Heiloo in vogelvlucht onafhankelijk nieuwsblad voor heiloo DE JAARWISSELING 1962 -1963 auto-financiering Vraag niet om nylons vraag om DANLONS J. J. Pantekoek, ing. Veel kwam tot stand in 1962 VERZEKERINGEN FA. GROOT MULDER Kousen-automaat KOOMEN'S MODES v. Aostastraat 28, Heiloo, Tel. 31316 Kapsalon KONING SCHILDERWERK in abonnement Fa Gebr C. en F. Huijzer 28 DECEMBER 1962 Redaktie- en administratie-adres Rechte Hondsbosschelaan 22 - Heiloo Telefoon 02200-30175 - Giro 140847 Advertenties per mm 14 cent (Bij kontrakt reduktie) 19e JAARGANG NUMMER 40 Dit blad verschijnt iedere donderdag in een oplaag van 6000 exemplaren huis-aan-huis in de gemeenten Heiloo, Limmen, Egmond-Binnen, Rinnegom, Egmond aan de Hoef en Akersloot. Advertenties e.d. moeten uiterlyk dinsdagmiddag 6 uur in ons bezit zijn Wij wensen cliënten en toekomstige cliënten veel geluk en voorspoed in 1963 Oudejaar! O laat ons rusten, Omzien, eer wij verder gaan. 't Nieuwe jaar word' niet begonnen Eer wij hebben stil gestaan, En wij in ons zelve vroegen: Deed ik waarlijk wat ik kon? Ben ik wijzer, beter, vromer Dan toen 't jaar zijn loop begon? God gaf ons Zijn zon en regen, Gaf ons vreugde, gaf ons smart; Maakten wij genot en lijden Tot een zegen voor ons hart* Oudejaar! De jaren vlieden En zij keren nimmer weer; Ieder jaar dan vinde ons verder In de dienst van God, de Heer. Op Oudejaarsavond zijn we allemaal eventjes weer kind en het eenvoudige kinderversje, hierboven afgedrukt, geeft onze stemming weer. Wij weten, dat de tijd doorgaat en voortgaat, ook in de dierbare oude jaarsnacht als wij onze levenswagen over de grens van „Oud naar Nieuw" trekken, maar dat even rusten, stil staan en ommezien zit ons in 't bloed. Ik houd niet van balansen. Maar de boekhouder en de advocaat werken er noodwendig mee om te weten hoe op een bepaald moment de vermo genstoestand is van zaak of bedrijf. Dat is nodig! Maar iets anders is ook nodig. De balans opmaken om het voor en te gen van een zaak af te wegen, de voor- en nadelen ervan te bekijken voor we tot een ingrijpend besluit komen. En toch het gaat om nog weer iets anders. We stappen over naar het etisch-religieus gebied - naar dat terrein waar het om goed en kv/aad gaat, om ons levensgedrag en onze levenshouding, ja om de ach tergrond van ons bestaan. Op dat uitgebroken stille ogenblik van de Oudejaarsavond vragen we in ons zelve, ommeziende over het voor bijgegane jaar: „Deed ik waarlijk wat ik kon?" „Ben ik wijzer, beter, vromer Dan toen 't jaar zijn loop begon?" Op deze vragen der stilte past slechts een antwoord der stilte, dat ieder voor zich zelve geve, kennende de Achtergrond van het leven, of zoals de mysticus het zegt.: „Kennende de grond zijn zijnen grond, het wezen van zijn wezen, de zin van het zijn." En dan - wat in een kinderversje zo gemakkelijk glijdt, maar waarmee wij volwassenen de handen meer dan vol hebben: „Maakten wij genot en lijden Tot een zegen voor ons hart?" Machtige vraag van 1962: Is de wei- waart een zegen voor het hart? Een zegen voor het diepere leven? Machtige vraag van alle tijden: Is het lijden ons lot heil en zegen, zijn we er door gelouterd zoals het zilver, beproefd door het vuur? God, Heer der tijden, als Gij het ons vraagt op de Oudejaarsavond, zullen we zwijgen, eerbiedig zwijgen, U zwij gen. We bidden alleen, dat ieder jaar ons moge vinden wat verder in dienst van God de Heer. Jaarwisseling Er komt een nieuw jaar. Na 1962 komt 1963. Wat zal 1963 ons bren gen? Bekende vraag. Willen wij ditmaal eens iets anders vragen, omdat we het vrome kinder versje lazen. Welaan dan, Hoe ga ik het nieuwe jaar in? Nu hangt het niet allereerst af van de omstandigheden, van de dingen die er omheen staan, maar van dat, wat wij er van maken. Het heden is slechts een vluchtig moment. Het stukje hout drijft in de stroom - nu is het vóór ons, maar ook al weer voorbij. Dat ondeelbaar kleine moment noemt de wijsgeer het heden. Maar het verleden ligt in de toekomst - bepaalt deze mee. Als ons verleden met God was, zal onze toe komst met God zijn. Wat er ook ko- me - dit blijft. Ons leven hangt mede af, van wat wij zelve zijn. Een La tijnse spreuk zegt het sterk: „Quales sumus, talia sunt tempora": „Zoals wij zijn, zo zijn de tijden". 1963 lere ons steeds sterker dat won derbare zijn-met-God onder de leiding van de Overste Leidsman en Volein der des geloofs, Jezus Christus, en 1963 zal een gezegend jaar worden. H. W. Bloemhoff. Indrukwekkend is het wat in 1962 tot stand is gekomen in Heiloo lazen wij ergens één dezer dagen. Men be hoeft niet tot één der ingewijden te behoren om dit te beamen. Als we alleen maar zien wat er in 1962 op het terrein van het onderwijs werd uitgevoerd en/of voorbereid dan is dit al, voor een gemeente als Heiloo, veel. Heiloo bereikte in 1962 de 15000 zielen, een mijlpaal in de ge schiedenis van onze gemeente. Veel kwam tot stand in 1962, veel C. P, VAN BUREN Havercamplaan 19 - Heiloo - tel. 31635 moest ook nog achterwege blijven, meestal door gebonden te zijn aan tal van overheidsvoorschriften etc. De woningnood bijvoorbeeld, kon niet wezenlijk bestreden worden met een toezegging van bouwvolume voor 8 woningen! Het ziet er nu wij dit overzicht schrij ven misschien voor 1960 iets beter uit, maardat zal de tijd moeten leren. Wij realiseren ons met dit overzicht te schrijven niet volledig te zijn ge weest.. Wijzigingen in het gemeentebestuur Vele Raadsleden keerden op dinsdag 4 september niet meer in de Raad terug. Nieuwe werden de dames Mr. A. M. E. v. d. Zee - Mandersloot en M. de Vries - Akkerman en de he ren J. H. J. Kemme, Drs. H. J. bysmk, J. Pieters en J. H. Zoon. Nieuwe wethouders werden gekozen m de heren J. Bolten, die tevens loco- burgemeester werd en H. J. Eysink. Afscheid werd genomen van de heer Schuyt, ongeveer 40 jaar lid van de jtead van Heiloo en 14 jaar wet houder. Afscheid werd ook genomen van wethouder T. G. Tomson, deze Weef echter Raadslid. C. Pu VAN BUREN Havercamplaan 19 - Heiloo - tel. 31635 De commissie van advies voor het openbaar onderwijs werd uitgebreid met bevoegdheden. Vanaf 4 septem ber 1962 is het een commissie van advies voor het onderwijs en subsidie verlening. De vijftienduizendste bereikt De snelle groei ging ook in 1962 door, de 15000 inwoners werd, met de ge boorte van een nieuwe wereldburge res in plan Oost, bereikt. Het was op 19 juli, en de gelukkige ouders waren de heer en mevrouw Buis. Afscheid werd genomen Afscheid werd genomen van mej. C. R. Rab, welke 47 jaar het kleuter onderwijs diende waarvan 28 jaar in Heiloo, laatstelijk als hoofdleidster aan de Openbare Kleuterschool ,,'t Kieftennest". Afscheid werd genomen, onder an dere middels een speciale kerkdienst, van ds. L. Doorn, Ned. Herv. predi kant. Het gebeurde onder grote be langstelling op zondag 28 oktober. Ds. Doorn werd algemeen sekreta- ris van de Vereniging „Volksonder wijs". Ds. P. J. v. Veen overleed plotseling op 18 november en werd op 23 no vember, na 'n indrukwekkende rouw dienst in de Kruiskerk, ter aarde be steld. Ds. v. Veen was voorganger van de Ned. Herv. Evang. Ver. sinds 1961 in Heiloo. De heer A. Greeuw, een bekende fi guur in middenstandskringen en op verenigingsgebied, overleed in 1962 evenals de heer M. E. Daan, bekend als promotor van „Eigenhaard" en vooraanstaand figuur in de V.V.D. Beroepen werden Inplaats van Ds. Doorn werd be roepen Ds. Ph. Ouwendijk te Slikker veer, welke dit beroep aanvaardde. In verband met het heengaan in ja nuari 1963 van Ds. A. M. Boeijinga werd door de Geref. Gemeente beroe pen Ds. W. Molenaar te Schoonoord (Dr.). Ook deze aanvaardde het be roep. Begin 1963 zullen dus deze twee predikanten hun intrede doen in de kerkelijke en burgerlijke gemeenten. Jubilea De Vrijzinnig Hervormde Vrouwen Vereniging bestond in oktober 15 jaar. De „Soos" voor bejaarden in het Dorpshuis vierde op 13 december haar 10-jarig bestaan. De heer H. Mulder herdacht zijn 25- jarig jubileum als Dijkgraaf van de Boekelermeer. De heer P. Köhne was op 1 september 25 jaar verbonden aan de Nic. Beetsschool, als school hoofd. Herdacht werd dat 25 jaar geleden de U.L.O.-school in gebruik genomen werd. Op 10 juli vierde men in het verzor gingstehuis „de Oude Pastory" het 5-jarig bestaan van dit bejaarden tehuis. Mevr. Bammens, oprichtster van het c?m.ité -Autotocht Bejaarden" was dit jaar 35 jaar lid van dit comité. Bezwaar tegen het Streekplan Het Gemeentebestuur uitte ernstige bezwaren tegen bebouwing van de Boekelermeer en de projectering van een aftakking van de Rijksweg num mer 9 in westelijke richting, ten noorden van Huize Nijenburgh en de ijsbaan. In voorstellen van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland kwam bebouwing van de Boekeler meer in het streekplan Noord Kenne- Aan alle cliëntele, vrienden en bekenden, een voorspoedig 1963 BLOEMIST HOVENIERSBEDRIJF Zevenh.laan 97 - Heiloo - Tel. 31778 merland niet meer voor, de aftak king, reeds staande op Rijkswegen plan, werd gehandhaafd. Op vergaderingen van de Provinciale Statenleden in december werden de argumenten van Heiloo te weinig on dersteund en zodoende de projecte ring van de aftakking van Rijksweg nummer 9, op de genoemde plaats, aanvaard. V o lksgezondheid De beschutte werkplaats „d'Ooster- zij", voor geestelijk gehandicapten, werd op 4 juli door Staatssecretaris de heer Roolvink officieel geopend. Het wijkgebouw aan de Holleweg, verbouwd en uitgebreid ten behoeve van het Witte Kruis, werd in no- yember officieel door Dr. W. J. Lo- jenga, voorzitter van het Provinciaal bestuur van het Witte Kruis, her opend. Zr. B. J. de Groot ging het Witte Kruis in Heiloo verlaten; in haar plaats kwam zr. Hartel uit Haarlem. De schooltandverzorging ging, vol gens het zogenaamde verwijssysteem, werken. Tandarts J. Enklaar heeft de leiding van dit uitermate goede, preventieve werk voor tandverzor- ging. Het in dienst stellen van uniforme vuilnisemmers en het tweemaal per week ophalen van vuil, geschiedde per 1 juli 1962. Bewust willen wij dit Zie onze Straatweg 103 - Heiloo Telefoon 30199 in deze rubriek plaatsen, omdat deze verleende service aan de gemeente naren zeker in het belang van de volksgezondheid is. Onderwijs Ten aanzien van het onderwijs is in het afgelopen jaar veel uitgevoerd en voorbereid. Begonnen werd met de verbouw van een gedeelte van de r.-k. jongens school aan de Westerweg, tot r.-k. kleuterschool. Verbeteringen hadden plaats aan de Lidwina-school aan de Pastoor van Muyenweg, o.a. werd overgegaan op centrale verwarming. Bij de reeds be staande Mavem-sets, in gebruik zijn de bij het r.-k. u.l.o.-onderwijs, werd één set bijgeplaatst en werd besloten tot plaatsing van een vierde. Er werd in 1962 besloten tot stich ting van „Stichting R.K. Schoolbe stuur." welke alle r.-k. scholen is gaan omvatten. Plannen Voor de bouw van een r.-k. u.l.o.-school werden in beginsel besproken. De raad nam een voorstel aan de nieuwe openbare u.l.o.-school, be staande uit 10 les- en 2 vaklokalen, te bouwen aan de Ringweg. Heiloo werd op de urgentielijst ge plaatst voor de „aanschaf" van een gymnastieklokaal, voor het u.l.o.-on derwijs. Een tweede openbare kleuterschool werd gesticht aan de Laan van Zee man met als dependance een klas in het Dorpshuis. Besloten werd een klas voor het r.-k. kleuteronderwijs EEN GELUKKIG EN GOED 1963 WENST U ALLEN TOE Philips specialist - Steeds gaarne tot uw dienst. te gaan vestigen in het verenigings gebouw aan de Kerklaan. Aan de christelijke school, aan de Holleweg, werd één lokaal bijge bouwd. Gesticht werd een 3e open bare lagere school in „Oost", nl. de P. J. Hasebroekschool. Hiervoor werd een Mavem geplaatst aan de Laan v. Zeeman. Het zal voorlopig beschik ken over drie lokalen. Tot hoofd werd benoemd de heer Zuidema. Alle klas sen van de scholen werden, voorzover dit nog niet het geval was, voorzien van leerlingensets, waardoor, op dit terrein, de scholen Van het nieuwste zijn voorzien. Tot hoofdleidsters bij het openbaar kleuteronderwijs werden het afgelo pen jaar benoemd de dames v. d. Zee en Schouten. Bij het r.-k. kleuter onderwijs mej. Bakker. Het verenigingsleven op cultureel terrein Overzien we het verenigingsleven, vooral dat op cultureel terrein, dan mogen we spreken van - in 't alge meen - bloeiend bestaan. Het lijkt er op dat bepaalde instellingen over het dieptepunt heen zijn, o.a. veroorzaakt door T.V. De Heilooër Kunstkring heeft weer 100% succes bij het plaatsen van haar abonnementen voor de concer ten. In het algemeen is er grote be langstelling voor het vele werk van de vrouwenverenigingen. Meer dan ooit weten de plaatselijke muziekverenigingen zich gesteund door het gemeentebestuur en een kring van „supporters". In 1962 werd besloten de Nutsbiblio- theek te sluiten, dit in verband met de stichting van een Algemene Open bare Leeszaal en Bibliotheek. Opgericht werden in 1962: de Neder-, landse Vereniging van Huisvrouwen, de Federatie van Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening. De Volksmuziekschool begon per 1 januari te werken en met veel succes. Zij vond een uitstekend onderkomen in het Witte Huis (vroeger Rode Huis). In een recordtijd wist de Stichting „Algemene Openbare Leeszaal en Bi bliotheek haar plannen te realiseren en zodoende werd op 12 oktober de bibliotheek in het Witte Huis, door burgemeester J. A. Pesman, officieel geopend. Door de verbouw etc. van het Witte Huis kwam er meer ruimte beschikbaar voor het bijeenkomen van verenigingen. Het gemeentebestuur voldeed in 1962 aan de wens van de ver. „Dorpshuis", de benedenruimte aanzienlijk te ver beteren. De bovenverdieping werd, ten behoeve van een kleuterklas, ook verbeterd. Een groot verlies onderging de r.-k. zangvereniging „Nieuw Leven". Door het vertrek van de dirigent de heer Piet Groot, werd men genoodzaakt de kinderkoortjes op te heffen. Bouwaktiviteiten etc. In de particuliere sector werden min der huizen afgeleverd dan vorig jaar. Er werd, door regeringsmaatregelen, ook met minder begonnen. In 1962 naderden de 24 woningen, in opdracht van de r.-k. woningbouwvereniging „St. Willibrordus" haar voltooiing. De plannen voor het bouwen van 28 Bouwkas-woningen kwamen rond, zo dat spoedig gebouwd kan worden. Hetzelfde is het geval met de stich ting „De Uitkomst", welke 41 wo ningen kan gaan bouwen en nog eens 10 speciaal voor personeel van de St. Willibrordusstichting. De bouw van 20 bejaardenflatjes kon aanbesteed worden, dit in opdracht van de stichting „Wooncomplex Be jaarden". De afbouw van de Raad- huis-uitbreiding kon (schandelijk) nog steeds niet plaats vinden. Het r.-k. Verzorgingstehuis „Over- kerck" kon onder zeer grote belang stelling op 15 mei in gebruik worden genomen. De mogelijkheden tot bouw van een 2e verzorgingstehuis voor de stichting „Bejaardenzorg De Oude Pastorij" kwamen, bij het schrijven van dit jaaroverzicht, nog niet veel dichterbij. De telefooncentrale aan de Rechte Hondsbosschelaan kwam klaar en in september werd deze in gebruik ge nomen. Talrijke percelen grond en huizen werden door de gemeente aange kocht. Dit was nodig voor realisering van uitbreidingsplannen, sanering van de dorpskern of voor een oost-west verbinding via Stationsweg etc. De gemeenteraad voteerde gelden om de restauratie van het Witte Kerkje en de toren mogelijk te maken. De Raad stelde opnieuw ongeveer 500.000,beschikbaar voor uitbrei ding van de rioolzuiveringsinstallatie aan de Kanaalweg. De wateroverlast, in vele gebieden van onze gemeente, noopte de raad gelden voor bodem onderzoek uit te trekken, evenals voor bodemkartering. Met de bouw van een Gereformeerde Kerk, aan de Noordergeeststraat, werd begonnen. Zowel het particu liere bejaardenhuis „Boszicht" als „Pension Bakker" werd uitgebreid. Het laatste werd ook meer aange past aan de geldende behoeften. Het gemeentebestuur voteerde grote bedragen om uitbreiding van het sportveldencomplex van de Foresters mogelijk te maken. Een atletiekbaan en tennisbanen behoren er eveneens toe. De Heide Mij. werd opdracht ver leend plannen uit te werken voor een recreatieplan waarin opgenomen een openluchtbad. De raad verleende medewerking aan het verzoek van B. en W. plannen uit te doen werken voor een complex van gemeentelijke bedrijfsgebouwen aan de Kanaalweg. Voorlopige plannen voor bouw van een brandweerkazerne, aan de Willi brordus weg, kwamen in behandeling. Snelle ontwikkeling Heilooër Middenstand en bedrijven „Opvallend is de snelle ontwikkeling van de Heilooër Middenstand", zo schreven wij in ons jaaroverzicht van 1961. Deze woorden gelden ook voor 1962. Tal van verbouwingen kwamen tot stand, vele soms ingrijpend. Nieu- v. d. Velden- straat 2 HEILOO Steeds tot uw dienst Wij wensen onze cliënten een voorspoedig 1963 we bedrijven vestigden zich hier. In 1962 raakte de gehele winkelgalerij, aan de Loet (in plan Oost) bezet. Een lang gekoesterde wens ging bij de V.V.V. in vervulling, nl. de in ge- bruikname van een informatiebureau, samen met de Naco. Heiloo werd bezocht door meer vreemdelingen, vooral Duitsers, dan ooit tevoren. Bedrijven als „Beka", „Nidrac" en „Infano", allen gevestigd op het In dustrieterrein aan de Oosterzijweg, gingen over tot uitbreiding. De „Germefa" ontwikkelt plannen tot het stichten van één groot com plex aan de Oosterzijweg, waarmee waarschijnlijk in 1963 een begin ge maakt zal worden. In de laatste maand van dit jaar vierde dit bedrijf het 15-jarig bestaan in Heiloo. Nog in het oude jaar werd het tex- tiel-atelier „Schiréko" in gebruik ge nomen. De heer Koomen, reeds een manufakturen-atelier leidende aan de Kennemerstraatweg, opende een mo dern bedrijf aan de Westerweg. De 25 miljoenste fles met een „Mel- co"-produkt, rolde op 13 december uit het Melco-bedrijf. In 1962 besloot de Nutsspaarbank te Alkmaar een filiaal te vestigen aan de Kennemerstraatweg. Een woord tot besluit Aan het begin van dit overzicht schreven wij over het vele wat in 1962 tot stand kwam. Nu u het ge lezen heeft, geachte lezer, zult u wel een indruk gekregen hebben van dat vele. Mogelijk dat, op verschillend terrein, nog meer bereikt had kunnen worden, als niet velen werkeloos aan de kant hadden blijven staan. Moge lijk ook dat meer samenwerking be reikt kon worden. Meer waardering voor eikaars werk, meer respect voor eikaars geloofsovertuiging. In dit verband mogen wij, tot besluit, de indrukwekkende somenkomst van velen, op dinsdag 18 december, ten voorbeeld stellen. N.M. Laat u eens voorlichten door: Heerenweg 23 - Heiloo Telefoon 31527 Julianastr. 27 - Alkmaar Telefoon 17705

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1962 | | pagina 1