v Recreatie te belangrijk om ondoordacht mee om te springen De blauwe tien Massatoerisme-bedrijven zien veel in goede spreiding Hoogseizoen hoeft voor familie Van Galen niet meer Vakantieregelingen 1978 Vakantiespreiding gebaat bij zomertijd - overheid, horeca en recreant hebben verantwoordelijkheid - m un 8. 3 fc e v b rj F d li F s 1 b 8 Den Haag - Recreatie, toerisme, kortom vrijetijdsbesteding heeft in ons cultuurpatroon ondertussen een zo belangrijke plaats ingenomen dat we er niet te ondoordacht mee om moeten springen. W#s het vroeger zo dat recreatie vaak gezien werd als een bijzaak, in onze huidige drukke, moderne tijd is het voor velen een noodzaak geworden: om tot rust te kunnen komen hebben we dat stuk recreatie gewoon erg hard nodig. Het is niet voor niets dat de overheid en tal van organisaties, zoals Stichting Recreatie, het Bedrijfsschap Horeca, de A.N.W.B., de Spoorwegen en het Nationaal Bureau voor Toerisme steeds meer aandacht besteden aan vrijetijdsbesteding en alles wat daarmee samen hangt. Een goede ontwikkeling, zeker als je bedenkt dat miljoenen Nederlanders moeten teren op die paar weken en weekeinden recreatie per jaar. ACTIE 1. We houden het water schoon 2. We gooien ons afval niet weg maar nemen het mee 3. We sparen de oevers en het riet 4. We laten staan wat groeit en bloeit 5. We laten de vogels met rust 6. We hinderen anderen niet die ook van het water willen genieten 7. We houden het rustig op het water 8. We betreden de oevers alleen daar waar het is toegestaan 9. We houden ons aan de regels en de voorschriften 10. We ontzien gemeenschappelijke en andermans eigendommen Schoolvakanties: Regio C (Groningen, Friesland, Drente, Overijssel, Gelderland, Utrecht en de zuidelijke IJsselmëerpolders) kleuter- en basisonderwijs: van 1 juli tot en met 13 augustus voortgezet onderwijs: van 1 juli tot en met 20 augustus Regio B (Zeeland, Noord-Brabant en Limburg): kleuter- en basisonderwijs: van 8 juli tot en met 20 augustus voortgezet onderwijs: van 1 juli tot en met 20 augustus Regio A (Noord- en Zuid-Holland): kleuter- en basisonderwijs: van 15 juli tot en met 27 augustus voortgezet onderwijs: van 8 juli tot en met 27 augustus De bouwvak-vakantie loopt van 17 juli tot en met 4 augustus UITKIJKPOST d v a v 0 ii F ■z g ii d V g P 1 ii d d v G S Toch heeft ook de recreant zelf een grote verantwoordelijkheid bij zijn vrijetijdsbesteding. Immers, in Nederland moeten we woekeren met de ruimte. Vaak zitten we in de zomermaanden met velen bij elkaar, wat betekent dat we ook rekening met elkaar moeten houden. Niemand vindt het leuk om knetterende radiomuziek te horen wanneer hij op rust uit is. En een beetje schone camping is nu eenmaal prettiger dan een vuile. En wie zit er op te wachten om zijn handdoekje uit te spreiden op een met papiertjes en schillen bezaaid strand. Om nog maar te zwijgen over vernield natuurschoon en andere vormen van al dan niet bewust vandalisme. Wanneer iedereen voor zich deze zaken een beetje in de gaten houdt kan het ook in de drukke vakantietijd best leefbaar blijven. SPREIDING Maar daarnaast is het juist in een dichtbevolkt land als Nederland van belang dat er naar andere wegen gezocht wordt om de recreatie van de individuele persoon meer tot zijn recht te laten komen. Spreiding in ruimte Nederland heeft meer plekjes dan alleen de bekende toeristengebieden maar vooral ook jn tijd zijn van het grootste belang. Wanneer dat vaak zo overvolle hoogseizoen wat meer gespreid zou kunnen worden, bijvoorbeeld door een betere verdeling van de schoolvakanties - variërend tussen mei en september afschaffing van de collectieve bedrijfsvakanties etc., dan zou het al een heel grote stap in de goede richting zijn. Niet alleen vindt dan een minder grote opeenhoping van mensen plaats in die paar hoogseizoenweken, wat vaak in zal houden dat men door de minder grote drukte meer aan zijn vakantie heeft. Maar ook betekent het een verlichting voor de horeca, waardoor het personeel dat in die bedrijfssector werkzaam is meer aandacht zal kunnen besteden aan de individuele bezoeker. Ook economisch gezien kan spreiding een goede zaak zijn. Veel horeca- en recreatiebedrijven moeten bestaan van die korte hoogseizoentijd, wat inhoudt dat men in die tijd als recreant dan ook forse prijzen moet betalen. Voor de horeca- en recreatie-ondernemer zou er anders geen rendement in zitten. Dit betekent echter wel dat mensen die door schoolvakanties of door collectieve vakanties aan het hoogseizoen gebonden zijn ook nog eens extra grote uitgaven moeten doen om er een week of wat op uit te trekken. Wanneer het „hoogseizoen" echter zou duren van bijvoorbeeld mei tot september, dan zouden de prijzen ook een gelijkmatiger beeld kunnen vertonen: enerzijds voor de recreant gunstig omdat hij wat minder diep in de beurs hoeft te tasten, anderzijds kunnen de horeca- en recreatie-ondernemer hun bedrijf op betere wijze runnen. Waar' overigens de werkgelegenheid ook mee gebaat is. Het is dan ook niet voor niets dat eerdergenoemde organisaties al jaren druk uitoefenen om een betere spreiding van de vakanties in ons land te krijgen. Via folders, advertenties, radio en T.V.-spots werd en wordt geprobeerd om zeker de mensen die niet gebonden zijn aan welke vorm van verplichte vakantie dan ook, in het voor- of naseizoen op vakantie te laten gaan. De kreet „MIJD DE PIEK" is allang niet onbekend meer en heeft ook zeker al resultaat gehad. Maar nog niet genoeg. Er moet dan ook door de daarvoor bevoegde overheden nog meer actie ondernomen worden om een beter verlopend vakantieseizoen te krijgen. Overigens is men ook in de horeca- en recreatiewereld ervan overtuigd dat wanneer je aan spreiding denkt er ook nog betere voorzieningen moeten komen. Het is niet voor niets dat men in deze sector al enige tijd druk bezig is om meer en betere slechtweervoorzieningen te treffen, waardoor zelfs recreëren in de herfst en in de winter tot de mogelijkheden is gaam behoren. We hoeven daarbij alleen maar te denken aan de steeds groter wordende hoeveelheid verwarmde bungalows, verwarmde zwembaden en langer dan alleen de hoogseizoen maanden open blijvende kampwinkels. En terecht, want recreatie is immers te belangrijk geworden. Den Haag - Het is niet vreemd dat juist bedrijven in de toeristische en recreatieve sector die veel te maken hebben met grote aantallen bezoekers veel heil zien in een goede spreiding. Vooral die bedrijven, waar op hoogtijdagen vaak tienduizenden bezoekers komen, zijn de mening toegedaan dat de recreant er meer aan heeft op een wat rustiger moment het betreffende recreatie- of pretpark te bezoeken. „Men zal dan meer kunnen genieten van hetgeen aangeboden wordt" ik een veel gehoorde kreet die de grote recreatieparken slaken. Zo is bijvoorbeeld de Efteling in Kaatsheuvel ervan overtuigd dat het beter zou zijn wanneer niet iedereen in dat hoogseizoen of op die hoogseizoendagen zou komen. „Niet alleen voor onszelf, maar vooral ook voor de bezoekers. Het spreekt voor zich dat wanneer er op een dag dertigduizend mensen naar de Efteling komen je niet in alle rust van de vele attracties kunt genieten. Een bezoek aan welk recreatiepunt dan ook moet wel ontspanning blijven. Ondanks het feit dat we als Efteling ingespeeld zijn op het ontvangen van grote hoeveelheden bezoekers en er flink wat rustpunten in het park ingebouwd zijn, zouden we de mensen toch willen aanraden om ook eens in het voor- of naseizoen te komen", aldus de Efteling. Een ander recreatiepark, het Ponypark Slagharen, is dezelfde mening toegedaan: „Per jaar ontvangen we zo'n miljoen bezoekers. Het merendeel daarvan komt in de hoogseizoenweken. We begrijpen best dat veel mensen gewoon niet anders kunnen gezien de vastgestelde vakanties. Toch zie je daardoor het vreemde verschijnsel dat in een mooie mei- of late augustusweek ons recreatiepark best nog flink wat bezoekers zou kunnen herbergen terwijl het in juli overvol is. De problemen die om de hoek komen kijken om tot een goede vakantiespreiding te komen zullen ongetwijfeld niet gering zijn, maar het is in ieder geval nodig dat hieraan erg veel aandacht besteed wordt. In het belang van de recreant maar ook in het belang van de hele vaderlandse toeristenindustrie". Woorden van mensen uit de praktijk die voor zich spreken. Papendrecht Koos en Lenie van Galen uit Papendrecht gaan dit jaar vroeg met vakantie. Zij hebben evenals vorig jaar voor de laatste twee weken van juni een sta-caravan op Texel gehuurd. „Vorig jaar", zegt Koos, „toen onze jongste op kamers is gaan wonen, hadden we eindelijk eens de mogelijkheid om zelf te bepalen wanneer we er op uit zouden trekken. Vóór die tijd waren we immers altijd gebonden geweest aan de schoolvakanties van de kinderen." „En dus", vervolgt Lenie, „moesten we altijd in januari al boeken, omdat er anders geen plaats meer was. Bovendien waren we meestal gedwongen op de eerste vakantiedag op de gekste tijden te vertrekken om files te kunnen omzeilen." Daarom waren de Van Galens blij dat ze vorig jaar buiten het hoogseizoen met vakantie konden gaan. En juist die junimaand is het echtpaar prima bevallen. „Het was inderdaad lang niet zo druk en bovendien waren we stukken goedkoper uit", zegt Koos vergenoegd. „Alhoewel, eigenlijk vind ik het knap onrechtvaardig dat het merendeel van de Nederlanders, wat hun vakantie betreft, nog altijd aan het hoogseizoen is gebonden. Vooral in de toeristenplaatsen is het dan verschrikkelijk druk en je schrikt van de hoge prijzen". Koos en Lenie zijn dan ook voorstanders van een andere en betere schoolvakantie-regeling. Ook zien ze wel wat in een geleidelijke afschaffing van de collectieve bedrijfsvakanties. „Ik hoop dat er meer vaart achter de vakantiespreiding gezet gaat worden", zo zegt Lenie. „Als andere landen meedoen, moet het toch beter kunnen worden geregeld". Naast het feit dat het voorseizoen minder druk en vaak veel goedkoper is, vinden de Van Galens het ook een voordeel dat de dagen dan langer duren dan voorheen. „Door de invoering van de zomertijd was het op heldere avonden soms tot half elf licht. Wij hebben daar lekker veel van geprofiteerd door te fietsen en te tennissen. En op warme avonden hebben wij heerlijk in de ligstoel voor de caravan gezeten". Het is hen trouwens opgevallen dat verleden jaar veel ouders, met kinderen in de kleuterleeftijd, ook in juni op de camping zaten. Volgens Koos hebben steeds meer mensen gemerkt dat juni een prima vakantiemaand is. Het echtpaar Van Galen denkt er nu al over om volgend jaar in de tweede helft van augustus met vakantie te gaan. „Je profiteert ook dan nog van de zomertijd. De meeste scholen zijn dan al begonnen, dus dan is het lekker rustig". Nee, over één dipg zijn de Van Galens het duidelijk eens: voor hen hoeft het hoogseizoen niet meer. Den Haag - Zoals bekend heeft Nederland verleden jaar voor het eerst ook de zomertijd ingevoerd. Andere landen in Europa waren daar al eerder mee begonnen. De invoering van de zomertijd heeft tot gevolg dat we nu ook in ons land een uurtje langer van het daglicht kunnen genieten. Vooral in de voor- en nazomer is dat mooi meegenomen. Was het immers voorheen zo dat het in bijvoorbeeld de junimaand na het avondeten nog een uur of twee licht was, nu is dat drie uur geworden. Een uitbreiding van maar liefst vijftig procent. En dat betekent dus evenzo veel tijd meer om te wandelen, aan sport te doen of op een terrasje te zitten, terwijl het nog licht is. En als we kijken naar eind augustus, dan zien we hetzelfde: vroeger was het al om acht uur donker, nu een uur later. In het verleden was het misschien zo dat het korter duren van de avonden ook een reden was om niet in het voor- of naseizoen met vakantie te gaan. De zomertijd heeft wat dat betreft de zaken een stuk aantrekkelijker gemaakt. Al met al een ontwikkeling die de zo nodige vakantie spreiding alleen maar ten goede kan komen. Nog even ter informatie: de zomertijd in de Benelux en Frankrijk loopt van 2 april tot 1 oktober; in Italië van 28 mei tot 29 oktober; in Groot-Brittannië en Ierland van 19 maart tot 29 oktober. West-Duitsland, Denemarken, Zwitserland en Oostenrijk hebben nog geen zomertijd.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1978 | | pagina 8