^iüallk IN ONZE FOTO-WEDSTRIJD IflEL! IN WIE GAAT DE HOOFDPIJS WINNEN w/?7?^ó/ïrs/?da/& sz-. '^sotewn D'66 HIELD BIJEENKOMST DE RANK" Andere aanpak van ouder avond zeer aantrekkelijk Uiteenzetting over huurharmonisatie UITKIJKPOST 24 NOVEMBER 1971 Voor kleirt^ kadootjes waar u haar een groot plezier mee"~dget: Fiber haarborstel, speciaalSxjor dik en lang haar 6,95 Haarlakken in diverse merken" en prijzen. CitrDs-deodorant, spuitbus 5,25 Op sinterklaasavond mag de vrouw des huizes het best eens wat mak kelijk hébben. Vandaér deze spe ciale aanbieding: onzeeigen heer lijke erwtenögep, nu i.n.v. 1,95 per liter voor maèr 1,68 Een kompleet maal vpér 2 mensen! Maandagavond jl. hield D'66 een op bare bijeenkdmst in „De Rank" waa Anneke Goudsmit o.a. sprak over; fraktie van D'66 in de Tweede Ka Dank zij ha^r aanwezigheid was zaaltje van „De Rank" aardig gevuld met leden en aanhangers van deze poli tieke partij. Naast het uitbrengen van een verslag over het onlapgs gehouden congrps in het Flevohof, waarover u reeds in dag en weekbladen heeft kunnen lezen, sprak zij o.m. haar verontrusting uit over de onmacht van het Parlement dat zoals zij beklemtoonde (ingrijpende beslissingen zou moeten kunhen nemen." Zij was bij zonder somber gestemd over de regering die al te veel gebonden is aan de rege ringspartijen. In dit verband zag Anneke Goudsmit nog wfel heil in de buitenpar lementaire pressiegroepen omdat het Parlement de invloed op de Regering zelf uit handen peeft gegeven. Na een korte en zakelijke beantwoording van de vragen die na deze inleiding door enkele aanwezigen werden gesteld bracht Bram Hoogland verslag uit over de werkzaamheden v in D'66 in Heilob. Ook uit zijn betocg sprak op gemeente lijk niveau de onm icht van de raad wan neer het gaat on werkelijke inspraak op het beleid van B. en W., een inspraak waaraan volgens c e heer Hoogland ook alle volwassen burgers in Heiloo zouden moeten kunnen deelnemen. Hij zag het als een belangrijke taak van het gemeentebestuur om een betere voorlichting aan de inwoners tie ver strekken b.v. in de vorm van een uitge breid informatiebulletin waarin niet al leen droge feiten naar wel in bepaalde gevallen alle kanten van de medaille be licht zouden worden, zodat men vroeg tijdig terdege geïnformeerd is. Dienstencentrum Ook het dienstencentrum voor bejaarden kwam aan de orde. De heer Hoogland vroeg zich aff waarom Spoorwegovergang Zevenhuizerlaan In verband met de hpge kosten die ge moeid zijn bij de verplaatsing van de spoorwegovergang aan de Zevenhuizer laan zal D'66 het kollege verzoeken een hearing te houden voor alle inwoners van Heiloo om hier mede een beslissing over te nemen. Men acht de gedachtengang van het kollege om alleen de inwonen- den hieromtrent te informeren onjuist. Om 11 uur werd deze vergadering na een aantal min en meer vruchtbare dis- «eslr* men hier niets over missie die deze zaak De heer Stroethof kc delen dat G.S. dit hoorde vanf de kom- in onderzoek heeft, n hieromtrent mee- nderzoek in studie heeft en men hier binnenkort een rap- port over uit zal brengen. Het raadslid J. Dekker (V.V.D.) vroeg zich af of een dienstencentrum in een gemeente als Heiloo hou wel zo urgent zou zijn. „Je kunt bejaarden ook geen eind laten lopen om naar zo'n centrum te komen" aldus de heer Dekker. „Bo- cussies toesloten. Ouders van leerlingen van de J. P. Hasebroekschool bijeen Vormden gespreksgroepen „Inleiding over de methode van het les geven in geschiedenis vroeger en nu" stond op een konvokatie welke de ouders van leerlingen van de openbare J. P. Ha sebroekschool opriep, een bijeenkomst bij te wonen. Dit onderwerp bleek aantrek kelijk te zijn want de belangstelling voor deze ouderavond was opvallend groot. Zonder het van tevoren te weten werden al de ouders in een zevental groepjes verdeeld en deze gingen als gespreks groep discussiëren over het genoemde onderwerp. We hadden het genoegen zulk een gesprek bij te wonen en we hebben met voldoening kunnen vaststel len dat alle deelnemers met grote inte resse aan het gesprek deelnamen. Het zelf Betrokken worden bij het onder wijs van hun kinderen blijkt groter dan men wel denkt. Dit bleek later ook bij het uitbrengen van resultaten van de andere gespreksgroepen. Het hoofd van de Hasebroekschool, de heer Runeman, bleek bij de samenvatting van het ge sprokene in de groepen, aangevuld door een aantal leerkrachten, daar bijzonder gelukkig mee te zijn. Uit de samenvattingen van de verschil lende „rapporteurs" bleek in 't algemeen dat het lesgeven in geschiedenis zoals ook de Hasebroekschool het doet, als juist werd aanvaard. Geen „inpompen" van jaartallen op een rijtje maar een inzicht geven wat er in bepaalde perio den in onze geschiedenis gebeurde. Ken nis van de geschiedenis is nodig om be grip bij te brengen bij de kinderen omdat er een samenhang is tussen het verleden, het heden en de toekomst. Bij het vak geschiedenis kan betrokken worden bijv. aardrijkskunde. De vraag kwam naar voren in hoeverre daarin ook de politiek een plaats kan vinden, of het wel gewenst is, omdat het vendien is het enthousiasme'"voor'"de ,J3°eilÜk bl«kt de objektiviteit te bewa- warme maaltijden die men bij het ver- ren' zorgingstehuis „De Loet" kan verkrijgen nu niet bepaald zo geweldig geweest." Vragenuurtje De heer R. Schram, voorzitter van D'66 afdeling Heiloo stelde de heer Hoogland voor om bij de open ij are raadsvergade ringen een vragenuurtje voor het pu bliek in te stellen. De heer Hekman „third man" van de D'66-fraktie voelde hiér bijzonder veel voor maar dan wel vóór de vergadering omdat deze publieke opinie vooraf zou kunnen bijdragen tot een juiste besluit vorming. „Nakaarten heeft geen zin" aldus de heer Hekman. Vanuit Den Helder kwamen wat dat be treft positieve geluidén bij monde van de heer Geels, raadslid Voor D'66. Het vra genuurtje bleek daar reeds ingevoerd te zijn. In Wormerveer blijkt het aanwezige pu bliek bij de openbare raadsvergaderin gen bij elk agendapunt z'n mening naar voren te kunnen brengen. „Wanneer we over inspraak en openbaarheid spreken moeten de beleidsvoorbereiding en be- leidsdoordenking van eenkollege ook openbaar zijn" Aldus de heer Stroethof. De heer Geels was het hier roerend mee eens. In de kommissie vergaderingen is eigenlijk alles aj beslist. In een raadsvergadering zit eert raadslid gewoon voor joker. De meeste kommis sievergaderingen zijn dan ook zinloos. Alleen de wethouders hebben er profijt van omdat zé zich, door hun verkregen inlichtingen 'in deze kommissievergade ringen, zo nodig rustig kunnen voorbe reiden op een eventuele verdediging van hun standpunt in de openbare raadsver gadering.'/ De heer p. Dekker wees in dit vérband op de praktische waarde van de kom- missievprgaderingen waar vaak veel rompslomp, zoals „kaartwerk" aan te pas komt, een rompslomp die in een openbare raadsvergadering waar zoveel agendapunten aan de orde komen vrij wel ondoenlijk zou kunnen worden. Thematische les Leerlingen van de school demonstreer den een thematische les. Het thema wat besproken werd was „Help elkander". De kinderen bleken zich intens verdiept te hebben in de vele facetten welke bij dit onderwerp betrekking hebben. Het werd een levendige geschiedenisles, geheel verschillend met de traditionele wijze van lesgeven. Tenslotte speelden de kinderen een stuk je geschiedenis uit „Olivjer Twist". Ouders uit één der gespreksgroepen we zen er op dat het vinger opsteken, als een leerling tijdens een les wilde ant woorden op een vraag, ook niet meer paste in 't onderwijs. Beter zou het zijn als de onderwijzer kinderen aanwees om te antwoorden. Deze opmerking werd gemaakt naar aanleiding van de bijge woonde les en waaruit bleek dat de meer bescheiden leerling minder kans krijgt. Deze bezwaren werden door de heer Runeman wel onderkend, men houdt er wel rekening mee. Rondvraag met tal van onderwerpen Bij de rondvraag kwamen tal van onder werpen aan de orde. Inlichtingen werden gevraagd over de bijbelse geschiedenis op school en het schoolzwemmen. Het schoolzwemmen kan geen voortgang vinden omdat zowel in Beverwijk als in Alkmaar er niet voldoende gelegenheid was. Er werd gevraagd waarom de kinderen niet opgewekt zijn geworden mee te doen aan de Unicef-inzameling op Sint-Maar ten. De heer Runeman vond het doel waar het om ging prachtig, maar zei dat de scholen overstelpt worden met vragen aan de één of andere aktie mee te doen. We beperken ons daarom alleen tot de aktie voor de verkoop van kinder postzegels". De heer Runeman toonde zich ook be zorgd over het bij avond Icings de weg gaèn met geld. Dat vond hij ten aanzien van de kinderpostzegelaktie ook wel. Ze lopen dan soms met zo'n 75 gulden in d'r handen. Besloten werd dat tezijnertijd toch nog gesproken zal worden over een inzame ling als die voor de Unicef. Eén van dc aanwezige dames maakte de opmerking, waarom de leiding van de gespreksgroepen allemaal mannen moes ten zijn en dit nog wel op een ouder bijeenkomst van een moderne school. Het ontlokte bijval en een excuus van de heer Runeman. Waarom geen deelneming aan St. Nicolaasfeest? De vraag werd voorts gesteld waarom de Hasebroekschool niet deelneemt aan hét St. Nicolaasfeest van de drie andere openbare basisscholen. De heer Runeman zei dat het vieren van het St. Nicolaasfeest in intieme, dus eigen kring grotere bevrediging geeft. De kinderen vinden het leuk zelf bezig te zijn aan de voorbereiding en de uit voering ervan. Op de vergadering van de Vereniging „Volkshuisvesting" gaf de heer C. Pond man een uiteenzetting over de komende huurharmonisatie. Daar dit een belang rijke zaak is welke de bewoners van huurwoningen aangaat drukken wij de eenvoudige en belangrijke uiteenzetting in ons blad af. De heer Pondman: „Wij zijn nu gekomen aan de bespreking van de wet huurharmonisatie. Hopelijk hebt u hierover iets gelezen of gehoord, want dat maakt de taak van ons be stuur ietwat makkelijker. Wat houdt huurharmonisatie in? Het woord harmonisatie betekent: overeen stemming c.q. in goede verhouding tot elkaar stadn. En kijk, dat is de grond gedachte, de basis, van deze nieuwe wet. Ik zal proberen u in eenvoudige en be grijpelijke bewoordingen (want het is ook voor ons een nieuwe en ingewikkel de materie) de betekenis van deze wet bij te brengen. Bij deze regeling gaat het nl. om het opheffen van onredelijke huurverschillen tussen goede oudere woningen en verge lijkbare nieuwe woningen. Door het op heffen van deze onredelijke verschillen worden de huurprijzen in een betere ver houding tot elkaar gebracht. Er vindt een zekere harmonisatie, een overeen stemming plaats. De Minister van Volkshuisvesting vindt een harmonisch huurpatroon daarom zo gewenst uit een oogpunt van billijkheid, opdat voor gelijk woongenot een gelijke huur wordt betaald. De achtergrond was vooral de gedachte, dat er veel gevallen van grote onredelijke huurverschillen zijn tussen gelijksoortige en gelijkwaar dige woningen. Ik hoop, dat u deze sum miere uiteenzetting hebt kunnen volgen en begrijpen. Al met al houdt de uitvoering van deze wet in dat op de bestaande huurprijs een eventuele verhoging zal dienen te worden toegepast, onafhankelijk van de jaarlijkse huurverhoging, een huurprijs, die in redelijkheid en in vergelijking staat met de huurprijs van vergelijkbare gesubsidieerde nieuwbouwwoningen van de laatste 5 jaar, hier ter plaatse ge bouwd. Op grond hiervan wordt het verschil in huurprijs tussen de eerste categorie (ou dere woningenen de nieuwbouwwonin gen geharmoniseerd. De basis voor deze verhoging op grond van de nieuwe wet is het woongerief, de woonwaarde van de woning, die wordt bepaald door vergelijking met nieuwe huurwoningen ter plaatse. Aan de hand van o.a. een puntenstelsel zal deze woonwaarde moeten worden vastgesteld en het aantal vastgestelde punten wordt gecombineerd met de be staande huur. In het algemeen kan ik zeggen, dat de huurverhoging in het kader van de huur harmonisatie voor onze, in aanmerking komende woningen, niet voor 1 april 1972 zal worden gerealiseerd. Wellicht zullen de nieuwsmedia (tele visie, radio en nieuwsbladen) u t.z.t. over deze materie nader inlichten. ■rWtH-an onze kant hebben het tot onze plicht gerekend u reeds thans tijdig over een eventuele huurharmonisatie in te lichten." Verhogingen, naast de reeds aange kondigde, maximaal 12, Mede c^foor gestelde \ragen, deelde dhr. De Vrieè mee, dat naast de reeds aan gekondigde huurverhoging welke voor alle huurwoningen gaat gelden, het de verwachting is dat door de huurharmo nisatie de woningen met maximaal 12 gulden in de maand verhoogd kunnen worden.' naar gelang de hoedanigheden van het huis. Een deel van het onderzoek is gedele geerd aan de afdeling Bouw- en Woning toezicht, welke over de gegevens van de woningen beschikt. De heer De Vries zei voorts dat een deel van de verant woordelijkheid ten aanzien van deze huurharmonisatie verlegd is naar de wo ningbouwverenigingen. Een niet aange name taak. Uit de vergadering werd ge adviseerd te weigeren aan de uitvoering mee te werken. In tegenstelling tot het bestuur vroeg één der aanwezigen, zich zoveel als nodig en mogelijk is zich te wenden tot een huuradvieskommissie, als men niet akkoord gaat met de vast gestelde verhoging. Ernstig bezwaar werd er tegen gemaakt dat opnieuw de minst draagkrachtigen het kind van de rekening dreigen te worden. Zij wonen, in 't algemeen, in huurwo ningen van woningbouwverenigingen. Er werd meegedeeld dat tezijnertijd nog een aparte vergadering over de veel om streden en ingewikkelde huurharmoni satie zal plaats hebben met belangheb benden. UA'j We zijn razend benieuw wie de hoofd prijs, t.w.v. 100,— gaat winnen in onze foto-wedstrijd. Voor de derde en laatste maal plaatsen we weer enkele charmante hoofdjes, waarvan u mag .raden in welke winkel we zo kunnen vinden. Tot nu toe hebben we 13 foto's geplaatst die we voor u van een nummer hebben voorzien. Op een briefkaart of brief plaatst u de 13 nummers onder elkaafNnet daarachter de naam van de winkel Vaar we deze personen dagelijks kunnen\aantreffen. Wanneer u alles goed hebt dreigt u mee naar de hoofdprijs t.w.v. 1Ö0,De tweede prijs is een waardebon vary, 50,- en verder nog 10 waardebonnen vatteen tientje. Sluitingsdatum 28 november Om u de kans te geven deze waarder bonnen nog vóór het sinterklaasfeest te besteden hebben we de sluitingsdatum voor inzending op zeer korte termijn ge steld, nl. zondag, 28 november a.s. In de Uitkijkpost van 1 december zullen we de prijswinnaars bekendmaken. Addertje, onder het gras Om het u niet al te moeilijk te maken willen we u wel verklappen dat er zo f 13 hier en daar wel eens een addertje onder het gras kan schuilen. Let niet op de namen vah de personen die u van de foto's zo vriendelijk lachend aankijken maar wel op de winkels waar ze werken of waarvan hij of zij 'eigenaar is. Bij twijfelgevallen gaat u gewoon even kij ken. Bij meerdere goede oplossingen be slist het lot. ^oe in elk geval mee! De puzzle is niet eenvoudig. Uw kans op eer) prijs des te grotëir Veel succes. P.S. Zondagavond a.s. is de brievenbus van de „Uitkijkpost:" hermetisch geslo ten, d.w.z. stuur of breng uw oplossing niet te laat aan Ag Rechte Hondsbossche- laan 22. U kunt 100,mee ver spelen. De Sint komt ieder jaar terug. Kraakhjan ook, als u het onder houdswerk aan hertf opdraagt. Bel 3 05 73 ^oor een interes sante offerte! Schildersbedrijf M. KRAAKMA0 Heerenweg 154.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1971 | | pagina 4