i 13 ALGEMEEN NIEUWS KAN REFORM GENEZEN? ROOS Autoshop ROOS O.C.H. Ladyspeaker, Adrienne Maes, een vakvrouw in hart en nieren VERENIGINGS NIEUWS Bij inhalen niet gokken, Want dat geeft brokken! WERELDDIERENDAG 1981: Veel honden hebben niet eens een hondeleven .VOEDING MET EEN GROTE V WAPEN DER NATUURGENEESWIJZE Lezing/VOORDRACHT: FELIX RAGNAR HETTEMA BURGERLIJKE STAND GEMEENTE HEILOO GEZINSVIERING SINT WILLIBRORDUSKERK SCHERMVERENIGING DE VALKENIERS THEA BECKMAN EVEN BOEIEND ALS HAAR BOEKEN Studie Werkwijze Kroning WAT BLEEF ER DE AFGELOPEN ZOMER IN 'TBAAFJE LIGGEN? Afhalen op het groepsbureau der Rijkspolitie te Heiloo op woensdag en zaterdagmiddag van 14.00-16.00 CULTUREEL CENTRUM DE VEST, ALKMAAR 14 OKTOBER A.S. KINDERKLEDINGBEURS NEDERLANDSE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN „GR0UNDSPEED" OP DE BUK SCOUTINGGROEP DE GEUZEN KNUTSELCLUB Tennis in de Blokkerhof De Blokkerhof FIETSTOCHT PLATTELANDSVROUWEN vredesweek 1981 VERSLAG VAN DE I.K.V. FILMAVOND Het winkeltje waar van alles te koop is wat maar met auto's te maken heeft. Van contactpunten tot V-snaren en van. tempera tuurmeters tot complete stereo-radio-cassetterecorder-sets aan toe. Kortom het hele onderhoudsgebeuren, zowel technisch als de carrosserie en het interieur hebben wij in voorraad. Evenals de vele accessoires voor uw auto in een uiterst ruime sortering. Bovendien hebben wij een bijzonder grote sortering laktips en spuitbussen in zo'n 450 kleuren! Voor al uw autoproblemen of -wensen is het adres dus: Kennemerstraatweg 93-95 - Heiloo - Tel. 330595 Parkeerruimte naast vlh "De Oude Herberg" of naast winkelhof 't Loo. wm UITKIJKPOST Toen werden er nog hoofdzakelijk Nederlandse stoffen verwerkt. Maar ie mand die zijn vak serieus en goed be oefent blijft niet onopgemerkt. Adrien ne Maes werd uitgezocht om als man nequin shows te gaan lopen voor Wit- teveen. Die eerste show zal ze nooit vergeten deze was in handen van Hans Elias Smit en werd gehouden in Heerlen. Zelf zegt ze ervan: „Manne quin is een aanleg, wie wat wil be reiken, moet doorzetten". Hierna brak er een periode aan dat Adrienne Maes ook shows ging spre ken. Toen is de bal aan het rollen ge gaan, er kwamen aanbiedingen de klanten kwamen toen naar haar toe. Er werd ook internationaal gewerkt. Ze ging naar Rusland en Noor wegen, werkte voor Scheepjeswol, de Holl.Amerika lijn en voor Meddens 15 jaar). Ze is een perfectioniste, laat niets aan het toeval over. „Zo zoek ik ook altijd de assecoires uit die bij de kleding ge dragen moet worden". Het is een hard en zwaar beroep, maar ook een be roep waar veel in gelachen wordt". Nu heeft Adrienne Maes haar eigen show-organisatie, beschikt over een groot aantal mannequins en werkt geheel zelfstandig. In de meeste ge vallen kan zij de shows naar eigen goeddunken organiseren. Jammer is het dat er tegenwoordig firma's zijn die de voorkeur geven aan een bekende T.V. figuur, die van het modevak niet het minste verstand heb ben. Een goede show behoort vakkun dig van commentaar te worden voor zien. Adrienne Maes weet daar alles Op maandag 5 oktober 20.00 uur spreekt in Motel Heiloo Felix Ragnar Hettema -zoon van een der grondleg gers van de moderne natuurgeneeswijze in Nederland - bekend als auteur van het Praktisch Reformhandboek „Het- tema's Gezondheidsboek", is door zijn „begeesterde" lezingen in den lande, bij velen van u reeds lang een begrip geworden. Zijn boodschap is erg eenvoudig geba seerd op het terugvinden van harmonie met het natuurlijke streven naar even wicht. „Evenwicht brengt evenwicht, en dat betekent per definitie: gezondheid! In een gezond lichaam kan geen ziekte ontstaan. Is men desondanks ziek, dan is herstel van evenwicht belangrijker dan de strijd tegen het specifieke symptoom „ziekte". Beter is „ziekte" te voorkomen en daarom staat preven tie bovenaan Hettema's prioriteitenlijst je van natuurgeneeskundige maatrege len. Dagelijks beïnvloeden we onze inwendi- ge gezondheidsbalans met voeding - ten GEBOREN t/m 28 sept. '81. Martijn J„ z.v. Godefridus J. Wouda en Cunegonda J. A. Delvigne, Bartholomeus J., z.v. Johannes F. M. Haazelager en Suzanna J. C. Deijkers. Dave, z.v. Petrus C. M. de Wildt en Johanna de Vries. ONDERTROUWD: Franciscus G. de Zeeuw en Johanna M. A. Dekker. GETROUWD: Martinus J. M. van Gelderen en Maria J. Mors; Marinus Bal en Elisabeth Ouwendijk; Johannes J. M. Sengers en Clementine M. van Loon. ELDERS OVERLEDEN: Jacobus T. Bijvoet e.v. M. J. Groot, Hillebrand Jaspers e.v. C. Wijnstok. Zondag 4 oktober om 11.00 uur is er in de St. Willibrorduskerk 'n Gezinsvie ring met als thema: Tevreden. U bent van harte welkom. De gezinsvieringgroep. Volgende week woensdag 7 oktober gaat de Schermvereniging de Valkeniers een start maken in Heiloo in de Lidwinaschool aan de Past. v. Muijen- weg 19. Abusievelijk werd vermeld woensdag 4 oktober. Het sportschermen is van 19.30 - 21.00 uur, het tweehandig duelleren is van 21.00 - 22.30 uur. Informatie C. v.d.Valk, tel. 072- 331185. OOGSTDANKDIENST In de Witte Kerk en in de Kruiskerk wordt zondag 4 okt. v.m. 10 uur oogst- dankdienst gehouden. Op zaterdag middag kan men bloemen en fruit brengen, die dan na de Kerkdienst wor den gebracht naar zieken en thuiszit tenden. De inzameling zaterdag is van 2 tot 3 uur in de beide ker ken. Ook namen voor bestemming worden graag in ontvangst genomen. In de Witte Kerk heeft de leiding van de Kinderdienst de dienst voorbe reid o.l.v. mevr. J. Boekei Dijkstra. In de Kruiskerk gaat Ds. Germans voor. Na een ingrijpende interne verbouwing zal het Ontmoetingscentrum Conquis- ta zaterdagavond 3 okt. a.s. haar poort weer openstellen voor de Limmer jongeren. Zoals bekend be nut het bestuur van het jongeren centrum de zomermaanden om het ge bouw een grondige opknapbeurt te geven. Dit jaar konden in het bijzon der de sanitaire specialisten van het bestuur hun gang gaan. De oude toiletgroepen n.l. werden gesloopt, de vrijgekomen ruimte werd deels bij de zaal getrokken, deels omgebouwd tot voorraadkamer, aan de zuidkant van het gebouw, werden moderne toiletgroepen geïnstalleerd. Het oude en door het intensieve gebruik geheel versleten vloerzeil werd vervangen door plavuizen. Verder werden er nog wat lampjes gemonteerd, een raampje geplaatst in de scheidingsmuur hal zaal, en nieer van die kleine, maar tijdrovende klusjes. Tenslotte werd het gebouw zowel van binnen als van buiten voorzien van een fris laagje verf. Kortom het "hokkige" Ontmoetingscentrum is weer gereed om zijn gasten te ontvangen. Om nu een ieder in de gele genheid te stellen het vernieuwde in terieur te bekijken, zal er zondag 18 okt. a.s. van 14.00 tot 17.00 uur OPEN HUIS gehouden worden. Hieromtrent zult u t.z.t. nader geïnformeerd wor den. De vele vrouwen (en ook mannen) die regelmatig een modeshow bezoe ken, zullen bemerkt hebben dat de manier van presenteren de laatste ja ren nog al veranderd is. Zag men vroe ger griezelig dunne mannequins met prachtige maar ondraagbaren kleding over het plankier schreiden. Vandaag de dag ziet men modellen die voor iedereen draagbaar zijn en dik wijls ook in grotere maten geshowd. De zaken die uitgesproken jonge mo de brengen showen hun mode vaak op swingende wijze. Wat bij dit alles echter centraal staat is een goede presentatie. Naast het fraaie kijkspel, wil het publiek graag deskundige voor lichting. Dit vereist natuurlijk een grondige kennis van zaken. We zijn eens gaan praten met Adrienne Maes, een vrouw met een ruime er varing in het vak. In Heiloo bekend, omdat zij al jaren de modeshows voor Joseph van Schagen verzorgt. Zij begon haar „loop" baan nadat zij van de modeakademie kwam als pas dame. In haar opleiding had zij o.a. stofdrukken, ontwerpen en mate riaalkennis geleerd. Voor een jong meisje, net van school is het niet eenvoudig in de modewereld binnen te stappen. „M'n grote leer meester is de heer Italiaander van de Bijenkorf geweest" zegt mevr. Maes. Vervolgens ging ze werken bij de Gebroeders Konersman en bleef daar 10 jaar. „Ik had daar de controle op de kleding, er waren toendertijd nog erg veel thuiswerkers, met hen besprak ik de modellen, dat was heel precies werk". goede of ten kwade. Evenwichtige voeding bevordert intern evenwicht. Welvaart'kwam in de plaats'van welzijn en welvaartsziekten deden hun intrede. Terug naar de natuur? Sober en zonder welvaart? Misschien zou dat moeten, maar nie mand wil zoiets. We zullen veel meer moeten letten op de uitwassen van de welvaart, waarin we helaas zuiniger zijn op onze auto dan op het prachtige instrument: ons lichaam". Hettema's methode is simpel, logisch en vooral niet alternatief. „Verander niet zozeer de maaltijden, als wel de grondstoffen. Koopt men azijn, suiker, zout, maizena, aardappel meel, rijst en bloem- waaraan ieder evenwicht ontbreekt- dan is het heel eenvoudig deze buikvulling te vervan gen door hoogwaardige evenwichtige equivalenten. De uiteindelijke maaltijd verandert daarmee nauwelijks. Wel is dan evenwicht toegevoegd aan de dage lijkse hap! Reformproducten zijn feitelijk niets anders dan balansproducten voor onze gezondheidsbalans. De kunst is „even wicht" toe te voegen zonder onze voedingsgewoonten radicaal te moeten wijzigen. Meer informatie over Hettema-Voeding met een grote V én het beroemde „driemaandensysteem" krijgt u bij uw d-drogist. „U bent een gewone vrouw, die gewone boeken schrijft over moeilijke onder werpen", met deze woorden werd maandagavond afscheid genomen van schrijfster Thea Beekman. Zij was deze avond naar dc bibliotheek aan het Malevoort gekomen om er de kinderen iets te vertellen over zichzelf, over haar boeken en over de motieven en achter gronden die bij haar werk een rol spelen. Thea Beekman schrijft al zo'n dertig jaar. Op 24-jarige leeftijd startte zij met vallen en opstaan haar carriëre en enkele jaren later maakte zij de belang rijke keuze in het vervolg uitsluitend kinderboeken te schrijven. Tientallen heeft ze er in al die jaren geschreven, met als bekendste titel „Kruistocht in spijkerbroek", een boek dat ooit bekroond is met de gouden griffel. Maar ook boeken als „Geef me de ruimte", „Het rad van fortuin" en vele andere zijn bij de meeste kinderen niet onbekend. Zoals dat vroeger zo vaak ging mocht Thea Beekman van haar vader niet studeren. „Jij gaat later toch trouwen en krijgt dan kinderen, dus het is nergens voor nodig", was zijn motiva tie. Hij had inderdaad gelijk. Ze trouw de en kreeg kinderen, maar toen deze eenmaal groot waren ging ze alsnog naar de schoolbanken. Ze haalde haar atheneumdiploma, ging naar de universiteit en behaalde daar afgelopen dinsdag haar graad in de sociale psychologie. Ze vertelde def kinderen op haar eigen ongedwongen manier hoe ze te werk gaat bij het schrijven van een boek. „Ik doe mijn ideeën op, als ik buiten loop of een boek lees of wanneer ik mensen iets hoor zeggen. Wanneer het boek over een bepaalde plaats of streek gaat, ga ik daar ook daadwerkelijk kijken om bepaalde indrukken op te doen. Ik verdiep me erg in het onderwerp en zo ontstaat langzamerhand het ver haal", aldus de schrijfster. Ze schrijft dan eerst het verhaal zoals ze dat in haar hoofd heeft. Hierna wordt er gekrast, er worden aantekeningen gemaakt en het hele verhaal wordt herschreven. Nadat dc uitgever cn vele andere mensen, waaronder ook kinde ren het gelezen hebben, wordt het nogmaals verbeterd met in achtneming van de door de lezers gemaakte correc ties. Vraag na vraag werd op de schrijfster afgevuurd maar langzamerhand raak ten de vragen op en toen was het tijd voor de kinderjury van Heiloo om Thea Beekman uitgebreid te huldigen. Deze huldiging betrof haar boek „Wij zijn wegwerpkinderen", dat door deze plaatselijke kinderjury tot beste kinder boek was gekozen. In een toneelstukje lieten zij het publiek kennis maken met de hoofdpersonen uit dit boek dat handelt over drie kinderen die denken dat zij weeskinderen zijn. Wanneer zij er achter komen dat hun vader en moeder nog wel degelijk in leven zijn maar gescheiden van elkaar hun eigen leven leiden gaan ze op zoek naar deze ouders. De moeilijkheden die ze hierbij ondervinden en de leuke en minder leuke dingen die ze meemaken worden op een geniale wijze in dit boek beschreven. Na het toneelstukje werd haar door de kinderen een kroon opgezet en ze ontving van de kinderen een grote bos zelfgemaakte bloemen en van het bib liotheek personeel een echte ruiker. Gouden trouwring, zilverkleurige ket ting, zilverkleurige armband met ballet jes, zilverkleurige armband met sterret jes, zilverkleurig armband, zilver kleurige armband met plaatje, groen met gele ketting, oorbellen, zilveren hartje, zilveren bedel, zilverkleurige ring met steentje, zilverkleurige ring met plaatje, zilver kleurige ring met hartje, zilveren ring, zilverkleurige ring, zilverkleurig horloge met band, casset terecorder, zwarte duikbril oranje duikbril, pomp, snorkel, duikbril, rode portemonrfee, zwarte portefeuille, kin derbeursje, portemonnee met opschrift, rose kralen beursje, wit kralen beursje, zwarte portemonnee, zwarte portemon nee met sleutel en inhoud, bruine portemonnee met sleutels en inhoud, zilveren beursje, zilveren ring met rode steen, rood trainingspak blauw trai ningsjack blauw trainingsjack, oranje trainingsjack, bruin herenjack, rood wit regenjack, geel regenjack, paars jack, blauw jack, oranje jack, paars rood-blauw :zwempak zwart trainings jack blauw-paars trainingsjack, blauw sportbroekje, 2 korte broekjes, gele kniebroek, paars kussen, zwemvliezen, bruine slippers, autoped, gele deken, 3 handdoeken, fietspompje, rode hand doek, oranje-blauwe zwemband. canadaplein 2 telefoon 072 127344 Agenda van 7 t/m 12 oktober: woensdag 7 oktober: landelijke opening Kinderboekenweek, uitreiking Griffels, boekenbeurs en een expo sitie. Donderdag 8 oktober: „De Afwijking", een nieuwe produktie van Toneel groep Acht Oktober, aanvang 14.00 uur en 20.15 uur. Vrijdag 9 oktober, musical, „Oh Waterlooplein" van Nooy's Volks theater, m.o.a. Carry Tefsen en Loeki Knol. Zaterdag, 10 oktober, musical „Oh Waterlooplein", zie vrijdag 9 okt. Zondag 11 oktober, koffie „Uitge stelde vragen", een koffievoorstel- ling van Toneelgroep Centrum. Zondag 11 oktober, toneel, „The Cherub Company" in „Het Proces" van Kafka. Maandag 12 oktober, Toneelgroep Centrum brengt „Family Voices" van Harold Pinter. Woensdag 14 oktober a.s. organiseert de Federatieve Vrouwenraad weer de u welbekende Najaarskledingbeurs voor kinderen van 4 tot 14 jaar. Deze beurs wordt gehouden in „De Rank" Kennemerstraatweg 83 te Hei loo. U bent dan in de gelegenheid de kleding die heel, gewassen of gestoomd en van deze tijd moet zijn, te brengen of te kopen. Ondergoed, pyama's, babykleding of zomergoed worden door ons niet geac cepteerd. De kleding kan gebracht worden 's morgens 14 oktober a.s. tussen 9 en 12 uqr in de „Rank". Verkoop van deze kleding tussen half 2 en 5 uur 's midd'ags. Afrekenen en eventueel weer meenemen van niet verkochte kleding 's avonds van 7 uur tot half 9. Van de opbrengst der goederen is 3/4 voor de inbrengsters der kleding en XA voor het werk van de Federatieve Vrouwenraad te Heiloo. Wij hopen dat door uw komst naar onze beurs deze weer van succes verze kerd mag zijn! De afdeling Heiloo nodigt haar leden en gasten gaarne uit voor de volgende twee bijeenkomsten, die enigszins met elkaar samenhangen. Op dinsdagmorgen, 6 oktober, komt mevrouw Jelgersma van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting praten over „bewust consument zijn". Plaats: 't Open Huis, tijd: 9.45 uur. Op woensdagavond 14 oktober, is er een demonstratie van het „Bureau merkartikelen". Plaats: Gereformeerde Kerk; tijd: 20.00 Op vrijdagavond 2 oktober om 20.30 uur speelt „Groundspeed" op de Buk. Groundspeed mag terecht een goede aanwinst genoemd worden voor de Europese Bluegrass Scene. Hun frisse en inspirerende aanpak van deze muziekvorm is typerend voor deze groep. Naast Bluegrass hebben andere Ameri kaanse muziekvormen -zoals Western Swing en Jazz- in belangrijke mate hun repertoirekeuze bepaald. Een optreden van deze groep zal daar om een breed publiek aanspreken. Op 5 septembef is de welpenhorde van Scoutinggroep „De Geuzen" weer begonnen met haar activiteiten. Door het grote aantal welpen dat naar de verkenners is gegaan, is er weer plaats voor een aantal nieuwe welpen. Elke zaterdagochtend van 9.30 uur tot 11.30 uur komen de welpen'bij elkaar in hun troephuis de „Geuzenkorf" aan het Honkpad te Alkmaar. Jongens in de leeftijd van 8 tot 10 jaar die hiervoor belangstelling hebben, kunnen zaterdag 3 oktober om 9.30 uur een kijkje komen nemen. Die ochtend worden er dia's en foto's getoond van het afgelopen kamp in Hilversum. Tevens worden dan de plannen voor het komende seizoen bekend gemaakt. Dus de ouders zijn ook van harte welkom. Voor nadere inlichtingen kunt u terecht bij H. E. Rosien, telefoonnr. 153129. Voor hen die het Honkpad niet weten te vinden, het is bijna aan het eind van de Van de Veldelaan in het Hoefplan. 0 Nu de avonden weer langer zijn komt het bij velen naar boven om weer iets te gaan doen. In de Hobby-Farm wordt geknutseld; met papier, gips, hout, wol, van aller hande afvalmaterialen en nog meer. Voor kinderen vanaf 6 jaar. Voor in lichtingen kunt u terecht bij mevr. Ger- rits-Sierman, tel. 331253. Voor ouderen is het mogelijk ook een avond te organiseren bij voldoende belangstelling. Iedereen is van harte welkom, met nieuwe ideeën (en zon der ook). maandag 5 okt. begint het Win terseizoen (tot 12 april 1982). Nu snel reserveren; nog een be perkte keuze uit de volg. uren: MA 12-13; 15-16; 23-24 Dl 11-12 WO 23-24 DO 11-12 VR 08-09; 10-11 ZO 18-19; 19-20 Voor informatie en reservering: 072-334985 of 330123 Kapellaan 2, Heiloo De reiscommissie van de plattelands vrouwen had een fietstocht op haar programma naar De Rijp en een rond vaart op dinsdag 15 september. Hoewel de weerberichten niet gunstig waren vertrokken 18 dames om 9 uur via de Boekelermeer naar De Rijp. Na de koffie viel alles letterlijk in het water want het begon te regenen dus kon de tocht met een open boot niet doorgaan en werd besloten het museum te bezoeken doch dat was gesloten. We hebben toen de koster van de gerestaureerde Hervormde kerk opge zocht en die was bereid ons een rondleiding te geven. De kerk dateert van 1655 en is in èèn jaar gebouwd. Het was echt de moeite waard deze prachtige kerk met z'n diepdonkerbruin eikenhout, met veel houtsnijwerk, zes- kantige preekstoel en 23 gebrandschil derde ramen te bezichtigen. Er waren maar weinig mensen die eergisteravond de moed konden op brengen, te komen kijken naar de film over de slachtoffers van Hiroshima. En dat is jammer, want als mensen wel de moed opbrengen, binnen hun eigen gekozen politieke partijen, de nucleaire bewapening te tolereren, dan zouden zij toch ook de zedelijke moed moeten hebben eens- oog in oog te gaan staan met de mogelijke gevolgen van één en ander. Wij hadden dan ook als mensen van het I.K.V., die zoals U weet, Nederland kernwapen vrij willen maken, al onze tegenstanders zo'n beetje verwacht, niet om, zoals al zo vaak is gebeurd de laatste jaren, niet om er mee te discus siëren, maar om gewoon eens met ons te kijken. De mensen van het I.C.T.O. De mensen van het Oud strijders-le gioen. De Kerkmensen, die in de kerk naast de Vredeskrant van het I.K.V. de Shaloom krant menen te moeten uitdelen. De mensen die de Telegraaf geloven of het Reformatorisch dagblad lezen. De mensen die zich veilig wanen met hun kinderen onder een atoomparaplu (gek ke uitdrukking eigenlijk - Het is immers een giftige paddestoel wolk). Al die mensen hadden wij graag eens ontvangen. Nogmaals, niet om met ze te discussië- ren, maar om mét ons te kijken naar deze filmbeelden. Mét ons stil te worden. Nadenkend naar huis te gaan. Misschien zélfs: zich bedenkend. Want het enorme poten tieel aan vernietigingskracht dat thans voor de wereld klaar ligt in Oost en West - rechtvaardigt llerminst een nega tieve en soms zelfs ronduit kwaadaardi ge opstelling ten opzichte van het Interkerkelijk Vredes Beraad. Enfin de groepen mensen hierboven genoemd, mogen nu weten dat ze bij de eerst komende filmavond van het I.K.V. welkom zijn, gewoon om eens te kijken. De Interkerkelijke Vredeswerkgroep te Heiloo. Bij de slager voor de hond een lekkere vette kluif gehaald. Poes een extra maaltje knabbels. Zelfs een fleurig halsbandje misschien, met lief tinge lend belletje wel te verstaan. Ziet ze er niet schattig uit? Het is weer zo ver. Werelddierendag, voor de vijftigste keer maar liefst, op zondag 4 oktober om precies te^ien. Werelddierendag. Wat hebben ze het goed, onze allerliefste dierenvriendjes. Een hele dag lang hèt middelpunt van de aandacht. Het ontbreekt ze wer kelijk aan niets. Wat een weelde! Maar de rest van het jaar, hoe zit het dan met onze troeteldieren? Schijn bedriegt. Zo'n feestdag voor alles wat in en om onze huizen ronddartelt, hoe gezellig en hoe aardig men het ook moge vinden, het is en blijft een uit zondering. Over het algemeen bekom meren nogal wat mensen zich helemaal niet zo om hun huisdieren. Dierenbescherming Zoals gezegd, werelddierendag moet dat rechtzetten. Een paar uur lief zijn voor de dieren, een soort verontschul diging eigenlijk, daar kan men dan wel weer een jaar mee vooruit. Een jaar waarin velen van ons maar al te vaak helemaal niet van die dierenvrienden blijken te zijn. De talrijke organisaties op het erg brede terrein van de dieren bescherming in ons land, met hun vele tienduizenden leden grotendeels gebundeld in de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren en in de Federatie van Dierenbeschermings organisaties in Nederland, zijn daar naar alle waarschijnlijkheid een logisch voortvloeisel van Eén van die verenigingen is de Bond tot Bescherming van Honden, vroeger beter bekend als de Anti-Trek- en Ket tinghonden Bond. Volgend jaar febru ari bestaat deze bond met ruim elf duizend leden zeventig jaar. Onwaardig Een bond speciaal voor de bescherming van honden. Een bond die, zo staat het in de statuten, „zich wil verzetten te gen toestanden, handelingen en na latigheden, die het welzijn van honden in gevaar brengen of kunnen brengen en die de mens onwaardig zijn". Maar, zou men zich kunnen afvragen, in vergelijking met andere dieren heb ben de honden het in ons land toch zeker niet slecht? Trekhonden bestaan niet meer, kettinghonden zie je toch ook haast niet meer? Wederom geldt: schijn bedriegt. Trek honden zijn gelukkig vrijwel niét meer nodig. Maar er zijn nog tal van mensen - hondenliefhebbers noemen ze zich vaak - die hun hond voor hun plezier fikse vrachten laten trekken. Karretjes in de zomer, sleeën in de winter. Wat de kettinghonden betreft, komt men nog meer bedrogen uit. Alleen ons land telt er zeker enige duizenden. De Bond tot Bescherming van Honden houdt om dat te bewijzen een fotoboek bij. Daarin vindt men een selektie uit wat men zo her en der in Nederland aan kettinghonden tegenkomt. Hon den, vaak slecht gevoed, in miserabele omstandigheden aan veel te korte, zware kettingen, zonder looplijn, in de modder, ga maar door. Wat dit betreft is nog volop werk te doen. En, de Bond doet dat dan ook. Een zeer belangrijke schakel in het speuren naar kettinghonden zijn de elf rayon-inspekteurs. Zij hebben ieder een eigen gebied, waarin zij het wel en wee van de honden in de gaten trachten te houden. Dat dit veel tijd vraagt tonen de cijfers uit het jaar verslag over 1980 wel aan. Toen maak ten de elf inspekteurs - allen deeltijd- vrijwilliger en ervaren oud-politie ambtenaar - samen 934 mandagen. Daarin werden zo'n 10.000 bezoeken afgelegd, waarbij 12.086 honden wer den bekeken. Van dat forse aantal waren er 1149 slecht behuisd of ver zorgd. In 325 gevallen kon ogenblikke lijk bij de kontrole door de inspekteur verbetering in hun omstandigheden worden gebracht. In 716 gevallen werd een herkontrole uitgevoerd. Het lukte de inspekteurs 107 keer honden als het ware van de ketting „los" te pra ten. Al met al legde het inspekteurs- korps van de Bond in 1980 94.274 kilometers (per auto) af, en bovendien nog vele kilometers te voet door polders en bossen. Hondenhandel Hoe belangrijk dit werk van de inspek teurs ook mag zijn, een andere terrein waar de Bond tot Bescherming van Honden zich de laatste jaren eveneens op toelegt, is de bestrijding van de ma lafide handel in honden. Met een aan tal andere organisaties zit de Bond in een speciale „Werkgroep ter bestrij ding van de ongewenste hondenhan del". Het werk dat hierin gedaan wordt, is echter niet voldoende om de handelaren echt goed aan te kunnen pakken. Daarvoor dienen vernieuwde, strakkere wettelijke bepalingen van kracht te worden. Een redelijke stap in de goede richting wat dat betreft is het nieuwe Honden en Kattenbesluit dat op 1 oktober - op vallend, drie dagen voor Werelddieren dag - in werking treedt. De Bond is vrij tevreden met dat besluit. Het is weliswaar geen middel om de illegale hondenhandel een keihard halt toe te roepen, maar met name wat betreft de behandeling zijn er voor de honden en katten in ons land verbeteringen te verwachten. Overigens, iedere hondenbezitter doet er goed aan zijn hond te laten tatou- eren. Een nummer in het oor van de hond zorgt ervoor dat men hem na weg lopen of kwijtraken veel sneller terug krijgt. En, het tatoueren doet de hond geen pijn. Andere goede punten uit het besluit zijn de eis dat over een aantal jaren elke handelaar en asielhouder een di ploma op zijn vakgebied zal moeten be halen, terwijl de tatouage en de regis tratie van jonge honden voor hen ver plicht zal worden, en dat er een „hon denpaspoort" komt. Proeven Natuurlijk houdt het werk van de Bond tot Bescherming van Honden met deze aktiviteiten niet op. Er is nog veel en veel meer te doen. Wat bijvoorbeeld te denken van de vaak kwalijke praktijken bij het fokken van honden, de soms bar re leefomstandigheden in asiels en pensions, het nog altijd grote aantal niet tè verantwoorden proeven op hon den, het houden van wedstrijden met honden tot genot van de mens, het on kundig africhten van honden voor bijv. bewakingsdoeleinden, het verboden couperen van oren en staarten, het elke zomer zo langzamerhand traditio nele laffe achterlaten van honden om dat ze tijdens de vakantie tot last zijn, en natuurlijk het maar al te vaak onno dig wreed afmaken van honden. De bond zal - eigenlijk jammer ge noeg - nog jaren noodzakelijk blijven, dat is overduidelijk. Het werk kost veel geld, en zeeën van tijd voor de vrij willigers die zich uitsluitend tegen on kostenvergoeding voor de Bond in spannen. Naast het vele kontrolewerk en de tal rijke adviezen geeft de Bond ook steun aan een aantal noodlijdende, maar wel betrouwbare asiels in ons land. Verder springt ze ook wel eens in wanneer asiels wat krap in het voer voor de honden zitten. Onlangs, om precies t zijn vorige maand, werd zelfs een la ding voer naar hongerende honden in Polen gestuurd. Werelddierendag: een mooie aanlei ding om daadwerkelijk dierenvriend te worden. Het adres van de Bond tot Bescherming van Honden is Staten- laan 108, 2582 GV Den Haag, tel. 070- 55 69 81. Hier kunt U de folder „Niet eens een hondeleven" aanvragen. Als U schrijft naar Antwoordnummer 1057 in Den Haag behoeft U geen postze gel te plakken. MEDELINGEN U wilt Lotto/Toto spelen doch u weet niet waar u uw formulier moet opha len of inleveren? Wilt u de Foresters steunen dan kunt u dit doen door even bij P. Avis op het Stationsplein langs te gaan, U weet wel, waar u ook uw rokertje krantje o.i.d. koopt, of even bellen naar A. W. Linzell,. tel. 331427 en uw for mulier wordt zonder extra kosten ge haald en gebracht. Zo ook uw prijzen tot60,--. U doet u was met Dash en u heeft geen kinderen bij een vereniging? Als u even met A. W. Linzell, tel. 331427 belt dan komen wij gaarne de waardezegel ophalen die op elk 2 kg.' pak Dash zit. Foresters is u daar dankbaar voor.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1981 | | pagina 12