ALGEMEEN NIEUWS W0NDERWIELEN TUSSEN ANTIEKE AUTO'S IN HET AUT0TR0N TE DRUNEN VNN: TIJDENS MIST SNELHEID MATIGEN 22 OKTOBER 1980 UITKIJKPOST BILJARTCLUB „LA STRADA" Uitslagen donderdag 9 oktober: J.de Waal - N. Timmer 0-2 J.de Waal-B. Bakker 2-0 G.J.Beentjes - P.Pilkes 2-0 P.Kroon - J. Bijvoet 0-2 Th.Hoogeland - W. Schouten 2-0 K. Morsch - J. Kuiper* 2-0 Ron Nanne - René Nanne 1-1 C.Nanne - J.Vermanen 2-0 Theo Hoogeland en Co Nanne blijven zónder puntenverlies. De partij tussen Ron en René was erg spannend. René stond na 15 beurten in gewonnen positie, maar Ron maakte een serie van 15 in de 16e beurt. In de 22e beurt had Ron half partij, en René wist er toch nog, dankzij een serie van 5 in de nabeurt, remise uit te slepen. De stand aan kop: Ï.Theo Hoogeland 2 2-0-0 4 2.Co Nanne 2 2-0-0 4 3.René Nanne 2 1-1-0 3 4.Jos van Vegten 1 1-0-0 2 5.Nico Timmer 1 1-0-0 2 6.Dick Nanne 1 1-0-0 2 7.John Bijvoet 1 1-0-0 2 I.v.m. de organisatie van het toernooi zal het bestuur ongetwijfeld een beroep doen op de medewerking van de leden. Wij vertrouwen er op dat we niet vergeefs om hulp zullen aankloppen als het zover is. DAMCLUB HEDLOO Uitslagen onderlinge kompetitie: C. Bij waard - J. Groenenboom 0-2 B. Hofman - C.v.Lieshout 0-2 R.de Boer - A.Voogt 1-1 A.Kroon - L. Koersen 0-2 F.Schouten - J.Mooy 2-0 J. Kraakman - G.Dijkstra 2-0 Tussenstand kopgroep: J.Groenenboom 4 3 10 C.v.Lieshout 4 3 10 R.de Boer 3 2 10 C. Bijwaard 4 2 11 L. Koersen 3 2 0 1 F. Schouten 4 2 0 2 A. Voogt 4 12 1 BRIDGECLUB SANS ATOUT Uitslagen van 13 oktober 1980 A. 1. Nap - v.Steeg 2. de Winter - v. Zomeren 3. ds. Kaashoek - Groeneveld 4. fam. Weisenborn 5. mw. Rootjes-Kramer 6. Rootjes - Schouten N-Z 60 Va 56 52V2 46 V2 44 40 V2 HEILOOER BRIDGECLUB Uitslagen dinsdag 7 oktober 1980'. Rood, gemiddelde 92 punten NZ,1. mw. Hoff/hr. Tamminga 71.74% 2. heren. Berkman/v.d.Vlies 56.52% 3. dames Vreeswijk/v.d.Zijden 42.39% OW, 1. hr. Löhr/mw.Verhoek 53.81% 2. dames Koster/Visser 53.26% 3. heren Mak/v.d. Zijden 48.37% Grijs, gemiddelde, 60 punten. NZ, 1. mw.v.d.Berg/hr.Bies 54.17% 2. dames Kroon/Oosterling 53.33% 3. dames v.d. Mark/Ribberink 47.50% OW, 1. hr. v. Genabeek/mw. de Goede 63.33% 2. dames Harde veld/v.Ravenzwaay 48.17% 3. dames Wedda/Weehuizen 46.67% Uitslagen, donderdag 9 oktober 1980 Groen, gemiddelde 100 punten NZ, 1. dames Koens/Löhr 55.50% 2. dames Imeson/Worp 50.00% 3. heren Groeneveld/v.d.Vlies 49.50% OW, 1. dames Gallee/Nieuweboer 56.50% 2. dames Frugte/Hoff 52.00% 3. hr. Bies/Mw. Groeneveld 49.50% Blauw gemiddelde 100 punten NZ, 1. dames v. Hoolwerff/Spruyt 59.00% 2. dames v.d.Dool/Visser 56.00% 3. dames v. Duin/Mercks 53.50% OW, 1. dames de Jager/de Wilde 53.50% 2. hr./mw. Gans 52.50% 3. mw.v.d.Goot/hr. Löhr 49.00% dames Hart/Vreeswijk 49.00% In de kompetitiestand van dinsdag zijn mw. Hoff/hr. Tamminga aan de leiding gekomen. Op donderdag deze keer geen verandering, maar er zullen ongetwijfeld de komende weken op beide dagen door diverse paren nog sprongen omhoog of omlaag worden gemaakt. We hopen, dat er de komen de weken weinig afschrijvingen zullen binnenkomen, maar mocht U verhin derd zijn, dan graag tijdig bericht en, zo mogelijk, uiterlijk om 9 uur op de avond vóór de speeldag en wel voor de dinsdag aan hr. Berkman, tel. 33 35 76. Voor de donderdag aan mw. Klerk, tel. 33 43 68, voor de vrijdag en bij geen gehoor op een van de andere nummers aan v.d. Zijden, tel. 33 16 76 en denkt U eraan, dat op de speelavonden niet wordt gebeld, indien dit niet dringend nodig is We hebben intussen dit seizoen 6 speelavonden achter de rug en er zijn nog leden, die hun kontributie niet hebben voldaan. Misschien is deze herinnering voor de betrokkenen vol doende om dit te regelen. Van zondag 19 tot en met zondag 26 ok tober a.s. staat het Autotron te Drunen in het kader van de jeugd. In deze periode vinden, tussen de antie ke auto's, elke dag de volgende aktivi- teiten plaats: wonderwielen; autosleutelen onder lei dingvan monteurs; modeshow met oude kleren en antieke auto's; minirace; speurtocht door het Autotron; lachfilms; rondrit met antieke auto's; rollen met antieke spaakwielen; balspuiten met oude brandspuit; ballonwedstrijd; wedstrijd auto duwen; tekenen en lego- bouwen voor de allerkleinsten. Elk kind krijgt een kaart waarmee aan alle aktiviteiten kan worden deelgeno men. Voor behendige sleutelaars en snelle wonderwielers zijn leuke prijzen beschikbaar. De toegangsprijs is voor kinderen tot en met 13 jaar 3,65 per persoon. Alle ak tiviteiten zijn gratis. Openingstijden: zondags van 12.00- 18.00 uur, maandag t/m zaterdag van 10.00-18.00 uur. Inlichtingen: Lips Autotron, Drunen, tel. 04163-73631. A. 1. fam. Mak 2. fam. de Waal 3. fam. Schaffer 4. Bolweg - v. Diepen 5. Lansdaal - Vendel 6. Post - Tensen B. 1. ds. Kuijt - Roozen 2. fam. Dolmans 3. ds. Hommes - Schouten 4. ds. Daudeij - Middelbeek 5. fam. Schreiber B. 1mwGrootes - Punt 2. mw. v. Leeuwen - Nieuwendijk 3. Brandenburg - de Vries 4. hh. Visser 5. fam. Slob C. 1. ds. glorie - Zomerdijk 2. fam. Bakker 3. ds. Lansdaal - v.Twuijver 4. ds. v.d.Goot - Löhr 5. fam. Boer sen 6. ds. Feller - Stolk C. 1ds. Bolweg - v.Steeg 2. Koersen - Grootes 3. hh. Tamminga 4. fam. Nieuweboer 5. fam. Jac. de Vries 6. mw. Krab - Witting O-W 56 54 52 V2 5IV2 43 V2 43 N-Z 6OV2 52 V2 52 51 34 O-W 58 57 50 45 40 N-Z 62 52 50 47 V2 47 4V/2 O-W 61 Va 56 Va 56 47 Va 41 Va 37 D. 1. ds. Cornelissen - de 2. hh. v.d. Linden 3. Bonnewit - Postma 4. Groenveld - v.Santen 5. fam. Broksma 6. ds. Harreveld - Roest D. 1. ds. Meijering - Werdmuller 2. ds. Garritsen - de Geus 3. ds. Gallee - Goldsteen 4. ds. Fijma - v.Wissen 5. fam. v.d. Wulp (50) 6. fam. G. Toby E 1. ds. Spruit - Hart (55/64) 2. mw. Dekker - Zwitselaar 3. Rusch - Verkleij 4. ds. Pohleij -Post 5. Ebbinkhuijzen - Gerssen N-Z Wild61 53 48 47 46 Va 45 O-W 68 Va 65 Va 44 Va 43 Va 40 38 Va N-Z 64 54 48 Va 45 38Va VOLLEYBAL-NIEUWS „EFFECT" Dames 1 - Reactie 1 Zouden de dames er in slagen, evenals in de voorgaande wedstrijden, de volle buit binnen te halen? Reactie was in het verleden altijd een sterke tegenstand ster. Het begin was voor Reactie, doch de dames lieten dit niet op zich zitten en met een uitstekend blok werd de bal teruggehaald. Hierna werd Reactie met taktische ballen en uitstekende smashes bestookt; als gevolg waarvan Reactie tegen een 9-4 achterstand aan keek. Een time-out bracht wat rust bij Reactie en men wist in te lopen tot 9-7 Effect pakte hierna de zaken weer seri eus aan en stoomde toen meteen maar door naar winst met 15-8 van de eerste set. De 2e set was een getrouwe kopie van de eerste. Effect wist zelfs uit te lopen tot 9 -1 dankzij goede set ups, smashes en taktische ballen. Na een time out van Reactie namen de Effect dames het wat te licht op waardoor Reactie terug wist te komen tot 9 - 5. Hierdoor ge waarschuwd kwam er weer wat meer aktie bij de Effect dames, men wist el kaar weer te vinden en met 15-7 werd ook deze 2e set afgesloten. Reactie had in het begin van de 3e set geheel geen verweer. Effect pro fiteerde hier goed van en nam een 8 -0 voorsprong. Toen geloofden de dames het wel, en het geheel werd rommelig, teveel service-ballen werden gemist, de set-ups werden onnauwkeurig en dat het slechts 8 - 4 werd was in de eerste plaats te danken dat ook bij Reactie al les mis ging. Op de slofjes behaalden de dames hier na een 15 - 8 overwinning. Komende week zal tegen Rood-Wit, dat evenals Effect nog ongeslagen is, de gehele wedstrijd serieus dienen te worden aangepakt, wil men althans een gooi doen naar promotie naar de promotie afdeling. LEVEN IN DE SLAAPKAMER Decorette haakt in op de trend, dat meer en meer mensen de slaapkamer gaan beschouwen als een tweede woon kamer, met name in het vrije weekend. Lekker luieren in een rustige en sfeer volle omgeving. Een sfeer, die afgezien van meubilair bepaalt wordt door een harmonieuze toepassing van verf, behang, gordijnstof, verlichting, bed- degoed, tapijt en accessoires. Decorette heeft al deze mogelijkheden in huis en introduceert onder het the ma Leven in de slaapkamer" een aantal woonideeën voor deze ruim te met een aantal nieuwtjes Behang in het Japanse dessin ,,Sa- kura" in de kleurstellingen blauw en aubergine 15,95 per rol). Gordijnstof ,,'osaka", een verkleind dessin van het Sakura behang in dezelf de kleurstellingen. Nieuw voor Decorette is de produkt- groep beddegoed met een assortiment dekbedovertrekken en kussenslopen, niet alleen in het genoemde Japanse dessin in de blauwe en aubergine kleurstelling, positief en negatief, met dubbele instopstrook, zodat ze tweezijdig te gebruiken zijn, maar ook in het succesvolle blauwe Zweedse des sin. Voorts werd het verlichtingsassorti ment uitgebreid met een 2-tal rustieke, maar toch aparte hanglampen „Koe lielamp" en „Wabilamp" en de „Pi ramidelamp" een geraffineerde sfeer maker. Gecompleteerd met het grote aanbod Flexa bijpassende verftinten via de kleurenmengmachine alsmede de ruime keus in de nieuwe Decorette katoenen tapijtcollectie, maakt het mogelijk de slaapkamer te veranderen in een fijne tweede woonkamer. Decorette kan u uitgebreid adviseren hoe op verschillende manieren de slaapkamer in te richten en daar de benodigde produkten voor te leveren. In het kader van dit thema rijkt DE— corette een van de meer dan 100 De corette zaken in Nederland, een brochure uit vol woonideeën en sfeer makers. VERLEGENHEID VOOR DE HUIDARTS IS VOORBIJ Vroeger ,eenza!Qe% nu moderne behandelingen Er is een tijd geweest waarin niemand graag naar een huidarts ging. Daar voor waren verschillende redenen. Kleine huidaandoeningen werden thuis bedokterd, gevaren daaraan verbonden kende men niet. Pas wie lelijke huid verwoestingen kreeg door eczeem, door ,open benen' en dergelijke ziek ten, ging ermee naar de huisdokter en die kon naar de huidarts verwijzen. Huidziekten waren griezelig' voor de omstanders,werden in onkundigheid ook dikwijls ,vies' gevonden. Zij kon den inderdaad ook voortkomen uit on hygiënische toestanden. Denk maar eens aan schurft, lupus en favus. Wie eczeem had, was daarom meestal bang om het bij de dokter te beken nen': hij mocht eens aan vervuiling denken! Een tweede aanleiding tot verlegenheid om naar een huidarts te gaan, was het feit dat bij zijn specialisme ook de behandeling van geslachtsziekten be hoort. Wie zag je binnengaan bij de huidarts, wie trof je aan in de wacht kamer en wat zou er misschien wel van je worden gedacht? Deze zorgen en angsten zijn voorbij, dank zij de sterke vooruitgang van deze tak van medische wetenschap, de veel betere en open voorlichting over huidziekten en de doorbreking van taboes rondom geslachtsziekten. Dit dateert van enige jaren na de oor log. Er bestaat bovendien een klare samenhang tussen de ontwikkeling van de wetenschap, de mogelijkheden tot toepassing van verscheidenen moderne behandelingen, nieuwe me dicijnen en het gebruik van apparatu- ren aan de ene kant en de sterk toege nomen vrijmoedigheid van patiënten aan de andere kant. Eigenlijk heet de huidarts dermatoloog, want hij is gespecialiseerd in de kennis van huidziekten (dermatologie) en die van geslachtsziekten (venereologic). Huid- en geslachtsziekten hebben al tijd bestaan, in de oudste wereld- boeken lezen wij al van melaatsheid, verdorde' handen, blinden met zwe rende ogen en lichamelijk zwaar-ge- handicapte kinderen, voorgekomen uit zieke ouders. Eeuwenlang heeft men niet geweten, waar bepaalde ziekten vandaan kwamen en daarom konden zij niet werkelijk worden bestreden. In de vorige eeuw, toen de microbio logie tot ontwikkeling kwam, konden geleerden levende parasieten als ziek teverwekkers ontdekken. Aan het ein de van de 19e eeuw studeerden Ne derlandse artsen dermatologie in het buitenland. In 1898 verwierf prof. Mendes da Costa de eerste leerstoel dermatologie en venereologic in Am sterdam. Nederland telde toen ruim 20 dermatologen en nu enkele honderden. lingsapparatuur, ja, in en na de oorlog begon het, en nog steeds ontwikkelt de kennis omtrent oorzaken, gevolgen en behandelingen van huid- en ge slachtsziekten zich stormachtig9. Probeer 't maar waren in het begin eeuw, by alle Toch Automobilisten kan niet vaak genoeg op het hart gesdrukt worden tydens het ryden hrtle mist de nodige voorzichtig heid in acht te nemen. Nu de periode is begonnen waarin de kans op mistige dagen groot is, wfo'st Veilig Verkeer Ne derland de gemotoriseerde weggebrui kers er nog eens op, dat zy in de eer ste plaats snelheid moeten matigen als het zicht door mist beperkt is, zodat tydig kan worden gestopt voor een plotseling opdoemend obstakel. Kort om, wie iii mist verzeild raakt, moet het onmiddeliyk kalm aan doen. Op een heldere dag ziet de automo bilist meer dan alleen maar de auto die vóór hem rydt en hy reageert dan ook op gebeurtenissen in het ver keer vóór die wagen. De mogeiykheid van dat verder ky- ken en dat reageren ontbreekt ech ter by mist. Het is noodzakeiyk de ry- styi daaraan aan te passen. MISTBANKEN De snelheid dient al terug genomen te worden als men een mistgebied na dert [daarbü niet abrupt remmen - slipgevaar! - maar geleideiyk om het achteropkomend verkeer niet te ver rassen]. Ook in mistbanken en-flarden, die plot seling ontstaan en zeer plaatseiyk kunnen zyn, moet met aangepaste snel heid worden gereden. Houd ook tydens mist voldoende af stand tot de voorligger. Biyf in de mist op de eenmaal ingenomen rystook; een inhaalmanoeuvre kan fataal zyn. NIET OP VLUCHTSTROOK Andere adviezen van Veilig Verkeer Nederland: Kruip in een file op een snelweg niet naar voren via de vluchtstrook. Deze moet te allen tijde vrij blijven. De vluchtstrook hebben politie, brand weer, ambulance en andere hulpverle ners dringend nodig om een ongevals plaats te kunnen bereiken voor het ge val de rijbaan geblokkeerd is door een stilstande file. MINSTENS DIMLICHT Tijdens mist overdag minstens dimlicht aan. Overdag is ook grootlicht toege staan, bij duisternis echter niet (de mist kaatst dan de stralen van groot- licht grotendeels terug, waardoor de bestuurder zichzelf zou verblinden). Het rood licht uitstralende mist- achterlicht (1 of 2 stuks) mag zowel bin nen als buiten de bebouwde kom alleen branden als het zicht minder is dan 50 meter, een omstandigheid die zich overigens minder vaak voordoet dan wordt gedacht. Luister via de (auto)radio naar de verkeersinformatie. Ga eerder van huis als het mistig is. van deze verworven kennis, de mogeiykheden tot behandelingen nog maar gering. ,Wat konden wy doen?' zegt de huidarts van nu, 'wy hadden zwavel-, teer- en boorzalf tot onze beschikking'. Professor Mendes da Costa zelf kon zeggen: „Ik geef U een zalfje, het helpt of het helpt niet. Als het niet helpt, zie ik U terug'. En ja, dan hielp het, of het hielp niet. Er was niets anders te doen'. ,Ja,' vertelt hy verder, 'er is wel een hemelsbreed verschil tussen toen en nu. Destyds was het voor de specia list mogelyk om een huidziekte te her kennen, alleen op het oog. Wy hadden geen microscopie, geen laboratorium, geen mogelykheden om allergieën te constateren, niets. Maar toen kwam de grote revolutie in de therapie, er werden zalven gevonden die antibio tica of hormoonpreparaten bevatten, medicynen om in te nemen, die le vensreddend werken, er kwam bestra- Dit alles heeft mee tengevolge gehad, dat sommige infectieziekten praktisch zyn verdwenen, zoals lupus en favus [hoofdhuidziekte]. Scabies [schurft] is ook zeldzaam geworden en gemakke- lyk te bestryden. Sommige ziekten keren echter by tyden via het buiten land plotseling nog terug, maar de be smetting behoeft by de moderne thera pieën niet meer tot een volksziekte te leiden. Toch zyn er weer andere huidziekten juist in deze tyd toegenomen: allergi sche contacteczemen [door het dragen van metalen sieraden byvoorbeeld] en allergische huidaandoeningen door het gebruik van moderne medicynen overgevoeligheid voor penicilline en sulfapreparaten], cosmetica en was middelen. Maar deze allergieen zyn door allergologisch onderzoek op te sporen en vaak goed te behandelen. Huidziekten kunnen honderd-en-één' oorzaken hebben. Daarom waarschuwt de dermatoloog: 'Ga nooit zelf dok teren. Gebruik nooit zalf of medicynen van een andere patiënt omdat U denkt dat uw stoornis wel dezelfde zal zyn, en laat U nooit verleiden in het buitenland, waar ze zonder recept verkrygbaar zyn, medische zalven te kopen en te gebruiken, dat kan hoogst gevaarlyk zyn'. Die puistjes.... Ach, die acne, die afschuwelijke pu- berteitspuistjes! Wat is daar in vroe ger jaren tevergeefs aan geknoeid! 'Dat gaat wel over, als je volwassen bent', was daarbij het 'troostende' gezegde, maar niemand brak zich werkelijk het hoofd over het echte lijden van zo'n jongen of meisje met die ellendige puistjes. De psychische kreukels die ontstaan als ze op school, in de club of op feestjes zo'n beetje uitgestoten worden. De jongen, die geen vriendinnetje kan krijgen, het meisje dat bij het dansen niet wordt gevraagd. Deze narigheid kan de arts nu opheffen. Puberteitspuistjes kunnen worden behandeld. Ga er mee naar de huisarts: er zijn nu medicijnen tegen. Is het een hardnekking geval, dan kan de huisarts verwijzen naar de dermato loog. ,Wij willen', zegt de dermatoloog, 'erg graag helpen bij acne. Die puist jes kunnen wij grotendeels wegkrijgen, als er niet te lang wordt gewacht. Maar littekens van acne en psychische beschadigingen, die haal je niet meer weg'. De waarschuwing tegen het zelf-dok- teren geldt ook hier. En voor meer za ken. Nog steeds bestaat bijvoorbeeld het misverstand, om bij lichte verbran dingen de gekwetste plek met boter in te wrijven. Dat is niet goed. Onder de koude kraan ermee en dan een luch- Het is oiyuist om maar te zeggen. 'Och, dat plekje is niets'. Een begin, nende huidkanker is heel goed weg te nemen 'en dan kan men wat dat betreft wei honderd jaar worden'. Het behoeft namelyk helemaal niet terug te komen. En 'uit angst' niet naar de dokter gaan, is natuuriyk het allerslechtste wat men kan doen. De dermatoloog is op zyn terrein ook chirurg. Kleine operaties, zoals het wegnemen van gezwelleyes in de huid plekjes huidkanker en hinderiyke pig. mentvlekken [moedervlekken] worden poliklinisch gedaan. Alleen patiën ten met ziekten die lange behan deling nodig hebben [uitgebreide ecze men, open benen] kunnen in een zie ken huis worden opgenomen. 'Iets aan de huid hebben' is geen zeldzaamheid. Wel 60 tot 70 procent van de mensen heeft dat, en dat niet verwonderiyk, want de huid ons grootste orgaan? Maar niet met elk ruw plekje op de hand of meeëtertje in het gezicht behoeft men naar de dok- ter te rennen. Tegen het gebruik van cosmetica heeft de dermatoloog niets, als het maar goede preparaten zyn. Huidverzorging is juist, maar men moet daarmee niet op 60-jarige leeftyd beginnen, dan zyn de resultaten geringer. Te vroeg hoeft ook niet, maar zo rondom het 30ste levensjaar mag een vrouw haar huid wel een handje helpen om mooi en soepel te biyven en niet uit te drogen. En hoe met dat 's zomers 'lekker bruin worden'? Wel, zegt de dermatoloog verbranding van de huid is doodgaan van levende cellen, waarna de huid weer nieuwe moet vormen. Dus nooit opeens de zon duchtig laten inbran den, vooral niet, als de huid niet jong meer is. Te diepe, te langdurige of veelvuldige verbranding zou huidkanker kunnen opwekken. En ja, de huid wat vet hou den. De hele dag smeren helpt niet. En een beetje olyfolie met een paar druppels citroensap is al een prima smeersel. En na de vakantie is niet alleen de bruine huid een teken van ge zondheid, maar ook het echt uitgerust zyn, het meer zin hebben in het opvat ten van het dageiyks werk. UITKIJK Hed en g op d 1851 Hee De men Geh tobe De 1 om Hol Dar tijde geli< Inh buu Hei Of fee Onrustbarend Bij alle voldoening die de dermatoloog- venereoloog heeft over de moderne therapieën ter bestrijding van huid- en geslachtsziekten, blijft hij toch zeer bezorgd over de onrustbarende toe neming van het aantal patiënten met geslachtsziekten. Wat zijn hiervan de oorzaken? 'Het veel vrijere geslachts verkeer, ook bij heel jonge mensen, de snelle verbindingen met het buiten land (waar men dan een paar dagen 'van alles los is'), de junkies-morali teit over sex waaraan geen liefde be hoeft te pas te komen en het openlijk sexvermaak dat bij wijze van spreken de bioscoop kan vervangen'. Maar ook de wetenschap de syphillis en ghonorroe tegenwoordig 'zo ge tige crème er overheen. Bij blaar- vorming of erger meteen naar de huis- moedervlekken, die kleine donkere huidverdikkingen? Nietis, maar zé wel in de gaten houden. Worden ze groter, gaan ze bloeden of veranderen ze van kleur, dan zal de huidarts ze altijd weghalen, want dan kunnen ze gevaar opleveren. In de laatste tijd wordt er veel gepubli ceerd over de zogenaamde schubziek- te. Dat wil wel eens onnodige angst verwekken. Maar: 'De therapieën hiervoor zijn sterk veranderd, er is nu heel veel aan te doen', zegt de specia list. Toch lijkt dit gemakkelijker dan het is. Pas na 3 jaren controle kan worden vastgesteld of syphillis werkelijk is genezen en uit ghonorroe kunnen ern stige ziekten voortkomen, omdat zich zo licht complicaties voordoen. Alleen de arts kan vaststellen, of de ziekte werkelijk is genezen, zelfs al doen zich, geen verschijnselen meer voor. Niet 'niets' Door de openheid in de voorlichting is ook de huidkanker bespreekbaar geworden. Het moet nu niet meer voorkomen, dat men met een hinderlyk plekje op de huid biyft rondlopen. 'Geslachtsziekten zijn mede een wel- zijnskwaad', zegt de specialist, 'er is geld, er is vrijheid, men gaat gemak kelijk uit, drinkt veel bier, gaat naar sex-gelegenheden, men 'loopt wat op' en de dokter geeft wel een paar injec ties om het 'over' te maken. Ik denk en vrees dat dit alles pas zal veran deren, als de algemene mentaliteit verandert'. Maar wanneer is dat? E- 1. mw. v. Buitenen - Heideman 2. ds. Piersma - v.d.Pol 3. ds. Krul - de Vries 4. ds. Blikslager - de Jager 5. mw. Bleijs - Israëls F. 1. ds. Kemper - Potze 2. fam. H. Toby 3. Krieger - Overtoom 4. mw. Mercks - Elders 5. de Geus - de Git F. 1. ds. v.Duin - Frugte 2. fam. Maas 3 dijkstra- Jansen 4. fam. Vreeswijk 5. fam. Moscou O-W 56 55 52 44 V2 42 V2 N-Z 62 54 51 45 38 O-W 54 54 53 47 42 Heren 2 - Time Out 1 Een wedstrijd welke zich kenmerkte door geen hoogstaand volleybal, maar wel door een enorme spanning. Een 5- setter was hiervan dan ook het gevolg. Door slechte set ups en misverstanden wist Time Out een voorsprong op te bouwen van 9-5. Een time out bracht rust in de Effect gelederen. Men kwam onder veel spanning terug en veroverde zelfs een voorsprong van 10-9. Hierna ontspon zich een felle strijd om de winst. Tot 14-14 ging het gelijk op. 15-14 voor Effect en met een bekeken taktische bal van Peter werd de stand op 16-14 gebracht. Ook de 2e set veel spanning. Een 6-1 voorsprong van Time Out wist Effect terug te brengen tot 8-9 en bij 14-14 was de stand alweer gelijk. Maar dank zij enkele missers was het nu Time Out dat met 16-14 aan het langste eind trok. Ook in de 3e set een gelijk opgaande strijd tot 7-7. Slecht serveren aan beide kanten. Maar nu wist Effect echter van geen wijken meer en met 15-8 was de 3e set voor Effect (2-1). Zou het lukken. Nee hoor, het lukte niet. In een alles of niets offensief bouwde Time Out een voorsprong op van 6-1. Wel kwam Effect terug tot 7-9, doch via 10-13 wist Time Out met 15-10 de stand weer gelijk te maken. Waarschijnlijk dat Time Out in deze 4e set teveel van zichzelf gevergd had, want na een 8-0 voorsprong kwam Time Out nog wel even terug, doch Effect had verder niet veel moeite om met 15-8 deze set en daardoor de winst met 3-2 naar zich toe te trekken. Een kompliment aan scheidsrechter van Rijswijk die de wedstrijd goed aan voelde en prima leidde. BREIEN, HAKEN, SPINNEN, WEVEN EN VERVEN - weten hoe 't moet en een beetfe durven JCijkt u zelf deze weken in de winkels: gebreid is terug. En hoe! Mantels, jacks, pakjes, jurken, truien en vesten; gebreid is er te kust en te keur Voor hem en voor haar. Maar wilt u zelf kreatief actief zijn, loop dan eens door naar de wolwinkel. Want wie weet hoe 't moet en een beetje durft, kan zelf breiend, spinnend, hakend of vervend mode maken. Het Intern ationaalW ol Secretariaat, dat zich een naam heeft verworven op het terrein van voorlichting over "mode in zuiver scheerwol", brengt al jaren voor alle wolcreatievelingen in Neder land het blad "Kreatief". Dit najaar heet het voor het eerst „Lana/Krea tief", om te beklemtonen, dat het om "lana", wol dus, gaat en om aan te geven dat dit voorlichtings- en ideeen blad is vernieuwd. Niet meer alleen bijna honderd brei- en haakmodellen in de nieuwste modellen en kleuren, maar daarnaast vooral tips over kreatief zijn met wol. Om al die duizenden die tot nu toe wel lazen en aarzelden, maar niet deden, een echte steun in de rug te geven. Wie haken wil, vindt een basisverhaal over "hoe moet ik haken?"; wie interesse heeft voor ta- pijtknopen vindt daarover een repor tage; wie wol wil verver of zou willen spinnen en weven, vindt informatie. Al les gelardeerd met prachtige voor beelden, die duidelijk maken hoe mooi zelfgebreide of gehaakte, geknoopte of geverfde wol kan zijn. Waarbij duide lijk is, dat naast de doorzetters vooral de durvers deze winter aan bod komen. Want voor wie weet hoe 't moet en buiten de van oudsher gebreide paden durft te kijken, heeft de breimode 80/81 veel moois te bieden. In een winter die weinig echte nieuwe kleuren en vormen geeft, zijn het voor al de nieuwe steken en de aparte kleu rencombinaties die het doen. Om een voorbeeld te noemen: een Noorse trui hoeft niet in rood, wit en blauw, maar kan heel goed en anders in geel en bruin op een grijze wol. Maar ook. nu anno 1980 het fijne beeld in de breimode overheerst en breien mode is geworden, kan eigenlijk alles. Gladde garens, harige garens als Shet land, mohair en bouclé voor elegantie, luxe garens als lambswooT en cashme re voor wie het klassiek anders wil doen en dikkere garens met nieuwe kleuren combinaties voor sportievelingen. Veel kleine steken met ribbels, diagonalen, kabels en blokjeseffecten, maar ook veel fijne strepen en voor de jongeren de verlengde, zogenaamde "jumbo trui" met een vlakverdeling in pastel tinten, die veel aan de werken van de schilder Mondriaan doet denken. Ook het haakwerk heeft nu zijn plaats in het modebeeld, met veel folklore- achtige modellen en in elkaar gewerkte kleuren met en twee-effext a la Chanel. Moeilijk? Niet voor kreatievelingen met durf. En de draagbaarheid is voorop blijven staan. Met toepassingen die u met zwier en charme door elke Holland se winterdag voeren. Met kleding voor het ontbijt, het win kelen, het werk, het diner, het dan sen, het sporten en het wandelen. Van elegant tot sportief. "Lana/Kreatief" 1980/81 is verkrijg baar in de wolwinkel. TOPKWALITEIT WENSKAARTEN VOOR ELKE SMAAK TEGEN REDELIJKE PRIJS DE NIEUWE COLLECTIE UNICEF- wenskaarten voor het winterseizoen biedt een breed scale van ontwerpen Op nieuw is Unicef erin geslaagd een uitzonderlijk mooie collectie wenskaar ten samen te stellen voor het komende winterseizoen. Fraaie illustraties zor gen ervoor dat de Unicef-kaarten voor iedereen een goede boodschap kunnen overbrengen. Motieven uit de klassieke, abstrakte of primi tieve schilderkunst zijn gebruikt. Door hoge kwaliteitseisen aan de kaarten te stellen hoopt Unicef dat mensen er plezier in zullen beleven de kaarten te sturen of te ontvangen. Tenslotte moeten de kinderen overal in de werld, waarvoor de opbrengst van de kaar ten is bestemd ook veel plezier in hun leven krijgen. BIJZONDERE EN TRADITIONELE MOTIEVEN De serie kerstkaarten is dit jaar samen gesteld uit ontwerpen afkomstig uit Engeland, Finland, Amerika, Cuba maar ook uit Nederland.Zij het dat van uit Nederland een schilderij uit de 17de eeuw is gekozen. 'Een dorp in de winter' van Anthonie van Beerstraten, uit de Hollandsche School. Ook de bijna traditionele af beeldingen op kerstkaarten - als den- nebomen in een berglandschap; sleeen- de kinderen; huizen en daken bedekt met sneeuw - krijgen op de Unicef- kaarten een verfijning zoals alleen be gaafde kunstenaars die kunnen over brengen. Voor de religieuze serie worden illustraties gebruikt waarmee de stille ingetogenheid van de religieu ze kunst uit de late middeleeuwen en renaissance in herinnering wordt ge bracht. Maar de collectie Unicef-wenskaar ten voor het winterseizoen bevat ze ker niet alleen traditionele motieven. Zo zijn er ontwerpen uit Indonesië die daar worden gebruikt bij het batikken. Uit Zweden komt een serie illustraties van wandkleden gemaakt naar het thema 'Een gezonder wereld - gezon dere kinderen'. EEN PSYCHIATER IS NIET 'DE GROTE WITMAKER Hy moet mensen helpen zichzelf te helpen 'Jij bent gek, je moet eens naar een psychiater'. Je moet je eens laten na kijken, je spreekt wartaal!' Ach, hoe gemakkelijk roepen wij zulke dingen te gen elkaar als we over bepaalde maat schappelijke, geestelijke of ideele za ken van mening verschillen! Op de mu ren van scholen heeft tot in het verre verleden gestaan: Kees is gek. Het staat er nóg. Dit is de eenvoudige weg waarop kinderen elkaar bestoken. Wij als volwassenen schrijven niet meer op muren, maar wij hebben kwa- lifikaties als 'stapelgek', 'gewoon i- dioot' en 'waanzinnig' vóór in de mond. 'Het lijkt hier wel een gekkenhuis' is ook zo'n aardige uitdrukking om iets of imand eens flink af te kraken. Maar niettemin wil iedereen wel graag meedoen aan de kritiek op en de opbouw van de rechten van de psychia trische patiënt, waarover de algemene discussie al een hele tijd gaande is. Wij neerzien op zo'n patient? Dat nooit. En toch gebruiken wij de maat schappelijk gelukkig allang uitge roeide grove bewoordingen die ooit ten aanzien van zulke patiënten nor maal waren, om onze minachting voor eikaars handelswijze of opvattingen duidelijk te maken. Met de psychiater van 1980 willen wij niet meer praten over de verleden tijd, waarin zelfs rondom de eeuw wisseling de psychiatrische patiënt nog 'met tralie en muur" op afgelegen plaatsen in grimmige gebouwen van de maatschappij werd afgesloten en 'met strenge blik en ijzeren vuist' werd geregeerd als dat nodig was. Dat is allemaal genoeg bekend. Dat was geen onmenslievendheid, maar onmacht. Men wist niet voldoende van medische oorzaken die ziekten van de geest teweegbrachten. De wetenschap ver diepte zich hoofdzakelijk in het ver plegen van de patiënten op de beste voorhanden zijnde wijze. NIEUWE TIJD Een nieuwe tijd heeft geweldige ver anderingen mogelijk gemaakt. De me dische wetenschap is na 1900 eerst langzaam, maar in en na de Tweede Wereldoorlog in versneld tempo ont wikkeld. Duidelijk ook op het gebied van de psychiatrie. Diepgaande stu dies en onderzoekingen toonden aan wat de oorzaken konden zijn van verscheidenheid aan geestesziekten Medicijnen en nieuwe therapieen wer den aangedragen en nu is er weinig of niets meer over van de verpleeg inzichten van 1900. Helaas bestaan er nog wél verouderde gebouwen, is nieuwbouw en renovatie goed op gang. Er is, vooral in de laatste jaren een groot algemeen gesprek gaande over de rechten en inspraak van de psychiatrische patient en niemand twijfelt meer aan het feit dat deze patiënten zieken zijn en geen 'uit wassen van de maatschappij', zoals men vroeger meende. En waarom wordt dan nu die oude wet niet eens herzien? Wel, sinds 1939 is men daar al aan bezig met een stukje zus en een stukje zo, met onder zoeken en rapporten en het bestuderen van materiaal dat actiegroepen nu en dan aandragen. Maar het is een hele kluif en bij alles wat er verder speelt op maatschappelijk terrein, lopen de politici niet zo erg hard voor deze wet. Toch denkt de psychiater van dat over enkele jaren de oude wet echt moet zijn vernieuwd, wil men de ont wikkelingen bijhouden. dat Die ontwikkelingen liggen niet leen op medisch gebied, ook op van de verandere samenleving. Ver scheidene oude beproefde stutten, zegj de psychiater, zijn weggevallen; öf kerk, de buur, de huisvriend, het be sloten gezin, dikwijls de twee-eefl heid van de ouders. Alle banden zij losser geworden, de fundament zijn ondergraven. Op bepaalde PnnXt is dat heel goed, het absolute gezag vau kerk en ouders, toch een bepaalde vom van veiligheid omdat anderen vo°r J dachten en handelden, heeft p aa gemaakt voor de persoonlijke keu het persoonlijke inzicht, -.a de persoonlijke verantwoordehjxnei^ En daartegenover staat, dat je alles ook moet aankunnen.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1980 | | pagina 12