Zomer iS OBDVflG ÉlEGEN prinses raas extra b per kilo 11.90 BRIE v. d. MAT 2.40 250 gram STUDENTENHAVER 2.95 HELP Heupslips- Bikinislip stevig Panty Broekje Antistatische jupon 8.95 16.95 Lovable Beha glad A enBCup diverse kleuren nu 150 KNOFLOOK 2oo SELLERY m* 5 Modern overdekt winkelen met veel gratis parkeerruimte zaterdags geopend tot 5 uur WINKELHOF (no. 4) 150 250 KINGSIZE o ca gram p^DA'S gram SALADE Verkoop staatsloterij 3 aug. Jan-Tine Braam SLAGER-POELIER ööSbruna iDEETS. Lid K gram gram pAT[ Fa. G. Burgering en Zoon In plaats van kaarten... 22.50 nu Zonnig Tricot AQ nachthemdje. Sportief kort nachthemdje.Tricot TUIN BOEKEN boekhandel AUTO-ECOLE Tijdens de bouwvak vakantie gewoon geopend! "AKH/HCEL..V. 5) wi nkelhof 't loo 38 heiloo Winkelhof't Loo nr 18 (onder het open huis) 1851HT Heiloo Jelefoon 072-331004. Franse graankuikens ïooo gram9-50 Franse parelhoenders ïooo gram 15.— Zwiebelschijven per stuk9.90 ssiaw tiaicjiMMEDiaa—assiu ENGELSE CONVERSATIELESSEN Mevrouw Van Kiel - Stevens S au Jf wwlugj—ti lsu HET GEBRUIK VAN CHEMISCHE BESTRIJDINGSMIDDELEN IN DE VOLKSTUIN Pleidooi voor borstvoeding in Derde Wereld en in Nederland. 981 UITKIJKPOST 29 JULI 1981 Winkelcentrum 't Loo 13, Heiloo Torenstraat 56 Castricum JAAP LIGTHART. Biljart keuen, reparaties en bil jartartikelen. Kennemer straatweg 298A, Heiloo, tel 334625. STATIONSPLEIN 1 Vracht- en autorijschool Baetenburg 78 1852 TT Heiloo Tel. 072-333625 VAMOR- en MI-gedipl. rij-opleiding. STATIONSWEG 51 Kennemerstraatweg482 Heiloo Telefoon 330571 voor beginners, gevorderden en bjjlessen aan scholie ren t/m V.W.O. - Privé of groepjes. (Cambridge Certificate, E.D.R.S.A.-TEFL-dipl.) Tel. 072-336610, Heiloo Onze logé, het kleine zwarte konijntje, is terecht. Iedereen, die hieraan bijge dragen heeft, heel hartelijk dank, in het bijzonder de aardige mevrouw van Bur- renweg 21. De Oppas sers van Korte Kapel laan 12. rond te sturen, naar aanleiding van uw verloving, uw huwelijk en de geboorte van een wolk van ee,n baby', kunt u uw familieleden, vrienden en kennissen natuurlijk ook mondeling op de hoogte stellen Veel gemakkelijker - èn stijlvoller is het echter bij ons te kiezen uit de Kennemer Kaarten Kollektie. Dan laat u zien dat u weet hoe het hoort' DEGO STOFFENZAAK, VERNIEUWD INTERIEUR De stoffenzaak Dego, aan de Stations weg heeft een ware face-lift ondergaan. De winkel lijkt veel ruimer en is veel lichter geworden door een andere indeling. Men krijgt een beter overzicht wan de grote sortering stoffen. iChien en Kees Zonderhuis, beter be kend onder de naam Spaargaren, zijn trots op hun vernieuwde zaak. Sinds .6 jaar verkopen zij nu stoffen en volgen -daarin de laatste mode. Buiten de vele .gezellige zomer stofjes is er ook al een gedeelte van de winterstoffen bin- I "nen. Dus wie zin heeft alvast aan de slag te gaan, moet maar eens gaan kijken. Kees Zonderhuis, zoon van Matthijs Zonderhuis, de verzetsstrijder, is watje noemt opgegroeid in het vak. Al 43 jaar is Dego een begrip. Vader Zonderhuis begon de zaak indertijd als een textiel zaak, na zijn overlijden zette mevrouw Zonderhuis de zaak voort en ging daarna over in handen van zoon Kees. Deze heeft de eerste jaren ook nog de winkel als textielzaak voortgezet, maar ging geleidelijk aan over op stoffen. Samen met zijn vrouw zorgt hij er voor dat de zaak goed floreert. Mag de zaak dan geheel nieuw zijn, de service is als vanouds! Regelmatig hoor ik gemopper van tuin ders uit de volkstuincomplexen. Ze hebben dan ontdekt dat hun buurman weer gespoten heeft. De ene keer was het een insektide, de andere keer een herbicide. Ongewenste dieren of plan ten zijn chemisch bestreden. Je ontdekt het dagen soms weken nadat de spuit- werkzaamheden hebben plaats, g_e_von- den. i Als je buurman gespoten heeft is het lang niet zeker dat jou gewas niets heeft mee gekregen. De bestrijdings middelen worden heel fijn verneveld. Die nevel verplaatst zich niet alleen voor de wind. Vaak ook door een thermische lucht stroom naar boven en wat hoger tegen de wind in. Dat gebeurt vaak in de buurt van houtwallen. Zelf ben ik op deze manier wel eens een oogst bessen ver speeld. De struiken hadden het jaar na de bespuiting nog niet hun oude glans herkregen. Eigenlijk kan er op kleinere percelen zoals tuinen en volkstuinen niet met chemische middelen gewerkt worden. Iedereen weet dat chemische middelen soms giftig zijn. Het ene middel meer dan het andere. Gezond is er echter geen een. De giftige^niddelen verliezen vaak na een bepaalde periode hun schadelijke werking. Als de omstandigheden juist zijn verliezen ze hun werking na een op de verpakking aangegeven tijdsduur. Soms blijven er geen, soms weinig schadelijke restanten van het middel over. In de beroepstuinbouw wordt scherp op gelet. Veel gewassen worden steeksproefgewijs op het veld gekeurd een aantal dagen voor ze op de veiling aangeboden worden. Op de veiling worden steekproeven genomen. Mon sters worden onderzocht op de aanwe zigheid van schadelijke stoffen. De beroepstuinder weet dit. Hij zal bij het uitvoeren van zijn bestrijding rekenen met de afbraak van de spuitmiddelen en het veiling tijdstip. Desondanks worden er regelmatig par tijen uit de handel genomen wegen aanwezigheid van giftige residuen van bestrijdingsmiddelen. Wat niet onder zocht wordt zijn sporen van de bestrij dingsmiddelen die door het gewas zijn opgenomen. Deze blijven in het voedsel achter. Naast het plezier in het werk is het voor heel veel volkstuinders van groot belang gezonde en giftvrije groente te telen. Deze garantie valt weg op het moment dat de buurman met de gift spuit gaat werken. Je kunt je afvragen waarom grijpt men naar chemische middelen in de volks tuin. Is een belangrijk deel van het plezier in het volkstuin werk juist niet het werken met planten en grond. Spitten, zaaien, wieden en laten groeien. Lekker op de tuin werken. Proberen om zelf een goede opbrengst van een stukje tuin te krijgen. Hoewel velen die de tuinbouw nog echt kennen van vroeger grote twijfels hebben aan de juistheid van de professionele wijze van werken met zeer zware ma chines, diep ploegen en chemisch mes ten en bestrijden is er in de beroepstuin bouw nog wel te verdedigen om op de ingeslagen weg door te gaan. De amateur heeft geen enkele reden om de ongezonde weg te vervolgen. STICHTING „VRIENDEN VAN HET ORGEL" Op donderdag 30 juli concerteert in de Grote Kerk om 20.15 uur de organist Jan Jansen. Jan Jansen, geboren in 1946, studeerde orgel aan het Utrechts Conservatorium bij Cor Kee. Tijdens deze studie be haalde hij in 1966 de koraalprijs op het improvisatieconcours te Bolsward Hij deed eindexamen orgel in 1968 en rondde zijn orgelstudie af met de Prijs van Uitnemendheid. Tevens studeerde hij piano bij Gerard van Blerk en be haalde het einddiploma akte B; en clavecimbel bij Leni v.d. Lee hetgeen resulteerde in het einddiploma solo- spel. Hij is regelmatig als organist en clave- cinist te horen voor de radio en concer teert in binnen- en buitenland. Hij maakte grammofoonplaatopnamen van alle sonates van Mendelssohn, orgel werken van Brahms, orgelconcerten van Haydn en Handel. Hij is thans do cent algemene vakken en co-repetitor voor barokmuziek aan het Utrechts Conservatorium. Donderdag speelt hij op het koor orgel Partite sopra Paria di Monicha en Bergamasca van G. Frescobaldi. Op het grote orgel: Te Deum Laudamus van D. Buxtehude, drie koraal voorspe len uit Leipziger Chorale van J.S. Bach; Sonate II in g moll van C.Ph.Em Bach en Sonate III in A gr. van F. Mendels- sohn-Bartholdy. De kaasmarktconcerten op vrijdag 31 juli om 11.15 en 12.15 uur worden gespeeld door Edgar Krapp, die als opvolger van Helmut Walcha docent orgel is aan het Conservatorium te Frankfurt. Op het koororgel speelt hij uit de Lünenberger Orgeltabulatur: Toccata van een Anonymus; Jesu, du woltest uns weisen van Henrich Scheidemann; Fuga van een Anony mus. Op het grote orgel zal hij ten gehore hier Onkruiden zijn met per se schadelijk. Ze brengen: Praludium und Fuge in G worden dat pas als ze de door ons Dur BWV 541; Choraalvorspiel gewenste planten in de weg staan of „Schmücke dich, o liebe Seele" van ziekten overbrengen. Soms hebben on- j0hann Brahms; Introduktion und kruiden een nuttige funktie als bodem- Passacaglia in d-moll van Max Reger. bedrekker. De meest voordelige manier om van de onkruiden af te komen is wieden en schoffelen. In de tuinen is dit niet alleen de goedkoopste het is tevens de snelste manier. Het gewiede onkruid kan blijven liggen en ter plaatse verteren Men kan het ook bij elkaar harken en op de compost hoop brengen. Het is dan een aardige bijdrage aan de oogst voor het volgende-jaar. Manieren om onkrui den te bestrijden in de berm onder bomen en andere onbenutte hoekjes zijn planten van grondbekkende heesters of het inzaaien van groenbemesters. Ge wassen als facelia en kommkommer- kruid bloeien rijk langs en bedekken de grond zo goed dat ander kruiden geen kans krijgen. Ziekten en insekten zijn in de kleine tuin een geringe bedreiging omdat er geen grote velden van één gewas geteeld worden. De kleine perseeltjes in de tuin zijn voor het schadelijke insekt van weinig betekenis, hij bezoekt ze liever niet. Ook schimmels, virussen en bacteriën krijgen op kleine percelen weinig kans om zich te verspreiden omdat het direkte kontakt tussen de planten gering is. Door niet in bedden maar in rijen te zaaien wordt de besmettingskans nog kleiner gemaakt. Een goede vruchtwis seling ook in de volkstuin is natuurlijk van groot belang. Nooit tweemaal na elkaar hetzelfde gewas. Grondbesmet- ting krijgt daardoor geen kans. Van groot belang is ook een juiste bemesting. De moderne snelwerkende kunstmest stoffen zijn in feite uit de De Indonesische kinderarts Dr. Suharyono, zegt dat zuigelingen in de Derde Wereld tot hun tweede jaar aan de borst gevoed moeten worden om mogelijke gezondheidsrisico's te ver minderen. Kunstmatige voeding vindt hij vooral belangrijk voor kinderen van twee tot vijf jaar en voor zwangere vrouwen. Dr. Suharyono is lector in de pedia- trische gastro-enterologie aan de univer siteit van Indonisië. Hij houdt zich in die funktie bezig met maag/darm aandoe- ningeo|>ij zuigelingen en peuters. Dat is in zijn land één van de belangrijkste doodsoorzaken bij kinderen. In Zuivel &Voeding houdt hij een pleidooi voor borstvoeding. Uit onderzoek in het Academisch Ziekenhuis in Djakarta was hem gebleken dat met de fles gevoede zuigelingen een zes maal grote kans lopen om aan een maag/darm-aan- doening te overlijden dan baby's die borstvoeding krijgen. Anderzijds wil hij een kunstmatige flesvoeding voor bepaalde zuigelingen met maag/darm aandoeningen. Overigens wijst hij erop dat deze aandoeningen vooral voor komen bij kinderen tussen de twee en vijf jaar. Hij ziet hier een taak voor de zuivelindustrie. Aan de kinderen in deze leeftijdsgroep wordt door moeders min der aandacht geschonken en het is de vraag of zij wel voldoende melk krijgen. Dr. Suharyono heeft internationale be kendheid gekregen door zijn weten schappelijk onderzoek naar de mogelijk heden en de beperkingen van borst voeding en ander vormen van zuige- lingenvoedsel. Hij was onlangs in Neder land om de "Friesland Prijs" in ont vangst te nemen. Deze prijs werd in 1963 ingesteld door de Coöperatieve Con- densfabriek te Leeuwardenvoor promi nente wetenschappelijke publicaties over de rol van melk en melkprodukten in ontwikkelingslanden In Nederland De wenselijkheid van borstvoeding in eigen land wordt verdedigd door dr. J. Fernandes, hoogleraar in de kinderge neeskunde in Groningen. Hij ziet als "optimale babyvoeding"; borstvoeding in de .eerste drie maanden, daarna geleidelijk bijvoeding met vruchtensap pen, gehomogeniseerde groenten, vlees en ei. Na ongeveer zes maanden lang zaam overschakelen van borstvoeding op rijstebloempap plus dezelfde bijvoeding. Als het kind begint te kauwen kan het voorzichtig beginnen met witbrood en pas na een jaar met bruinbrood. Tussen doortjes als fruit en yoghurt zijn ook belangrijk. Met suikerhoudende pro- dukten moet men de eerste tijd niet royaal zijn. boze als het om een gezonde plantegroei gaat. De plant wordt te veel gestimu leerd om snel te groeien. De plant wordt slap en waterig. De ceftvanden zijn dun. De vijanden van de plant kunnen er dus gemakkelijk in door dringen. Stalmest en compost leveren een steviger plant die een grote weerstand tegen ziekte heeft. De winterrust is voor de tuinder een periode waarin hij na kan denken over de vraag "w^t wil ik telen" een natuur- produkt of een sterk gekultiveerde plant. Op het oog zal de gekultiveerde plant het winnen. Het natuurprodukt is misschien minder mooi. De smaak is beter. Het bevat ook geen gifresiduen. Ton Verplanke. Wat heet gezond? Sommige voedingsmiddelen worden op radio en televisie "gezond" genoemd of er wordt gezegd dat ze eigenschappen hebben die de gezondheid bevorderen ("goed voor hart en bloedvaten"). Tegen het gebruik van die termen komen in Nederland en andere West-Europese landen steeds meer weerstanden. In Nederland dienden het Voorlichtings bureau voor de Voeding en de Consu mentenbond klachten in bij de Reclame Code Commissie en de Reclameraad over deze "gezondheidsclaims". Minister Ginjaar heeft al wettelijke bepalingen en een gedragscode aange kondigd.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1981 | | pagina 5