per kilo .AVIS 2.75 M,MÊêSêM Modern overdekt winkelen met veel gratis parkeerruimte zaterdags geopend tot 5 uur SCHAARHEK f 19.50 TUINCENTRUM HEILOO KW Peper- of kruidenbrie 250 gram 1.50 150 gram 2.70 Kingsize pinda's 250 gram STUDENTENHAVER 150 gram Ananaspaté 2.10 150 gram Zalmsalade 2.40 DANS BALLET DANS WINKELHOP VOOR AL UW INLIJSTWERK HOOGEWEG 69 TELEFOON 02205 -1262 072-335483 Lid ttiSbruna Firma Nidrac: voorbeeld van een gezond bedrijf uitkijkpost KOOMEN KOOMEN 60 cm hoog, 250 lang, van f 39.45 ALLEEN DEZE WEEK: Zolang de voorraad strekt. winkelhot 'l loo 38 heiloo Loodgietersbedrijf C. HACHMANG Plattegronden/ Wegenkaarten boekhandel autobedrijf i\lijverheidsweg 8 1851 NW Heiloo Tel. 072-333906 Wat is een goede klassieke balletles? Ballet in Nederland Ballet in Noord-Holland BEVOLKINGSONDERZOEK BAARMOEDERHALSKANKER 3 SEPTEMBER 198Q KLEINVAK - TEXTIEL - WOL - HANDWERKEN WINKELHOF 't LOO 47 - HEILOO Alle kleuren D.M.C. wol en splijtzijde kralen en weefartikelen. KLEINVAK - TEXTIEL - WOL - HANDWERKEN WINKELHOF 't LOO 47 - HEILOO Alle kleuren D.M.C. wol en splijtzijde kralen en weefartikelen. Langestraat 17, Alkmaar 072-112510 Langestraat 34, Alkmaar 072-116652 Vondelstraat 55, Alkmaar 072-1 10786 Geesterduinweg 25, Castricum 02518-50321 Middenwaard 8 Heerhugowaard 02207 17038 't Loo 8, Heiloo 072-334701 Voor Sanitair en Install.materiaal Holleweg 19, Heiloo. Winkel open van 1-6. Telefoon 072-335085. Uw meubels, deuren etc. afbijten, afkrabben, logen? LAAT HET DOEN!! Bel voor prijsopgaaf en folder: 072-333432 (tot 21.00 uur). ..BLANKHOUT HEILOO" Van Aostastraat 28. Wij doen het beter en sneller met ons nieuwe systeem. feedipl. KRAAMVERZj b.z.a. voor 2x daags, moeder en kind. Tel: 072-332920. Te koop gevraagd: KIN DERFIETS. Tel. 072- 150812. WWV STATIONSPLEIN 1 sub-dealjr voor Heiloo en Limmen WAVWWAVVAW. V^VWWVVWWWVVWVWVVS^VWVW^VW%«WWVVVV damse Opera en kreeg de naam Amster dams Ballet. In 1961 werden het Neder lands Ballet en het Amsterdams Ballet samengevoegd en kreeg de naam Natio naal Ballet onder leiding van wijlen Sonia Gaskell. Grote Nederlandse choreografen uit de na-oorlogse periode zijn: Toer van Schayk, Lucas Hoving, Hans van Maanen en Rudy van Dantzig. Ieder mens heeft gevoel voor ritme, wordt er als het ware mee geboren. Tikt met de voet of hand mee op de maat van een melodie. Een baby die net kan staan gaat heek vaak ritmisch mee op de maat van de muziek. Blijdschap zal niet alleen bestaan uit kraaien maar ook uit bewegen. Woede en onlusten trouwens ook. Dieren doen dit ook. Let maar eens op een hond die uitgelaten is als zijn baas of bazin weer thuiskomt! Je zou haast zeggen dat alles wat leeft kan dansen! Mensen kunnen aanleg voor dansen verder ontwikkelen. Dit kan prima gebeuren in de vorm van dans, bijv. klassiek en/of jazz-ballet. Dans bevor dert een goede lichaamshouding, een goede konditie en ontwikkelt het mu zikale gehoor. Vooral voor kinderen is de kombinatie van ritmische muziek en bewegingstech niek samen met de ontwikkeling van hun fantasie van grote betekenis voor elke verdere beleving van kunst in hun leven.Dit geldt zeer sterk voor de klassieke balletlessen, maar dat geldt ook voor vowassenen voor de moderne stijl en jazz, waar 't lichaam wordt getraind in een spel van ritme en dynamiek. Klassieke balletlessen lever en een zekere mate van spierbeheersing op. Dat is wat men nodig heeft voor alle andere vormen van modern ballet. Voor jeugdigen die natuurlijk met de mogen- lijkheden van het lichaam nog minder bekend zijn, is het daarom haast onver antwoordelijk om bijv. aan jazz-ballet deel te nemen. Voor volwassenen geldt dit natuurlijk ook, maar in mindere mate. Zij zijn niet meer in de groei en je hoopt altijd dat de volwassenen zijn eigen beperkingen kent. Toch zou het daarom aan te raden zijn naast moderne lessen ook klassieke lessen te volgen. De ballet lessen horen erop gericht te zijn het natuurlijke bewegingsdoel te ontwikkelen, de fantasie te stimuleren, gevoel voor ruimte muziek en ritme aan te kweken en een houdingskorrektie toe te passen. Di! alles kan gebeuren door een goed geleide les die aandacht besteed aan improvisatie, het laten bewegen in hoog, midden en laag, richtingen aan te geven, het luisteren naar maatsoorten en ritmen, het verschil te laten horen van lichte,zware vloeiendeof puntige muziek en eenvou dige oefeningen die een betere houding geven. Dit kan bij kinderen op een zeer speelse manier gebeuren zonder heel strak aan schema van vijf posities etc., aan te houden, Het allerbelangrijkste is, dat de deelnemers plezier in het beweg en hebben, zich in dans uitdrukken, in de dans gevoelens kunnen beleven zon der gevoel van schaamte. In Nederland was het eerste ballet na de eerste Wereldoorlog het Scapino Ballet. Het werd in 1945 opgericht en 25 jaar geleid door Hans Snoek. Macha ter Weeme vormde in 1947 het Ballet der Lage Landen waarvan zij ook de leiding had In 1948 stelde Sonia Gas kell een groepje samen onder de naam Ballet Recital dat in 1954 uitgroeide tot het Nederlands Ballet. Het Ballet der Lage Landen ging onder leiding van Mascha ter Weeme een samenwerking aan met een gezelschap van de Amster- In Noord-Holland bevinden zich ca. 80 balletscholen waarvan zeker de helft in Amsterdam. Aan ongeveer een kwart van deze scholen wordt les gegeven door gediplomeerde balletdocentes. Een ge weldige studio met spiegels etc. biedt helaas nog geen enkele garantie voor de kwaliteit van de docenten. Het beroep van balletdocente is onbe schermd. Iedereen met een beetje aanleg kan er aan beginnen. Het is dus altijd zaak om na te gaan wat het opleidingsnivo van de aan een school verbonden docente(n) is. Een goede docente zal een leerling met aanleg zeker ook wijzen op de opleidingsmogenlijkheden in Amster dam. Helaas worden er in de kop van Noord-Holland weinig spektakulaire voorstellingen van ballet georganiseerd. Dit heeft tot gevolg dat het animo voor heerlijke muzikale vorm van ontwikke ling en/of recreatie zeer laag is. En dat in een provincie waarin zeker sprake is van grote muzikaliteit. Noord-Hollad staat eigenlijk bol van muziek zowel op klassiek, jazz als pop-gebied. Juist in deze provincie zou men een groot enthousiasme voor de dans, in de vorm van klassiek of modern ballet verwacht en. Overigens lijkt het erop dat in deze situatie al snel verandering zal komen. Steeds meer kinderen en' volwassenen melden zich voor het volgen van ballet lessen en dat is een verheugende ontwik keling. Iedereen die verder geïnteresseerd is in wat voor vorm van dans of ballet dan ook kan zich altijd wenden tot: Centraal Dansberaad, Riouwstraat 35 in Den Haag, 2585 GT, tel. 070-653779, t.a.v. Bert Westra, afd. dokumentaire en bibliotheek. enige literatuur in het nederlands: Ballet voor beginnersdoor Joan Law- son en Ine Rietstap [Uitg. 'Gottmer, HaarlemOver Ballet, door Conrad van Weetering [Bruna, Utrecht]; Alex ander Radius Han Ebbelaar Dancing [Uitg. Gottmer, Haarlem]. De firma Ni drac zit nu alweer 3 jaar in het nieuwe gebouw op het industrie terrein. Wanneer we op deze 3 jaar terugzien kunnen we concluderen dat de verhui zing naar dit 'nieuwe gebouw hard nodig is gebleken. De produktie is flink gestegen en voor al de laatste tijd worden dhr. Van Nie- land en zijn zoons met nieuwe orders overspoeld. De firma Nidrac produceert huishou delijke artikelen, van afdruiprek tot boekenplank, en tot de afnemers be horen o.a. een aantal grootwinkelbe drijven. Een rondleiding door de bedrijfsruim te doet je versteld staan van de hoe veelheid machines die voor deze „een voudige" artikelen nodig zijn. De meeste van deze machines zijn door het bedrijf zelf ontworpen, en het opmerkelijke is dat ze niet zijn bedoeld om een werknemer overbodig te maken, maar alleen om het voor hem eenvoudiger en minder smerig te ma ken. Werkzaamheden die tot voor kort met de hand moesten gebeuren en waarbij zere of kapotte handen geen uitzon dering waren worden nu met behulp van een, welliswaar eenvoudig, mecha nisme uitgevoerd. Opmerkelijk is de nieqwe plastificeer- afdeling, waar de produkten van een beschermend laagje plastic worden voorzien. De produkten worden daartoe eerst verhit en vervolgens in een bak met poeder gedompeld waarbij de fijne korrels zich gelijkmatig aan het warme ijzer hechten. Dit is de ideale manier van plastifi ceren omdat er totaal geen giftige stoffen vrijkomen en ook stankover last vrijwel niet voorkomt. Niet alleen aan de produkten, maar ook aan het welzijn van het personeel wordt de grootste zorg besteed. Deze zorg i's niet alleen aanwezig onder het werk, ook in de pauzes wordt er van alles aan gedaan om het de 18 jongens naar de zin te maken. „We hebben in de kantine b.v. een biljart en een tafeltennistafel neerge zet, zodat ze zich goed kunnen ontspan nen", vertelde ons Dhr. Van Nieland. „We proberen het ook aantrekkelijk te maken door aan het eind van het jaar een pakket of een forse beloning te geven". Dat dit alles z'n invloed op het perso neel heeft blijkt wel uit het feit dat een groot deel er^al vele jaren werkzaam is, een werkt er zelfs al 18 jaar. Na een bezoek aan dit bedrijf kunnen we tot de slotsom komen dat het een voorbeeld is van een economisch ge zond bedrijf en dat het te hopen is dat de tegenwoordige groei zich ook in de toekomst zal voortzetten. Op vrydag 12 september a.s. wordt het bevolkingsonderzoek op baarmoeder halskanker in Heiloo voortgezet. Ge durende 10 vrijdagen vindt het onder zoek plaats in het Kruisgebouw aan de Holleweg. De vrouwen die geboren zijn in de jaren 1945, 1942, 1939, 1936, 1933, 1930 en 1927 zijn dit keer aan de beurt. Zij worden ongeveer 10 dagen voor het onderzoek opgeroepen om op een be paald tijdstip te verschijnen. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst te Alkmaar. Vragen over het bevolkingsonderzoek kunnen telefonisch worden gesteld bij de G.G. en G.D. te Alkmaar, liefst tussen 09.00 en 10.00 uur, tel. 072 11 96 76. EXPOSITIE „BOMEN IN DE KUNST44 Van 30 augustus tot en met 21 sep tember 1980 wordt in de vleugelgale rij van Slot Zeist te Zeist een tentoon stelling gehouden van kunstwerken, die alle de boom als onderwerp hebben. Dit in het kader van het tien-- jarig jubileum van de Boomstichting.* Deelneniende kunstenaars zijn grafici:!, Paulien Wittenrood, Reinder Homan,; Philip Wiesman, tekenaar Hans* Smulders en beeldhouwer Jan Spie ring, die bovendien aquarellen toont. Paulien Wittenrood, geboren in 1948 te! Bennekom, wonend te Arnhem, kreeg; haar opleiding aan de Academie voor Beeldende Kunst te Arnhem. De door haar toegepaste technieken zijn ets en lithografie, de onderwerpen zijn' landschappen waarin de boom vaak het hoofdmotief vormt. Vanaf 1975 expo-; seert Paulien Wittenrood regelmatig in binnen- en buitenland. Reinder Homan, geboren te Smilde in 1950, woont te Surhuizium (Fr.) eri ontving zijn opleiding aan de Acade-; mie Minerva te Groningen en de Jan van Eijckacademie te Maastricht. In 1975 ontving hij de „drempelprijs" van de stad Groningen. Hij exposeerde* in binnen- en buitenland. In een twee tal boeken kan men zijn etsen aantref fen. Reinder Homan heeft vooral veel etsen van landschappen tot in het kleinste detail gemaakt. Bomen staan centraal in zijn werk. Philip Wiesman, geboren in 1946 te Utrecht, momenteel wonend te Groene- kan, is een graficus, die zich bezig-, houdt met het maken van ragfijne et- sen, die veelal op het landschap ge baseerd zijn. Bijna altijd komt heel duidelijk naar voren, dat er bij de; kunstenaar een verlangen schijnt te^ zijn naar een harmonie tussen mense- lijke aktiviteit en de natuur. Hans Smulders, woonachtig te Rhenen, werkt sinds 1971 in zijn vrije tijd aan tekeningen van historische en monu mentale bomen in Nederland. Hans Smulders noemt zich autodidact, hoewel hij in de zestiger jaren een; 3-jarige kursus heeft doorlopen bij de Famous Artists School te Amsterdam. De tekeningen zijn bedoeld als een dokumentatie van oude bomen in het vrije veld, bij boerderijen, kerken en kastelen en in dorp en stad. De toegepaste techniek is meestal de ge wassen penseeltekening. Jan Spiering, wonende te Weesp, is een beeldhouwer die sterk wordt geïnspireerd door de natuur. Hij ge noot zijn opleiding aan de Rijksaca demie te Amsterdam. Naast beeld houwwerken vervaardigt hij aquarel len. Behalve de kunstwerken is er een informatiestand van de Bomenstichting opgesteld, zodat men zich op de hoogte kan stellen van haar aktivi- teiten. De tentoonstelling is geopend van dins dag t/m vrijdag 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij het sekretariaat van de Bomen- stichting, Driebergseweg 16B, 3708 JB Zeist, tel. 03404 - 22 842.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1980 | | pagina 5