r ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR HEILOO Vraag niet om nylons vraag om DANLONS DAMES, UW HAAR IS ALLES EN „cJllleó" IS VOOR UW HAAR Assurantiekantoor C. P. VAN BUREN Kapsalon KONING VIEUWMASTERS Foto - WUIJTS - Optiek Kousen-automaat KOOMEN'S MODES Heerlijk Slagroom UW MELKSLIJTER 10 TOP-NUMMERS J. J. PANTEK0EK, Ing. SPORTSCHOOL GR0EFSEMA 23 JANUARI 196^ Redaktie- en administratie-adres Rechte Hondsbosschelaan 22 - Heiloo Telefoon 02200-30175 - Giro 140847 Advertenties per mm 15 cent. (Bij kontrakt reduktie) 20e JAARGANG NUMMER 43 Dit blad verschijnt iedere donderdag in een oplaag van 6000 exemplaren huis-aan-huis in de gemeenten Heiloo, Limmen, Egmond-Binnen, Rinnegom, Egmond aan de Hoef en Akersloot. Advertenties e.d. moeten uiterlyk dinsdagmiddag 6 uur in ons bezit zijn BREEDELAAN 28 - HEILOO - TEL. 30629 IN DE GISTERAVOND GEHOUDEN RAADSVERGADERING, DE EERSTE IN 1964, SPRAK BURG. J. A. PESMAN DE VOLGENDE NIEUWJAARSREDE UIT Dames en heren, Evenals in voorgaande jaren wil ik gaarne in de eerste raadsvergadering van dit jaar met u terugzien op het jaar, dat achter ons ligt. Het jaar 1963 zal voor ons bekend blijven staan als het jaar, waarin een tweetal zaken van regionale beteke nis de bijzondere aandacht vroegen. Dit betrof in de eerste plaats het Streekplan voor Noord-Kennemer- land, dat juist aan het einde van 1962 door de Provinciale Staten van Noord-Holland werd vastgesteld. Bij die vaststelling werd aan enkele de tailpunten van de door u tegen het ontwerp-plan aangevoerde bezwaren tegemoetgekomen. In uw vergadering van 26 april 1963 besloot u de essen tiële bezwaren tegen de in dit plan opgenomen oostelijke- en westelijke aftakking van rijksweg no. 9 en de tussen deze aftakkingen en de ring weg Alkmaar geprojekteerde bebou wing, alsmede tegen het niet-opne- men van een aansluiting van de Ka- naalweg op rijksweg no. 9, te hand haven en met betrekking tot deze onderdelen van het plan een be zwaarschrift bij de Kroon in te die nen. De goedkeuringsprocedure van dit streekplan zal vermoedelijk nog wel enige tijd in beslag nemen. Mijn er varing is, dat de laatste Jaren de goedkeuring van stedebouwkundige maatregelen steeds langer op zich laat wachten. Toch meen ik, dat het voor de verdere ontwikkeling van Havercamplaan 19 Heiloo Telef. 02200-31635 ALLE VERZEKERINGEN, HYPOTHEKEN EN AUTO-FINANCIERING het gebied van Noord-Kennemerland van het grootste belang moet worden geacht, dat de beslissing inzake de goedkeuring van dit streekplan niet te lang meer zal duren. Niet dat ik verwacht, dat de streekontwikkeling dan ook geheel overeenkomstig dit plan zal plaats vinden. De toekom stige situatie in dit gebied zou - ge zien ook de wijziging van inzicht op verschillende terreinen - wel eens anders kunnen komen te liggen dan thans in het streekplan staat aange geven. Een streekplan bezit tengevolge van de voorgeschreven periodieke her zieningen wel de nodige flexibiliteit. Een spoedige beslissing van de Kroon is echter hierom noodzakelijk, omdat de gemeentelijke stedebouwkundige plannen op het streekplan dienen te worden afgestemd. Het uitblijven van bedoelde beslissing betekent derhalve niet anders dan vertraging in de vast stelling, goedkeuring en realisering van de gemeentelijke plannen. Zo is op uw besluit van 22 juni 1962 tot vaststelling van een algehele herzie ning van het uitbreidingsplan-in- hoofdzaak nog steeds geen beslissing van Gedeputeerde Staten gevallen. Aangenomen mag worden, dat deze beslissing nu binnenkort zal afkomen. Al met al is het gevolg van het uit blijven van de vereiste goedkeuring, dat de realisering van de plannen voor de verdere ontwikkeling der gemeente en voor de totstandkoming van de openbare voorzieningen waarbij ik onder meer denk aan die van een zwembad en de aanleg van een sportveldencomplex - steeds ver- v. d. Velden- straat 2 HEILOO Tel. 30655 Steeds tot uw dienst Geopend van 85.30 uur. 's Dinsdags gesloten. der achter raakt op de stijgende be hoefte. Moeilijkheden in verband met de snelle ontwikkeling In dit verband lijkt het mij gewenst nog eens uitdrukkelijk de aandacht te vestigen op de moeilijkheden, die hun oorzaak vinden in de snelle ont wikkeling van Heiloo in de jaren na de tweede wereldoorlog. Ik meen, dat er vrijwel geen verschil van inzicht bestaat ten aanzien van de weg, die de raad en het college van burgemeester en wethouders wensen te volgen. Toch blijkt her haaldelijk, dat wij 'allen ons in het bijzonder het tempo van totstandko ming van een aantal belangrijke voorzieningen sneller hadden ge dacht. Ieder jaar uiten leden uit uw midden hun teleurstelling over de traagheid in uitvoering of zelfs het niet tot stand komen van door het college van burgemeester en wethouders toe gezegde maatregelen. Ook in het da gelijks bestuurscollege doen wij de ervaring op, dat tussen het nemen van een besluit en de uitvoering veel al een te lange periode ligt. Hiervoor zijn zeker vele redenen ter verontschuldiging aan te voeren, hoe wel niet altijd. Beperkingen worden van hogerhand opgelegd. Noodzake lijke medewerking van anderen wordt lang niet altijd gemakkelijk verkre- gen. Ook het eigen apparaat van de gemeente is niet steeds in staat om het tempo bij te houden. Waar deze belemmeringen aanwijs baar zijn, kan slechts worden ge streefd naar een zo spoedig mogelijke oplossing, doch mag geen teleurstel lend gemis aan vlotheid worden verweten. Waar inderdaad aanwijs bare fouten zijn begaan of gebrek aan aktiviteit of initiatief aanwezig is, zal dit dienen te worden gecorri geerd; waarschijnlijk en hopelijk zal aanmoediging en steun reeds veel vermogen te doen, want naar mijn mening zijn de woorden van waar dering, die bij verschillende gelegen heden worden geuit jegens ons per soneel, verdiend. Mutaties bij de dienst van openbare werken Juist in dit afgelopen jaar hadden heel wat mutaties plaats bij de dienst van openbare werken, die ik toch wel de meest belaste mag noemen. Hier- 'door wordt van de daar werkzame ambtenaren bijzonder veel gevergd. Dit nog eens uitdrukkelijk vast te stellen heb ik als een plicht be schouwd tegenover allen, die onze gemeente dienen, omdat noch intern in de diensten, noch naar buiten de indruk mag worden gewekt, dat door onze mensen niet met ijver en toe wijding zou worden gearbeid. Zowel burgemeester en wethouders als de raad zullen er zich echter na drukkelijk voor dienen te hoeden te veel hooi op hun vork te nemen. Veelheid van projekten De grote moeilijkheid zal zijn om uit de veelheid van projekten, die wij willen aanvangen, een juiste keus en opeenvolging te maken, opdat in een zo groot mogelijke regelmaat de ta ken na elkaar kunnen worden uitge voerd. Dat dit niet eenvoudig is, rea liseer ik mij zeer goed, maar in het belang vah de arbeid en van hen, die tot deze kwestie. Uw standpunt en dat van de raden der overige ge meenten is voldoende bekend. Bereidheid tot samenwerking De enige vraag, die is overgebleven, is op welke wijze de tijd tot de uit spraak van de Kroon zal moeten worden overbrugd. Alle bij het grens wijzigingsplan betrokken gemeenten hebben in hun antwoord de bereid heid tot volledige samenwerking voor de verdere ontwikkeling van Noord- Kennemerland tot uitdrukking ge bracht. Gaarne wil ik de wens uitspreken, dat het gemeentebestuur van Alk maar de komende periode tot de uit spraak van de Kroon niet alleen zal aanwenden voor het bekritiseren van een verouderde gemeentewet en een gemeentelijke indeling, welke niet meer van deze tijd zou zijn, maar-dat het toch ook - in het belang van Noord-Kennemerland en van de stad, die daarin de centrumfunktie heeft te vervullen - daadwërkelijk en posi tief zal willen samenwerken met de omliggende gemeenten, opdat straks deze periode niet nutteloos zal blij ken te zijn voorbijgegaan. Dit waren uiteraard niet de enige zaken, die in de 16 vergaderingen van het afgelopen jaar deel van uw werkzaamheid uitmaakten. Het lijkt mij echter niet nodig hiervan verder nog een uitvoerige opsomming te ge ven. Ik mag verwijzen naar het be knopt verslag van de gemeentelijke gebeurtenissen, dat u straks met de tekst van deze rede zal worden uit gereikt. Hierin worden nog een aan tal van uw besluiten nader genoemd. compleet met 1 schijf van 8 dia's 7.85 Losse schijven 2.10 bij; HEERENWEG 151 Zie onze Straatweg 103 - Heiloo Telefoon 30199 ermee belast zijn, dient hiermee re kening te worden gehouden. De tweede zaak, die in het afgelopen jaar in het middelpunt van onze be langstelling stond, was het door de raad van de gemeente Alkmaar aan Hare Majesteit de Koningin gerichte verzoek tot wijziging van de grens tussen die gemeente en de gemeen ten Bergen, Egmond-Binnen, Heiloo, Koedijk, Oudorp en Sint Pancras. Inmiddels hebben ook de raden van de drie laatstgenoemde gemeenten hun afwijzend standpunt ten aanzien van dit verzoek ter kennis van Ge deputeerde Staten gebracht. Dit col lege zal dus thans in deze aangele genheid aan de Minister van Binnen landse Zaken advies moeten uitbren gen. In dit stadium van behandeling wil ik mij weder onthouden van com mentaar of kritiek met betrekking Met dit afzonderlijke oeknopie ver slag is afgeweken van het tot nu toe bestaande gebruik om zoveel moge lijk belangrijke gebeurtenissen in de nieuwjaarsrede op te nemen. Op die wijze werd het geheel namelijk te uitvoerig. Toch is het wenselijk de gebruikelijke gegevens te blijven vast leggen, wat dus nu in deze vorm is geschied. Op enige kwesties wil ik hier nog nader ingaan. Zoals u uit het ge noemd verslag opgenomen overzicht zal blijken, besloot u in het afgelopen jaar verschillende kredieten voor aan schaffingen en uitvoering van wer ken beschikbaar te stellen. De gro tere kredieten, alsmede de begroting 1963, zijn tot op heden nog niet door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Hierbij speelt een belangrijke faktor de beschikkingsmogelijkheid over langlopende financieringsmiddelen. Allerwege is met instemming de tot standkoming van de Wet Financie ring Kapitaalsuitgaven lagere pu bliekrechtelijke lichamen begroot. Deze wet. verving het bij circulaire vastgestelde rentegamma. In het afgelopen jaar konden tijdens een korte lage-rente-periode leningen worden gesloten tot een totaalbedrag van 2.654.000, De hoge rentestand van dit ogenblik en de zeer schroomvallige aanvaar ding hiervan door hogere organen voor de gemeenten geven reden tot ernstige bezorgdheid voor de gevol gen voor deze gemeente van deze vorm van bestedingsbeperking. Hoewel in de verzorgingssfeer het aantal gevallen, waarin financiële hulp van de gemeente nodig was, geen grote stijging vertoont, is een uitzondering waar te nemen voor hen, die in dienstverband zijn van de gemeentelijke sociale werkvoorzie ningsregeling voor handarbeiders. In deze sector breidt de hulpverlening zich nog steed9 uit. Werk op sociaal terrein Door het in dienst treden per 15 augustus 1963 van eén leider voor de G.S.W.-buitenobjecten kan thans te gemoet worden gekomen aan de wens van de St. Willibrordusstichting om bepaalde daarvoor in aanmerking ko mende verpleegden in G.S.W.-dienst- verband bij deze objecten te doen op nemen. Door deze maatregel zijn de mogelijkheden voor revalidatie van de gehandicapte, in dit geval de gees telijk gehandicapte, vergroot. Hoewel de sociale werkplaats „d'Oos- terzij" zich nog in de aanloopperiode bevindt, kan met genoegen worden geconstateerd, dat deze zich snel uit breidt en dat de vorderingen waar neembaar zijn. 't Aantal geplaatsten heeft zich in 1963 meer dan verdub beld. Momenteel vindt opnieuw een verbouwing plaats, waardoor 't aan tal te plaatsen personen maximaal kan worden uitgebreid tot ongeveer 60. Burgemeester en wethouders hebben gaarne medewerking verleend aan het bestuur van de St. Willibrordus stichting om van een zestal ten be hoeve van deze inrichting door de stichting „De Uitkomst" te bouwen woningen twee te bestemmen voor verpleegden en de overige in verband met de toepassing van een nieuwe behandelingsmethode voor de huis vesting van verpleegden. Met medewerking van de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulp verlening in deze gemeente heeft ge durende de zomer 1963 een bejaar den-onderzoek plaats gevonden. Ik realiseer mij, dat het verzamelen van de voor de uitvoering van deze enquête gewenste gegevens voor hen, die zich hiervoor vrijwillig beschik baar hebben gesteld, een zware taak is geweest. Gaarne wil ik mijn erken telijkheid aan het adres van deze me dewerksters uitspreken. Ik hoop, dat het totaal van de gegevens, waarvan de uitwerking nog plaats vindt, ons inzicht zal mogen geven in wat er bij de bejaarden leeft en in de vraag, welke taken in de toekomst hetzij door particulier initiatief, hetzij door de plaatselijke overheid voor de be jaardenzorg behoren te worden ver vuld. Prettige samenwerking met schoolbestuur Zoals ook reeds is opgepierkt in de aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1964 is de samenwerking tussen het gemeentebestuur en de bijzondere schoolbesturen uitstekend. Dit uit zich in coördinatie ten aanzien van de vakanties; de aanstelling van een gezamenlijke vakleerkracht lichame lijke oefening; gezamenlijke exploi tatie van de gymnastieklokalen en in de gemeenschappelijke huisvesting van kleuterscholen. Mede zou ik wil len memoreren de prettige samen werking met de Inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Alk maar. Helaas moet deze samenwer king in september a.s. worden ver broken, daar de heer Knippen dan de funktie van voorzitter van het Katholiek Onderwijzers Verbond zal aanvaarden. Daarom wil ik van deze gelegenheid gebruik maken mijn er kentelijkheid te betuigen voor het geen hij ook voor onze gemeente in het belang van het onderwijs heeft verricht. ]yiet genoegen nam ik kennis van resultaten van samenwerking op een geheel ander gebied, namelijk op me disch terrein tussen Germefa en de Rijks Universiteit en het Academisch Ziekenhuis te Leiden, waardoor het dit bedrijf mogelijk is medische pre- cisie-apparatuur te vervaardigen. Dank zij deze apparatuur kan op de meest moderne wijze hulp worden verleend. Tenslotte wil ik Yielding maken van het overlijden op 16 januari j.l. van de heer Torken, die van 19351961 onze gemeente heeft gediend, aan vankelijk als opzichter en na de oor log als gemeente-architect. Zijn naam zal zeker in de geschiedenis van onze gemeente blijven voortleven. Dames en heren, ik ben gekomen aan het einde van mijn terugblik. Een nieuw jaar van werkzaamheid voor onze gemeente wacht ons. In het voorgaande mocht ik op een aantal gevallen van vruchtbare samenwer king de aandacht vestigen. Gaarne spreek ik de wens uit, dat u in dit komende jaar met het kollege van burgemeester en wethouders en met mij eendrachtig zult willen sa menwerken in het belang van onze gemeente, om de problemen en moei- in de koffie of bij vruchten. Vraag het aan 1. Raak me niet aan. Conny van den Bos. 2. Washington Square The Sunbeams. 3. Twist and Shout The Beatles. 4. Kómt 't door jou Bob en Brenda. 5. Geronimo - The Shadows. 6. Tchin - Tchin Richard Anthony. 7. I got a Woman Johnny Hallyday. 8. Kansas City Chubby Checker. 9. Nu meer dan ooit Corry Brokken. 10. Tous les gargons et les filles Frangoise Hardy. Van Aostastraat 28, tel. 31616 WEES Moo I t ,-qS ^AET JOVANo 20RGEV- '^VEons in üenieuwste Modeklel^' lijkheden voor de verdere ontwikke ling tot een goede oplossing te bren gen. Ik wens u, leden van de raad dezer gemeente met uwe gezinnen en de ingezetenen van Heiloo een in alle opzichten gezegend jaar 1964 toe. LENINGEN, VAN 1.725.000,—, VOOR BOUW VAN VERZORGINGSTEHUIS Burg. en weth. deden een voorstel aan de Raad om de Heilooër Stich ting voor Bejaardenzorg 1.725.000 te lenen ter financiering van de bouw van een tweede verzorgingstehuis. De stichtingskosten zullen naar ra ming, inclusief de grond en inven- KENNEMERSTRAATWEG 127 - TEL.31815-30466 - HEILOO taris, 1.826.742,bedragen. Verstrekt is een rijkspremie, welke tevens de rijksgoedkeuring inhoudt, voor de bouw door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, tot een bedrag van 101.742, B. en W. schreven in hun begelei dend schrijven aan dit voorstel: „Uiteraard biedt de aard van de ob jecten geen kans op financiering als voor particuliere werken." RESULTAAT VERKOOP KINDERPOSTZEGELS ETC. In totaal is in Heiloo verkocht tij dens de zittingsuren van dames, in het postkantoor aan kinderpostzegels en prentbriefkaarten 1403,60. De Federatie van Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening heeft met haar aangesloten vrouwenverenigingen, daarmee weer goed werk gedaan. Het resultaat wat iets groter dan 't jaar er voor. „DE KUISE BRUIDEGOM" te spelen door de toneelgroep „Leatitia" De toneelgroep „Leatitia", groten deels bestaande uit spelers en speel sters, bewoners van „de Kapel", heeft de wind in de zeilen. Vrijdag, zaterdag en zondag geven zij een opvoering van het bekende toneelstuk „De kuise bruidegom", wat in vroeger jaren reeds door ,,'t Ontluikende Roosje" ten tonele werd gebracht. De leiding berust bij onze plaatsgenoot de heerJ. Lammers, voor velen geen onbekende. „De kuise bruidegom" is een blijspel in 3 bedrijven, geschreven door F. Arnold en Ernest Bach. De opvoeringen van „Leatitia" vin den plaats in café Van Duin aan de Runxputteweg 20. Zondag is er bal na met muziek van het bekende duo Ab Glas. ZEVENHUIZERLAAN 116 HEILOO begint met DAMES-GYMNASTIEK Aanvang der lessen op dinsdag 4 februari 1964 van 2121.45 uur. Aanmeldingen op maandag-, dinsdag-, woensdag- en vrijdagavond. C. H. GROEFSEMA privé: Heerenweg 161, Heiloo, tel. 31273

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1964 | | pagina 1