Pantekoek aan de top Vreemdelingen Buitengewoon aantrekkelijk Instituuts-Programma voor het seizoen 1957-1958 Vakantie Melkslijters televisie ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR HEILOO missen in Heiloo een gezellig vermaakscentrum Programma met tal van hoogte-punten De premies zijn gevallen op 7962 no. 15428 no. 11301 no. 638 no. 19131 no. 638 no. 8 924 no. 1053 no. 9823 no. 11301 no, 7962 no. 9823 no. 15428 no. 17906 rio. 19131 no. f 100,000,— f 10.000,— f 5000,— f 2500,— f 2500,— f 1000,— f 1000,— f 1000,— f 1000 f 1000,— f 500,— f 500,— f 500,— f 500,— f 500,— 1 t.e.m. 13 juli a.s Best. Melkslijtersver. „Aller Belang" VOOR J.J. PANTEKOEK-V.AOSTASTR. 28 HEILOO - TELEFOON 02200-2508 I 13e JAARGANG NUMMER 26 20 JUNI 1957 Redaktie- en Administratie-adres R- Hondsbosschelaan 22 - Heiloo Tel. K 2200-4190 - Giro 140847 ABONNEMENTSGELDEN Per half jaar f 1,10 Advertenties, per mm f 0,12 (Bij kontrakt reduktie) Rond het „Witte Kerkjemoet meer sfeer geschapen worden! Het is tijdens een onlangs gehouden vergadering van de gemeen teraad nog eens duidelijk en met veel omhaal van woorden uitge sproken het centrum van Heiloo ligt - en zal ook in de toekomst blijven liggen - rondom het Witte Kerkje. Degenen, die beweren, dat in het Heiloo van 1957 dit kerkje in geografisch opzich niet in het centrale gedeelte van de gemeenschap is gelegen, hebben vol komen gelijk. Zij dienen echter te beseffen, dat uitbreiding van de gemeente in noordelijke richting een onmogelijkheid is in verband met de aanwezigheid van het natuurreservaat, dat zich uitstrekt tot aan de grenzen van Alkmaar. Er mag echter nimmer uit het oog worden verloren, dat rond het Witte Kerkje door alle eeuwen heen het kulturele centrum gelegen heeft. Al dient daar onmiddellijk aan toegevoegd te worden dat men onder kuituur in vroeger jaren iets anders - iets beters - verstond dan tegenwoordig onder dit woord wordt begrepen. Men behoeft toch waarachtig niet zo ver in de geschiedenis van Heiloo terug te gaan om te ont waren dat het centrum in ieder geval nimmer nabij het stati on heeft gelegen. Ten tijde dat de spoorwegen werden aangelegd werden de toenmaals particuliere maatschappijen gedwongen de rails zover mogelijk buiten de be bouwde kom van een gemeente aan te leggen. Daaruit is reeds te concluderen, dat het centrum van de gemeente zeker niet nabij de Stationsweg heeft gelegen. Er zijn tegenstellingen tussen ge- meenteraaj en Jvz 1 dige van onze gemeente, die er- gens in Rotterdam achter zijn bu reau de toekomstige ontwikkeling van Heiloo op papier zet. Zo'n stedebouwkundige heeft gestu deerd, houdt rekening met de be bouwing in open gedeelten van het dorp en bekommert zich in mindere mate over de wijze waar op het groeiproces van een ge meente is geweest. De heer ir. Gouwetor, die het gemeentebe stuur van advies dient omtrent de toekomstplannen, heeft destijds voor de ontwikkeling van plan Centrum - met name in de omge ving van het gemeentebos - bouw werken naar voren geschoven, welke volgens de raadsmeerder- heid daar niet behoren te komen. Het is niet noodzakelijk hier nog eens uitvoerig bij stil te staan. Er waren plannen om een nieuw raadhuis, een schouwburg, een school etc. aan de rand van het bos te bouwen. ,,Dat is mooi' zegt een stedebouwkundige, om dat een open terrein op een be paalde manier moet worden afge sloten. De raad had echter ter dege in de gaten, dat op die wijze het centrum van de gemeente naar het gemeentebos zou worden ver legd. Zelfs de rooms-katholieke leden van de raad, verenigd in de k.v.p.-fraktie, voelden daar niets voor, althans kan dat ge concludeerd worden uit hun stil zwijgend toehoren tijdens de dis cussies. Alleen de heer Bolten (kvp) liet een duidelijke opmer king horen Ook het Witte Kerk je is ons dierbaar. Nu ging het toen minder om het Witte Kerkje, dan wel om de plaatsbepaling van het centrum der gemeente- En daarover zweeg men. Thans is aan de stedebouw kundige medegedeeld, dat de raad in overgrote meerderheid geen medewerking zal verlenen aan plannen, welke gaan in de rich ting van ir. Gouwetor's aanvan kelijke opvattingen. Er zijn in middels weer enkele maanden ver streken sinds het betreffende raadsdebat, doch de kwestie blijft achter een geheimzinnig waas verborgen. Er zijn inderdaad pes simisten, die bevreesd zijn, dat de raadsmeerderheid uiteindelijk toch aan het kortste eind zal trek ken. Toch zal de gemeente er verstan dig aan doen haar zuinig beheer de gelden niet uit te geven aan de vorming van een kostbaar cen trum, dat nimmer levensbevatte- lijk zal blijken te zijn. Men kan in en rond het gemeentebos fraaie gebouwen neer zetten, nimmer zal nab/jr heF^Htïê'TerCjêT^lëven^™' ader van Heiloo sneller klopt. Men kijke slechts naar de ont wikkeling van een stad als Alk maar. Daar zijn in de loop van een halve eeuw de fraaie heren huizen in de Langestraat verdwe nen. Daar vindt men naast elkaar de winkelpanden, de bioscopen, de schouwburg en de gemeentelij ke diensten. En dat, ondanks de afwezigheid van een station, ter wijl de uitbreiding van de stad voornamelijk geschiedde in zui delijke en oostelijke richting. Het particulier initiatief zal er trouwens wel voor vorgen, dat het centrum van de gemeente rond het witte kerkje blijft. Daar zorgen de zakenmensen wel voor, degenen, die ondanks de moeilij ke financiëringsproblemen toch met hun tijd mee blijven gaan. De heer Chr Jansen heeft het goede voorbeeld gegeven. Hij heeft voor de toekomst nog meer plannen met zijn „Oude Herberg" De uitbreiding van het restaurant is pas het begin. Ook de hotel- accomodatie wordt vergroot, het geen voor het toerisme van grote betekenis zal zijn. De vakantie gangers zoeken in Heiloo - even als in Bergen en andere vakantie plaatsen een centrum, waar zij des avonds vermaak kunnen vin den. Zijn wij welingelicht dan bestaan er reeds plannen om tezijnertijd in de buurt van het witte kerkje een bioscoop te stichten, er zijn ook plannen om aan de noord westelijke kant van het witte kerk je een aantal woningen te slopen om aldaar een schouwburg te bou wen. Dan is er nog het zoge naamde „brinkplan", waardoor een ruimte rond het witte kerkje gecreëerd zal worden, begrensd door een groot aantal winkels etc. Wanneer men met een willekeu rige vreemdeling in onze gemeen te spreekt, zal men ongetwijfeld dergelijk centrum - met een ge heel eigen sfeer - ontbreekt. Het zal de taak van een gemeentebe stuur zijn om de sluimerende plannen van particulieren zodanig te stimuleren, dat rond het witte kerkje in de toekomst inderdaad een uitgaans- en vermaakcentrum tot stand komt. NIEUWS VAN DE „UITKIJKPOST-COMBINATIE Hoewel wij in onze berichtgeving aankondigden, dat voor de premie- lening Rotterdam 1957 op 15 juli a.s, een trekking zou worden ge houden, berichten wij thans, dat de ze trekking reeds op 1 juni j.l. heeft plaats gehad en de uitbetaling der premies op 15 juli a.s, zal plaats hebben. Het kulturele werk van het Instituut heeft in onze gemeente, van na de 2e wereldoorlog, een grote plaats verworven. Dat blijkt niet alleen uit het ledental maar vooral ook uit de belangstelling die er voor bestaat van buiten de eigen kring. De talrijke bijeenkomsten die elk seizoen worden gehouden, wor den door hen voor een belangrijk deel gedragen. Met dit voor ogen heeft het Instituutsbestuur ook weer voor het seizoen 1957-1958, een keur van bijeenkomsten kunnen samenstellen. Bijeenkomsten op velerlei terrein, van cursus- tot ontspanningsavonden toe- Naast het meer .traditionele' werk. zijn er weer initiatieven ge nomen waardoor weer anderen in 't werk betrokken zullen worden. De openingsavond op 21 september Vele goede herinneringen had men van een Surinaamse avond, van enige jaren geleden. Een re prise volgt en wel ter gelegenheid tan de opening van het winter seizoen. Medewerking zal ver leend worden door het ensemble „Guyana" met muziek, zang en dans. Er zullen films vertoond worden over land en volk van Suriname, terwijl medewerkers van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde uit Leiden, drs. H. H- Frese en dr. G. D. van Wongen, korte toelichtingen zullen geven op de te vertonen film en op de volksmuziek van Suriname. Max Nabarro als explicateur bij „Filmdraken" Op 31 oktober zetten we, op film gebied, enige tientallen jaren de klok terug. Max Nabarro, één der meest begaafde oude filmexplica teurs, komt dan in Heiloo om wat hij noemt, filmdraken te vertonen. Stomme films als „Het Jochie' de eerste grote film van Charly Chaplin met Jackie Coogan. Voorts „De Kruideniersoorlog" een ouderwetse gooi- en smijtfilm. Op deze avond zullen we kunnen zien de ontwikkeling van de film. Filmrecensenten zijn erg enthou siast over dit soort avonden. De ouderen onder ons zullen dit ze ker ook zijn, na zo'n ouderwetse filmvoorstelling. Junius Ingerman in ons midden De bekende auteur (schrijver o.a. van „Dreigend dreunen de Tam tams") komt op 15 januari 1958 Serie Serie Serie Serie Serie Serie Serie Serie Serie Serie Serie Serie Serie Serie Serie 2 4 3 1 1 4 10 6 5 De volgende trekkingen hebben plaats op 2 september en 2 decem ber a.s. Ook de trekking van de premiele ning van Zuid Holland 1957 zal 6 weken eerder plaats hebben, dus op 17 juni a.s. en vervolgens op 6 sep tember en 16 december a.s. naar Heiloo om één zijner boeken te bespreken, misschien wel het allernieuwste, wat nog uit moet komen. Piloot W. v. Veenendaal In contact is getreden met de vlie genier W. v. Veenendaal, om een lezing te houden in begin 1958. Een filmavond, met bekende en verantwoorde speelfilms, staat op het programma voor 13 februari. Dit soort filmavonden wordt in Heiloo ten zeerste gewaardeerd. Andere grote avonden met anderen Naast de eigen grote avonden werkt het Instituut weer samen met 't Nut en Plattelandsvrouwen- De volgende avonden werden reeds vastgesteld 10 oktober Cor van Beek met voordracht uit „De Schotel" van A. M. de Jong, 21 november filmavond, verzorgd door de Rotterdamse Lloyd, o.a. vertoning de bouw van de oceaan reus de „Willem Ruys" en 12 de cember concert (met toelichting) door het Toonkunstorkest. Lezingen met bekende sprekers Bezoekers van lezingen krijgen ook weer hun deel. Zo zijn er le zingen over de éénwording van Europa, Brussel in verband met de komende wereldtentoonstel ling in België's hoofdstad, „Vo gels, hun nesten, eieren en jon gen" (door de heer Donia) en misschien over een onderwerp de atoomenergie betreffende. Cursussen over het verkeer en Amerika De adjudant van de Rijkspolitie, de heer N. Waterdrinker, begint op 20 oktober een verkeerscursus. Gezien de ontwikkeling van het verkeer en de kennis over ver- keersvoorschriften, zal deze cur sus zeer belangrijk zijn. Ds. Doorn, welke het afgelopen winterseizoen met veel genoegen een cursus (in huiskamerverband) leidde over Rusland is bereid ge vonden er weer een te leiden en wel over een ander land, dat de eerste viool speelt in de wereld- De vakantie der Melk- slijters is vastgesteld van Evenals vorige jaren, wordt er met de bel langs de straat ge reden. Ouden van dagen, zieken, en zij die dit schriftelijk ver zoeken bij de hr, Jac. Beemster, Stationsweg 69, worden normaal aan huis bezorgd. Gaarne roepen wij uw medewerking in, om de melkdistributie zo vlot mogelijk te doen verlopen. Dus lezers, abonneert u op de „Uit kijkpost zo spoedig mogelijk, dan deelt u dadelijk gratis mee in de pre mies, welke mochten vallen op de u opgegeven premie-obligaties. GESLAAGD Voor het diploma machineschrijven van de vereniging van leraren voor de praktijkexamens te 's-Gravenhage slaagde alhier Netty de Jong. politiek, Amerika. De cursus be gint 10 januari 1958. Nieuw in het Instituuts-programma huiskamerverband. Elders geschiedde dit reeds met groot succes. De bedoeling is de bezoekers iets meer te vertellen over componisten, hun werken en de instrumenten die in bepaalde werken voorkomen. Het zal zeker bijdragen tot een meer intensie ver beluisteren van de muziek. Bij wijze van proef is de eerste avond vastgesteld op dinsdag 22 oktober. De heer J. Zeeman spreekt over de componist Schu mann. Middels pianospel, gramo- foonmuziek en-of opnamen op de bandrecorder zal het gesprokene aangevuld worden. Mevr. Moll is zo vriendelijk geweest huis en vleugel beschikbaar te stellen. Toneelavonden Naast het werk in eigen gemeen te gaat een zeer grote groep naar Alkmaar om van beroepstoneel te genieten. De data zijn 1 oktober, 12 november, 6 januari, 4 maart en mischien een vijfde avond in april a.s. ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Toneel fonds. Rekening gehouden met concerten Bij de samenstelling van de In stituutsavonden is zoveel mogelijk rekening gehouden met de data van de concerten, te geven door 't Noordhollands Philharmonisch Orkest, voor de Heilooër Kring. Dit om beider werk niet nadelig te beinvloeden en wetende dat ve le Instituutsleden de concerten be zoeken. Nadere gegevens Nadere gegevens, ook over de cursussen, volgen tezijnertijd. Het zal o.a. geschieden middels advertenties en redaktioneel nieuws in de „Uitkijkpost". Voor inlichtingen kan men o.a. terecht bij het sekretariaat, Ze- venhuizerlaan 68.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1957 | | pagina 1