XJvös ALGEMEEN NIEUWS HEILOO ALKMAAR GEHANDICAPT GIRO 50500 AKERSLOOT 5S2SÏÏ»— NICOLAAS BEETSWEG 5 DE BLINKENLAAN 33 B0EKENSTEIN 22 KENNEMERSTRAATWEG 349A 0BRIGLAAN 7 DE R0NGE 54 DE R00KAMER 3 JAN RUSLAAN 8 VREDEN00RD 11 VREDEN00RD15 WENTH0LTLAAN 16 WESTERWEG 181 ZEEWEG 1 ZEEWEG 42 ZEEWEG 235 STALPAERTSTRAAT 77 KENNEMERSTRAATWEG 325 Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding WERELDLEPRADAG1981 INTERNATIONAAL JAAR VAN GEHANDICAPTEN 1981 GESLAAGD MEERV0GELS HANDBAL Heren Senioren 1 TIENDUIZENDEN NEDERLANDERS IN MOEILIJKHEDEN DOOR NIEUWE AANPAK SPAANSE FISCUS MELKGEBRUIK EN VITAMINE D NIET LOS VAN ELKAAR TE ZIEN Kalk Zonlicht Voeding „TECHNIEK IN VRIJE TIJD" Nabij Heilooërbos en winkelcentrum 't Loo riant vrij staand woonhuis met garage, c.v.-gas en royale beslo ten tuin zd. op 554 m2 eigen grond. Aanv. in overleg 320.000, In villawijk (BLOCKHOVEPARK) gelegen riante vrijstaande bungalow met garage, c.v.-gas en rondom tuin. Fraaie ligging met mooi uitzicht. Prima staat v. onderhoud. Opp. 914 m2. Aanv. in overleg ƒ550.000, Royaal vrijwel nieuw woonhuis (middenperceel) met schuur, tuin (achter z.o.), c.v.-gas en goede isolatie. Uitstekende staat van ond. Vrij ligging. Vestiging be perkt. Aanv. in overleg 180.000,— Grote vrijstaande villa met garage en rondom tuin, geheel voorzien van c.v.-olie. Ged. thermopane begla zing. Bouwjaar 1962. Grondopp. 764 m2. Aanv. in overleg 375.000, In riante woonwijk rustig gelegen helft van dubbele villa met grote garage met hobbyruimte, c.v.-gas en besloten tuin op z.o. Bouwjaar '75. Uitstekende bouw onderhoud. Aanv. in overleg (spoedig) 357.500, Aan de westrand van Heiloo gel. riante villa met garage, c.v.-gas en aangelegde royale tuin met terrassen en tuinhuisje. Grondopp. 522 m2. Bj. '77. Uitstekende isolatie. Aanv. in overleg ƒ425.000,— Nabij station en winkels gelegen royaal helft van dubbel herenhuis met ruime garage, c.v.-gas en beslo ten tuin op zuid-oosten. Veel extra's o.a. geheel geïso leerd enz. Aanv. in overleg ƒ375.000,— In BLOCKHOVEPARK gelegen vrijstaande semi- bungalow met garage (voor 2 auto's), royale tuin met veel privacy, geheel centraal verwarmd. Grondopp. 650 m2. Aanv. in overleg 495.000, Zeer luxe schakelvilla met garage, c.v.-gas en tuin, grenzend aan waterpartij. Vrij uitzicht. Geheel geïso leerd en yoorzien van thermopane enz. Aanv. spoedig ƒ425.000, Gunstig gelegen (vrij uitzicht, tuin op zuiden) riante geschakelde semi-bungalow met ruime garage, c.v.- gas en tuin met privacy. Isolerende beglazing. Aanv. in overleg (spoedig) 377.500,— Aan één van de mooiste lanen van Heiloo een rustig gelegen vrijstaande villa met ruime garage, hete lucht verwarming en royale tuin. Grondopp. ca. 600 m2. Uitstekend geïsoleerd. Aanv. in overleg ƒ475.000,— Nabij centrum en station gelegen helft van dubbel woonhuis met aangebouwde schuur, op 555 m2 eigen grond, diepe achtertuin op westen. Pand is voorzien van gaskachels. Aanv. direkt 210.000,— Nabij station en winkels gelegen helft van dubbel woonhuis met ruime berging, tuin en zonnig terras. Grondopp. 314 m2. Pand is voorzien van gaskachels. Aanv. in overleg 310.000,— Op gezellig punt gelegen vrijstaand woonhuis met 2 garages, geheel voorzien van c.v.-gas en besloten tuin. Eigen grond 577 m2. Aanv. in overleg (spoedig) ƒ315.000,— Luxe terras-appartement met berging voorzien van c.v.; op le verd. Bouwj. '79. Prachtig uitzicht op lan derijen en duinen. Aanv. direkt 295.000,— Op 2e woonlaag gelegen 3-kamerflat voorzien van c.v.-gas en berging op begane grond. Vrij uitzicht. Servicekosten 110,— p.m. incl. erfpacht. Aanv. direkt ƒ79.000, Moderne vrijstaande semi-bungalow met grote garage (geschikt voor meerdere auto's) en royale aangelegde tuin. Blijvend vrij uitzicht over landerijen. Grondopp. 1130 m2. Aanv. in overleg 377.500, Inl. en bem. via ons kantoor of via Uw eigen (NBM)- makelaar: Postbus 95- Heiloo Kantoor Zeeweg Tel. 072J331895 aan doen. p/a Koninklijk Instituut voor de Tropen Mauritskade 63,1092 AD Amsterdam Telefoon (020) 938973* overhandigt. Sinaasappelen uit het zie kenhuis. In het Duits, Engels, Spaans, hier en daar nog een slordige uitschieter naar het Japans en het Grieks, vertelt hij zijn verhaal. En hij laat het ook zien. Want de sinaasappel glijdt telkens tussen zijn vingers uit. Een van zijn handen lijkt op een vogelklauwtje. Hij kan zijn vingers niet recht krijgen: ,,no possible, verste- hen Sie!" Maar de senores in het ziekenhuis gaan er wat aan doen. Ze pakken gewoon een spier, een muscle, van de onderkant van de arm. Daar maken ze vijf kleine touwtjes van, voor iedere vinger een. En dan komt het allemaal weer goed, muy bien, en dat moet ook als je khanga- schilder wilt worden: het leven van Lord Buddha met een haar uitschilderen op fijn geweven linnen: vijfhonderd dollar! Mila kent de naam van zijn ziekte ook: ,,Qu'sta roog".... Qu'sta roog, het meest gebruikte Nepa- lese woord voor lepra betekent eigen lijk: totale ziekte, de ziekte, die je lichamelijk en geestelijk totaal ten gronde richten kan. De ziekte, die er de oorzaak van kan zijn, dat je uit je familie en je dorp verbannen wordt naar een kamp vol misvormde gezich ten, handen zonder vingers, primitieve krukken en verval.... Volgens het Nepalese volksgeloof is lepra misschien een vloek van een vertoornde slangengod, een straf voor menselijk falen in dit of een vroeger leven. De microscoop wijst een bacterie, het mycobacterium leprae, als schuldige aan. We weten eigenlijk nog maar heel erg weinig van deze ziekte, die in de Indiase Veddah-boeken van 2500 jaar geleden al beschreven staat. We vermoeden dat de bacterie, waartegen de meeste men sen een natuurlijke weerstand hebben o.m. door hoesten en niezen wordt verspreid; we weten, dat de ziekte zich vaak pas na lange jaren openbaart, maar wat ons beangstigt, is het feit, dat deze plaag nog altijd miljoenen mensen voor het leven verminkt. De lepra-bacterie tast namelijk de zenu wen aan, meestal die van de huid, die daardoor gevoelloos wordt. Eventuele verwondingen worden daardoor niet langer opgemerkt, en leiden (vaak mede door gebrek aan hygiëne) tot ernstige infectie en op den duur tot botversterf. Maar niet zelden worden ook de zenu wen van sommige spieren beschadigd (handen, voeten, ogen), hetgeen dan vaak tot verlammingen, ernstige mis vorming of blindheid leidt. Tot goed dertig jaar geleden, was het enige, wat de mens in al zijn machte loosheid tegen lepra kon doen, de gedwongen afzondering van de patiënt: levenslange opsluiting in een lepra kamp. Pas in 1948 ontdekte een drietal leprolo- gen, dat DDS (Diamino difenyl Sulfon, resultaat van een in 1908 uitgevoerd onderzoek naar chemische kleurstoffen) een goedkoop en bovenal effectief middel tegen lepra bleek te zijn. Het DDS verlamt namelijk de bacterie, maakt verdere besmetting onmogelijk, en voorkomt, dat de ziekte nog langer haar verwoestende werk kan doen. Verschrikkelijk genoeg blijkt de bacte rie de laatste jaren steeds vaker resistent te zijn geworden tegen DDS, terwijl een alternatief preparaat als Ricamficine, dat de bacterie bovendien doodt in plaats van verlamt liefst 400 maal duurder is dan DDS. Lepra is een ziekte geworden, die je bestrijden kunt. Maar wat betekent dat Leprabestrijding betekent vóór alles de opleiding van mobiele teams, die naar de dorpen gaan (en dat betekent lopen in dit land, het diep-doorgroefde gelaat van moeder aarde!). Hij kan zijn vingers niet recht krijgen, maar in het ziekenhuis gaan ze er wat Als de ziekte maar op tijd wordt herkend en behandeld. De kleine Mila, elf jaar oud, zit tussen de slaperige geiten op Mangal Bazar, het plein van alle geluk, in het hartje van Patan, dat met alle recht van de wereld ,,Lalitpur", de stad van de schoonheid wordt genoemd. Patan is een voorstadje van Kathman- du, de hoofdstad van Nepal. Als alle kleine Nepaleesjes bezit Mila .een onbegrijpelijk grote aanleg voor - Talen. Met een enkele strikvraag achter halen ze de nationaliteit van een argelo ze Himalaya-beklimmer of westerse cultuur-fanaat, en begroeten de vreem deling bijna accentloos in zijn eigen taal. Vooral in de namen van hoofdste den en de koers van de diverse munteen heden falen ze nooit. - Zo hoor je dan weer eens ver van huis, dat Amsterdam de hoofdstad van Ne derland is, en dat je in plaats van één dollar ook wel twee gulden geven mag. ,,Me poor boy, me sick!", zegt Mila, maar hij ziet er niet naar uit. Op zich zou het best waar kunnen zijn, in een land, waar het gemiddelde inkomen nog geen 250 gulden per jaar bedraagt, waar vier van iedere tien kinderen sterven voor hun vijfde levens jaar, waar 33% van alle mensen is ondervoed en er maar één dokter voor iedere 36.000 mensen beschikbaar is. Maar Mila ziet eruit als het eeuwige leven, gaat gekleed als een kleine heer, en draagt in een plastic zakje drie sinaasappelen mee, waarvan hij er een, de grootste, met een ,,bitte, mijnheer" Mobiele teams, die voorlichting kunnen geven. De mensen vertellen, dat je lepra kunt genezen, dat je verminking kunt voorkomen, als de ziekte maar op tijd wordt herkend en behandeld wordt. Mensen motiveren om niet weg te kruipen maar zich te laten onderzoeken, en het betekent de omgeving duidelijk maken, dat een lepra-patiënt, die zijn tabletten slikt, volkomen ongevaarlijk is, en meer dan ooit zijn medemensen nodig heeft. Leprabestrijding betekent de bouw van gezondheidsposten en kleine zieken huisjes waar de patiënten regelmatig kunnen worden onderzocht, en waar geneesmiddelen en beschermend schoei sel kunnen worden versterkt. Het betekent ook de bouw van speciale lepra-centra, waar gecompliceerde ge vallen opgevangen kunnen worden, operatief kan worden ingegrepen, fy siotherapie kan worden ingeschakeld bij het genezingsproces. Leprabestrijding betekent de patiënt begeleiden bij zijn terugkeer naar de maatschappij. Met herscholing, een paar gereedschappen, het betalen van een stuk pachtschuld, voorkomen, dat hij toch nog een paria wordt.... Dit jaar hebben we tot het jaar van de gehandicapte medemens gebombar deerd alsof we niet jaar in, jaar uit voor het normaal functioneren van die mede mens mede-verantwoordelijk zouden zijn. Leprabestrijding betekent verder voor komen, dat miljoenen mensen door de Qu'sta roog, de grote, totale ziekte, worden verminkt, en het betekent de opvang van degenen, bij wie de ziekte tot verminking, tot een handicap heeft geleid. In dit jaar van de gehandicapte mede mensen, en bij gelegenheid van Wereld- lepradag, doet de Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding, die in Nepal onder meer een aantal ziekenhuisjes aan het opzetten is, daarom dan ook een beroep op U: giro 50500 Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding Amsterdam De gezondheidszorg in Nepal staat dit jaar centraal op Wereldlepradag die traditioneel de laatste zondag in januari wordt gehouden (dit jaar op 25 jan.). Op deze dag wordt extra aandacht gevraagd voor het probleem van de lepra, een ziekte die wereldwijd 15 tot 20 miljoen patiënten telt, van wie het grootste deel in Derde Wereldlanden leeft. De organisatie van Wereldlepradag in Nederland berust bij de Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding (NSL) te Amsterdam, aangesloten bij de Inter nationale Federatie van Leprabestrij- dingsorganisaties (ILEP). Doel van de in 1967 opgerichte NSL is bestrijding van lepra in Derde Wereld landen, ongeacht ras, politiek of gods dienst. Haar activiteiten zijn: - ontwikkeling, begeleiding en financie ring van leprabestrijdingsprojecten - opleiding en uitzending van Neder landsedeskundigen naar leprabestrij- dinsprojecten - opleiding inheems personeel - bevordering medische research op het gebied van lepra - voorlichting over lepra, zowel in Nederland als in Derde Wereldlanden. Deze activiteiten worden financieel mo gelijk gemaakt door fondsenwerving onder particulieren, terwijl de Neder landse Overheid (Ontwikkelingssamen werking) met 50% bijdraagt in de financiering van een aantal NSL-projec- ten. ATTENTIE: Op woensdag 21 januari a.s. kqnt U via Ned. II Socutera 20.25 evenals op maandag 26 januari via Ned. I Socutera plm. 23.00 een korte film zien van het werk van deNSLin Nepal. INGEZONDEN HOE ZIT HET MET DE STRAAT NAMEN IN HEILOO Inderdaad zullen vele nieuwe inwoners van onze gemeente zich wel eens af vragen waar die vreemde straatna men toch vandaan komen. Het is prijzenswaardig dat de opeen volgende gemeentebesturen bij het geven van straatnamen steeds ge zocht hebben naar een naam die in mindere of meerdere mate in relatie gebracht kan worden met de rijke ge schiedenis van Heiloo. De meeste straatnamen (jammef genoeg niet alle) hebben een zekere historische be tekenis, al is het verklaren van een deèl daarvan geeh eenvoudige zaak. Uit eigen ervaring weet ik dat een on derzoek naar de herkomst van een be paalde naam soms zeer veel tijd vraagt. En nog steeds zijn er namen die nog niet ten volle te verklaren zijn. Het is dan ook bijzonder te betreuren dat in het in Uw blad van 14 januari j.l. gepubliceerdè artikel op een wel heel simpele en goedkope manier ge probeerd is een aantal straatnamen te verklaren met als resultaat dat men fout op fout stapelt en namen noemt die niet goed worden geschreven of >vaaraan de verklaring totaal ontbreekt. Jammer dat men op een dergelijke wijze onze inwoners wil voorlichten. Ik wil mij beperken tot enkele van de in het bewuste artikel opgesomde na men. Tot mijn grote verbazing lees ik dat er in vroeger eeuwen tussen Alkmaar en Heiloo, behalve het klooster De Blin ken, niet minder dan drie buiten plaatsen hebben gelegen n.l. "Vreden- oord", "Ter Mije" en "Kranenbroek". Heiloo kende in het verleden vele bui tenplaatsen, maar dit is toch wel wat al te veel. En terwijl men beter kon weten. Ten aanzien van de naam "Vreden- oord" heb ik de afdeling Algemene Zaken al in 1973 geattendeerd op het feit dat die naam niets met de his torie van Heiloo te maken heeft. Maar men heeft toch vastgehouden aan het advies van genoemde afdeling aan het college van B.en W. van 23 januari 1973 waarin ten aanzien van het ge ven van straatnamen de naam "Vredenoord" werd geopperd. Bij de in 1974 door de vereniging "Oud Heiloo" uitgegeven kerstprent voor stellende het "Huis Cranenbroeck" werd door mij in het kort de geschie denis van dit Huis geschreven, waar van de gegevens o.m. ontleend zijn aan een tweetal opstellen van de Alkmaarse historicus mr. dr. J. Be- lonje en aar. het Algemeen Neder- landsch Familieblad van 1883, no 70. Teneinde de inwoners van Heiloo op een juiste manier voor te lichten hieronder een kort exposé uit dit artikel, waaruit blijkt dat er door de eeuwen heen slechts één buiten plaats heeft bestaan. Het huis Cranenbroeck heeft gestaan westelijk van de Westerweg (zelfs nog ten westen van de huidige spoor lijn, dichtbij de Hoevervaart) tussen de Rector Frederiklaan en de vroegere Regulierslaan (thans rondweg). De eerste vermelding van "dat Huijs tot Cranenbroeck" is van 1409, maar het is waarschijnlijk dat het al in de 14e eeuw werd gebouwd, temeer omdat de naam van het uit het Egmondse Huis stammende geslacht Cranen broeck reeds vermeld staat in een leenakte van 1335, t.w. Floris Jans- zoon van Cranenbroeck. In 1454 werd Cranenbroeck eigen dom van Adam van Kleef. Zijn enige dochter Anna was de vrouw van jonker Thijman van der Mije (ter Mije). Na haar dood kwam het Huis aan haar zoon Jan, die in 1504 in het huwelijk was getreden met Sijbrecht, dochter van de Schout van Heiloo en Oesdom, Jacob van der Colster (ter Coulster). Het huis Kranenbroek (naar zijn bezitters ook wel "het Huijs ter Mije" genoemd) verbrandde in 1572 tijdens het beleg van Alkmaar en werd min of meer als een boerenhofstede herbouwd. In 1628 werd Kranenbroek gekocht door de Ontvanger-Generaal der Ver enigde Nederlanden mr. Cornelis de Jonge van Ellemeet. Daarna heeft diens oudste dochter Magdalena het landgoed bezeten. Zij was de vrouw van Baron van Boetzelaer, bewindvoerder van de Oost-Indische Compagnie, die één van de schepen de naam gaf 't Huijs ter Mije". In 1754 werd Kranenbroek eigendom van mr Adriaan Baert, Regerend Burgemeester en Raad van de stad Alkmaar. Voor een bedrag van 5.600,- werd de buitenplaats in 1799 door bemidde ling van de Alkmaarse makelaar Cor nelis Stroo verkocht aan Pieter Nij- hoff, wonende aan de Kalkovensbrug. De laatste eigenaar was Petrus Josep- hus de Sonnaville. Na diens dood in 1925 werd Kranen broek verkocht aan de Stichting Paling van Foreest te Alkmaar, die op zijn beurt de boerenplaats in 1966 over deed aan de gemeente Heiloo. Kranenbroek is vele jaren bewoond gewest door pachter Simon Ligthart en diens nazaten. Door hen zijn ook de beide dampalen met de naam "Vredenoord" geplaatst. Deze dam palen aangebracht als "versiering" van het toegangspad, komen van oor sprong van een buitenhuis in Alkmaar en hebben als zodanig niets met de geschiedenis van Kranenbroek en Hei loo te maken. Hopenlijk dat het bij dit ene voor lichtingsartikel over Heilooër straat namen blijft, want aan een dergelijke informatie hebben de inwoners van onze gemeente niemendal. januari 1981 H. E. Oostendorp Aan alle gemeenteraden in Noord-Hol land zijn door de Provinciale Revalida tie Stichting concrete suggesties gedaan wat de gemeenten zonden kunnen doen om de participatie en integratie van gehandicpaten in de samenleving te kunnen bevorderen. Onder andere is geadviseerd om per gemeente een contactambtenaar aan te stellen, die de problemen en wensen van gehandicapten en hun organisaties in ventariseert. Daarnaast is gevraagd om in de gemeentelijke welzijnsplanning met gehandicapten rekening te houden. Ook is een pleidooi gevoerd om het Internationaal Jaar een aanzet te doen zijn tot het scheppen van mogelijkheden die een voortzetting van activiteiten in de komende jaren garanderen. In dat kader wordt met name gepleit voor subsidiering van de zgn. Regionale of Stedelijke Beraden - platforms van overleg van organisaties van en instel lingen voor gehandicapten. Ook op het gebied van de voorlichting, huisvesting, verkeer en toegankelijkheid zijn een aantal suggesties gedaan. Zo is gevraagd om tenminste het ge meentehuis geheel bereikbaar, toegan kelijk en bruikbaar te maken voor rolstoelgebruikers en om een tijdschema waarin de meest dringende aanpassin gen zullen worden gerealiseerd. Onze plaatsgenoot Marcel Braam is geslaagd aan de Kappersacademie de Coiffure te Rotterdam, tevens slaagde hij voor het examen bediende damesvak te Utrecht. 10 JAAR PEUTERSPEELZAAL Peuterspeelzaal ,,de Peuterbeuk", Johann Strauszlaan 1, Akersloot be staat 7 februari 1981 al 10 jaar!! Deze mijlpaal moet uiteraard een feesr telijk tintje krijgen en wij vieren dan ook 2 en 3 februari feest met de kinderen. Trudy Kuijper komt dan b.v. met haar nieuwe peuter-poppenspel ,,'n tas vol poppen". De oud-bestuurs leden, oud-leidsters en oud-speelmoe- ders kunnen woensdagmorgen 4 febru ari van 10 tot 11 uur een kopje koffie komen drinken en eens kijken hoe het er nu allemaal uitziet en herinne ringen ophalen. Tot ziens allemaal! Meervogels 1 - kr/Tornado 1 15-10 In de voor beide partijen zeer belangrij ke wedstrijd namen de Akersloters direct het initiatief wat resulteerde in een kleine voorsprong. Meervogels be hield deze voorsprong tot de rust, ruststand 8-6. Na de hervatting zette Meervogels de wedstrijd gheel naar zijn hand en bouwde men de voorsprong uit tot 15-10 ondanks verwoede pogingen van Tornado dat vele kansen miste en in de 2e helft slechts vier maal tot scoren kwam, waarvan 3 uit strafworpen. Overige uitslagen: H. Jun. 1. 4 Kolping 1 - Meervogels 1 16-10 D. jun. 1 H.V.S. 1 - Meervogels 1 6-10 m. Adsp 1 Meervogels 1 - V.Z.V. 1 13-4 m. Welp 1 Meervogels 1 - Kolping 1 3-4 Het is niet onwaarschijnlijk dat veel mensen die bezittingen hebben in Span je de dupe zullen worden of al zijn geworden van de nieuwe, veel strengere aanpak van de Spaanse fiscus. Maar zeer weinigen zijn op de hoogte van de nieuwe wetten op de inkomsten en vermogensbelasting (resp. één en twee jaar geleden in werking getreden) waardoor de Spaanse fiscus bij wanbe taling zonder veel problemen tot confis- cering van eigendommen kan overgaan. Ook zullen velen problemen krijgen met het vroegere gerommel' met zwart geld. Dat is de mening van Mariano Alonso Chacon en Rafaël Ramirez de Coca, twee juristen van de Spaanse Organisa tie Aninsa SA, een instelling die speciaal is opgericht om buitenlanders te tadvise- ren over de juridische en fiscale,proble men van bezittingen'in "Spanje. Volgens de twee Spaanse deskundigen zijn slechts zeer weinig bezitters op de hoogte van de nieuwe Spaanse politie ke, economische en fiscale aanpak, dat tot nare consequenties kan leiden. Door de strengere controle is het ook niet rheer mogelijk om geld dat vroeger zwart' naar Spanje werd gebracht, nu terug te halen. Vandaar dat mensen die nu een onroerend goed willen kopen, zich terdege moeten laten adviseren om erachter te kunnen komen met welk geld het object destijds werd gefinan cierd. Indien de zogenoemde ,escritura' (d.i. geregistreerde waarde) van toen een onevenredig verschil vertoont met de huidige, dan is het oppassen gebla zen. Voorheen kon er met die waarde die zeer belangrijk is, nog weieens gerommeld' worden, maar nu pleegt de Spaanse fiscus een eigen taxatie. Een ander probleem waar nogal wat mensen voor komen te staan is die gewijzigde wet op de inkomsten en vermogensbelasting. Deze wetten zijn bijzonder complex en voor een leek moeilijk te begrijpen. Slechts zeer wei nigen zijn ervan op de hoogte. Ook de Spanjaarden die vroeger goed van de geldende wetten op de hoogte waren, schieten nu vaak schromelijk te kort in hun kennis. Iedereen die een bezit heeft in Spanje is verplicht ieder jaar voor 30 juni een vermogensbelasting-aangifte te doen. Zij die tevens meer dan Ptas 300.000 uit inkomsten genieten (bv. huur) zijn ook verplicht aangifte voor inkomstenbelas ting te doen. Het niet of niet juist invullen van de aangifte kan worden bestraft met een boete die varieert tussen 50 en 300 procent van de geschatte belastingschuld. Een bezitter die niet in Spanje woont, is verplicht een gevolmachtigde voor hem in Spanje te benoemen, die de belasting zaken voor hem kan behartigen en waar de inspectie navraag kan doen over de aangifte. Is er geen gevolmachtigde, wordt dit ook aangerekend als overtreding, waar een boete op staat. Wordt die, evenals de belastingschuld, niet betaald (bij voorbeeld omdat de eigenaar domweg niet van de gang van zaken op de hoogte is, dan volgt na naamspublicatie in de Spaanse Staatscourant een openbare verkoping van alle bezittingen. Overi gens bestaat na de naamspublicatie nog wel de gelegenheid tot betaling, maar wie leest de Spaanse staatscourant om zijn eigen naam er in terug te vinden? Volgens Aninsa, die in Nederland verte genwoordigd wordt door Bungapart Group in Egmond aan de Hoef, is de onwetendheid over de nieuwe regeling groot en is het noodzaak dat iedereen die in Spanje bezittingen heeft of die wil verwerven, zich terdege laat adviseren. ,,Het klimaat om te investeren in Spanje is nog steeds goed, maar de tijd van rommelen is over. De Spaanse regering doet het ook niet om er zelf aan te verdienen, maar om de wetgeving rechtvaardiger toe te passen. Omdat de waarde van het onroerend goed nu legaal wordt vastgesteld, is de over drachtsbelasting bijvoorbeeld gezakt van 7 naar 2 procent. In '79 is er een generaal pardon geweest voor iedereen die zich door onwetend heid niet aan de regels hield, maar dat is nu ook over" aldus de waarschuwing van de Spaanse vertegenwoordigers van Aninsa, die deze week voor besprekin gen in Nederland waren. Voldoende kalk, essentieel voor ons beendergestel, krijgen we vooral dank zij het gebruik van melk. Om die kalk in ons lichaam op te nemen is echter ook vitamine D nodig. Vandaar dat vitami ne D en melkgebruik niet los van elkaar gezien kunnen worden. Hierop wordt gewezen in de zojuist verschenen publicatie van Het Neder lands Zuivelbureau, Vitamine D, ge schreven door professor dr. J. Jonxis, oud-hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Vitamine D is een merk waardig vitamine en het heeft jaren geduurd voordat de werking achter haald kon worden. Zo wordt pas sinds de Tweede Wereldoorlog vitamine D gebruikt voor de behandeling van rachi tis (Engelse ziekte). En pas veel later is meer bekend geworden over hoe deze vitamine van invloed was op de kalk- voorziening in ons lichaam. Kalk is in ons lichaam reeds opgeslagen in de botten. Zoals in ons hele lichaam is ook in deze botten sprake van groei „Techniek in vrije tijd" was een dave rend succes! Van 5 t/m 8 maart is het weer zover. Liefhebbers kunnen dan weer zien wat er op vele terreinen mogelijk is. Zij kun nen dan kennis maken met de landelijke verenigingen voor modelbouwers, radio- en t.v.-amateurs, foto- en filmamateurs, sterrekundigen en npem maar op. Daar zullen zij vast en zeker nieuwe inspiratie opdoen. SLOTENSPECIALISTEN NAAR EEN GROTERE INBRAAKBEVEILIGING TBBS INTRODUCEERT SLOTENCERTIFICAAT Gemiddeld wordt er in Nederland elke drie minuten een inbraak ge pleegd, waarbij blijkt dat het gebrui kelijke hang- en sluitwerk (scharnie ren en sloten) nauwelijks enige be veiliging bieden. In een groot aan tal gevallen is dit hang- en sluitwerk zo slecht uitgevoerd, dat zelfs van 'gelegenheid geven' kan worden ge sproken. De oorzaak hiervan is tweeërlei name lijk de vaak ontbrekende vakkennis bij het kiezen Vvan het hang- en sluit werk en de montage daarna, alsmede het gegeven dat hang- en sluitwerk met name in de nieuwbouw toch wel als en afbraak. Jonge kinderen hel?fcefr^Ssluitpost staat genoteerd, kalk nódig voof de groei van hqpo^0ew®l. inbraakveilig hafiè- en sluit- b^ëridergèstel. Bij oudere mensen en werk niet altijd een inbra^ zal kunnen ook zwangere en zogende vrouwen voorkomen, zal het mits goed geko- gebeurt het omgekeerde, de zogenaam de ontkalking van het bot. Bij hen is dus ook extra aanvoer van kalk nodig. Bij de volwassen mens is dit proces normaal in evenwicht. De behoefte aan kalk loopt dus parallel met de behoefte aan vitamine D. Bij kinderen kan een kalkgebrek leiden tot afwijkingen in de structuur van het bot (rachitis). Bij volwassenen kunnen vergroeiingen ontstaan, terwijl bij ouderen vooral sprake is van ontkalking: de calcium- uitscheiding in de urine wordt niet gecompenseerd door een verhoogde opneming in de darm, aldus professor Jonxis. Onder invloed van zonlicht (ultra-violet licht) wordt vitamine D gevormd. Dat gebeurt in de lagen aan de oppervlakte van de huid. De stof die hier wordt gevormd, noemen de geleerden vitami ne D3. Dit ter onderscheiding van andere soorten van dit vitamine. Zo is- er ook vitamine D2, dat op kunstmatige wijze wordt vervaardigd. De vitamine D wordt in het lichaam omgezet in een actieve stof met het karakter van een hormoon. Deze stof is verantwoordelijk voor wat de vitamine D-activiteit wordt genoemdDie acti viteit betreft vooral de calciumstofwis- seling: opbouw, afbraak, omzetting en vervoer van kalk in ons lichaam. Bij minder zon (ultra-violet)-licht wordt dus minder vitamine D gevormd. Dat kan het geval zijn in de wintermaanden, maar tegenwoordig ook in de zomer. Professor Jonxis schrijft namelijk dat met de huidige luchtvervuiling door uitlaatgassen de ultraviolette straling, en daarmee de aanmaak van vitamine D wel eens minder kan zijn. Met name voor het snel groeiende jonge kind is extra vitamine D nodig. Lever traan bevat relatief het meeste vitamine D van alle voedingsmiddelen. Dat heb ben de kinderen in vroeger jaren dan ook moeten weten. Tegenwoordig kan voor het slapen gaan met een beter smakend pilletje worden volstaan. Daarnaast is vitamine D te vinden in melk, boter en margarine (wettelijk verplicht toegevoegd). De manifestatie "Techniek in vrije tijd" werd in de afgelopen jaren reeds twee maal georganiseerd. Heel hobbyminnend Nederland begreep al dadelijk waar het om ging. In die twee jaar gingen ruim 120.000 hobbyisten naar de Jaarbeurshallen. Velen genoten van de demonstraties met radiobestuur de schepen op een grote vijver, met ra diobestuurde helicopters op een specia?e vliegbaan en automodellen in soortge lijke ruimten. zen en op de juiste wijze aangebracht het risico van een geslaagde inbraak aanzienlijk verminderen. In meer dan 95% van alle inbraken wordt met eenvoudige middelen gewérkt, zoals schroevedraaier, bandenlichter enz. TBBS-STANDAARD Nederland kent nog geen nationale nor men op het gebied van inbraakveilig hang- en sluitwerk. Het TBBS (het schadepreventie-in stituut van de gezamenlijke verzeke raars) heeft in overleg met de han del en industrie een TBBS-standaard "Inbraakveilig hang- en sluitwerk" ontwikkeld. Deze standaard is recent herschreven en aangepast aan de laatste ontwikkelingen. Overigens sluit de TBBS-standaard aan op de in 1979 op uitgebreide schaal door verzekeraars geïntroduceerde risicoklasse-indeling voor inboedels. Deze risicoklasse-indelïng stelde de verzekerde in staat, in samenspraak met zijn assurantie-tussenpersoon en een beveiligingsbedrijf de voor het verzekerde object noodzakelijke be veiligingsmaatregelen te treffen. "v SLOTENCERTIFICAAT In samenwerking met het eerder genoemde TBBS hebben de lande lijk werkende organisaties Lips, NSSG (Nederlands Sleutel- en Slotenspecia- listen Gilde) en de VAG (Varel Alarm- groep) hun specialisatie en vakken nis verenigd in de Stichting Sloten certificaat i.o. Via het door deze Stichting uit gegeven slotencertificaat bieden Lips, NSSG en VAG nu hun beveili gingsdiensten aan gewaarborgd door een objectieve TBBS controle. Wanneer een woonhuis of bedrijfs pand conform de TBBS-standaard met hang- en sluitwerk is beveiligd, wordt een slotencertificaat in drie voud afgegeven. Een exemplaar voor de opdrachtgever, één voor de slotenspecialist en één voor de con tacten tussen opdrachtgever en zijn haar verzekeraar. SLOTEN SPECIALIAST Eerder is gesteld dat de vaak ontbre kende vakkennis bij het kiezen van het hang- en sluitwerk en de soms ondeskundige montage een probleem vormt. De laatste tijd wordt er geluk kig steeds meer beter inbraak veilig) hang- en sluitwerk aangeboden. De slotenspecialist weer precies wel ke produkten in iedere voorkomen de raam- of deursituatie dienen te worden toegepast en hij kan deze pro dukten op deskundige wijze plaat sen. De slotenspecialist adviseert en ba seert zijn werkzaamheden op de in- braakrisicoklasse-indeling en de stan daard hang- en sluitwerk van het TBBS. INFORMATIEF MATERIAAL Adressen van slotenspecialisten in geheel Nederland en de TBBS-stan daard hang-en sluitwerk (met bijbe horende produkten-advieslijst) zijn op schriftelijke aanvraag verkrijgbaar bij het secretariaat van de Stichting Slotencertificaat i.o., p/a TBBS, Post bus 54, 3740 AB Baarn.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1981 | | pagina 4