Van Os Heren-mode Van Os Dames-mode □rchipunn tEchrnDpuun if SIT DOWN SIT DOWN mulder voor de vrouw Modos Boetiek-mode makelaardij van steeg (ra LAATSTE WEEK Verbouwings- UITVERK00P in onze zaak te Alkmaar die pÉÉ? hecht aan kwaliteit, nu de aktuele merkenkollek- tie van MODEHUIS UNIQUE voor HALVE PRIJS bri/ids ,.r„ boeKPIfei Groepsrechercheur J. van Bentems 40 jaar dienstjubileum De beste wensen, maar Poppenspelers niet tevreden met hun situatie Geanimeerde nieuwjaarsreceptie gemeentebestuur NI IEUWSBLAD VOOR H EILOO bril-optiek WINKELHOF 't LOO HEILOO i WINKELHOF 't LOO HEILOO ZUSTER CUNEG0NDA OVERLEDEN AFVALSTOFFEN DE BEUK IN DE PRIJZEN! wMrüefêr 'n Voorbeeld: SPAR SINAS, liter69 BLEU BAND, pak52 SPAR TOILETPAPIER Pak a 4 rollen79 KLEIBINTJES. 5 kilo89 Zdfbouw-woonkomfbrt WOUTJAGER OVERLEDEN HISTORISCHE WERKTUIGEN VOOR LANDBOUWMUSEUM 0PFLEV0H0F Zelfbouw-woonkomfbrt P.S. Dit betreft onze totale kollektie Falke, Beged - Or Cin Fashion - Tendresse - Sport - Frank Olivier - Jean Claude Marzotto - Miss-Lagotte - Ovi - Alconda Deha of Sweden HEILOO: Heerenweg 174 Tel. 072-332091 ALKMAAR: Laat 235-237 Tel. 072-116263 HOORN: LangeKerkstr.9 Tel. 02290-13572 WINKELHOF 't LOO HEILOO DE TRAP OP Culturele Raad van Noord-Holland organiseerde symposium voor poppenspelers °/2~öoo6^ \$vfydlh 4 JANUARI 1978 43e JAARGANG No. 1 Advertenties en administratie: Rechte Hondsbosschelaan 22 - Postbus 68 - Heiloo Telefoon 072-330175 b.g.g. 072-334531 - Redaktie-adressen: Groot Barlaken 23 - Telefoon 072-331210 W. de Zwijgerlaan 106 - Castricum - Telefoon 02518-53538 Dit blad verschijnt 's woensdags huis-aan-huis in een oplage van 10.000 exemplaren in de gemeenten Heiloo, Limmen, Egmond- Binnen, Rinnegom, Egmond a.d. Hoef. Advertenties en kopij moeten uiterlijk maandagmiddag 6 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 30 cent (excl. BTW) Bij kontrakt reduktie. kennemerstraatweg 334 t.o. kerkelaan heiloo tel. 072-33 08 15 Trouwe begeleidster geweest van vacantie- weken Voor uw voor onroerende goederen - verzekeringen - hypotheken Gratis bouw- en verbouwadvies Geopend: dinsdagavond van 19.00-21.00 uur; zaterdagmorgen van 10.00-13.00 uur. Gratis advies centrale verwarming - sanitair r Geopend: donderdagavond van 19.00-21.00 uur Woon - (ver)bouw info-centrum HEERENWEG 70 A TEL. 334120 Felicitaties voor de heer en mevr. J. van Bentem. Gisteren was het een bijzondere dag voor groepsrechercheur J. van Bentem veertig jaar geleden startte de heer van Bentem zijn carrière bij het zesde regiment van de veldartillerie in Leiden. Exacte datum: 2 januari 1938. Reden om dit jubileum in eigen huis op gezellige wijze te vieren en reden voor burgemeester H. Hoekstra, adjudant H. van Heusden en districtscommandant J. Zijp van de rijkspolitie om de Sbilaris met een bezoek te vereren, e heer van Bentem wist nauwkeurig te vertellen hoe zijn carrière verlopen is: „Na Leiden werd ik op 1 november 1938 overgeplaatst naar het derde regiment van de veldartillerie in Breda, waar ik vrijwillig nagebleven ben. Op 8 augustus 1939 heb ik me gemeld bij de Koninklijke Marechaussee. Ik kwam bij de Bereden Marechaussee, en nadat ik mijn opleiding voltooid had werd ik overgeplaatst naar de Brigade Sloter- dijk in Amsterdam. Dit was in februari 1940. Ik kan me nog heel goed herinneren hoe ik met de trein - en m'n >aard natuurlijk (het paard was mmmer één, jij was nummer twee) - in Ie bittere vrieskou via Zwolle naar \msterdam trok". Plicht De oorlog kwam. En op een gegeven Moment moest de politieman zijn taard afstaan, iets wat hem erg aan het iart ging. In januari '43 werd hij •vergeplaatst naar Bergen en in de lergense periode heeft de heer van lentem veel meegemaakt. Voor het legale werk, wat de heer van Bentem met uw ECHTE BAKKER tijdens de oorlogsjaren in Bergen verricht heeft, slaat hij zichzelf beslist niet op z'n borst: ,,'t was gewoon m'n plicht Plicht: Veertig jaar lang heeft groepsrechercheur zijn plicht gedaan. Tot volle tevredenheid van zijn superieuren. Zowel in St. Pancras als in Heiloo: de twee plaatsen, waar hij het grootste gedeelte na de oorlog gestationeerd is geweest. Zo werd van Bentem op 1 maart 1949 tot postcommandant der rijkspolitie in St. Pancras benoemd en hier heeft hij een periode meegemaakt - tot 1964 - waar hij goede herinneringen aan heeft. Goede Contacten Vijftien jaar lang heeft hij in deze kleine gemeente gewerkt: heeft hier de kinderen zien opgroeien, vele goede contacten gelegd, en alhoewel hij al dertien jaar in Heiloo zit, komt het nog regelmatig voor dat bij bezoeken aan St. Pancras men nog steeds deze prettige politieman weet te herinneren. Sinds maart 1964 zit de heer van Bentem in Heiloo, en het bevalt hem hier uitstekend. Als groepsrechercheur is hij nu verbonden aan de groep Heiloo. [NOORDERKADE 4, ALKMAAR, TEL. 072-129918 Minder prettig De heer van Bentem heeft in zijn veertig-jarige diensttijd veel prettige, maar ook heel wat minder prettige herinneringen meegemaakt. De minder prettige herinneringen zijn natuurlijk inherent aan het beroep wat hij gekozen heeft, maar alhoewel hij zich meer nare gebeurtenissen kan herinne ren dan prettige, slaapt hij er echt niet minder om: „Ik word er niet beroerd van; het is per slotje werk! Over vier maanden is het voor groepsrechercheur van Bentem afgelo pen. Dan krijgt de nu 59-jarige rechercheur zijn ,,Funktioneel Leef- tijds Ontslag", zoals de heer van Bentem het uitdrukt. Kinderen, familieleden en collega's kwamen gisteren in de gezellige woning van de heer en mevrouw van Bentem hun felicitaties aanbieden. Overste J. Zijp, distriktscommandant van Alkmaar bood mevrouw van Bentem een prachtig bloemstuk aan en overhan digde de heer van Bentem een envelop met inhoud. De heer Zijp had nog even in het dossier van de rechercheur gekeken en kwam tot de volgende conclusie: hij leidt niet aan zelfover schatting! Ook burgemeester Hoekstra kwam met een fraai bloemstuk aanzetten, die mevrouw van Bentem eveneens in ontvangst mocht nemen, De adjudant, de heer H. van Heusden, dacht ook aan de inwendige mens en een fles met inhoud kon de heer van Bentem in ontvangst nemen. Hierna was het in Huize Bentem een gezellig samenzijn. Op de tweede dag van het nieuwe jaar overleed plotseling zuster Cunegonda (G. Mettes), in het Haarlemse Ziekenhuis Sint Joannes de Deo. Zij werd bijna 7 8 jaar. Zuster Cunegonda heeft voor honder den Heiloose bejaarden veel betekend. Zeven jaar was zij een trouwe begeleidster van vakantie-weken voor bejaarden. Meermalen per jaar ging zij mee en zij stond altijd klaar, voor iedereen. Terwijl in Heiloo moeilijk beschikt kon worden over medische hulp, in geval van nood, bood Zuster Cunegonda als zuster van de Zusters Augustinessen, toen nog verbonden aan het Lidwina-ziekennuis te Den Helder, zich spontaan aan. In 1971 ging zuster Cunegonda wonen in het bejaardenhuis van de zusters Augusti nessen Boskant te Heemstede. Ze had de laatste jaren van haar leven liever in onze omgeving, in de buurt van familie en kennissen Hnnr willen brengen. In 1931 trad Zuster Cunegonda toe tot de congregatie Augustinessen. De ter aarde hestelling vindt plaats op vrijdag 6 jan., 9.30 u., op de eigen begraafplaats aan de rand van park Groenendaal. Voor de hulp en vriendschap die wij ondervonden van zuster Cunegona, zijn wij zeer dankbaar. N. Majoleé. Vorige week vrijdag is op 55-jarige leeftijd de heer Wout Jager overleden. Onze plaatsgenoot heeft zich jargen- lang ingezet voor de sportvereniging de Foresters. Niet alleen was hij in de jaren vijftig aktief als doelverdediger van het eerste, later heeft hij erg veel bestuurswerk voor de Foresters verricht. Zo is Wout Jager ook voorzitter geweest van de afdeling veldvoetbal van de Foresters. Het voornemen bestaat dat er in de komende jaren op Flevohof een Nationaal Landbouwmuseum tot stand zal komen. Daartoe is binnen het kader van een meerjarenplan door het bestuur van Flevohof besloten; In beginsel heeft het Ministerie van Landbouw toegezegd haar medewer king aan dit projekt te willen verlenen. De vestiging van het Nationale Landbouwmuseum past geheel in de opzet en de aard van het bedrijf Flevohof, dat tot doelstelling heeft, het slaan van een brug tussen stad en platteland. In het kader van deze doelstelling past in het beleid van Flevohof dat ook aan de historie van de Nederlandse Land-en Tuinbouw, ruimschoots aandacht wordt geschonken. Daarbij is haast geboden. Vele werktuigen, gereedschappen, meubilair, dat vroeger in gebruik was op Nederlandse land- en tuinbouwbe drijven dreigt teloor te gaan. Nergens in Nederland, of zeer verspreid, wordt op systematische wijze aandacht geschonken aan de historie van de Nederlandse land-en tuinbouw. Op Flevohof is ruimte vrijgemaakt, om reeds op Flevohof aanwezig en regelmatig beschikbaar gesteld materi aal een plaats te geven. Vooruitlopend op de vestiging van het definitieve museum, dat het karakter zal krijgen van een apart paviljoen. Bovendien is er door Flevohof een aktie gestart voor het behoud van oude landbou wwerktuigen, gereedschappen, en boerderijinterieurs, die dreigen te verdwijnen. Reeds nu is er voor deze zaken plaats op Flevohof, waar inventarisatie plaats zal vinden, en ook zorg gedragen zal worden voor de beschrijving van de inzendingen. Ten overvloede zij vermeld dat de aard en de opzet van het Nationaal Landbouwmuseum op Fle vohof niet tè vergelijken is met het onlangs geopende bezoekerscentrum van d^Rjjks Landbouw Hogeschool te WagelSmgen. Beide projekten werken aanvullend op elkaar en er zal ook uitwisseling van gegevens plaatsvinden. Een nationaal landbouwmuseum bete kent ongetwijfeld een aanwinst tussen de nationale musea. Een brok historie van de voor ons land zo belangrijke land-en tuinbouw wordt zo voor het nageslacht vastgelegd. Degenen die werktuigen, gereedschap pen, oude machines, meubilair etc. voor dit doel beschikbaar willen stellen, kunnen kontakt opnemen met Flevohof, postbus 40 Dronten, telefoon 03211-1514, waarna een deskundige ter plaatse zal komen kijken en het materiaal vrij van transportkosten naar Flevohof zal worden vervoerd. NOORDERKADE 4, ALKMAAR, TEL. 072-129918 GD Oogmeting Winkelhof 't Loo Heiloo tel. 33 25 95 l-P- «ROOT hoogeweg 72 - heiloo-tel.02205-1541 We beginnen allemaal het nieuwe jaar weer met de beste voornemens en wensen, maar hoe vaak gebeurt het niet, dat we na een week onze voornemens al weer zijn vergeten. Dit is jammer, want zowel voor ons zelf als voor de maatschappij valt er nog zo ontzettend veel te verbeteren. Ook in Heiloo valt er nog zo ontzettend veel bij te schaven aan ons gedrag. De heer P. Dijkstra, opzichter van de sport- fïarken, die vanwege zijn funktie veel angs de weg zit en veel in Heiloo signaleert, wenst iedereen in Heiloo het allerbeste, maar hij heeft wel een aantal wensen voor het nieuwe jaar. Wensen, die wij eigenlijk - als we van een schoon milieu houden - allemaal wel hebben. De heer Dijkstra heeft in de afgelopen maanden bijvoorbeeld al enkele malen geconstateerd, dat kleine huisdieren, en nu hebben we het over konijnen, in het recreatiegebied zijn losgelaten. Het gevolg: deze huisdieren overleven dit niet en gaan dood. Terecht vraagt de heer Dijkstra zich af waarom dit nu eigenlijk moet. Dit is toch niet nodig? Een andere wens, die de heer Dijkstra heeft, is dat men bij het opknappen van de tuintjes de rommel, die overblijft, niet in de gemeentebosjes of in de recreatiegebieden neergooit. Ook dit is niet nodig: als de gemeente de groen stroken en gemeentebosjes een op knapbeurt geeft, dan wordt het vuilnis toch ook niet in de tuinen van de Heilooër bebevolking gegooid? Mismoedig schudt de neer Dijkstra zijn hoofd als hij denkt aan het parkeer terrein bij de sledeheuvel in west Heiloo bij de Omloop/Belieslaan. Vaak worden daar auto's schoongemaakt en olie ververst. Dat auto s worden schoongemaakt is niet erg, maar die olieHet gevolg: de gemeente heeft grote moeite om die olie, en dan spreken we echt niet over een klein plasje, weg te krijgen. Dit is gewoon milieuvervuiling en hier kan toch echt wel wat aan worden gedaan! Een ander probleem, wat de heer Dijkstra signaleert, en waar in het komende jaar ook wel eens verbetering in kan komen, betreft honden, die in stukjes grond met wilde planten zitten te wroeten. Een hekel aan honden heeft hij echt niet, en ook voor de hondenliefhebbers de allerbeste wen sen, maar er zijn in Heiloo strookjes grond, waar wilde planten groeien. Doordat honden hierin gaan wroeten, blijft er van dit stukje natuur niet veel meer over. Een grote wens van de heer Dijkstra voor het nieuwe jaar is dat de hondenliefhebbers hier wat meer op taan letten. !en heel grote wens van de heer Dijkstra is dat de jeugd wat minder vernielzuchtig gaat worden. Een wens, waar iedereen zich wel in kan vinden. En tot slot: laten de kranten bezorgers wat beter hun werk doen! Meermalen worden in bosjes hele stapels kranten aangetroffen, die de krantenbezorgers niet hebben bezorgd. Heel wat mensen in Heiloo kunnen hier naar alle waar schijnlijkheid wel van mee praten. Het betreft niet alleen huis-aan-huisbla- den, zoals de Uitkijkpost, Alkmaars Weekblad, Onze Krant, Stadsblad, maar ook dagbladen. Het zijn gewoon maar wat wensen van de heer Dijkstra. Wensen, die hopelijk eens in vervulling zullen gaan. Afgelopen donderdag en vrijdag organi seerde de Stichting Culturele Raad Noord-Holland een poppenspelsympo sium voor alle in de provincie geves tigde beroepspoppenspelers. Voor de Culturele Raad ging het erom inzicht te krijgen in de eisen waaraan het op de ontwikkeling van het poppenspel ge richt beleid volgens de direkt betrokke nen moet voldoen. Voor de Culturele Raad was verder nog van belang dat men hier misschien tot bepaalde criteria voor subsidie-aanvra gen kon komen. Op het congres, dat in het Wapen van Heemskerk in Alkmaar gehouden werd, waren een 24-tal f)oppenspelers uit geheel Noord-Hol- and aanwezig. Verder was vertegen woordigd het Ministerie van CRM, de Amsterdamse Kunstraad, Provincie Noord-Holland afdeling Welzijn, de Raad voor de Kunst en natuurlijk vertegenwoordigers van de Culturele Raad. De Vereniging van Schouwburgen en Concertgebouwdirekties afdeling Noord-Holland was wel uitgenodigd, maar schitterde door afwezigheid. De poppenspelers waren over deze afwe zigheid behoorlijk ontstemd en hebben hun verontwaardiging hierover geuit in een telegram aan deze vereniging. Deze verontwaardiging is wel te begrijpen, daar de poppenspeltheaters tamelijk lukratief voor de schouwburgen zijn: de poppenspelers zijn niet duur, terwijl de opkomst relatief gezien hoog is. Het symposium is niet alleen belangrijk geweest voor de poppenspelers in Noord-Holland, maar in feite voor alle spelers in Nederland. Het merendeel van de poppenspelers bevindt zich namelijk in Noord-Hollandin deze provincie zijn 21 poppentheaters op een totaal van 34 in geheel Nederland. De poppenspelers zijn niet verenigd in een overkoepelende vereniging en te meer daar geen beroepsvereniging is, heeft de Culturele Raad dit symposium georganiseerd. Op dit symposium, dat onder leiding stond van drs. J. Holvast, kwamen de onder meer de Na het symposium in Alkmaar volgde een diner in het Open Huis in Heiloo, gevolgd door een zeer knappe en boeiende voorstelling van het poppen speltheater „Triangel poppenspelers tot volgende conclusies: Er is geen opleiding voor beroeps poppenspelers. Alle poppenspelers zijn autodidacten, die best behoefte heb ben aan bijscholing. Er is behoefte aan een sekeretariaat, die de belangen van de poppenspelers - en hierbij vzüt te denken aan bemiddeling, publiciteit, rechtspositie enz. zou kun- en gaan regelen. De poppenspelers zijn zelfstandigen, die vaak op de rand van het bestaansminimum balanceren, en geen sociale zekerheid kennen. Alhoe wel de poppenspelers een groot aandeel hebben binnen het totale theateraan bod, bedragen de middelen, die de overheid ter beschikking stelt, van minimaal tot niets. Ter illustratie: de provincie stelt aan poppenspeltheaters een bedrag van f 40.000.- ter beschik king, en aan het toneel: twee-en-een kwart miljoen. Er is een werkgroep ingesteld, waarin zes poppenspelers zitten die voor eind maart een concept-beleidsplan zal op stellen. De spelers die in deze werk groep zitten zijn de heren H. de Groot, H. Schoen, B. Corduwener, J. Goes en de dames T. Kuypers en J. v.d. Hoek. straatweg HElièo OECUMENISCHE GESPREKSKRINGEN De twee kringen: „Samen leven in en om het gezin en Leven naar de dood" hebben hun gesprek afgerond. Daar er voor deze twee kringen veel belangstel ling bestond, willen we in januari opnieuw starten met deze twee onderwerpen. De groep mag niet uit meer dan 10 personen bestaan. Heeft u belangstelling geeft u zich dan zo snel mogelijk op aan het onderstaande adres: Mw. H. A. de Kruyk-Boerma, Korbeellaan 4, tel. 333052. Hieronder wil ik nog een korte omschrijving geven wat we met elkaar zullen bespreken. 1. Samen leven in en om het gezin. Leider: A. Th. Delleman. We hebben gedacht aan 4 avonden, waarop we ons bezig zullen houden met: a. Huwelijk (het autoritaire huwelijk heeft plaats moeten maken voor het democratische huwelijk); b. het bespreken van vragen, die n.a.v. de eerste avond naar boven zijn gekomen, voorts het vergelijken van net huwelijk dat men in zijn jeugd om zich heen ervaren heeft met het huwelijk van nu; c. de verhouding man-vrouw; d. de verhouding kinderen onderling en de verhouding ouder(s)- kinderen. Op de eerste avond zal dr. Wertenbroek een inleiding houden over het huwelijk. 2. Leven naar de dood. Leider: ds. Ph. Ouwendijk. Met deze woorden willen we aanduiden wat in deze groep aan de orde komt. Sterven en dood en daarmee tegelijk de zin van het leven en de kwaliteit van het bestaan als mens. Hoe zijn we als we iemand bezoeken die sterven gaat? Hoe verwerken we rouw en verdriet? Wie zijn we zelf in een crisissituatie? Deze ervaringen willen we bespreken in een kleine kring van mensen die bereid zijn naar elkaar te luisteren. Tevens willen we u alvast meedelen, dat we in „de week van gebed voor de eenheid op 18 januari een gebeds dienst houden. Nadere gegevens hierover volgen nog, maar u kunt deze datum alvast noteren. oecumenisch gesprekskringenwerk. De beste wensen voor de heer en mevrouw Hoekstra tijdens de nieuwjaarsreceptie in het gemeentehuis. Het was afgelopen zondagmiddag weer bijzonder druk op de nieuwjaarsrecep tie in de raadszaal van het gemeente huis. Velen kwamen burgemeester Hoekstra en de wethouders de heer Bolten en mevrouw van der Zee-Man- dersloot en natuurlijk de gemeente- sekeretaris de heer de Boer de beste wensen voor het nieuwe jaar aanbie den. De stemming op dit soort recepties is altijd geanimeerd en deze nieuwjaars receptie vormde hier geen uitzondering op. Het waren vooral bestuursleden van verenigingen, die zich op de nieuwjaars receptie lieten zien. Maar ook natuur lijk raadsleden, gemeenteambtenaren of zo maar wat inwoners van Heiloo. In het nieuwe jaar hoopt iedereen in Heiloo op weer veel voorspoed en geluk en op een beetje vrede in de wereld, maar voorspoed en geluk zal wel niet voor iedereen zijn weggelegd. Het nieuwe jaar 1978 zal voor velen niet alleen uit voorspoed en geluk bestaan. Velen zullen ook geconfronteerd wor den met tegenslagen, groot of klein. Voor deze mensen wensen we in het nieuwe jaar sterkte, niet te veel achterom kijken, maar vooruit. En nooit bij de pakken neer blijven zitten, want daar is helaal niemand mee ebaat. oor iedereen in Heiloo of waar ook in Nederland, geldt - of het nu gemeente bestuursleden, gemeenteam btenaren, verenigingsbestuursleden of gewoon inwoners zijn: toon meer begrip voor elkaar, en laten we de maatschappij niet harder maken dan het al is. ge V

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1978 | | pagina 1