Filmseizoen in volle gang Ég Filmgeschiedenis Fouten voorkomen Prominente filmers Filmen zonder zorgen Geluid bij „stomme" film Titels maken Smalfilm op uw TV-scherm Feestelijke tip 1 De beste manier om onvergetelijke momenten uit uw leven vast te leggen, is door ze te fil men. De unieke combinatie van beweging, geluid en kleur, maakt het filmen tot een sfeer vol gebeuren. Bruisende golven tijdens de zomervakantie, gedartel en gekwetter van op groeiende kinderen, feesten, het bezoekje aan de dierentuin; het komt allemaal opnieuw tot „leven" bij het afdraaien van uw film. De reden dat het grote publiek het filmen juist nu ondekt, komt vooral door de technische verfijning die zowel filmkamera (bedienings gemak) als films (geluidsfilm) ondergingen. Eenvoudig II Stil Lijstje Familie Geluidsfilm Monteren Zonder videorecorder Hollywood Amateurs 22 JULI 198] Deze zomer gaan weer veel mensen voor het eerst met de filmkamera op stap Of ze nu enthousiast gemaakt zijn door het zien van de vakantiefilm bij de buurman, de Teleac-cursus Fotografe ren en filmen op de televisie of na een demonstratie bij een fotozaak, ze moe ten volgens bestaande vuistregels te werk gaani Tenminste als ze enthousiast over filmen willen blijven Op dat punt verschilt filmen niet van andere vrije tijdsbestedingen Als beginner doet u er goed aan met eenvoudige spullen te starten Dure in gewikkelde apparatuur komt pas tot zijn recht als men meer ervaring heeft opge daan. Voor u naar de winkel gaat, be paalt u hoe u wilt gaan filmen. Blijft het bij vakantiefilms en familie-reportages of wordt het uw hobby nummer één? In het laatste geval heeft u al gauw duurde re spullen nodig Hoewel het vaak voor komt dat een vakantiefilmer uitgroeit tot een fanatieke hobbyist, is het deze f11 mer toch aan te raden met een eenvou dige kamera te beginnen Een filmkame- ra van het type XL (Existing Light aan wezig licht) is zo n kamera die iedereen zonder problemen kan gebruiken De kamera stelt weinig eisen aan het aan wezige licht (geen aanschaf van dure filmlampen of filmzonnen), zit vol auto matische funkties (chips) en ligt goed in de hand Met een XL kunt u zich volledig vraag rustig advies bg uw winkelier Hij zal gaarne uitleg geven over de kame ra van uw keus te bedienen, bezit een garantie en is uitgerust voor het opnemen van ge luid U wilt de film natuurlijk ook nog eens afdraaien Daarvoor heeft u een projector en een projectiescherm nodig (sommige projectoren hebben,een inge bouwd schermpje). Ook hier geldt een voudig beginnen Het is wel handig als concentreren op de artistieke kant van het filmen (onderwerp, scènes, geluid) en hoeft u de familie niet uren te laten wachten tot u eindelijk alle knop.pen. lampen enz hebt ingesteld Er zijn ver schillende modellen en merken van ka mera s te verkrijgen Een goéde kamera heeft de volgende eigenschappen, hij ligt goed in de hand. heeft een zoeker (liefst verstelbaar) met een duidelijk beeld, bevat een prima lens (eventueel met zoommogelijkheden), is eenvoudig serieuze filmers gebruiken een statief. id stil tegen het de projector uw geluidsfilms kan weer geven. Laat u altijd uitgebreid voorlich ten in de fotozaak Filmen is vooral het vastleggen.van be weging Denk erom dat uw onderwer pen bewegen, maar niet uw kameral Be gint u met filmen, zet dan de zoomlens in de uiterste (tele)stand en haal het te filmen voorwerp dicht naar u toe De ka mera houdt u stil tegen het hoofd ge drukt Terwijl u door de zoeker kijkt stelt u scherp Wilt u een bewegend ob ject voigen laat de kamera dan lang zaam zonder schokken, 'mee gaan. Be perken de bewegingen zich op één ge bied (spelende kinderen in een zand bak)dan houdt u de kamera weer stil en laat de bewegingen aan de kinderen over Gaat met, de kamera langs een stilstaand voorwerp (panshots), film dan hooguit 25 seconden achteréén Een vergezicht krijgt diepte wanneer u ook iets van de voorgrond meefilmt. Een pa norama filmt u tweemaal zolang als u er normaal naar zou kijken Een ,,shot op korte afstand duurt maximaal 1 0 secon den Vergeet niet af en toe een close-up te nemen Wilt u een tafereel wat langer volgen, film dan een paar scènes vanuit verschillende ooghoeken. Let er op dat de zon steeds schuin in uw rug staat (buitenopnames). Druk bewegende din gen (dansgroepen), kunt u iets langer achtereen filmen Een gebouw beeld, naambord, kortom ..dode voorwer pen, vragen niet veel filmtijd. In princi pe gaat u weinig ..zoeken met de ka mera. Uw film wordt anders zo onrustig Het in- en uitzoomen beperkt u tot hoog uit twee keer per filmpje Stel de kamera altijd goed scherp. Echte filmfanaten ge bruiken een statief Filmen is plannen. Daarom kunt u het beste een- lijstje maken van dingen die u ieder geval wilt opnemen. U voorkomt daarbij dat u belangrijke zaken vergeet Vooral bij de vakantiefilm is het noodza kelijk dat u laat zien waar u filmt. Een plaatsnaambordje, een bekend gebouw of iets dergelijks filmen en dat probleem is'opgelost. Een film bestaat 'uit losse scènes (vaak door elkaar) die je niet zon der meer kan afdraaien. De film wordt pas een succes als u er een bepaald ver band in kunt aanbrengen. Een originele .rode draad en een goede montage geven de scènes de benodigde samen hang. Een voorbeeldje van een ,,rode draad bij een vakantiefilm (strandva- kantie). de ligstoel op het strand geeft iedere dag (één keer filmen) weer de no dige problemen. Hoe zet je dat ding nu in elkaar? De strandstoel gevechten worden, bij het monteren, verdeeld over de film Bij beginners staan vakantie- en familie- reportages op het eerste plan. Filmt u de kinderen, plaats ze dan niet voor een in gewikkeld scenario Kinderen hebben geen aanwijzingen nodig De onge dwongen situaties geven het beste re sultaat. Opgroeiende kinderen regelma tig filmen Na een aantal jaren beschikt u over een uniek document. Uw inmid dels volwassen geworden kinderen zul len veel plezier beleven aan het weer zien van hun jeugd Iedere film. dus ook de familiefilm, moet de-kijkers blijven boeien Er moet een verhaal in zitten Probeer de hele familie in uw verhaal te betrekken De huisdieren mogen met ontbreken Het is verder aan te raden dat verschillende gezinsleden zich met de kamera vertrouwd maken (filmen is niet alleen voor mannen!) De familiefilm geeft zo n onvolledig beeld als altijd de zelfde persoon buiten het gezichtsveld van de kamera moet blijven Wilt u karakter van mens of dier zo volle dig mogelijk vastleggen, dan mag het geluid natuurlijk niet ontbreken Op de geluidskamera kan het geluid recht streeks (synchroom) met het beeld op een film worden vastgelegd. KODAK die met dit systeem voor het eerst op de markt kwam, maakte het zo voor iédere amateur mogelijk een geluidsfilm te ma ken. Geluid maakt de film compleet maar geeft tijdens de opname wel wat beperkingen Wilt u bijvoorbeeld een dialoog filmen dan zijn bijgeluiden ta boe Verder iedereen laten uitspreken anders krijgt u problemen bij de monta ge. Op de geluidskamera zit vaak een richtmicrofoon Zo n microfoon sluit de bijgeluiden uit, daar het voornamelijk de geluiden opneemt (dialoog) waar de mi crofoon op gericht staat Het voordeel van een aan de kamera gekoppelde mi crofoon is het feit dat u geen ..geluids man- nodig heeft die de microfoon moet bedienen. Een nadeel: sommige filmt u de kinderen regelmatig dan krijgt u een uniek levensdocument kamera s maken zelf een hinderlijk ge luid Dat laatste is opgelost door een zgn blimp Een blimp gaat als een handschoen over de kamera en dempt zodoende het geluid van de kamera Staat u buiten let dan ook op de wind Een microfoon zonder plofkap zo n schuimrubber bolletje gaat bulderen. Zijn de filmpjes ontwikkeld dan kan het montagewerk beginnen Doordat u een goede planning had tijdens het filmen Een geluidskamera anno 8 1 staan alle scènes die u wilt gebruiken op de filmpjes Aan u de taak om ze in de goede volgorde te zetten. Hiervoor heeft u, nodig een viewer, een plakpersje. filmlijm en iets om de losse stukjes film uit elkaar te halen U laat de film door de viewer lopen en bekijkt, op het inge bouwde schermpje welke stukken u van volgorde wilt veranderen, dan wel geheel weglaten. Met het plakpersje last u de losse stukken film weer aan elkaar. Om de losse stukken uit elkaar te hou den, maakt u een lat met spelden De strookjes film kunnen nu afzonderlijk (de speld, gaat door de filmperforatie) eventueel in een bepaalde volgorde, worden opgehangen. Dat versnelt de montage Heeft u na enige tijd een hoop korte filmpjes, monteer ze dan eens op één grote spoel Het smalfilmen geniet nog steeds de j voorkeur boven het gebruik van een vi deo-unit Ga maar na de video-unit (ka mera, draagbare recorder enz is nog steeds zeer kostbaar in aanschaf, biedt - geen of nauwelijks mogelijkheden voor monteren (tenminste voor amateurge- bruik) en is altijd gebonden aan een klein televisiescherm (een groot scherm kost meer dan 10 000 gulden) Gaat u nu nog een paar jaar wachten tot een goedkope video-unit op de markt komt, - als hij ooit komt, dan mist u in ieder ge val een belangrijke schakel uit uw Ie- vens-beeld-verhaal Trouwens wist u - dat een smalfilm overgezet kan worden op videoband? Heeft u een videorecor der, dan draait u voortaan uw vakantie- film af op de televisie. Binnenkort komt er een apparaat op de markt dat het mo- j gelijk maakt de smalfilm rechtstreeks, dus zonder tussenkomst van een recor der, op uw televisiescherm te verto nen GEBO d.v. A 1 We zu aanda l Onge; goedk zonde aanta I bijvot 3 doen te krij - Wanr bestu met aan a: Dit is Bij f tijden te ge invloi nestr, brilla neme Maak overz laten zo'n dat c de tc de ve Sling veel lijk i gebri veel statif gend u he en vc Veel Kleurafwijkingen, filmpje zoekgeraakt; op het eerste gezicht fouten van de ont wikkelcentrale. In de meeste gevallen ligt de fout echter bij u. Kleurafwijkin gen kunt u bijvoorbeeld voorkomen door u kamera (met film) nooit te lang in de zon te laten liggen. Dit komt veel voor bij vakantiegangers die de kamera ach terin hun auto (op de hoedenplank) leg gen Verder nooit een overjarig filmpje gehruiken. U kunt dat nagaan door de film uw naam en adres of uw nummer bord en u voorkomt zoekraken uiterste datum op het filmpakje in de ga ten te houden Laat u de film te lang in de kamera zitten dan kan dat ook kleurafwijkingen tot gevolg hebben Heeft u nog wat meters film over, ge bruik die dan voor een leuke aan- of afti teling, in plaats van nog een maand te wachten met het laten ontwikkelen. Films die in stof en luchtdicht plastic fo lie zijn verpakt, zoals bijvoorbeeld de Kodakfilms, blijven mits koel bewaard, jarenlang goed leder jaar raken er weer een aantal films zoek. Heel jammer, maar vaak te voor komen Wist u bijvoorbeeld dat men vaak zijn naam en adres vergeet te ver melden op de ontwikkelzakjes? Als u nu aan het begin van de film even uw naam en adres opneemt (aan de binnenkant van uw filmtas) of het nummerbord van uw auto dan komen zoekgeraakte filmp jes toch nog bij u op het projectie scherm met vergeten uw naam en adres ver melden op het ontwikkelzakje Een geluidskamera heeft zowel voor- als nadelen Een te rumoerige ,,seT kan een geluidsfilm doen mislukken Verder wordt het geratel van de kamera nog wel eens als een nadeel ervaren. Wie werkén met eén geluidskamera teveel rompslomp vindt, maar zijn film toch van geluid wil voorzien (naderhand), ge bruikt een Post Stripe film. De (Kodak) PS film werkt als volgt: na ontwikkeling wordt de PS film op een gewone spoel overgebracht en van een geluidsspoor voorzien. Door middel van een ge luidsprojector kunt u. na monteren, het gewenste geluid toevoegen. Wilt u een vakantiefilm met bijpassende sfeermu ziek kommentaar en geluidsimpressies (recorder synchroom mee laten lopen tij- dens'het filmen); geen probleem met de ze PS film De ontwikkelcentrale van de ze films staat in Frankrijk (inleveren foto- handel of opsturen fabrikant), zodat u de films later toegestuurd krijgt dan nor maal Na wat uitschieters vlak na de in troductie van de PS film (6 weken), krijgt u de ontwikkelde film binnen 2 weken retour Wie nu precies de cinematografie heeft uitgevonden, is niet helemaal duide lijk Algemeen laat men de eer toekomen aan de Franse technicus Louis Jean Lumière, hij zou in één nacht in 1895 de Cinématographe hebben uitgevon den, en de Amerikaan Thomas Alva Edison De Kinetoscope van Edison werk te al sinds 1893. Het apparaat van Edison was een éénpersoonskijkkast, waarin bewegende plaatjes konden worden aanschouwd. Lumière en Edison gaven, bijna gelijk, een demonstratie waarbij niet één maar velen tegelijk kon den genieten" van de filmbeelden. Het duurde niet lang of de uitvindingen van Lumière en Edison werden een publieksmagneet van de eerste orde Het ging daar bij niet zozeer om de techniek dan wel om de inhoud van de te vertonen films In Hollywood startte een geweldige industrie, die zich met de inhoud van de film bezig houden De eerste filmsterren werden geboren Tot 1 927 hadden de .stomme films (voor al lachfilms) veel succes Daarna kreeg de geluidsfilm meer aandacht van het publiek Het was de Amerikaan Lee Dé Forest die al in 1918 uitvond hoe je beeld en geluid op één. filmstrook kon vastleggen. Het publiek was in het be gin niet zo enthousiast over de geluids film Pas na het uitbrengen van ,,The Jazz Singer (1927) werd de geluids film algemeen aanvaard De jaren dertig en veertig werden gekenmerkt door de opkomst van de kleurenfilm In de jaren vijftig werd de groot-beeld-film geïntro duceerd. Tot op de dag van vandaag is deze Cinema Scope film (35 mm) het meest gangbare in de bioscoop. Grotere films (70 mm) werden te duur bevonden en vielen af Harold Lloyd, één van de filmsterren uit de begintijd Op de foto ziet u hem in Safety Last (1923) Het filmen was in de begintijd alleen weggelegd voor de makers van com merciële speelfilms. De toen 1910) verk.rrjgba.re filmformaten (35 mm) wa ren te kostbaar voor amateurs. Hoe klei ner het filmformaat des te onscherper (meer vergrotirig-nódig) de film wordt Vandaar dat de grote filmindustrie uit Hollywood alleen het grote filmformaat (35 mm) kon gebuiken Voor de ama teur. moest een kleiner (goedkoper) for maat op de markt komen De eerste, smalfilm (9.5 mm) werd gelanceerd door de fabrikant Pathé De kwaliteit' was echter zeer slecht Kodak had zijn huiswerk beter gedaan en kwam een half jaar later met een aanvaardbare smalfilm (1 6 mm) Dezelfde firma kwam, in 1 933 met de 8 mm film en later met; het revolutionaire cassette-systeem Uw smalfilm wordt pas compleet met een.gefilmde titel. Zo'n titel moet in en kele woorden de inhoud van uw film aangeven Bij een stommefilm is het aardig om enkele tussentitels te maken Wilt u helemaal volledig zijn dan maakt u ook een aftiteling, met daarop voorko mend de namen van de medewerkers (acteurs) of alleen de tekst einde Filmt u een titel, u kunt daarbij gebruik maken van titelkaarten, draaiende titel apparaten kantelend titelbord, zorg dan dat de titel er goed uitziet De letters staan recht, passen goed in beeld (al leen het titelpapier met daarop de letters mogen in beeld komen) en zijn van het zelfde type als de aftiteling (eventueel tussen titels). Filmt u in kleur, maak de titels dan ook in kleur. Maak de titels nooit te lang! Voordat u de tiiel gaat filmen, kijkt u door de zoeker (spiegelreflexkamera) of alles er goed op staat Vergeet de belich ting niet De kamera staat natuurlijk stil (statief). Tijdsduur: film de titel ander- halfmaal de normale leestijd. Dat verschillende leden uit ons konings huis het smalfilmen een warm hart toedragen, zal velen bekend zijn Prins Bernhard behoorde zelfs tot één van de eerste amateurfilmers Al als kind was hij geïnteresseerd in het bewegende medium Nog voor het 8 mm systeem op de markt kwam (1933), had hij al eens een amateurkamera (1 6 mm) in' de hand gehad Het duurde niet lang of prins Bernhard had zijn eigen frlmkame ra (16 mm) Bijna iedere reis is op film vastgelegd Natuurfilms genieten de voorkeur van onze reizende ambassa deur De televisie zond onlangs nog een paar films van hem uit Onze huidi ge koningin Beatrix, ze zegt zelf aange stoken door haar vader, heeft ook al heel wat filmpjes volgeschoten Wilt u een verjaardagsfeest op een leuke manier filmen maak er dan een hele re portage van Meestal wordt er op een verjaardag in flarden gefilmd zonder dat er enige lijn is aangebracht Door er een reportage van te maken, krijgt uw feestje de allure van een echte film Bijvoorbeeld de verjaardag van uw kind. film het opstaan (wakker worden, tan denpoetsen enz ontbijt, schoolbezoek (wel even de school inlichten), het feest je thuis (zingen, taart eten,-spelletjes), eten, nog één keer naar de kado s kij ken, slapen, licht uit Bij zo n film is het wel verstandig de planning met uw kin- d(eren),door te nemen Prins Bernhard is een verwoed ..ama teur filmer. Smalfilmen is een druk beoefende hobby bg de koninklijke familie. Konin gin Beatrix heeft al heel wat filmp/es vol geschoten

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1981 | | pagina 6