ALGEMEEN NIEUWS HELP Bakker Kaandorp valt met Abraham in de prijzen Behoud huishoudschool in Heiloo Mevrouw C. M. Zuiderduin 25 jaar in gezins- en bejaardenzorg Ophokplicht voor postduiven in Noord-Holland TUINCENTRUM VAN HANEGHEM VERHUIST F «ODE KRi/lSl Bakker Kaandorp op de Kennemer- straatweg 506, is op de vaktentoon stelling in Leiden met zijn ..Abra ham" in de prijzen gevallen. U weet dat mannen die hun vijftigste verjaar dag vieren, vaak worden verrast met een Abraham, vrouwen krijgen soms een Sarah, maar meestal wordt er bij hen minder ruchtbaarheid aan gege ven. Zo'n Abraham bestaat uit een baksel wat U het best kunt vergelijken met de samenstelling van een gevulde koek. De koek is gesneden in de vorm van een oude man met baard en prachtig versierd. In mooie letters is er dan het volgende rijmpje op gespoten: „Vijf tig jaren zijn heengegaan, hier ziet U Abraham staan". De Abraham van bakker Kaandorp is werkelijk een pracht exemplaar, het geen hem dan ook een prijs opleverde. Onrust onder ouders en leerlingen van de Agnes-school Zonder dat er veel ruchtbaarheid aan is gegeven dreigt Heiloo z'n enige school voor lager huishoud- en nijver heids-onderwijs kwijt te raken. Enige tijd geleden namelijk ontvingen de ouders van leerlingen van de St. Ag nes Huishoudschool aan de Pastoor van Vluyenweg een uitnodiging om te ko nen praten over de toekomst van dese. school. De ouders die aan deze uitnodi ging gevolg gaven, vernamen tot hun ontsteltenis dat het besluit genomen was de school per 1 juli 1981 te sluiten. Dit houdt in dat de leerlingen van de huidige derde en vierde klas de school nog kunnen afmaken, maar voor de leerlingen uit de eerste en tweede klas zou een andere school gezocht moeten worden. Bij een aantal van de betrokken ouders heerst nu grote verontwaardiging. Zij voelen zich, letterlijk „voor het blok gezet", omdat zij geconfronteerd wer den met een kennelijk vaststaand be sluit, waarover geen discussie meer mogelijk was. Tevens achten zij de belangen van hun kinderen ernstig ge schaad. Deze kinderen moeten name lijk als de sluiting doorgaat straks naar Alkmaar of Castricum om hun op leiding voort te zetten. Het gaat hierbij overigens niet alleen om kin deren uit heiloo, maar ook om leer lingen uit Egmond en Limmen. Behalve de veel grotere afstand die door velen als een bezwaar wordt gevoeld, bestaan er ook twijfels over de aansluiting die dé kinderen op andere scholen zullen vinden. Zoals één van de moeders zëi: ..Als ik had geweten dat de Agnes school dicht zou gaan, had ik mijn kind nooit op die school gedaan". De ouders vragen zich nu af of dat nu zomaar gaat, of m.a.w. deze school zo naar gesloten kan worden. Nog afge zien van het feit dat zij zelf (of beter de kinderen) direkt de dupe n te worden, wijzen zij er op dat w de toekomst alle ouders met kin deren die huishoud- en nijverheids onderwijs willen volgen niet meer in Heiloo terecht zullen kunnen. Men kan zich werkelijk afvragen of er in een gemeente met de omvang van Heiloo, eventueel met inbegrip van Egmond en Limmen, niet voldoende potentiële leerlingen aanwezig zijn. Dit zou op z'n Ninst nauwkeurig onderzocht moeten worden. Het verdwijnen van „de huis houdschool" zoals dit schooltype vroe ger wel werd aangeduid, houdt voor Heiloo immers een verschraling van het totale onderwijs-aanbod in, die niet zonder meer aanvaard kan worden. Inmiddels is door een aantal betrok kenen een aktie-comité gevormd, dat één en ander grondig uitgezocht wil zien en dat er naar streeft zo mogelijk een school voor lager huishoud- en nij verheids-onderwijs in Heiloo te behou den. Het aktie-comité heeft verschillende pijlen op de boog: 1Het verzet zich tegen de ondemocra tische en autoritaire gang van zaken rond de sluiting van de Agnes-school. 2. Het streeft naar contact met alle be trokken ouders om te zien hoe geza menlijk de belangen van de betrokken kinderen het beste behartigd kunnen worden. 3. Het eist een diepgaand onderzoek naar de mogelijkheden een school voor huishoud- en nijverheids-onderwijs in Heiloo te behouden. (Als eerste inzet hiertoe worden alle ouders die de mogelijkheid overwegen binnen enkele jaren één van hun kin deren dit type onderwijs te laten volgen dringend gevraagd zich met het comité in verbinding te stellen). 4. Het roept alle heilooërs op (Egmon- ders en mensen uit Limmen zijn ook van harte welkom) die zich met de in tentie van het comité, nl. het behoud van een school voor LHNO, kunnen verenigen, zich solidair te verklaren en zich bij het comité te melden. Het comité is vastbesloten z'n gerecht vaardigde verlangens te realiseren. Daartoe zal het ook contact opnemen met alle mogelijke instanties om na te gaan welke mogelijkheden er zijn en welke wegen bewandeld dienen te worden. Onder het motto "behoud de huishoud school, geen aantasting van het onder wijsaanbod in heiloo", doet het ook een beroep op de heilooër, Egmonder en Limmer bevolking om het comité bij z'n aktiviteiten te steunen. Voor inlichtingen, adhesie-betuigingen of aanmelding kunt U zich wenden tot de dames A. van der Leij (tel. 335851 T. van Baar (tel. 336252); T. Koopmans (tel. 331546); W. Braids (tel. 331840) of de heer J. Zonneveld (tel. 336462). U kunt ook schrijven naar het adres: Vossenakkers 14, Heiloo. "'lisde nieuwe kraakwagen van de ge rente Heiloo, een knap stukje tech niek. Het grove vuil wordt er aan de Vierkant in gegooid en door een |r°°t schuifblad naar achteren gedrukt. Afwasmachines e.d„ die tot op he bniet verwerkt konden worden, raait deze wagen z'n „hand" niet °m' hij drukt de machine plat en schuift hem naar achteren. Is de wagen vol dan wordt, bij de vuilverbranding aan gekomen, een mechanisme vlak achter de kabine in werking gesteld en die schuift al het vuil weer naar voren de wagen uit. Een stukje technisch ver nuft van ruim 175.000. Denkt U er om, aan afbraak en puin heeft deze wagen een gruwelijke hekel, daarom neemt hij dat ook niet mee. STREEKPLAN NOORDKENNEMERLAND Maandagavond was het stampvol in het Open Huis waar de heren Boer en Ca^'ouw van de commissie van onder zoek een avond hadden georganiseerd om over het streekplan met elkaar van gedachten te wisselen. Het streekplan voor Noord-Kennemer- land voor de komende 10 jaar moet in 1982 gereed zyn. Dit omvat het gebied in noorden begrensd door Warmenhui- zen, Langendyk en in het oosten, Heerhugowaard, Schermer, Graft de Rijp naar uitgeest en in het zuiden van uitgeest, langs Castricum tot aan de kust. In de periode 1982-1992 zouden er vol gens Provinciale Staten in bovenge noemd gebied 27500 woningen ge bouwd moeten worden en daarop volgend tot het jaar 2000 nog eens 7000 woningen. Voorle eerste periode vallen 9500 woningen buiten de reeds be staande gemeenteplannen en voor de tweede periode 6500 woningen. Hier voor zyn nieuwe bouwlokaties nodig, er werden verschillende mogelykheden aangegeven, welke globaal liggen tus- senHeiloo-Limmen-Castricum, Heems kerk Uitgeest en de Boekelermeer. In de komende jaren is de bouw in de omgeving van Heiloo-Alkmaar wat be treft de extra groei [groeikern] voltooid. Daarom is het noodzakelijk dat de nieuwe bouwplannen, welke speciaal betrekking hebben op het door Provincie getaxeerde tekort aan woonruimte, voor beide perioden dus 16.000 woningen, snel van de grond ko men. Voor het insturen van reacties heeft u tot 22 mei 1980 de tijd. Om de bevolking voldoende inspraak te geven waar de mogelijke grote bouw lokaties moeten gaan komen, vandaar deze avond. De algemene tendens was dat men voor grote bouwlokaties niet veel gelegen heid zag in de omgeving van Heiloo- Limmen of de Boekelermeer. Iemand uit de zaal herinnerde aan een streekplan van 1962 waarin de Boeker- lermeer als uitstekende agrarische grond werd gekenmerkt, terwijl nu deze ruimte ineens geschikt zou zijn voor een bouwlokatie. Een andere opmerking betrof het ge bied Limmen, waar veel agrarische grond is en dat deze dus aan zyn be stemming zou worden onttrokken. Ten slotte werd geadviseerd om indien men een duidelijke mening had over bepaal de ideëen, men zich het beste kon ver enigen in grotere groepen, zoals wijk- verenigingen, Heiloo 2000, verenigin gen van agrariërs enz., om op die man ier met meer macht bij Provinciale Staten naar voren te komen. MANIFESTATIE KANKER VOORKOMEN EN GENEZEN Donderdag 27 maart 1980 te Alkmaar, 19.45 uur in de Vryheidskerk, Hobbe- malaan 2 '(hoefplan4]. Sprekers:Dr. D. Groot, natuurarts te SchoorI en Wim Koning, voorzitter Ekologische Beweging Anders Den ken! Anders Doen!". Doel: VOORLOPIGE ERKENNING VAN DE MOERMAN Therapie. De kankér-hoorzitting van de Tweede Kamer, de kanker-Nota van minister Ginjaar, het eenstemmig besluit van de tweede Kamer tot onderzoek naar de Moerman-therapie, de Grote Mani festatie in de Houtrusthallen, waar vier Kamerleden het woord voerden en het optredenvan de Inspectie Volks gezondheid in Overijssel tegen de Moerman-arts dr. Ronhaar in 1979 zijn belangrijke elementen in de strijd voor de erkenning van de kankerge neeswijze van dr. Moerman. Tijdens de manifestatie op donderdag 27 maart, die georganiseerd wordt door de Ekologische Beweging Anders Denken! Anders Doen! zal de 'Moer man-arts dr. D. Groot een pleidooi houden voor het gebruik van gezonde en natuurlijke voeding om kanker te voorkomen en vertellen hoe en waarom kanker ook genezen kan worden. Wim Koning, voorzitter van de Ekolo gische Beweging zal spreken over de strijd voor de erkenning van de Moer man therapie aansluitend op de verde diging die Elsa Vleer ten aanzien van de Moerman-Geneeswijze op 20 november 1978 in de Tweede Kamer- Hoorzitting voerde. Dit was uiteindelijk de oorzaak van het feit, dat de Tweede Kamer haar standpunt over de Moer man-therapie radikaal wijzigde, zodat nu prominente kamerleden bereid zijn deze te verdedigen. Verwacht wordt, dat er veel vragen in de pauze worden gesteld. De Ekologische Beweging streeft niiar een directe voorlopige erkenning van de Moerman-therapie, daar er sprake is van een noodsituatie. Honder den kankerpatiënten willen de Moer man-geneeswijze volgen en kunnen niet geholpen worden door de zeer lange wachttijden bij de 14 Moer man-artsen in Nederland. In dit ver band is het onbegrijpelijk, dat de In spectie Volksgezondheid tracht het moeilijke werk van deze artsen te belemmeren. De manifestatie vindt plaats in de Vrij - heidskerk, Hobbemalaan 2, Hoefplan, te Alkmaar en begint 's avonds om 19.45 uur, toegangsprijs 3,--. De doelstellingen van de Ekologische Beweging zijn: Op de bres staan voor het behoud van het leven en de leef baarheid. Het is geen politieke groepe ring maar een organisatie, die leden heeft uit alle politieke en geestelijke richtingen. Zij streeft naar bewustwor ding en méér menselijkheid, een pre ventieve gezondheidszorg, het gebruik van natuurlijke en volwaardige voe ding, natuurbehoud en een schoon leefmilieu, een andere stijl van leven zonder verspilling van energie en grondstoffen en hulp aan de Derde Wereld. Zij geeft uit het maandblad BEWUST In een oplaag van 7500 stuks. Inlich tingen: tel. 119215. JONGERENDIENST IN WITTE KERK Op zoncjag 23 maart, om 10 uur, is er in de Witte Kerk een dienst die is voor bereid door Helen Harmans, Simon Kool, Anncmiek van Steenbergen en Judith Visser. Voorbereid onder de toe ziende ogen van dominee Ph. Ouwen- dijk en jeugdouderling W.K. Lamain. Het thema voor deze dienst luidt: Is God liefde? Zoals trouwens altijd, in elke kerkdienst, bent ook U in deze dienst van harte welkom. Mevrouw C.M. Zuiderduin-van der Mev was op 15 januari j.l. 25 jaar in diénst van de gezins- ver zorging als leidster in de afdeling Heiloo en I immen. Op donderdagavond 20 maart a.s. zal zij tijdens een receptie in de grote zaal van het Open Huis ieder een in de gelegenheid stellen afscheid van haar te nemen, aanvang 20.30 uur. Dat het begrip gezinsverzorgster zo'n 25 jaar geleden nog volkomen onbe kend was is vandaag de dag bijna niet meer voor te stellen. 25 jaar geleden vroeg de voorzitter van de R.K. gezinszorg, waar mevrouw Zuiderduin in het bestuur zat, of zij er niets voor voelde „leidster" te worden. ,,Toen ik dit aannam wist ik niet ol ik daar wel geschikt voor was en zeker niet dat ik het 25 jaar vol zou houden." zegt mevrouw Zuider duin. 1 oendcrtijd had je nog geen diploma's nodig, maar later werd het diploma MBO (middelbaar beroeps onderwijs) gehaald, een 2-jarige studie in Rotterdam. Er werd een start gemaakt met vijf ge zinsverzorgsters die in gezinnen ge plaatst werden waar de moeder door ziekte afwezig was. Ook waren er enke le gezinshulpen. In die tijd werkten die meisjes 9 uur per dag, daar de gezinnen veel groter waren dan nu, er nog geen afwasmachines en vaak ook geen stofzuigers waren, begrijpt U dat er hard gewerkt moest worden. Daar het beroep nog volkomen onbe kend was, was het niet eenvoudig meisjes te vinden die dit werk wil den doen. Gelukkig voelen veel jonge vrouwen zich nu tot dit werk aangetrok ken en is het niet zo moeilijk meer om geschikte mensen te vinden. Met een tikkeltje weemoed zegt mevr. Zuider duin: „Ik zal er wat hebben opgeleid. Een opleiding voor gezinsverzorgster bestond toen uit een Vf jaar intern op leidingstehuis gedurende die tijd houdt de leidster contact, en hierna volgt nog een jaar praktijk bij de Stichting waar de meisjes thuis horen en dan wordt het diploma verkregen. „Het was belangrijk gezinsverzorg sters te hebben want op het aantal verzorgsters werd de subsidie uit gekeerd, die we voor een gezinshelp ster niet kregen" zegt mevr. Zuider duin. Na zo'n 8 jaar kwam er een verzoek uit Limmen of ook daar een start met de gezinszorg kon worden gemaakt, Limmen was te klein om zelfstandig te kunnen gaan werken en wilden daarom graag in de Stichting van Heiloo opgenomen worden. Naarmate de tijd vorderde, kreeg het beroep meer bekepdheid en veel meisjes meldden zich aan. Na zo'n 10 jaar konden ook de oudere mensen hulp krijgen want het ministerie had toestemming gegeven hieraan te beginnen. Mevrouw Zuiderduin hield een lezing van de R.K. vrouwenbond om vrijwilligers te werven en dat lukte aardig want diezelfde avond gaven 10 mensen zich op. „Op dat moment hadden we 23 meisjes en 10 bejaardenverzorgsters, en toen groeide het boven m'n hoofd", aldus mevrouw Zuiderduin. Toen werd er met het bestuur overlegd en be sloot men er een leidster voor de bejaardenzorg bij te zoeken. Die werd gevonden in de persoon van Zr. Ignatia uit het Julianaklooster, zij opereerde vanuit het klooster. „Met haar heb ik fijn gewerkt." Ontving mevrouw Zuiderduin in het begin de mensen gewoon aan huis op de Heeren- weg, als ze ziek was (wat gelukkig niet vaak voorkwam) zelfs aan haar bed. Later kreeg men gelukkig meer ruimte aan de Commandeurslaan. In die tijd kwam ook de fusie ter sprake met Alkmaar, Heiloo, Limmen en de Egmonden met het Groene Kruis Heiloo. Officieel kwam dit 1 januari 1974 tot stand. Er werd een direk- teur benoemd en het werd de Stichting voor Gezinsverzorging en Bejaarden hulp „Noord Kennemerland". Intussen moest men weer verhuizen van de Commandeurslaan naar de mooie verbouwde school aan de Wes- terweg. Zij waren de eersten die er in trokken. Mevrouw Zuiderduin kreeg steeds meèr leiding, want nu zitten er vijf mensen in de leiding van de bejaardenzorg en twee in de gezins zorg. „Al waren er vaak problemen in de gezinnen, ik vond het fijn werk, maar met de ouderen was het bok prettig. M'n -obbywas m'n werk, en al verdiende ik in de begintijd bijna niets, nu is alles goed geregeld, maar alle tijden hebben z'n bekoring ge had." Nu, na 25 jaar, stopt mevrouw Zuider duin met dit werk. Ze zal er best nog eens naar terug verlangen, maar er zijn genoeg hobbies waar ze tot nu toe geen tijd voor gehad heeft." ACCORDEANA IN HUIZE DE LOET De accordeonvereniging „Accorde- ana" o.l.v. dirigent Jan Cornelissen, heeft j.l. woensdagavond een ontspan ningsavond verzorgd in huize De Loet. Begonnen werd met de mars .Marching String" van M. Ross. Daarna de ouverture „Leichte Kaval- lerie" van Fr. von Suppé, deze werd zeer muzikaal gespeeld. Vervolgens de „Hongaarse dansen 5 en 6" van Joh. Brahms. De wals „Geschichten aus dem Wienerwald" van Joh. Strauss werd verdienstelijk uitgevoerd. Na de pauze werd begonnen met „Tanz- rhapsodie aus dem Akkordeon" van Curt Mahr. Hierna volgde de tango Porti" in arr. van M.J. Punt en Charleston-Time" van Renato Bui Tot slot speelde „Accordeana" .Suite Latin" van Helmuth Herold. Eén van de bewoners, mevr. van Weelden dankte voor de mooie avond en gaf bloemen aan de dirigent. BESTRIJDING VAN DE WERKLOOSHEID 200.000 werklozen en 100.000 vacatu res en onvrede in het land met de beste sociale voorzieningen ter wereld. Meer licht op dit probleem wordt geworpen door prof. dr. L. F. van Muiswinkel, hoogleraar aan de V.U.; onder het mot to "WIL MEN DE WERKLOOSHEID WEL ECHT BESTRIJDEN"? Na de le zing is er gelegenheid met de inleider over het onderwerp, te dicussiëren. De avond wordt georganiseerd door het regionaal bestuur van de Vereniging waar de V.U. van uitgaat, het regionaal verband Noord-Holland Noord. De bij eenkomst vindt plaats op DONDER DAG 27 MAART 1980 in de Prot. Chr. Opl. school voor het Kleuteronderwijs, Van de Veldelaan 920, Alkmaar. AAN VANG 20.00 uur. De toegang is vrij: iedereen is van harte welkom! Sommige landbouwprodukten, zoals krokussen en pasgezaaide erwten, heb ben een grote aantrekkingskracht voor duiven. Omdat deze vogels deze gewas sen feilloos weten te vinden, kan er veel schade worden aangericht. Het is dui delijk dat daarom jacht gemaakt wordt op wilde en verwilderde duiven. Aangezien moet worden voorkomen dat postduiven getroffen worden door de te nemen maatregelen is er tussen de bij deze aangelegenheid betrokken organi saties overleg gepleegd over een ophok plicht voor deze duiven. Hierbij is overeengekomen dat in Nrd- Holland voorlopig elke dag, dus ook in het weekeinde, van 17 maart tot en met 16 mei 1980, de postduiven worden op- gehokt tot 17.30 uur. De postduiven mogen wel deelnemen aan wedvluchten en africhtingen, doch na aankomst moeten ze worden opge- hokt tot 17.30 uur. In het belang van de postduivenhouders en van de landbouwers dringen de Post duivenhouders Organisatie en het Land bouwschap er met de meeste klem op aan zich strikt aan bovenstaande af spraak te houden. Dit betekent dat landbouwers zich na 17.30 uur dienen te onthouden van een bestrijding van de duiven en dat in geen geval mag worden geschoten op over vliegende postduiven. De postduiven- houders moeten zich strikt houden aan de ophoktijden. De landbouwers moeten bij betekenen de schade aan hun gewas, veroorzaakt door duiven, dit direkt melden bij het secretariaat van de Wildschadecommis- sie, Postbus 3005 te Haarlem, tel. 023- 319021. UITKIJKPOST 19 MAART 1980 Het tuintechnisch a^viesburo'/tuincen- trum Van Haneghem b.v. te Heiloo zit momenteel midden in de verhuizings perikelen. Het gehele bedrijf wordt nl. verplaatst van de Westerweg 373, naar een nieuw bedrijfskompleks aan de Ven- newatersweg 15 (hoek Westerweg) te Heiloo. De officiële opening zal plaatsvinden op dinsdag 1 april a.s. En dit is beslist geen mop. Aldaar wordt een terrein in gebruik genomen van maar liefst twee hektaren. Het oude bedrijf besloeg slechts een oppervlakte van 4.000 m2. De reeds gebouwde bedrijfsgebouwen, bestaande uit kantoren, opslaghallen en een winkel zijn reeds gedeeltelijk in gebruik, evenals de verharde terreinen voor opslag van hout- en steenproduk- ten. Men is thans druk bezig met het leggen van de laatste hand aan de inrichting van de gebouwen, terwijl aan de westzijde van het gebouw een nieuw tuincentrum voor levende beplantingen wordt ingericht. De winter van 1979 heeft bij de bouw nogal parten gespeeld, waardoor het geheel iets stagneerde. Deze stagnatie wordt echter ruimschoots ingehaald door het goede weer van de voorbije winter en het naderende voor jaar. In het kader van de verhuizing wordt er nu een grote opruiming gehouden. Gelijktijdig met de opening wordt ook de kinderboerderij in gebruik genomen. Er verblijven kippen, konijnen, hang buikzwijntjes, eenden, geiten, duiven en een echte ezel. Deze kinderboerderij wordt vrij toegankelijk voor een ieder die het tuincentrum bezoekt. Aan de opening van het nieuwe bedrijf zal de nodige aandacht worden besteed middels een reklamekampagne. PROJECT VONDELSCHOOL In de afgelopen weken is er op beide scholen hard gewerkt aan het project „VOEDING". De kinderen hielden zich bezig met het maken van werkstukjes, tekeningen, handenarbeidstukjes e.d. Ook werd veel van thuis meegenomen. Enkele klassen zijn op bezoek geweest bij winkels, fabrieken en bedrijven in en buiten Heiloo. Vrijdagavond j.l. werden de ouders in de gelegenheid gesteld te zien wat er zo allemaal gemaakt was. De opkomst was overweldigend. Voor de kinderen en de leerkrachten van beide scholen (ook het Kieftennest heeft hier een aandel in gehad) een stimulans om in de toekomst aan meer projecten te werken. NIEUWE CURSUS CORNELIS DREBBELCOLLEGE De laatste tijd is er in de landelijke pers, evenals via de televisie en de radio, erg veel aandacht besteed aan het verschijnsel Volwassenen- Educatie, en met name aan de Open - School problematiek. Wat dit laatste betreft, wil ik u graag informeren over de gedachten, zoals ze leven bij de directie van het Cornelis Drebbel College, het dag/avond onderwijs van de gemeente Alkmaar met nevenvestigingen in Heiloo en Graft/de Rijp. Ervan uitgaande, dat U reeds op de hoogte bent van de activiteiten, die momenteel plaatsvinden in deze scholengemeenschap voor volwassenen voor MAVO HAVO V.W.O. en M.E.A.O., kan ik u mededelen, dat we voornemens zijn met ingang van het nieuwe cursusjaar 1980/1981, dus eind augustus van dit jaar, naast de bestaande opleidingen te starten met een nieuwe cursus, die in zoverre van de overige opleidingen afwijkt, dat ze niet opleidt voor een diploma. Dit houdt in, dat het ons een grotere vrijheid geeft, wat betreft de inhoud van de cursus, daar we immers niet meer gebonden zijn aan een landelijk voorgeschreven leerplan voor het dag/ avondonderwijs. In plaats daarvan zal het leerdoel en de leerroute groten deels door de cursisten zelf worden be paald. Bij de uitwerking hiervan zal onder meer gebruik worden ge maakt van de door de Stichting Proef projecten Open School ontwikkelde methoden en thema's. Daar de groepen in hun samenstelling sterk kunnen verschillen en de indivi duele inbreng van elk van de cursis ten als zeer belangrijk wordt ervaren, zullen de cursusuren in, en waar zinvol buiten de school, sterk kunnen uiteenlopen. Ook in een groep blijft namelijk de persoonlijke behoefte van de cursist het belangrijkste. Waarom deze uitbreiding aan het Cornelis Drebbel College? Vooropgesteld, dat de huidige afdelin gen, zowel voor MAVO, HAVO, V.W.O. als voor M.E.A.O in een grote behoefte voorzien, zeker op de avond afdelingen, maar sinds de uitbrei ding met het onderwijs ook overdag eveneens voor velen, die anders niet in de gelegenheid zouden zijn geweest te studeren, blijft er voor een grote groep potentiële deelnemers een enor me drempel bestaan voor dit 2e kanszi 2e weg onderwijs. Met name op de MAVO-afdelingen van het C.D.C. vallen er deelneemsters (ers) af, door een te geringe voorop leiding, of door een gebrek aan zelf vertrouwen. Het mavo -onderwijs voor volwassenen, de Mavo-4 in 3 jaar met slechts 1 x per week les in de gekozen vakken, is in derdaad een vrij zware opgave, hoewel in de afgelopen jaren ook diverse cur sisten zijn geslaagd voor het MAVO-4 diploma met een minimum aan voor opleiding. Toch gaf dit in enkele gevallen veel spanningen en verschillende cursisten hebben dan ook 3 jaar -"op hun tenen moeten lopen". Bovendien blijkt het in^ lang niet alle gevallen te gaan om een diploma, maar in de eerste plaats om een gevoel van mondigheid, zelfvertrouwen, het mee kunnen denken en praten over allerlei actuele onderwerpen en problemen, het wegwerken van een echte of ver meende achterstand, het zich bewust worden van eigen capaciteiten en mo gelijkheden enz. Een van de voordelen van het verbin den van een afdeling met een "open curriculum" dus niet diploma gericht, aan een grotere scholengemeenschap, is de veel gemakkelijker overstap van een dergelijke cursus naar het bestaan de dag-onderwijs voor volwassenen, hoewel dit niet als een voorwaarde voor de cursisten moet worden gezien. Deze nieuwe cursus, met een open methodiek KAN dus, maar hoeft beslist niet te worden gebruikt als een opstap-mogelijkheid voor een dag/a vond Mavo voor volwassenen. VOOR WIE IS DEZE WERK- wijze bedoeld? - volwassenen, die in het verleden geen reele kans hebben gehad om voortgezet onderwijs te volgen. - volwassenen, die in het verleden de hun geboden kans om voortgezet onderwijs te volgen niet, of slechts ge deeltelijk hebben benut, - volwassen gehuwde of gescheiden vrouwen, die in hun huwelijk een echte of vermeende achterstand hebben op gelopen iri hun educatieve ontwik keling te nopzicht van m.n. hun huis genoten en zich daardoor onzeker zijn gaan voelen, - volwassenen, die vinden dat ze door een te geringe algemeen kennis niet voldoende kunnen deelnemen aan de samenleving, - volwassen "NIET NEDERLANDERS' die door een te geringe kennis van de nederlandse taal en de nederlandse cultuur zich geisoleerd gaan voelen, (uiteraard zullen deze groepen een ander, meer gericht aanbod krijgen, dan de overige groepen). N.B. Volwassenen betekent in dit ver band iedereen, die niet meer volledig leerplichtig is, ^odat de cursussen ook openstaan voor nog gedeeltelijkleerplichtigen. Wanneer en waar worden de cursussen gegeven? Er wordt gedacht aan 2x Vi dag per week, afhankelijk van de behoeftes en mogelijkheden van de deelnemers aan deze cursussen 's ochtens, 's mid dags of 's avonds op alle mavo-afdelingen van het Cornelis Drebbel College, dus te Alkmaar (alleen 's avonds) Oudorp, Heiloo en Graft/ de Rijp. Overigens geldt voor alle cursussen, dat ze doorgang vinden, mits er voldoende deelnemers zich hiervoor opgeven. Wat zijn de kosten aan deze kursussen verbonden? Bij inschrijving 30.-- per jaar (dit bedrag geldt tevens voor alle niet gesubsidieerde kosten van het C.D.C.) schoolgeld 70,- per jaar volgens de huidige regeling 1979/1980, welk bedrag door de gemeente zal worden geïnd. De kosten voor boeken en overig bij komend materiaal zal, afhankelijk van de gekozen vakken 50,-- tot 100,-- bedragen. Voor nadere mondelinge informatie en voor het maken van een afspraak kan men zich wenden tot het Cornelis Drebbel College te Alkmaar- Oudorp Wilgenlaan 2 1829EC elke dag tel. 072-123109; Graft/de Rijp kantine s.v. de Rijp Zuiddijk woensdag- en vrijdagochtend tel. 02997-3092. Heiloo 't Loo 19 Heiloo donderdag en vrijdagochtend tel. 072-333368. van 10.30 uur - 12.00 uur. Op de jaarvergadering van de Houtbond werden de volgende leden gehuldigd. V.l.n.r.: J. J. Bolten+ echtgenote, W. van Dijk echtgenote, dhr. Van Genderen van het N.V.V. en C. van Schooten-Fechtgenote.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1980 | | pagina 5