PREMIEPLAAT 1962 WIM S0NNEVELD EN GODFRIED BOMANS fl25' ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR HEILOO „o&Ueö" IS VOOR Vraag niet om nylons vraag om DANLONS J. J. Pantekoek, ing. MODE-SHOW DAMES, UW HAAR IS ALLES UW HAAR BREEDELAAN 28 - HEILOO - Permanent „Al-Per" f 9.— KOOMEN'S MODES R.-k. gyntn.ver. Klimop SCHILDERWERK in abonnement Fa Gebr 0. en F. Huijzer Grote reduktie op kleurafdrukken van uw dia's Foto - WUIJTS - Optiek Alleen in oktober: Maand van de Grammofoonplaat: voor slechts bij: VAMOR-Autorijschool FERNH0UT JONGENS-PANTALONS EN TRUIEN Jongerenbijeenkomst instituut 4 OKTOBER 1962 Redaktie- en administratie-adres: Rechte Hondsbosschelaan 22 - Heiloo Telefoon 02200-30175 - Giro 140847 Advertenties per mm 14 cent (Bij kontrakt reduktie) 19e JAARGANG NUMMER 28 Dit blad verschijnt iedere donderdag in een oplaag van 6000 exemplaren huis-aan-huis in de gemeenten Heiloo, Limmen, Egmond-Binnen, Rinnegom, Egmond aan de Hoef en Akersloot. Advertenties e.d. moeten uiterlijk dinsdagmiddag 6 uur in ons bezit zijn HOOFDLEIDSTER MEJ. C. R. RAB NAM AFSCHEID VAN HET „KIEFTENNEST" 47 jaar kleuterleidster Vrijdagavond nam hoofdleidster mej. C. R. Rab afscheid van de openbare kleuterschool „Het Kieftennest" aan het Slimpad. De oudercommissie van deze school bood mej. Rab een af scheidsreceptie aan. Zevenenveertig jaar bij het kleuteronderwijs Wij hadden één dezer dagen een ge sprek met mej. Rab en daaruit bleek dat zij met geheel haar hart nog bij de kleuters is. Het afscheid, omdat zij de pensioengerechtigde leeftijd be reikt heeft, valt haar erg zwaar. „Ik kwam al op 18-jarige leeftijd bij het kleuteronderwijs en wel te Uit geest. Daar ben ik 18 jaar gebleven," zo vertelt de scheidende hoofdleidster. „De slechte jaren rond 1933 maakte dat ik op wachtgeld kwam te staan. Ik ging toen naar Heiloo en trad in dienst van „Volksonderwijs", welke een kleuterklasje had. We kwamen Straatweg 103 - Heiloo Telefoon 30199 bijeen in het voormalige Kunst- en Sportgebouw, thans het „Asta"-thea- ter. Wij verhuisden nogal eens. Zo naar het Dorpshuis, waar we zelfs enige tijd bijeenkwamen in een klein zaaltje en de voormalige keuken en toen naar de consistoriekamer van het Witte Kerkje. Het was maar weer van korte duur. We kwamen I zelfs bijeen in „De Rustende Jager" en vandaar weer naar het gebouw van de Ned. Hervormde Evang. Ver. Tijdens de oorlogsdagen werden we door de Duitsers verdreven uit onze „school"ruimte. Ik liet de kinderen I tijdelijk bijeenkomen o.a. in 'n schuur achter mijn huis." „Hoeveel kinderen waren dat?" wil len we weten. „Ontelbare. In die dagen hadden de kinderen nog meer behoefte aan dit samenkomen dan anders. Nee, ik ging niet bij de pakken neerzitten, daarvoor had ik te veel op met de kleuters. In 1946 werd de Stichting Neutrale Kleuterschool opgericht, welke aan het Slimpad een schooltje bouwde bestaande uit 2 lokalen. In die tijd vonden wij dat prachtig! Er moest zuinig gewerkt worden, omdat de gemeente een matige subsidie ver strekte en exploitatie bijna geheel gedekt moest worden door particulie ren en de ouders der kinderen." Uit eigen waarneming wisten wij al iets van de grote moeilijkheden welke deze stichting moest overwinnen met aan het hoofd een aantal enthousias te bestuurders. Een bouwplan lag klaar, want al jaren werd het gemis gevoeld aan een speellokaal. Het aan tal kinderen op de wachtlijst steeg, dus uitbreiding van het aantal lo kalen werd ook gewenst geacht. Overname door de gemeente Met de nieuwe kleuteronderwijswet in 't vooruitzicht, wilde de stichting „Neutrale Kleuterschool" de school wel overdoen aan de gemeente. De kleuterschool werd nu „bijzondere" openbare kleuterschool en zowel het speellokaal als het 3e leslokaal kwam er bij. "Het is een mooie school geworden" zo gaat mej. Rab weer verder. „Ook de ligging is mooi. 't Is jammer dat ik het moet verlaten en het voortaan zonder die kleuters moet doen." Even stilte en dan zegt de hoofd leidster: „De belangstelling voor het kleuteronderwijs in onze gemeente neemt nog steeds toe. Hadden wij eerst een dependance van ,,'t Kieften nest" aan de Laan van Zeeman in Oost, nu komt er weer een klasje bij in het Dorpshuis en gaan deze twee klassen een zelfstandige 2e kleuter school vormen o.l.v. mej. Schouten." Mej. Rab vertrouwt ons toe dat zij in deze hoofdleidster een uitstekende kracht ziet.. Zoals u reeds heeft kun nen lezen heet deze school voortaan »De Krokus". Veel veranderd "Er is veel veranderd in de behuizing yan het kleuteronderwijs en in de opzet hiervan. „Was het vroeger een ooetje bezighouden van de kleuters, mans laten wij ze werken en leren we ze tal van handvaardigheden. Ook net zingen en spelen is een belang- riJk onderdeel van het opvoedings systeem. Wij beschikken over zeer modern materiaal. Prettig is de sa menwerking met de oudercommissie en in de adviescommissie voor het on derwijs," zo gaat mej. Rab verder. „Daarin kon ik over bepaalde wensen spreken en het directe contact met andere mensen op onderwijsgebied was prettig en nuttig." Weemoedig gestemd, maar nog voldoende aspiraties Is mej. Rab enigszins weemoedig ge stemd omdat zij ook afscheid gaat nemen van haar kinderen, uit het slot van ons gesprek met haar blijkt namelijk dat ze nog over voldoende aspiraties beschikt om enigszins de schok van het weggaan en „niets doen" op te vangen. „Ik ben op enkele zangkoren en speel piano. Verder heb ik tal van andere hobby's. Ik zal me heus niet vervelen." Velen drukten mej. Rab vrijdagavond de hand bij haar afscheidsreceptie en over het verloop van deze voor haar heugelijke avond willen wij u hier iets vertellen. Koninklijke onderscheiding en zilveren ere-medaille van Gemeente Heiloo Bijzonder hogelijk is het werk van mej. Rab vrijdagavond gewaardeerd. Loco-burgemeester J. Bolten, spre kende namens het gemeentebestuur op een receptie in ,,'t Kieftennest", kon de scheidende hoofdleidster me dedeling doen van het Koninklijk be sluit, dat mej. Rab de Gouden ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, mocht ontvangen. Daarnaast wilde het gemeentebestuur ook nog uitdrukking geven aan haar dankbaarheid voor het werk met veel toewijding, verricht in het belang van de jeugd. De heer Bolten bood de zilveren ere-medaille aan van de ge meente Pleiloo. „U heeft beide onderscheidingen ten volle verdiend," zo sprak de loco burgemeester. „Zevenenveertig jaar heeft u met grote liefde het kleuter onderwijs gediend en lange tijd onder zeer moeilijke omstandigheden. Ook streefde u naar nieuwe ideeën; u heeft dikwijls laten zien hoe het moet!" De heer Bolten toonde zich daar zeer dankbaar voor. Mej. W. Th. Muller, inspectrice bij het kleuteronderwijs, greep terug in het verleden. „De schooltjes waren klein en de klassen groot. U bleef op uw post, ook onder minder prettige omstandigheden, o.a. onvoldoende sa lariëring. Het werk voor de kleuters is „leuk werk" aldus mej. Muller. „Ik hoop dan ook dat u nog dikwijls terug zult denken aan het heerlijke werk voor en met de kleuters." De oud-voorzitter van de Raad van Toezicht van de stichting „Neutrale Kleuterschool", de heer J. Rus jr., sprak namens oud-bestuurders,,U verhuisde van het ene lokaal naar het andere, zelfs naar een schuur, maar u bleef uw werk voorzetten. U deed pionierswerk. De omstandig heden waaronder het eerste echte, 2-klassige, schooltje gebouwd moest worden waren niet bepaald gunstig. We hebben het praktisch alleen moe ten doen en we waren blij dat we grond geschonken kregen," aldus de heer Rus. Ds. L. Doorn sprak namens de Ver. „Volksonderwijs". Hij probeerde een definitie te geven over het woord „pittig" waarmee zijn zoon thuis kwam toen hij de kleuterschool ging bezoeken. Het woord pittig over u, mej. Rab, zie ik als „weten wat u wilde". U zag uw werk als een heel verantwoordelijke taak, het getuigde van veel liefde voor het kind." Namens de openbare scholen sprak de heer J. Rommel. Deze zei: „Wat u afleverde aan onze scholen was goed. Men kon zien, het kwam van mej. Rab. Opgave voor nieuwe leden iede re woensdag van 1421 uur in het gymlokaal aan de Pastoor van Muijenweg. Namens de leidsters en oud-leidsters sprak mej. Sloof en mej. Rus namens de Nederlandse Bond van Kleuter leidsters. Ook zij releveerden de moeilijke omstandigheden van de vroegere kleuterleidster, die voor het salaris niet bij het kleuteronderwijs behoefde te gaan. Mevr. Stikkel, sprekende namens de oudercommissie, releveerde tenslotte* de vele goede eigenschappen van de scheidende hoofdleidster. „U kweekt saamhorigheidsgevoel en hield vooral ook van regel en orde. U streefde naar vrijheid in gebondenheid, zoals het toch in het grote mensenleven ook moet zijn." Mevr. Stikkel zei voorts, dat de naam van mej. Rab in de gemeente een begrip was geworden. Mej. Rab werd namens de ouders een kleine pers en een staande schemerlamp aangebo den. De vorige sprekers lieten hun woorden eveneens vergezeld gaan van geschenken, o.a. bloemen, voorwer pen of enveloppen met inhoud. Mej. Rab had moeite de vele waar derende woorden te beantwoorden. Zij zei bijzonder getroffen te zijn door de hoge onderscheidingen. „Het zal een hele strijd voor me worden, maar ik moet het werk aan jongeren overgeven. Ik heb gelukkig nog ver schillende hobby's." Tijdens deze afscheidsreceptie heers te er een bijzonder prettige en onge dwongen sfeer in ,,'t Kieftennest". Naast de reeds genoemden waren, naast fam. van mej. Rab, o.a. aan wezig leden van de onderwijscommis sie, oud-bestuurders van het neutrale kleuterschooltje, ds. Bloemhoff en de hoofden van de Beetsschool, U.L.O. en de kleuterschool „De Krokus". Laat u eens voorlichten door: Heerenweg 23 - Heiloo Telefoon 31527 Julianastr. 27 - Alkmaar Telefoon 17705 Ingezonden PORTEFEUILLE GEVONDEN J.l. zaterdag was ik er getuige van, dat een jongeman hier in Heiloo een portefeuille vond, waar een fiks be drag in contanten geborgen was. Deze jongeman ging direct (door de regen) naar het politiebureau om dit aan te geven. De dienstdoende agent (vergeef me een evt. rang; ik ben niet op de hoog te van rangen bij de politie) prees de jongeman voor zijn initiatief, want het wordt bij gevonden geld wel eens vergeten! In de regel kraait er dan toch geen haan naar. Daar er ook in de portefeuille een telefoonnummer genoteerd stond, was dit voor de politie aanleiding even te informeren en de zaak was dan ook direct rond. De jongeman ging zelfs, weer in de regen, het gevondene aan huis bezorgen. En nu de clou Tijdelijk: (geldig v. 1 okt. '62-15 jan. '63) Bij bestelling van minstens 5 Agfa-color CT prints (CT ko pie) tegelijk, betaalt u per stuk slechts 1.50 i.p.v. 2.25. Een Agfacolor CT print is een schitterende kleurafdruk op groot formaat (9x9 of 9x13) van uw dia. Ook van niet-Agfa color dia's kan Agfa prachtige CT-prints maken. Vraag uw Fotohandelaar! Heerenweg 151 - Telef. 31275 Vriendelijk dank; én hij mocht zó maar een half pakje sigaretten (het had toevallig op één na de laatste sigaret kunnen zijn) houden. Het gezegde van de politieman werd mij nu héél duidelijk het gebeurt niet altijd enz. enz. Want eerlijkheid blijft eerlijkheid, daar valt niet aan te tornen; doch kweekt dit niet het tegenovergestelde? Het gaat niet om een grote beloning, doch om een re delijke beloning, naar aanleiding van het feit. De jeugd is tegenwoordig bij de oude ren niet weinig aan kritiek onder hevig, doch in dit geval blijkt dat de jeugd zich ook wel eens in ouderen kan vergissen. Zeker in dit geval, toen bleek dat de gedupeerde niet direct arm te noemen was. Kortom, of het nu een jongere of een oudere is: Wees reëel als men u het verlorene komt terugbezorgen én waardeer deze zeer goede eigenschap. Zeker wanneer men weet dat goede eigenschappen zeldzaam worden. KLAVERVIER-SHOW De vorige week schreven wij u reeds over de aktiviteiten van Klavervier. Volledigheidshalve vermelden wij nog even, dat naast de stands van de deelnemers ook nog een standje van het Rode Kruis komt, zodat u dit mooie werk kunt steunen, door iets voor de aanvang of na afloop bij deze stand te kopen. Ook zal er nog een gezellige quiz worden gehouden onder leiding van Klaas Koomen, waar u leuke prijzen mee kunt winnen. Al met al belooft het een gezellige avond te worden. Wij verwijzen u nog even naar de advertentie elders in dit blad. van Aostastraat 28 Heiloo - Tel. 31316 Bg aankoop van tenminste f. J.- aan grammtfitmplaten Op 10 oktober a.s. des avonds om 8 uur tonen wij onze HERFST- en WINTERKOLLEKTIE 1962 in „De Rustende Jager". Kaarten 1.25 (incl. koffie met gebak) Kenn.straatw. 127 Heiloo - Tel. 31815 NATUURWANDELINGEN Gemiddeld is er voor elke Neder lander slechts vierhonderd vierkante meter vrije natuur beschikbaar. Een lapje van 20 bij 20 meter dus. Dat is minder dan in enig ander land ter wereld. Maar als wij, ruim elf miljoen Nederlanders, nu eens botje bij botje doen, dan is het, gelukkig, toch nog altijd een flinke lap. Of be ter gezegd: een lappendeken, vooral in het westen des lands overal onder broken door huizen en kultuurgrond. Over die lappendeken komt nu de herfst, met storm en regenvlagen, maar ook met. windstille zonnige na jaarsdagen, waarop het goed is bui ten te zijn. Kom op zo'n zonnige herfstdag eens mee naar buiten en ontdek, tot uw verrassing wellicht, dat daar nog enorm veel te genieten valt. Té veel om hier op te sommen, té veel zelfs om op een enkele herfst dag allemaal te kunnen zien. Er staan, verspreid over het gehele land, tientallen gidsen op u te wach ten op zaterdag 6 en zondag 7 okt. om u iets van al dat moois te laten zien. Leden van K.N.N.V. (Koninkl. Ned. Natuurhistorische Ver.), N.J.N. (Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie), N.I.V.O.N. (Nederlands Instituut v. Volksontwikkeling en Natuurvrien- denwerk) en K.J.N. (Kath. Jeugd organisatie voor Natuurstudie), die allemaal de weg naar buiten reeds lang hebben ontdekt en u er graag heen zullen voeren. Zij zullen er u de bontgekleurde, gril lig gevormde paddestoelen wijzen: kinderen van de herfst bij uitstek. Zij willen u tonen hoe op telkens va riërende, ingenieuze wijze, plant, struik en boom hun zaden versprei den. Zij voeren u naar de plekjes, waar tientallen of zelfs honderden, als ge het treft zelfs tienduizenden trekvogels passeren, op weg naar streken met een milder klimaat, koer send op een geheimzinnig kompas, dat zelfs de wetenschap nog voor vele raadsels plaatst. Misschien was u zelf één van de bijna tweeduizend wandelaars, die op 12 en 13 mei j.l. aan één van de ruim tach tig wandelingen, die in bijna 40 plaat sen waren georganiseerd, hebt deel genomen? Dan zult ge deze nieuwe kans niet willen missen. Zo niet, zorg dat ge er nu bij zult zijn. Om véél te genieten en om plekjes te leren ken nen, waar ge zelf nog eens terug kunt keren om al dat moois opnieuw te beleven. Ge weet dan, waar te gaan en waarop te letten. Als dit een commerciële opzet was, zoudt ge er vast een paar rijksdaal ders voor over hebben om aan zo'n tocht deel te nemen. Maar het is zo maar een stukje praktisch idealisme, georganiseerd door het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie, m.m.v. tientallen leden der hierboven ge noemde organisaties, die zelf zoveel genieten van het buiten zijn, dat ze er graag anderen in willen laten de len. Daarom kost het deelnemen aan zo'n tocht u niets anders, dan de moeite om naar het verzamelpunt te komen. Én aan het slot van de tocht krijgt ge zelfs nog een fraai geïllu streerd „Herfstpraatje", geschreven Kennemerstraatweg 530 Heiloo - Telefoon 31103 GRATIS THEORIE door mej. Gré van der Baan, gratis uitgereikt, waarin ge thuis nog eens op uw gemak kunt nalezen, welke geneugten de Hollandse herfst u zelfs op uw lapje van 20 bij 20 meter te bieden heeft. Ook de afdeling Heiloo van het Insti tuut voor Natuurbeschermingseduca tie organiseert op zaterdag 6 en zon dag 7 oktober herfstwandelingen. De vertrektijd op beide dagen om 14.30 uur van de jeugdherberg „Konings bosch" te Bakkum, gelegen aan de weg van Egmond naar Bakkum. Ge legenheid tot het stallen van fietsen. Deelnemers dienen in het bezit, te zijn van een duinkaart. Kinderen be neden de leeftijd van 12 jaar kunnen zonder geleide niet deelnemen. in verschillende kwaliteiten vanaf 2 jaar. OOHSCHïKUDIHC Nieuw telefoonnummer 30068 EEN KLEIN BEETJE MEDE WERKING A.U.B. Er komen nog wel eens klachten bij het gemeentebestuur binnen over straten die niet geheel in orde zijn. Een euvel wat in iedere gemeente voor kan komen. Meestal wordt aan de verzoeken, voor zover mogelijk, spoedig voldaan. Maar het ge meentebestuur mag zeker ook wel wat medewerking verwachten van haar inwoners! Veelal onder de ogen van ouders breken kleine kinderen straten open! Nog niet zo lang ge leden in de Torenlaan, zelfs zó erg, dat het ernstig gevaar ging opleveren voor het verkeer. Zo ook aan het Klein Barlaken, waar de stratenma ker amper, klaar was. Nogmaals, een klein beetje medewer king a.u.b.! op woensdag 10 oktober in de grote benedenzaal van het Dorpshuis, aan vang 8 uur. Wiek Natzijl vertelt over zijn Zuid- Oost-Europa reis. - Voorts dansen door de Volksdansgroep uit Alkmaar. Alle jongeren zijn welkoml Entree 25 cent (incl. een aangeb. verfrissing). DRUMBAND VAN „ST. CAECILIA" BEHAALDE WEER EEN le PRIJS Dit keer in Heemskerk Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de muziekvereniging „St. Caecilia" te Heemskerk, werd 'een concours gehouden. -St. Caecilia" uit Heiloo nam met haar drumband daar aan deel en ging weer met een le prijs naar huis toe. Met 155 punten werd deze prijs ge wonnen. Het betekent dat deze drum band, 6.1.v. instructeur J. Duyneveld, in korte tijd twee le en twee 2e prij zen heeft weten te behalen op con coursen. Zelfs behaalde men nu een 10 voor een onderdeel in de uitslaglijst De heer Duyneveld, die nu ook voor de band liep, wist een 3e prijs te winnen.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1962 | | pagina 1