VERENIGING» NIEUWS 1 Aduerte&rb Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensioneerden hield jaarvergadering E Geanimeerde jaarvergadering Algemene Nederlandse Bond voor ouderen Brief met wensen van Bejaardenbonden zonder enige bespreking terzijde gelegd AGENDA OPEN HUIS WEEK VAN 26MAARTT/M1 APRIL 1 ZUID-AFRIKA AKTIE AMNESTY INTERNATIONAL «SS W* l RflKHMI Is 1IW v FA. J. DE GRAAFF ZWEMLES BAKKERIJ KAANDORP WEER IN DE PRIJZEN OUDERAVOND DRIEKONINGENKLEUTERSCHOOL I UITKIJKPOST DINSDAG 28 MAART Bej. Soos 13.30-17.00 Oppositie jr. schaken 18.45-19.45 Oppositie sr. schaken 20.00-23.00 Nieuw Leven zang 20.00-22.00 Falkland toneel 20.00-22.00 Heil. bridge club 20.00-23.00 HAF foto club - 20.00-22.00 Nivon ontwerpen 20.00-22.00 WOENSDAG 29 MAART Slank Fit 9.30-11.30 Nivon jr. 14.00-16.00 Falkland toneel 20.00-22.00 Falkland toneel 20.00-22.00 Sans Atout 20.00-23.00 V.V.D. 20.00-22.00 theorie Rijscholen 19i30-21.30 DONDERDAG 30 MAART Ned.ver.v.Huisvr.schilderenl3.30-15.30 Bej. Soos 13.30-17.00 Bej. Gym 14.00-16.00 Detail handel behang 19.30-21.30 Damclub Heiloo sr. 20.00-23.00 Zwem en Poloclub 20.00-22.00 P.v.d.A. 20.00-22.00 Heilooer Bridge club 20.00-23.00 VRIJDAG 31 MAART Ned. Ver. v.Huisvr. bridge 9.30-12.00 Ned.ver.v.huisvr.bridge 14.00-17.00 Volksdansen bej. 11.00-12.00 Heilooer Strijk orkest 20.00-22.00 Begel.orkest v. N-H. 20.00-22.00 D.V.W. vergadering 20.00-22.00 ZATERDAG 1 APRIL Alkmaars Big Band 15.30-17.30 BUK-BUK PAASDISCO Maandag, 2e Paasdag, 's middags om 2 uur start bij jongerensocieteit Buk-Buk Heiloo een wervelende Paas-Disco- show. Een must voor iedere rechtgeaarde Discofiel en Paaseierenliefhebber(ster). Bij deze disco hoeft men niet met een mond vol tanden te zitten, maar wel met een mond vol paaseieren want die zullen in overvloed aanwezig zijn. Maak iets van de Paas en kom naar „de Buk" leden betalen niets en niet-leden dienen het symbolische bedrag van één gulden vijftig mede te nemen. NARRENKAP NIEUWS Dansliefhebbers opgelet! Voor onze dansvrienden is er goed nieuws. Vanaf heden gaan we ons op een gladde vloer begeven. Dat betekent, onze bekende en oer gezellige dansavonden bij candlelight en levende muziek er weer een plus punt hebben bijgekregen. Als U er dan ook weer bij wilt zijn op 8 april, dan doet U er goed aan Uw kaart weer zo snel mogelijk af te halen in de kiosk Avis Stationsweg. Gok de mensen die gewoon eens gezellig uit willen zonder dansen %i]n natuurlijk welkom. De bediening is prima. Tot ziens op 8 april aanvang 9 uur. Tevens wijzen we U nog even op de algemene ledenvergadering en tevens sluitingsavond van het seizoen op 1 april a.s. in het Open Huis boven het winkelcentrum Het Loo. Het bestuur rekent op uw komst. Aanvang vergadering 20.00 uur. zuiver scheerwol FORTEX Kamgaren kostuum in Zuiver Scheer wol. (350- 'neren- en juniorkléding OPERETTE NIEUWS Nog enkele weken, en de rust voor de bijna 100 medewerkers aan de operette „Eine Nacht in Venedig" keert weer, als u hebt kunnen genieten van deze fantastische operette van Johann Straussjr. Op zaterdag 1 en 8 april a.s. zal de H.O.V. namelijk haar hoogtepunt beleven van het afgelopen seizoen met een tweetal uitvoeringen in het psychiatrisch centrum „St. Willi- brord", van deze overbekende ope rette. Er is de laatste weken met dirigent Paul Boeken en regisseur Tinus Kaal hard gewerkt, om de grote schare operette- liefhebbers een genoeglijke avond te kunnen bezorgen. Voor beide avonden zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar bij Kapsalon Jan Braam, v.Aostastraat 4 - de Open Huis bar en bij F. Hogerheijde, Marienstein 28 (tel. 334275). Ook in Egmond zijn kaarten te verkrijgen en wel bij: A. Wittebrood. Egmonderstraatweg 17, Egmond a/d Hoef. (Tel. 3627). Wilt u één van beide avonden bezoeken, verzeker u dan alsnog snel van kaarten en H.O.V. verzorgt voor u een heerlijk avondje uit, vlak in de buurt! (zie ook advertentie elders in dit blad). De generale repetitie zal traditie getrouw gehouden worden voor de bejaarden op donderdag 30 maart a.s. in hetpsych. centrum ,,St. Willibrord" De avond begint om 8 uur en is gratis toegankelijk.. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE AFDELING HEILOO Meer dan 400 zesde-klassers van alle basisscholen in Heiloo hebben een hyacinthen-bol-in-pot ontvangen van de Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde afdeling Heiloo. Alle hyacinthen worden op vrijdag 24 maart bijeengebracht in de aula van de J. P. Hasebroekschool aan de Sluysweijdt 9 te Heiloo. Daar worden ze door een deskundige jury beoordeeld. Deze jury bepaalt welke drie besten van elke school in aanmerking komen voor een individuele prijs. En dat zijn er bijna veertig. Na veel rekenwerk beslist de jury welke school in aanmerking komt voor de wisselbeker 1978. Alle 400 hyacinthen worden tentoon gesteld in de J. P. Hasebroekschool, Sluysweijdt 9 te Heiloo op zaterdag 25 maart 1978 tussen 10.30 uur en 12.00 uur. De prijsuitreiking vindt plaats om 11.30 uur. Omdat de Clemens Willibrordschool in 6 jaar viermaal winnaar werd, wordt een blijvende herinnering aan deze prestatie aangebo den aan het hoofd der school. Ouders en andere belangstellenden worden vriendelijk uitgenodigd deze expositie te bezoeken en aanwezig te zijn bij de officiële prijsuitreiking. PAASOCHTEND NED VER VOOR HUISVROUWEN OP 15 MAART JL Woensdagochtend kwamen een 40-tal dames met penselen, verf en uitgebla zen eieren naar de Ger. Kerk om daar onder leiding van Frederiek v.d. Bijl aan dé slag te gaan. Als inleiding en tot meerder begrip van het hoe en waarom omtrent het Paasgebeuren vertelde Frederiek aller eerst iets over de Paastradities in verschillende landen, tijden en religies. Wist U dat in een graf van een jong meisje, daterend van omstreeks 1500 v. Chr. reeds gekleurde eieren werden gevonden? Ook Grieken en Egyptenaren vierden reeds hun Paasfeest met gekleurde eieren, maar pas omstreeks 1700 n. Chr. werden bij het Christelijk Paasfeest voor het eerst algemeen eieren gebruikt. De technieken voor het schilderen of versieren zijn veelal streekgebonden, terwijl de kleuren en afbeeldingen vaak een symbolische betekenis hebben. Knus aan met kranten belegde tafels werd er hierna ijverig geschilderd, WIJKVERPLAN OOST (PAASVAKANTIE) POPPENKAST Een gezellig uur voor peuters en kleuters. Dinsdag 28 maart in de Christoffel- kleuterschool. Aanvang: half elf einde half twaalf. Leden gratis; niet leden f 1 We hopen zien! jullie allemaal te gezellig gekletst en vooral bewonderd wat anderen creëerden. De sublieme en soms beeldschone voorbeelden van Frederiek zorgden wel voor de nodige inspiratie voor het versieren van de uitgeblazen eieren, die opgehangen aan enkele berketakjes voor een heel aparte Paasdecoratie zorgen. Na het schilderfestijn stond er een snoezig verzorgde Paastafel te wachten, waar in een drietal bloemstukjes alle lenteboden te vinden waren en de „traditie" o.a. eer aan gedaan werd met sierlijke „boter"- lammetjes. Na de lunch dankte mw. B. Zemel-Lucassen Frederiek v.d. Bijl voor de verzorging van de gezellige ochtend en wenste zij alle aanwezigen een prettige Paas toe. Bovendien vroeg zij nog collectanten voor de a.s. Sakor-collecte. In de zaal waren deze ochtend nog tafeltjes verzorgd één door de fa. van der Schuyt met aldaar te verkrijgen Paasartikelen en één door onze handwerkclub, waarop door de club vervaardigde artikelen voor de Noord- Ierse kinderen lagen. Voor het materiaal hiervoor kon een bijdrage worden gegeven. Donderdagmiddag j.l. vond de jaarver gadering van de Katholieke bond van bejaarden plaats. De opkomst was redelijk. 78 leden waren aanwezig. Voorzitter Lammers opent de vergadering, met Chr. groet, is zeer verheugd over de opkomst, en roept allen een hartelijk welkom toe. Ook in het bijzonder een welkom aan de heer Delleman, ambtenaar van Heiloo-Stationsweg 61 tel.:02200-30068 BELANGENVERENIGING MARIfNSTEIN BLIJFT VOORTBESTAAN Maandag 20 maart kwam de belangen vereniging Mariënstein in een bijzon dere ledenvergadering bijeen. Er zouden 100 leden aanwezig moeten zijn en er waren er maar 32 na tien minuten werd de vergadering geschorst en even daarna voortgezet in een gewone ledenvergadering zodat bij een gewone meerderheid gestemd kon worden. De meesten zouden het toch wel betreuren als Mariënstein geen langer leven beschoren zou zijn. Men zag tegen de sociale kant van de zaak op. Iemand organiseert iets leuks heeft daar veel werk aan en dan komt er niemand. Daarom werd besloten contact op te nemen met de belangenverenigingen Malevoort en Termeijen om misschien gezamenlijk iets te ondernemen met behoud van eigen gezicht. jMen vond het ook belangrijk de zaak bij elkaar te houden voor de band in de wijk en zo nodig om naar buiten toe op te treden. Bij stemming bleken er zevenen twintig stemmen voor en viif te ziin. WIJKVER PLAN OOST LEVEND GANZENBORDSPEL Voor baisschooljeugd een gezellig, spannend, creatiefspel. 63 bomen zullen meedoen, grote dobbelstenen, en natuurlijkjullie allemaal. Het spel zal gehouden worden bij de Karremel" Inschrijving half 2 bij de Karremel op Donderdagmiddag 30 maart. Tot ziens. WIJKVERENIGING VREDENOORD Paaszaterdag 25 maart, kunnen de kinderen van Vredenoora, tot ongeveer 14 jaar eieren zoeken van 10.00 tot 10.30 uur, bij de parkeerplaats Mallevoort, tussen de Ronge en het Vennewater. Wij hopen dat er veel kinderen komen, want er worden veel eieren verstopt. Voor diegene die de meeste eieren heeft gevonden hebben we nog een extraatje. Natuurlijk is er ook een troostprijs voor de minder goede zoekers! de kinderkommissie. FOTOCLUBHAF Op uitnodiging van de Heilooër Amateur Fotoclub H.A.F. gaf de heer Gelderblom van „Foto-Kino-Heiloo" woensdagavond 1.1. een demonstratie over het maken van kleurvergrotingen. Dat er belangstelling bestaat voor deze nog vrij jonge tak van de amateur fotografie bleek wel uit het feit, dat de grote zaal van Het „Open Huis" in Heiloo, die tot een grote donkere kamer was omgebouwd, bijna geheel gevuld was met belangstellenden uit de wijde omgeving. Op een prettige duidelijke manier besprak de Heer Gelderblom voor de pauze hoe een kleurnegatieffilm is opgebouwd en wat er gebeurt, wanneer deze wordt ontwikkeld. Het kleur- vergrotingspapier vertoont, wat op bouw en samenstelling betreft, grote overeenkomst met de kleurennegatief- film. Het maken van kleurvergrotingen is helemaal niet zo moeilijk als het lijkt, als men zich maar nauwkeurig aan de voorschriften van de fabrikant van het papier houdt. Dit demonstreerde de Heer Gelderblom na de pauze. De juiste belichting en filtering neemt de meeste tijd in beslag, doch als die eenmaal is bepaald, dan is de verdere behandeling zeer eenvoudig. Vooral bij toepassing van modern kleurvergrotingspapier en ontwikkei- tanks, waardoor de ontwikkeltijd aanmerkelijk korter is dan bij het maken van een zwart/wit vergroting. Wel raadde de Heer Gelderblom aan, alvorens met kleürvergroten te begin nen, een goed boek op dit gebied te kopen. sociale zaken en Mevr. Emke projectleidster van het dienstencen trum Alkmaar-Heiloo. Daar de heer Franse, bestuurslid momenteel in het ziekenhuis verblijft, wordt hem een spoedig herstel toegewenst. In zijn openingswoord brengt voor zitter dank aan alle medewerkers, o.a. serveersters, de krantenbezorgers van Levensavond en nog vele anderen. Hierna de notulen, die onder een woord van dank, alsook het jaarverslag worden ondertekend voor goedkeu- ring. Vervolgens het jaarverslag van de penningmeester de heer de Graaff. Bij monde van de kascommissie, wordt medegedeeld dat alles, keurig in orde is bevonden. Voorzitter dankt de enningmeester voor zijn goede «jeheer. Als nieuw reserve-lid van de kascom missie wordt benoemd de heer Wildenburg. Hierna brengt mevr. Bellekom-Kos namens mevr. Schouten verslag uit, over de financieele toestand van de missienaaikrans. Het bedrag wat na betaling van alles overbleef was niet veel f 27.-. Er werd daarom een collecte gehouden wat de somma opbracht van f 106,50, waarvoor namens mevr. Schouten hartelijk dank. Na enige tijd te hebben gepauzeerd vond bestuursverkiezing plaats. Aftredend waren de heren de Graaff en Klaver, die zich niet meer herkiesbaar stelden. In hun plaats werden met meerderheid van stemmen gekozen, de heren Borst en Heidemann. De heer Schneiders (aftredend en herkiesbaar,) werd bij acclamatie herkozen. Voorzitter haai de nieuwe bestuurs leden welkdih. Hierna huldiging door de voorzitter Lammers van de 2 scheidende bestuursleden. Voorzitter vindt het jammer afscheid te moeten nemen. Hij prijst het vele serieuzewerk van penningmeester de Uraall, gedu rende tien jaar, en brengt hem hartelijk dank, namens bestuur en alle leden. Vervolgens richt voorzitter zich tot de heer M. Klaver die ook woorden van waardering kreeg toegezwaaid. Vooral de prestatie die hij leverde, om 50 nieuwe leden te werven wat door een ieder zeer werd gewaardeerd. U beide heren hebben de afdeling groot gemaakt, aldus de voorzitter. Uit waardering werd hun cadeaubon nen overhandigd mevr. de Graaff en mevr. Klaver werden onder luid applaus bloemen aangeboden. Oud voorzitter G. Heijne sprak de scheidende bestuursleden ook woor den van lof toe, op een humoristische wijze. - Tot slot bood de heer Trik, onder een woord van dank, namens de biljarters en kaarters aan beide heren een drankje aan. Beide heren bedanken allen, voor de aan hen gebrachte hulde. Voorzitter heeft het nog over de hekken met prikkeldraad versperring achter de huizen van Hoog en Laag. Hij hoopt door de actievoering van onze afdeling, dat er spoedig een einde mag komen aan deze vervelende situatie. Voorzitter deelt vervolgens mede, dat de heer Jutte is benoemd als adviseerend bestuurslid van onze afdeling en roept hem een welkom toe. Bij de rondvraag sprak de heer Jonker nog een aanbevelingswoord voor de a.s. verkiezing van de op 2 april te houden verkiezing van de parochiële vergade ring. Een van de leden stelde nog voor om in het vervolg het verslag aangaande de financiën op het uitnodigingsstencil te êlaatsen. >e heer Trik, was hier tegen, en stelde de vraag „Waar is dan een kascommissie voor". Voorzitter deelde nog mede, dat op 12 april Notaris v.d.Bosch, het een en ander komt vertellen over erfenis en dergelijke interessante mededelingen wat voor de oudere mensen van groot belang is. Nadat voorzitter Mevr. Emke, en alle leden dank hëeft gebracht voor haar komst, sluit hij dose vergadering met chr. groet. Afgelopen maandagmiddag vond in het gebouw van het Dienstverleningscen trum aan de Wester weg de jaarvergade ring van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen plaats. Een vergadering, die een bijzonder geani meerd verloop had en waarin veel positiefs te melden viel. De waarnemend voorzitter, de heer W. Muller, stak zijn tevredenheid over de opkomst niet onder stoelen of banken. Namens het bestuur heette hij iedereen, met name de nieuwe leden, van harte welkom. Vervolgens werden de notulen voorgelezen door de heer Verhaal en het jaarverslag door mevrouw N. de Vries-Ero. Terechte lof door middel van een hartelijk applaus viel de heer Verhaal en mevrouw de Vries-Ero ten deel. ,In het jaarverslag viel te lezen, dat het ledenaantal in 1977 toegenomen was tot 170. In de loop van het jaar werd mevrouw N. de Vries-Ero aan het bestuur toegevoegd om gedeeltelijk het werk van de sekretaris over te nemen. De heer F. G. Rueter moest in verband met zijn gezondheidstoestand zijn funktie als voorzitter in het bestuur neerleggen. Onderling werd in het bestuur overeengekomen, dat de heer W. Muller tot de eerstvolgende algemene leden vergadering als waarnemend voorzitter zou optreden. In het Dienstencentrum, welwillend ter beschikking gesteld door het gemeente bestuur, werden in het afgelopen jaar weer diverse aktiviteiten gehouden. Met name de soos op zondagmiddag is een gebeuren, wat niet meer wegge dacht kan worden. Dank werd in het jaarverslag geuit voor de inzet van de bestuursleden mevrouw J. Theunisz en mevrouw C. den Bazel en voor broeder P. Jutte voor zijn onontbeerlijke steun in tal van zaken. Wist U dat Zuid-Afrika één van de rijkste landen ter wereld is vanwege de delfstoffen en de technologische ontwikkeling? Maar weet u ook al dat, van het qua natuurschoon één van de prachtigste landen ter wereld, slechts 13,7 procent van het land voor de ongeveer 18 miljoen zwarte mensen is, terwijl het blanke grondgebied 86,3 procent ervan omvat? (ongeveer 5 miljoen blanken). En weet u ook al dat u hiertegen iets kunt doen? Daarover straks meer, eerst volgen er nog een paar feiten: -,Het apartheidssysteem is niet alleen een racistisch systeem, het is ook een economisch uitbuitingssysteem. - In heel Zuid-Afrika werken de zwarte mensen voor de blanken (Trekarbeid); slechts enkele weken per jaar kunnen de mannen en vrouwen die voor de blanken werken hun gezinnen bezoe ken in de zgn. ,Bantoestans'. (Bantoes is in feite een scheldwoord) De mannen verblijven de rest van het jaar vooral in gettho's, die door de blanken zwaar bewaakt worden. Deze vconcentratie plaatsen" bevinden zich in de nabijheid van de grote fabrieken en mijnen. - Gemengde relaties, laat staan huwe lijken, zijn absoluut verboden. - Per schoolgaand blank kind wordt jaarlijks van regeringswege 16 x zoveel uitgegeven, als per schoolgaand zwart kind. De lesprogramma's zijn voor zwarte kinderen aangepast, zodat ze niet makkelijk het niveau van het blanke kind kunnen evenaren. Dit is een belangrijk aspect van het Ingezonden: Er een toenemende In het afgelopen seizoen is men ook gestart met gezamenlijke evenementen met de Katholieke Bond van Gepenioneerden en Bejaarden. Evene menten, die bijzonder geslaagd ge noemd mogen worden. In het jaarverslag ook een eresaluut voor mevrouw E. H. Emke Wortel voor al haar bemoeienissen. Naast de ontspanningsaktiviteiten werd ook weer ruime aandacht besteed aan de verbetering van de materiële, sociale en culturele positie van de bejaarden. Uit het jaarverslag van de penning meester, de heer P. Japies, bleek dat het met de financiën prima gesteld is. In het reisfonds zit zelfs nog een batig saldo fan f 175.-. De kascommissie kon tevreden vaststellen dat de kas klopte, zodat de heer Jaapies gedechargeerd kon worden. Het punt bestuursbeleid gaf geen aanleiding tot vragen, wel tot applaus, hetgeen een bewijs was dat men met het beleid van het bestuur eens is. Het bestuur heeft enkele wijzigingen ondergaan. Mevrouw v.d. Sluis en de heer Rueter zijn afgetreden en de heer IJ. v.d. Blom en de heer Hertogs zijn toegetreden tot het bestuur. Mevrouw de Vries-Ero wordt secretaresse en volgt hiermee de heer Verhaal op, die wel gewoon bestuurslid blijft. De heer Jutte wordt adviseur. De heer Muller blijft voorlopig nog voorzitter totdat de nieuwe kandidaat voor het voorzitterschap voldoende is inge werkt. Na de vergadering was er nog tijd voor een kopje koffie en werd de middag gezellig besloten met een spelletje kienen. De lezing van de notaris v.d. Bosch over het erfrecht vindt niet vandaag, 22 maart plaats, maar volgende maand, 22 april. JAARVERGADERING RODE KRUIS Op dinsdagavond vier april wordt in het Groene Kruisgebouw aan de Holleweg te Heiloo de jaarvergadering van het Rode Kruis gehouden. Op deze jaarvergadering zal de sekretaris, mevrouw G. M. Bootsman-Bood, aftreden. De aanvang van deze vergadering is 20.00 uur. Tel. 331025 Heiloo VERHUIZINGEN geheel verzorgd PIANO VERVOER BERGPLAATSEN VOOR INBOEDELS Voor de „doe-het-zelver" is nu ook een verhuiswagen ver huizer/chauffeur beschikbaar. apartheidsbeleid Zuid - afrikaanse autoriteiten verdedigen dit beleid door te stellen, dat het voor de zwarte mensen ook niet zo nodig is i.v.m. hun toekomstige positie in het werkproces. De zwarten zijn daar namelijk in alle gevallen ondergeschikt aan de blanken. Tevens wordt in dit systeem het kritische denken op een negatieve wijze bei'nvloed. - De apartheidswetgeving is rassen- discriminerend en rassenonderdruk- kend. - 30 procent van de Zuidafrikaanse wetgeving is racistisch. - Bijna alle belangrijke wetten hebben strafclausules, die een verscheidenheid aan overtredingen strafbaar stellen op ras. - De Zuidafrikaanse apartheids-ideo logie wordt in het algemeen volledig afgewezen, met als belangrijkste representanten de Verenigde Naties en de Wereld - Raad van Kerken. De rapporten van deze organen over de Apartheid zijn ronduit vernietigd. Het apartheidssysteem is uniek in deze wereld, er is behalve Zuid-Afrika geen land dat rassendiscriminatie heeft verwerkt tot een van de fundamenten van haar grondwet en de daarop gebaseerde wetten. De zwarten in Zuid-Afrika staan machteloos, WIJ NIET. En daarom roepen wij u op om mee te werken aan de, door Amnesty International georganiseerde Zuid- Afrika aktie. A.s. woensdagavond 22 maart in bibliotheek ,Overdie' te Alkmaar en zaterdagochtend 25 maart in de bibliotheek a.d. Kenn. straatweg te Heiloo kunt u d.m.v. uw brief de Zuid-Afrikaanse autoriteiten ervan overtuigen dat u op de hoogte bent van de racistische toestanden in Zuid- Afrika en hen schrijven dat maar bovendien de overgrote meerderheid van de Zuid-Afrikaanse bevolking, graag zou zien: BLANK EN ZWART VOOR DE WET GELIJK. Meer informatie: A. I. Alkmaar- Heiloo: Connie Wessel, Vredenoord 66, Heiloo Tel. 072-334053. gelukkig samenwerking merkbaar van bejaar den. Plaatselijk maar ook op landelijk niveau. Zij, de bejaarden, willen ook meespreken en - beslissen over de speciefieke zakemop 't terrein van de bejaardenzorg. Landelijk werkt men samen in het Centraal Orgaan Samenwerkende Be jaarden Organisaties (Cosbo). In verband met de naderende verkie zingen - voor de Provinciale Staten op woensdag 29 maart en die voor een gemeenteraad 31 mei - heeft het Cosbo brieven gestuurd aan de gemeente raden. Ook aan die van Heiloo. Op de aanvullende agenda, voor de raads vergadering van vrijdag 24 februari stond deze brief aangegeven als „voor kennisgeving aan te nemen". Geen der raadsleden ging op deze uitvoerige brief in. Informerend bij enkele raadsleden bleek dat zij geen kennis hadden genomen van de inhoud van het schrijven, met als argument: Laat op de agenda geplaatst, dus er geen kennis van kunnen nemen. We laten hier in het midden of dat een gegronde reden is om een brief zo af te doen. Evengoed had men kunnen vragen de brief op de agenda te plaatsen van de maartvergadering. De verlangens van de samenwerkende Bejaardenorganisaties zijn belangrijk genoeg om te bespreken, in ieder geval te vernemen. In Heiloo zijn ongeveer 2500 bejaarden (men noemt zich het liefst ouderen) betrokken bij Sociale- en maatschappe lijke zaken. Over 't algemeen wordt nog over hen beslist. Daar wil men nu zelf meer invloed op hebben. Vandaar genoemde brief van het Cosbo. samen 385000 leden De landelijke ouderenbonden zonden voorts een „programma van eisen" aan de gemeenteraden. De brief van het Cosbo begint met het volgende: „Zij willen u een aantal van hun inzichten en opvattingen over wat er op plaatselijk niveau dient te gebeuren, doen weten. Dit met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen en het toekomstige gemeentelijke beleid t.a.v. ouderen en hun organisaties. Maar misschien is het nodig vooraf deze ouderenbonden enigszins voor te stellen. Het zijn: De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen, met circa 200000 leden, ontstaan per 1 jan 1978 door een fusie van de Algemene Bond van Bejaarden (opgericht in 1946) en de Bond voor Staatspensionering: De Unie van Diocesane Katholieke Bonden van Bejaarden en Gepensio neerden in Nederland, met circa 175.000 leden, waarbij de vijf katholieke diocesane bonden van bejaarden en gepensioneerden zijn aangesloten; De Protestants-Christelijke Ouderen bond P.C.O.B., met circa 11.000 leden, Deze organisaties vertegenwoordigen de ouderen. In de eerste plaats hun leden, maar indirektook: alle ouderen. Zij verwoorden ,de stem van de ouderen'. Landelijk worden ze door met name de overheid en de koepelorganisaties van het particulier initiatief als zodanig erkend. In het COSBO (Centraal Orgaan Samenwerkende Bejaardenorgani saties) bundelen deze ouderenorgani- saties de algemene en gemeen schappelijke belangenbehartiging van alle ouderen." Niet alleen gezelligheidsverenigingen De brief gaat verder met: „Eén van die belangen is: het hebben van de mogelijkheid van een zinvolle en plezierige tijdsbesteding. De wijze waarop aan deze behoefte wordt tegemoet gekomen is in het algemeen: het organiseren van bijeenkomsten (sociëteiten, gespreksbijeenkomsten), het organiseren van speciale recreatieve gebeurtenissen, het organiseren van reizen. Door velen wordt gedacht dat dit het enige is waar de bejaardenbonden zich mee bezig houden. En in sommige gevallen is dat plaatselijk ook zo. In het algemeen echter, en het is de bedoeling dat dat meer en meer gaat gebeuren, behartigen de bonden méér (alle) belangen van ouderen. Het is in dit verband noodzakelijk dat zij dan ook de mogelijkheid krijgen deze taak te vervullen. Dat zij inspraak krijgen in alle beslissingen die hen aangaan. Dat zij vertegenwoordigd worden in raden, commissies, besturen e.d. Niet alleen met betrekking tot het zogenaamde bejaardenwerk of welzijnswerk oude ren' in engere zin. De belangen van ouderen houden immers niet op bij datgene wat er speciaal en apart voor hen aan beleid wordt ontworpen en aan aktiviteiten wordt georganiseerd. De beslissingen die ook en met name voor ouderen ouderen van belang zijn, worden vaak genomen wanneer er over ouderen he lemaal niet apart wordt gesproken;laat staan met inspraak van de ouderen. Het moet vanzelfsprekend zijn dat vertegenwoordigers van ouderen bij het beleid dat specifiek op hen gericht is, in ruime mate worden betrokken. Dit beleid dient echter gezien te blijve worden als een correctie of aanvulling op het algemene beleid. Echte integratie, het uiteindelijke doel toch van het bejaardenbeleid, wordt pas bereikt wanneer in de belangrijke momenten van beslissingen en besluit voorbereiding de ouderen als volwaar dig erkende medeburgers hun beteke nis mogen en kunnen hebben. De landelijke bejaardenbonden zijn sinds 1975/76 begonnen met het opzetten van kadervormingspro gramma's om de daarvoor in aanmerking komende leden verder te bekwamen in het vervullen van die ruime belangenbehartigende en ver tegenwoordigende funkties. Wil dit werk zin hebben, dan is het aan de andere kant wel nodig dat deze kaderleden in de gelegenheid worden gesteld deze taken ook daadwerkelijk te vervullen. Wij vragen u daarom als het hoogste bestuursorgaan van de gemeente, er voortdurend zorg voor te dragen dat de afdelingen van de ouderenbonden als volwaardige gesprekspartners worden erkend en dat zij bij voortduring worden uitgenodigd hun algemeen burgelijke verantwoordelijkheid waar te maken en vooral ook voor hun bijzondere belangen op te komen." Wij meenden er goed aan te doen zelf aandacht te besteden aan genoemde belangrijke brief. Ter informatie aan allen die op de een of andere wijze betrokken is bij het werk op het terrein van de bejaardenzorg, speciaal in onze gemeente. Tussen haakjes: de samen werkende bejaardenbonden in Heiloo hebben thans ca. 750 leden. De adressen van de secretariaten zijn: van de Katholieke Bond van bejaarden: Noordergeeststraat 24, tel. 332177;en van de Algemene Bond van ouderen: Stationsweg 66, tel. 331937. N. Majolée. Heiloo maart 1978. INGEZONDEN: Graag wil ik reageren op het redaktionele antwoord dat u vorige week gaf op de ingezonden open brief aan het gemeentebestuur, door Hans v.d. Laan. Uw antwoord daarop doet bepaald niet objektief aan: u prijst het instructiebad Loos in alle talen aan. Het is begrijpelijk dat de Uitkijkpost als reclamekrant bestaat bij de gratie van de adverterende ondernemers en dat het daarom niet makkelijk zal zijn een kritisch standpunt in te nemen, maar u maakt het nu toch wel al te dol. Niet alleen geeft U ongevraagd antwoord op bedoelde brief, maar u gaat daarbii ook totaal aan de probleemstelling voorbijn.1. dat de hr. v.d. Laan doodgewoon geen geld heeft om zijn kinders zwemles in het instruktiebad Loos te laten nemen en zwemles in het Baafje wel kon bekostigen. Deze mogelijkheid is hem nu ontnomen. Of zijn kind bij 12 graden staat te blauwbekken of dat het leuker is als juf mee in het water gaat is uw zaak niet. Goed journalistiek gebruik is om de betrokken partijen te interviewen in dit geval: Loos, Gemeentebestuur en t Baafje. U kunt dit natuurlijk alsnog doen enik denk dan b.v. aan de volgende vragen: a. Hoe en op welke avond werd het abonnementsgeld voor 'het Instructiebad „Loos" vastgesteld? b. Waarom wordt dit bedrag niet naar draagkracht vastgesteld? c. Waarom worden er geen zwemlessen meer in 't Baafje gegeven. (Was dit wellicht voorwaarde van Loos om een instructiebad te willen exploiteren, zodat concurrentie uitgesloten werd? Ik hoop dat u alsnog wat dieper op deze zaak in wilt gaan, zodat u als krant blijft. Jos van T Hoff. geloofwaardig blijft. Afgelopen week werden er vakwed strijden gehouden in Leiden, dhr. K. Glorie, werkzaam bij bakkerij Kaan dorp, won hier een derde prijs met een Abraham. Abrahams worden lang niet overal meer gemaakt, maar bij bakken] Kaandorp kunt u vanaf f 25.-, nog terecht voor deze ouderwetse lek kernij, die gemaakt is van met amandelspijs gevuld hardwener deegol kapsel. Dat ze goed zijn bewijst deze prijs wel! Het Kunstwerk van de Zaanse kunstenaar Klaas de Boer in de Driekoningenschool. Dinsdag 14 maart werd de jaarlijkse ouderavond georganiseerd in de speelzaal van de kleuterschool. Op het programma stond dit keer een lezing door de Haarlemse kinderarts dokter G. A. Fehmers. Na opening door de voorzitster van de oudercommissie sprak dokter Fehmers op boeiende wijze over de ontwikke^ ling en opvoeding van het kind, waarbij de lichamelijke aspecten niet vergeten werden. Enkele belangrijke punten uit zijn lezing waren: „De opvoeding moet dusdanig zijn, dat het kind zich op zijn zesde jaar als een redelijke persoon gedraagt. Het kind moet binnen redelijke grenzen zo veel mogelijk de vrijheid hebben. Het kind opvoeden tot zelfstandigheid. Kleuters worden vaak onderschat. Noch een autoritaire noch een anti-autoritaire opvoeding is heilzaam voor het kind. In beide gevallen krijgt het kind later moeilijkheden in de maatschappij". Na de koffiepauze waren de ouders in de gelegenheid vragen te stellen. Deze rondvraag moest gezien het late uur - het was inmiddels 11.00 uur - helaas voortijdig worden beëindigd. Op deze avond hebben de belangstel lenden ook het kunstwerk kunnen bewonderen, dat gemaakt is door de Zaanse kunstenaar Klaas de Boer en enige tijd geleden aan een van de muren in de speelzaal werd bevestigd. Wij kunnen terugzien op een geslaagde avond

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1978 | | pagina 10