Heeft U al ft besteld m ut ■V7 If fff;15; 8 HET OUDEJAAR WAS JALOERS DE ALGEMENE BESCHOUWINGEN IN DE RAAD OLIEHA P. en J. Z EVËLD VERF VOOR''mM FN BUITEN Verhaal voor de jeugd: 5 JANUARI 1961 BIJBLAD UITKIJKPOST De heer J. Bolten leider van de K.V.P. Raads-fraktie opende de algemene beschouwingen De heer Bolten stelde het woning probleem ook in Heiloo nog steeds als volksvijand nummer één. „Wij hopen dat het u gegeven moge zijn een dubbel aantal woningwet woningen voor 1961 los te rammelen bij Gedeputeerde Staten." Deze fraktieleider drong aan op een zomerbad, hij haalde de woorden van St. Nicolaas aan, toen deze zei, het niet passend te vinden voor een ge meente als Heiloo dat de jeugd 's zo mers gaat zwemmen in de vijvers van plan Oost en West. De heer Bolten vroeg over de stand van zaken aangaande de voetgan gers- en fietsentunnel bij het station. Hij vroeg ook iets concreets te mo gen vernemen aangaande een be schutte werkplaats in G.S.W. ver band. De fraktieleider van de KVP meende dat de commissie van So ciale Zaken, welke op één na geheel uit Raadsleden bestaat, niet advise rend maar besluitvormend moet kun nen werken. „Wordt het niet de hoogste tijd dat het Kom-plan aan we orde komt en Zuid-West?" vroeg de heer Bolten. Hij vroeg verder of B. en W. het afgelopen jaar iets geprobeerd had den om te komen tot bouw van huur woningen. Hij brak een lans voor de eigenbouw. „Tussentijds hebben we geopperd, om bij woningzoekenden, meer bekendheid te brengen wat be treft de voorwaarden om te komen tot eigenbouw. Dit in de goedkope sector en gezamenlijk. Toezeggingen zijn gedaan, mijnheer de voorzitter, en tot heden zien wij nog niets ge beuren. Dat spijt ons heel erg, want inmiddels zijn weer kostbare maan den verstreken." De fraktievoorzitter van de Partij v. "■""d. Arbeid begon met te zeggen dat met de benoeming van een directeur van Gemeentewerken met belang stelling de zo gewenste reorganisatie van deze dienst tegemoet wordt ge zien. Ombuiging, op velerlei terrein, van het gemeentelijk beleid moet waar mogelijk en nodig geschieden. „Afrekenen met een politiek van het verleden". De „erfenis" die we heb ben meegekregen, zoals weth. Tom- son in de laatste raadsvergadering het kernachtig uitdrukte. Spreker pleitte weer voor een egali satie inzake de vaststelling van de grondprijzen. Nog in 1955 was de grondprijs van een deel in plan II f 4.50 aldus dhr. Majolée, nu f 23.50. En daar moeten nu woningwetwo ningen opkomen. „Deze grondpolitiek verfoeien wij!" zei de fraktieleider. „Als we de 196.000 vierkante meter grond uit Oost en de 16.500 vierk. m uit Centrum II in één „pot" zouden gooien, twee uitbreidingsplannen die tegelijkertijd gerealiseerd worden, dan zou de grondprijs in Centrum f 7.per vieskante meter kunnen dalen." Dhr. Majolée drong aan op spoed bij de bouw van gymnastieklokalen, uit breiding van sportvelden, dit in ver band met het schrijnend tekort. Met cijfers toonde spr. aan dat het woningtekort het afgelopen jaar praktisch niet is verminderd. Aan dacht vroeg hij voor de dikwijls ge uite klacht dat in de gemeente via „een achterdeurtje" de gemeente bin nenkomt en later een huis krijgt toe gewezen. Dhr. Majolée pleitte voor een betere subsidieregeling en wilde graag bepaald werk beter gesubsidi eerd zien, vooral waar het gaat om jeugdwerk. Hij hoopte dat, nu de kans er is, samenwerking tot stand zal komen tussen de r.-k. leesbiblio theek en de Alkmaarse openbare leeszaal, waardoor één algemene lees zaal en bibliotheek zou ontstaan. Eveneens drong spreker aan op plaatsing van noodlokalen bij de u.l.Q.-school. „Ze zijn hard nodig, het natuurkundelokaal wordt al te lang onttrokken aan dit studievak, wat juist zo nodig is voor de B-richting. De heer KI. de Vries, sprekende na mens de V.V.D. zei dat een gemeente als de onze behoefte heeft aan een welverzorgd en goed geoutilleerd be stuursapparaat, zowel als aan een dienst van openbare werken, welke aan de in deze gemeente te stellen verzorgingseisen voldoet. „Een onderbezetting, zowel in kwa liteit als kwantiteit, is struisvogel politiek, welke de moeilijkheden wel opschuift, doch niet oplost!" Spr. constateerde op dit punt al merkbare verbeteringen. „Wij mogen en kunnen de ogen niet sluiten voor de ontwikkeling welke wij nu mee maken en het verdient aanbeveling, bij de uitwerking van plannen voor de naaste toekomst, reeds nu met voor die toekomst aangepaste per soneelsbezetting en omstandigheden rekening te houden." 'De heer KI. de Vries ging verder met te zeggen: „Dit houdt in, dat de post salarissen en sociale lasten, welke nu reeds rond honderdduizend gulden hoger is dan twaalf maanden gele den, nog aanmerkelijk in omvang zal toenemen. Of hier tegenover een ge lijke compensatie zal komen te staan in algemene uitkeringen en bijdragen wordt door mij zeer betwijfeld." Voor een modern ka de naardoiie me ste rendement meer warmte minder roet zuini foon R O O N Heiloo Dameskapsalon Stationsweg 7. BAIJERSHOFWEG 29;' HEILOO TEL. 02200^994 c\ DOELEN 7, EGMOND-BINNEN, V TEL.,.02206-753 Ook voor kacheli in stellen het aangewezen adret. Ook dit keer ging de heer De Vries dieper in op de post Bescherming Be volking. Hij drong aan op de tot standkoming van een Kringcommis sie van de B.B. Ook drong hij aan op de bouw van goedkope huurwo ningen. Om tot een voor de woning zoekenden meer bevredigende oplos sing te komen gaf hij in overweging een commissie in het leven te roepen van niet-belanghebbende ingezetenen der gemeente, om als adviescommis sie de aanvragen voor woningen, op vaste tijden te ontvangen en te ho ren, teneinde de graad van urgentie te kunnen beoordelen. Dhr. De Vries was verheugd over de mededeling dat B. en W. welwillend staan tegen over de instelling van verkeersbri- gadiertjes. De heer B. Eekhof (PI. Belang) be gon met te zeggen dat het bestuur der gemeente rekening moet houden met hen die niet over de middelen beschikken om een eigen huis te la ten bouwen of kopen. „Immers deze groep heeft in onze maatschappij een gelijk recht op een woning, aange past aan de tegenwoordige begrippen van woningbouw". Deze groep komt, niet alleen in onze gemeente, sterk in de verdrukking, zei dhr. Eekhof. In dit verband drong hij aan op het beschikbaar stellen van bouwgrond voor redelijke prijs. Over de geplande „hoogbouw" in „Oost" uitte dhr. Eekhof zijn be zorgdheid. Deze „dissonant" in de overigens fraaie aanleg en toekom stige bebouwing verontrustte hem. Een afronding middels een torenflat vond hij verkies'lijker. Dhr. Eekhof achtte een raadscom missie voor het grondbedrijf en de aankoop van onroerende goederen niet voor openbare dienst bestemd, zeer urgent. „Een krachtige grond politiek is niet alleen dringend ge wenst, doch strikt noodzakelijk, in een snel groeiende gemeente." Dit raadslid wilde nu niet ingaan op de annexatieplannen van Alkmaar, omdat hij 't volste vertrouwen heeft in het door het college (van B.enW.) en de hiervoor ingestelde raadscom missie gevoerde beleid. Tenslotte vroeg dhr. Eekhof of het in de bedoeling van B. en W. lag enige staf-functionarissen naast de directeur van openbare werken, bijv. van de plantsoendienst, reiniging etc. De heer Chr. Vahl (Prot. Christ.) constateerde dat de gemeente Heiloo dank zij het steeds gevoerde voor zichtige beleid, over een ruime re serve kan beschikken, zodat we hier nog niet in een noodleidende positie verkeren. Spreker cans ta teerde voorts dat door het college veel werk is verzet en de wethouder van openbare werken ver rassende initiatieven heeft ontplooid. Dhr. Vahl drong aan op een egalisa tiefonds voor het gemeentelijk grond bedrijf. „Waarom willen B.enW. in de sector van goedkope eigen wo ningen niet werken met de bouwkas van Nederlandse Gemeenten?" vroeg deze spreker. Dhr. Vahl drong aan op overleg met de Geref. Gemeente ten aanzien van grondaankoop in plan Centrum II. Ook deze drong aan op een zwem bad. Het speet hem dat de toneelzaal nog steeds als memoriepost voorkomt op de begroting. Ook sprak hij zijn waardering uit over de grote aktiviteit van de VVV. Dhr. Vahl drong er bij het college op aan niet te veel noodlokalen voor het onderwijs te bouwen. De heer Oostendorp (P.v.d.A.) drong o.a. aan op een onderwijsnota. Hij ging uitvoerig in op de toekomstige ontwikkeling van het onderwijs. „Over het gehele onderwijs hangt de waas van de Mammoetwet". Verder vond de heer Joh. de Vries (P.v.d.A.) een regeling voor het toe zicht op particuliere verzorgingste huizen gewenst, alhoewel hem be kend is dat op dit terrein er in Hei loo geen misstanden bestaan. Ernstige kritiek liet hij horen op het voortbestaan van krotwoningen in deze gemeente. Spr. drong aan om de ondersteunden meer te geven, de steunnormen aan te passen „in de geest van deze tijd en dat ze eniger mate zouden worden aangepast aan de behoeften van een normaal mens." Dhr. Joh. de Vries vroeg de aan dacht van B.en W. voor de problemen van hen die door de drang der om standigheden een huis kochten, niet aan hun verplichting kunnen voldoen en nu uit huis gezet worden. „Voor de gemeente schept dit zeer onaan gename konsekwenties, bijv. het ver lenen van ondersteuning of het zor gen voor andere woonruimte. NAAR ALGEMENE R.-K. LEES- BIBLOTHEEK EN LEESZAAL In Rooms-katholieke kringen is men doende te komen tot een algemene r.-k. leesbibliotheek en leeszaal. De besprekingen zijn in een ver gevor derd stadium. Thans heeft men een bibliotheek op beperkte grondslag. VOOR HAAR HAD HET FEEST EEN VROEGTIJDIG EINDE Voor een Heiloo's meisje, dat nieuw jaarsdag het festival in de Alkmaar- se Veilinghal meemaakte, kwam het einde een beetje pijnlijk. Tijdens het bal liet een jongen een flesje vallen. Het 19-jarige meisje werd daardoor getroffen aan één harer voeten. Voor behandeling werd zij overgebracht naar het Centraal ziekenhuis. - GEEN UITBREIDING VAN HET AANTAL DRANKVERGUNNINGEN Naar aanleiding van een vraag van één der raadsleden hebben B.enW. medegedeeld geen aanleiding aan wezig te achten voorstellen te doen tot verhoging van het maximum. Momenteel staat een 7-tal gegadig den op de lijst. Eens in de vijf jaar kan het aantal drankvergunningen door de Kroon herzien worden; wanneer de gemeen telijke overheid daar tenminste ook behoefte aan heeft. LEERLINGEN-BALLETAVOND van de Heiloose balletklassen en -groepen Op zaterdag 21 januari, in de aula van de Willibrordusstichting, heeft een leerlingen-balletavond plaats van de balletklassen, meisjesballetgroep „Legra" en de damesballetgroep, on der leiding van mevr. Majolée en mej. Beemster. Hoogtepunt van deze avond zal zeker zijn de opvoering van „De holle boom van Vlerikoom" wat speciaal voor de Heiloose balletklassen is „geschre ven" door onze plaatsgenoot Nico Splinter en waarvoor de jonge com ponist Jan Burger uit Egmond aan Zee de muziek schreef. Een eerste uitvoering dus. Praktisch alle leerlingen van de balletklassen laten hierin hun kunnen zien. Als solisten treden hierin op Thea Boer- ben en Eugen van Schagen. In het luchtige genre verder nog de dansen: „Dans van de typistes" en een vlotte Can-Can". Het zgn. klas sieke ballet ontbreekt ook niet; uit gevoerd wordt aan het slot van de avond „Ballet Egyptien" met muziek van Alexandre Luigini, wat uit ver schillende delen bestaat. De leiding heeft ook nu weer het lofwaardig initiatief genomen de min- Wilt u zelf'schilderen? Wij hebben Schildersbedrijf rc. j. dOLTEN ''Y/esterweg 259 -J&. 4836 - Heiloo der ingewijden iets te laten zien van de totstandkoming van de ballet kunst. Het programma opent name lijk met een kijkje in het oefenlokaal. Voor verdere bijzonderheden, zoals kaartverkoop, leze men de raambil jetten, welke één dezer dagen zullen verschijnen. PLAATSING WACHTHUISJES Ook bij de bespreking van de be groting voor 1961 kwam de vraag uit de Raad naar voren, of het niet mogelijk is een paar abri's (wacht huisjes) te plaatsen bij Naco-haltes. Wethouder Tomson beloofde contact op te nemen met de Naco. Er moet ten aanzien van plaatsing en onder houd een regeling getroffen worden. Uit de Raad kwam naar voren dat plaatsing bij de halte aan de Kerk- laan en bij het station het eerst in aanmerking komen. oor de Operette rdag 2K januari om 8 uur heeft de tvoering plaats in de aula van dê Sint Willibrordusstichting te Heiloo, door pe „Heilooër Operette Vereniging" Kaarten progra krijgbaar a bij alle 1 Bakker, /Nic. weg 4 ver- Beets- Er/is geen plaatsbe- eken. KINDERHOEKJE Hier zijn weer een paar nieuwe puz zels. Zend, zoals gewoonlijk, je oplos singen weer naar de drukkerij. Heb je beide puzzels goed, dan worden er 6 punten bij je tegoed opgeteld. Heb je één foutloos opgelost, dan krijg je er 3 punten bij. Ook degenen, die nog niet eerder meegedaan hebben, wor den uitgenodigd hun oplossingen in te zenden. Wanneer de ladderlijst in de krant verschijnt, krijgt degene, die bovenaan staat, een mooie prijs. 1. 2. DIABOLO i 2 3 4 5 8 9 6 10 7 11 12 13 M 16 17 18 Horizontaal 1. kookgerei 6. zangnoot 8. gereed 10. bevestiging 11. boom 12. deze zweert men 13. oude lengtemaat 15. voorzetsel 16. suf 18. geprepareerde huid Vertikaal: 2. boom 3. insekt 4. oude lengtemaat 5. dieptemaat 7. zuidvrucht 9. hevig 10. meisjesnaam 14. aanbieding 16. lidwoord 17. pers. voornaamwoord x X 1. gestalte 2. steil t 3. metaal 4. medeklinker 5. familielid 6. deel van het wiel 7. flater Bij juiste oplossing ontstaat er op de kruisjeslijn een beroep. Rectificatie! Het puntenaantal van Loes Cats is niet 257 zoals op de ladderlijst vermeld stond, maar 295. UITSLAG KERSTPUZZEL VOOR DE JEUGD Er waren vele goede oplossingen bin nengekomen en hieruit trokken we als de winnares van de boekenbon: Trudi Sonnevelt, Stationsw. 3, Heiloo De uitslag van het kruiswoordraad sel was als volgt: Horizontaal: 2 bal, 4 kamer, 6 ons, 7 som, 9 pa of ma, 11 ee, 12 ot, 14 praam, 17 be, 19 boeg, 21 Ada, 22 valk, 24 ver, 25 re, 27 al, 28 sap, 30 dok, 31 Oostenrijk, 32 til, 33 dek, 35 op, 36 Ee, 37 tel, 38 roet, 40 kvp, 42 noor, 44 me, 45 barak, 47 me, 48 zo, 49 er, 51 eer, 53 nee, 54 rebel, 56 met. Vertikaal: 1 dam, 2 bas, 3 les, 4 knap, 5 roem, 6 op of om, 8 me, 10 laddervrij, 12 oor, 13 te, 15 ra, 16 Aa, 17 ba, 18 Els, 19 beker, 20 groot, 22 vlijen, 23 ka ter, 24 vod, 26 esp, 27 are, 29 pil, 34 kom, 37 toe, 39 Ee, 40 ka, 41 pa, 43 om, 45 boer, 46 keel, 48 ze, 50 re, 52 rem, 53 net, 55 bek. De boekenbon kan afgehaald worden van de drukkerij. 't Was oudejaarsavond. De straten waren verlaten en overal in de hui zen zaten de mensen voor het haard vuur bijeen, wachtend tot de kerk toren 12 uur zou slaan. Om 12 uur zou immers het nieuwe jaar weer zijn intrede doen. De mensen zouden elkaar geluk wensen, vol goede voor nemens. Als de klok 12 uur sloeg, zou de taak van het oude jaar be ëindigd zijn en het nieuwe vol moed zijn werk overnemen. Ja, de mensen wachtten weer, net als andere jaren. En toch voel den ze al niet, dat het dit jaar anders zou zijn? Telkens en telkens weer keken ze naar de klok. Maar ach hoe konden ze weten dat dit oude jaar anders was dan alle oudejaren, die er voor hem geweest waren? Die waren moe geweest van alle zorgen en gebogen van de zware last, die zij op hun schouders hadden moeten torsen. Met een gezicht vol rimpels, met een stem die hees was van ou derdom, met bijna blinde ogen had den ze de komst van het nieuwe jaar tegemoet gezien. Ze waren blij ge weest, toen ze hun taak konden over dragen aan het jonge, sterke nieuwe- jaar. Maar dit oudejaar zag er helemaal niet oud en moe uit. Zijn gezicht was niet vol rimpels. Ten minste niet zo erg. En zijn stem was ook nog heel mooi. Hij verlangde er ook helemaal niet naar om met pensioen te gaan. Hij was nog fit genoeg. „Onzin," mopperde hij, toen hij het nieuwe jaar zag aankomen. „Onzin, dat ik er mee op moet houden." Het nieuwe jaar wuifde hem lachend toe. „Nog twee uur," riep hij met een stem die klonk als het zingen van een nachtegaal. „Ben je niet blij, dat ik je kom af lossen?" Vol jaloezie keek het oudejaar naar hem. „Wat een verbeelding," dacht hij. „Zo'n jong schepsel. Hij weet van toeten noch blazen. En dat moet dan mijn taak overnemen." „Zég, waarom groet je niet terug?" riep het jonge jaar verwonderd. Het oudejaar antwoordde niet. Nors bekeek hij hem van het hoofd tot de voety. En toen bedacht hij zich op eens en zonder een woord te zeg gen liep hij weg. Het nieuwejaar bleef beteuterd staan. „Wat is dat nu?" mompelde hij. „En fin, hij zal zo wel terug komen, 't Is ook nog geen twaalf uur. Misschien ben ik wel wat te vroeg gekomen om hem te begroeten." Maar wat ging het oudejaar intussen doen? Even een blokje omlopen? Nee hoor Het oudejaar had een plan netje bedacht. „Dat nieuwejaar moet maar een jaartje wachten," zei hij bij zichzelf. „Ik blijf". Met grote passen liep hij voort. En waarheen, denk je, dat hij ging? Wel, hij ging naar de kerk. Door de zij ingang liep hij naar binnen. Onge merkt sloop hij de trap op naar de klokke toren. Voetje voor voet je. Vier honderd treden had die trap. Een hele klim voor het oudejaar. Maar hij kwam veilig boven. En toen nee maar wat deed hij nu. Zoiets was nog nooit gebeurd. Hij rukte en sjor de en ja hoor, eindelijk, daar lukte het. De grote kerkklok lag voor hem op de vloer. En toen Maar dat kon toch niet waar zjjn Toen nam hij de zware klok onder zijn arm en droeg hem moeizaam naar bene den. Hij sloop de kerk weer uit en ging, met de klok onder zijn arm, naar het park. In het midden van het park was een grote open plek en daar precies ging hij aan het spit ten. Het werd een diepe kuil. En in die kuil ja heus in die kuil begroef hij de klok. „Zie zo" zuchtte hij voldaan. „Dat zit er weer op. Een zwaar karwei was dat." Tevreden ging hij op een bankje zitten uitrusten. Intussen was het al vijf voor twaalf geworden. Dé koster van de kerk ging zijn huisje uit. 't Werd hoog tijd, want over precies vijf minuten moest de kerkklok geluid worden. Dan zou den alle mensen weten, dat het nieu we jaar begon. Hij ging de kerk bin nen en klom, precies zoals het oude jaar gedaan had, de vierhonderd tre den op. En zo kwam hij in de klokke- toren. Maar wat was dat nu? Hij kon zijn ogen niet geloven. „Ik moet nu toch echt maar eens een bril ne men. Zo slecht zijn mijn ogen nog nooit geweest," zuchtte hij. Hij voelde aan het klokketouw. Wat vreemd was dat, het voelde zo licht als een veer, net alsof de klok alsof de klok weg was. En toen zag hij het. De klok was weg. Het lag niet aan zijn ogen. Het was net zo waar als dat hij naast de kerk woon de. Met ogen vol schrik stond hij daar als aan de grond genageld. Wat nu? Nu kon hij het nieuwejaar niet inluiden. De mensen zouden in hun kamers zitten wachten, tot zij de klok zouden horen. Maar de klok was er niet meer. Ont daan ging de koster weer naar zijn huisje om het zijn vrouw te vertel len. Z(jn vrouw wilde het niet gelo ven en ging zich toen met eigen ogen van de waarheid overtuigen. Ja, haar man had gelijk. Maar wat moest er nu gebeuren? Ze durfden het niet aan de mensen te vertellen. En de mensen wachtten intussen maar. Op de klokken in de huiska mers was het al half één geworden. Ze keken elkaar verbaasd aan. Ze wachtten nog een half uur, maar het hielp niets. „We hebben ons zeker vergist," zeiden ze tegen elkaar. Het is zeker nog geen nieuwjaarsdag. De koster vergist zich nooit. Laten we maar naar bed. gaan." Het nieuwejaar zelf begreep er ook niets van. De kerkklok moest hem inluiden. Eli hij hoorde maar niets. Ook hij dacht toen, dat hij zich ver gist had. „Het is mijn jaar zeker nog niet. Daarom keek het oudejaar na tuurlijk zo kwaad," dacht hij en be rouwvol ging hij tenslotte weg. En zo gebeurde het dat het oudejaar werd voortgezet.. De volgende dag vroegen de mensen aan de koster, waarom de klok niet geluid was. De koster trok toen een heel wijs gezicht en zei: „Lieve men sen, dit jaar duurt tweemaal zolang als de andere jaren. Dat weten jullie toch wel?" De mensen wisten er niets van, maar als de koster het zei, dan zou het wel waar zijn. De koster was blij, dat hij zich er zo had uit gered. Hij lachtte in zijn vuistje. Hoe konden de mensen ook weten dat de klok weg was? Nee, dat wis ten alleen de koster en zijn vrouw en natuurlijk het oudejaar zelf. R. V.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1961 | | pagina 3