psters Bejaardenhelpsters i BOERSEN en Slijterij - Wijnhandel Het verzorgingstehuis „De Loet" bestaat 5 jaar Na 36 jaar pas eekhoorntjes gezien Verlichte verwijzings-„borden" Visclub D.V.W. Heiloo REGENKLEDING Tintoretto-nieuws Kampioenschap voor Trias-atlete! Kath. Bond van Bejaarden lijterij - GRI GREEUW O Brieven inzake bebouwing van het Groot Barlaken Damclub Heiloo Geweldig geslaagd weekend Eindelijk beslissing ten aanzien van terrein FIRMA VAN HANEGHEM B.V. Jan Stoop: „IK WOON IN EEN GOUDEN BUURT" 25 AUGUSTUS 1971 UITKIJKPOST Feestelijke bijeenkomst op vrijdag 27 augustus Aanstaande vrijdag 27 augustus is het precies 5 jaar geleden dat het verzor gingstehuis „De Loet" officieel in ge bruik werd genomen. Na de ingebruikname van „De Oude Pastorij" werd al direkt door het bestuur van de Heilooër Stichting voor Bejaar denzorg de behoefte gevoeld aan een tweede verzorgingstehuis. In 1963 kwa men praktisch de plannen rond; er moest alleen nog gewacht worden op de benodigde vergunningen en financiële medewerking. In de laatste dagen van december 1964 werden de eerste werkzaamheden ver richt tot bouw van „De Loet" op een terrein waar eertijds de melkfabriek van de Eerste Heiloosche Hygiënische Melk inrichting was gevestigd. Het gebouw werd ontworpen door de architekt de heer J. Rus jr. en het werd gebouwd door de aannemers Gebr. Kaandorp. De bouw verliep niet bepaald vlot. Wij len de heer G. R. Melchers heeft tijdens tde bouw, ongeveer anderhalf jaar in be slag nemend, ontzetten veel moeten praten met hen die direkt bij de bouw betrokken waren. Begin juli 1966 konden de eerste bejaar den bezit nemen van „De Loet", met als eerste direktrice zr. M. B. Evers. Officiële ingebruikname door staatssekretaris C.R.M. Op wel bijzondere feestelijke en officiële wijze werd op zaterdag 27 augustus 1966 „De Loet" in gebruik genomen. Het was de toenmalige staatssekretaris van Cul tuur, Rekreatie en Maatschappelijk werk en oud-voorzitter van de Heilooër Stich ting voor Bejaardenzorg, de heer C. Egas die met een opvallende toespraak over de problemen rond de bejaardenverzor ging, het gebouw officieel opende. Een bejaardentehuis met 100 bedden en de mogelijkheden tot uitbreiding in noor delijke richting, waar tot nu toe niet veel "Tïïn is gekomen. Door tal van overheids- belemmeringen. In 1968 werd zuster De Wilde benoemd tot direktrice van „De Loet". Gevarieerd programma Ter gelegenheid van dit 5-jarig bestaan is er een feestavond op aanstaande vrij dag 27 augustus in de rekreatiezaal van „De Loet". Een groot aantal amateurs zal een zeer gevarieerd programma brengen. Onder supervisie van P.O.V.U. uit Alkmaar. De heer Ant. Jensch zal in de naaste toekomst de verzorging van de ontspan ningsbijeenkomsten voor zijn rekening nemen. Zowel in „De Loet" als in „De Oude Pastorij". in het Heilooërbos We wonen nu precies 36 jaar in Heiloo. We hoorden steeds over eekhoorntjes die in het bos zouden „wonen". Als re gelmatig bezoeker van het bos gingen wij er aan twijfelen. We zagen er nooit een. Totdat we er de afgelopen weken plotseling twee tegelijk zagen. Op een middag ter hoogte van de Katteberg en op een morgen, op de Westerweg bij de Kerkelaan. Een jong eekhoorntje, zo maar rustig over de weg huppend en zich niet veel storend aan het drukke trein verkeer. Bij informatie bij onze boswachter de heer J. Werksman bleek ons dat er een flink aantal eekhoorntjes in ons bos verblijven. „Zeker wel een 20 a 25", al dus de boswachter. „In de laatste jaren is het aantal snel toegenomen. Daaren tegen zijn er verschillende vogelsoorten uit het bos verdwenen," zo vertelde ons de heer Werksman. Onder andere door de toenemende drukte in en rond het Heilooërbos. Enige tijd geleden stelde de Heiloose raad een bedrag beschikbaar voor het aanbrengen van verlichte verwijzings- „borden". Deze zijn nu, op behoorlijke hoogte, aangebracht op de hoeken Sta- tionsweg-Westerweg en Westerweg-Zee- weg. Goede voorzorgsmaatregel De dienst van openbare werken heeft bij het terrein waar regelmatig de ker mis wordt gehouden, aan de Westerweg, een hekje aangebracht. Bij eventuele an dere evenementen, zoals vorige week bij het uitgaan van het circus Roberti, bleek dit al een verstandige maatregel te zijn geweest. De mogelijkheid bestaat nu niet ■jaeer dat men vanaf het terrein de Wes terweg op kan „stuiven". Op woensdagavond 18 augustus jl. werd de laatste dameswedstrijd gehouden in de vijver van plan Oost. Er werden door 28 dames 190 visjes op het droge ge haald, de uitslag van de eerste tien; I. Mevr. Duin 26 st., 2. mevr. Scholten 21 st., 3. mevr. Scholten 16, 4. mevr. De Graaf 15, 5. mevr. Apeldoorn-Scholten 11 st., 6. mevrouw Groefscma-Koning II, 7. rpevr. Henning 9, 8. ChVista Mooi 9, 9. mèj. Sijm 8, en 10. mevr. Jansen 8. De voorzitter van D.V.W. de heer H. Scholten Mankte ep prees de wedstrijd- kommissieVoor hun mooie werk met het organiserend van de dameswedstrijden, die altijd op Ven gemoedelijke en sportie ve wijze wordt gespeeld. Er was een schat van prijzen te winnen. Iedere deelneemster, vis of geen vis, kon een mooie prijs mee naar huis nemen. Onder het genot van een kopje koffie met gebak en de benodigde frisdranken, bleven de dames rpet hun heren nog een gezellig uurtje bijeen. Zij verheug den zich al op de wedstrijden voor vol gend jaar. A.s. zondag 29 augustus \prganiseert de wedstrijd kommissie haar 4e witvis-wed- strijd in kompetitieverbandAVerzamelen om 5 uur bij het Dorpshuis. Opgave voor vrijdagavond 15 uur bij de bekende adressen. Inschrijfgeld 2,p. p. Op zaterdag 21 augustus werden de se- lektiewedstrijden om het Nederlands kampioenschap gehouden in het Noord hollands Kanaal bij Schoorldam. Er wis ten zich twee plaatsgenoten te handha ven voor de finale. Dit waren de heren D. de Jong, Vossenakkers 14 en D. Oos terling, Gr. Barlaken 37. Proficiat heren, zo volhouden. Plaats en datum der fina lewedstrijd zal nader bekend gemaakt worden. \lrote sortering in alle maten ■bij: O Fiets- en Hengelsporthandel Stationsweg 79, Heiloo, tel. 30186 Donderdagavond 2 september om half acht, gaan de leden van Tintoretto weer aan de slag in „De Zevensprong" onder de enthousiaste leiding van de kunst schilder Cor Heeck, die al meer dan 25 jaren deze teken- en schildervereniging stimuleert. Tientallen leden heeft hij in die tijd zien komen en gaan. De leden van Tintoretto zijn vogels van diverse pluimage, huisvrouwen, am bachtslieden, kantoormensen enz., maar ze hebben allen iets gemeen: de liefde voor de kunst, die hen steeds op donder dagavond hun schreden doet richten naar de boerderij aan de Ewisweg. Deze boerderij is door de zorgen van het ge meentebestuur omgetoverd tot een prachtig atelier, annex expositieruimte. Reeds zijn er enkele tentoonstellingen gehouden. We herinneren aan de expo sitie van de Willibrordusstichting, de overzichtstentoonstellingen van Cor Heeck en Arie van Mever en de expo sitie van Vrouwke Wit in het kader van de Tour-in. Velen hebben door hun be zoek aan deze tentoonstellingen reeds kennis gemaakt met „De Zevensprong" en ze hebben ook even een blik gewor pen in het heiligdom van Tintoretto. Donderdagavond wil Tintoretto geïnte resseerden in de gelegenheid stellen na der kennis te maken met het werk van de vereniging. Op zo'n eerste avond in het nieuwe seizoen plegen de leden het werk dat ze in de vakantie gemaakt hebben aan hun clubleider ter beoorde ling voor te leggen. We houden dus open huis donderdag avond van ongeveer half acht tot half elf. De jeugdafdeling onder leiding van de heer P. W. van Niersen begint reeds op 1 september om 2 uur te draaien. Be langstellenden kunnen hier vrijblijvend alle mogelijke inlichtingen bekomen. Tot ziens in „De Zevensprong"! Zeer succesvol zijn voor Trias de meer kamp kampioenschappen van het dis- trikt West I verlopen. De bijzonder ta lentvolle 14-jarige Jolanda Silver zag kans om het kampioenschap vierkamp meisjes C in de wacht te slepen vóór de als favoriet aangemerkte Sagitta-atlete Els Stolk. Mede door het feit dat deze kampioen schappen werden verw erkt op de tartan- baan van het KNAU-trainingscentrum Papendal kwamen er geweldige presta ties uit de bus. Dc zdg;c van Jolanda Silver kwam als volgt tot stand: hoog springen 1.55 m (1ste). 80 m: 10.5 sec. (lste), kogelstoten 10.27 m (1ste), 60 m horden: 10.3 sec. (2e). Alle prestaties, alsmede het winnende puntentotaal, 3779 pi., betekenden nieu we clubrekords! Marian BugteK totaliseerde 3442 punten (o.a. 1.45 hoog\en 10.3 op de horden) en bereikte eveneens het erepodium (3e) Ook de prestaties van Anneke Bugter, 5e met 3221 pt. .irt een zo sterk gezel schap mochten ei zij] Bij de 10-kamp herek zegevierde Freek Stam A.V. Zaanland), woonachtig in Heiloo, met 6485 pt., Mprtijn Zijl verbé terde zijn Trias-clubrecoVd en kwam tot 5775 pt., voldoende voorXeen 5e plaats. Minder succesvol was Jolapda Zijl bij de 5-kamp dames, haar 3018 punten waren niet voldoende vöor een hoge\ klassering. Een dag na Papendal waren enkele meis jes alweer in Grootebroek in aktie. Ma rian Bugter kwam als winnares van het verspringen voor meisjes C tot een zeer goede sprong van 4.70 meter. De belang rijkste andere Trias-resultaten: 80 m - 2. Marian Bugter 11.2 sec., hoog - 3. Anne ke Bugter 1.30 m, kogel - 3. Marga Ge net 9.11 m, 40 m pupillen - 4. Astrid Bugter 7.4 sec. Voor Wijnen en Gedistilleerd district Alkmaar Vorige week dinsdag en woensdag gin gen 310 bejaarden van 12 afdelingen een dagje uit. Van onze afdeling waren het 47 leden. De tocht ging via Breukelen, waar de koffie werd gebruikt, naar Arnhem. Het is voor iedereen een prachtige tocht ge weest, wat bleek uit de vele opmerkin gen hier en daar, die een goed verstaan der zo even opvangt. Eén der deelneemsters, mevrouw Rijn van Buuren zei het als volgt: We maakten weer een mooie tour En weer een dagje van de vloer Bejaarden op Safari Het was voor ons Daktari, Niet vooBT.V. maar werkelijkheid De leeuy- Vilarence op 't grastapijt met soortgenoten om hem heen In alle vftede naar het scheen. Al zijn zeUief, je kunt ze nooit vertrouwen En beter op een afstand houwen, We bleven daarorfi in de bus de ranjen dicht, en keken knus Naar alle dieren,, om ons heen Ook Judi, die tcjch niet verscheen TELEFOON 31535 HOLLEWEG 55 WIJ BEZORGEN AAN HÜIS voor advies in handen van B. en W'.? Brieven van diverse inwoners van de gemeente zijn binnengekomen, inzake de bebouwing van het terrein ten oosten van het Groot Barlaken. Burg. en weth. stellen de raad voor de brieven voor het uitbrengen van advies in handen vim hun kollege te stellen. Op donderdag 2 september a.s. om 20.00 uur zal de Damclub Heiloo met een alge mene ledenvergadering haar seizoen 1971 -1972 openen in café „La Strada" t/o het Psych. Centrum. De leden zullen nog persoonlijk daartoe worden uitgenodigd. Mochten er onder u nog damliefhebbers zijn, die hun spelkennis gaarne in club verband wat zouden willen verrijken, dan is het nu de gelegenheid om lid te worden van de Damclub Heiloo, waar u in een gezellige en prettige sfeer uw krachten kunt beproeven. Eventuele gegadigden buiten de gemeen te Heiloo zijn eveneens van harte wel kom. Indien u door omstandigheden niet op de vergadering aanwezig kunt zijn, dan kunt u zich ook laten inschrijven op de eerste speelavond t.w. donderdag 9 sept. van de Hervormde Gemeente In Wieringerwerf Een fijnere start hadden we ons niet kunnen voorstellen! Het jeugdwerk-sei zoen beginnen met een 3 daags weekend, met ouderen, jongeren en zeer jonge ge meenteleden, in een omgeving die zich uitermate goed leent voor zo'n evene ment. Circa 70 personen hebben geweldig ge noten van het programma, de omgeving, - kortom alle aktiviteiten die met het weekend te maken hadden. Vanaf deze plaats nogmaals hartelijk dank aan allen, die er hebben toe bijge dragen, dat dit weekend zo'n succes werd, waarbij we de chauffeurs en de •chauffeuses nog eens extra willen be danken. Jeugdwerk van de Herv. Gemeente Aanstaande zaterdag start om half acht de volksdanskursus in de Rank, waar jullie al zo lang naar uit hebben geke ken. Nu krijg je de kans om in 5 avon den in ieder geval de grondregels van enige bekende dansen onder de knie te krijgen. X Alle jongeren vanaf 12 jaar zpn van\ harte welkom De Afdeling Gezinsverzorging van het Groene Kruis te Heiloo, zoekt enige Wij zullen het op prijs stellen, indien dames en meisjes die voor dit werk voelen, kontakt willen opnemen met de leidster van d«n Gezinsverzorging mevr. L. Bruntink-Nat, v. Doornstraat 38, tel. 301J.9;'wIevrouw Bruntink zal graag alle Inlichtingen verstrekken Qmtretrtr*saiaris, vakantieregeling, sociale voorzieningen enz. y de jeep van March op onze tocht iseum nog bezocht jë voor traktatie kWamen in formatie af van het voormalig woonwagenkamp Alhoewel al in eerder stadium een be slissing had moeten vallen, komen. burg. en weth. thans met een voorstel ten aan zien van het voormalig woonwagenkamp. Bij het vaststellen van een bestemmings plan, voor het gebied aan de Kanaalweg, zijn in de raad langdurige discussies ge voerd. We zijn benieuwd of het voorstel van B. en W.é weer aanleiding zal geven tót veel gepraat. Verkoop aan exploitante van gebruikte auto's Het voorstel van B. en W. luidt als volgt „In de vergadering van uw raad van 18 december 1970 besloot u te verklaren dat een bestemmingsplan wordt voorbe reid voor het terrein van het voormalige woonwagenkamp aan de Kanaalweg. Blijkens de in ons voorstel dd. 8 decem ber 1970 verstrekte toelichting ligt het in ons voornemen op genoemd terrein een tweedehands-autohandel toe te staan, t.w. de autohandel van de familie De Boer, thans nog gevestigd aan de Kanaalweg onder de gemeente Aker sloot. Deze autohandel is indertijd vanuit de dorpskern naar het grondgebied van de gemeente Akersloot overgeplaatst, met de toezegging van ons kollege aan de ge meente AKersloot, dat de vestiging slechts een tijdelijk karakter zou hebben. Steeds is er in dit overleg van uitgegaan, dat het bedrijf van de familie De Boer naar het woonwagenkamp zou worden overgeplaatst, zodra dat zou zijn ont ruimd. Dit tijdstip is thans aangebroken. "Mevrouw O. C. de Boer-Lagemann is be reid tot koop van het voormalig woon wagenkamp. De door ops kollege voorge stelde verhuur van het terrein wees zij mét klem van de hand, vanwege het door haar te stichten bedrijfsgebouw en woonhuis. Dit motief achten wij alleszins redelijk, zodat wij menen, dat tot ver koop van het terrein aan haar dient te worden overgegaan. Het terrein van het voormalig woonwa genkamp is groot 3000 m". Voor ver koop is beschikbaar 2010 m-. De om het terrein van gemeentewege aan te leggen en te onderhouden beplantingssingcl blijft buiten de verkoop. Wij zijn met mevrouw De Boer-Lage mann overeengekomen het terreinge deelte, groot 2010 m-, kadastraal be kend gemeente Heiloo sectie B, nr. 2563 ged.te verkopen voor de prijs van 42.722,— excl. BTW en voorts onder e in de voorlopige koopovereenkomst opgenomen bepalingen en bedingen." proeven waar- vallen, die in die speciale jaar worden zijn geoar- Ze blijven i in die tijd Dat was *X;el Maar zag1 Daar aan We hebben o' 't Openlucht Kochten 'n Maar wespej op dat zoeti En we vluchten op een draf. Dan tot slot een fijn diner in 't jagershuis Met vooraf een aperitief je gratis van de firma Pak Zaten wij op ons gerpak. Daarna reden we nagr huis Zeer tevreden en voldaan Onze dank is ook spontaan Allereerst voor het bestuur De chauffeurs, die elk uur Voor ons zorgde, zeer secuur. Inderdaad een fijne dag. De reisleiders, bestuursleden waren zeer erkentelijk voor de medewerking van de kant der deelnemers sters uitverkoren om lid te worden van de UNIVERSAL ROSE SELECTION HOLLAND De alleenvertegenwoordiger voor Neder land is de Koninklijke Kwekerij Moerheim N.V. Dedemsvaart De fa. Van Haneghem dealer voor geheel Noord-Holland Het betreft hier voornamelijk de nieuwe Franse Patent rozen van de fa. Meilland te Antibes. Vele van deze rozen voldoen uitstekend aan de strenge eisen, die men er in ons klimaat aan moet stellen. Een uitgebreide kollektie van deze rozen is op de kwekerij van Van Haneghem in de zomer in volle bloei te zien en worden aangeboden in de door Universal Rose Selection samengestelde kleurencatalogi. Universal Rose Selection is de grootste organisatie ter wereld voor nieuwe ro zen. In 1948 richtte Francis Meilland, vertegenwoordiger van de vierde gene ratie van een rozenkwekersfamilie, de •Universal Rose Selection op. Dit werd een internationale orgapisatie voor het verhandelen van rozennieuwigheden. De organisatie om vat/momenteel 20 lan den, waarin elke agent een belangrijke rozenkweker is. De zaak te Antibes kan zich daardoor alleen bezighouden met het onderzoekingswerk en de coördinatie van alle proeyen,' die door de agenten in alle windstreken worden genomen. Een strenge selektie Elk jaar, in mei, wordt een waarlijk in ternationale bijeenkomst gehouden in Cap d'Antibes. Iedere agent vertelt er zijn waarnemingen bij de proeven en neemt zodoghde deel aan de uiteindelijke selektie van de rozen, die in de handel zullen komen. Deze handelwijze geeft de meeste garantie aan allen in de wereld, die hun vertrouwen schenken aan de ro zen van de Universal Rose Selection - Meilland, want zij vat de strenge weten schappelijke en technische methoden van het centrum in Antibes samen met de praktische ervaring van de agenten, die de behoeften van hun markt goed ken nen. Eenvoudige en doeltreffende werkmethoden Het in dc handel brengen van elke nieu we roos wordt goed voorbereid: allemaal tegelijk geven alle agenten kweekkon- trakten af aan rozenkwekers in hun land pn zij stellen de benodigde rozenogen te hunner beschikking, zodoende kan ieder een vanaf het eerste jaar de nieuwe va riëteiten van Universal Rose Selection - Meilland verkopen en volop profiteren van de indirekte reklame-campagne, die de Ü.R.sk ieder jaar voert om bekend heid tè geVen aan haar kreaties. Het enige bedrijf ter wereld gespecialiseerd in 't winnen van rozen Welbekend bij kwekers, bezocht door on telbare liefhebbers en personen uit alle delen van de wereld, lijkt de Firma Uni versal Rose, Selection - Meilland te Cap d'Antibes op een heiligdom, gewijd aan de Koniiypn der bloemen 4 hectares met proef beplantingen; 24.000 m- onder glas. Jan Stoop is op 18 augustus 50 jaar ge worden, een gebeurtenis waar je als ver slaggeefster nou niet bepaald van onder de indruk raakt. Elke dag wordt het behalen van dit kroonjaar wel ergens ge vierd en hoewel elk mens op zich inte ressant genoeg is om er alle aandacht aan te besteden zouden we handen, voe ten en ruimte tekort komen om hier steeds weer de schijnwerpers op te zet ten. Ook deze verjaardag was rustig aan ons voorbijgegaan ware het niet dat de kin- dereri* van de fam. Stoop een geweldig leuke stunt uithaalden. Zij wilden nl. hun vader, die een verwoed tuinier is en elk vrij uurtje aan z'n grootste hobby besteed, 'hetzij in z'n tuin, hetzij in z'n kas die tót aan de nok toe gevuld is met stekjes en allerhande planten, nu eens één dag ddor z'n bloemen laten verwen nen. In de nacht van 17 op 18 augustus slopen zoon Willem en zijn zwager Henk urenlang door de voortuin om hun krea ties op te stellen. Terwijl pa rustig op één oor lag, zetten zij hem figuurlijk in z'n tuinkleding op een luie stoel met een bierglas in de hand omringd door 3 zeer lieftallige bloemen die hem lekker ver wennen. Terwijl de éne schone over hem heengebogen staat, komt nr. 2 eraan met een flesje bier op een blad en de derde bloem geeft 'n nummertje „strip-tease" weg. Zij heeft zojuist haar tweeling mutsje afgedaan (kartonnen hoedjes) en haar gele zure „naakt" (citroenen) wordt in een gracieuze houding getoond. Dit geestige tableau, waar ettelijke uur tjes aan gewerkt is, maakte de volgende morgen een enorme indruk op vader Stoop en op hem niet alleen. Er is eigen lijk niemand die hier aan de Breedelaan zo maar aan voorbij kan lopen. Auto's rijden af en aan. „Kijk" zegt Jan, die bijna overloopt van trots, „die mensen daar op de fiets, ze komen nu al voor de derde keer kijken. Dit gaat de hele dag door." Trompetterkorps Ook het Trompetterkorps Heiloo kwam op de dag nog even een serenade bren gen. Ook daar was door één van de kin deren voor gezorgd, ,,'t Is ongelooflijk wat ze voor me gedaan hebben" zegt de heer Stoop. „Ik heb geweldige kinderen. Ik ben trouwens gek op de jeugd. Ik vind de tegenwoordige jeugd fantastisch. Weet je wat het is? Je moet ze weten te pakken. M'n hele leven heb ik tussen de kinderen gezeten. Vijftien jaar lang ben ik werkzaam geweest in het bestuur van „Klimop" en ook van de speeltuin vereniging. Ik ben ook jeugdleider ge weest bij H.S.V. Met die kinderen van de speeltuinvereniging organiseerde ik fietstochten. We hebben heel wat afge- lachen. Oh ja, ik ben ook nogal ^aktief geweest voor de „Vogels in nood". Van de oprichting af heb ik zo'n beetje mee gedraaid, nee, niet als een thuiszittend bestuurslid maar aktief met voedsel voor de hongerende dieren de boer op. Verkeersexamens neem ik ook af. Dit is enig werk. Het is bijna het enige wat ik nog doe op m'n damavond na, ja, ook daar zit ik nog in het bestuur." Gouden buurt „Jammer igenoeg heb ik de meeste be stuursfuncties eraan moeten geven. Ik werd plotseling ernstig ziek. Toen heb ik gemerkit dat ik in een „gouden buurt" woon. Bij m'n thuiskomst uit het zieken huis hingen overal de vlaggen hit. De fruit- en bloemenmanden stroomden bin nen. Het werden onvergetelijke dagen voor me. Toch vind ik het wel fijn dat ik nu elk vrij uurtjé aan m'n tuin kan besteden. Al die plantjes die u in de tuin ziet staan heb ik zelf van zaadjes en stekjes opge kweekt. Jé moet er wat van weten te maken hè. Elk uur dat een mens zo maar verloren laat gaan is gewoon zon de. Het leven is maar zo kort, het is zo voorbij, je moet het zelf pakken en er wat van maken." Bruidsboeketten Eén van de dochters die net even thuis komt tussen haar werkzaamheden door, ze is kraamverzorgster, laat trots een aantal foto's zjen van haar ondertrouw dag waarbij ze me telkens wijst op het schitterende bruidboeket dat haar vader zelf creëerde. „Vader had iets dergelijks nog nooit eerder gemaakt" zegt ze lach end. „Het is zoiets moois geworden dat al diverse mensen een bruidsboeket bij hem besteld hebben. Weet u al dat hij ook jaren voor sinterklaas gespeeld heeft, zowel bij verenigingen als parti culieren?" Werken? „Ja, werken dóe ik ook nog hoor" zegt Jan Stoop „en met veel plezier. Ik zit al 17 jaar langs de weg. Ik doe in verzeke ringen, een geweldig mooi vak. Weet u wat ik ook zo heerlijk vind: klas sieke plaatjes draaieri, zo 's avonds na de koffie, dan doe ik de kaarsjes aan, pak een piléje en dan zitten we heerlijk te genieten. Ik vind het leven geweldig." Dit Was dan toch even de schijnwerper op zo maar een man, eén man die het leven wéét te pakken en ei wat van weet te maken. De bergen werk die hij jaren lang voor ontelbare kindeken heeft ver zet zijn voor hem slechts dankbare her innering. In dp loop van zo'n gesprek raak je onwillekeurig onder de indruk van wat één zo'n gewone en zeer bescheiden vijf tiger heeft weten te presteren. De le vensvreugde straalt hem daarbij de ogen uit. Je zou er jaloers op kunnen worden. Tamara. Duizenden bestuivingen worden elk jaar neer gen voortbrengen, die met hypermoder- uitgevoerd, die meer 'dan 80.000 zaailin- ne methoden worden opgekweekt. Uitgestrekte proefvelden liggen te St. André le Cannet des\ Maures, vormen ■ebracht het uitgangspunt van onder alle nieuwe soortë Antibes zijn gewonnen belangstelling genieten, er 250.000 rozen geplant, leerd op laxa en op froebef er vier jaar staan en worder goed beoordeeld. Het winnen van de rozen: door de Universal Rose SelectioA vereist een tiental jaren van ontelbare \pn ge- duldeisende selekties. In het le, 2e en 3e jaar 20.000 kunstmatige bestuivingcnN 80.000 zaailingen, waarvan er nau welijks 2.000 overblijven, na drie jaar opkweken en selektie te Cap d'An tibes. In het 3e, 4e, 5e en 6e jaar Na 3 jaren van experimenten in de kwekerij te Saint-André zijn de 2.000 variëteiten terug gebracht tot 200. Deze 200 soorten worden vervolgens vermeerderd en bestudeerd in elk van de vier grote proefcentra van de Uni versal Rose Selection: in Saint An dré, in Tascin (Rhone), in Pensyl- vania (U.S.A.) en in Denemarken. In het 7e, 8e en 9e jaar Van de 200 variëteiten, die ter bestu dering in de 4 genoemde centra staan, worden slechts 20 stuks uitgekozen om vermeerderd te worden bij de ver tegenwoordigers van de U.R.S. om zodoende onder alle klimatologische omstandigheden beoordeeld te wor den. J De resultaten van deze proeven in het 7e, 8e en 9e 'jaar worden dan zorgvuldig bestudeerd en cr wordt kommentaar op gegeven tijdens het jaarlijkse congres van de U.R.S- Alleen de 2, 3 of 4 soorten die met algemene stemmen worden ver kozen, komen in de handel. Men gaat deze soorten dan op grote schaal kweken,* zodat alle licentiehou ders tegelijk kunnen profiteren van de lancering van de aldus gekozen nieuwig heden. Van deze nieuwigheden zijn thans een aantal opgeplant op. het bedrijf van de heer Van Haneghem,Westerweg 373 te Heiloo. U treft daar de prachtig bloeien de soorten aan van Theehybriden (groot- bloemige rozen) tot de polyantha rozen (meer bloemen op één steel). Wij zagen o.a. de volgende\soorten staan: THEEHYBRIDEN 1) Papa Meilland best verkochte roos in Nederland, genoemd naar de koning\van de Franse rozenkwekers. Een schitte rend donker fluweel rode rots met een onvergetelijke reuk. Grofe ge vulde bloemen welke ook als\snij- bloemen uitstekend voldoen. Deze roos verenigt alle goede eigenschap pen van mooie kleur, heerlijke g\ur en gezonde groei in zich. 2) Samourai Een prachtige roos, die opvalt door de sterke groei en overdadige bloei der struiken. Ze geeft op goed ver takte struiken trossen van 3 a 4 dub bele bloemen met een middellijn van 10-12 cm. De kleur is dieprood, over gaand naar rose-rood aan de rand der bloembladeren. De struik geeft een goede tweede bloei. 3) Kabuki Bloem met werkelijk diepgele helde re kleur. Krachtige sterke en gezon de groeier, 80 cm hoog. 4) Champs-Elysees Dit is de mooiste rode roos die we ooit hebben gezien en gekweekt. Zelfs in de regenachtige zomer 1961 en 1962 bleef zij steeds tot diep in de herfst schitterend donkerfluweelrode bloemen vormen. Ook uitstekend als snijbloem. 5) Bettina Sierlijk gevormde gevulde roos met puntig, teruggevouwen bloembladen. Zalmkleurig oranje overdekt met een meekraprode gloed. Door de prachti- \ge vorm en kleur is deze nieuwe soort één der fraaiste, die thans worden aangeboden. Rijk bloeiend met mooi stèvig blad. POLYANTHA ROZEN 1) Fidelio Uitverkozen om zijn mooie lichtend donker zalmrode kleur. Mooi gevorm de knop en mooie grote platte Rijke bloei. De groei is gezond, de struik wordt niet erg hoog. 2) Zambia Dit nieuwe soort blinkt uit speciaal door zijn nieuwe kleur, die tot nu toe niet in de polyantha's bekend was. De beste beschrijving is zuiver oranje tot vermiljoen. De struik is zeer bloeirijk en bossig. De bloemtrossen zijn elegant van bouw. Tegen het uit bloeien gaat de oranje kleur van de bloem over in iets meter rood, waar door een prachtig kleurenspel ont staat met het bruin getinte blad. 3) Sarabande Bossige groei. 45-65 cm hoog, met helder groen blad. De bloemen staan in trossen op stevige stelen. De bloem is enkel, 8-9 cm doorsnede, de goud gele meeldraden steken fraai af tegen het oranje-rood van de bloembladen. 4) Sangria Een bijzondere trosroos, rijk bloeiend met halfdubbele geranium-rode bloe men- Een sterke struik voor perkbe\ planting die een gezonde groei ver- toónt met veel bloemen. Deze soorten zijn slechts een kleine greep van het enorme sortiment van de Meilland rozen. Een volgend jaar wor den meer soorten opgeplant. Dan zullen ook de nieuwste soorten zoals Florian, Mad. Heinemann, Prins Igor te zien zijn. Een bezoek aan de zelfbedieningstuin zal u overtuigen hoeveel mogelijkheden er in deze rozen zijn. Een kleurenfolder zal u hierbij met de deskundige adviezen gaarne gegeven worden.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1971 | | pagina 7