HERENMODE! WINKELHOF 't LOO HEILOO Van Os heeft de Herenafdeling belangrijk uitgebreid! Wat nu boven? AKERSLOOT Plaatsgenoot Rob Brons voer mee in Fastnet-race De meest kritische, sportieve en modische man kan nu bij ons slagen. Bekende merken? Nou en of! Captain, New Man, Equipe, Van Gils, Melka, Hugo Boss, Wilson Glennij, Dick Holthaus, etc. Jonge en progressieve boetiekmode in je eigen sfeer! Wat de moeite waard was om in te kopen hebben we voor je Dus eigenlijk meteen naar ons toekomen, natuurlijk. ONTWERP FIETSPADENPLAN RONDOM AKERSLOOT SPEEL-0-THEKEN-DAG IN „DEVEST" UITKIJKPOST 22 AUGUSTUS 1 „Je voelt je heel erg klein tegenover zoveel natuurgeweld" zegt Rob Brons, die nu weer veilig thuis is en maandag weer aan het werk ging of er niets aan de hand was. J-De rede dat Rob Brons mee deed met deze race was dat één van de navigatoren was uitgevallen, verder voeren mee schipper eigenaar Gideon Messing, Rob Engelbracht, Rein Ree, Franklin la Grouw, Henk Gerber. De band die zij met elkaar hebben is dat zij allen lid zijn van dezelfde zeilvereniging Het IJ, en ook van de Alkmaarse roei en zeilvereniging. Het schip is van alluminium en gebouwd door Huisman, type Orion en ont worpen door v,d,Stadt en draagt de naam Dumonveh. Vrijdag Op 10 augustus werd gestart vanuit IJmuiden op weg naar Cowes op het eiland Wight. Daar aangekomen was het de bedoe ling als voorbereiding eerst twee kleinere races te varen als onderdeel van de Cowesweek, maar de tweede race werd afgelast vanwege het slechte weer. Maar op 11 augustus werd in klasse 4 de 3/4 tonner gestart. De weersverwachting was goed maar tegen de avond werd het mistig, gelukkig was er goede begeleiding van de Engelse kustwacht, de Overijssel en andere begeleidende schepen, ieder werd gemaand tot grote voorzicht ig- heid. De mist bleef hangen tot zondag 16.00 uur. Maandagmorgen, bij Lands- end aangekomen, was het zelfs wind stil, wel met een vrij hoge deining maar de weersverwachting was goed. Maandagmiddag bleek dat ze zelfs erg goed gevaren hadden want ze waren bij de eerste vijf tot tien in hun klasse. „Tegen 22.00 uur kwam er wind, maar niet verontrustend we hebben zelfs nog een spinnaker uitgezet" aldus Rob Brons. t Geleidelijk aan liep de wind op naar windkracht 6-7 en over de B.B.C. hoorde de bemanning dat de wind op kon lopen tot windkracht 7-8. Intus sen waren ze al 50 a 60 mijl de Ierse I zee op: ,,Maar er was geen enkele rede f om terug te gaan, er was geen andere i voorspelling dan windkracht 8 en dat i is op vrij water geen probleem", f In de loop van de avond bouwde de wind zich op tot boven windkracht 8, tot 12 uur middernacht werd de tocht toen met zwaar gereefd zeil, richting Fastnet voortgezet, maar de wind bouwde uit tot windkracht 10, toen - hebben ze alle zeilen gestreken en zijn >met storm fok op halve wind richting Ierse kust gevaren. Maar over de radio werd een gesprek opgevangen waarin het schip Overijssel het schip Belita adviseerde niet richting Ierse kust te varen gezien de ontwikkeling van het weer. De bemanning van de Dumon veh besloot toen hetzelfde te doen en zijn van richting veranderd. De kust te dicht te naderen is de angst van iedere zeiler. j Intussen had het weerbericht gemeld dat er wel windkracht 10 kon komen, nou dat klopte want die was er al, zelfs op de stormfok werd een snelheid van a 8 mijl bereikt. „Toen besloten we ook de stormfok te strijken en zijn voor top en takel, (zonder zeil) dwars zees, de golven gaan afrijden. Door tegen de golven op te sturen hebben we de snelheid weten te beperken tot 2 knopen" vertelt Rob. Op deze manier werd de totale voortgang tot 20 mijl beperkt. Gedurende de nacht was het een lugubere toestand, ze zagen vuur- peilen omhoog gaan en door de 14 meter hoge golven kon je de brekende zeëen niet zien aankomen. Dit ont aarde in een breker achter op het roer, die het schip half raakte, het roer sloeg uit de hand en het schip ging plat, maar het richtte zich, zoals een goed schip betaamd, vanzelf weer op. Rob zegt: „Hier hebben we geluk gehad, want het schip had ook door kunnen draaien met het risico de mast kwijt te raken, dit was werkelijk het enige gevaarlijke moment. We hebben veel geluk gehad, de lifelijnen hielden het en braken niet, verder waren we te druk met het bezig zijn te overleven en de zorg om elkaar. Je voelt je wel heel erg klein en nietig tegenover zoveel natuurgeweld". In een van de Engelse kranten stond het volgende gedicht: No game was ever yet, worth a wrap for a rational man to play into which no accident or misshap, could possibly find his way Toen het de volgende morgen licht werd, tekende het hele spektakel zich als een sinistereschoonheid af.De zee was opaal groen met kristal heldere toppen je kon er dwars doorheen kijken. „Toen had ik de overtuiging dat alles goed ging" aldus Rob Brons, met elkaar hebben we ervoor gevoch ten om thuis te komen". Dinsdag na 2 uur begon de zaak te luwen en wilden we onze positie geverifieerd zien. 't Bleek dat ons schip 2 mijl afweek van de door de Overijssel geplande positie. Dat gaf de burger weer moed. Rond 4 uur nam de wind af tot 8, ze hebben toen fok 1 voorgezet en zijn uit het storm- gebied vandaan gezeild; al golfjes aflopend, richting Scillyeilanden. „Na aankomst in Plymouth drong eigenlijk de werkelijke omvang van de ramp tot ons door, we hebben groot respect voor iedereen die aan de reddingsactie heeft deelgenomen" zegt Rob Brons, en ik blijf zeilen, want ik vind het nog steeds leuk". Vanaf heden tot en met 10 september 1979 ligt momenteel op het gemeen te-secretarie ter inzage het ontwerp fietsnadenplan provincie Noord- Holland. Het ontwerp betreft een plan van fietspaden ter verruiming van het woon/werk-en schoolverkeer, maar zal ook de recreatie dienen. In de bij het „ontwerp fietspadenplan" behorende toelichting wordt wat dit bebied betreft alleen gesproken over een vrijliggende Schakel in het zuiden van de Boekelermeer en een fietspad langs de Kanaalweg fnu reeds vol tooid) om met de aansluitende locale wegen betere fietsroutes van Alkmaar en Heiloo naar het Alkmaardermeer te verkrijgen. Aan beide zijden van de Kanaalweg zijn al vrijliggende fietspaden gereali seerd. In de bij het plan behorende toelichting staan ondermeer de na volgende redenen vermeld, waarom men meer voorzieningen voor het fietsen wil creëren. a. Verkeersveiligheid door scheiding van verkeerssoorten. b. Ontsluiting van toeristische/recrea tieve gebieden. c. Stimulering van het fietsgebruik (zuiniger gebruik van ruimte, milieu en grondstoffen). d. Bereikbaarheid van voorzieningen met langzaam verkeer. Het voorlopige fietspadenplan ziet er als volgt uit: a. In aansluiting op het reeds bestaan de stukje rijwielpad in de westelijke berm van de Geesterweg nabij de molen „De Oude Knegt" een rijwiel pad aan te leggen tot aan de Pont weg Noord (Vrijliggend fietspad naast Geesterweg). Hierbij kan ter zijner tijd het aanwezige plan van het Hoog heemraadschap Noorderkwartier zeer goed dienst doen. b. Pont weg Noord te bestemmen als fietsroute op weg voor gemengd verkeer. c. Op de Boekelerweg zuid, in hoofdzaak grasberm, tot aan het Boekei een rijwielpad aan te leggen als fietspad met eigen tracé, waarbij voor het eerste gedeelte achter de bebouw ing van het Schouw eveneens het reeds aanwezige plan van het Hoog heemraadschap Noordhollands Noor derkwartier kan dienst doen. d. Het Boekei vanaf de Boekelerweg zuid tot de Kanaalwijk te bestemmen als fietsroute op weg voor gemengd verkeer. e. Vanaf het Boekei tot de uitstroom- tocht van de Noordermolen een vrijliggend rijwielpad aan te leggen in de westelijke berm van de Kanaaldijk. C. Een nieuw brugdek aanbrengen op de reeds aanwezige landhoofden in de uitstroom tocht van de Noordermolen, g. Vanaf voornoemde brug een vrij liggend fietspad aan te brengen op de aanwezige graskade tot aan de Kanaal weg. Voor het gedeelte genoemd in sub. C. zou nader overleg gepleegd moeten worden met Rijkswaterstaat en moge lijk met aangrenzende eigenaren. Ook zullen voor het laatste gedeelte van traject F-G vanaf woning Boekei 19 tot aan de Kanaalweg, wat aanpassing en b.v. door middel van grondruil moeten plaatsvinden. Naast de bibliotheek, de fonotheek, de artotheek en de mêdiatheek kent de Nederlandse taal ook het begrip Speel-o-theek. Speel-o-theken zijn, de naam zegt het al, uitleenbureaus voor speelgoed en spelmaterialen. Maar omdat spelen en speelgoed erg belangrijk zijn voor de ontwikkeling van kinderen leggen de speel-o-theken zich ook toe op het geven van allerlei informatie over een juist gebruik van speelgoed. Op zaterdag 25 augustus a.s. organi seert de dienst cultureel centrum in samenwerking met de speel-o-theken consulente in Noord-Holland een open informatiedag over spelen en speel-o-theken. De bedoeling van deze open infor matiedag is duidelijk: hoewel al sinds enkele jaren in Noord-Holland speel-o-theken functi oneren (op dit moment al in 20 plaatsen) hebben veel mensen nog geen kennis gemaakt met de mogelijk heden die de speel-o-theken bieden. Naast specifieke informatie over speel- o-theken kunt u zich op zaterdag 25 augustus ook uitgebreid, oriënteren omtrent spelen in het algemeen en omtrent de ontwikkelingen in speel goed en spelmaterialen. De informatiedag is extra actueel geworden door de beslissing van mevr. J. Kraayeveld-Wouters, staatssecretaris van C.R.M. om, in het kader van het Internationale Jaar van het Kind een subsidie van anderhalf miljoen gulden ter beschiking te stellen voor de verdere ontwikkeling van de speel- o-theken in nederland. Het programma van deze open infor matiedag over spelen en speel-o- theken, die voor iedereen toegankelijk is, valt uiteen in drie gedeelten. In de grote zaal van ,,de Vest" worden een drietal inleidingen gehouden. Marja Ravesloot, consulente voor de speel-o-theken in Noord-Holland ver telt iets over de speel-o-theken in de toekomst. Drs. R. de Groot, wetenschappelijk medewerker aan de Rijksuniversiteit van Groningen en een van Nederlands grootste deskundigen op het gebied van spelen houdt een inleiding onder de titel: „waarom moeten kinderen spelen". Tenslotte zal mevr. Kraayeveld- WouterSj staatssecretaris van C.R.M. een toelichting geven op de door haar ingestelde eenmalige stimulerings maatregel ten behoeve van de speel-o- theken. Naast dit congresachtige gedeelte van de dag vindt elders in „de Vest" een informatiemarkt plaats waaraan deel genomen wordt door een groot aantal speelgoed-importeurs en - fabrikanten en een aantal instellingen welke zich met „spelen" bezig houden. Tenslotte zal er tussen 12.45 en 13.45 uur een lunchconcert plaatsvinden, waarmee tevens wordt aangetoond dat spelen vele facetten heeft. Zoals al werd vermeld is de gehele dag voor iedereen vrij toegankelijk. De informatiemarkt, welke om 12.00 uur start, kan men zo binnen lopen. Indien men het congresgedeelte wenst bij te wonen dan kan men deelnemers formulieren aanvragen bij Cultureel Centrum „de Vest" tel. 127344.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1979 | | pagina 7