de kerkdiensten 6.30 - 7.30 - 9.15 Hoogmis en 10.45 u. In de week 6.45 - 7.25 en 8 uur. ZONDAGSDIENST DOKTERS De zondagdienst voor dokters wordt a.s. zondag waargenomen door Dr. Nijenhuis, Akersloot, K 2513- 309 WIJKVERPLEGING „HET WITTE KRUIS" Zondag, Zr de Lange, Holleweg 32. Straatweg 111-113 Tel. 4115 God geschapen en verlangde te worden bewerkt. En de boer, hij ploegde en egde, hij mestte en zaaide, hij pootte en oogste, zoals zijn voorvaderen had den gedaan en zoals zijn kindskinderen zouden doen. Dit alles overdacht Jakob, terwijl hij over het vertrouwde, zonovergoten erf keek, waar alleen een paar kippen voor de machtige tas rondscharrelden op zoek naar verdwaalde graankorrels. Het eigen erf, beesten, die geheel van hem afhankelijk waren, dat is de be koring van het boerzijn, rijkdom noch macht zijn hiermee te vergelijken. Hij voelde, dat dit ook zijn bestemming was en dat hij eens de gebieder over dit alles zou zijn, met naast zich Marietje. Marietje Hier moest hij onwillekeurig aan moeder denken, die, hoewel in we zen geheel niet heerszuchtig van aard, toch rustig in huis en hof de heerschap pij voerde. Dit was haar aangeboren en het sprak als het ware van zelf, dat zij zonder morren of tegenspraak door de meiden werd gehoorzaamd. Nee, Marietje in haar plaats, daarvan kon hij zich geen juiste voorstelling maken, een ander dan Anna soms, Anna van „Niets zonder God's zegen", op wie vooral moeder veel prijs scheen te stellen. Ja, die zou hier inderdaad beter op haar plaats zijn, dat moest hij eerlijk bekennen. Maar Anna als vrouw, nee, daarvoor kwam alleen maar Marietje in aanmerking en wanneer zij eenmaal als zodanig was erkend, zou de rest vanzelf wel in orde komen. Zo ver was het echter nog lang niet. Tante Gerda in de arm nemen, die was toch vroeger zelf met oom Frans Nee, geen hulp van anderen, als het er op aan kwam was hij mans genoeg om zijn boontjes zelf te doppen. Alsof zij zijn gedachten had geraden, GEMEENTE HEILOO Burgemeester en wethouders van Hei loo roepen gegadigden op voor het pachten van de bermen van de Kanaal- weg van de Kennemerstraatweg tot de tweede brug (groot ong. 2,80 ha). De pachter dient deze bermen te on derhouden. Dit onderhoud omvat ech ter niet het schouw- en heinwerk. Brieven met de geboden pachtsom spoedig te richten aan burgemeester en wethouders. Gegadigden kunnen zich ook melden bij de gemeente-archi tect te zijnen kantore, dagelijks van 10 tot 11 uur 's morgens. stootte Gerda hem aan, om een bord voor hem te plaatsen. Speels streek zij hem met de hand door het haar. „Schiet op en kijk eens even of je vader nog niet in zicht is, het eten is zo gaar. Dro men doe je maar in je eigen tijd, ze moet toch niets van je weten. Jakob dook snel onder haar hand door en stond op. „Hij zal zo wel komen, maar ik zal even gaan zien." Toen Jakob weg was, draaide zij zich naar de boerin en vroeg „Hoe is het toch met Jakob, heeft hij nog steeds geen vaste verkering Die schiet ook maar niets op." Zij had van haar man van de verhou ding met Marietje gehoord en daar zij van de boerin, die met de rug naar haar toegekeerd stond, geen antwoord kreeg, voegde zij er nog aan toe „Gaat hij nog altijd met Marietje van Hoos f De boerin draaide zich om, onaange naam getroffen, dat zij weer aan deze kwestie werd herinnerd. „Ja, jammer genoeg wel, ik begrijp die jongen niet, ik weet niet wat hij in dat meisje ziet, maar hopelijk wordt hij nog verstan dig." De meid, die ook van het geval op de hoogte was, luisterde nieuwsgierig toe, totdat de boetin, dit merkend, haar toevoegde „Anne, ga jij de baas even waarschuwen en kijk gelijk waar Jakob gebleven is, want het is tijd." (wsrdt verwlgd). MN

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1956 | | pagina 2