C.P.v.Buren ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR HEILOO Burgemeester J. A. Pesman hield nieuwjaarsrede Vraag niet om nylons vraag om DANLONS Kousen-automaat KOOMEN'S MODES m Weer ontvangen: FRATER VENANTIUSÜ 30 cm L.P. Populair f 9.90 J.J. Pantekoek, ing. VanAostastraat28 - Telefoon 31316 3^apóaion 5Coning 28 JANUARI 1965 Redaktie- en administratie-adres Rechte Hondsbosschelaan 22 - Heiloo Telefoon 02200-30175 - Giro 140847 Advertenties per mm 15 cent (Bij kontrakt reduktie) 21e JAARGANG NUMMER 44 Dit blad verschijnt iedere donderdag in een oplaag van 6000 exemplaren huis-aan-huis in de gemeenten Heiloo, Limmen, Egmond-Binnen, Rinnegom, Egmond aan de Hoef. Advertenties e.d. moeten uiterlijk dinsdagmiddag 6 uur in ons bezit zijn Uitvoerig overzicht van hetgeen wel en niet bereikt kon worden Op de eerste raadsvergadering van Heiloo's raad in 1965, vrijdagavond, heeft burgemeester J. A. Pesman zijn gebruikelijke nieuwjaarsrede uitge sproken. Deze bestond uit 2 delen: het algemeen gedeelte en een deel, waarin burgemeester Pesman de ak- tiviteiten etc. uitvoerig vaststelde. In verband met plaatsruimte plaat sen we eerst dit algemene deel en achtereenvolgens in verschillende de len, het tweede deel van de heer Pesman's overzicht. Dames en Heren, Bij de voorbereiding van de jaarlijkse terugblik op het achter ons liggende jaar en de rangschikking en vergelij king der verschillende gegevens kwam de gedachte bij mij op, dat het met een gemeente al net zo is als met een gezin. Hoe beter alles gaat, hoe minder men er van hoort. Dit wil dan in geen van beide ge vallen zeggen, dat er niet zeer ge wichtige voorvallen hebben plaats gevonden. 1964 kenmerkte zich door financiële moeilijkheden Het jaar 1964 heeft zich gekenmerkt door de moeilijkheden, die in de fi nanciële sector ons land troffen en waarvan de gemeenten in niet ge ringe mate de gevolgen ondervonden. Juist voor Heiloo, dat midden in een tijdperk van intensieve ontwikkeling is, geeft de beperking, die budgetair wordt opgelegd, grote moeilijkheden, die u bekend zijn. Bij de uitvoering van een groot aantal plannen is het noodzakelijk zich aan een schema te houden, waarin rekening wordt ge houden met de urgentie. De aankoop van gronden, de werk zaamheden ter realisering van de uitbreidingsplannen, de bouw van scholen en een gymnastieklokaal, de aanleg van sportvelden, dit alles zijn objekten, die grote sommen vragen ter investering. ASSURANTIE KANTOOR MRVERCAMPL.I9 HEILOO TEL.&I6&S ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN QUTO FINANCIERING Tot nog toe mogen wij met een ze kere voldoening konstateren, dat ver schillende werken tot uitvoering kon den worden gebracht of worden aan gevangen. Het doet mij genoegen u te kunnen mededelen, dat dezer da gen de rijksgoedkeuring voor de bouw van de openbare ulo-school met bij behorende gymnastieklokalen is ont vangen, zodat hiermede thans ook een aanvang kan worden gemaakt. Wanneer deze bouw zal zijn voltooid kan het huidige schoolgebouw ter be schikking worden gesteld voor de huisvesting van de vijfde r.-k. school voor gewoon lager onderwijs. Ver wacht mag worden, dat hiervoor dus geen uitbreiding behoeft te worden gegeven aan het aantal noodlokalen. Realisering sportakkommodatie Tevredenheid betaamt ons eveneens ten opzichte van de aanleg der sport velden, waarmee kon worden begon nen. In het bijzonder de Foresters zijn hierdoor in een gelukkige positie gekomen, evenals de tennissers en de atletiekvereniging, ook al zijn er nog wel enkele wensen, waarover zal worden beraadslaagd. H.S.V. zal vermoedelijk zijn nieuwe akkommodatie niet zo spoedig krijgen, doch juist in verband met het kom- plex, dat in de plannen aan deze vereniging is toegewezen, zijn bespre kingen aangevangen met de Provin ciale Planologische Dienst en Gede puteerde Staten, die betrekking heb ben op het uitbreidingsplan dezer ge meente in verband met het streek plan voor Noord-Kennemerland. Ik hoop, dat in dit overleg zal blij ken, dat de opvattingen en de plan nen toch dichter bij elkaar staan dan wel werd gedacht, ook al blijven er enkele punten, waar de inzichten niet verenigbaar zijn. Dit geldt dan wel zeer in het bijzonder de westelijke aftakking van rijksweg 9. Grenskorrektie mogelijk Ook de plannen van de gemeente Alkmaar tot annexatie van bepaalde gedeelten onzer gemeente gaan onzes inziens te ver. Het is u bekend, dat deze plannen in deze agglomeratie veel stof hebben doen opwaaien. Wat Heiloo betreft mag ik mij be perken te zeggen, dat een vereen voudiging der grenzen, een korrektie, die tot praktische verbeteringen leidt, onze instemming heeft, doch dat wij het wel zeer betreuren, dat de wen sen van annexatie zich uitstrekken tot een ontworpen rondweg, die, al mag hij dan staan op een rijkswegen- plan, toch zeker nog niet persé zal worden aangelegd. Het is intussen immers de opvatting van provinciale diensten, van vele andere instanties en belanghebben den, zomede van stedebouwkundigen en planologen, dat de noord-zuid ver binding in Noord-Holland ten noor den van het Y een andere zal moeten zijn dan die via rijksweg 9 met de daarop geprojekteerde aftakkingen. De gedachten gaan sterk uit naar een vierbaansweg, lopende vanuit Buitenhuizen ten oosten van het Noordhollands Kanaal. Schade aan landschapsschoon De geprojekteerde aftakkingen van rijksweg 9 bieden dan geen enkel voordeel meer; integendeel, deze af takkingen en de ten noorden daarvan geprojekteerde bebouwing brengen slechts schade toe aa.i het land schapsschoon en zullen het behoud en de uitbreiding van rekreatiege- bieden ook voor de inwoners van Alkmaar in de weg staan. Het lijkt mij onjuist, dat het streek plan blijft gebaseerd op een wegen- stramien, dat uit ekonomische, ver keerstechnische en rekreatieve over wegingen intussen als verouderd moet worden beschouwd. Nog on juister lijkt het mij, dat zelfs een an nexatie-verzoek mede berust op dit steeds twijfelachtige planologische gegeveji. Door onze wethouder van openbare werken, de heer Eijsink, is hierop nog eens nadrukkelijk gewezen tij dens de zitting van de Raad van State waarin hij de inzichten van Heiloo ten aanzien van het streek plan uiteenzette. Een veel verdergaande samenwer king tussen alle betrokken gemeen ten in Kennemerland lijkt mij ge wenst en noodzakelijk. Juist bij een dergelijk samengaan is het mogelijk in goede nabuurschap samen te wer ken. Ik meen, dat soms vergeten wordt, dat de gedachte aan agglo meratie Kennemerland ook heel an ders is dan die aan groot-Alkmaar en dat bij het aanvaarden van die eerste er sprake zal zijn van een voor alle gemeenten aanvaardbare oplossing van talloze vraagstukken, waartoe geen enkele gemeente zelfstandig in staat zal blijken. Gemeenschappelijke regeling De besprekingen met de gemeenten Bergen, Koedijk, Sint Pancras en Oudorp over een regeling ter behar tiging van de belangen onzer ge meenten zijn zeker niet zover gevor derd, dat met afgeronde plannen kon worden gekomen en helaas meende Alkmaar geen medewerking te kun nen geven. Doch reeds thans is ge bleken, dat zeer belangrijke onder werpen, benaderd langs deze weg van samenwerking en met de bedoeling deze plannen in de toekomst uit te voeren door een bovengemeentelijk orgaan, goede mogelijkheden biedt. Nog eens nalezende, wat ik u het vorig jaar in uw eerste vergadering mededeelde, kan hiervan een belang rijk deel worden herhaald, ook al zijn de feiten iets anders en hebben en kele omstandigheden zich wat gewij zigd. Bijzonder veel genoegen heeft ons allen ongetwijfeld de uitstekende gang van zaken gedaan bij de sociale werkplaats „d'Oosterzij". Een goede aanpak en organisatie komen aan het gestelde doel zeer ten goede. Ook verheug ik mij over de ontwik keling van het open bejaardenwerk, dat zich langzaam maar regelmatig in gunstige zin ontwikkelt. Het was als steeds prettig voor een tweetal vergaderingen over dit onderwerp de beschikking te krijgen over de aula van het Psychiatrisch Centrum „St. Willibrord". Van deze met een zo geslaagde kof fiekamer verrijkte zaal mochten ove rigens weer velen bij velerlei gebeur tenissen gebruik maken, zoals we dat zo gewend zijn, doch waarom dit niet minder wordt gewaardeerd. Ontwikkeling van verenigingen Over de ontwikkeling onzer vereni gingen mogen wij dunkt mij tevreden zijn. In het bijzonder blijken de Open bare Leeszaal en de Muziekschool in een grote behoefte te voorzien. In dit verband past op deze plaats een woord van dank aan de vele vrijwil ligers, die in verenigingsverband of op andere wijze hun bijdrage in het belang van de gemeenschap hebben gegeven. Dat een aanvang is gemaakt met de restauratie van onze Witte Kerk zal tot tevredenheid stemmen, evenals de offervaardigheid van de ingezetenen om hierbij hun bijdrage te geven. Ook de aktiviteiten voor de bouw van de Moeder Gods-kerk blijven groot en wettigen het vertrouwen, dat de mogelijkheid tot stichting van het kerkgebouw misschien sneller kan worden gerealiseerd dan gepland was. De opening van de Gereformeerde kerk, die in het afgelopen jaar plaats vond, betekent de bekroning van veel arbeid en offervaardigheid, terwijl de burgerlijke gemeente zich mag ver heugen op een zeer fraai, modern en praktisch kerkgebouw. Voor de verdere belangrijke gebeur tenissen, die in het afgelopen jaar hebben plaatsgevonden, mag ik ook nu weer verwijzen naar het afzon derlijke verslag, dat u zal worden uitgereikt. Ook uit dit verslag, dat een uitvoerig relaas is geworden, 6. Het Cocktail Trio 7. Sarah Vaughan 8. Nat King Cole 9. Bobbejaan Schoepen 10. Harry Belafonte 1. My Fair Lady 2. Erroll Garner 3. Doris Day 4. Ray Charles 5. Los Machucambos RODE KRUIS BOOTTOCHTEN Evenals voorgaande jaren organi seert het Ned. Roode Kruis dit voor jaar wederom boottochten voor lang durig zieken uit Castricum en Lim men met het Hospitaalschip „Henry Dunant". De vaartocht is van 22 tot en met 27 maart 1965 van Haarlem via Weesp, Dordrecht, Wolphaerts- dijk en Schoonhoven terug naar Haarlem. De tocht is bedoeld voor hen, die er op andere wijze niet eens op uit kunnen trekken. Van deelname zijn uitgesloten: dieet- patiënten, patiënten die lijden aan besmettelijke ziekten, ernstige decu bitus, hartkwalen en geestelijke af wijkingen. Opgaven voor deelname kunnen wor den gedaan bij het sekretariaat, Ros- sinistraat 10 te Castricum (Vóór 30 januari a.s.). Bij een opgave zijn de volgende gegevens noodzakelijk: a. naam, voornamen, geboortedatum, adres en godsdienst patiënt. b. naam, adres en telefoonnummer naaste familie. c. naam, adres en telefoonnummer van de huisarts. Het wel of niet in aanmerking ko men voor de boottocht wordt beoor deeld door de huisarts en de scheeps arts. KENNE MERSTRAATWBG 420 TELEFOON 31795 blijkt, dat door een eendrachtelijke samenwerking op allerlei terrein vele goede resultaten konden worden be reikt. Goede samenwerking nodig Bij de aanvang van uw werkzaam heden in dit jaar wil ik daarom gaar ne de wens uitspreken, dat ook in 1965 een goede samenwerking van uw raad met het kollege van Burge meester en Wethouders en met mij aanwezig zal zijn, omdat het slechts op die wijze mogelijk is tot een op lossing te geraken van de vele pro blemen en vraagstukken, die ons nog te wachten staan. Ik vertrouw, dat u op die wijze het komende jaar we derom uw belangstelling en arbeids kracht in dienst van de aan onze zorg toevertrouwde gemeente zult willen stellen. Dames en Heren, leden van de raad dezer gemeente, ik wens u met uwe gezinnen en de ingezetenen van Hei loo een in alle opzichten gezegend jaar 1965 toe. De nestor van de raad, de heer H. Mulder, dankte burgemeester Pes man voor de uitgesproken goede wensen en verbond daaraan de wens, van de raad, dat ook voor de burge meester en zijn echtgenote het een goed 1965 zou worden. v. d. Velden- straat 2 HEILOO T Tel. 30655 Steeds tot uw dienst AANVRAGEN RIJKSSTUDIETOELAGEN vóór 1 februari Van gemeentezijde verzocht men ons de aandacht te vestigen op de moge lijkheid Rijksstudietoelagen te ont vangen. Aanvragen dienen te ge schieden vóór 1 februari bij de direk- ties van de betreffende onderwijsin stellingen, welke ook formulieren hiervoor kunnen verstrekken. Tezijnertijd komt er een publikatie in onze krant over de mogelijkheid van aanvragen voor gemeentelijke studietoelagen. HEILOO ZAL WEER KUNNEN REKENEN OP 15 WONINGWET-WONINGEN Vorige week is er een bijeenkomst geweest van gemeenten in de agglo meratie Alkmaar. De provincie had uit het contingent woningwetwonin gen, voor 1965, de agglomeratie Alk maar 115 woningen toegekend. Uit de gevoerde besprekingen kwa men 15 woningen voor Heiloo „uit de bus". Naast de reeds toegewezen woningen (in het laatst van 1964) in de keuze-woningen-sektor etc., weer een stap in de goede richting om de woningnood te lenigen. „JAKO" BESTOND 25 JAAR Heiloose ondernemer jubileerde De firma „Jako" jubileerde vorige week vanwege het 25-jarig bestaan van het bedrijf. Met „Jako" jubileer de de Heiloose firmant Jaap van den Kommer. Het begon, in 1940 dus, rond de gara ge v. d. Kommer (thans Vosse) aan de Kennemerstraatweg. Eén van de produkten was, wij kunnen ons dat nog goed herinneren vanuit de oor logsdagen, het sleetje. (Ze heeft nog dienst gedaan, in latere jaren, om hout te halen uit het bos, Red.). Direkt na de oorlog begon men met de fabrikage van fietsen, eerst kin derfietsjes. Het systeem van sparen en na afroep het fietsje afhalen (wij denken daar nog met genoegen op terug), heeft Jako nog lange jaren bij het publiek een goede naam ach ter gelaten. Het bedrijf verhuisde spoedig naar Alkmaar, waar het ge vestigd werd op de Mient, na eerst enkele jaren op de Laat te zijn ge weest. Men legde zich toe op de groothandel in rijwielen, rijwielon derdelen etc. In dit verband sloot Jako zich ook aan bij de grote ver kooporganisatie „Peerless". De heer v. d. Kommer heeft, naast zijn zoon Jaap, thans nog een 15-tal medewerkerkers. Daartoe heeft nog een aantal jaren behoord zijn broer Jan en de ons bekende Klaas Koo- men. Nico Akkerman is, menen wij, één van de oudste medewerkers van „Jako", namelijk als vertegenwoor diger der firma. Deze heeft, met vele anderen (w.o. Klaas Koomen), voor personeel en zakenrelaties een caba ret-programma verzorgd. Ontelbare relaties hebben de heer v. d. Kommer met dit 25-jarig jubi leum geluk gewenst. LEZING ZAAIBLOEMEN voor de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde Donderdagavond, 21 januari, hield de heer J. Voordouw van Turkenburg's Koninklijke Zaadhandel N.V. uit Bo degraven een lezing voor de afdeling Heiloo, over éénjarige zaaibloemen. Na de inleiding, waarin de heer Voor- douw o.m. vertelde, dat de meeste zaaibloemen uit warmere streken af komstig waren en hij er dus op wees niet te vroeg met zaaien te beginnen, bovendien voor een goede struktuur van de zaaibodem te zorgen en zich aan de juiste onderlinge afstand van de zaaiplantjes te houden, werden de dia's van diverse zaaibloemen ge toond. Hierbij werd er speciaal op gewezen eens van de bekende soorten af te stappen en eens met minder bekende, maar vaak zeer fraaie soor ten te beginnen. Prettig was dat iedere toehoorder tijdens de lezing een circulaire kreeg, waarop de ge toonde bloemen met hoogte en bloei tijd vermeld stonden. Bovendien kreeg een ieder na afloop nog een handleiding voor het zaaien, een pakje zaad naar keuze, benevens een prijscourant. Na afloop werd nog een wedstrijdje in het herkennen van zaaibloemen, die middels dia's wer den getoond, gehouden. Mevr. Van Ee toonde zich een ware expert hierin en ging dan ook ruim schoots met de prijs strijken. Van te voren had de heer De Vries, hoofd van de afdeling plantsoenen van de gemeente Castricum, de leden in een kort praatje verteld, wat mo menteel in de tuin te doen was, en enige vragen beantwoord. De gebruikelijke wedstrijd voor ka merplanten, enz. werd dit keer een succes voor de heer J. J. H. Pesser met een prachtige bos Pampasgras. Het was een gezellige en goed be zochte avond. ONBEGRIJPELIJK ONGEVAL Na een boodschap te hebben gedaan kwam de heer K.B., wonende aan de Holleweg, door nog onbegrijpelijke redenen te vallen tegen een tuin muurtje. De heer B. liep daarbij een hoofdwonde en gekneusde ribben op. Zie onze Straatweg 103 - Heiloo Telefoon 30199 THANS OOK DE BENODIGDE RIJKSGOEDKEURING ONTVANGEN voor bouw van openb. u.l.o.-school In ons blad hebben we er op ge wezen dat de rijksgoedkeuring, voor bouw van een openbare u.l.o. met gymnastieklokaal, nog niet verkre gen was. Burgemeester Pesman heeft in zijn jaaroverzicht, gevoegd bij zijn nieuw jaarsrede, mededeling gedaan, dat thans de rijksgoedkeuring is ontvan gen. Een verheugende mededeling. JEUGDDIENST De eerste jeugddienst in 1965 zal gaan over het onderwerp „Praktisch Christendom". In deze jeugddienst hoopt te spreken ds. B. Martel van Zaandam en de dienst zal gehouden worden in de Kruiskerk, op zondag 31 januari a.s. om kwart over zeven. Deze dienst zal mede verzorgd worden door de jongeren. Organist: dhr. I. Kingma. Dankbaar ziet de jeugddienstkom missie terug voor wat betreft de goede diensten in 1964. Door vele jongeren en ouderen werden de jeugd diensten regelmatig bezocht, zowel uit Heiloo als uit de omgeving. Voor 1965 is wederom een 12-tal jeugd diensten vastgesteld. De kommissie hoopt ook dit jaar weer op uw medewerking van alle jongeren en ouderen uit Heiloo, maar ook op uw meedenken, in het bijzon der van de jongeren, zodat er woord en wederwoord kan zijn. Kom zon dagavond naar de jeugddienst.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1965 | | pagina 1