vlotmon 30 MAAL KINDERZEGELACTIE - - makelaardij S Atletiek is meer dan alleen maar lopen SPORT en SPEL Damesmode van Unique En herenkleding van Otto van Verwelkomen u En Showen u het Toonbeeld van mode UITKIJKPOST Voor aan- en verkoop of taxatie vanjuw woning WIJNVERBRUIK IN NEDERLAND (INCLUSIEF SHERRY EN PORT) STIJGT NOG STEEDS HERGEBRUIK OUD PAPIER? Hf LAAT KINDEREN VEILIG FIETSEN KINDERBOEKENWEEK^ "DOOR HET KIND - VOOR HET KIND" Wat is atletiek? Helaas zijn er nog veel mensen die denken dat atletiek alleen maar hardlopen is, en dat is natuurlijk niet waar. Wij zijn bij Jolanda Silver op bezoek geweest om te proberen U, met haar, een duidelijk beeld te geven wat het dan wel is. Het woord atletiek komt van het Griekse woord Athlètès wat, „Naakt" betekent, wat heeft dat er nu mee te maken dankt u misschien. Vroeger was sport alleen voor mannen, vrouwen mochten wel komen kijken, maar meedoen, ho maar. Toch was er in die tijd een vrouw die bij het zien van al die hardlopende mannen een onbedwingbare kriebel in haar benen kreeg, ze zou zelf ook best eens een sprintje willen trekken, maar dat mocht natuurlijk niet. Goede raad was duur, maar als zij zich nu eens als man verkleedde en dan stiekum meeliep. Zo gedacht, zo gedaan. Een kap over de blonde lokken en broekje aan en gewoon aan de start verschijnen. Nauwelijks had het startsein geklon ken en daar ging ze en wel zo goed, dat ze weldra de leiding nam, maar toen sloeg het noodlot toe, de wind en de grote snelheid rukten het kapje van haar hoofd en haar blonde haren wapperden in de wind. Konsternatie alom, een vrouwdat kan niet. Toen de mannen wat van de schrik bekomen waren, besloten ze dat dit niet kon, een vrouw stel je voor, dan in het vervolg maar allemaal naakt op de baan en ook geen vrouwelijke toeschouwersmeer.Eigen Schuld U moet ook maar eens opletten, op oude Griekse afbeeldingen ziet men de mannen altijd naakt afgebeeld. Nu weet U hoe dat komt. Maar alle gekheid op een stokje, atletiek is uiteindelijk een serieuze zaak. Buiten de loopnummers, hadden de Grieken nog verspringen, speerwerpen en discuswerpen. Beroemd is ook nog altijd de marathon, met de vreemde afstand van 42 km. en 195 m. Deze afstand komt door het volgende. Een boodschapper moest de uitslag van de slag bij Marathon in Athene gaan melden, hij wist niet hoe snel hij dit moest doen, hij liep wat hij lopen kon, kwam uitgeput in Athene aan, vertelde van de overwinning en zakte dood in elkaar. Later heeft men deze afstand aangehouden als de beroemde marathonloop. Het is zelfs mogelijk om U vanuit Nederland op te geven voor de originele tocht van Marathon naar Athene. De woorden Pentatlon (vijfkamp) en Declatlon (tienkamp) zijn ook uit het Grieks afkomstig. Natuurlijk heeft men in de loop der jaren de moeilijkheidsfactor van de verschillende onderdelen omhoog gebracht. Vandaag de dag onderscheidt men in de atletiek de vijfkamp voor dames en de tienkamp voor heren. Om bij de dames te blijven een vijfkamp ziet er als volgt uit: 1. 100 m. horden; 2. kogelstoten; 3. hoogspringen; 4. verspringen; 5. 800 m. hardlopen. Het verschil met gewoon atletiek is dat er nog meer onderdelen bevat o.a. Wij vroegen aan Jolanda Silver of nu iedereen atletiek kan beoefenen; „Het is een sport voor iedereen en je kan er al jong mee beginnen, zo met een jaar of acnt. Vooral deze jongsten zijn soms zeer fanatiek. Wil men echter bij de top behoren? dan wordt het toch wel een combinatie van talent en training" zei Jolanda. Deze groep senioren begint bij 18 jaar en wordt onderverdeeld in A. B. C. en D. Men begint onderop en kan door zijn prestatie's hoger opkomen. Jolanda traint ongeveer 5 avonden per week en dan zo 2 uur per avond, 's Zomers traint zij 2 avonden met Rein Knol de andere drie avonden, alleen of met z'n tweeën. Ze was vol lof over de accomodatie van Trias. „Dit is werkelijk uniek, je kunt er altijd trainen". De naam Trias komt voort uit de fusie van Doves, Olympus en A..V.A.(Atle tiek Vereniging Alkmaar) die in 1965 plaatsvond. Hoe komt men nu te weten waar wedstrijden gehouden worden? Dit staat allemaal in het blad A.W. (Atletiek Wereld), heeft men belang stelling voor een bepaalde wedstrijd dan schrijft men daarop in. De wedstrijd secretaris van Trias regelt het dan verder. Per wedstrijd betaalt men een klein bedrag. Reiskosten, kleding en schoenen zijn voor eigen rekening. Wat is competitie? Op bepaalde nummers in de eerste- klasse worden wel meer mensen van dezelfde club ingezet en per prestatie worden dan punten gegeven. En hoewel atletiek een individuele sport is, wordt het dan ineens een teamsport met elkaar wil je het hoogste aantal punten halen. Het is vaak dc enige keer dat de hele competitieploeg bij elkaar is en dat werkt erg stimulerend. Het is fijn voor Jolanda Silver dat zij niet in de tijd van de Grieken leefde, maar nu ongestoord haar tweede plaats in het Nederlandse kampioen schap Pentatlon (vijf kamp) heeft kunnen halen. Zij is pas 21 jaar en wij zullen in de toekomst ongetwijfeld meer van haar horen. speerwerpen, en discuswerpen. Bij de heren is er dan nog het polsstokhoog- springen; steapleschase en snelwande- len. |p VIs V Yolanda Silver: Veelzijdig atletiektalent Naam/Instelling Adres Plaats TeL Zijn in principe gei'nterresseerd in het gebruik van kringlooppapier. Wij willen graag meer informatie over hoeveelheid/prijs,maat en gram gewicht Datum; Handtekening: Reactie graag voor 24 oktober 1978 aan de Uitkijkpost. I BRIDGEN LEREN Er zijn in Heiloo nog mensen, die graag bridgen zouden willen leren; wij weten dit o.a. doordat we meerdere keren hierover zijn gebeld. De Heilooër Bridge Club wil hierbij helpen^ als er voldoende belangstelling voor is. We willen ons deze keer beperken tot mensen van tenminste 20 jaar; 30, 40, 50, jaar enz. kan dus allemaal, maar voor jongeren zullen we mogelijk later iets doen. En om met een bepaald punt, dat voor iedereen nieuw is, te kunnen beginnen, vinden we, dat de deel nemers wel een ander kaartspel (klaverjassen, kruisjassen, pandoeren) moeten kennen. Hebt U belangstel ling, wilt U dan even bellen no. 331676 (J.J. v.d.Zijden); U kunt dan wat voorlopige informatie krijgen, wij kunnen U noteren en zodra wij een groepje bij elkaar hebben, hoort U verder van ons. HEILOOER BRIDGE CLUB Uitslagen dinsdag 26 september NZ: 1. hr. Zwitselaar-Mw. Hart, 62 pet.; 2. heren v.d.Berg-v. Santen, 58 pet.; 3. mw. v. Ravenzwaay-hr. v.d. Zwaard, 55 pet. OW: 1. hr./mw. Mercks, 62 pet.; 2. hr./mw. v.d.Zijden, 56 pet.; 3. hr./mw. Belle man, 51 pet. Uitslagen donderdag 28 september: Groen NZ: 1. hr./mw. Tamminga, 62 pet.; 2. hr./mw. Groeneveld, 52 pet.; 3. dames Gallee-Moscou, 48 pet.; Groen OW: 1. dames Koens-Löhr, 55 pet.; 2. dames v.Ee-Frugte, 51 pet.; 3. hr./mw. Roest, 49 pet. Blauw NZ: 1. heren Rozing-Mercks, 61 pet.; 2. dames Feller-v.Swol, 54 pet.; 3. mw. v.d.Goot-hr.Löhr, 50 pet. Blauw OW: 1. dames Hesse-de Jager, 70 pet.; 2. dames v.d.Dool-Neyens, 47 pet.; 3. dames Klerk-Stark, 46 pet. Op dinsdag en donderdag beginnen we om 8 uur precies met de wedstrijden in zaal 4 van het Open Huis. Als we op tijd beginnen met de le en ook met de volgende ronden, als we dan ook na afloop aan alle tafels de matchpunten op de kaarten invullen, dan hebben we bereikt, dat iedereen weet, hoe de punten worden berekend, (als U zelf een tabel wilt hebben, kunt U die aanvragen) en dat iedereen, die dat wil, de uitslag kan zien, voor hij weer naar huis gaat. Bent U verhinderd, dan graag zo tijdig mogelijk bericht, maar uiterlijk op de speeldag om 1 uur: dinsdag tel. 331676 (v.d.Zijden), donderdag teL 334368 (mw. Klerk) of 331676. Is Uw partner een keer verhinderd, dan kunt U iemand anders vragen uit Uw eigen kennissen of van ons een opgaaf krijgen van eventueel beschikbare reserves, maar geeft U het wel even door als U met een ander komt; en voor de kompetitie op donderdag geldt dan: maximum 55 pet. De stand van deze kompetitie is: 1. hr./mw. Tamminga, 60 pet; 2. hr./mw. Roest, 55.75 pet; 3. dames Gallee-Moscou, 54.75 pet; 4. dames Koens-Löhr, 52.36 pet. Bent U nog geen lid van onze vereniging, maar zou U hierover inlichtingen willen hebben, dan kunt U die krijgen bij J.J. v.d.Zijden (331676) en 's avonds en in de weekends ook bij W. Zwitselaar (330149) of J. Löhr (330052). Alkmaar Stationsweg 56 tel. 072- t 18870 OPPOSITIE JEUGD IN OPMARS Na enkele weken schaken blijkt dat de jeugdleden' bijzonder sterk voor de dag komen. Zo dwong Ronald van Dijk deze week de clubkampioen Slob een remise af. Frank Meyer won van v.Rijn en Yvonne Ooyevaar haalde volle winst binnen tegen de Graaf. De overige uitslagen van 26 september zijn: I. de Jager - Verwey 0-1 Mul - Molenaar 0-1 Alleman - Folkertsma 1/2-1/2 Wagenaar - v. Hoek 0-1 Holtes - v.Bentum afgebr. Slob - v.Dijk 1/2-1/2 Meyer - v.Rijn 1-0 v.d. Veen - H. Reus 1-0 v.d.Werff - v.d.Blom 1/2-1/2 Heer inga - Maas 1-0 de Graaf - Ooyevaar 0-1 Merkel bach - Langereis 1/2-1/2 Werksman - Runeman 0-1 UITWISSELING T.V. HET VENNEWATER - T V. HEILOO. De jaarlijkse uitwisseling tussen de tennisverenigingen Het Vennewater en Heiloo is de afgelopen zaterdag letterlijk in het water gevallen. Voor de bijna 200 deelnemers en deelneem sters betekende dit een teleurstelling. Beide verenigingen hebben echter gemeend nog eenmaal dit jaar de weergoden te moeten uitdagen en organiseren daartoe op zondag a.s. (8 oktober), aanvang 9.30 uur, een Racketdag voor haar leden op de banen van T.V. Het Vennewater. Alle seniorleden zijn van harte welkom; inschrijving vooraf is niet nodig. Leden van T.V. Het Vennewater en T.V. Heiloo, komt allen zondag naar het tennispark Het Vennewater voor een gezellige afsluitng van het tennisseizoen Omdat de spectaculaire groei van het verbruik aan tafelwijnen in ons land de laatste jaren duidelijk is afgenomen en de prijzen in vooral de traditionele Franse gebieden van kwaliteitswijnen aanzienlijk stijgen is Albert Heijn - één van de grootste wijnimporteurs van ons land - op zoek gegaan naar andere kwaliteitswijnen, die voor de Neder landse wijnconsument van belang kunnen zijn. Men gaat in oktober/wijnmaand „alternatieve" Franse tafelwijnen brengen en wel uit de Coteaux du Languedoc, de Cötes de Roussillon, uit St. Chinian, uit de Minervois en uit de coteaux de l'Ardèche. Bovendien staat er een „betere" Griekse wijn op het programma. Men constateerde, dat het tafelwijn- verbruik in ons land tussen 1971 en 1974 met 113 procent steeg en tussenr 1974 en 1977 met slechts 4,3 procent. In het eerste tijdperk vertoonde de consumptie van snerry en port een daling van 3,4 procent en in het tweede een toename van 56 procent. Daaruit blijkt, dat de jarenlange bijna explosieve groei van de consumptie van tafelwijnen er een beetje uit is. Daarentegen gaat het verbruik aan sherry en port nog steeds aanzienlijk omhoog. Wie zegt, dat het wijnver- bruik in ons land nog voortdurend stijgt, heeft dus slechts gelijk als hij het totaal neemt. Maar wie de cijfers splitst in port en sherry en „de rest", ziet dat de groei van de laatste jaren vrijwel helemaal op rekening komt van port en sherry, waarvan de consumptiecijfers zich overigens ook als één tot tien verhouden. Uit het verbruik per hoofd van de bevolking valt eenzelfde trend te distilleren. Wie de cijfers (per hoofdln liters) van 1974 en 1977 vergelijkt, ziet het verbruik van vermouth toenemen van 0.67 tot 0.7, dat van sherry van 1.98 tot 3.0, dat van port van 0.18 tot 0.29, dat van champagne van 0.04 tot 0.07, de overige van 7.5 tot 7.66, waarmee het totaal van 10.37 tot 11.73 steeg. Scholen en verenigingen sparen naarstig oud papier. Dat merkt u wekelijks in dit blad aan de berichtjes. Waaromtoch niet om al dat papier op te stapelen in pakhuizen waarvan er al zovelen boordevol staan? U weet waarschijnlijk allemaal wel dat er kringlooppapier (oftewel recycling paper) van gemaakt wordt. Dit papier is wat grauw van kleur doordat er restanten inkt in blijven zitten. Het is heel goed bruikbaar voor klubbladen, schoolkranten en ander stencilwerk. Gebruik van dit kringlooppapier door scholen, verenigingen en gemeente lijke instellingen zou het gebruik door partikulieren enorm stimuleren en U begrijpt dat de pakhuizeninhoud aardig zal slinken door de grotere vraag naar dit papier. De prijs daarentegen wordt ook lager, nu ligt dit nog vrij hoog. Het hergebruik van oud papier spaart per ton (1000 k#. 1 onfevppr 15 miHHpl- Is bij tafelwijnen (hierboven onder „overige" te vinden) de groei minder, de trend naar betere kwaliteit is duidelijk aanwezig. Omdat wijnen van hogere kwaliteit door de Nederlandse consument vooral met een Franse herkomst worden geassocieerd, is de vraag naar wijn uit dit land aanzienlijk toegenomen. Daarentegen zagen Italië en Griekenland hun export naar Nederland van hoofdzakelijk goed kope wijnen aanzienlijk afnemen. Uit Frankrijk steeg tussen '76 en '77 de import met ruim 21 procent, terwijl die uit Italië met 20 en die uit Griekenland met bijna 15 procent daalde. Wie ue moeite neemt om de Franse cijfers van enkele afzonderlijke wijngebieden te bekijken komt tot nog meer saillante conclusies. De cijfers voor Bordeaux stegen namelijk met 55.3 procent, die van Bourgogne met 2.6 procent, die van de Elzas met 31.5 procent en die van de Champagne met 25.5 procent. De voorkeur voor wijnen van hogere kwaliteit is niet alleen in nederland en de ons omringende landen zichtbaar, maar ook in Frankrijk. Het gevolg daarvan is, dat er in de bovengenoem de streken aanzienlijke prijsstijgingen voorkomen, terwijl bijvoorbeeld in het Bourgognegebied ondanks de hoge prijs aan de gestegen vraag nauwelijks meer kan worden voldaan. Men houdt bij Albert Heijn in de komende tijd rekening met een afnemende groei in de zeer goedkope tafelwijnen, met voortdurende prijs stijgingen van wijnen uit de Bordeaux, de Bourgogne en de Elzas, met een daling in het verbruik van vermouth, met alsnog groeimogelijkheden voor sherry en port, met grote mogelijk heden voor rosé-wijnen, zij het andere dan de tot nu toe bekende, met grote mogelijkheden in „alternatieve" Franse kwaliteitswijnen, met moge lijkheden voor Griekse tafelwijnen, mits van voldoende kwalitatief niveau en met geringe belangstelling voor Italiaanse wijnen. Onder alternatieve kwaliteitswijnen denkt men vooral aan de VDQS-gebie- den in Frankrijk (vin delimité de qualité supérieure, in rangorde ko mende na de vins d'appelation eontrolèe). grote bomen. Voor de fabricage van nieuw papier uit hout is ook nog 4x zoveel energie nodig als voor evenveel kringlooppapier. Zo koopt Zweden sinds kort bij ons oud papier op, om zo bossen te sparen en z n energie Hebt u vrijdag 29 september ook dat berichtje gelezen dat het departement van Milieuhygiëne het gebruik van kringlooppapier wil stimuleren? (en zelf in één jaar 30 ton heeft gebruikt). Een vriendelijk, doch dringend ver zoek aan onze gemeentelijke instellin gen, sportverenigingen, oudercGmmis- sies kerkelijke groepen enz. om allemaal dit papier te gaan gebruiken. U kunt zich als gegadigde voor kringlooppapier opgeven bij drukkerij „de Uitkijkpost'" (voor 24 okt. a.s. zie onderstaande antwoordformulier). Waarom wordt er dus oud papier verzameld? Voor de opbrengst (die zeker zal gaan stijgen als we meedoen) en last but not least voor HER GEBRUIK! Enkele oudercommissieleden Radboudschool 'V Woensdag 11 oktober geeft Möjj Unique samen met Otto van 0 grote show in ..de Vest" als attractie zullen Saskia en Serge show optreden. Unique heeft drie vestigingen, i Laat in Alkmaar, de Heerenm, Heiloo en op de Lange Kerkstrai Hoorn. Eigenaar Gerard, van heeft het groots opgezet. Buiten zijn eigen mode, toont van Os een collectie herenkleding Peperkamp zorgt weer voor finishing-touch, met zijn prac sieraden. Coiffure Avenue zorgt de kapsels. Unique is de eerste die met zo'nl! in „de Vest" komt. Er zullen wee groot aantal vooraanstaande me getoond worden, zoals Falke§1 Mac Tac, Frank Olivier, Miss Giij li La Gott, Qui en Marzotto. Ir In de herenmode krijgt U klediij van Gils en de vrijetijdskledinj Hugo Bos te zien, en als prime® voorjaarscollectie van Equip. Unique zal ons ook nog voorproefje geven van de niet zomer mode. Voor de vrijetijdskleding modellen van Henri la Pensee Tendesse-sport getoond worden, Hans Mark, directeur van eenl modebedrijf opent de avond ei een toelichting geven op het u beeld van straks. De show in de show wordt vera door het bekende duo Saskia enS| en de balletschool Grapelly. De fima Nuyens zal met zijn bidt de zaal een feestelijk tintje geven, Liekeles Oebles zorgt voor meubilair. Kaarten voor deze avond verkrijgbaar bij de kassa van Vest" a f 10.- p.p. inclusief eenl complet. Tel. 127344. In een land als Nederland, waar de fiets zo populair is, bezit vrijwel ieder kind een fiets. Een eigen fiets is bij ons voor ieder kind een vanzelf sprekendheid. Sparen vóór een fiets blijkt hoog genoteerd te staan. Het eerste eigen fietsje is in de meeste gevallen een driewieler. Dan komt al gauw een tweewielertje aan bod. De fiets-hoogte-eisen groeien mee met het kind totdat ze zo omstreeks een jaar of veertien toe zijn aan de fiets die ook door volwassenen wordt gebruikt. Het van jongsafaan omgaan met de fiets is belangrijk, het kind raakt spelenderwijs vertrouwd met het in ons land meest gebruikte vervoer middel. Die vertrouwdheid mét het vervoermiddel is gunstig voor de veiligheid in het gebruik. Toch is het met die veiligheid in het verkeer niet zo goed gesteld. Ongevalsstatistieken leren ons dat fietsende kinderen nogal eens slachtoffer in het verkeer worden. VEILIG FIETSEN MOET WORDEN GELEERD Juist omdat kinderen in het verkeer kwetsbaar blijken te zijn, moet aan hun veiligheid op de weg veel aandacht worden besteed. Afgezien van noodzakelijk te achten verkeers technische voorzieningen - die door gaans op de veiligheid van alle fietsersbetrekking zullen hebben - is er in de eerste plaats de verantwoorde lijkheid van ouders en opvoeders. Zij moeten er op toezien dat het kind in het verkeer zich zo veilig mogelijk gedraagt. Daarbij gaat het globaal gezien om twee zaken: opvoeding tot juist verkeersgedrag èn het gebruik van een veilige fiets. Juisl verkeersgedrag moet worden geleerd. Dat vraagt in de eerste plaats f ietsvaardigheid. Stuur kinderen niet zo maar met de fiets het verkeer in. Vergeet daarbij ook niet dat het kind aan een nieuwe fiets, meestal wat hoog gekozen, moet wennen. Eerst onder toezicht oefenen en daarbij goed opletten dat het kind met het produkt fiets zorgvuldig omgaat. Daarnaast zal het kind vertrouwd moeten raken met het verkeer en hoe in wisselende situaties moet worden gereageerd. Daartoe is het nodig om samen met het kind wat te gaan fietsen en geleidelijkaan ook moeilijke situaties op te zoeken. Het kind ervaart dan hoe het in het verkeer moet meedraaien. Vertel het kind tijdens het fietsen waarom u zo en zo handelt en verklaar onderwijl de betekenis van de verkeersborden en de voorschriften die gelden of gedragingen die zijn aan te bevelen. Wie zich wil oriënteren over de voor fietsers geldende verkeersborden en verkeersvoorschrif- ten vindt een overzicht hiervan in het boekje FIETS-ETIQUETTE, dat door overmaking van f 3,60 op postgiro rekening nr. 234567 kan worden aangevraagd bij de Stichting: Fiets! in Amsterdam. Hierin staan niet alleen alle wettelijke voorschriften met betrekking tot de fiets vermeld, maar worden ook allerlei tips gegeven om juist gedrag in het verkeer te bevorderen. Het zijn vaak juist de kleine dingen die extra aandacht verdienen. Om een paar voorbeelden te geven. Het is gevaarlijk om op een fiets een lange das te dragen die -over de schouders wordt geslagen. Als de uiteinden van zo'n ellenlange das tussen de spaken van het achterwiel raken, is de ramp vaak niet te overzien. Zit er een snelbinder op de bagagedrager en zo ja, is de klemkracht nog voldoende. Vaker vervangen Tassen enz. moeten op de fiets immers degelijk worden bevestigd. Een van de bagagedrager glijdende tas, brengt de fiets uit het evenwicht. Tot de meest voorkomden fouten die fietsers in het verkeer maken, behoren o.a. niet voldoende rechts houden; met z'n tweeën of zelf met z'n drieën (altijd verboden) naast elkaar rijden, waar dit in verband met het andere verkeer gevaarlijk is; door aangeven wanneer van richting wordt veranderd; plotse ling stoppen (zonder dit aan te geven) en kruisen van een zebrapad als voetgangers oversteken of willen gaan oversteken. LIJFSBEHOUD Wie prettig wil fietsen, moet allereerst beschikken over de fiets die bij hem past. Maar men moet ook dankzij regelmatig onderhoud blijvend over een veilige fiets beschikken. Zeventig tot tachtig procent van de fietsen van scholieren blijkt bij controle manke menten te vertonen. Gelukkig begint hierin de laatste tijd verbetering te komen. Het gaat daarbij meestal om niet goed functionerende rem defecte bellen, los zittend ktf scherm of andere onderdelen, ai ten banden, niet aan de lichaam! aangepaste hoogte van stuur, zad jc fiets, niet werkende verlichting et i ontbreken van het wettelijk voui schreven witte achterspatbord. V in de wintertijd is een niet ïo werkende verlichting natuurlijk, gevaarlijk. Plaatselijke afdelingen len op scholen gratis keuii organiseren. Het is bekend en wat begrijpelij jeugdigen vaak stoer met nun omgaan. Het is daarom temeet belang dat aan kinderen wordt gels dat en hoe zij hun fiets mof» onderhouden. Bij regelmaat® weinig tijdrovend en het verschat prettige, tevens nuttige bezigheid in fietsonderhoud zou deel mof qitmaken van het handvaardig!* onderwijs. Niet alleen op de I I scholen maar ook bij het voóït| onderwijs. Een dergelijk op praktijk van het lijfsbehoud ga onderricht is hard nodig en geeft bijdrage aan de verkeersveiligheid het kind. Een aantal kinderen uit de 5e k| de plaatselijke lagere scholen hel f dit jaar op een enthousiaste mi f deelgenomen aan de plaats kinderjury. Deze kinderjury beoordeeelde aantal boeken en koos uiteindeliji boek van Els Pelgrom: De kind" van het Achtste Woud als het f:' boek. De uitreiking van de griffe! plaatsvinden in Alkmaar. Ons kinderboekenweekfeest gevierd in de bibliotheek Malevoort op zaterdag 14 oktober Wij verwachten de kinderen vand t/m 3e klas om half twee oi genieten van het poppenspel Mevrouw Honselaar. De kinderen van de 4e t/m 6e ontvangen wij om half vier omsf met mevrouw Honselaar een si voor de kinderboekenweek gesel spel te spelen. Kaartjes voor beide voorstel zijn, zolang de voorraad strekt maandag 9 oktober tijdens openingsuren verkrijgbaar a bibliotheken. w w "W Woensdag 4 oktober is de dertigste "nationale besteldag". Overal in Ne derland is de schoolbel van 12 uur het startsein voor 400.000 kinder en om bestellingen op te nemen. Binnen enkele uren zullen er zo goed als geen deuren meer te vinden zijn, waarop niet de bekende deur zegel is aangebracht, ten teken dat men zijn bestelling geplaatst heeft. Vanaf 14 november bezorgen de jeugdige verkopers die aan huis; de vrolijke kinderkaarten, kerst - en nieuwjaarswensen, maar vooral de postzegels, die speciaal voor de der tigste scholenactie zijn ontworpen door Babs van Weiy. 'Het kind en de school" is het thema van de af beeldingen. Natuurlijk horen daar de vakken lezen, schrijven en reke nen bij, maar ook de kinderpostze gelactie. Daarom toont de zegel van 40 20 cent een jongetje bij een deur, met zijn bestelenveloppe klaar voor gebruik. De toeslag op de zegels zorgde vorig jaar samen met de kaartverkoop voor de fantastische totaalop brengst van tien en een kwart mil joen gulden. Formidabel veel geld dat beschikbaar kwam voor het jeugdwelzijnswerk in al zijn geledin gen. Zonder aanzien van ras, poli tiek of reliaie helDt het NCK waar kinderen tekort komen. Voor he! grootste deel gebeurt dat in Neder land, daar waar onze maatschappe lijke zorg hiaten vertoont. Allerlei voorzieningen, die kinderhuizen, dagverblijven, revalidatie-inrichtin gen, buurtverenigingen hun pupillen niet kunnen bieden uit de vaste ver goedingen die men van de overheid ontvangt, worden mogelijk dankzij het kapitale bedrag, dat onderma kinderen vóór kinderen jaarlijks bij eenbrengen. Ook in de ontwikkelingslander kent men het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels. Ongeveer vijfentwintig procent van de op brengst van de actie gaat naar parti1 culiere instellingen, die zich in nen om ook gehandicapte kinderen in de derde wereld de kans op eef menswaardig leven te geven hulp die deze kinderen uit ons land ontvangen stemt te meer tot dank baarheid, omdat hij mede door kilt deren is mogelijk gemaakt. Dertig maal "door het kind - voo het kind", een unieke actie nW meer weg te denken uit het Neder landse schoolleven - die elk gezin1 staat stelt met kleine bedragen te helpen aan een betere wereld waarin minder geleden hoeft

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1978 | | pagina 4