Denk eerst even na voordat u een huisdier neemt. font dé enige speaaaCzaak ut imUaUeèant üt mdevCaraC wist u dat tcimUerctits. •Uitkijkpost Sluipmoordenaar „Ach, zo'n beestje in huis is toch niks, ik heb 'm zijn vrijheid maar teruggegeven. Niet zo erg Dwaze namen Jeugdige inwoonster van Heiloo hoofdprijswinnares in AMRO^Facet kleurwedstrijd Sail'80 b e g r af e n i s v e r e n i g i n g ét ^"OE LAATSTE EER» iMi 11 /Ti] heerf?nweg 193 heiloo lel, 332252 331009 Geen verhaalrecht GEZ0NDHEIDSGEUILLET0N 0NDERH0UDSAB0NNEMENT GASAPPARATEN DIENT DE VEILIGHEID. Abonnement voordeliger INLEVEREN VAN KOPIJ VOOR ADVERTENTIES E.D. TOT UITERLIJK 18.00 UUR Deskundigheid Alkmaar, Zilverstraat 1 hkOude grachttel. 072-1193^9 Hoorn, winkelcentrum ,/Oe Bt&uwe Steen teL. 02290—18831 3 SEPTEMBER 1980 v Het verzorgen van huisdieren heeft zijn leuke en lastige kanten. Voor inlichtingen: bet de Dierenbescherming. In elk telefoonboek vindt u het nummer. Het beste is zo spoedig mogelijk een afspraak te maken met de installateur. In de zomermaanden kan hij gemakke lijk bij de verwarmingsapparatuur zon- der dat de klant ër last van heeft. 'Tegelijk kan hij de geiser of boiler meepakken bij het schoonmaken. Bo vendien staat de installateur niet altijd na een telefoontje de volgende dag op de stoep. In het najaar bestaat zeker een kans op wachten. "Aan het begin van het stookseizoen treedt duidelijk een - hausse aan storingen op. Dan gaat de - c.v. weer aan en blijkt er plotseling lekkage te zijn of zit er niet genoeg water in de installatie. En dan wordt de installateur te hulp geroepen." Naast het bevorderen van de veiligheid kan preventief onderhoud het aantal storingen afremmen. En wat de veilig heid betreft: nog te vaak kan men in de krant lezen dat de sluipmoordenaar koolmonoxyde (beter bekend als kolen damp) heeft toegeslagen. In veel geval len wordt die koolmonoxyde veroor zaakt door slecht of onvoldoende on derhoud van gasapparatuur, vooral van geisers. Is dat nu werkelijk allergie? Welnee, zegt de gespecialiseerde arts, de allergo- loog, dat is verbeelding. De oorzaak van een allergie is zo moeilijk echt aanwijsvaar, zo moeilijk op te sporen dikwijls, dat veel mensen alles waarvoor zij geen directe oorzaak vinden, maar 'allergie' noemen. Zij denken dan dat het voldoende is de allergische aan leiding, die zij zelf hebben uitgevonden, te ontlopen, om gezond en lustig door het leven te kunnen gaan. Natuurlijk blijft een kind zich lekker voelen als het zich niet misselijk eet aan teveel chocola tegelijk, natuurlijk heeft een strandliefhebber aan zee een optimale vakantie, en ga zo maar door. Allergie is: overgevoeligheid op be paalde punten en voor bepaalde stof fen. Dat weet de leek zo ongeveer wel, maar wat de arts niet constateert, kan heel gemakkelijk op verbeelding en op bakerpraatjes berusten. Nu is het niet zo erg, als men vermeende irriterende stoffen of prikkelingen uit de weg gaat, maar het is wel dom en soms ook erg, als men bij echt hinder lijke verschijnselen geen arts raadpleegt Vanzelfsprekend zal men eerst terecht komen bij de huisarts met bijvoorbeeld aandoeningen van het neusslijmvlies: niezen en veel afscheiding, met adem halingsstoornissen en plotselinge be nauwdheden, net eczeem of andere huidafwijkingen. Indien de oorzaken daarvan dan wat dieper blijken te liggen, zal de huisarts de patiënt ver wijzen naar een longspecialist, een internist, een huidarts, al naar gelang hem dat wenselijk lijkt. Ook kan hij, indien hij vindt dat de symtomen op allergie wijzen, direct naar een allergo- loog verwijzen. Maar ook andere spe cialisten kunnen dat doen, want het opsporen van de oorzaak van allergie is op zichzelf weer specialistenwerk en zo komt de patiënt dan bij de allergoloog binnen. Sommige allergische ziekten hebben ouderwetse dwaze namen behouden. Zo bijvoorbeeld hooikoorts. De allergo loog kan vertellen, dat hooikoorts niet heeft te maken met hooi en niet met koorts. De naam is overgebleven uit tijden dat men niets wist van deze allergische ziekte, dan dat die zich vooral in de zomer, de hooitijd dacht men, liet gelden, dat mensen ziek en ellendig in bed kropen, en zweetten van benauwdheid en het voortdurend niezen Nu weten wij, dat hooikoorts betekent: een overgevoeligeheid van de slijm vliezen als die in contact komen met op de wind verstoven stuifmeel. Vanzel- sprekend treedt deze ziekte op als bloemen, planten, bomen en vooral grassen stuifmeel produceren cji.er dan, bij bepaalde weersgesteldheden, veel van kan opwaaien. Ook insecten ver spreiden stuifmeel. Daarom zijn de radiowaarschuwingen voor hooikoorts patiënten zo nuttig. De patiënten kun nen dant rekening houden met hun dagelijkse kansen, en zo mogelijk binnen blijven als het nodig is. Maar ook binnen zijn er gevaren: een hooi- koortspatiënt moet, zo zegt de allergo loog, nooit bloeiende planten of zelfs snijbloemen in huis nemen. Van de plant afgesneden bloemen, die meteen hun stuifmeelproces beginnen, verliezen hun stuifmeel gemakkelijk op het tafel kleed en als het dan even tocht, is het voor de patiënt alweer gebeurd. Ook haartjes van planten leveren gevaar op. Daarom adviseert de allergoloog: 'Pro beer het met gladde groene planten die het huis evengoed opvrolijken, of speel eens met de grilligheid van cacteeën'. En hoe met de vakantie? Naar streken met weinig vegetatie. Strand en zee zijn fijnals er maar wordt opgepast voor de landwind, die allergenen kan aanvoeren. Is een hooikoortspatiënt te genezen? Ja, dat is mogelijk, maar het zal altijd een behandeling van 3 tot 5 jaren kosten. Een heel beruchte aller- geen is ook de primula, die lelijk eczeem kan veroorzaken aan de handen. Wie weet daar niet van! Waar komen allergische ziekten van daan? Zij hebben een pakket van oorzaken, zegt de dokter. Hij noemt zes factoren: erfelijkheid, psychische, de (kan ook gelden voor hooikoorts), de bacteriële, de hormonale, de psychische de allergische (overgevoelige) en de klimaatfactor. En bij elke patiënt kun nen de precentages heel verschillend liggen. Is het dan een wonder, dat de allergoloog de oorzaken werkelijk moet uitpluizen? (WiïQoemanf proeven. Te koop aangeb.: een eiken WANDMEUBEL 2mxl.80 m. Vr.pr. 225.- War- moezierslaan 12, tel. 335707. Wat is dat, een allergoloog? Dat is de arts, die zich heeft gespecialiseert in het onderzoek naar en de behandeling van allergische ziekten. Een tak van medische wetenschap, die pas in 1906 werd geboren. Men wist toen al wel, dat mensen en dieren uitzonderlijk heftig kunnen reageren op de aanraking, het binnenkrijgen of het inademen van bepaalde stoffen nadat zij daarmee één keer in aanraking zijn geweest. Eerst dachten de onderzoekers dat zoiets alleen zou kunnen voortkomen uit giftige stoffen, maar langzamerhand ontdekten zij, dat er overgevoeligheid voor allerlei 'allergenen' kan ontstaan. Sommige allergieën, die in een bepaalde landstreek veel voorkomen, zijn vooral ter plaatste redelijk goed herkenbaar. In ons land herkent men bijvoorbeeld vrij gauw hooikoorts, allergiesche verkoud heden, eczeem, astma, netelroos en galbulten. Allergieën zijn op te sporen door het nemen van verschillende huid- proeven waarbij iets van het vermoede allergeen (de ziekte-opwekkende stof) in de huid wordt gebracht. Iedereen kent wel het huidkrasje, dat kan 'opkomen'. Vormt zich een klein rood plekje, dat is het allergeen en daarmee de ziekte inderdaad gevonden. Gebeurt dat niet, dan zal de allergoloog verder blijven zoelen en soms is dat werkelijk 'uit pluizen' van de mogelijkheden. Andere onderzoekmethoden vormen de prik- proef waarbij de huid even wordt opengehaald, de injectieproef die een beetje pijn doet, de plokproef waarbij voor 1 of 2 dagen onder een klein lapje stormachtige ontwikkeling van de 'im munologie' (wetenschap van het im muun maken voor ziekten) de bloed- Heiloo. De 8-jarige Ilse Rus, wonende aan de Kennemerstraatweg 282 in Hei- -loo, is in de prijzen gevallen bij de landelijke kleurwedstrijd, die in het kader van Sail'80 werd uitgeschreven door het AMRO blad Facet. De hoofdprijs van deze kleurwedstrijd was een dagje met het hele gezin Sail'80 meemaken en voor f. 250,- speelgoed uitzoeken bij het hoofdstede lijk warenhuis "De Bijenkorf". Helaas was Ilse door vacantie verhinderd om Sail'80 mee te maken, maar zij kon op zaterdag 23 augustus speelgoed uit zoeken. Haar voorkeur ging voornamelijk uit naar knuffelbeesten aangevuld met een educatief computerspel. Een lunch in het Bijenkorf restaurant "La Ruche" besloot de winfkelochtend. De fraaie kleurplaat van Ilse is tot half september te zien in de cliëntenhal van de AMRO bank aan de Kennemer straatweg 380 in Heiloo. {TTT f (Tl [Til 4' J i' I liïïl Als er iets mis gaat, zit de consument die zelf aan het sleutelen is geweest goed fout volgens de heer Remmerswaal. "Hij heeft dan geen enkele mogelijL - heid om ergens aan te kloppen, noch bij de installateursverenigingen (AVOL, ACI, NCIB), noch bij VEG-GASIN- STITUUT N.V., noch bij de Consu mentenbond." Ook bestaat de kans, dat de verzekeringsmaatschappij niet tot uitbetaling overgaat. De erkende gastechnisch installateur is over het algemeen goed ingesteld op het onderhouden van gasapparatuur. Som migen hebben zich er zelfs in gespeciali seerd. ,Daar staat tegenover dat er ook installateurs zijn die zich niet op het onderhoudsterrein bewegen. Het plaat selijk gasbedrijf kan echter altijd de weg wijzen als men niet weet waar men voor onderhoud terecht kan. ZAALVOETBALTOERNOOI VAN Z.V.V. „THE RAILWAY" De zaalvoetbaltoernooien volgen elkaar de laatste weken in snel tempo op. Deze week zondag vond er in het Ven- newater een toernooi plaats dat was georganiseerd door café-bar ,,The Railway". Om 12.45 zou de eerste wedstrijd gespeeld worden, maar omdat een aan tal spelers waarschijnlijk ,,de bus .gemist" hadden werd pas om vijf over een het eerste fluitsignaal gegeven. Nadat dit signaal geklonken had gin gen de teams er goed tegenaan. De 6 teams bleken over het algemeen goed tegen elkaar opgewassen zodat we naar interressante en vaak ook spannende wedstrijden konden kijken. Het was jammer dat er voor het or ganiserende team geen plaats in de finale was weggelegd en dat ze met een vierde plaats genoegen moesten ne men. Al met al kunnen we terugkijken op een leuk en vooral sportief toernooi, waarbij jammer genoeg een van de spelers van Railway naar het zieken huis moest. Hij had z'n knie gebles seerd en moet nu 2 weken rust houden vanwege gekneusde kniebanden. Sterkte ermee. De einduitslag was als volgt: 1Maarleveld; 2. H.S.V.8 3. Buk-Buk; 4. The Railway; 5. Henk Scholten; 6. Banana. Allergie: veel praatjes rondom de me dische werkelijkheid Amsterdam, 16 juli 1980 Alleen de specialist kan de oorzaak uitpluizen. 'Onze Wim is zó allergisch voor choco la, maar op verjaardagen mag hij wel een bonbonnetje, zo'n enkele keer hindert niks'. 'Wil jij de aardbei van mijn gebakje? Ik ben er allergisch voor, ik eet ze alleen maar als ze helemaal vers zijn in de aardbeientijd en dan maar een paar tegelijk'. 'Mijn man is allergisch voor katten, daarom hebben wij geen poes, hij vindt ze griezelig'. 'Wij gaan altijd naar zee, Piet is allergisch voor bossen, hij wordt er zo down van'. Dit zijn maar een paar van de welbe kende verrukkelijke praatjes, die men sen graag in totale onwetendheid debi teren Dat doen ze dan met een ernst en een overtuiging, waar je gemakkelijk intuint. Maar vraag je, wie die allergie dan heeft vastgelsteld, dan is ook daarop een antwoordt klaar: 'Allergie, die moet je zelf vaststellen, dat is niet moeilijk'. Daar hebben we dan het grote misver stand meteen bij de kop. Wim is zó dol op chocola, dat hij zich er desnoods misselijk aan eet en als dat een paar keer gebeurt, weet 'men' al, dat hij 'dus allergisch is voor chocolamaar niet, als hij er een gewoon beetje van eet. Iemand heeft 'in de aardbeientijd' eens een of andere uitslag gehad en is 'dus' allergisch voor aardbeienmaar kan er niet afblijven. Heeft dus zelf uitge dokterd, dat een paar lekkere verse aardbeien niets griezeligs tengevolge hebben. Er is een echtgenoot die niet van katten houdt, zich niet happy voelt als hij ze ziet. Allergisch voor katten: hij raakt uit zijn humeur en voelt zich I daarom niet lekker, Piet heeft onbewust een hekel aan de beslotenheid van een bos, vindt strand en zee erg fijn. Moet hij een vakantie in of vlak bij bossen doorbrengen (met veel wandelen en niet in het zand bakken en zwemmen), dan heeft hij het niet naar zijn zin en voelt zich down, krijgt hoofdpijn en is moe. "Gas apparaten hebben net zoals een auto periodiek een grote onderhouds beurt nodig. Voor veel mensen is het iedere keer een moeilijke stap om de installateur te bellen voor zo'n onder houdsbeurt. Dat komt omdat ze onder- houd iets vaags vinden waar je geld aan uit geeft, maar niet iets tastbaars voor terugkrijgt. Maar je moet je iedere keer weer realiseren dat je met onderhoud van gasapperatuur je eigen veiligheid dient. Daarnaast kan onderhoud een gunstige invloed hebben op het rende ment van gasapparaten. Iedere particu- lier zou een onderhoudsabonnement moeten afsluiten bij een erkend gastech nisch installateur die dan periodiek de c.v.ketel of geiser na komt kijken." Aan het woord is mr. L.H. Remmers waal, secretaris van de AVOL, één van de overkoepelende organisaties waarin gastechnische installateurs verenigd zijn Hij vertelt'dat na een gasongeval in een dorp, stad of woonwijk plaatselijk een verhoogde vraag naar onderhoud op treedt. "Maardie ebt ook zo weer weg." Juist om het niet tot ongelukken te laten komen, dringt de vereniging van gasbedrijven, VEGIN, evenals Gas unie er op aan nu het stookseizoen ten einde loopt, om gaskachels en c.v.ketels weer grondig na te laten kijken en te laten afstellen. En niet alleen de ver warmingsapparatuur, maar ook geisers en boilers. Het afsluiten van een onderhoudsabon nement voorkomt volgens de heer Rem merswaal, dat de periodieke schoon maakbeurt - meestal één keer per 12 tott 18 maanden - erbij inschiet. "Daarnaast is een abonnement veelal voordeliger in prijs. De klant weet waar hij financieel aan toe is." Nu varieert de prijs van een onder houdsabonnement nogal eens. Dat omdat de ene installateur wel storingen verhelpt en/of kleine onderdelen ver- vangt voor de abonnementsprijs, terwijl de ander dat niet doet. Dat moet bij het vergelijken van prijzen in de gaten worden gehouden. De AVOL komt binnenkort met een primeurtje. "Wij hopen spoedig een minimum-checklijst te publiceren die aangeeft naar welke punten de AVOL- installateur in ieder geval kijkt als hij het over onderhoud heeft." Wie echter geen abonnement afsluit en' incidenteel de installateur laat komen zal op uurbasis moeten betalen. Hoe- veel dat kost? "Een uurtarief van f 40,- l is niet ongebruikelijk", aldus de heer Remmerwaal die te kennen geeft dat afwijkingen mogelijk zijn. Rechte Hondsbosschelaan 22 - Heiloo De installateur die voor onderhoud aan de deur komt, kijkt volgens de heer Remmerswaal ook of de gasapparatuur ondanks een schoonmaakbeurt wel vei lig kan functioneren. "Bij een eerste bezoek wordt de installateur nog wel eens geconfronteerd met ontbrekende of inmiddels verdwenen bouwkundige voorzieningen, die te maken hebben met de rookgasafvoer, ventielatievoor- zieningen, de opstellingsruimte etc. Dat moet dan eerst in orde worden ge bracht." Die noodzakelijke aanpassingen wijt de heer Remmerswaal aan de onstuitbare opkomstvandedoe-het-zelfmarkt. "Er wordt door de mensen zelf nog heel wat geknutseld. Dat gaat vrijwel nooit volgens de regels. Mischien zal de doe-het-zelver de c.v.-ketel best goed neerzetten, maar hij vergeet bijvoor beeld dat in een c.v.-ketelruimte verse lucht toegevoerd moet worden en daar openingen van zoveel cm2 voor vereist zijn. Hij kent veelal de voorschriften niet en gaat op die manier de mist in." Ook bij onderhoud is zelf sleutelen uit den boze. Het schoonmaken van brand ers, het afstellen van thermostaten, controle van het expansievat en de c.v.- pomp, daar is deskundigheid voor nodig. VEGIN en Gasunie hameren er voortdurend op dat alleen erkende gastechnische installateurs deze werk zaamheden mogen uitvoeren. Hierond er vallen ook erkende gasservice-organi- saties.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1980 | | pagina 12