RADIO BAKKER SPORT EN SPEL W 60 Jaar geleden zeiden Caterina Schuit en Jan Mors „Ja, ik wil" KLEUREfc-T.V.'S t.o. Wiilibr. Stichting HEiLOO - Tel. 30262 25 Jaar in dienst van het „Victoria" hotel Gevonden voorwerpen De Nutsspaarbang in een nieuw pand yy] Oud-wethouder van Heiloo, thans burgemeester, stelt voor: Laat de salarissen van burgemeesters bevriezen Op vrijdag 22 oktober weer raadsvergadering |\A Geringe belangstelling voor V.V.D.-byeenkomst Slijterij - Wijnhandel GREEUW Tlö Prestatie bosloop voor iedere Heilooër Uitslagen Damclub Heiloo Zo schaakte „Oppositie" S.V. „De Foresters" Trias besloot seizoen met promotie naar hoofdklasse D.V.W. Heiloo Volleybalnieuws „Effect" Buk-Buk nieuws KAN DE FIETS NOG LICHTER WORDEN mmm- Een goede behandeling en bescherming van uw lak verhoogt zowel de glans als de levensduur van de automobiel 13 OKTOBER 1971 UITKIJKPOST Maandag, 18 oktober, hopen de heer en mevrouw J. Mors en C. Mors-Schuit hun 60-jarig huwelijksfeest te vieren. Het zal een beetje intiem feestje worden, alleen met de kinderen. Voor de 44 klein kinderen en 11 achterkleinkinderen komt nbg een feestje apart. „Voor vader wordt het anders te druk" zegt mevrouw Mors. „Op de dag zelf komen er al 12 kinderen met. hun man of vrouw. We hebben 15 kinderen gehad waarvan er nog 12 in leven zijn. Ze zijn allemaal getrouwd en ze wonen ook allemaal vlak in de buurt. Erg honkvast, ja, dat zijn ze beslist. Pa wordt met december al 82 en ik hoop zaterdag 80 jaar te worden. We wonen nu 56 jaar aan de Kapellaan. Eerst in het grote huis hiernaast waar nu de „kleine zustertjes van Jezus" wonen en later in dit kleinere huis. We zijn al 16 jaar met z'n tweeën. Alhoewel het hier eigenlijk altijd bedrijvig is vind ik de komst van de televisie toch wel 'n uit komst. Je hebt vroeger eigenlijk nooit de tijd gehad óm je in een of andere hobby te verdiepen. Alles lag zo anders in die tijd. Je stond 's morgens op je klompeh nog aan de was en 's middags kreeg je een kind. Tijd om in bed te blij ven liggen was er niet bij. Ik heb nog nooit een hulpje gehad. Je deed alles met je eigen handen. Toen de oudste 22 jaar was kreeg ik dè laatste baby. Ik geloof wanneer ik in deze tijd opnieuw zou moeten beginnen dat ik dan snel aan de pil zou zijn gegaan maar ja, over die din gen werd toch vroeger niet gesproken. Het is wel gek dat haast alle mensen uit grote gezinnen zulke gezellige men sen zijn." Het zou natuurlijk ook kunnen zijn dat deze kinderen het karakter van hun moeder hebben meegekregen. Het ple zier straalt haar de ogen uit. Vader maakt een wat n|ëer stoere indruk. Als veehandelaar was hij in de omgeving van Purmerend en Schagen een zeer po pulaire figuur. 65 Jaar zat hij in dit vak. Op grootse wijze vierde hij in Purmerend z'n 50-jarig jubileum. De burgemeester kwam hem persoonlijk felicitqren en de koeien kregen die dag een roos aan hun staart gebonden. Jarenlang ging hij sa men met z'n oudste zoon Dirk op stap. Zo'n 40 a 50 stuks vee werden er dan verhandeld. In de plaatselijke cafés waar de zaken werden gedaan is hij nog steeds een geziene figuur. Helemaal los heeft hij zich van dit vee nog niet kunnen maken. Om toch nog wat om handen te hebben lopen er nog steeds wat koetjes achter het huis. Er zijn ook konijnen. De gang naar Purmerend zit er nog steeds in al worden er nu alleen door de zoon nog zaken gedaan. „We kunnen onszelf nog best redden" zegt de pittige dame van bijna 80 lentes die eigenlijk op d'r stoel zit te wippen omdat ze naar een receptie in Egmond moet. „Ik durf alleen niet 's nachts in m'n eentje in dit huis te blijven. Gelukkig hebben we veel steun aan die zustertjes die hierachter wonen. Toen m'n man in het ziekenhuis lag is er zelfs één in die tijd bij me ko men slapen en toen ik in het ziekenhuis lag kon m'n man daar elke dag komen eten. Het zijn geweldige mensen. Dat moet u echt even in de krant zetten hoor." Op onze vraag hoe ze het zo lang met elkaar hebben uitgehouden moeten ze het antwoord schuldig blijven. Ze moe ten er samen wel hartelijk om lachen. Ze zullen waarschijnlijk niet eens de tijd hebben gehad om hier ooit over na te denken. Maandag zal dan de grote dag plaats vinden. Ze zijn er wel een beetje zenuw achtig van. De eerste gang is op die dag naar de Kapel van O.L. Vrouw ter Nood waar een H. Mis uit dankbaarheid zal worden opgedragen. De rest van de dag zal in intieme sfeer worden gevierd. We wensen het jubilerende echtpaar nog vele gelukkige jaren toe met hun kinde ren, kleinkinderen en achterkleinkinde ren. De beste mekken PHILIPS - BLAUPUNKT \J GRUNDIG Hoge inruil bijN Bescheiden Jonkheer thans portier „U voert in 't geheel niet de Jonkheers titel" is onze vraag aan Jhr. G. Weyers Onnes van Nijenrode die zondag 25 jaar in dienst was van het „Victoria" hotel te Amsterdam. Thans buitenportier van één der bekendste hotels in Amsterdam. De bescheiden heer Weyers Onnes vindt dat niet nodig, hij vindt dat het uit de tijd is. Hij hecht er geen waarde aan. Dhr. Weyers Onnes werd geboren op „Nijenrode" te Breukelen. Het was eer tijds bezit van zijn familie. Zijn opvoe ding was er ook naar. Dhr. Weyers On nes trok naar andere landen en in 1946 kwam hij in dienst van het „Victoria" hotel. Hij bekleedde er verschillende funkties en bij zijn jubileum kan hij zeg gen dat hij buitenportiér is en dit werk met plezier doet. Voor de radio Het was aanleiding voor Vara-medewer ker Henk van Stipriaan, de jubilerende portier maandagochtend in het program ma „Spitsuur Amsterdam" te intervie wen. Op dit dag werd dhr. Weyers Onnes gehuldigd door zijn direkteur de heer P. J. Vermey, die hem naast een bedrag onder couvert de zilveren penning en oorkonde aanbood van de Stichting Ho- reca-bedrijven. Zijn echtgenote ontving bloemen. Het personeel van het hotel liet zich ook niet onbetuigd. De jubilaris ontving een grote kist sigaren, een koli- bri-aansteker en om in stijl te blijven een fles Clarijn. Volgend jaar november, zo verzekerde ons dhr. Weyers Onnes, dan stop ik er mee, dan ben ik 65 jaar." In de loop van de dag kwamen in de Zuidergeeststraat nog tal van felicitaties binnen. Zodoende werd het voor deze zo bescheiden jonkheer en zijn echtgenote een onvergetelijke dag. Rode speelgoedrace-auto; rood-wit-groen gestreepte poncho; sleutels in donker bruin etui; beige portemonnee met geld; steunzool linkerschoen; wit-rood ge kleurde poes; wit-bruine Schotse collie; lichtbruine portemonnee met geld en be wijs van postkantoor Heiloo; paar witte dameshandschoenen; wit-bruine hond. Inlichtingen; woensdag en zaterdag tus sen 2 eri 4 uur op het groepsbureau der rijkspolitie te Heiloo. Gistermiddag geopend Gistermiddag werd een nieuw pand be trokken door de Nutsspaarbank. Van de Kennemerstraatweg is deze bank ver plaatst naar de Van Doornstraat, waar tot voor kort de brood- en banketbakke rij van de fa. Buisman was gevestigd. Daar is nu een fraai bankgebouw ont staan naar een ontwerp van het Haar lemse architektenbureau Cuperus. Het is een bankgebouw geworden met een zeer ruime hal en een open balie. Met een Lips-kluis, met 90 kleine en 24 grote loketten. Spaartegoed gestegen tot 470 miljoen In aanwezigheid van de beide direkteu- ren van de Nutsspaarbank „West Neder land" de heren J. Tromp en K. Koenot en de direkteur van „Alkmaar" onze plaatsgenoot de heer J. D. Leek, sprak de heer H. Dop, lid van de Raad van Commissarissen de genodigden toe. Dhr. Dop zei dat deze vestiging een van de ketens is van de 46 vestigingen, welke er zijn in het noord-westelijk deel van Nederland. Hij wees op de groei van de Nutsspaarbanken en het werkterrein, dat hij een prachtig gebied vond. De spaarbank is niet alleen een instituut, het verricht een pakket van diensten, aldus dhr. Dop. Aangepast aan de ont wikkelingen die plaats vinden. Dhr. Dop deelde mee, dat het spaarte goed van de Nutsspaarbank dit jaar tot 47.000.000,- groeide. Spreker zei voorts dat binnen afzienbare tijd er een tweede vestiging bijkomt in Heiloo, op de hoek Stationsweg-Westerweg, waarvan een maquette te zien was. Voorlopig staat daar een mobiel kantoor wat van maandag tot en met vrijdag van 9^ 12 uur open is. >,'f De oud-wethouder van Heiloo, drs. H. J. Eysink, thans burgemeester van Meppel, stelt voor de salarissen van burgemees ters te bevriezen. Dit heeft hij aan de pers bekend gemaakt en ook gisteravond voor de televisie, in „Hier en Nu" van de N.C.R.V. brak hij een lans voor deze op vatting. "Drsr Eysink meent dat tal van kollek- tieve voorzieningen uitgebreid moeten worden en ook dat door matiging van de inkomens deze uitgevoerd kunnen wor den. „Laten de burgemeesters daar een voorbeeld in geven" is zijn advies. Drs. Eysink zei in het gesprek voor de televisie dat hij deze beperking voor een lange termijn ziet. Hij wil zelfs verder gaan, naast bevriezing van de salarissen zou hij ook geen kompensatie van even tuele prijsverhogingen willen. Volgende week vrijdag, 22 oktober, komt de raad van Heiloo weer bijeen. In de- „Uitkijkpost" van 20 oktober zullen wij de "belangrijkste voorstellen publiceren. Voor de bijeenkomst die door de V.V.D. gisteravond in „De Oude Herberg" werd belegd bestond zoals gewoonlijk een ge ringe belangstelling. Een 25-tal mensen was bijeen om te discussiëren over ak- tuele onderwerpen in Heiloo. Voor de V.V.D. waren aanwezig weth. mevr. mr. A. M. E. van der Zee-Mander- sloot, de fraktievoorzitter Ir. Th. G. Tomson, de heer J. J. Dekker en de heer A. van Dijk. Voorzitter van de avond was mevrouw C. G. Stikkel. Mevrouw v. d. Zee-Mandersloot stelde o.m. in haar betoog dat we in Heiloo wat de woningnood betreft het brgste wel hebben gehad maar dat de zaak wat de bouw van bijzondere wooneenheden aan gaat, en dit met name voor de bejaar den]! nog niet bepaald eenvoudig ligt. De heer Tomson sprak weer eens over het belang van het planten van bomen in Heiloo en het leefbaar houden van de gemeente door te blijven strijden tegen 'n bouw die de bomengrens overschrijdt. De heer Dekker wees vooral op het voortvarende beleid van burgemeester Corver-van Haaften t.a.v. de scholen bouw. Hij wees ook op het hoge bedrag dat in Heiloo per leerling wordt uitge trokken, te weten 41,75, een bedrag dat aanmerkelijk hoger ligt dan in de omliggende gemeenten. De heer Van Dijk sprak o.a. over de reinigingsrechten die in verband met de op 1 januari 1972 in gebrqik te nemen vuilverbrandingsinstallatie te Alkmaar langzaam maar zeker omhoog zullen moeten. De 24,die men in Heiloo betaalt liggen nog ver beneden het lan delijk gemiddelde. „We zullen wat meer op de centjes moeten gaan letten" zei hij letterlijk. „We zullen moeten overgaan tot het afremmen van investeringen." Hij dacht in z'n geheel aan een soberder beleid. Na de pauze konden de aanwezigen vra gen stellen en hier werd gretig gebruik van gemaakt. De discussies verliepen op aangename wijze alhoewel we achter het antwoord van mevr. v. d. Zee-Mandersloot op de vraag waar je als bejaarde heen moet als je zwaar ziek wordt of invalide wel een groot vraagteken zouden willen zet ten. Ziekenhuizen en verzorgingstehui zen nemen een groot aantal' mensen waar „niets meer aan te repareren valt" veelal niet meer op. Het is toch eigenlijk verwonderlijk hoe weinig interesse men over 't algemeen aan de dag legt voor 't wel en wee van de eigen gemeente. We moeten kennelijk eerst in onze „privacy" worden aange tast om eens een keer wakker te schrik ken. Deze geringe belangstelling manir festeert zich eveneens in het geringe percentage mensen dat is aangesloten bij een politieke partij. Politiekbewust zijn we zeker niet. Voor Wijnen en Gedistilleerd TELEFOON 3ϧ35-<r HOLLEWEG 55 WIJ BEZORGEN AAN Huis Op zondag 24 oktober gaat er om 10.30 uur een prestatiebosloop van start in het Heilooërbos over een afstand van 4 en 6 km. De start is vanaf het paarde- weitje midden in het Heilooërbos. Inschrijving kan geschieden t.h.v. Gerard Lammers, Ewislaan 3, Heiloo en George Tervoort, Rechte Hondsbosschelaan 11, Heiloo, tegen betaling van 1,50 tot 15 jaar en daarboven 2,50. Dit kan ook nog gedaan Warden tot 10 uur aan de startplaats. De bosloop staat onder auspiciën van de jongerensociëteit Buk-Buk, welkte deze maand haar 4-jarig bestaan viert. Doe mee en win een prachtige medaille. Op donderdag 7 oktober werden in de onderlinge kompetitie de volgende par tijen gespeeld Groep I; W. Groothelm—B. Boulonois 02 C. van Lieshout—R. de Boer 02 J. GroenenboomS. Schurer sr. 11 P. RietveldJ. Slijkerman 20 Groep 2: H. KöllmannA. v. d. Werff 02 H. RommelB. Hofman 20 J. KraakmanA. Dijkman 20 D. MulderijeA. Kroon 11 C. SwartF. Schouten 02 Groep 3: C. VreekerR. Boulonois 02 W. LaanA. v. d. Laan 20 G. Blom—M. Hoebe 0—2 Jac. KraakmanA. Raaymakers 02 J. StoopP. Drijver 20 W. LaanJ. Stoop 20 Op donderdag 21 oktober a.s.speelt de Damclub Heiloo haar eerste thuiswed strijd in de kompetitie van de Kennemer Damkring tegen de damvereniging „De Broeikas" uit Akersloot. Op hetzelfde moment, dat Fischer en Petrosian in Buenos Aires hun tweede partij speelden, werd ook in Heiloo in het Dorpshuis de nodige aandacht ge schonken aan Caissa. Het niveau mag dan verschillen, de intenties waren de zelfde. Hoe fel om het winstpunt werd gevochten, blijkt wel uit het grote aantal partijen, dat afgebroken moest worden: HoltesPolhuys afgebr. AllemanDe Jager 10 NiehausOverduyn Sneek sr.Hoogeboom afgebr. LigthartBos 10 JonkerMoeyes afgebr. Boer—Heeringa 10 Van ZijpWerksman afgebr. De GraafMerkelbach T,0 v. d. PollNiehaus jr. 1—0 Sleutel—Willems 1—0 Op 19 oktober ontvangt het eerste acht tal van „Oppositie" het eerste achttal van „Schaakmat" uit Zuidscharwoude voor een duel in de eerste klasse van de N.H.S.B. Op 30 september 11. hield de s.v. De Fo resters haar 25e algemene ledenverga dering. Over het algemeen was het voor de vereniging een goed jaar met als hoogtepunt de viering van het 25-jarig jubileum en misschien als dieptepunt de degradatie van het le voetbalteam naar de 3ëklas K.N.V.B. Ook buiten de vereniging is goed samen gewerkt, wat o.a. tot uiting kwam in het samenstellen van een sportnota, in samenwerking met de ver. H.S.V., na een gesprek met enkele gemeentefunkv tionarissen. Als belangrijk punt kwam ook ter tafel het afscheid van dhr. Koorn als penning meester van de vereniging. 21 Jaar heeft dhr. Koorn deze funktie bekleed. Om ge zondheidsredenen vond hij nu de tijd ge komen om afscheid te nemen. Voorzitter memoreerde dat met woorden niet was te omschrijven wat het echt paar Koorn in die 21 jaar voor de vere niging heeft gedaan. Als dank voor dit enorm vele werk werd dhr. Koorn be noemd tot erelid van de vereniging. Mevrouw Koorn, zonder wie dhr. Koorn al het werk zeker niet had kunnen doen, werd benoemd als lid van verdienste. Als herinnering en als dank kreeg dhr. Koorn een horloge aangeboden, terwijl de felicitaties aan mevrouw Koorn ge paard gingen met een fraai boeket bloe men. Tot slot sprak mevrouw Koorn, die h,aar echtgenoot deze avond vertegenwoordig de, een dankwoord. De Trias-herenploeg heeft zondag op Papendal een uitmuntende prestatie ge leverd door te promoveren naar de hoofdklasse van de Nederlandse heren- atletiek. Dit betekent dat de Heilooër atletiekvereniging zich mag scharen on der de twaalf beste teams van Neder land. Een unieke prestatie, welke zeker voor, een goed deel te danken is aan het bijzonder aktieve optreden van trainer Knol, èn de versterkingen die de ploeg dit seizoen heeft gekregen in de figuren van Piet Olofsen en Freek Stam. Vooral deze laatste vergaarde door twee per soonlijke overwinningen op de 110 m horden en de 400 m horden een groot aantal punten, dit gold ook voor Piet Olofsen die met 69.98 m het speerwerpen won. Alle drie genoemde prestaties be tekenden eveneens zovele verbeteringen van clubrecords. De strijd was de gehele middag zeer ger lijkmatig, waarbij Trias zich al direkt. op de tweede plaats nestelde, en zich hier niet meer van af liet dringen. Voor de strijd om drie plaatsen in de hoofd klasse deden 7 ploegen mee, waarbij pro motie voorbehouden was aan de eerste drie eindigende ploegen in deze wed strijd. Het geluk was deze keer geheel t de promotiekandidaten uit de eerste klasse, want alle drie (Quick, Nijmegen; Trias, Heiloo en Prins Hendrik, Vught) gingen over, ten kosten van A.V. '23, Amsterdam; Kimbria, Maastricht en P.A.C., Rotterdam. De einduitslag was 1. Quick, Nijmegen 25.395 pt. 2. Trias, Heiloo 24.933 pt. 3. Prins Hendrik, Vught 24.571 pt. 4. A.V. '23, Amsterdam 24.424 pt. 5. Holland, Leiden 24,369 pt. 6. Kimbria, Maastricht 23.699 pt. 7. P.A.C., Rotterdam 23.605 pt. Van de overige persoonlijke resultaten waren de belangrijkste de 100 m van J. C. Boon in 11.3 sec.; 1500 m K. Hop man 4 min. 5.2 sec.; 5 km Th. de Nijs 15 ipin. 34.0 sec.; hinkstap N. Spijker 12.50 m; 800 m A. van Schaik 1 min. 59.7 sec.; 3 km Steeple 9 min. 47.9 sec. De wedstrijdkommissie maakt bekend aan haar leden dat zondag 17 oktober a.s. weer'-de jaarlijkse Wieringermeer- baarswedstrijd zal worden gevist. Het vertrek is gestteld op 6.30 uur vanaf het Dorpshuis. Inschrijfgeld 2,p. pers te voldoen voor vrijdagavond 6 uur bij de wedstrijdkommissie. Vergeet niét een emmer mee te nemen. Ook in de 2e uitwedstrijd van dames 1, spelend in de promotieklas, werd de volle winst binnengehaald. Na een traag be gin, met een gelijk opgaande strijd tot 3^3, wist Effect een voorsprong op te bouwen tot 63, waarna Flevo echter weer terug kwam op 65. Eerst hierna kwamen de dames in hun ritme en met uitstekend verdedigen en felle aanval kon een voorsprong opgebouwd worden van 137. De set-zege leek veilig, maar toen de concentratie daarna wegviel, wist Flevo hiervan goed te profiteren en de stand op 1410 te brengen. Dank zij een handig over het blok gespeelde bal door Lia Ranzijn, kon de le set met 1510 in het voordeel van Effect wor den afgesloten. De 2e set werd direkt een 4-r-l voorsprong opgebouwd. Wel kwamen de Flevo-dames nog op 44, maar Effect gooide nu alle registers open. Afwisselend spel, goed verdedigen, een uitstekende opbouw, keiharde sma shes en taktische ballen, brachten pa niek in de Flevo-gelederen. In deze set lieten de dames zien waartoe ze in staat zijn. Men speelde geconcentreerd, was in beweging en het resultaat bleef dan ook niet uit. Met 157 was de 20 voor sprong een feit. De derde set werd echter weer, evenals bij Tevoko, het breekpunt. Een matheid lag over de gehele ploeg. Men reageerde nauwelijks en spoedig zat men tegen een 50 achterstand aan te kijken. Een time-out bracht geen redding, Flevo ging onverdroten door tot 90, eerst toen wist Effect een tegenpunt te scoren. Na een tweede time-out op 310, kwam men eindelijk weer los. Verbeten werd er nu gevochten. Men had het ritme her vonden. De eerste bal werd weer zuiver aangegeven, het zelfvertrouwen keerde terug en middels 611 en 912 werd de stand op 1013 gebracht. Een time out van Flevo kon Effect niet weerhou den; men ging onverdroten door. Via 1313 en 1314 kwam men op gelijke hoogte tot 1414. Flevo zocht haar heil in een tweede time-out. Doch ook dit kon niet meer maten en met 2 uitstekend geplaatste ballen van Marjan Wessel werd de stand uiteindelijk op 1614 ge bracht. In deze wedstrijd die dus een 30 over winning bracht, bleek overduidelijk dat men de gehele wedstrijd volledig gecon centreerd dient te spelen. Als deze les ter harte wordt genomen kunnen de da mes op een hoge plaats op de ranglijst rekenen. Wij vragen ons af welke verschrikkelijke besmettelijke ziekte bij Buk-Buk binnen gedrongen is. Het symptoom is als volgt te omschrijven: er komen steeds minder mensen, zowel op de zolder zelf, als bij de onderafdelingen van onze sociëteit (volleybalgroep en trimgroep „Sluit aan"). Moeten wij de oorzaak van deze epidemie zoeken in de verlaging van de konjunktuur, of ligt het hem aan het feit, dat er jongelui zijn, die niet meer van een stuk goede muziek ert een hoop gezelligheid houden? Onze sociologen, psychologen, pedagogen en andere we tenschapsmensen hebben zich eens diep over dit probleem gebogen. Ze kwamen tot de ontdekking, dat het de verslechte rende ekonomische toestand niet kon zijn, want de drank is nergens zo goed koop als bij ons en de gezelligheid is niet te evenaren. Verder heeft deze ziekte nog de sportiviteit aangetast: dit geldt zowel voor onze volleybalgroep als voor onze trimgroep (Weet je nog? elke zon dagochtend Toch hebben we op de Buk niet stil ge zeten. Wë hebben al een feestavond met de „Junction", een voetbaltournooi met pannekoeken, een discjockeyavond en 'n kienavond achter de rug en dat in 5 weken tijd. Deze kienavond van afgelopen zaterdag was een groot succes, ondanks het kleine aantal bezoekers. Het werd daarom des te aantrekkelijker. Er waren niet alleen meer prijzen dan andere keren, maar ook minder spelers, waardoor de kans van winnen groot was. De prijzen waren onder meer: een 7-tal LP's, 2 lady-shave scheerapparaten, wijn, een zaklantaarn en de gebruikelijke pin da's en chips. Pankzij goede organisatie en enthousiaste deelnemers, werd het een fijne avond. In de komende weken wordt wel onze sportiviteit op de proef gesteld: op 17 oktober een volleybal-tournooi (inschrij ven op Buk-Buk) en op 24 oktober een evenement voor heel Heiloo, zie andere berichtgeving daarover in de „Uitkijk post" en op aangeplakte affiches. Bovendien staan ons in de komende we ken nog te wachten: een dropping; een avond met Frank en Frij; een paint-in; een disco-avond en daarbij ook nog een dag naar Amsterdam. Het wordt tijd, dat jullie weer genezen en weer eens langs komen. Ook degenen die Buk-Buk niet kennen zijn nu mis schien voldoende geïnformeerd om eens te komen kijken. Per slot van rekening is Buk-Buk voor elke inwoner van Hei loo, die 18 jaar of ouder is. U weet ons adres toch? de Bruno- zolder op de Pastoor van Muijenweg. Bij de steeds voortgaande ontwikkeling en verbetering van de fiets is voortdu rend gezocht naar een methode om de fiets lichter te maken, omdat het voort bewegen van een lichte fiets van de be rijder minder inspanning en energie vraagt. Zo is er eens een wielrenner ge weest, die zijn banden oppompte met helium, omdat helium lichter is dan lucht. Zijn fiets werd er ongeveer 2 gram lichter door. Hij werd wereldkampioen, maar of dat door het helium kwam, is wel een vraag. Bij de beoordeling van de betekenis van het gewicht moeten wij toch uitgaan van het gezamenlijke gewicht van eep fiets en berijder. Stel dat de fietser 80 kilo Weegt en zijn fiets 20 kilo, dan gééft dat bij elkaar een gewicht van 100 kilo. Op dit gewicht is twee gram mecf of min der uiteraard te verwaarlozen. Dit wil niet zeggen dat het niet belang rijk zou zijn om de fiets zo licht mogelijk te maken, maar wij blijven natuurlijk altijd zitten met het gewicht van de be rijder. Vooral voor de wielen speelt gewichts vermindering een grote rol. Het kost namelijk meer inspanning om een zwaar wiel in beWeging te brengen dan een licht wiel; dat blijkt vooral in het stads verkeer, waar men niét konstant en in een zelfde tempo kan,- blijven doorrijden, maar steeds wper moet afremmen, stop pen en aanzetten. Daarom hebben kon- strukteurs en fabrikanten steeds zoveel aandacht aan de .wielen van de fiets be steed. De lichte fiets is Vooral na de Tweede wereldoorlog bijzónder populair gewor den omdat hij gemakkelijk is te ver plaatsen en te tillen en omdat een lichte fiets er doorgaans oèk aantrekkelijker uitziet dan de zware, klassieke modellen. Werkelijk lichter fietsen kan echter, naast de aanwezigheid van goed lopende en goed onderhouden onderdelen, vrij wel uitsluitend bevorderd worden door het lichter maken van de wïplen, waarbij op het ogenblik van het gewone model fiets een Wieldiameter van 66 centimeter energisch als het beste wordt beschouwd. Gezien het fait dat de wielen op het ogenblik al superlicht zijn, wórdt niet verwacht dat op dit punt nog v^tól voor uitgang kan worden geboekt. Dït moet niet negatief worden uitgelegd. Wie een moderne fiets vergelijkt met een voor oorlogs exemplaar zal direkt ontdekken dat er van een zeer opmerkelijke verbe tering sprake is. 'i Het is niet alleen prettig om in een goed verzorgde auto te rijden, maar ook voor delig! Een goede behandeling van lak en chroom zal immers het corrosiespook op een afstand houden en daardoor de le vensduur van de wagen aanzienlijk kun nen verlengen. Aandacht voor het uiter lijk van de wagen brengt geld op; ter wijl poetsen tegenwoordig geen zwoegen meet1 behoeft te betekenen. Uitsluitend voor auto's Het ligt voor de hand dat een huishou delijk produkt als b.v. meubel was aan geheel andere eisen moet voldoen dan het produkt dat de laklaag van een auto moet beschermen. Dit laatste moet te gen weer en wind bestand zijn, tegen agressief vuil en tegen vele vormen van luchtverontreiniging. De vervaardiging ervan vraagt een gespecialiseerde vak kennis. Een heel wat andere wetenschap dan voor het maken van huishoudelijke produkten wordt gevraagd. Dit is dan ook de reden dat de fabrikant van de Turtle Wax produkten, de Amerikaanse onderneming Turtle Wax Inc., zich van stond af aan uitsluitend bezig heeft ge houden met de ontwikkeling en produk- tie van speciaal voor automobielen be stemde onderhoudsmiddelen. Voor zover bekend is Turtle Wax Inc. de enige fa brikant ter wereld die zich hierop ge specialiseerd heeft. De resultaten van dit specialisme zijn niet uitgebleven. Kwalitatief blijkt het merk Turtle Wax bovenaan te staan. Men informere slechts bij de gebruikers die ondanks de hogere prijzen de Turtle Wax produkten niet meer voor andere zouden willen la ten staan. Nieuwe produkten De bescherming van de lak van auto mobielen is tegenwoordig geen eenvou dige zaak. De verwarming van woon- en werkruimten, de industrie en helaas ook onze geliefde automobielen -stoten een grote variëteit van bestanddelen de ruimte in die al naar gelang van de om standigheden min of meer heftige aan vallen doen op de lak van de buiten ge parkeerde automobielen. Het is maar een al te bekend feit hoe in grote delen van een dicht bevolkt gebied als Neder land de luchtvervuiling steeds meer pro blemen schept. Ook wat de aantasting van de lak voor het autopark betreft. Turtle Wax heeft een aantal nieuwe produkten op de markt gebracht om aan de steeds zwaarder wordende omstan digheden het hoofd te kunnen bieden. In de eerste plaats is er naast de be faamde vloeibare autowas „Turtle Wax" nu ook het produkt „Super Turtle Wax" aan de markt gekomen dat een nog gro tere en meer duurzame bescherming biedt. Deze nieuwe was is volkomen be stand tegen de meest agressieve huis houdelijke wasmiddelen, die zoals men weet nogal eens voor de wekelijkse was beurt worden gebruikt. Deze hoge mate van bestendigheid biedt tevens de grootst mogelijke beveiliging tegen de gevolgen van luchtverontreiniging. Te- vèns wordt gesteld, dat deze nieuwe vloeibare was tegen tenminste 30 was beurten bestand is. M.a.w., wanneer de auto wekelijks wordt gewassen, dan kan men volstaan met de wagen slechts tweemaal per jaar een behandeling met „Super Turtle Wax" te geven om blij vend verzekerd te zijn van een optimale bescherming en glans. Dit betekent dat de inhoud Van één fles „Super Turtle Wax" 9.8Ö) voldoende is voor een ge heel jaar bescherming. De basis van „Turtle Wax" is het van een palmboom öfkomstig natuurprodukt Carnauba was, waaraan o.m. om de wa ter- en vuil afstotende werking te verjio- gen, siliconen-polymeren zijn toegevoegd. De samenstelling van de uitsluitend voor de bescherming van automobiellakken ontwikkelde „Super Turtle Wax" is zo danig dat de was zonder meer in de felle zon kan worden aangebracht, waarbij het niet noodzakelijk is om in de was gezette gedeelten direkt uit te poetsen. Men kan rustig de gehele wagen achter elkaar in de was zetten en deze pas later - ook na enkele uren - uitpoetsen. De prijs van een flacon Super Turtle Wax bedraagt 9.80. Wanneer alleen wassen niet toieer helpt Wagens die de bescherming Van „Super Turtle Wax" niet gehad hebban kunnen na verloop van tijd dof worden door luchtverontreiniging, chemische invloe den of atmosferisch vuil. Het nieuwe - vloeibare - produkt „Car Cleaner" van Turtle Wax Inc. biedt hier een snelle en gemakkelijk uit te voeren oplossing. Met deze cleaner ziet de wagen er na korte tijd weer als nieuw uit. Vergeet dan echter niet onmiddellijk ook een beschermende laag „Super Turtle Wax" aan te brengen opdat de fraaie glans van de lak weer lang behouden blijft- Turtle Wax Car Cleaner kost 5.95 per flacon.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1971 | | pagina 10