9.95 9.95 119.. L10 3.95 199.- KINDEREN IN 37.50 i K512.50 95^ I 45." O,* P is 34«™ MERLIN ALGEMEEN NIEUWS VOOR DE T.V. - r LEKKERNIJEN TIJDENS DE FEESTDAGEN GEEN TABOE V.O.S. KURSUS RUIM 800 VRIJWILLIGERS NAAR LEIDEN GODSDIENSTEN WETENSCHAP TELEAC-CURSUS "ENERGIE" 1979 UITKIJKPOST 14 NOVEMBER 1979 Uleebendhoopjes van 0 Geldig t/rn zaterdag I Zolang de voorraad strekt WÊÊÊÊÊÊ Dankzij de anti-aanbaklaag is invetten overbodig bij deze royale aluminium poffertjespan van Koopmans. Inkl. beslagflacon, houten vorkjes en recept Mogedruk-plantenspuit. Licht drukken is voldoende om de regelbare nevelspuit uw planten te laten besproeien. Nu Elektrisch Zwitsers Sigg gourmetstel met 6 gourmet pannetjes voor een culinair hoogtepunt. Bak/grillptaat is evenals de pannetjes voorzien van een anti aanbaklaag Kou en tocht blijven buiten met onze tochtweringen. Aluminium deurtochtstrip past op e QC elke deur Üb9Ü Brievenbustochtwering met'2 stevige nylon haarstrips Tornado super droogrek met 29 meter droeglengte op geplastificeerde lijnen. Zijkanten uitklapbaar. Tornado prijs 74,50 ROYAL LEERDAM. 24 delig glasservies model Ambiance. Bestaande uit: 6 bier-, 6 bitter-, 6 sherry/ port- en 6 wijnglazen. Adviesprijs 61,30 Onze prijs Gero Zilmeta edelstalen cassette type 502. Matglan zend gepolijst in luxe cassette-doos. Totaal 42 delig. Gero prijs 383,75 O HEILOO HEERENWEG 40 7^ Aanbiedingen gelden ook tijdens de koopavond. Dekoratieve massief houten halkapstok met draaibaar bovenstuk. Oogt bijzonder leuk en biedt veel ruimte voor uw garderobe. Van 45.- voor Onze prijs Fisher Price houten trekhond. Als je aan de leiband trekt dan keft hij en kwispelt met zijn staart. Adviesprijs 17,95 Bekend van T.V.! Het moder ne komputerspel met 6 spel len, zoals Mastermind, tovervierkant, echo-spel enz. Probeer het te winnen van de komputer. Adviesprijs^ 125,- Onze prijs WABO IN NIEUW JASJE 0 Ja, U kunt weer bij ons tere cht voor: ft ft eiken schouwbalken voor 06 i open haard, eiken barbladen, eiken t^ife ils, enz. enz. Alles op maat gemaakt!! O FA. WAI Nijvefhe Industrii Telefoor 's Zaterc BO idsweg 2 sterrein Heiloo 1 072-335871 lags geopend! O r 3 :en *0* De feestelijke decembermaand, met al zijn (vr)eetpartijen staat weer voor de deur. Velen onder ons zullen deze met angst tegemoet zien. Toch kan dat best wel meevallen; met verscheidene slank-recepten kunt U gezellig mee doen, zonder dat de ponden eraan vliegen. Tijdens een bijeenkomst, die op woensdag 21 november a.s. om 20.00 uur gehouden zal worden in ,,de Rank (Kennemerstraatweg 83), kunt U verschillende van deze zoete en hartige hapjes zien en proeven. Daar naast krijgt U wat achtergrondinfor matie bij deze recepten. Als U belangstelling hiervoor heeft, wilt U zich dan vóór vrijdag 16 november a.s. opgeven bij: Clemen- tien van Loon en Els Jonker, p/a Laarmanstraat 5, Heiloo, tel. 072— 330206; Anja van den Berge, Vrieswijk 34, Heiloo, tel. 072— 331721 (alle drie gediplomeerd diëtiste). Om de kosten enigszins te dekken vragen wij een bijdrage van f 5,~ per persoon. Vrouwen oriënteren zich op de samenleving De Federatieve Vrouwenraad Heiloo (een overkoepeling van 10 vrouwen organisaties) overweegt opnieuw- in samenwerking met de Culturele Raad Noord-Holland, een V.O.S.-kursus te organiseren. Deze kursus, waarvoor bij de gemeente subsidie is aangevraagd, zal gehouden worden vanaf 17 januari 1980 gedurende 12 wekelijkse bijeen komsten op donderdagmorgen van 9.15 tot 11.15 uur in het Open Huis. De kosten zijn f 25,-- voor de hele kursus. In de groep van ongeveer 20 deelneemsters zal aan de hand van duidelijke ingebrachte informatie door de kursusleidster; zélf door de kursisten een mening gevormd wor den. De volgende onderwerpen zullen worden besproken: 1. Verandering in gezin en maat schappij 2. Vrouw en opvoeding, ouders en school 3. Rolverdeling tussen man en vrouw 4. Wat kies je voor je geld? 5. Politiek in binnen- en buitenland (krant! 6. Wat gebeurt er op het gemeente huis? 7. Wat doe je als je er alleen voor komt te staan? De kursus is bestemd voor vrouwen, leden en niet-leden van vrouwen organisaties die lager onderwijs en ongeveer 1 a 2 jaar vervolgonderwijs hebben genoten. Door met elkaar te praten en ervaringen uit te wisselen, krijgt men méér kontakt met elkaar en worden er ideeën geboren om na de V.O.S. -kursus andere aktiviteiten te ont wikkelen in groepsverband of indivi dueel. Opgave liefst vóór begin januari 1980 bij: mevrouw T. Egas, Vrieswijk 201 tel 072-33 15 55; mevrouw T, Everaars, Termijen 120 "el. 072—^3 24 94. Zaterdag j.l. organiseerden het Lan delijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk en de Provinciale en Regionale Centra voor Gereformeerd Jeugdwerk uit Noord-Holland, Zuid- Holland, Amsterdam, Den Haag en Rotterdam een vrijwilligersdag onder het thema „Speelruimte". Ruim 750 mensen uit het gereformeerde jeugd- en jongerenwerk bezochten deze dag, welke gehouden werd in het school- komplex „de Vlietschans" te Leiden. Na de tot nadenken stemmende opening over de „ruimte" in het jeugdwerk van het Groningse duo „Venster" gingen de bezoekers uiteen naar de verschillende aktiviteiten. Men kon kiezen uit bezinningsaktiviteiten (o.a. kind en geloof, seksualiteit/ relaties enz.) en meer praktisch gerichte programmal (kreatief spel, handvaardigheid met metaal enz.). De aktiviteiten waren opgezet naar de problematiek die je in het jeugd- en jongerenwerk tegenkomt. De leeftijds indeling was die welke men in de praktijk tegenkomt: 8—12 jaar, 12—15 jaar en 16 jaar en ouder. Nieuwe elementen op deze vrijwilli gersdag waren de aktiviteit voor leid(st)ers van klubs voor 6—8 jarigen en de zg. totaal-dagprogramma's waarin men een verscheidenheid aan' informatie kon opdoen. in de pauze' trok de folkgroep „Cracker Hash" door de school. De informatie stands van de vele aanwezige aktiegroepen (IKV, stop de kindermoord, PSVG, Nederlands Bij belgenootschap, ENFB, enz.) werden mede daardoor druk bezocht. Deze bezinnings-, instruktie- en ontmoetingsdag werd besloten met een korte liturgische viering onder leiding van Wim Barnard. Het thema „Speelruimte" kwam ook hierin naar voren: de mens is in het nieuwe Jeruzalem gezet. Van God heeft hij speelruimte gekregen. Eén van de belangrijkste, door Baha'u'llah gegeven beginselen is dat ware godsdienst en ware wetenschap altijd met elkaar in overeenstemming zijn. Deze lering werd gegeven in een tijd dat er een hevige strijd woedde tussen geestelijken en wetenschaps mensen, wat de mensen dwong voor de ene of de andere partij te kiezen. Volgens het Baha'i Geloof kan ware godsdienst nooit in strijd zijn met wetenschappelijke feiten - God die de mens begiftigd heeft met verstand, verwacht niet van ons dat wij dit uitschakelen als wij godsdienstige waarheden onderzoeken. Weten schappelijke theorieën blijken niet altijd juist te zijn, maar dit betekent niet dat wij ideeën moeten aanvaarden die tegen alle logika en rede indruisen, alleen omdat ze in naam van de godsdienst verkondigd worden. Wetenschap zowel als godsdienst zijn soms erg verguisd, maar ware wetenschap die de wetten van het heelal ontdekt en onze materiële en geestelijke vooruitgang bevordert, kan nooit in strijd zijn met ware godsdienst die geestelijke waarheden openbaart. De Baha'is wordt geleerd wetenschap en godsdienst te beschouwen als de twee vleugels van de mensheid. Alleen wanneer -beide vleugels sterk zijn, kunnen wij ons tot grote hoogten verheffen. De wetenschap verschaft ons de instrumenten en de middelen, de godsdienst leert ons hoe wij ze voor ons welzijn kunnen aanwenden. Wetenschap zonder godsdienst leidt tot materialisme en vernietiging: godsdienst zonder wetenschap leidt tot fanatisme en bijgeloof. 'Abdu'l-Baha zegt: „Wanneer gods dienst, ontdaan van bijgeloof, tradities en onbegrijpelijke dogma's, toont dat hij in overeenstemming is met de wetenschap, zal er een grote vereni gende en reinigende kracht in de wereld bestaan die alle oorlogen, onenigheden, geschillen en strijd zal wegvagen. Dan zal de mensheid verenigd zijn in de macht van Gods liefde. Dit in verband met de herdenking op 12 november van de geboortedag van Baha'u'llah (1,817—1892), stichter van het Baha'i Geloof. (Verder boeken over het Baha'i geloof verkrijgbaar bij Boekhandel Avis(naast het station). Energie, we hebben er allemaal mee te maken, op ieder moment van ons leven. Zonder energie is er geen leven mogelijk. Ons lichaam ontvangt de benodigde energie voornamelijk in de vorm van voedsel, maar daarover praten we in deze cursus nauwelijks. Het gaat in deze nieuwe Teleac-cursus namelijk om de energie die we nodig hebben om onze huizen te kunnen verwarmen, om ma chines te la.ten werken, om onze auto's te laten rijden, enz. Met andere woorden: de energie die ons in staat moet stellen onze huidige welvaart nog lange tijd te handhaven. De laatste jaren besteden de nieuwsme dia in toenemende mate aandacht aan energie. Wij lezen, horen en zien dat energiebronnen als olie en aardgas over niet al te lange tijd. zullen opraken. Kolen hebben we nog vrij veel, maar wat kunnen we daarmee doen? Verbranding van kolen veroorzaakt immers luchtver ontreiniging. We weten dat bij het gebruik van kern energie uitgebreide veiligheidsmaatrege len moeten worden genomen, denk maar aan de ramp in het Amerikaanse Harris- burg, en dat over de behandeling van het radio- actieve afval van een kerncentrale vaak heftig wordt gediscussieerd. Af en toe horen we ook iets over de ontwikke ling van 'eeuwige' energiebronnen zoals zon, wind, de getijdenbeweging van het water. Betekent een en ander dat we in de toekomst minder energie moeten gaan verbruiken, waardoor ons wel vaartspeil eventueel iets zal zakken of niet die groei meer zal doormaken die velen nog steeds wenselijk achten? Al deze zaken komen uitgebreid en dui delijk aan de orde in de twaalf lessen van de nieuwe Teleac-cursus Energie. Onderwerpen In de televisielessen en het cursusboek worden de volgende onderwerpen be handeld: - algemene inleiding (wat is energie, hoe en waarom gebruiken wij het, enz.) - aardolie - aardgas - steenkool - kernenergie - zonne-energie - windenergie - geothermische energie - waterkracht en getij denenergie - problemen door het nog steeds toene mend energieverbruik - mogelijke oplossingen en de daarmee verband houdende meningen. In de cursus wordt naast de energie-situ atie in de gehele wereld zoveel mogelijk aandacht besteed aan de Nederlandse situatie en het onderzoek dat in Neder land wordt verricht om te proberen de energieproblemen op te lossen. In de cursus wordt een aparte plaats ingenomen door het in iedere les terug kerende onderdeel 'Energie uitgere kend'. Daarin wordt aangegeven hoe we met z'n allen en ieder afzonderlijk zo zuinig mogelijk met de ons beschikbare energie kunnen omspringen. In 'Energie uitgerekend' wordt bijvoorbeeld aan dacht besteed aan de isolatie en aan het (beter) gebruik van een wasmachine, de centrale verwarmingsketel en andere apparaten die we in huis tegenkomen. Doel Er wordt de laatste jaren steeds meer ge praat over de energieproblematiek. En terecht. Momenteel staat bijvoorbeeld de zogenaamde 'Brede maatschappelijke Discussie' over het wel of niet gebruiken van kernenergie sterk in de belangstel ling. Maar... het is nu eenmaal zo dat we pas een zinvolle discussie kunnen voeren als alle mogelijkheden en moei lijkheden van de afzonderlijke energie bronnen bij iedereen bekend zijn. Het aandragen van de noodzakelijke basis informatie over energie is daarom het hoofddoel van deze cursus. Cursuspakket Behalve de twaalf televisielessen produ ceert Teleac ook nog begeleidend mate riaal, dat bestaat uit een rijk geïllus treerd boek en een uitgebreid documen- tatiepakket. Het boek gaat uitgebreider in op hetgeen in de televisielessen aan de orde wordt, gesteld, zonder dat daarbij de informa tie moeilijk wordt. Het uitgebreide documentatiepakket be vat informatie die aansluit bij wat in het cursusboek staat. De documentatie gaat vaak dieper in op een onderwerp dan m het cursusboek gebeurt. Start van de cursus De televisielessen van de cursus worden vanaf 1 december 1979 iedere zaterdag avond van 18.25-18.55 uur uitgezonden via Nederland 2. Na het uitzenden van de laatste les op 16 februari 1980 wordt de gehele cursus nog eens herhaald. De herhalingslessen worden vanaf 24 febru ari 1980 iedere zondagavond uitgezon den van 18.30-19.00 u. via Nederland 1. Cursusprijs De cursusprijs bedraagt 23, irar^on DTM7\ (incl.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1979 | | pagina 11