Nu mooier stijven met minder moeite FIJNSTIJFSEL ■5° \V> W° :.V' wm nu micro-fijn poeder! JONGEN Het afgekeurde uitbreidingsplan van Limmen STIJFSE DE GROENTEHAL van de marktjongens O is dinsdags en vrijdags [de gehele dag geopend JAN en SIEM VERDUIN wegens vakantie gesloten SLAGERIJ SNEL 1 1 KAPPIE OERMUZIEK '4>. 24 AUGUSTUS 1961 BIJBLAD UITKIJKPOST Gedeputeerde Staten van Noordhol land vrezen stedelijke allure van Lim men. Moeten jonge inwoners van Limmen maar verhuizen? Alle inwoners van dit kleine en lief lijke wereldbekende bloemen- en bol- lendorp wrijven zich als zij dit lezen eens even de ogen. uit. Wat is er nu weer aan de hand, vragen zij zich in gemoede af. Limmen, agrarisch dorp je, als het ware in een keurslijf ge drongen door de zich steeds meer uitbreidende nabuurgemeenten Heiloo en Castricum, voor het grootste ge deelte beheerst door de teelt van bloembollen, waardoor het wereldbe roemd is geworden, heeft nu opeens stedelijke allure. Wie durft zoiets te beweren??? Wij zullen de lezers niet langer in het onzekere laten. De Planologische Dienst van de Provincie Noordhol land heeft dit namelijk bekend ge maakt en de Gedeputeerde Staten van Noord Holland hebben op grond van dit advies het uitbreidingsplan van de gemeente afgekeurd. Dat wil dus zeggen, dat het voorstel van de gemeenteraad om in Limmen in het uitbreidingsplan 125 woningen te doen bouwen, voor de eigen inwoners, niet door zal gaan. De Planologische Dienst, in werke lijkheid een adviserend lichaam voor de leden van Gedeputeerde Staten van Noordholland, heeft zich in de afgelopen jaren ontwikkeld tot een instrument, dat de toon aangeeft. Als wij ons oor eens even te luisteren leggen bij verschillende aannemers die goedkope woningen willen gaan bouwen voor de eigen inwoners van de betreffende gemeenten, horen wij altijd de bittere klacht, dat de Plano logische Dienst dit niet hebben wil en een streep door de rekening haalt. In de praktijk komt het dus hier op neer, dat de heren van deze dienst de lakens uitdelen en tegen dit machtige ambtelijke apparaat schijnen zelfs de heren Gedeputeerden niet meer op te kunnen, laat staan de gemeentebe sturen van kleine gemeenten en wij behoeven ons helemaal geen illusies te maken als een particuliere aanne mer met de beste gevoelens bezield hier komt aankloppen. Als de heren planologen eenmaal een streepje gezet hebbeiy-qf een stukje op papier groen gemaakt hebben ten teken dat dit agrarisch gebied is, helpt er geen lieve moedertje meer aan om dit ongedaan te maken. Limmen is in dit geval de dupe van dit standpunt. De heer G. Vink zeide het zo treffend in de donderdagavond gehouden vergadering van de raad waar dit schrijven van Ged. Staten aan de orde kwam: „Wij staan er slecht voor als wij eenmaal aangewe zen zijn als agrarische gemeente. Limmen zal nu altijd wel een 3e rangs gemeente blijven." Het viel ons op, dat door de verschillende raads leden niet feller gereageerd werd op dit standpunt van G.S. Het is voor Limmen toch een levensbelang, dat het aan haar jonge inwoners woon ruimte weet te verschaffen. Het is toch te gek dat de eigen inwoners van de gemeente als het ware wegge jaagd worden uit hun eigen gemeente als zij de wens te kennen geven te willen gaan trouwen en een gezin te stichten. Weggejaagd naar de men senpakhuizen in de Ymond en de Zaanstreek. Dit lot hebben reeds 186 inwoners van Limmen moeten ondergaan en zijn tegen wil en dank gedwongen geworden elders een woning te be trekken. Zij hebben „de benen" moe ten nemen omdat de gemeente Lim men hen niet aan een huis kon hel pen. Waarom niet? Omdat de heren Planologen Limmen als agrarisch dorp hebben aangemerkt met de con sequentie, dat in Limmen praktisch geen woningen mogen worden ge bouwd; de enkele toegewezen woning wetwoningen zijn op de vingers van één hand te tellen. Gedeputeerde Staten van Noordhol land schrijven aan de raad dat het gevaar dreigt door de bouw van 125 woningen, dat het thans nog over wegend agrarisch dorp Limmen zal uitgroeien tot een woonoord voor fo rensen, hetgeen in strijd moet worden geacht met de planologische opzet van het in voorbereiding zijnde ont werp Streekplan voor Noord-Kenne- merland. Zeer terecht stelt het Col lege van Burgemeester en Wethou ders van Limmen dat het beginsel van de vrijheid van vestiging als in woner in iedere gemeente onder nor male omstandigheden in ons land sinds de opheffing van het poorter schap zo vanzelfsprekend aanvaard is, dat deze vrijheid niet is opgeno men in de grondwet. Wat de realiteit betreft, het is van zelfsprekend, dat de dure bloembol- lengrond niet in aanmerking kan ko men voor de bouw van woningen. Het is juist de bedoeling dat er in Limmen goedkope woningen gebouwd zullen worden voor de eigen inwoners en geen dure flats of bungalows. De mensen die 'in een dure bungalow willen gaan wonen kunnen beter in Heiloo of Castricum terecht, waar men' grond genoeg heeft voor derge lijke objecten. In Limmen is plaats genoeg voor het plaatsen van goedkope woningen. Verschillende Limmer aannemers wil len graag hun medewerking verlenen en hebben stukken grond op het oog, waar zelfs geen brandnetel op wil groeien. De bloembollenteelt heeft hiervan geen cent nadeel, ja zelfs alleen maar voordeel. Ook Gedeputeerde Staten hebben te maken met de grote problemen van de ontvolking van het platteland, waar de jongere werkkrachten wor den weggezogen. Dit neemt in ver schillende gemeenten zulke vormen aan, dat zelfs de middenstand aldaar ü^SB Nieuw! Micro-fijn poeder! De nieuwe SB-stijfsel lost gemakkelijker op! Dringt s 'JjO dieper en gelijkmatiger in 't v weefsel door. Ontdek zelf, zó mooi, 2Ó prettig heeft u nog nooit «es teven! De enige stijfsel licht èn zwaar stij micro-fijn poeder! Uitsluitend verkrijgbaar in de gemeenten Heiloo/Limmen. SBTi de biezen gaat pakken om elders heen te gaan waar mensen wonen en zij hun zaken kunnen uitoefenen. Wij stellen ons toch in gemoede de vraag: „Waarom mag een inwoner uit Lim men, een jonge kerel die trouwen wil en op het bedrijf van een of andere bloembollenkweker werkt en zijn brood verdient, niet in de betreffende gemeente gaan wonen en een gezin stichten. Waarom moet dit jonge ge zin maar vertrekken naar de indu strie-centra?" Omdat de Planologische Dienst een of ander plan heeft opgesteld? En ook al werkt een Limmer jongen of man in een industriecentra, waar om moet hij dan maar gaan verhui zen naar een voor hem geheel onbe kende streek en ergens in de hoog bouw terecht komen, waar hij niet eens zijn eigen tuintje heeft? Wij zijn het met de redenering van het College van Gedeputeerde Staten van Noordholland niet eens en be grijpen volkomen dat burgemeester en wethouders hiertegen in beroep zijn gegaan bij de Kroon. Zolang Limmen geen spoorwegstation heeft zal het heus niet aantrekkelijk worden voor de forensen. Het is ech ter zo, aldus schrijven B. en W. aan de Kroon, dat het overschot in de periode van 31 december 1949 tot 31 december 1950 500 inwoners be droeg, terwijl de totale uitbreiding 125 woningen bevat; dat is plm. 60 woningen meer dan volgens het thans geldende plan. Gedeputeerde Staten van Noordhol land heeft in beginsel geen bezwaar tegen een geringe uitbreiding van de dorpskern. Het zal dus zaak zijn dat de gemeen te Limmen, in afwachting van het besluit van de Kroon, reeds thans plannen maakt in samenwerking met i/^de verschillende aannemers uit de ge meente om, als het besluit ongunstig mocht uitvallen, de jonge Limtners L "Zoveel mogelijk aan huisvesting te helpen. Zoals gezegd viel de houding van de raad ons wel .een beetje tegen toen dit zeer belangrijke schrijven aan de orde kwam. Voorzeker het antwoord van het college van B. en W. was zo goed gefundeerd en sprak blijkbaar zo tot de openbare mening, dat de vroede vaderen hierin alle aspecten neergelegd zagen welke van belang konden zijn bij het ingestelde beroep. Een pluim derhalve voor het College. i/.i Gevraagd voo/ direct: een pittige voor de bezorging. Bakkerij Alb. Sassen «4-Hoogeweg 82 - Limmen Kerkweg 14D - Limmen Telefoon 02205-276 Seleefd aanbevelend, BUURTWEG 9 AKERSLOOT >LGENDE WEEK VAN 28 AUGUSTUS t.e.m. 2 SEPTEMBER KERK WE GS24 LIMMEN ZORGT dat uw opgave voor -plaatsing van een kdvertentie uiterlijk DINSDAG MIDDAG 5.30 uur in Ons bezit is Hiervoor onze vriendelijke dank. RedSpktie i AANNEMERSBEDRIJF FA. R. MIN TE LIMMEN BOUWT 24 WONINGEN De bekende Limmer aannemer de fa. R. Min helpt vele jonge Limmers uit de woningnood door op een stuk ter rein, voorheen in gebruik bij de fa. van 't Hof en Blokker, 24 woningen te bouwen welke worden gefinancierd door de Pensioenraad. Het is vanzelfsprekend, dat voor deze huurwoningen zeer veel animo be staat. De heer R. Min vertelde ons, dat er wel een dubbel aantal aan vragen bij het gemeentebestuur van Limmen is binnengekomen. Alle aan vragen dienen bij het gemeentebe stuur ingediend te worden en het Col lege van Burgem. en wethouders be slist welke jonge Limmers er in de nieuwe woningen kunnen gaan wonen. In begin mei van dit jaar begon de fa. Min met de bouw. Zij nam geen cent risico en begon met heiwerk, omdat er op deze plek in Limmen een laag veen in de grond zit. Er ging dus een aantal betonnen heipalen de grond in en in zeer korte tijd werden de woningen opgetrokken. Wij hebben de zaak daar eens beke ken en zijn tot de overtuiging geko men dat alles gedaan wordt door de fa. Min om de betreffende woningen zo goed mogelijk te doen bouwen. De huurprijs per maand zal 65. gaan bedragen. Het worden zeer fraaie woningen met een inhoud van 320 kubieke meter. De woningen bevatten: 1 woonkamer, afmeting 3,70 x 5,20 m, 5 slaapka mers, een douchecel, keuken, hal, w. c., vrijstaande schuur, voor- en ach tertuin. Architect K. Landers uit Rotterdam ontwierp de tekeningen. Het is erg jammer dat de Planologische Dienst van de Provincie een spaak in het wiel stak door te moeten adviseren het uitbreidingsplan voor Limmen af te keuren, anders hadden hier 125 woningen gebouwd kunnen worden en was de woningnood in Limmen opgeheven geweest. De woningen zullen waarschijnlijk, als het weer meewerkt, in januari gereed zijn en kunnen de gelukkige bewoners hiervan bezit nemen. Het gemeentebestuur zal zorgdragen dat de wegen en riolering voor die tijd prima in orde zijn, zodat niets meer in de weg staat voor de bewo ning van deze moderne woningen. Ook aan de beplanting zal door de gemeente de meeste zorg worden be steed. Als de fa. Min gereed is met de bouw, komen de onderaannemers, t.w. de fa. P. J. van Kessel voor elektrisch, de fa. Schram uit Castricum voor het schilderwerk en de fa. W. Mooij te Heiloo vbor loodgieterswerkzaamhe den aan bod om het hunne er aan te doen. De namen en de reputatie van deze heren onderaannemers zeggen voldoende zodat ook wat deze werk zaamheden betreft alles tot in de per fectie opgeleverd zal worden. De fa. Min heeft met dit initiatief en de vlotte uitvoering een prachtige bij drage geleverd om de heersende wo ningnood in Limmen te helpen op heffen. IMMEN-NIEUWS Zondag 27\jigustus a.s. eén volledig programma vbpr de sentóren, nl.: Limmen 1Vitb^e 3/2.30 uur, Gou den Kruis. H.S.V. 2Limn^fi 2^2 uur, Gouden Kruis. Egmondia ^—Limmen 3\L2 uur, Zil veren Kj De ap/piranten A en B spèien hun tornooi op het Zeevogels-tei FILMS VOOR DE KOMENDE WEEK De volgende films kan men de vol gende week in het „Asta"-theater zien: „De Vijand in de schaduw", „Aanranding" en „Meneer Hulot met vakantie". In „De vijand in de schaduw" spelen in de hoofdrollen Roger Hanin, Estel- la Blain en Bernard Blier. Staatsgeheimen zijn altijd een geliefd object geweest van internationale avonturiers. Zulk een organisatie van spionnen etc. op te rollen is geen ge makkelijke taak omdat de leider, de eigenlijke tegenstander - de vijand in de schaduw - achter de schermen blijft in een neutraal land. Serge Cazals van de Franse Geheime Dienst krijgt opdracht een zekere Urenbach te ontmaskeren. Cazals gaat aan het werk, maar de geheime organisatie ook. In deze film kan men meeleven met de methoden welke men aan beide zijden toepast om zijn doel te berei ken. Een film welke van het begin tot het einde spannend is. In „Aanranding", een film in kleuren, spelen in de hoofdrollen Esther Willi ams, George Nader en Johan Saxon. Lois Conway, de knappe muzieklera res aan de grote middelbare school, ontvangt anonieme briefjes, die er op wijzen, dat een der leerlingen ver liefd is op haar. Zij wordt lastig gevallen maar weet eerst niet door wie. Hulp krijgt ze dan van Inspecteur Graham, die haar ondervraagt, maar zij wil niets los laten. Het blijkt Leonard Bennett te zijn, een jongen uit de hoogste klas se van haar school, die zelfs op haar kamer is gekomen. Lois gaat naar de directeur van de school en beschuldigt Leonard. Deze ontkent. Men laat de zaak rusten. Lois krijgt het nu moeilijk; haar eni ge steun is Inspecteur Graham. Deze probeert Leonard tijdens een rugby wedstrijd te ontmaskeren. Hij wil de jongen gaan arresteren; Lois verzet zich hiertegen. Later op de dag vraagt Leonard een gesprek onder vier ogen aan met Lois maar als ze daar komt blijkt het een valstrik te zijn; ze wordt geconfron teerd met het schoolbestuur en de directeur. Nu komt Graham in aktie. Hoe het verder verloopt in dit ver haal? Dat moet u zelf gaan zien in het „Asta"-theater. „Meneer Hulot met vakantie" is een film van, door en met Jacques Tati, de Franse komiek, die reeds eerder te zien was in „Het is feest" en wel als overijverige postbode. In „Meneer Hulot met vakantie" zien we Hulot in een Franse badplaats. De toe schouwer kan zich kostelijk amuse ren. Een film voor de gehele familie. ZEER GESLAAGDE KINDERMIDDAG Ruim 500 belangstellenden De kindermiddag, woensdag georga niseerd door de V.V.V. en de Speel tuinvereniging „Heiloo", is in velerlei opzichten geslaagd. In de speeltuin aan de Holleweg was de verplaatsbare muziektent geplaatst en ruim 500 kinderen genoten dan ook van een goed programma, aange boden door Carla Flink's artiesten uit Den Haag. Het programma was zeer gevarieerd. Er was goochelen met en voor de jeugd, een zang- en gebarenwedstrijd om prijsjes, de kinderen werden in geschakeld bij een show-quiz en ook de poppenkast ontbrak niet. Tenslotte was er een toneelstukje ge titeld: „De avonturen van Barendje Bollebof en de verjaardagstaart". De kinderen werden allemaal getrak teerd op een koek. Aan het einde van de middag werden de ballonnen op gelaten voor een wedstrijd. Dit keer gingen de meeste op hun doel af, de lucht in, in noordoostelijke richting. Met belangstelling wordt uitgezien naar berichten wiens ballon het verst is „gevlogen". Jammer genoeg was er een tekort aan ballonnen, zodat, enkele kinderen teleurgesteld moes ten worden. i Het was een middag welke zeer aan- trekkelijk was waarop ook de orga- nisatoren met genoegen terug mogen zien. REKTIFI1 Vorige T^eekvermpKTden wij dat de „Soos" voorteyatórden op dinsdag 5 september weerbegint en wel om 2 uur, dit mpet zijn: haïK^wee. Tevens willen wjj^hierbij vermeldehsdat er op deze nllddag een sjoelbak- eh kaart- wecfc?trijd wordt gehouden. KOEIEN AANGEKOCHT Ter gelegenheid vangnet feit dat sla gerij van derS^e<j/l jaar geleden zijn nieuwe zaak opunde, kocht hij op de LandbouwtpmoonH^lling te Schagen twee koptén, nl. de khmpioens-koe en de reserve-kampioen. m** 2. Aangetrokken door het gez? van de Maat en de Meester, bleef iemand op de kade staan luisteren. „Zie je dat?" fluisterde de,Maat, „dat is vast een groot kunstenaar. Hij luis tert zo begrijpend en/lij heeft zulke lange haren." HtM aangemoedigd door deze belang stelling, lieten zij hun gezang nog meer aanzwellen. De pieptenor van de Maat steeg tot knerpende hoogte, terwijl de sombere bas van de Mees ter een donkere begeleiding dreunde. Af en toe wierpen zij steelse blikken naar de wal om te zien, welke uit werking hun gekweel op de onbeken- had. Deze bewoog zich onrustig de vaten, tot een hoge C, die de Mhah bijna haalde, hem plotseling tot akti^racht. Met wapperende haren en jaspanden rende hij de Ibqpplank op, rukte de gitaar uit de hadden van de Meester en liet het instrument krakend op het hoofd van de Maat neerkomen.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1961 | | pagina 4