MM de blokkerhof ADVERTEERT IN DIT BLAD m Uê c Garantie voor Topservice! Zo krijgen uw foto's diepte i^Hi Heel dichtbij Veelzijdige kamera Verkleinen Sterk voorgrondmotief Veelzijdige vriend Gewoon en breed Een verrekijker Verkleinen - vrijdag koopavond 11.00 - 18.00 uur zondags 22.00 - 24.00 uur TENNIS-LESSEN ZATERDAGS-AVONDEN Kapellaan 2, Postbus 200,1850 AD Heiloo UITKIJKPOST 17 SEPTEMBER 1980 £^"e»u ss»» -rf=ttó ZU1DVIETNAMESE BOOT VLUCHTELINGEN KOMEN NAAR HEILOO Ruim een jaar geleden verzochten enkele kerken in Heiloo het gemeente bestuur huizen ter beschikking te stel len voor de opvang van Zuidvietna- mese vluchtelingen. Het vluchtelingenprobleem is nog geen verleden tijd. Over de gehele wereld overschrijden nog dagelijks mensen hun landsgrenzen om ergens anders hun heil te zoeken. Nieuwe bootvluchtelingen komen er ook nog steeds. Dit jaar hebben de Nederlandse NedLLoyd schepen alweer enkele honderden mensen uit zee opgepikt. Vereniging Vluchtelingenwerk Neder land verwacht dat in 1980 in Nederland ongeveer 1000 nieuwe bootvluchte lingen zullen worden opgenomen. In totaal zijn er dan 3500 binnen onze landsgrenzen. Ook Heiloo nam het besluit 3 huizen ter beschikking te stellen. Kerken, poli tieke partijen en gemeentebestuur vonden elkaar heel snel en in de raads vergadering van augustus 1979 nam de gemeenteraad het besluit vluchtelingen op te nemen in ons dorp. Daar er veel woningzoekenden zijn in Heiloo is de provinciale toewijzing voor drie extra te bouwen woningen een verheugend feit; naast onze gastvrijheid hoeft er maar weinig ingeleverd te worden. Alle bootvluchtelingen in Nederland gaan eerst ongeveer 9 maanden naar een opvangcentrum. Er zijn in Neder land over alle provincies verspreid al ruim 40 centra, o.a. één in Heemskerk. Daar wordt de eerste opvang ver zorgd. De Nederlandse taal wordt onderwezen. De eerste kennismaking Hier ter plaatse is in overleg met Vluchtelingenwerk Nederland een kerngroep gevormd om de mensen straks in Heiloo wat verder te helpen en ook om voor hen in te springen naar de bevolking toe. Een politieke daad moet worden vertaald in werkelijke gastvrijheid. In juni hebben we de nieuwe inwoners voor de eerste maal in ons dorp rondgeleid. Het is nu echt wachten op de woningen, want de over gangsperiode in Heemskerk is voltooid. Kinderen uit de gezinnen zitten al op Nederlandse scholen. B. en W. hebben nu definitief de woningen welke beschikbaar komen, aangewezen. Begin oktober komt het eerste gezin naar Heiloo. We hopen dat dc ge zinnen zich hier thuis gaan voelen. De vluchtelingenstatus - het lijden, het berooid zijn - moet zoveel als mogelijk is verdwijnen, omgevormd worden tot een normale status. Je kunnen hand haven in onze samenleving, je ver driet aankunnen. We doen al een be roep op mensen om als gastgezin te gaan fungeren, materieel zal ook steun nodig zijn. In een volgende Uit kijkpost komen we daar nader op terug, met de Nederlandse bevolking, met de Nederlandse instellingen, zoals ge neeskundige verzorging, arbeids- buro's, winkels, scholen, enz. wordt daar tot stand gebracht en begeleid. In elk opvangcentrum is een maat schappelijk werker aanwezig om de mensen met raad en daad terzijde te staan. Wie gaat bij wie wonen en wat zal de definitieve woonplaats worden. Onder de vluchtelingen zijn onvolle dige gezinnen, ook jonge mannen, opzichzelfstaand, familie achter ge laten in Vietnam. If n goed voorbeeld van een foto, die et een spiegelreflex-kamera is emaakt. Een bescheiden telelens, herpgesteld op het gezicht van het eisje, zorgt voor een onscherpe voor grond en verte. Daardoor komt het meisje los van de achtergrond en staat ze bijzonder markant op de foto. Ook dat is mogelijk als je gebruikt maakt van bepaalde hulpmiddelen: een voorzetlensje, tussenringen of een uit- trekbare balg. Dan kun je insekten of bloemen fotograferen en andere mo tieven vanaf enkele centimeters scherp in beeld krijgen. Die dichtbij- of ma- krofotofrafie zorgt er voor, dat je bijvoorbeeld met een dia een vlieg griezelig groot op het scherm kunt projekteren. Natuurlijk is de spiegelreflex-kamera, zeker als je meer lenzen wilt benutten, in 't algemeen duurder dan andere kamera-typen. Wie van fotograferen een hobby wil maken en alle mogelijk heden wil benutten, zal ontdekken, dat deze veelzijdige kamera daar ook veel voor terug geeft. En dat is waarschijn lijk de oorzaak van het feit, dat steeds meer mensen met juist deze kamera de wereld om hen heen in beelden vangen. Ook de kleuren Dat diepteverschil wordt nog versterkt door gebruik te maken van de juiste kleuren. Als dat voorgrondelement een overheersend rood karakter heeft en de achtergrond veel blauw bevat, dan lijkt het verschil nog groter. Rood is name lijk een opdringende kleur en blauw geeft de indruk zich terug te trekken of - zoals ook wel wordt genoemd - te wijken. De tweede mogelijkheid om diepte te suggeren is: de motieven naar de achter grond toe te verkleinen. Ook dat effekt wordt in de foto met de koe benut: de kolossale koe, een kleine molen in de verte en verder weg een nog kleinere. Door gebruik te maken van de verklein ende schaal krijgt zo'n vlak stuk foto papier vaak ongekende diepte. DE NIEUWE SUPER COPPER CORE BOUGIE VAN MOTORCRAFT Voor gebruik in meer dan zestig ver schillende Europese en Japanse merken auto's en lichte bedrijfswagens, intro duceert Motorcraft een volledig nieuwe Super bougie, die is voorzien van een nieuw ontwerp koperkern-electrode. Deze bougie zorgt voor makkelijker starten, een langere levensduur en een economischer brandstofgebruik. Deze nieuwe bougie, die aanvankelijk alleen was ontworpen voor gebruik in Ford's revolutionaire, brandstofzuinige CVH-motoren, brengt een unieke com binatie van een koperen kern in een duurzame centrale electrode van nikkel chroom-ijzer, ter verbetering van de hittegeleiding in de bougie. Conventio nele bougies zijn in staat hitte snel te verdelen door middel yan een relatief korte isolator rond de centrale elec trode, zodat de hitte geen grote afstand hoeft af te leggen om het hoofdgedeelte van de bougie te bereiken. Het kleinere oppervlak van de isolator heeft echter tot gevolg, dat deze bougies kwetsbaar der zijn voor vet slaan, in het bijzonder indien regelmatig korte ritten in drukke verkeersomstandigheden worden gemaakt, of na een serie koude starts bij het rijden over korte afstanden. De verbeterde hittegeleiding maakt het mogelijk een verlengde isolator rond het Fntrum van de electrode te constru- en. Proeven hebben uitgewezen, dat de nieuwe koperkern Super bougie van Motorcraft twee maal minder gemakke lijk vet slaat dan een bougie van een conventioneel ontwel^* De nikkel-chroom-ijzer legering, die in de electrode is ingebracht, gaat roetaf- zetting tegen en verlengt de levensduur van de bougie. Het ontwerp van deze koperkern- bougie maakt het mogelijk ze in een groot aantal motoren met verschillende capaciteiten en vermogens te gebruiken. "De steeds groter wordende verschei denheid in de kwaliteit van benzine in Europa gedurende de afgelopen jaren, heeft automobilisten voor vele pro blemen geplaatst," zei de heer Ron Mellor, Ford's vice-precident Car Engi neering. "De verbeterde hittegraad van de nieuwe Motorcraft Copper Core Super Bougie maakt deze meer geschikt voor een bredere variatie van brand stofkwaliteit en rij-condities. Het pro bleem van vet slaan van bougies bij lage snelheden wordt daardoor nagenoeg teniet gedaan en een langere levensduur bij een optimaal prestatievermogen zal daarom een waardevolle bijdrage zijn aan een economischer brandstof verbruik. Waarom is fotograferen zo boeiend? Ieder, die de kamera hanteert, zal op die vraag een ander antwoord geven. Veel reakties zijn echter terug te brengen tot het verlangen om de wereld, waarin wij leven, van z'n mooiste kant te laten zien. Een belangrijk middel om dit soort foto's te maken is: gebruik te maken van dieptescheppende elementen Hoe krijgen uw foto's de dieptewer king, waardoor ze het oog bekoren? Er zijn verschillende hulpmiddelen voor het is van belang de belangrijkste er van te kennen. De eerste is: een sterk motief op de voorgrond. Daardoor lijkt er, vooral in landschapfoto's, een afstand te ontstaan tussen de voor- en achter grond. Zo'n element kan zijn een mens of een boom, wat takken of - zoals op de foto bij dit artikel - een dier. En nu komen we bij het kamera-type, dat die wachter op de antieke auto's bedoelde: de 'mooie' kamera oftewel de spiegelreflex. Een kamera, die steeds meer mensenbekoort omdat-ie ztjt veel zijdig is en fotografen extra mogelijk heden geeft. Dat komt omdat het lenzensysteem van deze kamera verwis seld kan worden. Een spiegelreflex-kamera heeft meestal een standaard lens, die het mogelijk maakt 'gewone' foto's te maken. Ge woon wil zeggen: zoals de mens z'n omgeving ziet en zoals ook alle andere kamera-typen de wereld meestal in beeld brengen. Maar als je die stan daardlens verwisselt voor een groot hoeklens, waardoor er een kortere brandpuntafstand ontstaat, dan ziet de kamera de wereld breder en hoger. Er komt meer beeld op de foto; bovendien is er een bepaalde verschuiving in het perspektief, waardoor er, afhankelijk van het onderwerp, vaak boeiende foto's gemaakt kunnen worden. Je kunt die brandafstand ook verlen gen, waardoor de kamera eigenlijk een verrekijker wordt. De verte wordt dichtbij gehaald; daardoor wordt het beeldvlak kleiner en ontstaat er dus een kleinere beelduitsnede. En ook hier zijn er speelmogelijkheden, want ook het scherptegebied wordt kleiner, waardoor er voor en achter het motief onscherpe gedeelten staan, die het onderwerp een extra aksent kunnen geven. De tweede mogelijkheid om diepte te suggeren is: de motieven naar de achter grond toe te verkleinen. Ook dat effekt wordt in de foto met de koe benut: de kolosalle koe, een kleine molen in de verte en verder weg een nog kleinere. Door gebruik te maken van de ver kleinde schaal krijgt zo'n vlak stuk fotopapier vaak eenongekendediepte. ox\ De 'Blokkerhof (achter Motel Heiloo), biedt u perfecte banen met uitlopen van 6 meter, professionele verlichting en geruisloze verwarming, terwijl ook veel zorg is besteed aan de kleedkamers en de gezellige kantine. Voor het Winter-seizoen 1980/81 (6 oktober - 13 april/27 weken) kunt u nu nog kiezen uit de volgende- mogelijkheden: VASTE TENNIS-UREN (vanaf 297.—/II.— per uur) alle dagen 8.00 - 9.00 uur 23.00 - 24.00 uur vrijdags Overdag, op de daarvoor bestemde uren, zijn er nog uren voor het tennis-lessen, ook voor kinderen. De lessen worden verzorgd door onze K.N.L.T.B. trainer George Rolvers, bij wie u rechtstreeks kunt reserveren (023-2401204 - na 21.00 u) Voor een sportieve avond vanaf 20.00 uur met familie, vrienden en kennissen kunt u de banen en accommodatie reserveren om in besloten kring te spelen. Voor informatie en reservering: 072-334985 of 33j9123. m Tennis-informatie en reserveringen (072) 334985 of 330123 BIJZONDERE KOLLEKTIE ANTIEKE TEGELS OP ANTIEKBEURS ALKMAAR De Antiekbeurs Akmaar, die zal wor den gehouden van 19 t/m 21 sept. a.s., heeft deze keer iets heel bijzon ders te bieden. U zult namelijk kunnen genieten van een werkelijk unieke kol- lektie oude tegels, die door één van de ongeveer veertig deelnemende anti quairs zal worden getoond. Op de foto ziet u enkele voorbeelden t.w. links boven: TULPTEGEL, veelkleurig beschilderd, eerste helft van de 17e eeuw (omstreeks die tijd bloeide in de Republiek een levendige handel in tulpenbollen). rechts boven: AMBACHTSTEGEL, z.g. Rattenvanger, blauw beschil derd, eerste helft van de 17e eeuw. links onder: SPRINGER TEGEL, Friese windhond (uitgestorven) in een cirkel gevat in een geschulpt achtkant. Blauw beschilderd, paars gesprenkeld. Waar schijnlijk Harlingen, ca. 1700. Van dit z.g. springertype zijn nog 4 andere ex- exmplaren bekend. rechts onder: BIJBELSE TEGEL, z.g. Judaskus in een dubbele achtkantige omlijsting, blauw beschilderd en paars gesprenkeld. Harlingen, tweede helft 17e eeuw. Van dit type zijn geen andere exem plaren bekend. Verder biedt de Antiekbeurs Alkmaar natuurlijk een grote verscheiden heid in meubelen, tapijten, prenten, sieraden, aardewerk, porselein, koper, tin, ikonen etc.. De Antiekbeurs Alkmaar wordt gehou den in het Cultureel Centrum. De Vest, Canadaplein 2 en is geopend op: Vrijdag 19 sept. van 19.00-22.00 uur. Zaterdag 20 sept. van 12.00 tot 19.0Cuur Zondag 21 sept. van 11.00 tot 18.00 uur

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1980 | | pagina 12