Bij de W.S.W. staat de mens centraal WIJ DRUKKEN NIET ALLEEN EEN KRANT ADVERTEERT IN DIT BLAD! SUPRA KOFFIE pannekoekmeel i i s i VERLOVING TROUW GEBOORTE KAARTEN Drukkerij „UITKIJKPOST' kopen bij de spar is sparen bij de koop I i i Op telefonisch verzoek willen wij ook de monsterboeken bij u thuis bezorgen ■f# Rechte Hondsbosschelaan 22 - HEILOO - TELEFOON 02200 - 30175 Venz Van Nelle vacuumverpakt Dr. Oetker pak a 250 gram van 1,20 voor literfles van 1,50 voor pak van 2.55 voor m: t .'4*.* insist; Wij hebben de nieuwste kollektie, 3 Monsterboeken, das een grote keuze. O.a. in de moderne kleuren, zoals: lila, mosgroen, oranje, crème, grijs, rood, paars. V I t „Een voorbeeld van moderne Kalveropfok" pak a 400 gram van 1,85 voor T V I I UITKIJKPOST 8 AUGUSTUS Er zijn altijd wel zaken waar een mens maar weinig of niets van af weet. Wan neer je b.v, aan zo maar wat mensen om je heen vswagt wat ze weten van de W.SW. dan krijg je-meestal te horen: ,,Oh, de W.S.W., zijn dat niet van die sociale werkplaatsen waar je ingestopt wordt als je te lui bent om te werken?" of b.v. dit: ,,De W.S.W.? Dat zijn toch werkplaatsen waar lichamelijk en gees telijk gehandicapten zo worden uitge buit? Moeten ze daar niet de hele dag knijpers maken of zo?" Om eens een klein tipje van die sluier op te lichten zijn we een praatje gaan makgn me$ cte heer A. Velthuis, hoofd Werkverband jSuitenobjecten van de W.S.W. in Heiloo. In een oud schoolge- bouwtje aan Het Veld zitten we na onze telefonische afspraak met pen en papier gereed om straks in onze Uitkijkpost deze zaak eens haarfijn uit de doeken te doen. Het simpele kantoortje heeft weinig weg van een lucratieve zaak. Buiten staan een aantal jonge en oudere mannen houtblokken te zagen. De ontvangst is allerhartelijkst. Tegenover ons zit een bezield man die minder interésse toont voor jaartallen, T. cijftu's, opbrengsten en meer van deze zakelijke gdgeyens dan wanneer het gaat over „de jongens". „De kern van de zaak" waar wij wat omzichtig naar toe dachten te werken komt overduidelijk steeds weer in het gesprek naar voren. „Opvang en begeleiding van de jongens zijn voor ons nummer één. De bedrijfs matigheid wordt daarbij niet uit het oog verloren." „Het is onze taak om te trachten dezê mensen weer terug te brengen in de maatschappij." ,,\Ve zijn hier om de mensen te helpen." „Goed afgepast werk kan iemand hel pen zijn ziekte te genezen." „Onze jongens doen veel goed en nuttig werk." „Deze jongens, waarvan het merendeel geestelijk gehandicapt is,> zouden in het vrije bedrijf gemangeld kunnen worden." „Ze vragen erg veel aandacht. Met al hun problemen kunnen ze bij ons komen en zo nodig schakelen we een maat schappelijk werkster Ü>f een arts in." „Ik ga regelmatig op huisbezoek bij ziek te of gezinsmoeilijkheden." Zo maar wat uitspraken van- een man die dagenlang zou kunnen vertellen over mensen die ze met man en macht een beetje menswaardig bestaan trachten te geven. Het gaat bepaald niet allemaal van een leien dakje. De moeilijkste ge vallen worden graag naar Heiloo door verwezen omdat ze er daar meestal „wel raad mee weten". Aan de voorselectie komen een aantal vakmensen te pas zo als o.a. een bedrijfsarts, maatschappe lijke werkers, vertegenwoordigers van het Arbeidsbureau, de Vakbonden en het Rijksconsulentschap. Er wordt heel wat gewikt en gewogen om de juiste arbeidstherapie voor de juiste man te vinden. Dit werk kan al naar gelang de geaardheid verricht wor den in buitenobjecten (Heiloo), werk plaatsen of in een administratief cen trum. In Heiloo heeft men op het ogenblik zo'n 45 man aan het werk. Ze werken onder leiding van 4 opzichters. Het werkterrein is bijzonder uitgestrekt. In Heiloo zijn dit b.v. het Heilooërbos en het Gemeentebos, het zwembad „Het Baafje", het aanleggen en onderhouden van tuinen en plantsoenen en niet te vergeten de talrijke sportvelden, het her tenkampje en de Wilde Plantentuin in het Gemeentebos. De opdrachten stromen binnen uit vele omliggende gemeenten. Aan lang niet alle opdrachten kan worden voldaan. In Egmond aan Zee worden sportvelden en plantsoenen aangelegd en onderhou den en voor Staatsbosbeheer wordt er gewerkt in Schoor]. Het regionale woonwagenkamp staat op het programma maar evenzeer de dag recreatie rond het Alkmaarder- en Uit- geestermeer. In de winter tracht men de mensen ook zo veel mogelijk aan het werk te houden. Het met vorstverlet gaan is juist voor deze mensen niet altijd zo bevorderlijk. Bij Van 't Hof Blokker worden er dui zenden rozen verpakt voor verzending overzee en zo zoekt men allerhande werk om de mensen „aan de gang" te houden. Er worden ook houtblokken gezaagd voor de „open haard" en dit zowel voor bedrijven als ook voor particulieren. Werken betekent voor deze mensen echt nog een stukje levensgeluk. De beloning is niet overdreven hoog maar met een beetje goede wil kan het wettelijk vast gestelde minimumloon toch wel over schreden worden. Deze lonen variëren zo tussen de 228,en 245.— bruto in de week. Reiskosten worden vergoed. Het Rijk verleent op deze lonen -75^, subsidie en op dat van de leiding 5Ow- Eenmaal per jaar gaat men een dagje uit. Dit wordt meestal een erg fijne dag. Naast het etentje, het borreltje en de gezelligheid wordt er ook een bezoek gebracht aan één of andere tentoonstel ling die met ,,,het vak" te maken heeft zoals b.v. het Flevohof. Deze sociale werkvoorziening dateert reeds uit het jaar 1952. Heiloo 'was- één van de voorlopers in Noord-Holland die op bescheiden schaal met enkele mensen van start ging. In 1963 werd een speciale opzichter benoemd om deze mensen te begeleiden. Dit was de heer H. Oudt. Een gesprek met deze man zou weer een verhaal op zichzelf kunnen vormen. Na 10 jaar is de heer Oudt nog steeds op zijn post. In 1969 werd de W.S.W., voorheen G.S.W. landelijk geregeld. Dit betekende zoveel dat overal dezelfde regels en maatsta ven werden aangelegd. Regionaal Per 1 januari 1974 gaat de zaak regio naal draaien. Onder het „Werkvoprzie- ningsschap Noord-Kennemerland" zullen- 13 gemeenten vallen die zo ongeveer lig gen tussen Limmen en Warmenhuizen. Bij de eventuele nadelen zijn ook zeker voordelen te noemen. De werknemers zullen eenvoudige cur sussen kunnen volgen op het terrein van het hoveniersvak en een aantal van hen zullen een Tuinbouwschool kunnen be zoeken. Het werkterrein zal op een wat hoger niveau komen te liggen. Gestart zal worden met de aanleg van een kassencomplex en een boomkwekerij in of nabij Heerhugowaard. Bij dit com plex komt ook een centraal kantoor. Vanwege het regionale verband Zullen velen hier passend werk weten te vinden. Werknemers geven administratieve rompslomp. De heer A. Winder, die een groot deel van de administratie in Heiloo voor zijn rekening neemt weet hierover mee te praten. Zijn .administratieve funktie reikt verder dan de dorre cijfers. in een boek. Er komen vele kleine men3 seiijke problemen met het oog op belas tingaangiften e.d. aan de orde. Bij de W.S.W. in Heiloo staat de mens centraal. Niemand kan verplicht worden om te werken bij de W.S.W. Met hen die vrijwillig komen boekt men vaak veel succes, een succes dat in gëldswaar3 de niet is uit te drukken. Op bowiiEiasnde foto het beeld van de kunstenaar Reyers, aan het Frederiea's Hof. „De Man van Vught, zoals het beeld als benaming meekreeg, is gefotografeerd door leden van de jeugdafdeling van de Heilooër Amateur Fotoclub (H.A.F.). T.v.T. ?*■-; y% >'■- y IS y' l v v- ,V- op het bedrijf van W. Brouwer de Koning Onder bovenstaand kopje troffen we een artikel aan in „Informatie en advies", ëen uitgave van het consulentschap voor de rundveehouderij en de Vereniging v. Bedrijfsvoorlichting. Het veehoudersbedrijf W. Brouwer de Koning Zoon, dat ligt in en rond het landgoed Ter Coulster, wordt als voor beeld gesteld op het gebied van de Kal- verfokkerij. We laten een deel van dit artikel volgen. Op het bedrijf van W. Brouwer de Ko ning en zoon in Heiloo wordt een metho de van kalveropfok toegepast, die m.i. de moeite van het beschrijven waard is. Op dit 26 ha grote zandgraslandbedrijf kalven elk jaar zo'n 60 - 65 koeien en vaarzen af, de meeste in februari en maart. Om te bereiken dat de koppel kalveren zo uniform mogelijk is, worden uit deze periode de kalveren voor de fokkerij aangehouden. De eerste opvang Direkt na de geboorte wordt het kalf goed droog gewreven en in een éénling box afgescheiden. Ai na een kwartier krijgt het 1 liter biest en het blijft 1 week in deze éénlingbox (1 m x 1 m - diverse uitvoeringen mogelijk). Kalveren aan de kunstspeen De tweede dag nemen de kalveren de biest op via een kunstspeen (4 dagen a 5 1). De biest staat buiten het hok in een emmer en via een slangetje zuigt het kalf deze op. Na een week gaan ze over in een iigboxenstalletje in gelijke groepen van 6 stuks (boxlengte 125 cm - boxbreedte 65 cm voor kalveren tot 4 maanden). In deze groepshokken krijgen ze 40 dagen 7 liter kunstmelk per dag. De melk wordt eens per dag klaar ge maakt (tijdstip is niet zo belangrijk) en koud verstrekt. In elk hok is één speen; de melk staat buiten het hok in een bus of kuip. De kalveren kunnen naar be hoefte opnemen, maar de ervaring leert, dat er niet meer dan 7 liter per dag wordt opgenomen. Er wordt ook kracht voer en hooi verstrekt. Na 6 weken krijgen ze geen kunstmelk meer. Goede beveiliging is van het allergrootste belang Er wordt naar gestreefd dat de kalveren omstreeks 1 mei naar buiten gaan; in die maand krijgen ze nog krachtvoer. Van juni t/m september wordt geen krachtvoer verstrekt. Men begint hier weer mee begin oktober zolang ze nog buiten lopen. Dan wordt ook enig hooi bijgevoerd. Brouwer de Koning is van mening dat als de kalveren in uitmuntend weidegras kunnen weiden, ze voldoende voedsel op nemen voor een vlotte ontwikkeling. Het allerbeste gras is daarom voor de kalve ren en ze worden dan ook altijd op et- groen of vóór de melkkoeien uit geweid. Volgens Brouwer de Koning is de opna me van gras wel eens groter dan dat men denkt. Medische begeleiding Deze wordt zéér hoog aangeslagen. Zodra de eerste hoest gehoord wordt, worden maatregelen genomen en wordt de hele koppel tegen maagdarmwormen 'behan deld. Later volgt nog een gekombineerde behandeling door de veearts tegen maag darm- en longwormen. Zodra de dieren op stal staan, worden mestmonsters door de Gezondheidsdienst onderzocht en eventueel besmette dieren nog eens extra behandeld. Resultaten Uit bovenstaande beschrijving blijkt, dat alle onderdelen van de kalveropfok op moderne maar doeltreffende wijze wor den uitgevoerd. E~ wordt gebruik ge maakt van de nieuwe inzichten op het gebied van huisvesting, voeding en be weiding. Na 10 maanden waren de die ren gegroeid van 40 kg naar gemid deld 240 kg. De dieren krijgen op stal géén kracht voer meer, omdat hét beste hooi voor de kalveren (pinken) bewaard is en van zodanig gehalte is dat geen krachtvoer behoeft te worden bijgevoerd. Samenvatting Op dit bedrijf, waar jaarlijks zo'n 25 kal veren worden opgefokt, heeft men een systeem van kalveropfok in praktijk ge bracht, dat zeer eenvoudig uit te voeren is, terwijl door de goede huisvesting en verzorging er geen problemen zijn. Het systeem maakt het de boer veel gemak kelijker en het leidt tot beter ontwikkeld jongvee.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1973 | | pagina 4