HET RIETEN DAK IS WEER HELEMAAL „IN" Noord-Holland Zomer 1976 4 1 1! V ONDERWIJS-HEDEN )5 koopt vaak te l ttp nnoni\\Vi aaeriTSChool n- -—-■-■■« Per teerling 150 gu wpn BRINK onderi'^szotnlnrs ^v® 'Ouders letten zelf niet op' in han Zuid-West te Hei OO „emoe..L voorbereid schoolmateriaal per jaar Nieuwe Bibliotheekwet bracht de nodige consequenties (2) Piano-recita! in Wadway door Marja Bon EGMOND-BINNEN )uJers -on de r u'ijs, Voorlichtingsavond over W DOKUMENTATIEDIENST EN BCHOOLBIBLIOTHEEKizl EN BT Een dokumentatiecentrum: welke school voor basisonderwijs overweegt niet de opzet ervan of is hier al mee bezig Zo'n dokumentatiecentrum bevat al het materiaal, dat de leerlingen kunnen gebruiken bij het voorbereiden van werk stukken of spreekbeurten. B.v. boeken, dia's, knipsels, stempels, wereld- oriëntatiekaarten etc. Men steeft ernaar om de zelfwerkzaamheid van de kinderen met deze informatie extra te stimuleren door een overzichtelijke en toegankelijke aanbieding van wat op school aanwezig is. Hierbij kan de hulp van de Schoolbibliotheekdienst (SBD) van grote waarde zijn. Men is daar n.l. goed op de hoogte van de mogelijkheden en men geeft deskundig advies over de ordening en over verdere aanschaf. Een ander facet van de SBD is, dat iedere school hiervan voor een gering bedrag lid kan worden en voor 1,50 per boek per jaar zelf kan bepalen, hoe veel boeken men wil lenen en uit lyelke categorie. Vijf keer pèr jaar komt op een afgesproken tijdstip dan de Bibliobus op school voor het ruilen van boeken. In de bus heeft men ook dia's, grammofoonplaten, geluidsbanden en andere artikelen voorradig die kunnen worden geleend of gekocht. Het adres van de SBD is WUstelaan 80, Santpoort, telefoon 025-372050. Ook kan men zich wenden tot de Openbare bibliotheek Kennemerstraatweg 382 of Ewisweg (.75 - 018) ROL VAN BIJZONDERE ONDERWIJS'l'YPEN BIJ VERNIEUWINGEN Sinds een paar jaar lijken de Nederlandse scholen vrijwel over de hele linie in de ban te zijn geraakt van een ongekende vernieuwingsdrift. Weg met het klassikale stelsel, geen zittenblijven meer, de eigen ontwikkeling van het kind centraal stellen, meer ruimte voor de creatieve uitingen, de ouders meer de school binnenhalen. Het zijn allemaal gevleugelde leuzen geworden, die op veel plaatsen al enthousiast in praktisch handelen worden omgezet. Bij al dit vernieuwen dreigt een beetje te worden vergeten dat er in Neder land een groep scholen is, die al tientallen jaren stevig aan de weg timmert op het gebied van onderwijsvernieuwing. Dat zijn de Montessorischolen, de Dalton-scholen, de Jenaplan-scholende Vrije Scholen, de IVO-scholen en de Freinet-schol enHet artikel geeft een beschrijving van genoemde school typen. (.75 - 019 GEEN NOODlOKALEN meer Als het aan Staatssecretaris De Jong van onderwijs ligt, worden er geen nood- lokelen meer gebouwd, .ve moeten naar een situatie dat een school ongeveer gelijktijdig op het scholenplan én op het scholenbouwplan komt. Hij vond, dat er een element van verspilling zit in het werken met noodlokalen. De Staats secretaris wil zijn beleid er danook op richten om die fase' over te slaan. (7,5 - 020) OUDERE- EN PROT.CHR. SCHOOLHOOFDEN oIJN HET MINSr rROGREooIEP Meer hoofden van openbare lagere scholen dan van bijzondere zijn tegen poli tieke beïnvloeding van de leerlingen door de leerkracht. Bij het bijzonder onderwijs is ongeveer de helft van de schoolhoofden tegen en bij het openbaar onderwijs meer dan 747». Maar bijna 6 op elke 10'hoofden vinden dat kinderen op school best met politiek te maken mogen krijgen. Van dé 10 vinden er 8 - dat er geen bepaalde politieke voorkeur in de klas gepropageerd mag worden. Toch vindt nog 12% propaganda wel geoorloofd, als men die bepaalde politieke richting de beste voor de samenleving achtDit zijn een paar resultaten van een NIPO-onderzoekdat verricht werd bij 375 hoofden van lagere scholen. Verder bleek uit de enquete o.a. dat 9 van de 10 scholen een ouderkommissie of oudervereniging heeft. ProtChrscholen hebben minder vaak een ouder- kómité dan de andere kategorieën. Een vijfde van de ondervraagden vindt dat oen oudervereniging zich dient te onthouden van bemoeienis met het leerplan. 30%, meestal jongere hoofden, vinden dat ouders zich best met het leerplan mogen bemoeien. Twee derde van.alle schoolhoofden oordeelde positief over ouderparticipatie. Zo'n 96van de hoofden van openbare lagere scholen is voor een integratie met het kleuteronderwijs. Bij de byzondere scholen ligt 4it percentage maar weinig lager. 10% van de hoofden vindt de UlTO-toets het belangrijkste beoordelings-criteriumOngeveer- de helft vindt de 0IT0- toets wel bruikbaar als hulpmiddel bij de beoordeling. 75 - 021) EGM0ND A D HOEF PORTABLE T.V.'s 285.— RADIO BAKKER ZN. VAN HIER EN DAAR, VA N ALLES WAT LUCHTVERWARMiNG de C.V. met toekomst FA. H00GEB00M LIMMEN Waar vind je jong en oud samen aan de bar BOWLING HEILOO i Discussieavond Bloemendagen 1976 Bloemenkoningin bezocht A.Z.'67 Zeven zaterdagse orgeltochten UITKIJKPOST 2 JUNI 1976 Veel waardering voor medewerksters Feitelijke taak kan onvoldoende tot zijn recht komen Vorige week schreven wij een artikel over het jaarverslag van mevrouw Israëls-Konijn, secretaresse van de Stichting Openbare Leeszaal en Bi bliotheek in Heiloo. (Daarin schreven we al over de consequenties van de nieuwe bibliotheekwet op financieel terrein. „Laten meegenieten van een groot cultuurgoed" We willen een ander belangrijk deel uit het jaarverslag van mevr. Israels belichten. Mevr. Israëls: ,Met het gratis lezen voor de jeugd had men altijd beoogd de in ontwikkeling achtergebleven milieus te kunnen laten meegenieten van een groot cultuurgoed. Men ging immers van de veronderstelling uit, dat 2.50 een drempel zou vormen voor het bibliotheekbezoek. En wel licht is dat wel zo, maar" laat de secretaresse er op volgen, „juist deze lezertjes die uit „leesarme gezinnen" komen hebben begeleiding nodig. Want wanneer deze kinderen een paar maal het verkeerde boek pak ken, dat of te moeilijk, te gemakke lijk of hun interesse niet heeft, dan is het waarschijnlijk gauw gedaan met de leespret, gratis lezen ten spijt." „Extra begeleiding nodig" jMevr. Israëls gaat verder met: „Deze categorie kinderen heeft dan ook ex tra begeleiding nodig. Men zou er achter moeten komen, wat hun be langstelling heeft, wat hun hobby's zijn, hoe ze de school vinden, kortom, iets van hun achtergronden moeten kunnen peilen. Om ze zodoende het goede boek, dat hun aandacht kan vasthouden, in handen te spelen. Zo creëert men lezers", aldüs deze se cretaresse. „En hierdoor geeft men ze boeken als vrienden mee, als vrienden voor het hele leven. En dan heeft gratis lezen volledig zin." Zaterdagavond 5 juni a.s. zal de be kende concertpianiste Marja Bon een recital geven op de grote concert vleugel. Deze jonge pianiste studeerde o.a. bij Geza Anda en bij Eduardo del Pueyo. In 1969 ontving zij de „Elisa beth Evertprijs" en een jaar later behaalde zij de „Prix d'Excellence". Ze heeft inmiddels al vele malen voor radio en TV opnamen gemaakt en speelde met vrijwel alle Nederlandse orkesten. Ze concerteerde eerder in een aantal landen o.a. Engeland, Duitsland, Zwitserland. In Wadway zal ze een gevarieerd programma ten gehore brengen met werken van o.m. Mozart, Brahms en Debussy. Aanvang 20.30 uur. Plaatsbespreken: Café „De Vriendschap", Wadway (gem. Wognum bij Hoorn) tel. 02297- 1447. De laatste tijd hebben we in Heiloo weer een aantal rietdekkers aan het werk kunnen zien zowel aan de IIol- loweg als aan de Kennemerstraat- weg waar een oud huisje tot een ka pitale bungolow werd omgetoverd met een .juweel van een rieten dak. Drie weken lang hebben hier een aantal mensen van het Rietdekkers- bedrijf Sprenkeling uit Heerh'ugo- f waard als het ware tegen het dak „aangehangen", een niet-alledaagse Igebeurtenis die bijzonder veel kijkers opleverde. Al overt nieuwsgierig als de rest heb ben we een praatje gemaakt met de eigenaar van het bedrijf, de heer J. G. M. Sprenkeling, die met 8 mensen in dienst het werk nog nauwelijks aan kan. „Het rieten dak is weer helemaal in dc mode", aldus de heer Sprenkeling. „Het is een natuurprodukt en daar grijpen de mensen weer graag naar terug. Zo'n dak staat niet alleen' aardig maar het heeft ook vele voor delen. Het is koel in de zomer en warm in de winter. De ventilatie van een rieten dak is uitstekend\en je hebt er jaren geen omkijken meer naar. Het kost wel een hele tijd om het vak te leren. Hier zijn geen scho len voor. Het duurt ongeveer 4 jaar voor je het werkeijlk onder de knie hebt. Om de paar jaar leiden we zelf één man op. Dat kost me veel tijd maar het is leuk om te doen. Ik zou echt wel meer mensen kunnen ge bruiken want we 'zijn zowat het enige bedrijf in deze omgeving. Ken heel oud bedrijf mag ik wel zeggen. Het lelt maar liefst gencralies terug. Vooi het pand aan de Konnemer- straatweg dat net is klaargekomen hebben we 3300 bossen riet gebruikt. Gedeeltelijk gebruiken we ons eigen riet maar we moeten het ook van el ders halen. We zetten eerst een hou ten raamwerk op en dan beginnen we van onder naar boven te werken. Kerst zetten we een spreilaag uit, waar overheen we het riet met roest- vrijstaaldraad aan het raamwerk be vestigen. Zo bevestigen we laag over laag waardoor je het staaldraad niet meer ziet. Het regenwater loopt er ze ook mooi langs. Vanaf de nokvorsl loopt het naar beneden zonder het riet nat te maken, want riet neemt n.l. geen vocht op. Als het dak erop voortgezet onderwijs K\acMen iA" i W 1 sY.^ W A\\r VvVW V; v -v* n,,i h Smii VOO ,but®aU ,CV hef kind tr. In Samuiiw urh i h -- iIf publicih'it ledr-rtni .Slot» Kitjdt 3e u"Kra"r-\6.TrH^ P onclerwijssubsidies aan C0mmu«'catte DUINWANDELING Ol' 2de PINKSTERDAG Wij willen onze lezers, belangstellen den in duinwandelingen, herinneren aan een wandeling die wordt geor ganiseerd door de gymnastiekvereni ging „Aktief" in samenwerking met de Nederlandse Hartstichting, te hou den op maandag 7 juni (2de Pink sterdag te Egmond-Binnen. De start zal zijn vanaf het grote parkeerter rein te Egmond-Binnen, even voorbij de herberg „De Boerenwagen". Ër zijn twee routes uitgezet, één van 10 km en één van 6 km door het prachtige gebied van de P.W.N. De deelnemers ontvangen een herinne ringsvaantje voor hun sportieve pres taties. zit wordt het nog eens in z'n geheel goed aangeslagen en de rand wordt met de hand gelijkgeklopt. Ken erg arbeidsintensief werk, allemaal. Bij nieuwbouw liggen de kosten lager om dat je dan ook een lichtere kapcon structie nodig hebt. Het werken aan, Je Kennemerstraat weg heeft ons al weer de nodige or ders opgeleverd o.a. in Bakkum en Kgmond waar we de dakpannen gaan vervangen door riet". Het „terug naar dé natuur" heeft ons cok op dit terreinte pakken. Hei staat bovendien verschrikkelijk leuk. Het. pand dat net is klaar gekomen ligt aan de Kennemerstraatweg 349. Voor de .meeste bewoners een over bodige aanwijzing. Tamara accu - lichtnet 31 cm beeld, reeds v.a. incl. 1 jaar garantie'. Kennemerstraatweg 255 Heiloo Telefoon 072-30262 Maar wat gebeurt er nu? „Maar wat gebeurt er nu?" zo con cludeert mevr. Israëls. „Door de over stelpende drukte die niet opgevangen kan worden door meer openingsuren en door meer, personeel, komt er van deze begeleidende taak,, wat feitelijk de taak van de bibliothecaresse is, zeker tijdens een kinderuitleen, niets terecht. Men is al blij wanneer de zaak een uur na de uitlening volledig geklaard is. En dan zijn er altijd zo'n 300 a 400 binnenkomende kinderen, dat is 600 tot 800 boeken, door 3 mensen verwerkt. Wanneer hierin door het departement van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk niet snel genoeg voorzieningen zullen worden getroffen, dan zal men met dit gratis lezen precies het omge keerde hebben bereikt en de lezers explosie in de bibliotheken zal dan niet meer geweest zijn dan een zeep bel. Een tijd lang in stand gehouden door heel hard werkende en enthou siaste mensen, en uiteen zal spatten door gebrek aan interesse van de kant van het lezende kind." Mevr. Israëls: „Daarom een ere-sa- luut aan de hoofdbibliothecaresse mej. Timmer en haar begeleidende assistenten, de dames van Heymer- linck, Elen, Levy, Mannak, Hofman en de veie uitleenhulpen." In het jaarverslag worden een aantal andere aktiviteiten van de openbare leeszaal en bibliotheek genoemd, zo als de viering van de kinderboeken week en de voorlees,.uurtjes" op woensdagmiddag zowel op de Kenne merstraatweg als in het filiaal aan de Ewisweg. Lof is toegezwaaid, zeer terecht, aan hen die de beide bibliotheken runnen. Door de Stichtingsvorm geen leden vergaderingen dus) is er niet de mo gelijkheid in het openbaar ook dank te brengen aan hen die organisato risch zo'n omvangrijke en belangrijke bibliotheek leiden. Vandaar dat wij vanaf deze plaats vooral het dagelijks bestuur deze oprechte dank willen toezwaaien. N.M. EERSTE PRIJZEN VOOR LAMORAAL VAN EGMONT Tijdens het grote nationale muziek concours, dat vorige week door de Hoogovens te Heemskerk onder de titel „Klaroen 1976" werd georgani seerd, is door muziekvereniging La moraal van Egmont, o.l.v. Frans Al leman, spelend in de superieure' afde ling, een 1ste prijs behaald met 302 pt. (minimum 1ste prijs 288 pt.i. Voor de uitvoering van „Plechtige Ouverture" van Boedijn werden 152 en voor Orion" van Bantock 150V2 pt. toegekend. Het was de 4de maal in successie, dat de Egmondse Fan fare een 1ste prijs behaalde. Eveneens succesvol was het optreden van de drumband van Lamoraal met instructeur Piet Oorthuis. Tijdens de mars- en showwedstrijden werd door dit ensemble 197 pt. behaald, wat ruimschoots voldoende was voor ook al een 1ste prijs. He, Malevoort wordt verlicht Het grootste deel van de nieuwe ver keersweg Het Malevoort was nog niet Van verlichting voorzien. De laatste hand wordt nu gelegd aan een soort verlichting welke reeds op De Omloop en de Beliesiaan is aangebracht en die door o.a. raadsleden als stadst or- lichting werd gekarakteriseerd. Rode meidoorn op verschillende plaatsen in bloei Enkele weken geleden wezen we de opvallend prachtige bloei van de Ja panse sierkers, op een aantal Heiloose wegen. Thans staat, op verschillende plaatsen de rose meidoorn in bloei. Zo op een groot deel van de Bayers- hoffweg, Burenweg, Torenlaan'en de Rector Frederiklaan. En dan te weten dat er gedacht werd om de bomen in de laatste laan te verwijderen! Nu we toch aandacht vragen voor na tuurschoon, willen we nog wijzen op de schitterend bloeiende lilakleurige Rododendron in een plantsoenstrook van de Ringweg (Westzijde) vlak bij de Zeeweg. En dat in grote groepen. We werde re opmerkzaam op ge maakt, dat aan de ingang van (ie Al gemene begraafplaats aan de Holle- weg ook een grote groep van lila Ro dodendrons in bloei staat. Veehouders nu beter contact mei de gemeente De families van 't Veer, wonende in de Egmondermeer, hebben nu een be ter contact tot stand gebracht met de gemeente waartoe zij behoren; Heiloo, tot voor kort was het zo dat zij over Alkmaar naar Heiloo moesten komen, per voertuig. De Heiloose brandweer was bijzonder gehandicapt toen in 1974 brand uitbrak in de Eg mondermeer en een boerderij dan ook geheel afbrandde. Vanaf het. thans klaar gekomen fiets pad, Het Maalwater, is door de fa milies van 't. Veer, voor hen alleen, een verharde weg aangelegd. Zij kun nen zich nu wat meer op Heiloo gaan oriënteren en zijn in nood gemakke lijker en beter te bereiken. Zij slaagden voor het A.B.O-diploma Wij lazen in de „Overbrugger", het clubblad van de g.v. „Klimop", dat de turnsters An$ Dekker en Rina de Winter geslaagd zijn voor het diplo ma Alg. Basis Opleiding (A.B.O.). Al meer dan 800.000 pasjes uitgereikt Voor de landelijke Pas 65, die bejaar den kortingen verschaft op openbaar vervoer (en niet gering, bij gebruik van busdiensten!) in verscheidene scciaal-eulturele activiteiten, is de be langstelling groter dan werd ver wacht. Er werd op ongeveer 600.000 aanvragen gerekend. Op 1 februari waren er echter al 800.000 pasjes uitgereikt. Binnenkort zal van de zijde Van C.R.M. infor matie verstrekt worden over uitbrei ding van de mogelijkheden met het pasje. RODE KRUIS BLOEDAFNAME-AVOND IN LIMMEN Evenals vorige jaren organiseert het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Limmen, een bloedafname-avond in het Parochiehuis en wei op donder dag, 17 juni a.s. Een ieder, die als donor bij ons gere-' gistreerd staat, ontvangt tijdig een persoonlijke oproep. Wij kunnen nog nieuwe donors gebruiken. Als u ge zond bent en tussen 18 en 65 jaar, kunt u een medemens helpen door zich als donor te melden - liefst zo spoedig mogelijk - bij H, Segerius, jMeidoornlaan 21, Limmen, tel. 1772. Vraagt vrijblijvend inlichtingen MIDDENWEG 25 Telefoon 02205-1377 Sanitair- en warmtetechniek In de j"! r Donderdagavond 3 juni a.s. zal er een open discussieavond gehouden worden in „De Lantaarn", Dussel- dorperweg 56 te Limmen, betreffen de het verloop van de Bloemendagen welke 1, 2 en 3 mei jl. werden ge houden. Iedereen die iets „op de le ver" heeft kan zijn (opbouwendei op- of aanmerkingen naar voren brengen. Omstreeks 22.00 uur zal (ie heer Hooijboer een ongeveer 20 mi nuten durende film vertonen, zijnde een verslag van de mozaïekenfeesten. Iedereen is van harte welkom, gratis toegang. Het Mozaïeken Komitee hoopt velen te mogen verwelkomen. Limmens Bloemenkoningin Corinne van der Lem heeft in gezelschap van haar hofdames op uitnodiging van het AZ-bestuur een bezoek gebracht aan de zondag jl. gespeelde wedstrijd AZ'67 FC Utrecht (uitslag 1 0). Voor de aanvang van de wedstrijd heeft de koningin bloemen aangebo den aan de scheidende trainer Joop Brand terwijl de hofdames bloemen hulde brachten aan 3 jubilerende spe lers. Alle hofdames zetten de overige spelers in de bloemetjes, die op hun beurt het publiek verrasten door tal loze boeketten rood-witto bloemen in het pltn. 8000-koppige AZ-Utreeht- koor te werpen. Vanaf een gereserveerde bank hooft daarna het gezelschap de wedstrijd kunnen volgen. Onder de toeschou wers bevond zich o.a. ook burgemees ter Vonhoff van Utrecht in ge/el- schap van zijn echtgenote. De uitnodiging van het AZ-bestuur werd door de meisjes bijzonder op prijs gesteld. Ook dit |aar voeren zeven zaterdagse orgeltochten in juli en augustus langs tal van historisch waardevolle or gels in vooral plattelaridskerkjb.s in Noord-Holland. Klankjuwelen die gewoonlijk met zo gemakkelijk toe gankelijk en beluisterbaar zijn en door middel van deze tochten op een aantrekkelijke manier bezocht kunnen worden. Daarbij is het oük zinvol te signaleren dat verval dé oude luister hier en daar bedreigt. Tijdens ledere'tocht wordt öp'vier a vijf orgels gedemon streerd. telkens een uur terwijl op het laatste (meestal grootste).orgel een langduriger concert wordt gegeven. De tochtep kunnen door iedereen worden meegemaakt rfiet vervoermiddel naar. ketuze Van tevoren opgeven hoeft m'^t. Dé Vertrektijd is telkens om half elf bij de eerstgenoemde kerk. waar eén uitvoerige brochure over route. kerk. orgel,en programma wordt verstrekt. In de tocht is tijd voor een luncépauze opgenomen in een dorpsherberg. Kosten per tocht: 5..-kinderen en CJP-ers 2.50. (wordt vervolgd) is dit gewoon A - B - C Foto van uitreiking van de prijzen op vrijdag 28 mei voor de beste mozaïeken e.d. in Limmen

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1976 | | pagina 11