NIEUWSBLAD VOOR HEILOO makelaardij TEL. 31313 L. 11 archiplan architektenwinkel (7 GREATEST HITS dl 6 FA. J. LP ANTE KOEK, ing. i elhandel 'Alkmaar rznmaaiEai a TAXI ZWART 'ytSÊBF' ^stssr kennemerstraatweg 334 t.o. kerkelaan heiloo tel.30815 Besmette wateren in Alkmaar „Kruisvereniging Heiloo" voorzag in vakature Het Open Huis alweer te klein Zaterdag viswedstrijd voor de jeugd van Heiloo en omstreken Middenstandshandelsschool - Heiloo MIDDENSTANDS - DIPLOMA Bejaarde wielrijder ernstig gewond Dodelijk verkeersongeluk Aktieve jongelui hadden het weer niet mee Gebruik buitenbrievenbussen Raad van Heiloo op 23 augustus weer bijeen Bedevaart O.L. Vr. ter Nood Wand- en vloertegels, Plavuizen. Open haarden v.a. f 398.- geh. compleet gratis bouw- en verbouwadvies voor Herman Kwaad PRISMA horloges HELICON horloge HANGKLOKKEN Gouden en zilveren SIERADEN wij REPAREREN ook Volksdansen voor ouderen nu slechts f 14.90 VAN AOSTASTRAAT 28, HEILOO TELEFOON 31316 Diamanten huwelijksfeest Hoera! voor 't een, teleurstelling bij 't ander VAN HIER EN DAAR, VAN ALLES WAT Tweede voorzitter van Bejaardenbond jubileert Afscheid van Zr. R. Rutgers van der Loeff Opening Evangelische Lektuurwinkel AFVALSTOFFEN Ons natuurhistorisch hoekje EEN UITGELEZEN KOLLEKTIE IN: 32o JAARGANG NO. 20 14 AUGUSTUS 1974 Advertenties en Administratie: Rechte Hondsbossehelaan 22 Postbus 68 - I-Teiloo Telefoon 072-30175 Redaktie-adressen W. de Zwijgerlaan 106 - Castricum Tel. 02518-53538 Torenlaan 13 - Heiloo Tel. 072-30182 Overname van enigerlei aard, hetzij van advertenties of afbeeldingen uit deze krant is niet toegestaan zonder schriftelijke toestemming van de uitgever. Dit blad verschijnt 's woensdags huis aan huis in een oplage van 10.000 exemplaren in de gemeen ten Heiloo; Limmen, Egmond- Binnen, Rinnegom, Egm. a.d.Hoef. Adv. en kopij moeten uiterlijk maandagmiddag 6 uur in ons be zit zijn. Adv. per mm 25 cent (excl. BTW) Bij kontrakt reduktie. LidNBM Publikaties niet geheel juist Naar aanleiding van publikaties in en kele hier ter plaatse verschijnende dag bladen over de ernstige vergiftiging van het water van de Hoevervaart en de Jan van Scorelkade waarbij mens en dier die met dit water in aanraking ko men voor hun leven zonden moeten vre zen hebben wij een nader onderzoek in gesteld bij die instanties die zich met deze zaak hebben beziggehouden. Het Hoogheemraadschap van Uitwate- rende Sluizen in Edam werd op 7 aug. door de politie in Alkmaar gealarmeerd in verband met door jongens gevonden eenden die verlamd of reeds dood wa ren. De proefmonsters die hierop door het Hoogheemraadschap van de bewus te wateren genomen werden bleken vol doende zuurstof te bevatten zodat de taak voor hen hiermee afgelopen was. Zij waarschuwden echter wel de Gezond heidsdienst voor Dieren in Alkmaar die hierop meteen een laboratoriumonder zoek instelde. Dr. v. d. Maas kwam hier bij tot de ontdekking dat de bacterie „botulisme" de oorzaak was van de dood van deze eenden. Wanneer deze bacterie door gebrek aan zuurstof wordt afge broken ontwikkelt zich een vergif „to- xine". Voor dieren kan dit vergif erg genoeg dodelijk zijn, voor mensen geluk kig niet. Volgens dr. v. d. Maas bestaat er inderdaad een vergif, „toxine" dat wel levensgevaarlijk kan zijn voor de mens maar dat werd vroeger en momenteel nog sporadisch gevonden in b.v. inge blikt vlees e.d. „Een blik dat bol staat kun je beter zo weggooien", aldus dr. v. d. Maas. Het is wel te allen tijde be ter om dode of halfrotte dieren niet met de blote handen aan te raken. Reeds jaren achtereen treden er zo nu en dan vergiftigingsverschijnselen op bij dieren die in en rond ondiep en stil staand water moeten leven. Het is begrijpelijk dat we ons hier zor gen over maken en het is erg attent van de politie in Alkmaar om meteen het Hoogheemraadschap in Edam te hulp te roepen. „Deze hele zaak is nogal overtrokken" aldus dr. v. d. Maas. „Voor de mens be staat er door deze waterverontreiniging zeker geen levensgevaar." Wij hopen met deze uitspraken een ernstige verontrusting bij vele mensen, ook in Heiloo te hebben weggenomen. De Hoevervaart grenst namelijk direkt aan onze vijvers in het nieuwe recreatie centrum bij de Omloop. Bij de politie in Heiloo zijn tot nu toe geen meldingen binnengekomen over zieke of dode eenden. Zr. O. .J. van Leeuwen benoemd tot wijkverpleegkundige In de vacature ontstaan door het ver trek van zuster R. Rutgers van der Loeff naar Nijmegen, heeft het bestuur van de „Kruisvereniging Heiloo" benoemd zr. C. J. van Leeuwen (26 jaar) uit. Alk maar. Zr. Van Leeuwen is werkzaam in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. Zij bezit het A-diploma met de kraamaan- tekening. Het Open Huis waar we in Heiloo met recht zo trots op zijn is eigenlijk al weer te klein. Tot eind juni 1975 zijn alle be schikbare zalen volgeboekt en velen moeten dan ook teleurgesteld worden. Zelfs de foyer van het Asta-theater wordt al voor diverse doeleinden benut en het ziet er naar uit dat er op korte termijn een uitbreiding van het bestaan de pand zal moeten komen. ITet Open Huis heeft in de vakantie zo hier en daar een behoorlijk opknap- beurtje gehad en we zouden een ieder willen aanraden om er eens een kopje koffie of iets anders te gaan drinken. Het Open Huis aan de Willibrordusweg is er namelijk voor iedereen, dus ook voor u. Loop er eens binnen. Het is er gewoon erg gezellig. Een schat aan prijzen Dank zij het initiatief van de jeugdcom missie van D.V.W. zal er zaterdagmid dag a.s. om 2 uur een viswedstrijd plaats vinden voor de jeugd van Heiloo en om streken waarbij een schat aan prijzen te winnen zal zijn. Om half 2 kan men op het parkeerter rein aan de Loet het inleggeld ad 1, - voldoen bij de organisatoren. De totale opbrengst komt ten goede aan het komi- tee „Hulp Noordierse kinderen Heiloo". Zoals u wellicht al weet is dit komitee druk bezig met de voorbereidingen om waarschijnlijk omtrent Pasen een groep kinderen uit Belfast naar Heiloo te ha len. Dat hiervoor en ook voor de nazorg in Ierland veel geld nodig is zal u zo langzamerhand na diverse publicaties in de Uitkijkpost wel duidelijk zijn. De le den van het komitee zullen vanzelfspre kend ook aanwezig zijn. Alle kinderen tot 18 jaar kunnen aan deze wedstrijd deelnemen. Het zou ge weldig zijn als er een groot aantal ou ders niet alleen komt kijken maar ook om half 2 een financiële bijdrage zou willen leveren. De ondernemers van Hei loo hebben al op verrassende wijze hun medewerking getoond door te zorgen voor een groot aantal prijzen en wij kunnen u verzekeren dat er op hen on telbare keren een beroep wordt gedaan. Om pl.m. 4 uur zal de prijsuitreiking plaatsvinden in het Open Huis aan de Willibrordusweg. Een ieder is hier van harte welkom. W willen u er vooral op attent maken dat elk kind, dat in staat is een hengeltje in de hand te houden, aan deze wedstrijd kan meedoen. Het gaat om het grootste aantal vissen maar nog veel meer om het doel Kinderen reiken elkaar de hand. Helpt u ook een beetje mee? Er zal gevist worden in alle vijvers rond om De Loet. De opbrengst hopen we volgende week in de Uitkijkpost te publiceren. dir.: W. J. J. GALLEE Officieel erkende opleiding voor het Cursusduur twee jaar - voor gevorderden één jaar Aanmelden en inlichtingen bij: W. J. J. GALLEE, Kennemerstraatweg 133, tel. 31665 A. M. DE VRIES, Driestal 36, tel. 31842 TH. KAANDORP, Zeeweg 2, tel. 32086 bij botsing met auto Een botsing met een auto was er oor zaak van dat de 76-jarige wielrijder T. Mommaar uit Heiloo ernstig verwond werd. Het gebeurde gistermorgen op de hoek Bayershoffweg-Ringweg. De auto werd bestuurd door de heer H.T., even eens uit Heiloo. De heer M. gaf geen voorrang aan de heer T. Met o.a. een gebroken onderbeen en een zware her senschudding werd het slachtoffer over gebracht naar het St. Elisabeth zieken huis in Alkmaar. Waarschijnlijk veroorzaakt door overmatig drankgebruik Zaterdag in de vroege ochtend had er op de Kennemerstraatweg een ernstig verkeersongeluk plaats waarbij een dode viel. Het was de 64-jarige P. de Graaff uit Egmond aan Zee. De auto waarmee het gebeurde reed tegen een geparkeerde vrachtauto. De auto werd bestuurd door de 34-jarige A.B., eveneens uit Egmond. Deze liep een hersenschudding op en een aantal gebroken ribben. Een 19-jarige Duitser die in de auto meereed, R.P., werd licht gewond. Alle drie werden overgebracht naar het Centraal Zieken huis. Fancy-fair-rommelmarkt verregende De aktieve jongelui, die zich „De Pan ters" noemen en jl. zondag een fancy- fair-rommelmarkt hielden, hadden de ge hele dag het weer tegen. Hun aktiviteit, t.b.v. het honden-blindengeleidefonds verregende. Jammer! Er kwam daar door maar 205,bijeen. De jongelui waren al weken bezig ge weest met de voorbereiding. Een volgen de keer beter, jongelui. gaat op maandag 19 augustus in De beheerder van het postkantoor in Heiloo verzocht ons het volgende be richt te willen plaatsen. Nu alle buitenbrievenbussen zijn ge plaatst en de houders van deze bussen in het bezit zijn gesteld van een slot met folder, betrekking hebbende op deze bui tenbussen, zal met ingang van 19 augus tus a.s. geen correspondentie meer wor den bezorgd via de deurbrievenbus maar uitsluitend gebruik worden gemaakt van de buitenbrievenbussen. Voorstel om geld te voteren voor bouw van sporthal Voor het eerst na de juli-vakantie komt de raad van Heiloo weer bijeen op vrij dag, 23 augustus. De volledige raadsagenda is ons nog niet bekend. Volgende week hopen wij echter de belangrijkste voorstellen te kunnen publiceren. Wel is ons bekend dat er op de agenda een voorstel van burgemeester en wet houders voor zal komen tot het voteren van geld voor de bouw van een sporthal. In talrijke kommissies zijn de plannen tot bouw van zulk een sporthal bespro ken. Raadscommissies, maar ook in de Sportraad, waarin naast gemeentelijke ook vertegenwoordigers van sportver enigingen zitting hebben. De kosten voor bouw van deze sporthal zullen, in totaal, (bouw, inrichting, grond, aanleg weg en beplanting) 2.475.000,- bedragen. Het is tevens de laatste zitting van de in 1970 gekozen raad. Afscheid wordt genomen van de scheidende raadsleden, de heren Mast, Korthouwer, Groot, Hek man en Walda. Installatie van de nieuwe raad Op dinsdag 3 september komt de nieuwe raad, zoals wettelijk is voorgeschreven, voor het eerst bijeen. Dan worden de raadsleden geïnstalleerd. Tot hen beho ren mevr. Stikkel-Sigling en de heren Breemer, Borst, Pieters en Roelofs. In deze eerste raadsvergadering moeten ook de wethouders voor de eerstvolgende vier jaar benoemd worden. met lichtprocessie op zondag 18 aug. Het „Gebedsoffensief Heiloo" nodigt u uit om te bidden voor Heilige Priesters; Behoud van het Katholiek Geloof; Be scherming van onze gezinnen op zondag 18 aug. 1974, 16.40 uur, Ro zenkransgebed in de grote kapel; 17.00 uur, Plechtige Heilige Mis in de grote kapel. Hoofdcelebrant: Mgr. J. Buis, em. missiebisschop van Jesselton, Malaysia. Predikatie: em. Pastoor W. Chr. Wes terhoven. Koor: Schola Cantorum Alk maar West. Dirigent: Drs. Evert Jan Koning. Organist: Drs. C. Jonkers. Na de H. Mis ongeveer een uur pauze. 19.50 uur, Marialiederen in de grote ka pel. 20.00 uur, Lichtprocessie vanuit de grote kapel door de kapeltuin.' Hierna Bisschoppelijke Zegen en sluiting bij de Genadekapel. Biechtgelegenheid: Vóór de H. Mis van af 16.00 uur. Inlichtingen: Telef. 02205-1308 en 072- 30159. Geopend woensdagmiddag van 2-4 uur, dinsdag- en vrijdagavond van 19.00 - 21.00 uur, zaterdagmorgen van 10 - 13 uur in „Onder de Luifel", Westerweg 234, Heiloo (hoek Westerweg - Stationsweg) Telefoon 34120. K Kennemerstraatweg 414 - Heiloo Telefoon 072-30799 in de moderne vormgeving van goud, zilver, doublé, chroom en staal. Ook het goedkoper is bij ons te vinden. 'n Ruim assortiment voor elk interieur. Dan niet te vergeten is de grote kollektie Even dit; wij verkopen niet alleen, klokken, horloges, wekkers, gou den en zilveren sieraden. Zilxcritr 1- Tel 072 10M2 het goedkoopste adres in Nederland begint weer op vrijdag 23 augustus De vroegere deelnemers aan het volks dansen voor ouderen, kijken al belang stellend uit naar de aanvang van de eer ste bijeenkomst. Deze vindt plaats op vrijdag 23 augustus, weer in het Open Huis en onder leiding van Frits Meyer uit Bergen. De aanvang is zoals voor heen om 11 uur maar de deelnemers worden weer verzocht reeds om kwart vóór elf aanwezig te zijn. Nieuwe deelnemers zijn natuurlijk ook welkom Ook nieuwe deelnemers zijn welkom. Wil men eerst nog „de kat uit de boom kijken", dat kan ook. Kom dus even kijken op 23 aug. Het uurtje volksdansen (want het duurt tot 12 uur) wordt on derbroken door „een gezellig zitten met 'n kopje koffie" (tegen verlaagde pi'ijs). Er is tijdens het volksdansen altijd een prettige sfeer (hoe kan het ook anders! en het is bekend dat daar ook banden zijn gesmeed. Kontakten werden er na melijk gelégd met ouderen, die zich nog al eens eenzaam voelden. Belangrijk is bok dat de conditie beter wordt door dit, aangepaste, volksdansen voor ouderen. Beluilvc (le nummers 1, 5 en 12 van de TOP 40 nog 9 andere succes nummers van de heer en mevrouw Visser in „De Loet" Op dinsdag 3 september is het echtpaar G. R. F. Visser en M. Visser-Jonker 60 jaar getrouwd. Sinds een vijftal ja ren is het diamanten huwelijkspaar in het verzorgingstehuis „De Loet" woon achtig. De bruidegom (89 jaar) heeft na een militaire loopbaan tal van funkties ge had. „Je zou, zoals gebruikelijk is, kun nen spreken van twaalf ambachten en dertien ongelukken", aldus dhr. Visser. Door omstandigheden ging de vijftien jarige Visser in opleiding, të Kampen, als volontair instructiebataljon. Na deze twee-jarige opleiding was dhr. Visser 8 jaar bij de toenmalige infanterie in Deventer. Hierna verhuisde de militair naar Alkmaar. Hij werd sergeant-in structeur aan de Cadettenschool die toen gevestigd was aan de Wilhelminalaan. „Voor de militaire dienst heb ik eigenlijk nooit veel gevoeld," aldus de praatgrage heer Visser. Hij zocht het later dan ook in de funktie van sergeant-foerier. In 1924 ging dhr. Visser uit de militaire dienst. Toen volgden de vele baantjes waarover we reeds spraken. Chef tractor-tram Met veel plezier verhaalt dhr. Visser over zijn baantje als chef van de tractor tram in Alkmaar. Toen geëxploiteerd door de fam. Bosman. De tram reed toen vanaf het station naar de Vier Staten. Het was voor korte duur, dhr. Visser kwam bij het Kadaster, Hoogheemraad schap en hij was werkzaam voor de Haagse verzekeringssociëteit. „Als je daarbij vroeger verzekerd was dan kreeg je een lot, dat was natuurlijk bijzonder aantrekkelijk als verzekerde," aldus de heer Visser. Prettig was de tijd dat de bruidegom voor de V.V.V., 12 jaar lang, toeristen rondleidde. In zijn weinige vrije tijd was zijn groot ste hobby het biljarten, wat hij ook nu nog bedrijft op 't biljart van „De Loet". Mevr. Visser, 82 jaar, aan het woord latende, vertelt over de prettige tijd op de Huishoudschool te Alkmaar. „Daar gaf ik les in het vak nuttige handwer ken. We zijn in 1914 maar drie dagen in ondertrouw geweest. De mobilisatie had plaats, de eerste wereldoorlog brak uit en mijn man moest, als militair, op zijn post." Op rustige wijze zal dit diamanten hu welijksfeest, in en buiten „De Loet" op 3 september gevierd worden. En gelijk ook de 90ste verjaardag van de jubilaris die één dag tevoren, op 2 september plaats heeft. We hebben een bank gekregen langs de Holleweg, bij de Moeder Godskerk, ten gerieve van bijv. de 65 plussers die op weg naar het station in september-okto- ber, als de vrije reizen weer komen, even halverwege kunnen rusten. Het wachten is nu nog op, het vervangen van de be zweken banken in het bos (want de zo mer is intussen al aardig gevorderd, sinds de huurdersvereniging van de Vin- kenbaan daartoe op 1 mei het verzoek deed aan B. en W.). Wel worden de groenstroken e.d. de laatste tijd beter verzorgd. Het afval wordt niet meer op het open terrein ge deponeerd, maar in zakken verzameld; deze zakken worden dan bij de eerstvol gende keer door de vuilnisophaaldienst meegenomen. Niet mopperen dus, men sen, als er een paar volle zakken in af wachting daarvan een paar dagen in een hoekje staan. Blijft de ergernis van de vuilnisbelt waar wij alle dagen langs lopenIs het nu niet mogelijk dat oude fietsen, spiraalmatras sen etc. daar worden verwijderd? Ver schillende mensen die dicht bij dit ter rein wonen, gooien daar ook afval en puin neer. Niet erg correct, vindt u wel? P.S. Dit is dezer dagen weer in ernstige mate het geval geweest. En dit nog wel op een particulier tercein! NIEUWE BEWONERS VAN FLATJES WENDDEN ZICH TOT S.B.B. Bewoners van de nieuwe flatjes aan het Wielemakersland hebben zich gewend tot de bouwers van deze woningen Smit's Bouwbedrijf te Beverwijk, die ze ook exploiteert. De bewoners van de bovenste woonlaag wordt het namelijk onmogelijk gemaakt, om vanuit de woonkamer naar buiten te kijken. Dit namelijk door een hoge „plaat", praktisch over de gehele breedte van het balcon. De Vrouwenadvieskommissie voor de woningbouw heeft enige tijd geleden de ze woningen bekeken. In hoeverre deze kommissie het nu geuite bezwaar ook heeft geconstateerd is ons niet bekend. LAAT DE BLOEMEN TOCH IN DE BERM STAAN Hoe mooi een berm kan zijn, met de zgn. wilde planten, is te zien in de Belieslaan. Aan de noordzijde tegen de bosrand van het Overbos staan honderden margrie ten en klaprozen in bloei. Jammer dat er altijd weer mensen zijn die aan het plukken gaan. Laat de bloe men toch in bermen en bos staan, dan kunnen ook vele anderen er van genie ten. Het plezier van die gelukkige en keling die toch aan de pluk gaat is meestal van korte duur. De klaproos valt al kort na het plukken uit. IN KERKELAAN WORDT TOPLAAG AANGEBRACHT Ons werd meegedeeld dat nu toch de toplaag aangebracht zal worden op de gereconstrueerde Kerkelaan. Een jaar ongeveer na deze reconstructie. Het zal geschieden volgende week. Vorig jaar september hadden gebruikers en bewo ners van de Kerkelaan nogal wat over last van overvloedig hemelwater, wat op de weg bleef staan. Een bewoner sprak toen zelfs van Kerkegracht in plaats van Kerkelaan. Provisorische maatrege len maakten een einde aan de water overlast. Men deelde ons mede dat het gebruike lijk is dat de toplaag op een later tijd stip moet worden aangebracht. Maar toch zeker niet na een jaar! DEEL VAN WESTERWEG IS NU OMGELEGD Veertien dagen geleden schreven we over een ombuiging van een klein deel van de Westerweg, ter hoogte van de Regulierslaan in verband met de aanleg van een randweg op de grens van Heiloo en Alkmaar. Deze ombuiging is vorige week een feit geworden. Ombuiging van de Zanderslootweg zal nog wel enige tijd duren. Het tunneltje dat gemaakt wordt onder de bestaande Regulierslaan en de nieuwe randweg, is voorlopig nog niet klaar. Het echtpaar Klaver-Kuys, Heerenweg 251, is op woensdag 11 september 50 jaar getrouwd. In verband met het grote aantal gouden huwelijksfeesten schenken we, in het al gemeen, daar geen aandacht aan. We maken echter een uitzondering omdat dhr. Klaver bestuurslid is van de R.K. Bond van Bejaarden en Gepensioneer den, sinds vorig jaar 2de voorzitter. Van beroep timmerman was hij bij een aantal werknemers werkzaam zoals bij de firma's Kops, Rus en Bot. Ook was dhr. Klaver werkzaam bij het Psychia trisch Centrum. Ter gelegenheid van dit huwelijksfeest is er op 11 september een Eucharistie viering (om 3 uur) in de Willibrordus- kerk en een receptie (om 5.30 uur) in café-rest. „Tolhuis" aan de Kennemer straatweg. De alom bekende en populaire wijkver pleegkundige van de „Kruisvereniging Heiloo", zr. R. Rutgers van der Loeff gaat over enkele weken onze gemeente verlaten. U heeft daarover al kunnen lezen in onze „Uitkijkpost". Vanaf 1 september a.s. gaat zij in Nijme gen een verdere en hogere opleiding in het Kruiswerk volgen. Op zaterdag, 17 augustus a.s. zal er ge legenheid zijn om afscheid van zr. Rut gers van der Loeff te nemen. In het wijkgebouw van de Kruisvereniging aan de Holleweg 94. Aanvang van deze re ceptie is 10.30 uur. In het bijzonder zijn de moeders en kin deren die bij zr. Rutgers van der Loeff op het zuigelingen- en kleuterbureau ge weest zijn, van harte welkom. En na tuurlijk ook al haar (oud)-patiënten. Op zaterdag 17 augustus 's morgens Jl uur wordt aan de Westerweg 293A t.e Heiloo een speciaalzaak in Evangelische lektuur geopend. De Evangelische Lektuur Zending Nrd- Holland, gevestigd te Heiloo, kreeg dit pand ter beschikking en bouwde het om tot een modern, smaakvol geheel waar men in een overzichtelijke ruimte een behoorlijke sortering evangelische lek tuur aantreft. In deze tijd is er een grote behoefte aan genoemde lektuur. De E.L.Z. Noord-Hol land stelt zich ten doel deze vraag nog meer te stimuleren. Gebruik makend van de centrale ligging van Heiloo, van waaruit zij de wijde om geving wil attenderen op goede boeken voor volwassenen en voor kinderen, waaruit zij licht en kracht kunnen put ten voor hun leven. De E.L.Z. Nrd.-Holland verkoopt niet alleen goede boeken maar ook bijbels, concordanties, studieboeken, tienerboe- ken, kinderboeken, wanddecoraties, grammofoonplaten, posters, fotokaarten met tekst, kalenders, enz. Aangezien de E.L.Z. Noord-Holland uit sluitend werkt met vrijwilligers en geen winst nastreeft dan alleen kostendek king, kunnen zij de opbrengst uitsluitend besteden aan hun gestelde doel, verbrei ding van het Evangelie, in het bijzonder in Noord-Holland. Mochten er ondér de lezers mensen zijn die hiermee sympathiseren, gaarne wor den u allé gewenste inlichtingen ver strekt. Ook bestaat de mogelijkheid fi nancieel te steunen, door uw bijdrage te storten op bankgiro 229978, bankno. 3270.11.39 t.n.v. E.L.Z. Noord-Holland, Rabobank te Heiloo, postbus 46. Voor uw I-P- "^ROOT hoogeweg 72 - heiloo-tel.02205-1541 Terug van vakantie Natuurlijk is het slecht. Ook dit jaar kon ik het niet laten, een plantje, dat ik tijdens mijn vakantie tegenkwam in de wegberm, mee te nemen naar huis. Wil de tijm, een lage bodembedekker, die in deze tijd van het jaar bloeit met opval lende lila bloemtrosjes. In een plastic zakje met een vochtig lap je onderin kan zo'n plantje met een re delijke overlevingskans vervoerd wor den. Enigszins tot ergernis van mijn we derhelft - er is immers zoveel te doen bij thuiskomst - was mijn eerste gang naar het „wildhoekje" in mijn tuin, om de aanwinst in te planten. De operatie is volledig geslaagd als de plant niet alleen in leven blijft, maar zich ook nog verder gaat verspreiden in het nieuwe milieu. Zo'n plant, uit een andere streek aange voerd, heet in de flora; adventief. Veel cultuurgewassen, zoals de aardappel, de tomaat, zijn door ontdekkingsreizigers naar Europa gebracht. Tulpen zijn niet onvervalst Hollands; in hun oervorm zijn ze als adventiefplanten uit het Midden- Oosten geïmporteerd. Terzijde: het vaderland van onze tulp kent 's zomers geen regenval; bij ons is die overdadig. De bollenkweker zal dus het klimaat moeten nabootsen. Hij rooit zijn produkt en slaat de bollen 's zomers op in droge bollenschuren. Er zijn ook voorbeelden van adventief planten, die zich in wilde vorm weten te handhaven en zij vormen onmiskenbaar een aanwinst voor een biotoop bio logische gemeenschap). Zoals bekend is ook de plantsoenendienst in deze richting aktief. Het resultaat is te zien in het Gemeentebos bij het her tenkamp; de lelietjes-van-dalen, 't lieve vrouwenbedstro hebben goed gepakt, de varens hebben er nog wat moeite mee. Aan de noordkant van de Belieslaan (de boszoom) is in het voorjaar een buis ge legd. Nu er ter plaatse weer planten groei ontstaat, wacht ons de verrassing van een fijne gevarieerdheid. Kennelijk heeft men een zaadmengsel van wilde planten ingezaaid. Nu begrijp ik ook het ijzerdraad dat er heel attent voor is gespannen. HaBe. vindt u in kunsthandel KUNSTNIJVERHEID SERVIEZEN KERAMIEK GLASWERK BYOUTERIEÊN, enz. VRIJDAGAVOND KOOPAVOND Heerenweg 211 Telefoon 31166 Heiloo

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1974 | | pagina 1