keeman THERESIENMESSE van Jos. Haydn 15.000ste gast in jeugdherberg Egmond- Binnen Tuinfeest in de W illibrordusstichting ncialdsLerkinst SI „NIEUW LEVEN" - HEILOO op dinsdag 3 oktober 1978, aanvang 20 uur, in de Moeder Godskerk, Holleweg, Heiloo. Gloria van A. Vivaldi Cantate no. 11 van Joh. Seb. Bach Familie V. ergert zich groen en geel aan nieuwe kleuren-TV... Met een Abonne ment op Rechts- hulp staat u sterk. I I I I I I mLtm ïss BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HEIL00 HULP BIJ BESTRIJDING IEPEZIEKTE NOODZAKELIJK PEN ORGANISEERT "DOE-HET-ZELF-CURSUS" C0NSUMENTWIL BEGELEIDING EN ADVIES IN VERZEKERINGSZAKEN MICROCOMPUTER: MODEVERSCHIJNSEL OF TECHNISCH VERNUFT? SOMBRERO'S b.g.v. het 50-jarig toonkunstenaarschap van Ere-dirigent Piet Groot Solisten: Jorine Samson - sopraan Catherina Patriasz - alt Rob Sturkenboom - tenor Cor Niessen - bas Orkest: Het Nederlands Bachorkest Koor: „Nieuw Leven" Dirigenten: Piet Groot en Piet de Reuver FIETSROUTEBESCHRIJVINGEN V00RHEELNEDERLAND OMZET FIETSENHANDEL STEEG IN 1977 MET ACHT PROCENT 0P DE FIETS DOOR GELDERLAND IN OVERIJSSEL OPLEIDING RECREATIE-FIETSLEIDER RAI MOTORWEEKEND'79 in Januari Voorverkoop: Mevr. Zuiderduin, Heerenweg 120, Heiloo, tel. 072-331172 De heer Burgering, Stationsweg 35, Heiloo, tel. 072-331198 Mevr. Zegers, De Blomhof 14, Heiloo, tel. 072-331096 TOEGANGSPRIJS: f 10.— per persoon; houders van een CJP f 7.50 p. persoon. Wonir Stuurt u mij omgaand alle informatie over Abonnement op Rechtshulp I Naam - Straat Plaats I w I Ru; 9 F 1 I I 9 —I of HEILOO B.V. Hei UITKIJKPOST 27 SEPTEMBER]jllKUKPO Afgelopen vrijdagavond vond in de jeugdherberg Klein Rinnegom in Egmond-Binnen een opmerkelijke gebeurtenis plaats. Voor het eerst sinds deze jeugdherberg draait (1968) is het bezoekersaantal de 15.000 overschreden. Reden om op deze avond de negenjarige Clay Biseswar uit Heerhugowaard, leerling van de Christelijke Basisschool „Kompas" uit Heer hugo waard, als 15.000ste bezoe ker even naar voren te halen. Clay Biseswar kreeg uit handen van de beheerder van de jeugdherberg, de heer Romeijn, een prachtig boek aangeboden: „Luchtatlas". De leerlin gen, die met Clay op dat moment in de jeugdherberg verbleven, kregen ter herinnering een leuk geaenktegeltje aangeboden Koffie, chocomel en gebak maakten van deze gebeurtenis een feestelijk geheeL Dat dit jaar nu al kan worden gesproken van een record aantal gasten in de jeugdherberg, dankt zijn oorzaak aan het feit dat 3$hn Rinnegom ondergaan. Klein eemm uitbreiding heeft In *É373 bleek dat de jeugdherberg te klein werd. In dat jaar konden 12.000 gasten worden geno teerd, maar eigenlijk was dit al te veel. Toen al kwamen de plannen op tafel om de jeugdherberg uit te breiden met enkele zalen, maar helaas pas vorig jaar kon begonnen worden met de realisering van deze plannen. Ondanks dat de jeugdherberg in de eerste twee maanden van dit jaar door de verbouwing geen gasten kon herber gen, is het effekt van de uitbreiding, waardoor meerdere groepen tegelijk kunnen komen, nu reeds merkbaar eworden. U al de 15.000ste gast. Dit houdt in - met nog enkele maanden voor de boeg - dat het totaal aantal gasten in 1978 nog verder zal oplopen. En dit betekent ook dat volgend jaar het nu nog te vestigen rekord ongetwijfeld weer zal worden verbeterd. N 'TV' Afgelopen zaterdagmiddag werd van 1 - 5 uur een tuinfeest georganiseerd in de foyer en terrein ervoor, van de Willibrordusstichting. Deze middag werd verzorgd door het U.V.V. (Unie van Vrijwilligers.) De stemming zat er van het begin gelijk in. St. Caecilia en haar minirettes openden het feest en wisten gelijk de juiste toon te treffen. Het terrein zag er feestelijk uit (en rook lekker) met de verschillende stalletjes. Er werden pannekoeken gebakken, er was een gebakkraam, doelschieten, een kegelbaan, een woordenspel, een rollerbaan, ballengooien, vissen, het was een feestelijk gezicht, er stond een klein orgeltje van Co Frederiks dat hij zelf gebouwd had. En binnen werd muziek gemaakt door de heer en mevr. Gibbels, piano en accordeon. Verder /waren er nog ambachtelijke kramen waar werd geweven, gespon nen, silhouetten geknipt en iedereen mocht meedoen. De verschillende onderdelen werden aan elkaar gepraat door twee leuke clowntjes. Dat dit feest mogelijk was kwam door de enorme inzet van het U.V.V. Financieel gesteund door de U.V.V. Alkmaar, Bergen en Schoorl en de directie van St. Willibrord. 's Ochtends waren al 25 mensen aan het werk qm alles voor te bereiden, 's middags kwamen er nog zo'n 40 bij om te zorgen dat alles op rolletjes liep. De vrijwilligers bezoeken regelmatig mensen die weinig of geen bezoek krijgen of gaan eens een middagje met iemand rijden of wandelen. Vorig jaar begon men met een bustocht, maar dit jaar wilde men wel eens wat anders doen. De heer 't Hoen, hoof4 maatschappelijk werk zei dat de vrijwilligers maar met ideeën moesteM^men dat leidde tot dit grote tuinfeest. Het U.V.V. heeft toch nog dringend behoefte aan wat helpende handen, om eens een praatje nier of daar te gaan maken, naar de bibliotheek te gaan, eens een kopje koffie te gaan drinken. Kortom al het werk waar het verplegend personeel geen tijd voor heeft. Er is o.a. dringend behoefte aan een man die eenmaal per week het biljarten wil begeleiden. Iedereen van 18 tot 80 jaar is van harte welkom. Het is dankbaar wérk! U kunt zich aanmelden bij mevr. E. de Vries, p/a Wülibrordus Stichting tel. 330844 toestel 356, b.g.g. toestel 351. Elke woensdag is ze daar de gehele dag te bereiken. De feestmiddag werd besloten met Volksdansen een demonstratie groep „Hora" uit Heer hugo waard gaf verschillende demonstraties^ Toen mocht het publiek mee gaan doen, misschien eerst nog wat verlegen, maar al gauw had iedereen die maar even kon de voetjes van de vloer. Iemand van de Horagroep „deed een paar passen voor en iedereen volgde weldra". Degenen die niet dansten keken met plezier naar het kleurige en feestelijke aanzicht dat het plein bood. Een bijzonder woord van dank aan de verschillende U.V.V.'s is hier best op z'n plaals. VS ELDERS GEBOREN: Hilde M. d.v. Rein J. Zoeter en Harmina Veenstra; Timothy., z,v, Robert Dijkstra én Hilde Spaan; Paul, z.v. Hendrik W. den Duijn en Willy Graas; Rick, z.v. Cornelis G. Bakker en Maria G. Heijne. ONDERTROUWD: Eddy C. L. Bos en Linda J. M. Stroosnijder. GETROUWD: Willem Roos en Emma J. Rijff: Antonius M. Schuit en Emerentia M. Meijering; Gijsbertus M. Robert en Johanna L. E. G. Krom. Iepen komen in Noord-Holland veel voor. Het zijn prachtige bomen met een grote waarde voor het landschap. Helaas echter worden ze bedreigd door de zgn. iepeziekte. Deze ziekte komt sinds 1930 in Nederland voor en richtte in de dertiger jaren een ware "slachting" aan onder de iepen. Nu vormt ze opnieuw een bedreiging voor de iepebeplantingen, vooral nu er een nieuwe, veel agressievere, vorm van de ziekte bestaat. Het is nu zaak dat zo weinig mogelijk iepen worden aangetast. De ziekte moet daarom geen kans krijgen zich te verspreiden. Hiervoor is de medewerking vereist van iedereen die iepen in beheer of eigendom heeft. Iepen zijn te herkennen aan de bladeren, waarvan de onderkant aan weerszijden van de nerf ongelijk is. Bloeien doet de iep vroeg in het voorjaar en men ziet dan twee rijen rode poederkwastjes aan weers zijden van de takken. De zaden zijn wit-doorzichtig, plat, rond en ongeveer 1 cm groot. Of de boom ziek i$ kan men zien aan het verdorren van de bladeren in de hele of een gedeelte van de kroon. Kenmerkend zijn de "vaan tjes". Dat zijn kale, gekromde takken met een paar verdorde blaadjes. Wanneer men een aangetaste tak doorsnijdt ziet men een kring van donkerbruine stippen in het hout. Zijn deze donkerbruine verkleurin gen op de stam te zien als een stuk schors verwijderd is, dan kan men er gerust vanuit gaan dat de hele boom ziek is. Schimmel De ziekte wordt veroorzaakt door een schimmel, die de houtvaten van de boom verstopt. Gebeurt dit bij veel vaten, dan gaat de tak of de hele boom dood. Hoe die schimmel er in komt? Wel, daar is de iepespintkever verantwoordelijk voor. Echter, wanneer de bomen dicht op elkaar staan, bijvoorbeeld in een haag, is het ook mogelijk dat de ziekte via het kontakt tussen de wortels wordt doorgegeven. De vrouwelijke kever legt haar eieren onder de bast van een dode of kwijnende iepestam, maar benut voor dit doel ook wel ongeschilde openhaardblokken van iepehout. De verpopte jonge kevers leven eerst van net levende hout van de vv* -v-- broedboom. Ze graven tussen bast en hout een heel netwerk van gangen, dat goed zichtbaar is als er een stuk bast wordt afgehaald. In de stam zijn dan vele uitvlieggaten te zien en je zou denken dat er met hagel op de~ boom geschoten was. In de oksels van takken van levende bomen vreten de kevers zich vervolgens dik en rond. Maar voordat het zover is hebben ze hun kwalijke daad al gepleegd, het vespreiden van schimmel in gezonde bomen. Overigens komt de ziekte alleen bij de iep voor, andere bomen lopen geen gevaar. De bestrijding De bestrijding van de ziekte bestaat voor een belangrijk deel uit het opruimen van dood en kwijnend hout, dat als broedplaats zou kunnen dienen. Dus geen stukken als brandhout laten liggen met de bast er nog aan. Vooral de bast moet vernietigd worden, omdat daaronder de eitjes gelegd worden. Vaak gebeurt dat door de hele boom te verbranden, maar bij dikke stammen kan eventueel alleen de bast verwijderd en verbrahd wor den. Wanneer u vermoedt, dat een van uw bomen iepezziek is of een keverhaard is, dan kunt u de plantsoenendienst van uw gemeente waarschuwen. Deze vertelt u dan, indien de boom aangetast is, wat de te nemen maatregelen zijru Het staatsbosbeheer subsidieert 100 pCt. van de opruimingswerkzaam heden bij partikulieren. Daarnaast subsidieert het ook voor 80 pCt. de herplant bij particulieren buiten de bebouwde kom. U kunt inlichtingen hierover krijgen door een briefje te sturen aan: Staatsbosbeheer, Klein Heiligland 84, te Haarlem. In dit najaar en komende voorjaar organiseert het PEN in zijn kantoren te Alkmaar, Amstelveen, Bussum en Hoorn voor de afnemers een doe-het-zelf-cursus. De eerste van deze cusussen worden in de maand Oktober gehouden in Alk maar. In februari volgt Bussum en in maart Amstelveen. Steeds meer mensen verrichten zelf kleine reparaties aan snoeren, stekkers en schakelaars of hangen lampen op. Het PEN wil door deze cursus enige kennis en handvaardigheid bij brengen op het gebied van eenvoudige reparaties en hoopt daardoor te bereiken dat ze in het vervolg veilig en verantwoord gebeuren. Het op de juiste wijze aansnijden van rubber- en vinylsnoeren en het veilig bevestigen van snoeren aan stekkers, lamphouders e.d. wordt op deze cursus geleerd. Er wordt ook duidelijk gemaakt hoe een lamp moet worden opgehangen. Voorts wordt er geoefend in het vervangen van de meest voorkomende typen lichtschakelaars en stopcontacten. In iedere les wordt een stukje theorie behandeld en krijgen de cursisten via dia-series informatie over de opwekking en distributie van elektriciteit en over veiligheids maatregelen in huis. De meterkast, de aardlekschakelaar en de toepassingen van elektriciteit in keuken en badkamer nemen daarbij een belangrijke plaats in. In het kader van deze cursus wordt er ook op gewezen wanneer en waarom het verstandig is de doe-het-zelf-aktiviteiten te beperken en een erkende installateur in te schakelen. Men kan zich voor deelneming aanmelden bij de genoemde distriks- kantoren of bij het hoofdkantoor in Bloemen daal (afd. Voorlichting, telefoon 023-2&8221, toestel 2377 of 2346). Niet minder dan 84 pCt. van de consumenten zegt behoefte te hebben aan advies en begeleiding in verzekeringszaken; 56 pCt. zegt hieraan in sterke mate en 26 pCt. zegt hieraan in lichte mate behoefte te hebben. Dit blijkt uit de antwoorden op vragen, die door het Bureau Lagendijk-Opinieonderzoek zijn voorgelegd aan een representatieve groep van 700 Nederlanders in opdracht van de Nederlandse Vereniging van Assurantieadviseurs NVA, de organisatie van makelaars in assurantiën en andere onafhanke lijke tussenpersonen. Het onderbrengen van alle verzeke ringen bij één en hetzelfde assurantiebemid delingskantoor vindt bijna 60 pCt.van de onder vraagden zeker een goede gedachte en 17 pet. vindt dit enigszins een goede gedachte. De NV A-assurantieadviseurs zijn sinds enige tijd herkenbaar aan een beeldmerk, dat een paraplu voor stelt. Op de vraag "Als u dit embleem ziet, waar gaan dan in eerste instantie uw gedachten naar uit? zei 10 pCt. er geen raad mee te weten; 14 pCt. noemde maat schappelijk werk, 8 pCt. dacht aan luchtvaart, 8 pCt. aan brand preventie en 7 pCt. aan nachtveilig heidsdiensten, maar 53 pCt. noemde verzekeringen Heerenweg 203 - HEILOO Voor al uw handwerken. De tijd dat de transistor zorgde voor een technologische revolutie ligt nog niet zo ver achter ons. En wéér worden we geconfronteerd met een stukje technisch vernuft: de micro computer. Onderzoekingen hebben aangetoond dat binnen enkele jaren de microcomputer in vrijwel elke toepassing van de elektronica zal zijn opgenomen. Wat betekent dit voor de industriële technicus? Een omschakeling van zijn denk- en handelwijze, voort vloeiende uit aanpassing van zijn kennis. De conventionele eiektronenbuis heeft 10-tallen jaren in een beperkt toepassingsgebied gefunktioneerd voordat de halfgeleider met een veel grotere range haar intree deed. En vandaag staan we middenin een ontwikkeling zonder weerga: de micro-elektronica, waarvan de toe- assingen bijkans onbegrensd lijken, ie aanpassing van kennis is dan ook nu meer dan ooit noodzakelijk. Het gaat er om te kunnen bijblijven in deze technische 'stroomversnel ling'. Bijblijven door middel van korte, doelgerichte en praktische Cursussen, ontwikkeld juist voor de industriële technici. Binnen enkele weken starten daarom in het gehele land opnieuw de NTS-prakt ij Weergangen Micro computers. De leergang bestaat uit drie cursussen, te weten 1. Microprocessors en Micro computers, 2. Microcomputer, in terfaces en periferie en 3. Micro computer-programmatuur. Voor ieder die uit beroepsinteresse, dan wel vanuit hobbysfeer de werking én toepassing van micro computers in korte tijd grondig wil leren kennen, is deze leergang de aangewezen weg. De cursussen duren elk drie maanden met wekelijks een les van drie uur in een van de 15 cursusplaatsen. Tijdens de lessen werkt elke deelnemer met een microcomputertrainer en randappa ratuur. Hierdoor wordt niet alleen inzicht in de werking en toepassing verkregen, maar tevens vaardigheid in het omgaan met de apparatuur. Uiteraard is ook de benodigde systeemsoftware in het practicum aanwezig. Bevoegde docenten die hun kennis deels in de moderne bedrijfspraktijk hebben opgedaan, begeleiden de deelnemers en stimuleren hun zelf wer zaam heidN a afloop van elke cursus ontvangen de deelnemers een verklaring. Zij kunnen de leergang afsluiten met een examen dat onder toezicht staat van een rijksgecommitteerde: de stichting NTS is namelijk erkend door de minister van onderwijs en wetenschappen. Uitgebreide informatie wordt op aanvraag toegezonden door de Stichting Nederlandse Technische School, Jacob Marisstraat 61, 1058 HX Amsterdam, telefoon (020) 157222. De Keurslagers brengen iedere 14 dagen een aparte vleeslekkernij onder de naam "Keurslager Specials". De bedoeling is uiteraard om de huisvrouw tussen de gebruikelijke runderlappen en karbonaadjes eens iets "anders dan anders' te bieden. "Verandereing van spijs doet eten" In het kader van deze specialserie worden van tijd tot tijd gloednieuwe vleescreaties gebracht, die door een inventieve Keurslager zijn uitgevon den. In mei was het Keurslager- medaillon, een sneetje varkensfilet, gevuld met een heerlijke tuinkruiden crème. Het sukses hiervan deed zoeken naar een variant, nu in hoofdzaak van rundvlees. Na veel proefnemingen onstond als nieuwe Keuslager-spedial de SOMBRERO. Deze ziet er inderdaad uit als een hoed. Tussen twee lagen gemalen mager vlees zit een bolletje verrukke lijke pusztacrème. Zeer lóruidig, zeer pittig, exotisch lekker. De Sombrero's worden 2x4 minuten op kalm vuur bruin gebakken. Het hoeft niet geheel gaar te zijn. De jus wordt afgeblust met iets water en over de Sombrero gestort. Op het bord aangesneden vermengt de gesmolten Eusztacrème zich met het vlees en de raadjus tot een verrukkelijke smaak- kombinatie. Het smaakt heerlijk bij alle soorten groente. Ook barbecue liefhebbers kunnen het boven een vuurtje roosteren. Ze leggen dan eerst een bakje van alufolie op het rooster om eventueel uitlopende crème op te vangen. Met de Sombrero wil de Keurslager opnieuw bewijzen méér te zijn dan een gewone slager. Hij is er steeds op uit zijn klanten te verrassen met iets aparts voor niet te veel geld. Sombrero's zijn vanaf 20 augustus bij alle Keurslagers verkrijgbaar. I JUBILEUMCONCERT Je beg iger exP. dan St?)! In alle delen van ons land kunnen fietstochten worden gemaakt. Neder land kan letterlijk op de fiets worden ontdekt en dat wordt dan ook door steeds meer mensen gedaan. Wie over 25 fietsroutebeschrijvingen in vele delen van Nederland wil beschikken, kan deze, verzameld in een mapje, in bezit krijgen dooO.- over te maken op postgirorekening nr. 234567 van de stichting: fiets! in Amsterdam, onder vermelding van bestelcode NL. Elk van deze fietsrondritten heeft een lengte van gemiddeld 30 tot 40 kilometer, zoveel mogelijk over fietspaden en andere voor fietsers geschikte wegen. Iedere routebeschrijving is bovendien voorzien van een gedetailleerd route kaartje en toeristische informatie Dit mapje biedt de mogelijkheid om in de meest uiteenlopende delen van ons land eens een ontdekkingstocht op de fiets te maken. Uit een onderzoek van het Econo mische Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf blijkt dat de fietsenhandel in Nederland in 1977 gemiddeld een omzetstijging in geld van acht procent boekte in vergelijking met, het voorafgaande jaar. 76 Procent van de handelaren had een hogere omzet; bij 22 procent bedroeg de stijging meer dan vijftien procent. Gezien de nog steeds groeiende belangstelling voor fietstoerisme heb ben de Streek V.V.V.'s van Gelderland en Overijssel een gemeensch,ppelijke actie ontwikkeld in samenwerking met 64 fietsverhuurders. Het is daardoor mogelijk om in een of andere plaats in Gelderland of Overijssel een fiets te huren en die huurfiets in een andere plaats in een van deze provincies weer in te leveren, zodat het niet noodzakelijk is dat U altijd weer naar de plaats van uitgang terugkeert. U kunt dus gemakkelijk een meerdaagse twee-provinciën-fietstocht maken. De huurtarieven bedragen f 5.- per dag en f 25.- per week; voor een tandem f 15.- per dag en f 60.- per week. Voor groepen en voor gezinnen bestaan reductiemogelijkheden. In het a.s. najaar zal door de Nederlandse Rijwiel Toer Unie een opleiding met diploma worden georga niseerd tot recreatie-f ietsleider. Door het groeiende aantal recreatieve fiets-evenementen dat georganiseerd wordt, blijkt de vraag naar deze deskundigen steeds groter te worden. De opleiding omvat zeventig lesuren en een stage van minimaal vijfentwintig uur. Inlichtingen hierover bij het bondsburo van de N.R.T.U., Am- bachtsherenlaan 1162 in Zoetermeer. Het RAI Motorweekend, de twee jaarlijkse tentoonstelling van motor fietsen, -onderdelen en -accessoires in Amsterdam, zal in 1979 van donder dag 18 tot en met zondag 21 januari worden gehouden. Tot nu toe was het gebruikelijk dat deze manifestatie in maart plaats vond. Overweging voor de organisatoren om dit belangrijke nationale motorgebeuren nu in januari te organiseren is dat de motorsport kalender steeds vroeger in het voorjaar start. Door de vervroegde datum van de tentoonstelling zijn de motor enthousiasten beter in de gelegenheid vóór het begin van het wedstrijd- en toerseizoen het nieuwste materiaal te kiezen. Evenals voorgaande jaren zullen op het RAI Motorweekend 79 niet alleen motorfietsen van fabrikanten uit de gehele wereld te zien zijn, maar zullen er tevens weer bijzondere evenemen ten en prestaties plaatsvinden. Voor de komende tentoonstelling staat o.a. een Indoor Trial demonstratie op het programma. Daarnaast worden weder om, in samenwerking met Shell, de nationale sleutelwedstrijden (om de gouden steeksleutel) o.l.v. Peter Knegjes gehouden en de verkiezing van Koning Zelfbouw. Op het RAI Motorweekend 77 exposeerden 75 firma's. De tentoon stelling trok 75.060 bezoekers. Dit cijfer bevestigt de toenemende popu lariteit van de motorfiets in Neder land. In 1975 werd de expositie door 55,566 bezoekers bezocht. Voor het RAI Motorweekend 79 is de Amstelhal van de RAI gereserveerd. :de dag :orde d< Tot zij [fïistievi I vyan de Siering let na hh| 'van ee |oo-0c |er. •Gevra iiing i o. Gevraag MEDEV de vrije feL 07 té koo teak e maten diep, Tel 07! |JLP ochtenc woensd ©r33: De heer J. erft samen met z'n drie broers een verzameling antiek, maar bij de ver deling dreigt hij knap benadeeld te worden De heer R. maant zijn huisbaas nu al maanden om een aantal hoognodige reparaties te verrichten en krijgt als antwoord een huurverhoging gepresenteerd De heer E. krijgt in Duitsland een aanrijding buiten zijn schuld, maar wordt door de Duitse justitie toch strafrechtelijk vervolgd Mejuffrouw H. krijgt zomaar even ontslag aangezegd omdat haar nieuwe chef zonodig moet 'reorganiseren' Mevrouw A. kocht een bontmantel met bontr waarborg. Als de bontmantel al gauw toch verkleurt, stelt de winkelier 'dat mevrouw natuurlijk nooit met de bontmantel in de zon had mogen lopen' voor alj kyens s linfepol De Hof fooii 07 &vraa£ GE Hl Ene He Sta Trompenburg 37. Heiloo tel. 072-334719 S* Z

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1978 | | pagina 8