mm dei ROZING, EEN MAGNIFIEKE ZAAK KOOMEN MODES Slijterij Wijnhandel GREEUW j a a:-...,. Stichting Direkte Hulpverlening „DE LAATSTE EER" Ingenieur worden aan de h.t.s. bijna öhbéf terrid gébièd iÜ ohfes sa menleving. Overweldigende belangstelling HET STUK ANTIEK Tamara, Inloopbureau geopend In Alkmaar en omgeving zijn een groot aantal instellingen op het gebied van de maatschappelijke hulpverlening werk zaam. Om er enkele te noemen: De Ge meentelijke Sociale Dienst! het Alge meen Maatschappelijk Werk, Kinderbe scherming, Ongehuwde Moederzorg etc. Bij al deze instellingen werken geschool de krachten, die de vele problemen waar mensen mee te maken hebben, kennen. Samen met hen proberen zij oplossingen te vinden. De werkers weten echter ook dat de instanties het de mensen vaak niet gemakkelijk maken. In de week enden en 's avonds zijn de instellingen gesloten. Bovendien zijn er zoveel, dat het vaak erg moeilijk is die instellingen te vinden, waar men het best met zijn probleem terecht kan. Dit is als een belangrijke tekortkoming in de hulpverlening aan te merken. Om hier iets aan te doen, zijn een aantal mensen bij elkaar gekomen. Na vele be sprekingen is de Stichting „Direkte Hulpverlening Alkmaar" opgericht. Bin nen deze stichting hebben werkers van de instellingen in Alkmaar gezamenlijk gestalte gegeven aan een Inloopbureau: een centraal punt waar iedereen, jong en oud, om hulp kan vragen. Op het inloopbureau kan men advies en infor matie krijgen. Men kan problemen uit spreken bij een deskundige. Zonodig kan er een doorverwijzing plaats vinden naar die instelling waar men het beste met zijn probleem terecht kan. Het bureau is gevestigd in het' Hof van Sonoy, ingang Gedempte Nieuwe Sloot, Alkmaar, tel. 02200-25113. Het Inloop- buredu is geopend, voorlopig in de week enden. De openingstijden zijn: vrijdag 20.00 - 1.00 uur; zaterdag 15.00 - 1.00 uur én zondag 15.00 - 1.00 uur. Voor Wijnen en Gedistilleerd TELEFOON 815311 HOLLE WEG 55 WIJ BEZORGEN AAN HUIS i i'iii'i 1"l BEGRAFENISVERENIGING belast zich met BEGRAFENISSEN CREMATIES en TRANSPORTEN voor de kostende prys Geen leden - geen kontributles Uitvoerder: A. KLAA8E Straatweg 121, Heiloo Telefoon 31521 b.g.g. 31009 of 30306 A. N. BOERMA Raadhuisweg 11, Heiloo Telefoon 31009 b.g.g. 30306 Van Aostastraat 9 - Heiloo (naast Apotheek „Heylo") Stationsweg 51 Telefoon 30196 Erk. Installateur Tevens reparatie. UITKIJKPOST 13 MAART 1974 Kenmerk van de industriële revolutie was een snelle ontwikkeling van tech niek en wetenschap. Daardoor werd het mogelijk goederen en gebruiksartikelen langs gemechaniseerde weg te vervaar digen. De laatste vijftig jaren hebben techniek en wetenschap opnieuw voor een stormachtige ontwikkeling gezorgd. Deze ontwikkeling werd overigens niet door iedereen met gejuich begroet. Men ging zorgen maken over de vooral voor het milieu schadelijke gevolgen. Sommigen gingen de techniek als een zelfstandige macht beschouwen, die een eigen leven leidde. De geest was uit de fles gekomen, het werd nu zaaq om die geest er weer in te krijgen. De tove naarsleerling had de stroom op gang gebracht maar wist niet meer, hoe hem te stoppen. Toen in september 1973 de hogere tech nische school te (Hilversum werd geo pend, zei staatssekretaris Veerman: „De technische ontwikkeling is groter dan ook maar ooit iemand heeft kunnen voorzien. Met geweldige gevolgen voor het algemeen welzijn in positieve, maar helaas soms ook in negatieve zin. De tweede industriële revolutie heeft het aanzien van' dc wereld grondig gewij zigd. Stormachtige ontwikkeling zijn echter geen monopolie van techniek en weten schap alleen. Het is de mens dié ver anderingen teweegbrengt. Dit geldt ook voor het onderwijs waarin de laatste vijfentwintig, dertig jaren veel is ver anderd. 'Zoveel, dat vanaf de kleuter school. tot en1 met de universiteit nét als bij een grote schoonmaak alles op zijn kop is gezet en binnenste buiten gekeerd. Aanvankelijk ging dit traag maar later met zo'n vaart, dat velen er soms moeite mee hébben het veran deringsproces in het onderwijs bij te houden. „.Techniek studeren" Eén deel van onze onderwijsvoorzie ningen wordt gevormd door technisch onderwijs. Wij kennen de l.t.s,, de m.t.s., de h.t.s. on de t.h. In dit artikel gaan we wat dieper in op het hoger onder wijs, de h.t.s. Er zijn in ons land achtentwintig ho gere technische scholen waar men „technisch" kan studeren. Het aantal studierichtingen aan de h.t.s.'en be draagt in totaal meer dan twintig. Voor al die studierichtingen geldt, dat er veel tijd en aandacht wordt besteed aan de exacte vakkenwiskunde, na tuurkunde, scheikunde enz. Dat moet ook, want krachtens de wet is de h.t.s. een ingenieurs-opleiding en hebben de afgestudeerde het recht de titel „ing." vóór hun naam te voeren'. Het is goed, dat het mogelijk is aan zoveel scholen deze ingenieurs-opleiding te volgen. Maar dit betekent niet dat A h.t.s. als plaatselijke of regionale school mag worden gezien. En zoals men voor een studie aan de universiteit of hoge school vaak op „kamers" gaat wonen, zo ook kan het niet alleen noodzakelijk zijn voor het volgen van een bepaalde studierichting, maar tevens zeer wense lijk voor de ontplooiing van de persoon lijkheid', dat men voor de studie aan de h.t.s. de band met de gehoor testreek verbreekt Techniek zonder meer bestaat niet. Men studeert bijvoorbeeld bouwkunde, wat iets heel anders is dan elektronica, ver keerskunde of vlieg tuigbouwkunde. De ingenieursopleiding aan de h.t.s. duurt vier jaar met inbegrip van het praktisch jaar. Gedurende die vier jaren moet er hard gewerkt worden. In het vierde te vens laatste jaar van h.t.s. werkt de student aan zijn z.g.n. afstudeeronder werp, dat door hem in overleg met de docenten wordt vastgesteld. Dit afstu deeronderwerp is niet altijd een één manszaak. Een project in teamverband behoort ook tot de mogelijkheden. Uit de vóóropleiding en ook uit de inte resse moet blijken of men aanleg voor de studie aan de h.t.s. heeft. „Gevoel" voor techniek alléén is niet voldoende. Met welke vóóropleidingen kan men naar de h.t.s.? Volgens de wet kunnen de eindexamen-kandidaten atheneum of HAVO (met exact pakket) naar de h.t.s., maar ook degenen die eerst een m.t.s.-diploma behalen. Deze m.t.s.-ers moeten momenteel eerst nog een voor bereidend jaar van de h.t.s. volgen, waarin ook leerlingen worden -geplaatst met een andere vooropleiding, zoals MAVO 4. Veel mogelijkheden De h.t.s. hoort - nu nog - thuis in de ca tegorie „hoger beroepsonderwijs". Maar men kan niet zeggen, dat de h.t.s. voor een bepaald beroep of voor een bepaal de funktie opleidt, zoals onderwijzer of verpleegster. Voor de afgestudeerde h.ts.-ingenieur ligt in beginsel een groot aantal mogelijkheden open. Hij kan een funktie aanvaarden bij re overheid of in het bedrijfsleven. Hij kan zich ook vestigen als zelfstandige. Zijn funktie kan liggen, in het vlak van de research, in het onderwijs, in een tech- nisch-commerciële richting, in de be drijfsleiding. Mén komt de ing. tegen hij de aanleg van wegen, hij het constru eren van vliegtuigen, bij de spoorwegen, bij de PTT, op ingen i eursbureaus Kortom degene, die aan1 de h.t.s. zijn ingenieursopleiding heeftvoltooid, kén eén funktie aanvaarden, waarin hij zijn capiciteiten - exact denken, technisch inzicht, technische vaardigheid, reorga- n i sa. tie vermogen - kan gebruiken en vr- der kan ontwikkelen, op een brééd en Wij, en met ons zeer velen, zullen de woorden die burgemeester H. Hoekstra woensdagmiddag jl. sprak tijdens de of ficiële heropening van de fa. Rozing aan de Westerweg graag onderschrijven. De burgemeester die op originele wijze via een zogenaamde wandkast het totaal vernieuwde pand betrad sprak over een magnifiek resultaat. „U hebt een goed moment uitgekozen om te investeren. Over 5 jaar zullen we er in Heiloo 1200 woningen bij hebben en waar mensen wonen is nering." Hij wenste de 3 gebroeders Rozing veel geluk met dit unieke winkelpand maar zijn felicitaties gingen eveneens uit naai de inwoners van Heiloo die in eigen ge meente nu alles kunnen vinden wat ze nodig hebben. Ook het gemeentebestuur werd in de felicitaties betrokken. De architect, de heer J. v. d. Kooy, sprak o.a. over de geweldige samenwerking met de aannemers, de gebr. Heijne, de onderaannemers en de gebr. Rozing. Na mens architect en aannemers werd een bijzonder fraaie klok aangeboden. De heer J. Rozing sprak tenslotte een dankwoord waarna het gezelschap, waaronder vele genodigden, het fraaie winkelpand konden bezichtigen, 's Avonds hield men „open huis" en de belangstelling hiervoor was overweldi gend. Het resultaat van wat we maandenlang gestaag hebben zien groeien is werkelijk uniek in onze omgeving te noemen voor al wat betreft de afdelingen voor wo ninginrichting waar elk ameublement in een geheel eigen sfeer is geplaatst. Er is in 80 jaar tijd bij Rozing wel wat veranderd. Het is niet vanzelf gegaan. Met elkaar heeft men hier keihard voor gewerkt. Vooral de laatste weken moest er wel erg hard aan getrokken worden. Ook nu kunt u hier nog rustig een kijkje gaan nemen. U zult er allerhartelijkst worden ontvangen. Dagenlang waren we er over bezig ge weest. Eigenlijk speelde de hele affaire al maanden door ons hoofd maar nu wa ren we dan toch aan het cijferen gesla gen. De doorbraak naar de keuken die ons huis nog gerieflijker zou maken stond nu bijna voor de deur. Het gekke was dat de lange, weifelachtige periode van beide kanten kwam. Samen zouden we dat karwei financieel toch moeten kunnen klaren. We hadden al zoveel mooie keukens gezien. Wat hield ons tegen? De woonkamer zou veel groter lijken en de piano die zoveel ruimte in beslag neemt zou z'n ereplaats kunnen behou den. De grote ouderwetse gotische tafel en de stoelen konden we de straat opmik- ken en ik zag ons in gedachten al zitten op leuke krukken aan een bar. De koude douche kwam van de kinderen. „Jullie lijken wel mal. Wat moeten we zonder die tafel. Waar moeten we dan op ping-pongen? Wat ongezellig. Hoe kun je nou gezellig spelletjes doen aan een bar? Waarom moet die muur er nou zo nodig uit? De kamer is toch groot genoeg." Weg was ons leuke plannetje, de mist in. Uiteindelijk konden we ons kroost nog geen ongelijk geven ook. De twijfel, die ons maandenlang parten had gespeeld werd in één klap opgelost. Als je niet uitkijkt draaf je zo waar door. We lopen als koeien achter elkaar aan. Wie niet meedoet is een dwaas. Neem nou b.v. m'n vriendin. Ze is toch niet in de buurt. Met man en kroost is ze naar Spanje gevlogen. „Meid," zegt ze laatst tegen me. „Kom jij 'ns mee naar onze slaapkamer, ik moet je wat laten zien." Wat denk je? Een bed zo groot bijna als de hele ka mer. „Dat is nou ons speelbed," zegt ze riots. „ITet is gewoon een verrukking. Zaterdag hebben we het feestelijk inge wijd met Jan en Annet. Om 4 uur 's mor gens gingen ze pas naar huis." „Je bent volkomen verknipt" is alles wat ik van verbazing uit weet te brengen. „Er is wel een lelijke vlek op m'n nieuwe deken gekomen" gaat ze verheugd ver der. „Jan stootte z'n glas rode wijn om." Gottegottegot en dan te bedenken dat het lieve kind uit een oerdegelijk gezin komt. „Zeg, waar denk jij eigenlijk aan?" gooit ze er ineens uit naar m'n verbaasde hoofd. „Ik zei je toch al, het is een bed oin in te spelen. Nou, we hebben heerlijk geklaverjast. Om te slapen is het waar deloos. Je barst van de kou." Wat hebbep we samen gelachen. Als ik er aan denk krijg ik weer pijn in m'n buik. Vorige week kwamen ze op een avond even afscheid nemen. Bij een glaasje sherry werden de laatste nieuw tjes uitgewisseld. „Jullie raden nooit wat wij gaan doen riep de vriendin ineens stralend uit. Het is gewoon te gek." „In een kommune gaan leven" probeer ik voorzichtig want daar hebben ze de laatste tijd de mond van vol. „Mis," zegt ze triomfantelijk. „Toch zit je aardig warm. We gaan een groot fa miliebad aan laten leggen. Nu Jacky op kamers woont hebben we er eindelijk de ruimte voor. Het lijkt me gewoon het einde joh, gezellig met z'n vieren in bad." „Een leuke mop, proost" zegt m'n ega nogal droog. Aan z'n gezicht zie ik dat hij er geen fluit aanvindt. Het idee, ik hou al helemaal niet van stilstaande wateren en dan met z'n vie ren in zo'n poel? In gedachten zie ik het tafereel al voor me. De dikbuikige ge liefde van m'n vriendin. Hun 14-jarige dochter die niet zal weten hoe ze haat- figuurtje moet verbergen en dan die don dersteen van 9, die gegarandeerd de stop uit het bad zal trekken. En daar zit je dan op het droge met het vieze schuim tegen je lijf geplakt. Eigenlijk toch wel een leuke mop. Net als ik alsnog wil gaan lachen begint onze dikbuigige vriend de kosten van het één en ander op te sommen. Niet begrijpend kijk ik naar m'n vriendin. „Is het dan geen mop?" „Wis en waarachtig niet" jubelt ze. „Er zijn al zoveel mensen die zo'n bad heb ben. Na de vakantie begint de brekerij." Nou, voor mij hoeft het allemaal niet. Ik geloof dat ik zo langzamerhand een aardig stuk antiek begin te worden. Saai maar wel tevreden. Buraemaester Hoekstra opent hier officieel het vernieuwde pand van de fa Rozing Onder en boven een mdruk van de intieme sfeer waarin het zoeken naar nieuwe slaapkamerameublementen een prettige bezigheid wordt. Zeer grote belangstelling van de genodigden by de officiële heropening

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1974 | | pagina 5