BEZOEK AAN EEN VAN DE ZONDERLINGSTE SCHOLEN KINDERHOEK JE RUILBEURS EISENHOWER, HOOVER EN EDISON BEGONNEN ALS UITKIJKPOST 4 27 JANUARI 1956 Kinderen van alle landen naast elkaar in de bank Op een afstand van een half uur rij den in de auto van de stad New-York is in Jamaica op Long Island een van de zonderlingste onderwijsinstellingen ter wereld gevestigd - de internationale school voor kinderen van personeels leden van het secretariaat van de Ver enigde Naties. Deze school werd in 1949 opgericht als 'n verlengstuk van de reeds bestaande kleuterschool en heeft in de volgende jaren bewezen dat kinderen van alle nationaliteiten, rassen en geloofsover tuigingen met elkaar kunnen leren en spelen, kortom met elkaar in deze mini atuur-wereld-gemeenschap in vriend schap naast elkaar kunnen leven. Mengelmoes van haar en huidskleur Dezer dagen heb ik een bezoek aan deze school gebracht en bij mijn aan komst werd juist door een Deense jon gen de blauw met witte vlag van de Verenigde Naties in de vlaggestok ge hesen. Ik begon met een kijkje te ne men in de lagere klassen, waar de drie- en vierjarigen bezig waren met handen arbeid. Er was een mengelmoes van haar- eiv huidskleur een aardig Chi nees meisje maakte een matje van ge kleurd papier, een knap Indiaans kind met fluwelig bruine ogen en een ver legen blond jongetje van gemengd Joe- goslavisch-Frans bloed waren verdiept in het boetseren van een poppetje en een Brits ventje vond het leuk toen ik een foto van hem nam. Dit soort handenarbeid, dat op latere leeftijd pas met „kunst" bestempeld wordt schenkt de kinderen gelegen heid hun gedachten een concrete vorm te geven en de kinderen worden er door tot het besef gebracht van de rijk dom van hun nationaal cultuurbezit, dat zo geheel verschillend is van dat van anderen en die gezamenlijk de gemeen schappelijke wereldbeschaving vormen. De leidster van deze klas was mevr. Maria Gonska, een in Bulgarije geboren onderwijzeres. Zij bezit grote bekwaam heden op velerlei gebied en leert ook de oudere kinderen om te gaan met hamer en spijkers, met de figuurzaag en leert hen het juiste gebruik van al lerlei gereedschappen. Eensgezindheid en harmonie Onmiddellijk valt de bezoeker op welk een eensgezindheid en harmonie er heerst ofschoon het niet meer dan na tuurlijk is dat sonder hen, zelfs onder de jongsten, wel eens op hardhandige wijze meningsverschillen beslecht wor den. In de kleuter klasjes wordt Engels ge sproken het duurt doorgaans niet lan ger dan een paar weken voordat de kleintjes zich behoorlijk in een nieuwe taal kunnen uitdrukken en enkelen van hun kunnen zelfs een paar talen vloei end spreken. Daar zij met hun moeder taal ook de eigen culturele sfeer in het schoollokaal meebrengen, doet de kin dersamenleving aan als een „Verenig de Naties" van kinderen. De talen, die er in de hogere klassen gebruikt worden zijn voorlopig Frans, Engels en Spaans, later wil men dit uitbreiden met Chinees en Russisch, zodat dan de vijf officiële talen van de U.N.O. ook op deze school onder ling gebruikt worden. De kinderen krijgen pas les in een twee de taal als zij eerst vlot hebben leren spreken in een der drie genoemde ta len. De leerkrachten zijn natuurlijk in meer talen bedreven. Klank- en beeldmethode. Daarna trad ik een Franse klas binnen met vijf- en zesjarige leerlingen de onderwijzeres, een Framjaise, Mile An- drée Rouvet, gaf onderricht volgens de klank- en beeldmethode, waarbij zij eerst een woord uitsprak en daarna een tekening op het bord maakte. Juist stond er een slank, blondharig Rus sisch meisje voor het bord zij brab belde in een mengsel van Russisch en Engels met wat Frans doorspekt. In een ander gebouw trof ik de oudere leerlingen aan. In een der lokalen werd wiskunde in het Frans gedoceerd. De oudere leerlingen, wier moedertaal Frans is, krijgen 's morgens les in deze taal, terwijl 's middags Engels voor hen de voertaal is. Op dezelfde manier krij gen de Spaanssprekende kinderen een halve dag les in een der andere talen. Hierdoor krijgen de kinderen zowel in hun moedertaal als in de vreemde taal een woordenschat waarmee zij zich ook in de verschillende leervajcken goed kunnen uitdrukken. In een lokaal ernaast werd les in aard rijkskunde gegeven. Toen wij er binnen kwamen zagen wij jongens en meisjes uit Japan, Zuid Afrika, Perzië, Neder land en de Verenigde Staten aan het werk bij een zeer ongewone landkaart, die in zijn gehele lengte langs de muur liep elk kind had daarbij zijn aandachi op het eigen land gevestigd en maakte aantekening van de belangrijkste steden en rivieren, en maakte tegelijk een lijst je van de voornaamste voortbrengselen. Vandaar gingen we naar de tweede verdieping, naar de zesde klas, maar hier maakten de leerlingen zich juist gereed voor de lunch. Zij krijgen hun eten aan tafels in het lokaal opgediend in het gebouw is een goed ingerichte keuken beschikbaar. Karaktervorming Ik vroeg tenslotte aan het hoofd van de school op welke wijze deze finan cieel in stand wordt gehouden. Het bleek dat de U.N.O. een grote som ter beschikking heeft gesteld, maar dat de school toch voornamelijk is aangewe zen op bijdragen van ouders en be langstellenden. Zoals op alle Ameri kaanse scholen is er een vereniging van ouders en onderwijzers, die gere geld bijeenkomt met het doel kwesties die voor de leerlingen en het onderwijs van belang zijn te bespreken. Het lesrooster is er op gericht niet al leen lichaam en geest een harmonische ontwikkeling te geven, maar ook de karaktervorming tot z'n recht te doen komen. Behalve letteren en kunst, talen, geschiedenis, aardrijkskunde, sociale wetenschappen en economie wordt ook aan de vorming van de burger grote aandacht besteed. De oude Romeinen eerden hun veld heren, de Fransen van nu aanbidden hun acteurs en actrices, maar de Ame rikanen blijven hun lof concentreren op de krantenjongens. En misschien heb- ben zij gelijk. De krantenjongen staat vooral tijdens de nationale persweek in 't centrum der belangstelling en 't blijkt nu ook inderdaad waar te zijn, dat niet alleen enkele tientallen topfi guren als krantenverkoper zijn begon nen, maar dat duizenden Amerika nen van nu, bezitters van welvarende bedrijven, grote fabrieken en hoge bankrekeningen van wal zijn gestoken als krantenjongen. De fiets als luxe U moet eerst eens krantenjongens met hun fietsen door het drukke verkeer van New-York, Washington en Chi cago hebben zien slingeren. Hun voorbeeld heeft zo aanstekelijk gewerkt, dat de volwassen Amerikanen het rijwiel opnieuw hebben ontdekt. Als ze een vrije middag hebben, laden ze de fietsen bo'ven op de auto. Vader gaat achter het stuur zitten en vliegt met topsnelheid naar buiten honderd of driehonderd km verder slingert hij de wagen ergens langs de weg, waar na het hele gezin een stuk gaat fietsen. Het staat plotseling goed behalve een paar auto's en een televisietoestel ook nog een fiets te hebben en op het ijze ren ros wat acrobatiek te kunnen le veren. Thans worden er zelfs al jacht- partijtjes per fiets georganiseerd. De rijwielhandelaren maken uitstekende zaken en dat alles hebben ze te dan ken aan de krantenjongens. Meisjes worden geweerd Krantenverkopen en -bezorgen is man- Oplossingen van de puzzles uit de krant van 13 januari. 1. Groningen - eindeloos - slaapkamer - tarwe - ochtend - liter - eender - neger - gondel - open - eland - dadel - grijs aard - edelwijs - doedelzak - ijver - tovenaar - Nijmegen - imker - edelman - tafel. Gestolen goed gedijt niet. 2. In de eerste klas zaten 45 kinderen. In de tweede 40 en in de derde 35. 3. Horizontaal Denemarken. Vertikaal Pet - Denen - pen - zomer - draad - ark - koken - vel. En nu de nieuwe puzzles 1. 1 6 60 Door omzetting der letters kunnen woorden gevormd worden. 1- 6 ostot 6-11 rtama 11-16 teker 16-21 nheed 21-26 neste 26-31 ganwe 31-36 marka 36-41 idhee 41-46 grema Nu is het niet meer dan natuurlijk, dat men ten aanzien van deze U.N.O.- school zal zeggen dat is nu alles wel heel mooi op papier en theorie, maar wat komt daarvan in de praktijk te recht Daar kan dan kort en bondig op worden geantwoord. Het gaat opper best. Mocht iemand twijfelen, laat hij dan als hij daartoe in de gelegenheid komt, een bezoek aan deze school bren gen en hij zal zien in welk een harmo nie en vriendschap kinderen uit alle delen van de wereld hier met elkaar omgaan. nenwerk, meisjes worden dan ook ge weerd. In het algemeen is het de ou dere schooljeugd, de jongens van twaalf tot zestien jaar, heel vaak ook zoons van artsen en fabrikanten en ministers die de kranten aan de man brengen. Vrijwel alle mannelijke nazaten van de redacteuren en hoofdredacteuren doen in kranten en verdienen er op deze wijze niet alleen een knappe grijpstui- ver bij, maar doen eveneens grote wijs heden op, waarmee ze in hun latere leven hun nut kunnen doen. Een vrouw kan hier taxi-chauffeur worden, minis ter, mijnwerkster of ambassadrice, maar geen krantenbezorgster. Hoe de jon gens zich vrijwaren voor concurrentie van meisjes is typisch Amerikaans, niet netjes en evenmin voor publicatie ge schikt. Beste referentie In het latere leven geldt het als een uitstekende referentie, krantenjongen te zijn geweest en zelfs heren van veer- tig jaren zullen het bij een sollicitatie nog vermelden. Nog steeds schuilt in iedere krantenjongen 'n toekomstig mil- lionnair of een president, want ieder een weet immers, dat Hoover en Eisen hower ook krantenjongens waren, dat Walt Disney en de baseball-kampioen Jackie Robinson uit hetzelfde gilde voortsproten en dat zelfs Edison kran ten heeft bezorgd. Wie tegenwoordig nog als kranten jongen wil beginnen, moet aantonen, een prettig en constant humeur te heb ben, schone nagels en nog veel meer. Het is helemaal niet zo gemakkelijk om aan de slag te komen, want het aanbod overtreft de vraag en zelfs als invaller voor zieke jongens heeft men weinig kans, omdat tijdens zijn ziekte 46-51 sroko 51-56 pegro 56-60 geste 6, 17, 57 - 28, 9, 4, 5, 37 - 16, 40, 47, 59, 25 - 38, 1 36, 58, 10 31, 26, 7, 27, 39 11, 14, 45, 50, 54, 20 19, 22, 13, 30. Een spreekwoord 3 punten 2. Vul horizontaal en vertikaal dezelfde woorden in. 1 2 3 2 3 1vaartuig 2. meisjesnaam 3. pul 1 punt 3. a plus b is a plus c plus d a min c is c a d is c c plus d is b a plus b plus c plus d is 24 Wat is a, b, c en d 2 punten Oplossingen komen in de krant van 10 februari en worden uiterlijk 7 fe bruari ingewacht. Correspondentie Lida Hoogvorst je bent harte lijk welkom als oploster. Natuur lijk mag jij ook meedoen. Mevr. H. genoteerd voor 95 punten vraagt bons v. d. Plaats, Pim marga rine, 1-2-3-waspoeder en Swift. Aant. punten Rob. P. 30,5 vraagt Hillebons. Mevr. P. Fl. 121 vraagt bons Hille, Castella, Smith Mevr. R.-H. 630 vraagt Castella Mevr. v. E. 132 vraagt Castella en Lassie Correspondentie Mevr. v. E. Uw zending ontvangen, waarde 132 punten, is toereikend voor 14 Castella-kopjes en 4 Lassiebons. Mevr. v. G. Zending ontvangen, waar de 285 punten. Het gevraagde zal wor den toegezonden. Oom Henk, Uitkijkpost. vader of grote broer z'n werk wel tij delijk overnemen. Daarom ziet men de krant ook vaak be zorgd door oudere heren in een dure auto. Hun optreden is even stevig als hun effectenbezit. Soms zijn de krantenbezorgende zoon tjes de beste propagandisten voor de bedrijven van hun vaders. Bekend is, dat een tapijtenleverancier goede zaken deed, omdat zijn twee krantenverkopen- de jongens hem honderden klanten be zorgden. Minder bekend is het geval van dokter B. Hij had een klein praktij.kje in een goedkope buurt. Zijn zoontje kraaide tijdens het bezorgen van de kranten overal zijn meer dan wonderbaarlijke capaciteiten uit, hetgeen de wachtka mer op de duur vol deed lopen. Toen werd de kleine Bill ziek en dokter B. besloot nu zelf het ochtend blad te bezorgen. Op vele plaatsen werd hij tevens binnengeroepen voor een vi site en thans heeft hij een van de beste praktijken van Chicago. MAXIMAAL 25 In het artikeltje over de vogelexcursie naar Texel (met Pinkster van 't Insti tuut) van vorige week werd genoemd het minimum aantal deelnemers van 25. Dit moet natuurlijk zijn maximum 25 Opgave is dus wel spoedig gewenst. ANDER NUMMER Helaas is het huisnummer van de con cierge van het Dorpshuis verkeerd in onze krant gekomen. Het adres is Westerweg 229. (Dus geen 299). DOOR EDWARD E. PIERCE

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1957 | | pagina 3