SPORT en SPEL vlotmon «fcsLVw Antic onceptiepil makelaardij^ Voor aan- en verkoop of taxatie vanjuw woning Alcohol Après soleil April Bergamotolie Bergen Beschermings factor Beweging Bewolking Bruiningsfactor Bruinpil Eerste dag Erytheem Filters Frisdrank Hoogtezon Huidtypes Lippenzalf Medicijnen Melanine Olijfolie Onderwatersport Oorrandjes Pigment Plantenspuit Selftanners Siësta Strand Temperatuur Transpiratie Ultraviolet Verbranding Vitamine d Voeten Water Wind Zon Zonnebank Zonnebrand Zonnebril Zonnehoed Zonnesteek Zout UITKIJKPOST 21 MAART |j H.S.V.-JEUGD NIEUW FANCY - FAIR. Net als andere jaren houden wij ook nu weer een loterij en Fancy-Fair. De loterij en Fancy-Fair zijn ten bate van de Jeugd van H.S.V. De loten worden nu reeds verkocht voor de prijs van 2 kwartjes per stuk. De hoofdprijs van de loterij is een 4 daagse reis naar Parijs t.w.v. f 450.-. De tweede en derde prijs zijn een dames of herenfiets en een draagbare radio, verder zijn er nog vele mooie prijzen. De trekking van de loterij is op zondag 1 april tijdens de Fancyy-Fair om ongeveer 20.15 uur. De trekking zal door een bekende voetballer verricht worden. Op 31 maart en 1 april houden we de Fancy-Fair in het Bruno gebouw aan de Pastoor van Muyenweg. Evenals andere jaren zal het ook dit jaar weer groots opgezet worden. Met vele attrakties en natuurlijk vele mooie prijzen zullen we proberen om er weer een gezellig feest van te maken. De openingstijden zijn zaterdag 31 maart van 19.30 - 24.00 uur en zondag 1 april van 14.00 uur - 18.00 uur en van 19.00 - 24.00 uur. zondagmiddag is het de kindermiddag met prachtige prijzen voor de kinderen. Laten we zeggen tot ziens op de Fancy-Fair. De jeugd-comm. H.S.V. VERSLAG HEREN SENIOREN: FORESTERS 1 - SRC 2 IS 14-14 In een uiterst spannende wedstrijd heeft SRC zijn sportieve plicht gedaan, en Foresters van een overwinning afgehouden. Een nerveus startend Foresters kon geen vat krijgen op het spel van SRC, maar door het slecht schieten, de rust ging in met een 6-9 stond voor SRC. De 2e ehelft werd Foresters steeds sterker doch te snel schieten en onnodig bal verlies bracht niet het gewenst resultaat 5 min. voor tijd, slechts gesteund door een handjevol ver- trouwe suporters kwam Foresters los. Bij de stand 11-14 werden alle reservers aangesproken met nog één min. te spelen was de stand 14-14 teruggebracht maar het geluk wat je nodig hebt, was niet voor Foresters weggelegd. Strijdend gingen zij ten- onder, mijn complimenten voor de strijdlust waarmee gestreden is. P.S. Piet Oud wordt bedankt dat hij op zijn vrouw haar verjaardag wilde lijnrechten. BR. V.V. EFFECT. Op 13 maart j.l. kwam ons tweede damesteam uit tegen nummer drie van de ranglijst n.l. Rood Wit 2. De vorige wedstrijd tegen dit team werd met 3-0 door Effect gewonnen. Hoe zou het nu gaan? Dit was de grote vraag voor Dames II. De le set begon hoopgevend. Zowel rood-Wit als Effect speelde zeer goed. Aanvallend en verdedigend werd er prima gespeeld; de stand ging gelijk op. Uiteindelijk werd de le set door Effect gewonnen (15-17! Dat gaf hoop voor de volgende sets. Maar helaas, de fut ging eruit bij de Heiloose dames. De combinaties verliepen onzuiver en hierdoor kwam er ook geen goede aanval uit. Na 2 wissels ging het spel even beter, maar de set werd toch door Rood-Wit gewonnen (15-7). De 3e en 4e set lieten ongeveer hetzelfde spelbeeld zien; n.l. een tamelijk futloos team van Effect en een iets beter draaiend Rood - Wit. Rood - Wit won dan ook de laatste 2 sets, nu met 15-6 en 15-9. HEILOOER BRIDGECLUB Uitslagen dinsdag 13 maart NZ: 1. hr./mw. Souverein, 66 pet.; 2. hr. v.d.Berg/mw. Berkman, 49 pet.; 3. dames Belleman/v. Hoolwerff, 47 pet. OW: 1. heren v.d.Zwaard, 62 pet.; 2. hr.Berkman/mw. Zwart, 57 pet.; 3. dames Koster /Visser, 49 pet. Uitslagen donderdag 15 maart: Groen NZ: 1. heren Gorse/Rozing, 61 pet.; 2. dames de Jager/Meyering, 52 pet.; 3. heren v.d.Berg/Mereks, 51 pet. Groen OW: 1. dames Koens/Löhr, 56 pet.; 2. hr./mw. v.d. Zijden, 52 pet.; 3. dames Eberson/Groeneveld, 51 pet. Blauw NZ: 1. dames v.d.Doel/Neyens, 53 pet.; 2. hr. Gerssen/mw. Janssen, 51 pet.; 3. dames Hart/Vreeswijk, 50 pet. Blauw OW: 1. heren Bies/Berkman, 58 (55) pet.; 2. dames Feller/Garrit- sen, 53 pet.; 3. dames Klerk/Stark, 48 pet. Stand onderlinge kompetitie: 1. heren v.d. Berg/Mereks, 56.73 pet.; 2. dames Koens/Löhr, 53.83 pet.; 3. hr./mw. Roest, 52.94 pet.; 4. hr./mw. Tamminga, 52.69 pet.; 5. heren Gorse/Rozing, 52.50 pet. Nog 6 weken onderlinge kompetitie en dan op woensdagavond 2 mei afsluiting van het winterseizoen - hopelijk zijn dan sneeuw en ijs voorbij - met een wedstrijd voor alle leden, zowel degenen die op donderdag spelen als de beide groepen van dinsdag. De komende weken zullen we nog moeten bespreken, hoe we deze gaan indelen, maar het is al zeker*, dat we een flink aantal prijzen beschikbaar hebben, al zijn ze wat bescheidener dan met Kerstmis. Het zou fijn zijn, als we dan alle leden eens bij elkaar zouden hebben, we hebben daarom ook de grote zaal gehuurd. De wedstrijden van 2 mei betekenen niet, dat we daarna niet meer spelen. Van een groot aantal leden weten we al dat zij daarna nog doorgaan. Graag horen wij dit ook spoedig van de anderen, zodat wij kunnen beslissen, of we beide avonden moeten aanhouden of naar één avond moeten en dat zou dan de donderdagavond zijn. Op dinsdag 3 april zullen we dan de beide groepen van die avond door elkaar laten spelen en proberen of we het wedstrijdtempo kunnen bijbenen. We moeten ons dan ook wat meer aan bestaande regels gaan houden. Willen degenen die dit aangaat, het lijstje, waarop we de voor hen belangrijke punten hebben genoteerd, vóór die tijd nog eens doorlezen? Het gaat de laatste weken moeilijk met het afschrijven. Laten we hopen dat het ons wat gemakkelijker wordt gemaakt, als de weersomstandigheden verbeteren. We moeten, om de zaak rond te kunnen krijgen, toch om 11 uur op de speeldag wel weten wie er zullen komen en de telefoonnummers daarvoor kent U: dinsdag: 331676 (v.d. Zijden), donderdag 334368 (mw. Klerk). Gelukkig hebben we er een paar reservers bij, maar liefhebbers kunnen zich nog steeds melden (tel. 331676). En wilt U inlichtingen over onze vereniging, dan kunt U behalve tel. 331676, s avonds en in de weekends onze penningmeester bel len: de heer J. Lönr, tel. 330052. ZWEM- EN POLOCLUB HEILOO De jongens aspiranten 1B moesten de strijd aanbinden tegen Neptunus uit Zaandam. Het was een gelijk opgaande strijd waarbij de beslissing in de laatste periode viel ten gunste van Neptunus. Uitslag 3-2. De dames 1 moesten het in Beverwijk opnemen tegen K.Z.C. Op de heenweg waren de dames zeer pessimistisch. Dubbele verliescijfers werden ge noemd. De uitslag 7-2, was dankzij de goede inzet van de dames een redelijk resultaat tegen het sterk K.Z.C. De jongens aspiranten IA moesten weer tegen de Ham b uit Wormerveer. Vorige week werd met 12-4 ge wonnen. Deze keer was de doel- puntenregen geringer. Uitslag 9-2. in net voordeel van Heiloo. Door deze overwinning zijn de jongens op een gedeelde 3e plaats met K.Z.C. gekomen, maar met een beter doelgemiddelde. Een uitstekende prestatie in deze sterk bezette poule. Alkmaar Stationsweg 56 tel. 072-1 18870 S.V. DE FORESTERS WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZATERDAG 24 MAART 1979 SENIOREN: Zeevogels - Foresters 14.30 B-JUNIOREN: Foresters B3 - Dynamo B2 14.30 USVU B2 - Foresters B4 14.30 A-JUNIOREN: Foresters A2 - Meervogels A2 14.30 C-JUNIOREN: Kolp. Boys C3 - Foresters C3 13.15 SVW C5 - Foresters C4 13.15 Foresters C5 - CSV C3 13.15 WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG 25 MAART 1979 SENIOREN: Foresters 1 - KIC 1 14.00 Foresters 2 - HRC 2 10.00 Foresters 3 - Zeevogels 5 10.00 Egmondia 4 - Foresters 4. 12.00 Foresters 5 - Meervogels 6 14.30 Foresters 6 - SVW 10 10.00 Foresters 7 - Apollo 4 14.30 HSV 11 - Foresters 8 14.00 A-JUNIOREN Foresters Al - Graftdijk Al 10.00 USVU A2 - Foresters A3 12.45 KWARTET B/C JUNIOREN Foresters BI - Alcm. Victr. BI 12.00 Forestes B2 - Alcm. Victr. B2 12.00 Foresters Cl - Alcm. Victr. Cl 12.00 Foresters C2 - Alcm. Victr. C2 12.00 STRANDLOOP TRIAS. Zondag 25 maart a.s. organiseert de atletiekvereniging TRIAS een strand- loop in Egmond aan Zee. Er wordt om precies 10.30 uur gestart bij de strandafgang van het Boulevard Hotel. Er kan vanaf 9.30 uur ingeschreven worden in de sporthal in Egmond aan zee. De te lopen afstanden zijn resp. 5 en 10 km. Het inschrijfgeld bedraagt f 2.- tot 15 jaar en f 3.- voor volwassenen. Een ieder, die de loop volbrengt ontvangt direct na afloop een fraaie medaille, terwijl de gelope afstand in het trim boekje kan worden bijge schreven. ALTIJD RAAK SCOORDE MIS BIJ BOWLING HEILOO Tijdens de huisleague op maandag-laat versloeg Pinkillers het bovenaan staande Altijd Raak geheel bij verrassing met 4-0. Ruud Mars met 453 zorgde er voor dat de Altijd Rakers wegzakten van de fel begeerde tweede plaats. Vooral nu het in nieuwe shirts spelende Brunswickers/ Wabo met 3,5 tegen 0,5 won van Matadoren. Huiswaard II pakte een half puntje tegen Pro Shop Heiloo 3,5. De Kattenberg verloor met 4-0 van Pintreffers, waarbij Henk Appel na een serie van 595 de eerste plaats voor zich opeiste bij de heren met een gemiddelde van 164. Ellen Hoetjes blijft de dames aanvoeren met 147. Black Out was kansloos tegen Quintet die echter op korte termijn twee nieuwe spelers moeten aantrekken om het team compleet te houden. Pin Five kon het niet redden tegen Nooitgedachtl-3, ondanks de 415 van Carla Broertjes. Paula Schouten staat bij de dames met 151 nog glansrijk aan kop. DAMCLUB HEILOO 1 KAMPIOEN In de competitie van de Kennemer Dam kring boekte D.C.H. 1 haar 4e overwinning. Het eerste achttal bleef tegen C.D.C. uit Castricum met 9—7 baas in eigen huis. Groep 2 daarentegen liet het met 35 afweten. Dit betekent dat groep 1 de kampioenstitel heeft bereikt en nog 1 wedstrijd heeft te spelen tegen de damvereniging Bergen. Deze wedstrijd wordt op de sluitingsavond in Akersloot gespeeld en wel op vrijdag 23 maart a.s. Vertrek vanaf het Open Huis is vastgesteld om 19.15 uur, omdat men tijdig met de partijen wil beginnen. In verband met de te spelen finalepartijen is er a.s. donderdag GEEN clubavond. De gedetailleerde uitslagen luiden als volgt: D.C.H. 1 - C.D.C. 1 D.V.W. NIEUWS Nadat het vissen de laatste maand» niet mogelijk was, werd er vori week zondag weer een winterkomj titiewedstrijd gehouden in de wate»u van plan West en Oost. De van® |^e4" warenatig, iets dat te wijten wasj; ?el het toch nog wel winterse weer. Tva De uitslag luidde: 1. J. v. Willigen 273' 2. F. Mooy 245 3. N. Mooy 222 4. H. Scholten 167 5. B. Schouten 133 De totaal-uitslag luidde: P. Rietveld 3152 2. M. Nap 2787 3. J. v. Willigen, 2475 cm 4. H. Scholten 5. N. Mooy 1656 Team P.S. Heiloo Rrin^swickers/ Wabo Altijd Raak Matadoren Pintreffers Huiswaard II Pinkillers Kattenberg gew 63,5 60,5 60 51,5 39 29,5 25 23 pinfall gem 52066 788 45776 693 44068 667 49274 746 39954 605 41791 633 39570 599 38331 58) maandag-vroeg: The Indians tegen The Spots/MS werd 0-4. Don van der woude startte hier sterk met een game van 196. Disco Heiloo - The cowboys 0-4. Meertreffers - Jopie United 1-3 met een knappe 519 van Ciska Hemme- kam. Rollebollers - Pinbollen werd 1-3 waarbij het ene puntje gescoord werd ih de eerste game met 3 pins verschil. Antoon Pekel met 173 en Marjan Verschuren met 172 blijven persoon lijke lijsten aanvoeren. Op dinsdagavond wonnen de bovenste drie teams alle games, waardoor Kokkelkoren de twee punten voor behoudt. Zij wonnen zelf van A. Dekker/Graanstra R. de Boer/Veldhuis J. Groenenboom/Beentjes A. Voogt/de Ruig L. Koersen/Ruiter C. Bijwaard/de Ridder J. Mooy/Ory W. Bos/Lippes Totaal D.C.H. 2-C.D.C. 2 B. Hofman/Oosterman J. Kraakman/Visser C. Swart/Postuma K. Buwalda/Ypelaan Totaal 2-0 1-1 2-0 1-1 0-2 2-0 1-1 0-2 9-7 1-1 0-2 0-2 2-0 3-5 olden Pins vooral door Joop Kaitjily die met 526 zijn eerste plaats zelfs verstevigde. Lucky Strike - Gelukzoekers 4-0 waarbij nieuwbakken „Vader" Steven Mulder met 478 het beste scoorde. an zijn kleuren, odellen breng ter-spoi Ijk spor ort so; dstof j es. lenry a Sjn spc 'ewone 1 1532feuren J haar ooi Afgelopen zaterdag 17 maart werd verbrede ook sinds maanden weer e goed met zeewedstrijd gehouden. De vangsi ilacTac fc waren zeer slecht. De uitslag luidd handhaafl 1. S. Blokker 34 c [erlijn is 2. S. Verver 26 j)pvallenc 3. N. Mooy 23 lazers, d 4. M. Sengers 21 (^le dag 5. J. v. Willigen 201 g0ed te w De laatste zee wedstrijd van dit seizoi zal worden gehouden op zaterdag ombineri maart a.s. U gelieve zich voor de wedstrijd op te geven vóór donderdi t avond a.s. 19.00 uur. Dit in ver! met het bestellen van het Verzamelen om 7.00 uur op parkeerplaats bij het Open Huis. Met deze zeewedstrijd zijn gekomen aan het einde van seizoen 1978/1979. De eindprij; van de diverse kompetities zi worden uitgereikt op de feestav^ welke gehouden zal worden op; maart a.s. in de Sporthal Vennewater. De aanvang van j avond is om 20.00 uur. Een ieder, volgens de wedstrijdreglementen bepaald aantal wedstrijden hé gevist, heeft inmiddels een uitnodig voor deze avond ontvangen. "FORESTERS HANDBAL NIEUW Heren senioren: Foresters 1 - SRC 2 Dames senioren: Foresters 2 - Excelsior 1 Vriendschappelijk Foresters 1 - G.V.O. Adspiranten meisjes: Foresters 2 - AVA 2 Foresters 3 - CSV 3 KSV 2 - Foresters 5 Foresters 5 - Egmond'74 Foresters 6 - CSV 7 Pupillen meisjes: Sporting S 2 - Foresters 5 Bruin worden in Nederland. van A tot Z. Alcohol op de huid geeft een onregelmatige, vlekkerige bruining. Vóór en tijdens een zonnebad dus geen after shaves, parfums en dergelijke gebruiken. 'De' pil kan invloed hebben op de huidreactie bij zonbestraling. Wanneer u tijdens een zwangerschap een gelige, vaak vlekkerige verkleuring van de huid hebt gehad (chloasma), kunt u aannemen dat zonnebaden in combinatie met het gebruik van de anticonceptiepil vermeden dient te worden. Overleg eventueel met uw arts. Produkten die na het zonnebad worden gebruikt om uitdroging en sehilfering van de huid te voorkomen. Bijvoorbeeld Bergasol hvdraterende emulsie (met vitaminen, allantoïne en azuleen) en Bergasol kalmerende dauw (met komkommerextract en allantoïne). Na het zonnebad nooit vettige crèmes gebruiken; deze verstikken de huid. De beste maand van het jaar om het bruinplan voor de zomer te starten. In een normale april-maand is er al genoeg zon om wat bruin te worden, terwijl de intensiteit van het licht nog niet zo groot is dat u snel verbrandt. Speciaal ontwikkeld voor deze periode: Bergasol olie trés act if, voor ultra-snel bruinen: bruiningsfactor 4, beschermingsfactor 3 Een kostbare olie die wordt verkregen uit de vrucht van de citrus limetta bergamina. Bergamotolie kent twee toepassingen, ten eerste als etherische olie vanwege de aangename geur, verwerkt in diverse cosmetica; ten tweede wordt een deel van deze olie, het zgn. bergapteen, verwerkt in sommige produkten uit de Bergasol-zonncbruin- serie; dit bergapteen heeft de eigenschap 'pigment wakker te schudden' (zie ook onder 'huidtypes'), waardoor een snellere, maar natuurlijke bruining ontstaat. Ultraviolette stralen worden in de atmosfeer gedeeltelijk teruggekaatst. Zoveel te hoger u zich in die atmosleer bevindt, zoveel te minder stralen zijn er nog tegengehouden. In berggebieden heeft u daardoor een betere kans om bruin te worden, maar ook om te verbranden. Als daarbij ook nog sneeuw aanwezig is, waardoor de stralen teruggekaatst worden, is er maar heel weinig zon nodig om te bruinen ofte verbranden. Cijferaanduiding bij zonnebrand middelen waardoor wordt aangegeven hoeveel schadelijke UV-straling wordt gefilterd. De cijfers hebben een relatieve waarde. Geen enkel filter geeft in alle situaties optimale bescherming. Transpiratie bijvoorbeeld spoelt een deel van het zonnebruinmiddel weg, waardoor ook de beschermingsfactor afneemt. Vuistregel: de beschermingsfactor geeft aan hoeveel keer u langer in de zon kan blijven zonder te verbranden met dit betreffende produkt, dan zonder beschermend produkt. Dus: beschermingsfactor 4 betekent dat u 4 keer zo lang kunt zonnen zonder te verbranden. Beweging vermindert de kans op verbranding, maar men merkt verbrandingsverschijnselen ook minder snel op. Bewolking is lang niet altijd een voldoende bescherming tegen verbranding. Zelfs bij volledige bewolking worden af en toe ernstige verbrandingsverschijnselen geconstateerd. Sommige dermatologen adviseren mensen die erg gevoelig zijn voor zonnestraling om zelfs bij bewolkt weer in warme streken, een zonnebrandmiddel met filter te gebruiken. Aanduiding in het Bcrgasol-gamma, waardoor het gehalte bergapteen (zie 'bergamotolie') wordt aangegeven. De bruiningssterkte-schaal loopt van 0,5— 4 (olie trés actif): Pil op basis van vitamine A (caroteen), die bruin maakt zonder zon. Kleurresultaat vaak teleurstellend, neigend naar oranje/geel. In een aantal landen (Zwitserland, België) verboden, vanwege mogelijke risico's. De 'bruining die ontstaat door de bruinpil, geeft geen bescherming bij het zonnebaden. Bij felle zon: niet te lang in de zon. Bij gevoelige huid ca. 15 minuten en afhankelijk van de huidreactie op volgende dagen opvoeren. Goed beschermen met zonnebrandmiddel met hoge beschermingsfactor. Roodheid van de huid, zoals deze o. ontstaat na zonbestraling. Verbranding en bruining van de huid zijn een gevolg van de inwerking van de onzichtbare UV-stralen die net he: zonlicht de huid bereiken. De helderheid van het zonlicht is niet maatgevend voor de hoeveelheid UV-stralen die de huid bereikt. UV-licht met een golflengte lager dan 320 nm veroorzaakt verbranding en géén bruining. UV-licht met een grotere golflengte veroorzaakt bruining èn nagenoeg geen verbranding. Door het gebruik van chemische stoffen die in staat zijn de UV-stralen met een golflengte lager dan 320 nm tegen te houden wordt verbranding tegen gegaan, terwijl het bruinen van de huid niet wordt belemmerd. Deze chemische stoffen worden wel filters genoemd. Veel frisdranken bevatten extreem veel suiker. Alternatieven: mineraalwater, (ijs)thee, karnemelk en tomatensap (vult zouttekort als gevolg van transpiratie aan). Met de hoogtezon is het mogelijk ook in de winterperiode een zomerse hoeveelheid ultraviolet-licht op de huid te laten inwerken. Bij een goede hoogtezon zijn de schadelijke ultraviolette stralen weggefilterd. Het gebruik van een hoogtezon om een tekort aan Vitamine D, dat onder invloed van UV-stralen in de huid gevormd wordt, te voorkomen is niet erg zinvol aangezien in de zomerperiode een wintervoorraad die in de meeste gevallen toereikend is, in de lever wordt opgeslagen. Iedereen weet wel ongeveer in welke mate zijn of haar huid bestand is tegen veel zon. Meestal is de haarkleur een goede gids: blonde types worden langzaam bruin en verbranden snel; rossige types worden moeilijk bruin en verbranden snel; donkere types worden snel bruin en verbranden zelden. De kinderhuid is altijd zeer gevoelig, ongeacht het type. Ten onrechte wordt vaak gedacht dat donkere mensen meer pigment hebben dan blonde types. De hoeveelheid pigment is in principe bij iedereen gelijk. Bij lichtere types is het pigment echter grotendeels sluimerend, het moet door de zon worden wakker geschud. Vettige zalf die uitdrogen van de lippen tegen gaat. De inwerking óp de huid door zonnestraling kanvworden beïnvloed door bepaalde medicijnen. Bijvoorbeeld: sulfonamides tetracyclines, griseofulvine, psofalenen, middelen tegen suikerziekte, salicylaten (in veel pijnstillers), fenothiazines, tranquillizers en sommige diuretica. Wie langdurig zo'n geneesmiddel gebruikt doet er goed aan met de huisarts te overleggen. Van het Griekse melanos zwart. Stof in de huid die onder invloed van UV-^tralen pigment produceert. Klassiek middel om snel te verbranden. Beter in dé keuken dan op het strand. Water houdt niet alle schadelijke UV-stralen tegen. Ook onder water kunt u verbranden; u merkt het alleen pas later. Zeer gevoelig voor verbranden Goed beschermen. Korrelige kleurstof die in de huid, maar ook bijvoorbeeld in het haar en dë ogen voorkomt. Wordt gevormd door melanine (zie daar). Gevuld met water (ijsklontjes) als mini-douche op het strand. Middelen die bruin maken zonder zon. Veelal in de vorm van een crème. Eigenlijk een soort verfstof die geen natuurlijke pigmentatie geeft. Hoewel een gebruinde huid beter bestand is tegen de zon, geldt dit niet voor bruin veroorzaakt door dit type produkten. Uw huid is wel bruiner, maar nog even gevoelig als tevoren. In zuidelijke landen blijven de mensen rond het middaguur binnen. Siësta. U kunt u beter aan die gewoonte aanpassen. Tussen 10:00 uur 's ochtends en 14.00 uur 's middags is de zon op z'n felst. Wees zeer voorzichtig met zonnebaden in die periode. Het strandoppervlak reflecteert een groot deel van het licht, waardoor de straling versterkt wordt. De kans op verbranding neemt daardoor toe. De terhperatuur is geen graadmeter voor de intensiteit van de zonnestraling. Ook bij lage temperatuur kan de straling enorm zijn (gebergten), terwijl bij hoge temperatuur de zonnestraling relatief gering kan zijn. Natuurlijk middel van het lichaam om de lichaamstemperatuur op 37°C te houden. Transpiratievocht op de huid veroorzaakt afkoeling. Transpiratievocht verwijdert veel zout uit het lichaam; in extreme gevallen kan dit zouttekort merkbaar worden. Transpiratiedruppels kunnen werken als een vergrootglas; daardoor kan onregelmatige bruining, of plaatselijke verbranding ontstaan. Het is verstandig transpiratievocht regelmatig met een handdoek of papieren zakdoekje te verwijderen. Er worden drie soorten ultraviolet licht onderscheiden; UV-A-stralen, UV-B-stralen en UV-C-stralem UV-C-stralen worden door de dampkring tegengehouden en bereiken de aarde düs niet. UV-B-stralen vormen in het lichaam melanine (zie daar). Dit melanine vormt aan het huidoppervlak pigment, waardoor de huid bruin wordt. Die bruine huid is een bescherming op zichzelf tegen verbranding. Zoveel te bruiner, zoveel te langer u de zon kunt verdragen. Een teveel aan UV-B-stralen veroorzaakt verbranding. UV-A-stralen maken het pigment, dat door de UV-B-stralen wordt gevormd, donkerder. Deze straling is vrij onschuldig, maar voor mooi bruinen onontbeerlijk. Goede filters, zoals bijvoorbeeld in Bergasol, houden een groot deel van de UV-B-straling legen en laten de UV-A-stralen ongehinderd passeren (zie ook 'Filters'). Bij verbranding van de huid door de zon, kunt u het beste de huid afkoelen, door bijvoorbeeld koude compressen, een koud bad en Bergasol Rosée calmante. Schurende kleren vermijden. Indien nodig een pijnstiller. Bij ernstige verbranding met blaarvorming niet aarzelen om de huisarts in te schakelen. Heeft een rol bij tie kalkktofwisseling van het lichaam. Bij onvoldoende gehalte kan rachitis (Engelse ziekte) ontstaan. Vitamine D heeft een therapeutisch effect bij diverse botziekten. Vitamine D wordt in het lichaam gevormd door bestraling van de huid met zonlicht. Blote voeten zijn extreem gevoelig voor verbranding. Goed insmeren met een beschermend produkt is noodzakelijk. Het wateroppervlak reflecteert een groot deel van het licht waardoor de straling versterkt wordt. De kans op verbranding neemt daardoor toe. Wind in combinatie met felle zon is zeer bedrieglijk, omdat men door de verkoeling het effect van de zon onderschat. Ster op een afstand van ca. 150.000.000 km van de aarde. Door de energie die de zon afstraalt is leven mogelijk. Ligbank die van onderaf ultraviolette straling geeft. Goede zonnebanken geven vooral UV-A-stralen en weinig UV-B-stralen (zie ook 'ultraviolet'). Het is verstandig vooraf met de huisarts te overleggen. Erythema Solaris. Verbranding van de huid door overmatige blootstelling aan zonlicht. Bij ernstige vormen kunnen blaren en zweren ontstaan. Bekende symptomen zijn hoofdpijn en koorts. Bij ernstige zonnebrand arts raadplegen. De lichtintensiteit op dagen met felle zon is zeer groot, vooral aan het strand en op het water. Een goede zonnebril beschermt de ogen tegen al te agressief licht. Een zonnehoed tempert het zonlicht. Op dagen met felle zon zeer aanbevolen. Door extreme blootstelling aan de zon kan een zonnesteek ontstaan. De aandoening wordt veroorzaakt door een ontregeling van het warmtecentrum in de hersenen. Verschijnselen: misselijkheid, hoofdpijn, dorst, sterke transpiratie (bij zware zonnesteek echter droge huid), tenslotte bewusteloosheid met snelle polsslag en bleke.gelaatskleur (bij zware zonnesteek echter rode kleur). Patiënt in koele omgeving brengen en na terugkeer" van bewustzijn water laten drinken waaraan wat zout is toegevoegd. Zout water droogt de huid uit. Na het zwemmen in zee zo mogelijk douchen, anders goed afdrogen.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1979 | | pagina 14