JNVADERS STEELBAND „LIMBO- DANSEN Heerenweg 174 Heiloo Te veel vitamines kan gevaarlek zijn voor huisdieren VRIJDAGAVOND 3 AUGUSTUS van 7 tot half tien optreden van met speciale attraktie op het met tropische planten versierde en feestelijk verlichte „Stationsplein". UITKIJKPOST 1 AUGUSTUS 1979 F» FF Joseph van Schagen ODE AAN KENNEMERLAND CULT. CENTRUM ALKMAAR T0ER-IN AKTIVITEITEN IN DE VEST IN DE WEEK VAN 29 JULI TOT 5 AUGUSTUS [(f) Vitamines..,, we weten zo langzamer hand allemaal wel dat ze onontbeer lijk zijn voor een goede gezondheid. Is bij de mens een teveel aan vitamines niet direct schadelijk, bij huisdieren kan het geven van teveel aan bepaalde vitamines gevaarlijk zijn en zelfs de dood tot gevolg hebben. Missen kunnen ook huisdieren bepaalde vitamines echter niet. Willen we goed gezonde dieren, dan zullen we enerzijds moeten zorgen voor een minimale hoeveelheid vitamine A en D en anderzijds niet moeten over drijven. Het voor de vuist weg gebruiken van het flesje AD-druppels kan voor huisdieren tot een pijnlijk einde leiden, indien de grenzen van het voor het dier toelaatbare overschreden worden. Speciaal op die A- en D-vitamines gaan we wat nader in. Het bestaan van vitamines en de activiteit ervan in het menselijk lichaam was iets dat pas eind vorige eeuw op zeer' bescheiden schaal naar voren kwam. Voedingsonderzoeken concentreerden zich in het verleden namelijk vooral op eiwitten, koolhydraten en vetten. Pas in 1911 dacht de onderzoeker Funk een stof ontdekt te hebben in het lichaam, die onontbeerlijk zou zijn voor een goede gezondheid. Deze stof was een chemische verbinding met onder meer stikstof (aminegroep met een duur woord). Al snel werd Funk's ontdekking onderkend en werd de naam vitamine (vita is in het Latijn: leven) aan deze stof gegeven. Vandaag de dag kennen we hele series vitamines die kernfuncties vervullen in de lichamen van mens en dier. Elke vitamine heeft zijn eigen letter gekregen. In de voeding van kleine huisdieren worden we regelmatig geconfronteerd met het feit, dat veel baasjes wat extra vitamines aan het voedsel voor hun dieren toevoegen. Vooral de vitamines A en D en het zogenaamde vitamine B-complex. Dit laatste schept geen problemen. Geeft men het dier teveel, dan leidt dat niet tot schade. Heel anders is het echter gesteld met de vitamines A en D. Daarmee is het oppassen geblazen! Vitamine A De functie van vitamine A in het menselijk of dierlijk lichaam is nog niet helemaal bekend, althans lang niet alle activiteiten van deze vitamine hebben we weten te achterhalen. Het gekke van vitamine A is eigenlijk dat het helemaal geen specifieke functie lijkt te hebben. Toch doet het een heleboel dingen in het lichaam. Een soort manusje van alles. Weten we lang niet alles van deze vitamine, wat we er wel van weten is welke ziektebeelden ontstaan wanneer er geen vitamine A in de voeding aanwezig is. Een van de oudst bekende gevolgen van vitamine A-gebrek is het onvermogen om in de duisternis te kunnen zien: nachtblindheid. Wordt het tekort weer aangevuld, dan verdwijnt het ziektebeeldvahzeif weer. Al in de veertiende eeuw was het verschijnsel bekend, zonder dat men wist wat de oorzaak was. Het eten van geitelever kende men echter al als een geneesmiddel" hiervoor. Overigens bevat niet alleen geitelever vitamine A; iedere leversoort is een rijke bron van vitamine A. Sommige dierlijke leversoorten bevatten zelfs gevaarlijk veel van deze vitamine (bijvoorbeeld ijsbeerlever). Blind worden. Door tekort aan vitamine A treden direct veranderingen aan de huid op. Deze gaat langzaam verhoornen en veel sneller schilferen. Zelfs het doorzichtige hoornvlies van het oog gaat na verloop van tijd verhoornen, waardoor het gezichtsvermogen ver loren gaat. Ook anderszins kan blindheid bij het dier optreden. Tijdens de groei zorgt vitamine A namelijk voor een normale bot vorming. Een tekort aan deze vitamine zorgt voor te dikke botten, waardoor zenuwen in de knel raken. Soms is dat waar te nemen doordat het dier blind is geworden of doof door het afknellen van de gezichts respect ievelijk gehoorszenuwen. Pas op met het AD-flesje Iedereen wl zijn huisdier in optimale conditie brengen en houden. Men gaat er - onwetend - dan vaak vanuit, dat alles wat voor de mens gezond is ook voor het dier wel gezond zal zijn. Dat is ten dele ook waar, maar helemaal gaat dat niet op. Het flesje met vitamine A en D druppels wordt veelal te royaal gebruikt, want tè veel vitamine A is beslist niet goed voor het huisdier. In te grote hoeveelheden toegediend blijkt het namelijk giftig te werken. De hond kan er - net als de mens - nog het beste tegenwant hij is in staat om de vitamine A langs natuurlijke weg (binding aan een alcohol) via de nieren weer uit te scheiden. Bij een kat is dat niet het geval. Aanvankelijk constateren we een daling van de eetlust, terwijl bij jonge dieren de groei begint te stagneren. Worden deze signalen door de eigenaar niet tijdig onderkend, dan treedt een volgende fase in: afwij kingen van het skelet. Het meest kenmerkende verschijnsel is dan een stijve nek. De dieren kunnen niet meer zo goed bukken om voedsel en water op te nemen. Het ziektebeeld kan dan in één keer zo ernstig worden dat de kat vrij snel sterft. Fabrieksvoer Het is niet alleen oppassen met het flesje AD-druppels, bij veel fabrieks matig bereid dierenvoer kan het toedienen van deze vitaminedruppels zelfs gevaarlijk zijn. De zogenaamde volledige voeders bevatten voldoende vitamine A en D. Extra drqppels betekenen dan een overdosis. Anders ligt het bij zelfgemaakt voedsel. Aan de hand van analyse tabellen (o.a. verkrijgbaar bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Laan Copes van Cattenburgh 44 te Den Haag) kan berekend worden hoeveel vitamine A al in het voedsel aanwezig is. Vervolgens wordt ook de hoeveelheid caroteen berekend Deze stof (provitamine genaamd) wordt in het lichaam van het dier automatisch omgezet in vitamine A. Rekensommetjes Wie zijn dier evenwichtig wil voeden met vitamines zal regelmatig reken sommetjes moeten maken. We kunnen ervan uitgaan, dat een hond circa 100 internationale eenheden vitamine A per kilo lichaamsgewicht mag hebben. Bij een hond van 15 kg. is dat dus 1.500 eenheden. Bevat het zelf gemaakte voer 800 eenheden vitamine A en nog eens 200 equivalente eenheden in de vorm van caroteen, dan mogen maximaal 500 eenheden extra verstrekt worden. Bij katten gaat het om 300 internationale eenheden per kilo lichaamsgewicht, voor een poes van vijf kilo betekent dat dus 1.500 eenheden. Een kat kan geen caroteen omzetten in vitamine A. Uitgaande van hetzelfde voer als boven (800 A en 200 equivalenten in caroteen) kan dus nog 700 bijgegeven worden, omdat het caroteen niet omgezet wordt. Op het flesje AD-druppels moet de concentratie per milliliter afgelezen worden. Een milliliter bevat circa 30 a 35 druppels. De concentratie per druppel is te berekenen. 'Dan is het een fluitje van een cent, maarhoud het bij druppels. Simpel? Ach, er moet wat ervaring opgedaan worden en dagelijks zal zeer consequent moeten worden gerekend. Wie zich die moeite wil besparen houdt zich dan maar liever bij fabrieksmatig bereid volledig voedsel. Behalve een juiste hoeveelheid vita mine A bevat dit alle stoffen die het huisdier nodig heeft in een evenwich tige samenstelling. Vitamine D Deze vitamine zorgt ervoor dat de kalk en fosfor uit de darm opgenomen worden en aan het skelet toegevoegd. Een tekort veroorzaakt de bekende Engelse ziekte of rachitis. De botten van het dier blijven slap in de groei en onder het toenemende lichaams gewicht ontstaan de bekende O- of X-benen. Veel minder bekend is, dat te grote hoeveelheden vitamine D giftig zijn. Dat uit zich in eerste instantie niet zozeer door bovengenoemde rachitis verschijnselen, als wel door pijnsymp- tomen wanneer het dier aangeraakt of opgetild wordt. Deze pijn ontstaat doordat er uit de botten kalk en fosfor weggehaald worden, die zich weer op de buitenzijde van het bot neerzetten. Er ontstaat een ruw en rafelig botopper- vlak. Als er spieren overheen bewegen (wat bij optillen zeer zeker het geval zal zijn) manifesteert zich die pijn het duidelijkst. Bovendien treedt in en rond de fewrichten van het dier verkalking op. like beweging zal voor het dier na verloop van tijd teveel pijn veroor zaken, waardoor het in een hoekje bewegingloos blijft liggen. Gevaarlijke bij-effecten Niet alleen op botten en gewrichten treedt neerslag van kalk en fosfor op, ook elders in het lichaam heeft verkalking plaats. De meest gevaarlijke plek vormen de nieren. Zij slibben als hel ware dicht en zijn niet meer in staat het bloed voldoende te zuiveren van afvalstoffen. Het is duidelijk dat de concentratie afvalstoffen al snel zo groot wordt, dat er een uiterst giftige werking van uitgaat. Braken en diarree zijn - als deze verschijnselen van niet voorbijgaande aard zijn - de meeste symptomen. Voor hen die hun huisdier „met de pot" laten mee-eten weer een rekensommetje. Honden hebben per dag circa 10 internationale eenheden vitamine D per kilo lichaamsgewicht nodig. Katten 30, waarbij opgemerkt moet worden, dat katten zelf ook vitamine D kunnen vormen als ze regelmatig in de zon kunnen vertoeven. De vitamine D wordt dan in de huid gevormd. Ten aanzien van honden zijn de geleerden het wat dit betreft nog lang niet eens. Een klein beetje vitamine D is bij honden dus aanbevelenswaardig, maar blijf vooral een stuk onder de maximaal toelaat bare grens. Het berekenen geschiedt op dezelfde wijze als bij vitamine A. wordt het dier gevoed met fabrieksmatig bereid volledig voedsel, dat is toediening van extra vitamine D absoluut uit den boze. Ook deze vitamine is in voldoende maté aanwezig in het voer. Rest nog te zeggen, dat toedienen van vitamine D alleen maar zinvol is als gezorgd wordt voor een verhouding tussen kalk en fosfor (1:1 tot circa 1,5:1). Hierover later meer. Winkelhof 't Loo 20-22 Heiloo Hóe heerlijk ligt de nieuwe dag in 't stralend licht der zon, de eeuwige levensbron De bloemkens aan de duinenrand staan stillekens te pralen van de ochtend-dauw af tot de zon in Westerkim gaat dalen. Ei, zie het groene land, waarop eenmaal door het Scheppingswoord veel bloeierids is geplant En dan dat prachtig vergezicht; een streling voor het oog. Geen kunstenaar geeft het zuiver weer in schildering of betoog. Daarachter onze duinenrij de grote, wijde zee... In 's werelds grote symphonie klinkt het eeuwig ruisen mee. O Kennemerland, eenmaal gewrocht door 's Heren eigen hand, U heb ik lief met hart en ziel, mijn schoon geboorteland! Jeugdtheater Kaastheater: Promenade concert Maartje N. Zwaan. woensdag 1 augustus plaats: kleine zaal, 14.00 uur entree: f 2.50, voor cjp/65plus geen reduktie; groep: Poppentheater Musquit; voorstelling: Don Christobal en Donja Rosita. vrijdag 3 augustus plaats: Canadaplein (bij slecht weer in de hal van de Vest) entree: gratis; groep: Het Wespetheater; voorstelling: Het geheime liefdesleven van mevrouw Rozeman; zaterdag 4 augustus; plaats: Canadaplein, bij slecht weer in de hal van de Vest; entree: gratis; groep: André Valkerings Boogie Woogie Band. Inhoudelijke informatie over deze drie voorstellingen is reeds eerder vermeld. Poppentheater Musquit: voor voor stellingen op 4 en 18 juli; Het Wespetheater: op vrijdag 13 juli André Valkering: op zaterdag 14 juli. Nog 4 dagen 3 halen 1 betalen op onze GEHELE collectie. Ook onze collectie uit Alkmaar en Hoorn NU IN ONZE ZAAK TE HEILOO. Dus nu ruim voldoende keuze. Voor u een speciaal rek met pantalons en rokken van 139.— voor Wij sluiten onze zaek te Heiloo op 6 augustus en heropenen woensdag 15 AUGUSTUS en presenteren u dan het nieuwe UNIQUE" concept

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1979 | | pagina 3