SPORT en SPEL i SlADJ AdhJ&iH&rt £n ctit V"1 Met een paard niet zomaar de weg op Coupe Jeunesse UITKIJKPOST 6 SEPTEMBER 1$ UITKIJK KWALITEITSCONTROLE VAN HUISDIERENVOEDING Wm%r-m ROND DE WERELD JACHT TIELSA START NIEUW LEVEN VOLKSHOGESCHOOL BERGEN NOORDHOLLAND INVOER FIETSEN IN DUITSLAND NAM TOE FIETSEN EEN „GROEN RECEPT" WIND EN WATER Gel WC LP P iliiP Dei 5N 5 BI SDi 5 Li Vei HANDSOME EIGHT-NIEUWS In de wedstrijd Egmondia tegen toonde Handsome Eight voor de eerste maal in dit nog prille seizoen weer iets van de oude vorm. In hoogtempo werd de Egmonders geen gelegenneid gegund de verdedi ging naar behoren te organiseren. Dit leidde tot een groot aantal kansen, die echter in de eerste speelperiode niet meer dan twee treffers van Peter Koch opleverden. Na de wisseling werd het tempo Egmondia veel te hoog. Uitstekende combinaties waarbij Cor v. Kessel zich ditmaal een goede aangever toonde, leidden tenslotte tot een nog mager uitgedrukte 9-2 zege. Doelpunten kwamen op naam van Peter Koch (5 maal) Eric Koch, Erno Brouwer, Cor v. Kessel en Jaap Reyne. Volgende week vrijdag, 15 september wacht Handsome Eight de belangrijke ontmoeting met Derp United, dat met zijn vele versterkingen als de belangrijkste titelkandidaat geldt. Omdat de Egmonders afgelopen vrijdag even verrassend als knap door De Foresters bedwongen werden, start Handsome Eight vrijaag met een punt voorsprong. Aanvang van deze wedstrijd in de Heiloose sporthal 't Vennewater is om 9 uur. HEILOOER BRIDGE CLUB Uitslagen van donderdag 31 augustus: Groen NZ. 1. hr./mw. Roest, 56 pet.; 2. hr. Gerssen-mw. Gallee, 50 pet.; 3. mw. Berkman-hr. Zwitselaar, 49 pet. Groen OW. 1. dames Eberson-Groene- veld, 58 pet.; 2. hr. Groeneveld - mw. Garritsen, 52 cpt.; 3. dames Moscou- Frugte, 49 pet. Blauw NZ. 1. hr. Löhr - mw. Warnars, 60 pet.; 2. dames Spruyt - van Hoolwerf, 51 pet.; 3. hr. van Santen - mw. Veenstra, 46 pet Blauw OW. 1. hr./mw. v.d.Zijden, 72 pet.; 2. hr. v.d.Zwaard - Mw. Roos, 46 Eet.; 3. dames Klerk-Worp, 45 pet. >eze week is het winterseizoeh begonnen; de eerste dinsdagavond hebben we, als U deze berichten leest, al achter de rug, maar morgen, 7 september, verwachten we alle vaste leden van de donderdag weer; hierbij zijn dan ook de volgende mensen, die wij de laatste weken nog niet gesproken hebben: dames Hesse-de Jager, Hoekstra-Velt, de Jager-de Wilde, Stark-Verhorst, fam Heynis en Wardenburg. De volgende week, dus 14 september starten we met een onderlinge kompetitie, die zal duren tot 27 april; uitgezonderd hiervan de avoncf^ waarop we de leden vergadering zullen houden. De opzet zal in principe gelijk zijn aan ae z.g. ladderkompeti tie, welke in het voorjaar is gehouden; nieuwe bepalingen zijn: 1. het percentage, behaald door een paar, dat met éen reserve speelt, wordt meegeteld, echter tot een maximum van 55 pet. behalve wanneer het paar vóór de wedstrijd aan de wedstrijd leiding verzoekt dit niet te verwerken; 2. als een paar 5 avonden niet heeft deelgenomen, wordt het niet in de eindstand opgenomen. Verder deze keer enkele mededelingen voor niet-leden. Wilt U bij ons komen bridgen, dan zijn er de volgende mogelijkheden. Voor het spelen op dinsdagavond kunnen nog paren geplaatst worden; eveneens voor dinsdagavond zijn er nog enige leden, die een vaste partner zoeken. Zowel voor dinsdag als donderdag kunnen enkele reserve-paren genoteerd wor den, die zullen worden opgeroepen, wanneer we door afschrijvingen tot een oneven aantal paren zijn gekomen. Zowel voor dinsdag als donderdag kunnen we enekele perso nen noteren, die door onze leden als invallers gevraagd kunnen worden als hun vaste partner verhinderd is. Inlichtingen zijn te krijgen bij v.d.Zijden, tel. 331676 of, maar alleen 's avonds en in de Weekends bij W. Zwitselaar, tel. 330149 of J. Löhr, tel. 330052. Tot slot: afschrijven voor dinsdag avond, uiterlijk 1 uur, aan 331676 (v.d.Zijden), voor donderdagavond, eveneens uiterlijk 1 uur aan 334368 (mw. Klerk) of 331676. POSTDUIVENVERENIGING „HEILOO'S LUCHTPOST" HEILOO. Ons vliegseizoen nadert nu snel zijn einde. J.l. zaterdag hadden wij onze voorlaatste vlucht van Vilvoorde op 186 km. Als gevolg van het aanvankelijk minder goede weer werden de duiven om 9 uur 30 gelost. Gezien de tijd van het jaar met een toenemende kans op slechter wor dende weersomstandigheden en ook de vergevorderde rui bij onze duiven begint de animo bij onze leden om aan de vluchten deel te nemen snel te tanen. Waren er vorige week nog 18 leden met 234 duiven, nu waren er nog slechts 11 met 133 duiven voor deelname. Vilvoorde werd uiteindelijk een vlucht met zeer uiteenlopende resultaten. Voor N. de Haan werd het een zacht gekookt eitje. Met 16 duivèn mee speelde hij er 9 in concours (dus bij de eerste 27 aankomende). Daar staat wel zeer scherp tegenover, dat ons lid, dat tot nu toe op de 2e plaats staat voor het generale kampioenschap 1978, (dus over het genele vlieg seizoen) met eveneens 16 duiven mee, er niet één in concours wist te krijgen Tot slot dan nu de totale uitslag: N. de Haan 1-3-6-7-10-12-16-17-21 (16 mee) N. Baltus S. Meijssen 4-5-15-24-27- (10 mee) Baltus 2-11 (10 mee ee) -27- worden de resultaten, te behalen 21/12, 28/12 en 4/1 en op iae: J. Pepping 8-914-25 (8 mee) H. Dijkstra 13-23 (7 mee) B. Meuleman 18-19-20 (16 mee) Comb. Breed 22 (16 mee) Th. Schut 26 (12 mee) NOG EENS EEN WATERFESTIJN! Voor héél Heiloo op 17 september, voor meisjes en jongens tot 13 jaar Jullie herinneren je ongetwijfeld nog. wel het waterfestijn van 28 mei j.l. Tiidens dat feest was er ook voor jullie een wedstrijd hindernisvaren in bootjes. Helaas kwam juist jullie onderdeel door tijdgebrek wat in de knoei. Dat vonden wij (Wijkver. Plan Oost) heel erg vervelend en daarom is tijdens het waterfestijn al aan jullie beloofd dat speciaal voor jullie nog eens een waterfestijn zal worden 'e< relnu, bij goed weer, organiseren wij voor jullie een aantal wedstrijden in plastic/rubberbootjes in dezelfde vijver als waar het waterfestijn is gehouden, dus langs Frederica's Hof. Wanneer doen we dat: op zondag 17 september, 's middags van 2.00 tot plusminus 4.00 uur, nogmaals alleen als het goed weer is. Iedere deelnemer moet zelf voor een bootje met peddels zorgen. Heb je er zelf niet één, dan mag je misschien wel samen doen met een bootje van vriend of vriendinnetje. In verband met de organisatie, moet je je wel voor vrijdag 15 september opgeven bij: M. Drenth, De Karremel 8, tel. 331955; L. Teitsma, Groote Olven 15, tel. 331306. De deelname is gratis. Je moet wel kunnen zwemmen! Vergeet niet je op tijd op te geven, want daarom zijn de afgelopen zeepkistenraces niet doorgegaan. Voor ae zeepkisten die zich toen wel hebben opgegeven, houden wij waar schijnlijk nog een kleine zeepkisten race. Kwaliteitscontrole van voedsel behelst globaal twee zaken: de voedings waarde en de hygiënische omstandig heden. De voedingswaarde wordt bepaald door de aard en hoeveelheid van de eiwitten, vetten, mineralen en vitami nen. De hygiëne heeft vooral te maken met de aanwezigheid van bacteriën die niet in de voeding mogen voorkomen. De voedingswaarde Al bij het inkopen van de grondstof fen worden hoge eisen gesteld voor wat de voedingswaarde betreft. Bij het binnenkomen in de fabriek vindt er controle plaats om te zien of de granen - die meestal worden gekocht op basis van standaard kwaliteit of monster - het vlees, de slach taf vallen, enz. aan deze eisen voldoen. Boven dien geldt voor geproduceerd dieren- voedsel, dat alle grondstoffen alleen gebruikt mogen worden indien ze goedgekeurd zijn voor menselijke consumptie. Bij conserveren en expansieprocessen is er tijdens het produktieproces een regelmatige controle. Er kan dan namelijk een chemische omzetting plaatsvinden. Naderhand zijn er tevens onafhankelijke, wetenschappelijke laboratoria die chemische analyses op de inhoud verrichten. In de mengvoederindustrie, o.a. bij geperste brokken, mengsels van granen en zaden - al dan niet gemalen - is er tijdens het produktieproces alleen een visuele controle. Er is dan geen sprake van chemische omzettin gen. Er wordt alleen gemengd en/of gemalen en/of geperst. De rapporten van de laboratoria zijn voor de producenten belangrijke instrumenten voor kwaliteitsbewa king. Maatstaf Wat is nu de maatstaf voor deze hoge eisen aan de voedingswaarde? Wanneer op de verpakking bijvoorbeel „complete voeding" staat, betekent ait dat het eindprodukt qua voedings waarde voldoet aan de eisen gesteld aan de in Amerika ontwikkelde standaard, vastgelegd in het dokument „Nutrient Reguirements of Domestic Animals" (National Academy of Sciences, Washington, D.C.). „Een mens kan met minder risico hondenvoeding eten, dan een niet goed gare gehaktbal", heeft een dierenarts eens gezegd. De hygiëne Huisdierenvoedsel wordt in de beste hygiënische omstandigheden vervaar digd. Deze omstandigheden zijn vergelijkbaar met de strengheid van de voorschriften bij de fabricage van babyvoeding. In het produktieproces wordt herhaal delijk gecontroleerd of alles hygië nisch verantwoord verloopt. Dit geldt met name voor die produkten waarbij snel aan bederf onderhevige grondstoffen worden verwerkt, zoals vlees, slachtafvallen, enz. Dus voor blik en diepvriesprodukten. Alle dierenvoeding in blik wordt gesteriliseerd om de bacteriën te vernietigen. Later wordt het eindpro dukt nog eens verhit om te zien of er geen lucht in het blik zit (anders zouden de bacteriën toch weer een kans krijgen). Verder wordt gecontro leerd of de blikken goed gesloten zijn, en niet lichter dan op het etiket aangegeven. De veevoederindustrie verwerkt alleen houdbare produkten. Ook hier is er regelmatig controle op hygiëne door onafhankelijke derden. Het grootste probeelm vormt hier de stofwerking van het produktieproces. Waarom industrieel vervaardigd dierenvoedsel? Industrieel vervaardigd dierenvoedsel is dierenvoedsel dat op een bepaalde technische wijze zodanig wordt gemengd, dat het een uitstekende voedingsbalans geeft voor het dier. De industrie gebruikt hiervjor grondstof fen, die niet voor menselijke comsumptie gebruikt worden, maar die wèl een hoge voedingswaarde hebben. Dit vlees valt geheel onder de bepalingen van de Vleeskeuringswet. Derhalve mag alleen onvoorwaardelijk goedgekeurd vlees worden verwerkt. Het is onmogelijk voor een huisdier eigenaar om zijn huisdier door middel van een provisorisch dieet van tafelresten net juiste voedingseven- wicht te geven. Een specialist heeft eens een maaltijd van tafelresten vergeleken met een dieet bestaande uit ijsjes en koekjes, dat vaak door jongeren wordt gebruikt. De honger van een huisdier kan dan wel worden gestild met „restjes", maar een ,?restjes"-dieet is vaak rijk aan calorieën en draagt daarom bij aan een van de meest voorkomende kwalen van huisdieren: corpulentie Een huisdier wiens voornaamste voeding bestaat uit tafelresten, zou op den duur tevens medische hulp nodig kunnen hebben voor uitslag, doffe vacht, darmproblemen en andere problemen die veroorzaakt worden door foute voeding. Daarbij komt nog. dat sommige „restjes" (bijvoor beeld kippebotjes en visgraten) erg gevaarlijk kunnen zijn voor het dier. Huisdieren en het wereldvoedselprobleem Door landbouwhuisdieren en kleine huisdieren te voeden, gaat er voedsel voor de mens verloren. Weliswaar leveren koeien, varkens, enz. ook weer v.:' ScheveningenWoensdag 6 september a.s. opent 's middags om 12.00 uur de „varende" Hiswa haar poorten, (t/m 10 sentember. van 12.00 -19.00 uur). De jaarlijkse droge manifestatie in de RAI heeft er dan een zusje bijgekregen. De ontwikkelingen in de jachtbouw maken zo'n tweede tussentijdse manifestatie meer dan nodig. Met bovendien het voordeel, dat u de jachten nu in hun element kunt zien. In dit geval is dat het zilte Noordzeewater van de Tweede Bin nenhaven in Scheveningen. Nederland waterland Nederland met zijn ongeveer 300.000 plezieryaartuigen - van visvlet tot oceaanjacht - heeft duidelijk zijn hart verpand aan de watersport. Dat bewijzen ook telkens de ruim honderd duizend bezoekers aan de jaarlijkse botententoonstelling. Nu met de „Hiswa te water" zo direkt aan open zee, krijgt de zeewaardigheid van de boten vanzelfsprekend extra aandacht. Dit moet echter nooit los gezien worden van zeemanschap. Demokratisering Onze welvaart van de laatste jaren heeft net als bij tal van andere sporten - denk maar eens aan het paardrijden - de watersport opengelegd voor een breder publiek. Die dan wel vaak bijscholing nodig heeft. Omdat men meestal met van jongsaf is opgegroeid en vertrouwd geraakt met de sport. In zijn enthousiasme kan menig kersverse booteigenaar zijn geduld niet bedwingen en kiest dan voortijdig het ruime sop. Op deze wijze wordt een pleziertochtje meestal een dol driest avontuur. Kursussen Gelukkig kan men vandaag de dag op tal van plaatsen in ons land kursussen volgen om theoretische kennis op te doen inzake navigatie maar ook om praktische ervaring te verkrijgen in het manoevreren met de boot. Dit laatste vaak in kombinatie met praktijkdagen op charterschepen. Tielsa In de gelederen van de vaderlandse charterschepen heeft zich nu ook het befaamde stalen jacht, de Tielsa, <e\ Het met een paard of pony deelnemen aan het verkeer wordt jaarlijks gevaarlijker. Ruiters vergeten nogal eens dat een paard geen auto met gas- en rempedaal is, maar een levend wezen dat een eigen wil heeft, soms nukkig is en ergens van kan schrikken. Veilig Verkeer Nederland wijst erop dat er een behoorlijke kennis van en begrip voor het gedrag van een paard of pony nodig is, alsmede een behoorlijke beheersing van de rijkunst, wil men op verantwoorde wijze te paard de weg opgaan. „Het is erg riskant wanneer nog te onervaren ruiters zich laten verleiden tot een buitenrit", aldus VVN. Dit voorjaar verlaten weer duizenden Nederlanders de manege om met hun paarden de vrije natuur in te gaan. Het zal duidelijk zijn dat het drukke verkeer en de soms hoge snelheden ruiter en paard geen genoegen verschaffen om langer dan nodig of noodzakelijk is op de weg rond te stappen. GEVAARLIJKE SITUATIES In de meeste gevallen wordt van een stuk openbare weg gebruik gemaakt om in het bos, op ae hei of op het strand te kunnen komen. Het blijkt in >it zeiljacht deed mee aan een 8 maanden durende monsterzeilrace rond de wereld, samen met 14 konkurrenten. Dit iacht bewees haar zeewaardigheid, geholpen door het koene zeemanschap van de bemanning onder leiding van schipper Dirk Nauta in deze 27.000 mijl lange race. Het trajekt werd voor meer dan de helft afgelegd in de „Roaring Forties" van de zuidelijke oceanen waarbij tevens de beruchte Kaap Hoorh gerond werd. In deze bemanning noch schip ontziende omstandigheden is van materiaalschade nauwelijks sprake geweest: één spinnakerboom brak en twee zeilen werden verspeeld. Sportieve belevenis Dit 20 meter lange stalen jacht is na de race oveq*enomen door Bosma Charter uit Gieten, die de Tielsa gaat gebruiken om de mensen vertrouwd te maken met het varen op zee onder alle omstandigheden. Het spreekt vanzelf, dat ook anderen die zich aangetrokken voelen tot een kort of zelfs langer verblijf op het water, kunnen meehelpen dit machtige jacht te zeilen. De Tielsa met haar vaste schipper leveren hiermee een belangrijke bijdrage aan de veiligheid op het water. Inlichtingen Hiswa: 020-221307; Inlichtingen Bosma/Tielsa: 05926- 1600. vele delen van ons land echter ondoenlijk om met een paard of pony het drukke verkeer in te gaan. Op de weg kunnen zich overigens gevaarlijke situaties voordoen, die vaak ook worden veroorzaakt door de overige verkeersdeelnemers. ONNODIG SPEKTAKEL We kennen ze wel, de automobilisten die het kennelijk leuk vinden om luid toeterend een paard te passeren of het dier rakelings voorbij te gaan. Niet beseft wordt dan welke reacties dit bij de ruiter en vooral zijn paard kunnen losmaken. Er zijn ook bromfietsers die onnodig spektakel veroorzaken om een paard van streek te maken. „Ja, als men eens wist wat er allemaal zou kunnen gebeuren, dan werd het denk ik niet gedaan", zegt een eigenaresse van een manege. Het op initiatief van de Stichting Recreatieruiter ingestelde ruiterbewijs blijkt goed te zijn aangeslagen. Dit document wordt, na een hiertoe afgelegd examen, uitgereikt aan ruiters die Beschikken over de meest elementaire kennis omtrent h^t paard zelf, het hoofdstel en het zadel en het omgaan met en het berijden van het paard. GROEIENDE BELANGSTELLING De paardenstapel in ons land omvat zo'n 250.000 dieren, variërend van de kleinste kinderpony, dravers, rij- en tuigpaarden tot het zware trekpaard. Gelukkig komen die dieren lang niet allemaal op de weg. Maar feit is wel dat het paardrijden voor louter ontspan ning jaarlijks toeneemt en dat die groeiende belangstelling voor de ruitersport en het ruitertoerisme niet aan de verkeersongevallenstatistieken is voorbijgegaan. OOK RUITERS MOETEN ZICH AAN VERKEERSREGELS HOUDEN Ook voor uiters gelden verkeersregels. Een ruiter is een volwaardig verkeers deelnemer met evenveel rechten en plichten als ieder ander. Volgens het Reglement Verkeersregels en Verkeers tekens (RVV) is hij een bestuurder. Bestuurders zijn immers alle wegge bruikers, behalve voetgangers. Niet in het minst van de ruiters wordt in de Nederlandse verkeerswetgeving een voortdurende oplettendheid en voorzichtigheid geeist. Het rechts houden, voorrang verlenen en richting aangeven zijn andere grondregels voor de tot het langzame verkeer gerekende ruiter. Een ruiter mag met zijn paard niet bspadc wegen, die uitsluitend voor het komen op voet- en fietspaden en op wegen, die uitsluitent snelverkeer zijn bestemd. VERLICHTING De Algemene Politieverordening in diverse gemeenten regelt dat een ruiter onder de 16 jaar niet zonder begeleiding van een volwassene op de openbare weg mag komen, jVerschei dene gemeentebesturen en beheerders van natuurgebieden stellen tegen woordig hun terreinen vaak alleen open voor ruiters, die in het bezit zijn van een ruiterbewijs. Een ruiter is verplicht om een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang licht te voeren. Is er sprake van een groep ruiters^ dan dient de eerste en de laatste ruiter voorzien te zijn van aan de stijgbeugels vast te maken lichten. Ook het dragen van reflectoren is nuttig. Van de andere (gemotoriseerde) verkeersdeelnemers mag worden ge vraagd dat ze niet lawaaierig langs ruiters rijden, ze niet te dicht passeren en ze niet in een bocht gaan inhalen. Op die manier draagt men er toe bij dat een ruiter zijn paard te allen tijde goed in de hand zal kunnen houden. VERKEERSVEILIGE TIPS Voor Veilig Verkeer Nederland vast dat het maken van een buit voor een ruiter en zijn paard gevaarlijke zaak behoeft te wordi de volgende verkeersveilige tips gaten worden gehouden: Neem de verkeersregels in Bedenk dat een ruiter of een gel van paarden en pony's behoort t( categorie „Langzaam verkeer". Rijd geconcentreerd: let op de het overige verkeer en het gedrag uw paard. Rijd altijd uiterst rechts rijbaan. Is er een ruiterpad, maal dan gebruik van. Op voet- en fietsp mag u met uw paard niet komen. Geef het veranderen van ric tijdig aan door uw hand uit te sti Wees oplettend bij het voorbij van geparkeerde voertuigen en obstakels. Met een paard ko manoeuvre meer tijd dan brom)fiets of in de auto. Steek voorzichtig een weg overt u zich met uw paard zo op dat u dé k naar beide zijden kunt overzien, onvoldoende uitzicht, stijg af, i het paard aan de hand en steek voo paard de weg over. Neem geen enkel risico oversteken van spoor wego vergal Zorg bij het rijden schemering en in het donker dj andere weggebruikers u tijdig ki zien door verlichting en reflecton voeren en door lichtgekleurde, o; lende kleding te dragen. Draag oii linkerarm of linkerbeen een daa speciaal in de handel zijnde lamp wit licht uitstraalt naar voren en licht naar achteren. Reflect kunnen aan de stijgbeugels wo bevestigd. - Voorkom het uitbreken paarden en pony's door vij afrasteringen, een goed sluitend hi voldoende voedsel in de wei. Enw stal betreftgoed hang- en sluitwe: goede staldiscipline. Op die mi! kunnen er geen, vaak ramp aflopende, paardenavonturen staan. MODESHOW VOOR BEJAARDEN Op woensdag 13 september organi seert Modehuis Meyer uit Alkmaar in het Open Huis een modeshow voor de Algemene Bejaardenbond en de Katholieke Bejaardenbond. Zes man nequins zullen U laten zien wat er de komende winter „in" is. De mode show begint om 2 uur. voedsel op in de vorm van melk en vlees, maar dit is een inefficiënte gang van zaken. De dierenarts C. L. van Limborgh heeft berekend, dat er ongeveer §0 miljoen ton per jaar aan voedsel naar de landbouwhuisdieren gaat, dat anders door de mens zou kunnen worden gebruikt. De hoeveelheid voor kleine huisdieren is hier een fractie van. Er zijn mensen geweest die hier reden in zangen om in ieder geval geen of minder huisdieren te gaan houden. Men zei wel „Feed a pet, starve a child" fwie een huisdier voert, laat een kina sterven). In feite worden in onze ontwikkelde samenleving slechts bepaalde delen van dieren - aangewend voor vleesconsumptie - voor menselijke voeding gebruikt. Redenen hiervan zijn o.m. de smaak, de verwerkbaar heid en de bestaande gewoonten. Zelfs al zou er een manier worden gevonden om het restant van de carcassen te distribueren in onderont wikkelde landen, dan zou dit restant in veel landen beschouwd worden als een vreemd en onacceptabel voedsel voor verschillende, complexe voe- dings-, culturele en religieuze redenen. Bovendien heeft Van Limborgh berekend, dat van de granen die wij naar de derde wereld zouden sturen, de helft verloren zou gaan, n.l. door te beschimmelen tiidens opslag, ten prooi te vallen aan mijt, Of door muizen, ratten, vogels en zelfs door gebruik als veevoer en zaaizaad. Goederen versturen is niet zo moeilijk (hoewel zeer duur), maar de distribu tie ervan in de ontwikkelingslanden zelf stuit op enorme problemen. Met voedselgiften lost men de problemen van distributie, organisatie, techniek, corruptie, enz. niet op. Een gevolg hiervan is, dat in de ontwikkelde landen een aanzienlijke kwantitiet vlees overblijft. Dit vlees is dan wel ongeschikt voor op tafel, maar toch een bron van hoogwaardige voeding voor huisdieren. Minder of geen honden, katten, knaagdieren, vogels of vissen houden, levert geen enkele reële bijdrage aan de oplossing van het wereldvoedsel- vraagstuk. Bron: Van Limborgh, C. L., „In hoeverre zijn honden, katten en landbouwhuisdieren voedselconcur- renten voor de mens? in Tijdschr. Diergeneeskunde, deel 103, afl. 5, 1978. Winterweefkursus op de Volkshoge school 't Oude Hof in Bergen N.H, bijscholingskursus voor weefdocenten en gevorderde weefsters. „Terug naar de basis" Weven met eenvoudige technieken op grote weefgetouwen, naar eigen ontwerp experimenteren met kleur, materiaal en strukturen. Het ontwerpen van streep- en ruitmotieven die daarna op het weefgetouw kunnen worden verwe zenlijkt. De kursus van 15 lesdagen is verdeeld in 3 delen, die samen een geheel vormen, waarbij ieder onderdeel steeds begint met het maken van een ontwerp. eerste deel: ontwerpen, schilderen en weven van strepen op een gekleurde stof of een ripsschering; -tweede deel: ontwerpen, schilderen en weven van grote of kleine ruiten; -derde deel: experimenteren met strepen en ruiten in verschillende strukturen, d oor kom bi naties van een plat en een rips weefsel, door het gebruiken van dikke en dunne draden, of door te werken met verschillende materialen. Doordat in de kursus iedereen hiermee bezig is, kan deze krusus een grote inspiratiebron worden voor het onderzoeken van kleuren, materialen en de mogelijkheden met een eenvoudige techniek. De kursus wordt gegeven op 15 donderdagen van 's morgens 9.30 tot 's middags 17.30 uur met 1 uur middagpauze. De data zijn in 1978 5, 12, 19, 2616, 23, 30 november, 14 december, in 1979: 11, 18, 25 januari, 1 en 8 februari. Weefdocente Abeltje v.d.Wal. Kleurenleer en ontwerpen: Lense Elzinga. Kosten f 400.-, exklusief materiaal kosten. Voor deze kursus kan men zich schriftelijk opgeven bij De Volkshoge school 't Oude Hof postbus 94, 1860 AB Bergen (t.a.v. Ciske Quant). Bij de opgave graag vermelden wat u eerder op het gebied van weven of met textiel gedaan hebt. BANDWEVEN EN PRIMITIEF WEVEN In het weefatelier van Abeltje A. v.d.Wal, Die 2, Bergen N.H. Deze winter 2 bandweefkursussen, een kursus op dinsdagochtend van 9.30-11.30 uur: een kursus op dinsdagavond van 19.30:21.30 uur. Beide kursussen beginnen op dinsdag 3 oktober 1978 tót én met dinsdag 19 decepiber (5 december vervalt). Kursuskosten voor 10 lessen van 2 uur f 150.-, exklusief materiaal. Mjygpmum- aantal deelnemers per kursus: 6. Bij voldoende belangstelling is het mogelijk om de kursussen in 1979 te vervolgen. De bedoeling van de kursussen is om via het banaweven op de bandweef kam de interesse en belangstelling te wekken voor allerlei primitieve weef technieken en weeftoestelletjes, die met weinig kosten zelf te maken zijn. De kursussen zijn zó opgezet dat ze ook goede bijscholing geven aan diegenen die werkzaam zijn in de therapie of textiel doceren op scholen. Men kan zich schriftelijk opgeven met vermelding van enkele persoonlijke gegevens als: heb belangstelling voor textiel, heb eerder geweven, wil dit toepassen in m'n werk, of heb belangstelling voor andere volkeren en kuituren. Opgeven bij A.A. v.d.Wal, Die 2, 1862 HW Bergen N.H. (tel. 02208-4166). Twee leerlingen van de Van Swieten- school voor middelbaar tuinbouwonder- wijs in Frederiksoord (Dr) vertegenwoor digen Nederland deze week in de Portu gese hoofdstad Lissabon op de "Con cours Jeunesse", een internationale ver- keerswedstrijd voor bromfietsende scho lieren van 16 en 17 jaar. Elf landen heb ben ervoor ingeschreven. Deze jaarlijkse manifestatie, waartoe Veilig Verkeer Nederland enkele jaren geleden mede het initiatief nam, wordt georganiseerd door de Prévention Rou- tière Internationale. I - r - •Vx s&s y* .sj s^>;s In 1977 is de invoer van fietsen in de Duitse Bondsrepubliek in waarde met 105,5 miljoen toegenomen tot een totale waarde van 388,2 miljoen D.M. Het belangrijkste deel van deze invoer was afkomstig uit Nederland. In dezelfde periode steeg de uitvoer van Duitse fietsen met 59 miljoen tot een totaalwaarde van 401,3 miljoen D.M. Het exportoverschot dat in 1976 nog 59,6 miljoen bedroeg, liep terug tot 13 miljoen D.M. De renaissance die het fietsen op het ogenblik beleeft, is voor een belangrijk deel terug te voeren tot het gezondheidsmotief. Te weinig lichaams -beweging en teveel eten vormen wezenlijke oorzaken van hart- èn bloedvatenziekten. De mens is nature zo gebouwd dat hij zichi bewegen om in conditie te km blijven. De Duitse artensverem Hartmannbund pleitte daarom onl voor het groene recept". Beter allerlei medicamenten die misse i wel gevolgen bestrijden, maar nie oorzaak van allerlei kwalen wegnei is meer beweging nemen en wel in bijzonder door te gaan fietsen, eenvoudige, goedkope en doéltre! de methode, ook voor mensen met „kantoorhart". Wie precies wih hoe je het best voor je gezonü fietst, vindt informatie hierover ii boekje Fit door Fietsen dat i overmaking van f 8,20 op postgiro ening nr. 234567 kan wo aangevraagd bij de stichting: fiets Amsterdam. Hierin zijn naast uits ken van artsen en vele praktische ook verschillende wetenschap? onderzochte trimprogramma's opg men. Veel mensen wensen zich te verpi aan de binnen-meren met hun gezel) ongevaarlijke strandjes. Een veel daar uitgevoerde liefheb is het plank-zeilen of wind-surfenJ snel aan populariteit winnende vergt een groot concentratie-verwis en evenveel gevoel. Toch is het schande wanneer er iets verkeerdl Grote hilariteit bij de omstai wanneer één van de zeilers t buiteling in het water maakt. Langs de strandjes zien we dan vaak mensen staan, die dit gebeuren op een foto willen vastleg Voor hen hier enkele tips. Het beste is te fotograferen tele-lens. Wanneer men over L kleinbeeldcamera beschikt, is zogenaamde 20 cm lens misschiet de beste om mee te beginnen. Bij de eenvoudigste camera's kan: gebruik maken van de tele-instellji die men vindt bijvoorbeeld bij1 Kodak Tele-Instamatic camera's. Snelle bewegingen en lange 1«! leiden gemakkelijk tot beweg onscherpte. Deze kan voorko: worden wanneer we gebruik makel korte sluitertijden. Bijvoorbeeld to' dan 1/250 seconde. Om 1 sluitertijd, of zelfs nog beter kortere te gebruiken, zal de fotogrë snel naar een gevoelige film nW' grijpen. Voor wat betreft de kleurenneg! film kan hij zeer goed uit de voeten een Kodacolor 400-film, welke normaal, zonnig weer al sluitertijden van 1/1000 seconde diafragma f/8 toelaat. Voor liefhebbers bestaat er de Kr Ektachrome 200 film, welke o: dezelfde omstandigheden een sin tiid van 1/500 seconde mosreliikn» Voc dan

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1978 | | pagina 14