lm iiitcraml Denk eerst even na voordat u een huisdier neemt. Met onze NIEUWE TV VERHUUR SERVICE RADIO BAKKER Familiedrukwerk? Geboorte- Huwelijks- yerlovings- en Jubileumkaarten HET STAATSBOSBEHEER TE WATER ZUIVER BIOLOGISCHE NATUURPRODUKTEN GOED KIEZEN BIJ FIETSAANK00P BELANGRIJK de allernieuwste vindt u in de kollektie van drukkerij uitkijkpost b.v. RECHTE H0NDSB0SSCHELAAH 22, HEIL00 Telefoon 072-330175, postbus 68 VEILIG AUTORIJDEN IN HERFST EN WINTER „Ja hoor, Mamma heeft de politie nog gebeld, maar die konden 'm ook niet vinden.' SCHOONMAKEN IS BELANGRIJK ül!liiiiiii De nieuwe betrouwbare prive-huur methode voor zorgeloos en voordelig kleuren-TV kij ken. Morgen al kunt u het zien in briljante kleu ren. Geen koop. Geen aanbetaling. Maar wel volledig privé kijkplezier met volle garantie en splinternieuwe apparatuur! Kennemerstraatweg 255 - Heiloo - Tel. 072 - 330262 U krijgt een splinternieuwe kleuren-TV naar keuze in huis. U heeft nooit onderhouds- of reparatiekosten. U betaalt slechts een voorde- ig huurbedrag (zonder huur verhoging). U krijgt na 3 jaar weer een geheel nieuw toestel. Apparaat kan. tussentijds gekocht worden. Kom kijken en laat u vrijblijvend informeren UITKIJKPOST 19 DECEMBER 15,* Het Staatsbosbeheer heeft een vloot van 15 schepen. Daar zijn de laatste jaren twee grote schepen bijgekomen^ de „Phoca en de „Harder Dit zijn boten die vanuit Texel, respectievelijk Terschelling of Delfzijl dienst doen voor onderzoek en bewaking op de Waddenzee. Harder is de naam van een vis, Phoca is de Latijnse naam voor zeehond. Dit laatste schip, dat een lengte heeft van 14,4 meter en een dieselmotor van 120 PK, bewaakt onder meer het zeehondenreservaat van het Staatsbosbeheer. Andere gebieden waar het gebruik van boten noodzakelijk is zijn de meren van Friesland, de Noord westhoek van Overijssel, de Veluwerandmeren, de Biesbos, Grevelingen, Haringvliet, Waterland. Het Staatsbosbeheer maakt daar gebruik van allerlei soorten vaartuigen zoals pramen, punters, pontons en zelfs een sleepboot. Ook het transport van personeel en materiaal wordt daarmee verzorgd. Hieruit blijkt weer eens duidelijk dat het Staatsbosbeheer heel wat meer doet dan alleen maar bos beheren. WERKEN IN NATUURGEBIEDEN Er wordt niet alleen in de bossen maar ook in de natuurgebieden gewerkt. De Nederlandse natuurgebieden zijn im mers niet j,wild". Het zijn allemaal gebieden die vroeger op de een of andere manier door de mens werden gebruikt en nu door b.v. het Staatsbosbeheer in een bepaald stadium worden gehouden waarin wij ze het mooist of het waardevolst vinden. De verschillende landschapstypen in Nederland zijn in het verleden niet alleen tot stand gekomen door de wisselende natuurkrachten^ zoals rivieren, gletschers, zee en wind. Ook de mens heeft zich niet onbetuigd gelaten. Eigenlijk is er in ons land geen ongerept natuurgebied meer te vinden en in alles kunnen wij de hand van vroegere generaties herkennen. Die ingrepen waren een noodzaak om te kunnen voortbestaan. Het ging dan om de oogst van b.v. hout, riet en turf. Maar ook om iets te maken waarin men graag verbleef, zich geborgen voelde en beschut voelde b.v. een buitenverblijf met bos en park, lanen, jachtterrein. Wij Nederlanders hebben de naam niets in de natuur met rust te kunnen laten, overal de hand in te willen hebben. Dat heeft in Nederland veel verlies aan natuurschoon gebracht. Denkt u maar eens aan de ontginningen, als het nuttig maken van heidegronden die er toch maar „woest" bij lagen. Maar er is ook winst geboekt. Door de veelheid van landschappen die de mens heeft gemaakt en vooral door de kleine schaal waarop hij dat in het verleden heeft gedaan, is het Nederlandse landschap een soort mozai'ek geworden. Iets dat wijzelf misschien niet meer zo zien, maar dat de buitenlander in ons land juist zo bekoort. Door die veelheid van landschappen op een betrekkelijke kleine opper vlakte waren er ook veel overgangen van het ene landschap naar net andere. Overgangen o.a. van hoog naar laag, van nat naar droog, van open naar bebost, van beschut naar onbeschut. Daar kreeg de natuur volop gelegen heid een rijkdom van vormen tot ontwikkeling te brengen en dat heeft zij dan ook gedaan. Ziedaar de winst van onze ijver. Maar er is de laatste tijd in ons leefpatroon heel veel veranderd dat zijn weerslag vindt in de natuur en het landschap. Er zijn niet veel particu lieren meer die uitgestrekte jacht gebieden beheren of grote buiten plaatsen kunnen onderhouden. Plag- genmest wordt niet meer toegepast. Rieten daken zijn zeldzaam geworden en manden en klompen worden niet meer zo veel gebruikt als vroeger. Dit alles wil dus zeggen dat houtwallen, rietlanden, grienden en heidevelden niet meer zo nodig zijn. Althans niet om economische redenen. Er zijn daarom nog maar weinig mensen die in staat of bereid zijn om ze in stand te houden en dat is het probleem waar het Staatsbosbeheer en vele andere natuurbeschermers mee zitten. Wat is nl. het geval? In de loop der eeuwen hebben nl. in deze verschillende landschapsvormen een groot aantal planten en dieren een tehuis gevonden dat verloren zou gaan wanneer het oude gebruik van deze gronden wordt gestaakt. In deze tijd van grootschalige aanpak op alle gebied wordt de kleinschaligeheid van ons historisch gegroeide landschap als een beletsel gezien. met deze economische zienswijze is de natuur beschermer allerminst gelukkig, want waar grootschaligheid in natuur en landschap haar intrede doet verdwij nen de vele overgangen waarover wij zojuist spraken en daarmee veel natuurlijke rijkdom. Als b.v. houtwallen en houtkaden als perceelsbegrenzing niet langer nodig zijn omdat men grotere, aaneen gesloten stukken grond doelmatiger vindt, dan zullen ze verdwijnen en daarmee ook allerlei planten en dieren die juist daar konden leven. Daar waar bepaalde elementen van het landschap nog wel blijven bestaan maar niet worden onderhouden zoals vroeger, gaan ze van karakter veranderen. Wanneer b.v. in de grienden geen hout meer wordt geoogst of als de rietlanden niet meer worden gemaaid, ontstaat er een totaal ander soort natuurgebied. Heidevelden die niet regelmatig worden afgebrand, gemaaid of beweid met schapen veranderen langzaam maar zeker in bossen met berken en dennen. Die zijn op zichzelf natuurlijk ook wel waardevol maar de plante- en diersoorten die speciaal op de heide voorkomen, gaan verloren. Om die redenen is natuurbehoud in Nederland in veel gevallen niet een kwestie van alleen maar „afblijven" maar ook een zaak van regelmatig bewaken en onderhouden. En dat laatste heeft financiële gevolgen want het in stand houden van grienden houtwallen en dergelijke is een kostbare zaak. Het Staatsbosbeheer doet dan ook voort durend onderzoek naar de goed koopste manier om dat te doen zonder dat al te veel van de vroegere ambachtelijke methoden wordt afge weken. Er zijn allerlei methoden met elkaar vergeleken om bijvoorbeeld op grienden het rijshout te binden en op schelven te zetten. Ook is onderzoek gedaan naar de manier waarop houtwallen kunnen worden gesnoeid. Maar bij dit alles is tot dusver de oude klassieke methode met de hand eigenlijk nog steeds de beste gebleken. Ten slotte moeten ook nog de weiden worden genoemd, want door de moderne manier' van ontwateren en bemesten kunnen veel weidevogels die al vele eeuwen ons land bevolken niet meer bestaan. De enige natuurgebieden in ons land die echt „wild" zijn en waar wij om het in stand te houden ook niets aan hoeven te doen zijn de getijdegebiedende Wadden, de Dollard, het Balgzand, de Oosterschelde en zo meer. Deze gebieden hoeven niet echt te worden onderhouden. We moeten 'alleen maar zorgen dat ze niet worden aangetast. En dat is in deze tijd niet zo' eenvoudig! Een noodzakelijke aanvulling op ons voedselpakket Nog dit jaar zal ginseng, afkomstig van de gelijknamige Koreaanse wortel en al meer dan 2000 jaar bekend als levensverlengend en alles genezend wondermiddel, als tonicum en in capsule-vorm vrijwel overal in de Nederlandse warenhuizen, levens- middelenbedrijven, grootwinkel bedrijven en supermarkten te koop zijn, evenals nog een aantal andere gezonde natuurlijke produkten waar onder biergist, lecithine, zeealgen en tarwekiemolie. Hoewel de belangstel ling ervoor de laatste jaren wel wat gestegen is, blijkt het grote pubiek toch nog vrij onbekend te zijn met dit soort zuiver biologische natuurpro- dukten, waarvan sinds mensen heuge nis bij andere en oude volken de geneeskrachtige en gezonde werking toch al bekend is. Het spreekt vanzelf dat bij deze produkten de toevoeging van conserverings- of bereidingsmidde len geheel uit den boze is. Weliswaar wijzen krante-artikelen en radio- en TV-programma's ons vrijwel dagelijks op de achteruitgang van het natuurlijk milieu, op onze slechte eet- en leefgewoonten en op de hoge mate van chemisch-synthetische stoffen in de voeding die wij tot ons nemen, maar we zijn gauw geneigd dat af te doen met: ,Ach, het zal wel meevallen' of ,Nou ja, van een beetje kwik ga je toch niet dood! of we sussen ons geweten met wat trimmen of joggen. We zijn wel heel erg ver afgeraakt van dat oosterse bergvolk, waarvan zo'n 2000 jaar geleden westerse ontdekkingreizigers de meest wonderbaarlijke verhalen vertelden over hun zeer hoge ouderdom, fantastische vitaliteit, uitatekende gezondheid en ook grote wijsheid. Al aie uitzonderlijke capaciteiten werden dan toegeschreven aan de miraculeuze ginsen-wortel, die overigens nog steeds bij zeker 800 miljoen oosterlingen bekend is (shen-shen). De botanische naam is Panax ginseng C. A. Meyer' en zijn geneeskundige krachtep zijn inderdaad frappant. Rewa, Zoals de nieuwe serie natuurproduct,ep heet, gaat het ginseg extract in twee uitvoeringen leveren: in capsules en als tonicum, de laatste heeft een extra brede werking door een groot aantal toevoegingen, o.a. oosterse waterna vel: tegen vroegtijdig verval en met gunstige werking op de endocriene klieren, maretak: goed voor de bloedsamenstelling, meidoorn: ter versterking van de hartfunctie, Val- kruid: voor bloedvaten en hersencellen, St. Janskruid: versterkend voor o.a. de lymfklieren, andoorn of malrove: voor bloedomloop en ademhaling, zuurbes: voor activering van gal en lever, aartsengelwortel: voor interne reiniging, gele gentiaan: voor mag en darmen en de rustbrengee melisse. Extracten van diezelfde melisse met de eveneens kalmerende valeriaan vormen de basis van de Rewa-nacht- rust capsules. Zij werken prettiger dan welk synthetische slaapmiddel ook, omdat zij geen onplezierige bijwerking hebben. De soja-plant is alom bekend om zijn rijkheid aan plantaardige eiwitten. De uit deze soja gewonnen lecithine is een belangrijke natuurlijke toevoeging aan ons lichaam als voeding voor het zenuwgestel en de hersenen. Lecithine verhoogt het concentratievermogen en is een probaat middel tegen algehele zwakte. Een bordje zee-algen Zee-algen blijken ongeveer het meest voedzame voedsel te zijn dat er bestaat en je zult de schipbreukelin gen de kost moeten geven die hun leven aan deze fruits de mer' te danken hebben. Zee-algen bevatten vrijwel alle vitaminen, sporenelemen ten en mineralen doe we nodig hebben om fit te blijven. Natuurlijk zal niemand het in z'n hoofd halen iedere dag een bordje zee-algen te verorberen, maar dat hoeft ook niet: één of twee zee-algentabletjes zijn voldoende als extra rijke voeding en voor het wegnemen van het bekende hongergevoel' dat vaak overbodig veel eten met zich mee brengt. Dus net is behalve voor de algehele conditie nog goed voor de lijn ook. Op het gebied van lijnen' weet de jeneverbes er trouwens ook raad mee: door de reinigende en vochtafdrijven- de werking van dit vruchtje zijn de jeneverbes-capsules een uitstekend middel om overtollig vocht en daarmee overgewicht kwijt te raken. Van veel bier drinken word je dik, zeggen ze. Biergist, afkomstig van de Hop-plant heeft die eigenschap niet. Integendeel, biergisttabletten worden juist gebruikt o.a. voor slankheidsdië- ten. Levende biergist, waarvan de Rewa- tabletten zijn gemaakt, is rijk aan variëteiten vitamine B. Door de bloedreinigende werking zijn deze ideaal voor een gave huid en worden behalve voor vermagering speciaal aanbevolen bij ontstekingen, acné, bloedarmoede en anti-rookkuren. Natuurlijke produkten kunnen heil zaam zijn als huismiddeltjes' tegen hinderlijke ongemakken en kwalen, maar zij dienen ook als noodzakelijke toevoeging van stoffen die in ons huidige voedselpakket nauwelijks of niet meer voorkomen. Waar vind je bijvoorbeeld nog brood gemaakt van een compleet ruw produkt? Ons welvaartsvoedsel bevat veel te weinig z.g. zemelen, de onverteerbare maar toch .noodzakelijke yezefs. Vezelarm voedsel leidt tot constipatie, maag- en darmaandoeningen. Dat kan voorkomen worden, o.a. door twee maal per dag een tabletje met tarwe-zemelen vermengd met melk suiker fijn te kauwen. binds vakanties naar de Middellandse Zee-gebieden gemeengoed zijn gewor den, is de Nederlander ook wat vertrouwder geworden met het eten van knoflook, maar weinigen weten dat knoflook naast zijn kruidige eigenschappen ook een brede heil zame werking heeft op ons lichaam. De oude Egyptenaren wisten dat allang en in de zuid-Europese landen schijnen ook minder ,welv^artsziek- ten' voor te komen dan bij ons. Naast allicin bevat knoflook verschil lende belangrijke koolhydraten^ kie- ;1 zelzuur. langrijxvw jodium, zwavel en allerlei belangrijke sporenelementen. Daar door werkt het normaliserend op de - zowel te hoge als te - lage bloeddruk. Voor wie vanwege de lucht geen pure knoflook wil eten, zijn de knoflook- capsules ideaal, omdat zij pas achter in de maag smelten en daardoor absoluut reukloos zijn. Ook goed voor (de cholesterol-spiegel van) het bloed en tevens vitaminerijk (E) is tarwekiemolie. Die houdt de bloedvaten schoon en soepel en zorgt voor de vitamine E voor een grotere zuurstofopname van het bloed. Daardoor is tarwekiemolie niet allen goed voor het hele organisme van de mens, maar verhoogt ook de lichamelijke prestaties en het uithou dingsvermogen. Sommige sportmen sen weten dat al jaren, maar minder bekend is dat het ook potentieverho gend werkt, zowel bij mannen als bij vrouwen. Tot nog toe moest men voor deze zuiver biologische produkten altijd naar een speciaalzaak. Bovendien kwam het grote publiek er zelden mee in aanraking omdat deze natuurpro- dukten meestal in vrij grote (en daardoor prijzige verpakkingen wer den verkocht en dat noodt nu niet bepaald om het eens te ,proberen'. De Rewa-serie is zeer handzaam uitge voerd. Vrijwel alle tabletten en capsules worden op doordrukstrips geleverd, zodat je ze gemakkelijk op reis of naar het sportveld kunt meenemen. Zo heeft de techniek de natuur weer eens een handje geholpen. In het voorjaar^vorden steeds veel fietsen gekocht. Wie zo'n aankoop overweegt, moet weten dat rationeel kiezen belangrijk is. Het aanbod van fietsen is in ons land namelijk bijzonder breed en de verschillen zijn op het eerste gezicht voor de leek niet erg duidelijk. Ook bij fietsen van hetzelfde type moet nog onderscheid worden gemaakt. Het grote aanbod lijkt voor de consument misschien wat verwarrend, maar zij hoeven niet op een dwaalspoor te komen. De grote verscheidenheid aan fietsen is nood zakelijk om iedereen aan de fiets te kunnen helpen die het best bij zijn gebruik past. De fiets is qua produktie dan wel een confectie-artikel gewor den, maar het is niet zo dat je maar tevreden moet zijn als de fiets maar een beetje „past". Er is over dit onderwerp een boekje verschenen dat goede consumentenvoorlichting geeft en duidelijk maakt waar het bij het kiezen van een fiets om gaat. Dit ruim honderd bladzijden tellende boekje verscheen in de serie Fietsotheek onder de titel Wat voor fiets? en kan door overmaking van f 8.50 op postgirorekening nr. 234567 worden aangevraagd bij de stichting: fiets! in Amsterdam. Het is de prijs dubbel en dwars waard en U kunt er veel gemak van hebben als U wegwijs wilt worden in het aanbod van uitvoeringen van fietsen en een bewuste keuze wilt maken. Veilig autorijden: Vele weggebruikers zullen zich de slech te weersomstandigheden van verleden herfst en winter nog kunnen herinneren. Ieder jaar weer blijken mist, regen, ijzel en sneeuw talloze automobilisten te over vallen en voor problemen te plaatsen. Veelal neemt men niet de nodige voor zorgsmaatregelen de auto 'slecht weer bestendig' te maken. Ook moet de weg gebruiker zélf zich, qua rijgedrag, instel len op een andere weersgesteldheid. Veilig Verkeer Nederland, de ANWB en de Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie houden zich al enige jaren onder andere bezig met het geven van tips met betrekking tot het veilig auto rijden in herfst en winter. In dit infor matiebulletin wordt een aantal adviezen nog eens op een rijtje gezet. Al baren de weersomstandigheden van dit moment misschien nog niet direct zorgen; ge bruik dan deze tijd om voorzorgsmaat regelen te treffen. Defensief ryden: Onder alle omstandigheden is het van belang 'defensief' te rijden. Het tijdig taxeren van wat er kan gebeuren, zodat het mogelijk is het eigen rijgedrag aan te passen en noodsituaties te voorkomen, is zeker onontbeerlijk bij ongunstige weers omstandigheden Tips voor herfst en winter: Verlichting - Zorg voor goede verlichting, die ook juist is afgesteld. Neem een set reserve lampjes mee. - Voer bij dichte mist (zichtafstand van 200 meter of minder) dimlicht (gedimd groot licht) of indien toegestaan groot licht. Het gebruik van zogenaamde mistlam pen is alleen toegestaan, daar waar groot licht gevoerd mag worden. De mistlam pen mogen uitsluitend in combinatie met stadslichten gebruikt worden. - Voer bij zeer dichte mist overdag (zichtafstand minder dan 50 meter) groot licht of mistlampen. - Alleen bij zeer dichte mist (zichtaf stand minder dan 50 meter) mag een mist-achterlicht gebruikt worden. Vanaf 1 november 1979 mag in dat geval zowel binnen en buiten de bebouwde kom een mist-achterlicht gebruikt wor den. - Maak bij zware sneeuwval koplampen en achterlichten zonodig sneeuwvrij. Rijgedrag - Rijd met aangepaste snelheid. - Rem beheerst, pompend remmen ver hoedt slippen. - Voorkom snelle stuuruitslagen, de auto raakt hierdoor snel in de slip. Het verzorgeh van huisdieren heeft zijn leuke en lastige kanten. Voor inlichtingen bel de Dierenbescherming. In elk telefoonboek vindt u het nummèt Publikatie aangeboden door SIRE Mod in samenwerking me de Stichting Ideële R eclame. - Ga bij het veranderen van rijstrook geleidelijk naar links, vervolgens gelei delijk naar rechts. Geef anderen de ruimte! - Neem voldoende afstand in acht. - Raak bij het binnenrijden van een mistbank nooit in paniek, rem niet ab rupt, Verminder langzamerhand snel heid en let op achteropkomend verkeer. - Volg de verkeersinformatie via de radio. Bel de ANWB (070-264455) of de Algemene Verkeersdienst Rijkspolitie (03438-4321) voor uitgebreide informa tie over de toestand van de wegen. - Houd vooral 's morgens en 's avonds rekening met plotseling opkomende gladheid ten gevolge van nachtvorst bij bruggen en viaducten. - Ook kan gladheid optreden door rot tende bladeren. Conditie van de auto - Voorkom pech onderweg. Controleer tijdig het koelsysteem op het anti-vries- gehalte. - Vul het waterreservoir van de ruiten sproeier met anti-vries. Neem een extra flesje anti-vries mee om eventueel het waterreservoir onderweg bij te vullen. - Zorg dat de bladen van de ruitenwis sers in orde zijn. - Zorg voor een goed ijskrabbertje. Al vorens te gaan rijden dient niet alleen de voorruit, maar ook de achterruit en de zijruiten schoongemaakt te worden. - Let op de banden. Een profieldiepte van 2 mm is als minimum nog aanvaard baar. Toch gestrand met pech langs de weg? Denk dan aan onderstaande tips: - Hinder het overige verkeer niet; zet de auto zoveel mogelijk rechts aan de kant van de weg. - Plaats op een afstand van 30 meter een gevarendriehoek. Zorg dat deze niet kan omwaaien; vergeet hem niet! - Meld via de praatpaal aan ANWB of de Algemene Verkeersdienst Rijkspolitie waar de auto zich bevindt. Deze instanties waarschuwen zonodig de wegenwacht of garage. - Via de praatpaal is het mogelijk in dringende gevallen familieleden te infor meren. - Zorg voor goede warme kleding, plaids e.d.; het kan zijn dat er langere tijd in de auto gewacht moet worden. - Het is verstandig bij het achterlaten van de auto naam en adres duidelijk zichtbaar achter de ruit te plaatsen. Bij het gewone onderhoud speelt schoonmaken een belangrijke rol en dat is iets dat iedereen kan. Zo'n schoonmaakbeurt biedt tevens de gelegenheid om na te gaan of alles aan de fiets nog functioneert, of er misschien onderdelen zijn die vervan gen moeten worden en of alles nog goed vast zit. Dit laatste wordt vaak vergeten. Maar door trillingen kan gemakkelijk iets losraken. Als men tijdig de nodige verbindingspunten weer aandraait, is er niets aan de hand. Wordt dit uitgesteld dan is de kans groot dat de zaak in de soep draait. Voor het schoonmaken gelden een paar eenvoudige vuistregels. Eerst het vuil zoveel mogelijk met een zachte stoffer verwijderen en uit hoeken en gaatjes peuteren. Nooit met water werken, want dat dringt ook binnen in fijnere delen, waardoor roest zou kunnen optreden. Als het vuil er af is, verder scnoonmaken met een doek met wat petroleum. Gebruik een kwastje om in hoekjes te kunnen komen. Zadel, banden e.d. mogen niet met petroleum in aanraking komen. Daarna de fiets droogwrijven met een zachte doek en uitwrijven met Eoetsolie of zuurvrije vaseline. Lak- eschadigingen kunnen door middel van een spuitbus worden hersteld. Het chroom van de fiets kan op dezelfde manier worden behandeld. Als het chroom is gaan bladderen is daar weinig aan te doen. Het best is nog om losse stukje te verwijderen en op deze plaatsen een likje aluminiumverf te geven. GEBRUIKSDOEL IS BELANGRIJK. Bij het kiezen van een fiets is het erg belangrijk het gebruiksdoel in het oog te houden. Aan een fiets die gebruikt wordt voor het dagelijkse woon-werk- verkeer, om naar school te gaan of boodschappen te doen, moeten andere eisen worden gesteld dan aan een fiets die voor de vrijetijdsbeste ding wordt gebruikt. Dat wil niet zeggen dat je een en dezelfde fiets niet voor meerdere vörmen van verplaat sing kunt gebruiken, maar dan doe je jezelf wel wat te kort/. Wie op een superlichte sportfiets flink wat bagage gaat vervoeren of er kinderen op meeneemt, helpt zo'n fiets in de vernieling. n

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1979 | | pagina 26