ONING w IJZER #7" J, J, PANTEKOEK, ing, il FE UT vYs KAÈ*ptE en de weermakers ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR HEILOO ge's A VOOR BETER i ÊRWERK U ld L MUZIEK Gtnot.. televise qn radio Fa. JohL Jai KAPSALON tof uw dienst v. d. Veidestraat 2 - Heiloo - T ef 5 0 8 5 p Serie A nrs. 3 2561, 4244, 551 11131 en 10170. Serie B nrs. 3125, Serie C nrs. 22 8067, 9329, 10175, Serie D nrs. Ê>32, 7856, 9451, 10538 en 2078, 2184, 500, 7524, 8959, 6, 9454 en 12389. 4717, 5001, 5185, 0571 en 12097. 73, 5624, 7761, 371. Serie E nrs/2107, 2261, 4003, 4215, 5124, 5676,/6628, 8703,9354, 11876, 10879 en 11268. Serie H tirs. 44, 1910, ^694, 6027, 6350, 6616 en 11299. Serie K7 nrs. 778, 2843, 3778, 3850, 4247, 4304, 5947, 7541, 75^0, 8916, 10198 én 10525. Serie M nrs. 1056, 1450, 1536, 2507, 3214/4261, 4680, 5319, 5753,\6023, 6255: 7196, 9606, 10270 en 1208 AS V/ V 17e JAARGANG NUMMER 49 Redaktie- en Administratie-adres: Rechte Hondsbosschelaan 22 - Heiloo Telefoon 02200-4190 - Giro 140847 Advertenties per mm f 0.14 (Bij contract reduktie) 2 MAART 1961 Dit blad verschijnt iedere donderdag in een oplaag van 5200 exemplaren huis-aan-huis, in de gemeenten Hei loo, Limmen, Egmond-Binnen, Rinne- gom, Egmond a.d. Hoef en Akersloot Advertenties moeten uiterlijk dins dagavond in ons bezit zijn. BOEKELERMEER IS GOEDE TUINBOUWGROND Aldus prof. Groenman in een nota aan de gemeente Heiloo. „Er kan geen twijfel over bestaan: de Boekelermeer moet tuinbouwge bied worden. Want deze polder vol doet aan de eisen, die aan een goed tuinbouwcentrum kunnen worden ge steld. Er zijn niet veel goede tuin- bouwgronden. Het kan dan ook niet ernstig zijn gemeend de Boekeler meer te betrekken in de uitbreiding van Alkmaar." Dit betoogt prof. dr. Sj. Groenman uit Utrecht in een nota, over de be stemming van deze folder, die hij op verzoek van de raad van Heiloo heeft samengesteld. De raad nam dit be sluit in juli van het vorig jaar. Waarom B. en W. van Heiloo ernstig overwegen deze polder als tuinbouw gebied te bestemmen, blijkt ook uit dit rapport. Ten eerste vragen de agrariërs die hier wonen en die uit de naaste omgeying-er-om. stituut N D - 'Kleine klassen?) Wester weg 292 - Tel. 1974 Voorts is deze ontwikkeling de laat ste tijd gestimuleerd door de belang stelling van de zijde van het Inter- communucaal Lichaam Vervanging Tuinbouwgronden - kortweg ILVT - dat door de IJmondgemeenten in het leven is geroepen. Het ILVT wil op die manier tuinders die van hun gron den in de IJmond werden verdreven, in de naaste omgeving weer aan grond helpen. Het ILVT beschikt reeds over gronden in de Boekeler meer. De polder is 335 ha groot. Vijfen vijftig hectaren daarvan zijn als tuin- bouwgrond in gebruik. De gemeenten Heiloo en Akersloot wensen aan deze bestemming vast te houden en in het bijzonder Heiloo ziet hier kansen lig gen voor bloembollenteelt en voor groenteteelt onder plat glas en in kassen. Bovendien is, in tegenstelling tot an dere gebieden waar tuinbouw zou kunnen worden gevestigd, het zout gehalte van het water er slechts plaatselijk aan de hoge kant en zeker niet schadelijk voor tuinbouw in de volle grond. Wanneer voldoende zoet water kan worden ingelaten, kan ook de groenteteelt onder glas normaal plaatsvinden. Deze inlaat is mogelijk vanuit de Oosterzijpolder en de Groot Limmerpolder. KENNEMERSTRAATWEG 420 TELEFOON 6508 Van de 34 gezinshoofden in de meer woonachtig, waren er in augustus van het vorige jaar bijna de helft in de tuinbouw werkzaam. Het gebied is gunstig gelegen t.o.v. de veiling Alkmaar: de afstand bedraagt onge veer 5 kilometer. Eerst een plan Dat de tuinbouw, in het bijzonder die met kassen, zich nog niet meer heeft uitgebreid dan nu het geval is, is voor een deel gelegen in het feit, dat het gemeentebestuur van Heiloo niet ro yaal is geweest met het uitgeven van kassenbouwvergunningen. Men wilde eerst de beschikking hebben over een deugdelijk verkavelingsplan van de polder, opdat de kassenbouw in over eenstemming met dit plan zou zijn. Men weet, dat de gestadige uitbrei ding van de Randstad Holland het noodzakelijk maakt elders woonruim te te scheppen. Het rapport „Het westen des lands" schrijft daar uit- sortering Raadh.weg 6, Heiloo, rantie 3580 voerig over. Dat houdt in, aldus prof. Groenman, dat ook Alkmaar sneller zal uitbreiden. In het rapport „Het westen des lands" wordt Alkmaar als zodanig genoemd. Het zou een stad moeten worden van 170.000 zielen, volgens de Provinciale Planologische Dienst, met twee satellietsteden, twee „uitbouwen" of „lobben" genoemd, elk van dertigduizend zielen. Eén zo'n uitbouw valt precies in de Boekeler meer. Twijfel Volgens prof. Groenman pleit er ech ter geen enkel argument voor het ontwerpen van een plan voor de ag glomeratie Alkmaar met twee van die „lobben". Hij acht het zelfs aan twijfel onderhevig of er wel één lob moet zijn. Maar zelfs als er een uitbouw moet zijn, dan zal de keuze toch wel moe ten vallen op de noordelijke „lob". Want, zo zegt hij, men moet nu een maal zuinig zijn met kostbare tuin- bouwgrond. En wanneer nu van de Boekelermeer gezegd kan worden, dat deze polder aan de eisen die aan een goed tuinbouwcentrum kunnen worden gesteld voldoet, dan is er alle aanleiding dit wel bijzonder zwaar te laten wegen. Te meer ook, aldus prof. Groenman, omdat de gronden in het Geestmer- ambacht, waartoe de noordelijke uit breiding wordt gerekend, uit agra risch oogpunt slecht zijn te noemen. Zou men déze gronden voor stede lijke bebouwing bestemmen, dan zou deze bestemming een belangrijke ver lichting betekenen van de kosten van het ruilverkavelingsproject in dit ge bied. GEVARIEERD FILMPRO GR OVER DE WEST AMjjMA In samenwerking met de Nederlandse Stichting voor kulturele samenwer king met Suriname en de Ned. An tillen is het 't Instituut gelukt om een gevarieerd filmprogramma sa men te stellen over de West. Dit programma gaat maandag 13 maart in de grote benedenzaal van 't Dorps huis. Het is ook interessant wat ge boden wordt. Zo o.a. „Het oerwoud van Suriname", „La rivière et les Hommes", „Het huis waaraan wij bouwen", „Blue Peter", „Sociale zorg op de Antillen" en „Het bezoek van Prinses Beatrix aan Suriname". Naast zwart-wit films is er ook een tweetal in kleuren. Ook nu heeft de schoolgaande jeugd boven 14 jaar een aanmerkelijke re duktie op de toegangsprijs. Voor na dere bijzonderheden raadplege men de advertentie in onze „Uitkijkpost" van heden. Heerenweg' 33, Heiloo Telefoon 5193 VOLKSONDERWIJS" HIELD JAARVERGADERING Ds. L. Doorn voorzitter geworden Woensdagavond hield „Volksonder wijs" in het Dorpshuis, haar jaarver gadering. Ds. H. W. Bloemhof f leidde voor de laatste maal de vergadering, die goed bezocht werd. Aanwezig waren de hoofden der openbare scholen, de he ren J. Gerling, P. Köhne en J. J. Rommel. Voorts mevr. Rosier-Weber en de heer H. C. Oostendorp als ver tegenwoordigers van de oudercommis sie van de scholen voor gewoon lager onderwijs. Drie van de zeven bestuursleden, voorzitter ds. Bloemhoff, de heer C. Hoogvorst (penningmeester) en de heer P. J. Kuiper hadden de wens te kennen gegeven af te willen treden als bestuursleden. Zij, het bestuur, stelde voor het bestuur, hiermee in verband, terug te brengen op vijf le den. Candidaat was gesteld als voor zitter, ds. Doorn. Deze werd met al gemene stemmen gekozen. De heer K. de Vries heeft, als vice- voorzitter, de drie scheidende be stuursleden hartelijk bedankt voor 't vele werk voor „Volksonderwijs" ge daan. Ds. Bloemhoff liet de revue passeren over datgene wat de afdeling Heiloo voor het volksonderwijs heeft gedaan. Een eerste taak was in Heiloo een kleuterschool te stichten. Later heeft „Volksonderwijs" haar aandeel gele verd om de Nic. Beetsschool meer in overeenstemming te brengen aan de verlangens van beter gehuisvest on derwijs. Ook later ten aanzien van de u.l.o.- en de Vondelschool is er goed werk verzet. Ds. Bloemhoff was verheugd over hetgeen tot stand is gekomen en hij hoopte dat ook in de toekomst „Volks onderwijs" haar taak zal verstaan en op de bres zal blijven staan voor het openbaar onderwijs. Het bleek dat het ledental ruim 190 was. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester bleek dat v.o. f 130. in kas heeft. De heer E. B. Koerselman, hoofd van de u.l.o.-school in Zandvoort, hield een causerie over „Waarom Volks onderwijs?" „De strijd van „Volksonderwijs" is nog hard nodig," zo sprak de heer Koerselman. „Er zijn nog overbezette klassen en er heersen ook nog onhy giënische toestanden op scholen." Spreker gaf daar een voorbeeld van. „Het openbaar onderwijs laat elke levensbeschouwing onaangeroerd, maar komt als een geschenk tot de kinderen om in hun leven te brengen: saamhorigheid en naastenliefde." De heer Hoogvorst hield een praatje over: „De betekenis van de dia voor het onderwijs". Hij vertoonde hierbij een aantal door hem zelf gemaakte dia's. De heer Hoogvorst, leraar aan de Rijkskweekschool te Alkmaar, liet uitkomen hoe groot de betekenis is van dia's voor het aanschouwelijk maken van aardrijkskunde. De ver toonde dia's betroffen o.a. opnamen gemaakt tijdens een voettocht door het Zuid-Limburgse landschap en eigen omgeving. Als geheel een goede avond voor „Volksonderwijs". NACO-BUS REED AUTO AAN Een geparkeerde auto voor café „Spoorwacht" aan de Stationsweg, werd zaterdag aangereden door een NACO-bus. Er was schade aan deze auto. NAAR VARA-APPèL IN APELDOORN Ook uit Heiloo wil men het VARA- appèl op 25 juni in „Berg en Bos" te Apeldoorn bezoeken. Het wordt de Vara-leden en andere belangstellen den gemakkelijk gemaakt en men kan de reissom ad. 7.50 in drie ter mijnen betalen. Men reist per tou ringcar. De jaarvergadering wordt gehouden op donderdag 9 maart in het Dorpshuis. NATUURWACHT WAS AKTDEF Hield jaarvergadering Ook de Natuurwacht hield haar jaar vergadering en wel donderdag in het Dorpshuis, welke goed bezocht werd. In zijn openingswoord kon de voor zitter, de heer Chr. v. d. Graaf, spe ciaal welkom heten enige jonge nieu we natuurwachters, welke straks het werk van de huidige kunnen over nemen. Uit het jaarverslag van de sekretaris de heer I. F. Fleurbaay bleek, dat de afdeling een goed jaar achter de rug heeft. Vele aktiviteiten werden ont plooid. Het aantal wachters is 18 ter wijl er 73 donateurs zijn. Naast samenwerking met het hoofd bestuur was er nauw contact met het gemeentebestuur, politie, de N.J.N. en de afdeling Natuurvrienden van het Nivon. Meegedeeld kon worden dat van de gemeente Heiloo een hogere subsidie werd ontvangen. De verschillende bij eenkomsten en excursies trokken in 't algemeen een flink aantal bezoe kers. Vooral de voorlichtingsavonden en de bloemschikcursussen, verzorgd door de heer v. Vliet uit Alkmaar, mogen genoemd worden. In het verslag werd gesteld dat de naam van de „Natuurbeschermings- wacht" een begrip is geworden in Heiloo. De Ned. Jeugd Bond voor Natuurstudie verzorgde ook het af gelopen jaar de nestkasten, onder leiding van boswachter Werksman. Deze werd daarvoor hartelijk dank gebracht. Na de verschillende verslagen behan deld te hebben had de bestuursver kiezing plaats. De aftredende leden mevr. A. H. Butter - de Boer en de heer I. F. Fleurbaay werden herko zen. Voorzitter de heer v. d. Graaf deelde o.a. mee dat de vereniging voortaan zal heten „Instituut voor Natuurbeschermingseductie, vereni ging van natuurwachten en natuur- gidsen". Deze besprak ook het weekend te houden op 27 en 28 mei, ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan van de afdeling Heiloo. Uitreiking had plaats van legitimatie bewijzen aan nieuwe natuurwachters. Tenslotte werd besproken de alge mene vergadering te houden in Am sterdam. In het tweede deel van de avond werd gedraaid een plaat met geluiden van vogels, toegelicht door Chr. v. d. Graaf. Zijn zoon gaf een toelichting op vertoonde kleurendia's van vogels. SCHOOL AUTO Ke: Hejkïo^y/ relefpmi3635 OME GRATIS raatweg 530 ZANDBAK Naast speelplaatsen elders in 't dorp, is thans ook op de hoek Tulpencroft- laanZeekamplaan een zandbak voor de jeugd aangebracht. Ook hier moet gelden dat bewoners uit deze omgeving „een oogje in 't zeil" moeten houden, zodat de oudere jeugd deze speelplaats ongemoeid laat. a A SPECIALE AANSTELLING Ambtenaar beplantingen Bij de bespreking van de gemeente begroting voor 1961 heeft de wethou der van openbare werken, de heer Tomson, meegedeeld, dat het in de bedoeling lag een speciale ambtenaar te benoemen voor de beplantingen. Dezer dagen is een oproep geplaatst voor zulk een technisch ambtenaar. De snelle ontwikkeling van beplan- dassen bü CILOp/ ?or r.-fc. A^J D-U.L.O. zijn I iangryk! Westérwe 5gf2 - Tel. 4974 van Aostastraat ^8 Tel. 2508 Erkende Philips radio en «televisie service tingen in onze gemeente, vooral in de nieuwe uitbreidingsplannen, maak te deze aanstelling dringend noodza kelijk. Gemeentebos weer onderhouden Aan de boorden van het gemeentebos is men sinds enkele weken bezig. Het hout wordt weer uitgedund en stob ben welke daar rijkelijk nog stonden, gerooid. Aanplant van verschillende soorten bomen en heesters zal plaats hebben. Het is een meerjarenplan wat uitge voerd wordt ter verfraaiing van dit bos. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling de zandbak voor kinde ren, gelegen in het bos, te verlagen. Ook aan de Zeeweg Reeds jaren is door raadsleden ge vraagd of het niet tijd werd de plant- soenstrook langs de Zeeweg uit te dunnen. Daar is men thans toe over gegaan. Voorlopig alleen het noorde lijk gedeelte tot aan de brug. WACHTEN OP WINNAAR Van de f 12.000,aan prijzen van de tijdens de St. Nicolaasaktie vail de Alkmaarse Winkelstand (AWAJ uit gegeven loten van de 8 oktobêr-ver- enigingVAlkmaar Ontzet" is rjbg voor een bedrag van bijna f 2.000,aan waardebonnen niet afgehaald. Hier onder bedpdt zich nog een noofdprijs van f 500,V-. Iedereen die ,<nog in het bezit van fpten is wordt Aangeraden deze thans\op te zoeken en na te kijken. Het Kan een zeer aangename verrassing opleveren. De nog niet af gehaalde prijzen hebben betrekking op de volgende\lot-nummers «üöS* 49. Bar el Knor was wel wat huiverig om de geheimzinnige bol in te gaan/ Maar tegenover zijn onderdanen wil de hij geen angst tonen en dus stapte hij met knikkende knieën naar bin nen. „Bij de baardyön Ali Baba," bromde hij, angstig'rondkijkend, „de- dadefbeklemt mij. Dit is ze ijzeren vast duiv zerk!" <,Hela! Daar!" brulde opeens 'n st<nn achter hem. „Wat doet u in myÏK bol?" Bar el Knor maakte een luchtsprong van schrik, maar hij schrok nog erger toen hij een volkomen platte figuur tegen de muur ontwaardde, die hef tige gebaren tegen hem maakte. Het was professor Arnoldus Stratowits, die op het televisiescherm was ver schenen. Maar Bar el Knor kende "-geen televisie en raakte dan ook da- zan streek. „Migbm balalaika! Dat is de duivel zelve!',xgilde hij met overslaande stem. En alxzijn waardigheid verge tend vluchtteiïij hals over kop naar buiten.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1961 | | pagina 1