RUILBEURS KINDERHOEKJE UITKIJKPOST 20 JUNI 1957 NIEUWE OPLEIDING AAN DE ALKMAARSE HUIS HOUD- EN INDUSTRIE SCHOOL Met ingang van 't nieuwe school jaar, dat omstreeks september a.s. begint, wordt aan de Alkmaarse Huishoud- en Industrieschool, Emmastraat 24, een nieuwe op leiding verbonden, namelijk een éénjarige cursus voor leerling verkoopster. Het bedrijfsleven gevoelt reeds geruime tijd grote behoefte aan meisjes, die een cursus voor leer ling-verkoopster gevolgd hebben, reden waarom in samenwerking met de Kamer van Koophandel op de Huishoud- en Industrie school met deze opleiding zal wor den begonnen. Het is gebleken, dat vele meisjes zich tegenwoordig tot het beroep van leerling-verkoopster voelen aangetrokken. De drukke situatie in de meeste winkelbedrijven is minder geschikt om de opleiding in de zaak zelf voldoende ter hand te nemen. Hieruit kunnen zowel voor werkgevers als voor de betrokken meisjes veel moei lijkheden voortkomen, die drin gend om een oplossing vragen. Door dit initiatief verwacht men vele van deze problemen te voor komen. Meisjes, die minstens 6 klassen lagere school en daarna 2 jaar een of andere huishoudschool volgden, kunnen tot de 1-jarige cursus van leerling-verkoopster worden toegelaten. Als vakken zullen o.a. worden onderwezen Verkoopkunde, omgangsvormen, Nederlandse taal en gesprekstech niek, tekenen en reklameschrift. kennis van stof en patroon, wa renkennis, Engels, kinderverzor ging en handenarbeid, lichamelij ke oefeningen, gezondheidsleer en uiterlijke verzorging. Om de opleiding verder zoveel mogelijk aan het winkelbedrijf te doen aansluiten, zullen de meisjes één middag per week in zaken werken. Door deze cursus zullen zij in staat gesteld worden zich van tevoren op hun toekomstige taak van leerling-verkoopster voor te bereiden. Dat ook oud-leerlin gen van huishoudscholen kunnen worden toegelaten, spreekt van zelf. Deze nieuwe opleiding, die nog maar aan weinig huishoudscholen in ons land is verbonden, zal voor vele meisjes uit Alkmaar en om geving een kans bieden. Ook voor andere beroepen kun nen de meisjes aan de Alkmaarse Huishoud- en Industrieschool op geleid worden. Meisjes, die in het bezit zijn van U.L.O.-diploma of 3 jaren H.B.S. kunnen er reeds sinds jaren de 1-jarige cursus vooropleiding le rares bij het Nijverheidsonderwijs (vormingsklas) volgen voor lerares in de huishoudelijke vak ken, lerares in kinderverzorging en opvoeding, lerares in de naald vakken, lerares in stofversieren en tekenen en andere akten voor het Nijverheidsonderwijs. Ook behalen velen van deze leer lingen op de Alkmaarse school het diploma van huishoudkundige voor inrichtingen, wat hen in staat stelt om hoofd te worden van de huishouding van bijv. een ziekenhuis of een tehuis voor ou den van dagen of een andere in richting. Zij, die in het bezit zijn van het diploma van een middelbare school, kunnen zelfs in een korte re tijd hiervoor worden opgeleid- Een huishoudkundige voor inrich tingen kan sinds enkele jaren toe gelaten worden tot de opleiding van dietiste. Maar ook voor meisjes, die geen U-L.O.diploma of 3 jaren H.B.S. volgden, bestaat op deze school de kans om opgeleid te worden voor verschillende andere beroe pen. Wij noemen hier kinderver zorgster, kinderverzorgster in ko loniehuizen en naaister. Het bovenstaande is slechts be doeld als een kort overzicht van de mogelijkheden, die de Alk maarse Huishoud- en Industrie school biedt. Voor verdere inlichtingen kan men zich wenden tot de directrice van de school, mej. A. E. Prak ken. Emmastraat 24, tel. 3092, die gaarne bereid is u alle ge wenste gegevens te verstrekken. PLATTELANDSVROUWEN VOOR 'T LAATST BIJEEN IN DIT SEIZOEN Donderdag 6 juni waren de plat telandsvrouwen voor 't laatst bij een. Het seizoen werd gesloten met een prachtige lezing van dr. v. d. Grient van Oegstgeest met als onderwerp „Het gezin in deze tijd". Spreker vond dat de oude ren langzamerhand de gezegdes „De jeugd van tegenwoordig" en „Dat was anders in mijn tijd" eens aan de kant moeten zetten. De na-oorlogse jeugd kan eenvou dig niet meer zo leven als 50 jaar geleden. Ook moeten de ouders zo veel mogelijk meeleven, wat echter niet wil zeggen dat men ze maar moet loslaten op een leeftijd dat zij daar nog niet rijp voor is. Volop genoten de aanwezige da mes en stelden na de pauze enige vragen, welke spreker met een geestig speechje beantwoordde. Het koortje o-l.v. mevr. v. Lienen zong op zeer verdienstelijke wijze enkele liederen. Op 24 juni gaat een aantal da mes een bezoek brengen aan de studio in Hilversum en het raad huis aldaar, daarna trekt men naar de Anna's Hoeve. De presidente mevr. Tensen wense allen een prettige vakantie en een tot weer ziens in september. VISWEDSTRIJD Twee teams, van 10 personen, van de politiesportvereniging der Rijkspolitie en de plaatselijke hengelaarsvereniging „De Vroeg te Wint", bonden zaterdagmid dag de strijd aan. Als „viswater" was, met toestemming van het da gelijks bestuur der gemeente, de vijver in plan West gekozen. Aan beide zijden wilden de vis sen niet bijten. Het ging om het aantal te vangen karpers. Na anderhalf uur werd door één der „invallers" bij de Rijkspolitie een karper gevangen. De strijd werd daarmee beslist en ging de wisselbeker, welke beschikbaar was gesteld door het schildersbe drijf gebr. Huyzer, naar de politie. Daarna werd nog op paling „ge jaagd". Het succes was ook al niet bijster groot. Het vrije vissen was al niet beter. Tenslotte ging de hoofdprijs naar de heer Nib- bering, die toch nog wat had ge vangen. Deze wedstrijd trok veel belang stelling, vooral ook van de jeugd. Misschien waren de vissen, door de herrie, wel op hun hoede. Velen, vooral de jongeren onder hen, zullen zich afvragen of voort aan nu gevist mag worden in de vijver. Niets is minder waar Het gold hier een speciaal geval, met of zonder succes. MISèRE MET HET WATER Met veel ongenoegen hebben vele bewoners van ons dorp de afge lopen dagen naar hun waterkraan gezien. Er kwam niet veel uit, 's avonds zelfs bijna niets en op hoger gelegen verdiepingen hele maal niets. Er was weinig druk op het waternet en het vele sproei en in tuinen deed de rest. Van de zijde van het Provinciaal Waterleidingbedrijf werd dins dagavond, per luidsprekersauto, vooral aangedrongen op een zui nig gebruik van water, zeker van 's morgens 7 tot 's avonds 8 uur, in het belang van de gehele be volking. Ook vanaf deze plaats lijkt ons zulk een verzoek niet overbodig. HET VLOEIT MIJ UIT DE PEN Afrika, dat grote werelddeel, dat tussen Europa en de Zuidpool ligt, wordt de laatste jaren in ver band met allerlei gebeurtenissen genoemd. Het is nu niet de bedoeling iets over al de daar heersende span ningen te schrijven. Neen los van alles vraag ik uw aandacht voor een groot gebied, dat onder de naam van Sahara schuil gaat. De Sahara is de grootste woestijn van de aarde, liggende in Noord- Afrika, groot ongeveer 8.700.000 vierk. kilometer, waar nog onge veer 2 miljoen mensen kans zien te leven. Het grootste deel be staat uit vlakten van 200- 600 m hoogte, in het centrum bevinden zich uitgestrekte gebergten de Hoggar en het hoogland van Ti- besti. De hoogste top is de Emi Koessi (3400 m). Het is overwe gend een rots- en kiezelwoestijn, op vele plekken echter ook zand woestijn. Het klimaat kenmerkt zich door een groot verschil in dag- en nachttemperatuur, over dag heet en 's nachts erg koud en een uiterst geringe regenval. Slechts in de lage gedeelten, waar het grondwater bereikbaar is, zijn oases ontstaan, waardoor land bouw mogelijk is. De landen, die deze woestijn om ringen, moeten er steeds een gro te strijd tegen voeren, Door zand stormen en droogte breidt deze zich steeds uit. Het is verrassend dat onlangs onderzoekers in de Sahara ergens grotten hebben ge vonden, waarvan de wanden be schilderd waren met voorstellin gen, die aantonen, dat daar een volk heeft geleefd met hoge be schaving. Deze woestijn bewaart dus nog grote geheimen. Er zijn vooral in Frankrijk groot se plannen om deze grote zand woestijn niet met rust te laten en te onderzoeken, wat er aan ge daan kan worden om dit gebied ekonomisch te ontsluiten. Men meent, dat er onder het zand van alles is te vinden olie, goud, uranium en vele andere belangrij ke delfstoffen en wat belangrijk is water. Ook wanneer het zand verwijderd isgoede kuituur- grond. De grote moeilijkheid is, dat le ven in dat gebied bijna onmogelijk is. Wanneer men op grootscheep se wijze in de woestijn een neder zetting zou willen stichten, dan zal men eerst mensen moeten aan trekken, die in een dergelijk ge bied willen pionieren. Vooral in de aanvang zal 't zeer zwaar zijn. Ik heb eens over een denkbeeld voor ontsluiting van dit gebied gelezen, dat wel zeer fantastisch was. Men begon op een bepaald punt met het boren naar water. Want onder de woestijn moet een groot waterreservaat bestaan. Dat lukte. Net als olie, pompte men het water in grote hoeveelhe den op en bewaarde het in een groot gebouwd bassin. Men liet bepaalde palmen aanvoeren, die daaromheen werden geplant. De werken schiepen het begin van een levensmogelijkheid. Op be paalde afstanden in een rechte lijn werden steeds nieuwe water boringen verricht en op dezelfde wijze nieuwe nederzettingen ge sticht. Een verharde autoweg moest de verbinding met de ne derzettingen in stand houden. Deze nederzettingen groeiden uit tot een streek van nieuwe oases, waarheen vogels en andere dieren trokken en ook inboorlingen von den het goed er te leven. Daar plantengroei, wanneer een maal mogelijk, zich in tropische streken snel en groots ontwikkelt, was het nu mogelijk geworden natuurlijke bescherming te vinden tegen de brandende zonnestralen. Zon ontginning in de woestijn duurt jaren en het kost veel geld om deze tot stand te brengen. Met de moderne techniek kan zo'n plan echter wel tot uitvoering ge bracht worden. Van deze oases uit zou men met de exploitatie van de omgeving kunnen begin nen, waarvoor wellicht uit de in Beste jongens en meisjes Zoals jullie al wel opgemerkt zullen hebben, staat de ladder- lijst er deze week nog niet in, want alle oplossingen waren nog niet binnen. Jullie zullen je nieuwsgierigheid dus nog een weekje moeten be dwingen. Volgende keer komt hij er zeker in. Probeer in elk geval de nieuwe puzzels maar weer op te lossen. Als dit je niet helemaal lukt en je bijvoorbeeld een puzzel maar voor driekwart af hebt, dan kun je die oplossing toch nog in sturen, want misschien krijg je er dan nog wel een punt voor. Doe dus maar weer je best Hier volgen de oplossingen van de puzzels uit de krant van 30 mei 1. Men moet zijn mond naar elke spijs en zijn hand naar elk werk zetten. smart - pater - naald klaar - zwart - dozijn rijzen - deken - haren nemen - kozijn - menen 2. Gedeelde smart is halve smart Wie bewaart, die heeft wat 3. heg tegen den tenue gaste ets draad ent tegenstand Nieuwe puzzels 1. 1. Op elke plaats 2. bek 3. specerij 4. twijg, kind 5. vogel 6. weg met huizen 7. preekstoel 8. werk 9. land in N.W. Afrika 10. schip der woestijn 11waterweg 12. doornachtige plant 13. meetwerktuig 14. geneesmiddel 15. buurman 16. jaargetijde 17. eenzaam 18. met de tanden fijn- malen 19. mond van 'n vulkaan 20. opera 21. lawaai Bij juiste invulling verschijnt op de streepjeslijn een spreekwoord. 3 punten 2. X X X X X X X X X X X Horizontaal soort reiger rechtstandig Vertikaal daarin kweekt men planten knaagdier groet meisjesnaam Op de kruisjeslijnen komen bij juiste invulling 2 plaatsnamen. 1 punt Horizontaal 1vruchtenmoes Vertikaal 1. lengtemaat 2. bandiet 3. ooievaar 4. planeet 5. bekende toren 2 punten Oplossingen komen in de krant van 4 juli en worden uiterlijk tot 1 juli bij ons ingewacht. de woestijn levende stammen werkkrachten kunnen worden ge vonden. Er zullen wel vele fantasieën neergeschreven zijn betreffende bewoonbaarmaking van dit gewel dige deel van Afrika, dat Sahara genoemd wordt. In deze tijd worden zoveel groot se plannen opgezet om gebieden bewoonbaar te maken, zoals on langs ook gemeld werd voor een enorm gebied in Siberië, dat het niet te verwonderen zal zijn, dat wij ook zullen vernemen van iets dergelijks voor deze woestijn. De grote aanwas van de bevolking der aarde dwingt ons wel tot overpeinzing van dergelijke idee- en. Wie weet wat er onder dat zand nog voor verrassingen ont dekt worden. Hollandse ingenieurs, met pio- niersbloed, peinst ook eens mee, het kan voor u eens iets te bete kenen hebben. PLAATSELIJK SCHOOL- MELKCOMITE „HEILOO" Daar met ingang van 1 juli a s. de Slijtersprijs voor melk met 6 cent per liter zal worden verhoogd gaat ook de schoolmelk met in gang van die datum met dit be drag omhoog. Het bedrag van 36 cent moet voor de schoolmelk reeds in de week van 24 tot 29 juni afgedragen worden. We hopen, dat ieder er goede no ta van neemt, dat de kinderen dus vanaf 24 juni a.s. 36 cent moeten betalen. Aangeboden Ruilwaarde Smith-bons, 10 pt. 10 Midreiza-bons (f 1,00) 1 Flipjes, 2 stuks 1 Verkade-bons 1 Hille-bons 1 D.E.-bons, 10 pt. 10 Lassie-bons 5 Hoboca-bons (f 1,00) 1 Kop en schotel-bons 5 Ringers-bons, 2 pt. 1 Molenaar, 2 stuks 1 v. Nelle-bons 10 pt. 4 Blue-band-bons, 4 st. 1 Planta-bons, 4 stuks 1 punten punt punt punt punt punten punt punt punten punt punt punten punt punt Ruilwaarde 5 punten 1 punt 8 punten Gevraagd Castella-kopjes Roomboter-bons Klokzegels Correspondentie Onbekende zender van groot aan tal bons wordt hiervoor zeer har telijk bedankt. Vele ruilers kun nen hiermee weer worden gehol pen Oom Henk „Uitkijkpost" „ST. CAECILIA" OP CONCOURS Zondag toog „St. Caecilia" naar Heemskerk op concours. In de marswedstrijd, afdeling A, werd met 99 punten een eerste prijs be reikt. Een tweede prijs werd be reikt met 186 punten in de tam boer-wedstrijd.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1957 | | pagina 4