11 J ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR HEILOO Vraag niet om nylons vraag om DANLONS DAMES, UW HAAR IS ALLES eó IS VOOR UW HAAR bHEtOELAAh 28 - HtiLüÜ - iiiiinimiiiiiiiiriiïïiiiiiiiiiiiiiiiiiii RAADSAGENDA MET 15 PUNTEN Kousen-automaat I KOOMEN'S MODES BALLET-AVOND 10 TOPPERS J. J. PANTEK0EK, Ing. 21 JANUARI 1965 Redaktie- en administratie-adres Rechte Hondsbosschelaan 22 - Heiloo Telefoon 02200-30175 - Giro 140847 Advertenties per mm 15 cent (Bij kontrakt reduktie) 21e JAARGANG NUMMER 43 Dit blad verschijnt iedere donderdag in een oplaag van 6000 exemplaren huis-aan-huis in de gemeenten Heiloo, Limmen, Egmond-Binnen, Rinnegom, Egmond aan de Hoef. Advertenties e.d. moeten uiteriyk dinsdagmiddag 6 uur in ons bezit zijn „FALKLAND" VIERT 40-JARIG BESTAAN met opvoering van Heyermans' „Op Hoop van Zegen" „Falkland" viert op zaterdag 30 janu ari haar 40-jarig bestaan met de op voering van Heijermans' „Op Hoop van Zegen". „Falkland" heeft een rijk verleden. Als wij met enkele be stuursleden het goed bijgehouden ar chief etc. doornemen, dan blijkt dit overduidelijk. Op 10 oktober 1924 opgericht In Heiloo bestond vóór 1924 een toneelclub van de Bond voor Staats- pensionering. De heer J. Rossenbacker, afkomstig uit België, vestigde zich hier en met hem kwamen op 10 oktober een aan tal tonelisten bijeen. In het algemeen waren het socialistisch gezinde men sen die via het amateurstoneel de arbeiders wat meer wilden laten ge nieten. Onder de auteurs, welke vooral in die dagen geliefd waren, was vooral Herman Heijermans. In zijn werken hekelde hij de misstanden. Het lag in de bedoeling vooral zijn werken te gaan spelen en men koos Heijermans' schuilnaam „Falkland" als naam der toneelvereniging. Rossenbackers werk Wanneer „Falkland" van zich deed spreken, vooral voor 1940, dan mogen we zeker zeggen dat dit zijn werk was. I ■^uraniifO p II KANTOOR Uil lïl CD 1 QLIE VÊmtKfcüINCb* j UVPOTWf K.feN bN OUTO FlNONClbUiNG Artistiek aangelegd, idealist en een man met veel doorzettingsvermogen leidde hij „Falkland", in de begin jaren, zorgde ervoor dat de Heiloose toneelvereniging praktisch in de ge hele provincie Noordholland bekend stond als één der beste verenigingen. Was het wonder dat men dikwijls een paar maal in de week naar elders trok en zelfs met een aantal stukken op het repertoire? Ontelbare keren gespeeld Zoals wij reeds memoreerden, was het de bedoeling Heijermans' werken te gaan spelen. Vooral één van Heijer mans' grootste werken „Op Hoop van Zegen" werd subliem vertolkt. Uit eigen ervaring weten wij nog het spel van „Kniertje" door mevr. Jo Joosten- de Gier,, waarvan enthousiaste „Falk land' '-donateurs zelfs zeiden dat deze de rol van „Kniertje" minstens zo goed vertolkte als de grote toneel speelster Esther de Boer-van Rijk. Feit is dat „Falkland" de wind in de zeilen had, vooral ook met Heijer mans' werken. Naast „Op Hoop van Zegen" gingen, in kort tijdsbestek, o.a. „Eva Bonheur", „Het Zevende Gebod", „Ghetto", „De Meid" en „Schakels". De opvoering van „Allerzielen" bracht nogal wat beroering binnen- en bui ten Heiloo's grenzen. „Judas ish Karioth" Naast Heijermans' werken speelde men o.a. „Potasch en Perlemoer", „Zeemansvrouwen", „De Spaanse Vlieg", „Brief in de Schemer" en „De Heilige Vlam". Als we de stukken van „Falkland" doornemen, een tijdrovend werk maar zeer interessant, zien wij dat op 12 augustus „Falkland" in de open lucht op Nyenburg „Judas ish Ka rioth" opvoerde. Ook Ibsens „Spoken" werd hier en elders gespeeld. Het tekent „Falkland" dat zij het aandurfde „De Wereld heeft geen Wachtkamer" op te voeren. Dit to neelwerk van Maurits Dekker bracht het zelfs tot vier opvoeringen. Op 3 mei 1957 volgde een opvoering van dit werk, verzorgd door de geza menlijke toneelverenigingen, voor het Oranjecomité. Vrye toegang op rentekaart „Falkland" heeft tientallen keren ge speeld voor verenigingen elders, voor al voor de Bond voor Staatspensio- nering. Bij een opvoering van Heijer mans" „Bloeimaand" lezen we ergens (15 febr. 1931), „Vrije toegang op vertoon van rentekaart Na de tweede wereldoorlog meende men de Arbeiders Toneelvereniging „Falkland", zoals de vereniging in 1924 „ten doop" werd gehouden, te moeten veranderen in een meer alge mene toneelvereniging. Men kwam tot samenwerking met de andere plaatselijke toneelverenigin gen, vooral met ,,'t Roosje". Geza menlijk werden toneelattributen ge maakt of gekocht. Vooral de perio de dat Guus Spruyt regisseur was van beide verenigingen, heeft daar veel goed aan gedaan. Regisseurs Naast Guus Spruyt, welke slechts korte tijd „Falkland" leidde, zijn na het heengaan van Rossenbacker, in 1948, nog regisseur geweest Jan Hoed, Jan Huygen en W. Schuurman. Van Jan Hoed brengen we in herin nering de opvoeringen van „De We reld heeft geen Wachtkamer". „Falkland" maakte, wat regisseurs betreft, de laatste jaren wat moeilijk heden door. Vorig najaar kon men een bekwaam regisseur aantrekken, Sacha Gay mans uit Zandvoort, welke voor de NATU adviseuse is. De rolbezetting van het jubileumstuk Op zaterdag 30 januari gaat, ter ge legenheid van het 40-jarig jubileum, Heijermans' „Op Hoop van Zegen" en wel in een unieke bezetting, in 1929 ging „Op Hoop van Zegen" hier en elders. Daarin speelde o.a. mevr. Jo Joosten-de Gier en dhr. A. de Gier, resp. voor „Kniertje" en „Co- bus". Men zal deze twee weer kunnen zien spelen. Mevr. Joosten is één van de oprichters van „Falkland", evenals dhr. de Gier en nu 40 jaar achter el kaar lid. Dhr. de Gier vertrok naar Rotterdam, maar woont sinds enkele jaren weer in Heiloo. Meerdere opvoeringen? Voor het jubilerende „Falkland" zou het prettig zijn als men meer dan één opvoering kon geven van dit stuk. Gezien de vraag naar kaarten be hoort dit niet tot de onmogelijkheden. Zaak is het daarom voor belangstel lenden zich tijdig tot één van de „Falkland"-adressen te wenden. Zoals wij vorige week al meedeelden komt de Raad morgen vrijdag 22 ja nuari in openbare zitting bijeen. Op de agenda staan een 15-tal pun ten waaronder de Nieuwjaarsrede van Burgemeester J. A. Pesman. Hieronder laten wij enige voorstellen, van Burg. en Weth. aan de Raad, volgen: Hogere subsidie voor het Oranje-comité in verband met 4e Lustrumherdenking bevrijding In verband met het 4e-Lustrum van de herdenking van onze bevrijding, welke men een extra feestelijk karak ter wil geven, stellen Burg. en Weth. de Raad voor 2500,— te geven aan het Oranje-comité, welke daaruit ook de viering van de verjaardag van H.M. de Koningin moet financieren. Vorig jaar werd uitgegeven 50 cent per kind, in totaal 1.419.50, Zie onze Straatweg 103 - Heiloo Telefoon 30199 Subsidie Psycho-technisch onderzoek Proef op Clemens Willibrordschool Het RJC.-schoolbestuur heeft, bij wijze van proef, meegewerkt aan een psycho-technisch onderzoek ten dien ste van de school- en beroepskeuze. Het geschiedde door een psychologe en het waren leerlingen van de hoog ste klasse van de Clemens Willi brordschool. (Hierover schreven wij reeds. Red.). De kosten van dit onderzoek bedra gen 30,per leerling en het school bestuur heeft de ouders verzocht 60% in deze kosten bij te dragen; overeenkomstig de regeling zoals die geldt voor dergelijke onderzoeken voor V.G.L.O.-leelingen. B. en W. schrijven aan de Raadsleden dat omtrent de bruikbaarheid van klassikale test nog nader wordt bera den, hetgeen niet wegneemt, dat de onderhavige proef voor de vorming van een eindoordeel zeker nuttig kan zijn. B. en W. stellen daarom de Raad voor een bijdrage van 40% in de kosten te verlenen, is, 29 x 18,ƒ522, „KLEURENPRACHT ONDER DE ZEESPIEGEL" Lezing voor de Plattelandsvrouwen Voor de Bond van Plattelandsvrou wen zal morgen, vrijdagavond, de heer P. L. van Pel uit Egmond aan Zee, een lezing houden over „Kleu renpracht onder de Zeespiegel". De heer van Pel zal zijn lezing illustre ren met kleurendia's. 2-Daags© reis naar Zeeland De Bond van Plattelandsvrouwen is van plan een 2-daags© reis te orga niseren, op 9 en 10 juni, naar Zee land. De afdeling Middelburg zal dan als gastvrouwe optreden. Voor opgave bij de leden van de reis commissie, de damesReyngoud, Frederikslaan 20; De Vries, Kerk- laan 57 en van Chardorp, van Merlen- laan 5. ONTSPANNINGSMIDDAG VOOR BEJAARDEN BIJNA UITVERKOCHT De verkoop van kaarten, voor de ontspanningsmiddag voor bejaarden op dinsdag 26 januari, is van dien aard, dat verwacht mag worden dat deze uitverkocht zal raken. Het komité „Autotocht Bejaarden" raadt belangstellenden dan ook aan van tevoren een kaart te kopen en dus niet naar „De Rustende Jager", om daar te kijken of er nog een kaart over is. Het voorkomt een moeizame tocht naar „De Rus" en teleur stelling! Ze zijn nu alléén nog ver krijgbaar: Kennemerstraatweg 79, Stationsweg 51 en Torenlaan 13. TONEELVERENIGING ,,'T ONTLUIKENDE ROOSJE" met: „Ik zie, ik zie, wat jU niet ziet" Zaterdag j.l. bracht ,,'t Roosje" als eerste stuk in het seizoen: „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet" (Blithe Spirit) van Noel Coward. Deze klucht heeft een heel aparte strekking. De schrijver neemt in dit stuk een loopje met het oproepen van geesten en met de zgn. materialisa ties, door een situatie te scheppen, waarin zulk een geest werkelijk ver schijnt. Het is Elvira, de overleden eerste vrouw van de schrijver Char les Condamine, die in zijn huiskamers een seance georganiseerd heeft, met behulp van een nogal zonderling vrou welijk beroepsmedium, om stof te verkrijgen voor een nieuw boek. Er ontstaan natuurlijk allerlei pijnlijke momenten als Elvira ten tonele ver schijnt, maar alleen door Charles kan worden waargenomen. Zij plaagt hem voortdurend en hij voelt zich als een stootkussen tussen Elvira en zijn 2e vrouw Ruth. De spanning stijgt ten top als zij probeert Charles op aller lei manieren te doden, maar bij haar laatste poging is het niet hij, maar Ruth die verongelukt en die prompt als geest terugkeert. Met hun beiden brengen ze Charles tot wanhoop. Hij roept het medium weer te hulp en zij slaagt erin de materialisatie te doen eindigen. Maar de beide geesten, thans onzichtbaar, blijven om hem heen waren en ma ken hun aanwezigheid kenbaar door met alles en nog wat te gooien en te smijten. Ondanks het feit dat wij de keuze van dit stuk niet zo geweldig vonden, werd het toch vlot en acceptabel ge bracht. De spelers hadden zich onder regie van Gelijn Mollier goed inge werkt en ingeleefd in de verschillen de types, zodat er een plezierig ge heel ontstond. Het eerste bedrijf kwam wat moeilijk op gang, maar in het 2e en 3e bedrijf kregen de spelers volop gelegenheid zich te ontplooien. Sip Hoekema als de schrijver Charles Condamine, gaf een prima vertolking van deze rol. Hij was alleen in het begin moeilijk te verstaan. Janny Spruyt als zijn 2e echtgenote Ruth was heel goed op dreef, vooral ook in het moeilijke sa menspel met haar man en de geest van Elvira. Deze Elvira werd ver tolkt door Anneke Blekemolen. Zij beweegt zich gemakkelijk over het toneel, maar moet wat meer intona tie in haar stem brengen, anders wordt haar spel te vlak. Atie Palenstijn gaf als de vrouw van Dr. Bradman pittig spel te zien. Ba rend Backer als Dr. Bradman kwam wel iets te kort in deze rol. Puck Koomen maakte van Madam Aarcati als medium 'n kostelijk type en Gerry Buur als Edith, het dienst meisje, was heel amusant. Een kompliment voor het prachtige dekor en kostuums is wel op zijn plaats. De grime was daarentegen niet geweldig. Na afloop was er nog een gezellig bal. M.H.-V. NED. CHR. VROUWENBOND Afdeling Heiloo De Nederlandse Christen Vrouwen bond, afd. Heiloo, nodigt u uit tot het bijwonen van de vergadering op 22 januari om 8 uur in de vergader zaal van de Kruiskerk. Mevr. F. den Hollander-Knibbe uit Alkmaar zal een causerie houden over haar werk als onderwijzeres op Nieuw Guinea, toegelicht met dia's. ONVERGETELIJKE REIS VAN PETER TOMSON NAAR JAPAN Vol van indrukken Zoals de lezer ook in onze krant heeft kunnen lezen was Peter Tomson, 15 jaar oud, één van de ge lukkigen, welke op uitnodiging van de glaswaren-industrie ASAHI, zijn kerstvakantie door mocht brengen in het land van de Rijzende Zon, Japan. Samen met nog een Nederlandse jon gen en twee meisjes. De K.C.M. en het Departement van onderwijs ver leende medewerking bij het kiezen van deze vier jongelui. Peter Tomson is leerling van het Alk maar se Murmelliusgymnasium. Een jongen, al rijk aan algemene belang-, stelling, althans bemerkten wij in het gesprek wat wij met deze rustige en sympathieke leerling van het gymna sium mochten hebben. We spreken af dat we er geen verslag van zullen maken, maar alleen wat algemene indrukken weer te geven. Het kwam wel wat plotseling „Het kwam wel wat plotseling, die uitnodiging, drie weken voor de kerst vakantie", begint Peter Tomson. „Uit elk deel van het land werd een scholier gekozen: Jesse Bos uit Gro ningen; Jos Huyden uit Maastricht; Joke Stroo uit Middelburg en ik dan uit het Noord-Westelijk deel van het land". Peter vertelt dan dat op Schiphol ze ven Japanse jongens en meisjes, even eens in het straalvliegtuig stapten. Zij hadden enkele landen bezocht, eveneens gefinancierd door de ASAHI fabrieken. „Hoe was de vliegtocht?" willen wij weten. „Nou, je vliegt wel erg hoog, ongeveer 10-12 km. Je ziet niet veel over zo'n afstand, maar overigens wel imposant. Op 20 december 's mid dags om 5 uur vertrokken wij van Schiphol. We vlogen over de Noord pool, waar je niet veel van merkt. Na 9 uur vliegen maakten we een tussenlanding op het vliegveld van Anchorage. We mochten, als we het wilden, even uit het vliegtuig. Het bleef er drie kwartier staan. Het was er 15° C. onder nul, maar toch niet opvallend koud. Er was geen wind. Daarna vlogen we over Groenland en Alaska. Na 6 uur vliegen landden wij op Hanedea, het vliegveld vlak bij Tokio." te verzorgen door leerlingen van de Heiloose Balletklassen en -groepen op zaterdag 6 febr. in de aula van het Psych. Cen trum te Heiloo. Aanvang 8 uur. (Zie het redaktioneel nieuws van 14 jan. '65) Programma's, tevens bewijs v. toegang, verkrijgbaar bij de leerlingen, Stationsweg 69, Poortweijdt 4, Torenln. 13 en 's avonds vanaf 7.30 u. aan de aula. Prys 1.25. Ongeveer 10 miljoen inwoners „De stad Tokio maakte op mij een machtige indruk. Weet u dat Tokio 10 miljoen inwoners heeft? De in vloed van de Olympische spelen is merkbaar. Van alles is er aangelegd. Een zeer moderne stad met gewel dige industrieën. Die Asahi-fabrieken hebben 12.000 mensen in dienst. We logeerden in een westers hotel en het echtpaar Jonker, adjunkt-direk- teur van de K.L.M. in Japan, heeft ons zoveel mogelijk door de Japanse hoofdstad, maar ook daar buiten, ge leid. Met ons Engels deden we niet veel. Per Fokker-Friendship van de Ja panse Airlines zijn we naar andere delen van het ongeveer 2000 km lan ge Japanse gebied gevlogen. We heb ben genoten van de Japanse archi- tektuur welke vooral tot uitdrukking kamt in de monumentale tempels. Opvallend grote aantallen warenhui zen hebben wij gezien en bezocht. Kleurig is de kleding van de Japan ner; vooral de kimono valt daarbij op." Overvoerd „Ons programma was wel wat over voerd. Zodoende gingen we laat naar bed en je kwam niet voldoende tot rust door de vele opgedane indruk ken. O ja, we hebben geweldige scheepswerven gezien met boten in aanbouw met een enorme tonnage. Het viel ons op dat overal zo maar mandarijnen in de tuinen groeiden. Aan het eten, voor zover het Japans was, moesten we wennen. Ze eten be paalde gerechten door elkaar heen, maar vanuit verschillende schaaltjes etc.". Het leek Peter dat het de Japanners in het algemeen wel goed gaat. „De levensstandaard zal wel lager zijn dan hier", liet hij er op volgen. Hoge innerlyke beschaving „Je indruk van de Japanner?" „Nou, zover wij hen konden observeren, van een hoge innerlijke beschaving". 1. Harlekino - Imca Marina. 2. Hup-hup-hup - Cocktail Trio 3. Mijn dagboek - Willeke Albert i. 4. Ik moet altijd weer aan je denken - Edwin Rutten. 5. Swiebertje - Joop Doderer. 6. Ik vraag het aan de sterren Trea Dobbs. 7. Noordzeestrand - Rocco Granata. 8. Een moederhart - een gou den hart - Gert Timmerman 9. The French Song - Lucille Starr. 10. Ik heb genoeg van jou - ZZ en de Maskers. v. Aostastraat 28 - TeL 81316 „Ja, we zijn nog voor de televisie ge weest. Wist u dat er niet minder dan 500 t.v. maatschappijen zijn in Japan. Alleen in Tokio al 7". Ze hadden van Schiphol filmpjes gemaakt en deze werden gedraaid voor de t.v. We moesten deelnemen aan een quizz en nog wel in Volen- dammer kostuum. Dat hoorde nou eenmaal zo. ,,'t Was wel aardig", laat Peter er op volgen. „Alleen die kle ding pastte niet helemaal goed Terug „Weet u, meneer Majolée, waar we eerst aan moesten wennen, dat is het tijdverschil van 8 uur, tussen het westen en het oosten". „Terug van Japan naar Nederland ging vlugger, dat komt door bepaalde winden. We kwamen op 5 januari 's morgens om 7 uur op Schiphol aan, rijk aan ervaringen". Nieuwsgierig als we eenmaal zijn, willen we weten wat deze reis per persoon het de ASAHI-fabriek wel gekost zal hebben. „Ik weet het niet precies, misschien wel 5000, Peter Tomson heeft er van genoten. Aan hem was het wel goed besteed. VORMING KANTINE-COMMISSIE door de s.v. „De Foresters" Na de vorming van een bouwcom missie voor het stichten van een club gebouw (waar we al over berichtten) is er nu ook een kantine-commissie gesticht door de s.v. „De Foresters". Deze commissie gaat voor de inrich ting en stoffering zorgen en dus de onontbeerlijke gelden inzamelen. De commissie is als volgt samenge steld: de dames Affourtit en Zwaan (afd. handbal), mevr. Janssonius (amusements-commissie), dhr J. Trap (afd. honkbal), de heren G. J. de Vries en D. Hommes (afd. voetbal), terwijl dhr. B. de Groot het bestuur zal vertegenwoordigen in deze com missie. Verschillende akties zullen voor dit doel, om aan geld te komen, „ontketend" worden. WACHT VERBOD BIJ „OVERKERCK" Wachtverbod Heerenweg, tussen Stationsweg en Butterlaan In verband met het veelvuldig par keren op de Heerenweg, aan beide zij den en de geringe breedte van deze weg stellen B. en W. voor een wacht verbod in te stellen tussen de Sta tionsweg en de Butterlaan. B. en W. schrijven in hun begeleidend schrijven aan de Raad dat bevoor rading en verzending van goederen geen hinder zal ondervinden aan en door de daar gevestigde bedrijven. Personenauto's kunnen thans volop geparkeerd worden op het klaarge komen parkeerterrein (oud-veilings terrein). B. en W. hebben geconstateerd dat regelmatig, vooral op zon- en feest dagen, de toegangsweg tot het ver zorgingstehuis „Overkerck" geheel of gedeeltelijk gestremd wordt door geparkeerde auto's. B. en W. schrijven aan de Raadsleden: Het gevolg hiervan is, dat in nood gevallen het bejaardentehuis niet door een ziekenauto, taxi of brandweer auto kan worden bereikt, en ook ove rigens wordt hierdoor de vrijheid van het verkeer en de veiligheid op deze weg ernstig in gevaar gebracht. B. en W. stellen daarom de Raad voor dat voor de linkerzijde van deze weg, gerekend vanaf de Westerweg, een wachtverbod wordt vastgesteld, zodat voor het parkeren uitsluitend gebruik wordt gemaakt van de rechterhelft, alsmede het naast deze weg gelegen parkeerterrein en in geval deze ruim te niet toereikend is van plaatsen, waar dit zonder gevaar en belemme ring voor het verkeer kan geschie den.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1965 | | pagina 1