HEIL00ËR BRANDWEER JUBILEERT! In 40 jaar uitgegroeid tot één van de beste korpsen KERSTCONCERT KERSTMARKT Bij Tuincentrum van Haneghem staat momenteel alles in het teken van de Kerst. Op het moment dat Sinterklaas en zijn Pietermannen spoorslags naar het warme Zuiden vertrokken en Ko ning Winter zijn hagel en sneeuw de vrije loop liet zijn de kerstbomen voorzichtig met kluit en al gerooid en naar Heiloo vervoerd. In tegenstelling tot andere jaren zult u dit jaar buiten geen kerstbomen vinden, doch alles is onder een dak tesamen gebracht. Er is een ongekende keuze aan kerst bomen, blauwsparren en overige kerst versieringen. In alle rust, niet afhankelijk van het weer kunt u uw keuze bepalen. De kwaliteit van kerst bomen is dit jaar goed te noemen. Fraaie, volle bomen, met en zonder kluit, ook mooie staalblauwe blauw sparren, welke na gebruik in huis na tuurlijk in de tuin geplant kunnen worden. Nieuw is dit jaar dat iedere boom apart, zonder ekstra kosten, keurig in plastik verpakt gaat worden, gemakke lijk te vervoeren dus. Kerstbomen zul len er zijn van 50 cm t/m 10 meter. De kerstbomen komen van heinde en verre, t.w. uit het Sauerland, Luxem burg, Schwarzwald, Lüneburger Hei de, vanzelfsprekend ook uit Nederland, terwijl het allerbeste kerstgroen. de Abies procera, beter bekend als Nobilis groen, uit Denemarken af komstig is. Dit Nobilis groen valt beslist niet uit en is zeer fraai van kleur. Uitstekend geschikt voor het verwerken in kerststukjes, wandver sieringen e.d. Traditiegetrouw kan men ook dit jaar zelf kerststukjes vervaardigen. De deel name is geheel GRATIS! Het zelf maken van kerststukjes geschiedt onder deskundige leiding, bij sfeer volle kerstmuziek, in goed verwarm de ruimte, met verse koffie of warme chocolademelk. Alle daarvoor benodig de materialen zoals beshulst, spagh- num mos, oasis, kaarsen, denne- groen, pepers, bloeiende hyacinthen en de bekende Brilliant Star rode kersttulpjes, eucalyptus bolletjes, paddestoelen, larikstakjes met kegels, denneappels en nog 1001 natuurlijke hulpmaterialen zijn ruimschoots voor radig om ook uw eigen kerststukje tot een groot sukses te maken. Het zelf maken van kerststukjes vindt plaats vanaf donderdag 17 december t/m don derdag 24 december, ook iedere avond. Iedereen, ook groepen, is van harte welkom, en zoals eerder gemeld er is geen inschrijfgeld of iets dergelijks. Men betaalt alleen de gebruikte ma terialen. Jarenlang reeds is het zelf vervaardigen van kerststukjes een ge zellige bezigheid waar op grote schaal door jong en oud een dankbaar gebruik van wordt gemaakt. Voor nadere in lichtingen kunt u terecht bij Tuin centrum van Haneghem, Venne- watersweg 15, Heiloo, tel. (072) 33 24 17. V.V.D. IN VERGADERING BIJEEN Maandagavond werd in de zaal van de Gereformeerde kerk een verga dering van de V.V.D. gehouden. Opvallend was het grote aantal belang stellenden waaronder ook veel jonge ren. Voor de pauze werd een film gedraaid „Werkpaarden op Zee" die liet zien hoe het zoeken naar olie in z'n werk gaat, tevens het boren, winnen en transporteren ervan. Na de pauze volgde het besloten ge deelte van de vergadering en ontstond er een levendige discussie toen de werkgroepen het voorlopige resultaat van hun Gemeenteraadsprogramma presenteerden. Er ontstonden levendi ge discussies waar de werkgroepen zeker hun voordeel mee kunnen doen. „And the glory of the Lord shall be revealed", en „But thanks to God", waarin naast een enkele weifelende in zet het koor zich duidelijk op zijn ge mak voelde. Na de pauze het Requiem Opus 48 van Gabriel Fauré. Een werk voornamelijk bestemd voor koor waarin het 90- koppige koor zeer attent en zuiver excelleerde. Direkt al bij het ope ningskoor bleek overduidelijk dat Nieuw Leven geen „half werk" zou leveren. Hetzelfde kan gezegd worden van het Offertorium en het Agnus Dei. In Libera Me leek het alsof diri gent Piet de Reuver wat meer moeite had het koor tot de gewenste presta tie te brengen. Het Sanctus daaren tegen klonk zeer overtuigend en in drukwekkend. Ook. het Pie Jesu, ge zongen door de sopraan Ursula van 'tWout-Siamm reikte tot grote hoogte. Tot slot zorgde het In Paradisum voor een waardig slot van dit Requiem dat werd gevolg door een ogenblik stilte, daar dit werk werd opgedragen aan de overleden leden en oud-leden van Nieuw Leven. Na deze stilte kon een ovationeel applaus natuurlijk niet uit blijven en nadat de solisten, orkest, organist Piet Groot, dirigent Piet de Reuver en voorzitster mevr. Zegers- Huberts in de bloemetjes waren gezet kon het talrijke publiek huiswaarts keren, voorzien van een zeer aangena me muzikale ervaring. JANTJE BETON De onlangs in Heiloo gehouden koliek- te van het Nationaal Jeugd Fonds (het fonds van Jantje Beton) heeft het be drag opgeleverd van in totaal ƒ3.094,57. Van dit bedrag zal 50% ten goede komen aan de verschillende plaatse lijke jeugdverenigingen die aan de kol- lekte hebben meegedaan, t.w. Victorie- groep en Kaninefaten van Scouting Heiloo, die dit geld zullen besteden voor de aankoop van spelmateriaal. Op landelijk niveau geeft het Nat» Jeugd Fonds met het overige deel de opbrengst steun aan tientallen krete projekten van het jeugd» zoals speelplaatsen, kinderboeri en, clubhuizen, speel-o-theken Bovendien zal in dit Jaar van de handicapten tevens een aantal atieven worden gesteund die 4j tegratie van gehandicapte en ge| kinderen beogen. Het plaatselijk aktieteam dankt ii een voor zijn bijdrage. Korrespondentieadres: Ewisweg 1852 EK Heiloo. December is de maand met de donkere dagen, maar ook de maani licht, warmte en beslotenheid; de mi waarin wij de geboorte herdenken onze Heer. Bij deze vreugdevolle te verscheen voor ons het gróte L naar welks schijnsel zo reikhalzend uitgezien. Een prachtig kerstconcert gaat aai kerstdagen vooraf. Het Alkmaars C telijk Mannenkoor onder leiding dirigent Jaap Hoogland, en de Chï lijke Muziekvereniging Soli Deo 6 onder leiding van dirigent Theo Ja verzorgen op zaterdag 19 decembe: feestelijke zang- en muziekavond ii Vrijheidskerk aan de Hobbemalaa Alkmaar. Aanvang 20.00 uur. In een fijne samenwerking wordt rijk-geschakeerd programma gebra waarbij nu eens het koor alleen optre dan weer het orkest, terwijl verschilk onderdelen door beide gezelschap samen zullen worden gebracht, daar nog bij de inbreng van de pracl sopraan van mevrouw Dita Glas-I het sublieme orgelspel van de heer Bornewasser, en af en toe de sameni van alle aanwezigen, en u zult begri; dat deze avond een feest van klank worden, een gebeurtenis van muzii allure, een heerlijke voorbereiding o| naderende kerstdagen. Zaterdag 19 december viert het Vrijwillige Brandweerkorps van Heiloo haar veertig jarig bestaan. Een goede aanleiding om eens terug te blikken naar een periode waar over nog al wat te vertellen is. Het is een tjjd geweest waarin de hele wereld ontzet tend veranderd is en een enorme vooruitgang heeft doorgemaakt en deze vooruitgang is zeker aan het brandweerwezen niet stilletjes voorbij gegaan. meenten wordt dit jaar het veertigjarig bestaan gevierd en hoewel de reden hier van niet geheel duidelijk is, wordt gedacht aan een aandringen van de bezetter of aan het voortvloeien uit be paalde tijdsomstandigheden. Het aantal schoorsteenbrandjes bleef vrij hoog. In de beginjaren kwam dit voornamelijk doordat er van alles en nog wat werd gestookt, later moet de oor zaak meer gezocht worden in het niet op tijd laten vègen van de schoorsteen. De rammeneur, een enorme zware kogel met uitsteeksels, die van bovenaf door de brandende schoorsteen op en neer werd gehaald, verrichtte uitstekende diensten. Voor we ons op de laatste periode van 15 jaar storten nog een paar feiten die het vermelden waard zijn. In 1960 werd een hogedruknevelblusser aangeschaft, het geen een grote vooruitgang betekende. Op 21 mei 1965 ontstond er brand in een personentrein, waarbij de in ruituigen verwerkte kunststoffen zorgden voor een enorme rookontwikkeling en in 1966 was er de brand in „De Oude Herberg", die toen geheel is uitgebrand. Vooruitgang De laatste vijftien jaar worden eigenlijk gekenmerkt door grote vernieuwingen binnen het korps. De toenemende wel vaart, techniek en drukte vereiste een steeds perfektere apparatuur en een grotere vakkennis en specialisering. Er werd in 1972 een nieuwe kazerne in gebruik genomen zodat de eveneens nieuw aangeschafte motorspuit direkt in een goede behuizing kon worden onder gebracht. In 1973 doen de mobilofoons en porto foons hun intrede, in 1974 kon een nieuwe tankautospuit in gebruik worden genomen en in 1975 een speciaal voer tuig voor hulp verkeersongevallen. Dit aspekt van de hulpverlening heeft de laatste 15 jaar een steeds grotere plaats ingenomen en vandaar ook dat in 1978 het oude hulpverleningsmateriaal werd vervangen door het modernste van het modernste. De hydraulische redschaar en spreidvijzel konden in het jaar van aanschaf reeds hun nut bewijzen toen op 24 augustus een melkauto een woning aan de Kennemerstraatweg binnenreed en op 19 december bij een autobotsing aan de Omloop waarbij in beide gevallen bekneld zittende personen moesten wor den bevrijd. Niet meer de enorme herrie en vonken die bij het werken met de slijpschijf heel gewoon waren, maar een nagenoeg geluidloze hulpverlening. Intussen was er een nieuwe commandant aangesteld. De heer P. A. C. Nieuwpoort volgde op 30 juni 1968 de heer Spaans op. Enkele maanden later kon hij de nieuwe brandweerauto, een personen- materiaalwagen, tevens trekker van de motorspuit, in gebruik nemen. De heer Nieuwpoort werd in november 1975 op gevolgd door de huidige commandant, de heer J. A. Kroonenburg. In de laatste 15 jaar is ook de alarmering stukken verbeterd. In 1970 verhuisde de alarmering van de brandweer naar de Rijkspolitie naar de portiers van het Psychiatrisch Centrum "St. Willibrord" en september van dit jaar ging het over naar de regio-centrale in Alkmaar. Voor de burgerij veranderde er met deze verhuizingen niets, zij kunnen nog steeds hetzelfde nummer blijven draaien. Festiviteiten Het 40-jarig bestaan zal op 19 zeker niet ongemerkt voorbij gaa uiteraard een receptie gepland deze is alleen voor genodigden i van 15.00-17.30 uur. Voor de burgerij zal "open dag" laterdaj gehouden. Men kan vanaf 10 uurti «Pe he in de brandweerkazerne waar da heek vi kan worden rondgekeken en waat J van het korps een gedeelte van de itondhc ratuur zullen demonstreren. Uitt sm en zullen brandende vragen zo goed foil en lijk worden beantwoord. Het wordt een jubileum van een dat qua uitrusting, aantal manscto en vakbekwaamheid behoort besten van Nederland voor zover 1 vrijwillige korpsen betreft. mev ebetale '!s lij een Heil lier is ;ing lie :kent inden )e heei e gesel )p 12 ol de Ken ler 1961 een |n oktol e: 1000 iiblioth ui in de ien bil lot er is er ii weg e te ziei Heerh mer bij Hei leerde olievei Ieman hoe oi om zoi ik zin tlat do ;Na Be Haark yxposi imeent ende Oorlogsjaren De oprichtingsvergadering verliep vlot en met algemene stemmen werd de heer Jb. van den Kommer sr. tot eerste com mandant van het korps benoemd. Men kon meteen al aan de bak want in het eerste jaar moest twaalf keer worden uit gerukt. Geen spectaculaire branden, wat bosbrandjes en wat kleine brandjes veroorzaakt door afgeworpen brand bommen, maar toch kon men één maal de brand niet meester worden doordat de inmiddels aangeschafte motorspuit het liet afweten. De brand - in een hooiberg - kon uiteindelijk op de oude vertrouwde manier geblust worden met een aantal emmers water. Er werd in die jaren trouw iedere week geoefend. Het uitrollen van de slangen maar ook het houden van wekelijkse wandeltochten en atletiekwedstrijden behoorden tot dit wekelijkse gebeuren. Veel groot en spectaculair bluswerk was er niet. Een brand in de boerderij van de weduwe Sengers in de Boekelermeer, in een dubbel woonhuis van de toenmalige gemeenteopzichter Torken en in de boerderij van Van Bohemen, zijn eigen lijk de belangrijkste wapenfeiten. Een bijzondere brand was een kleintje in één van de barakken die in het bos ston den. Terwijl men het vuur bestreed werd in de nok van het gebouw een hardnek kige vuurhaard gedoofd door één van de manschappen die juist erg nodig moest. Dit voorval ontlokte secretaris Slooten de opmerking (lat bij een kleine brand de betreffende man er wel alleen op kon worden uitgestuurd, zonder materiaal. Veel van de gegeven brandalarmen ston den in de periode 1941-'45 uiteraard in verband met de oorlogstijd. Zo moest men talloze malen uitrukken vanwege luchtalarm en in 1944 kwam het helaas tWee keer voor, dat moest worden uitge rukt voor het opruimen van de ravage die door de bezetters of diens handlan gers in woningen was aangericht. Ook samenhangend met deze moeilijke tijd waren de vele schoorsteenbrandjes. Dit klinkt misschien gek maar er was toch echt een samenhang want door ge brek aan betere brandstof stookte men de kachel vaak met Limmer turf. Deze turf verstopte na verbranding de schoor steen zó erg, dat deze vaak moest wor den uitgebikt of doorgestoken. Het mooiste brandverslag uit die tijd stamt uit november 1945. Door een flinke storm was in de Egmondermeer een molen op drift geraakt en door de hitte die bij het draaien vrijkwam was het in de kap van de bovenkruier al beginnen te branden. Hoe moesten in godsnaam de wieken tot stilstand wor den gebracht want al draaiende had het totaal geen zin te gaan spuiten. Er bleek uitkomst, want een van de brandweer lieden kwam op het idee emmers water boven de kap te storten en warempel, door het vocht gingen de wieken langza mer draaien om vervolgens - na uit de wind gedraaid te zijn - helemaal tot stil stand te komen. Dit tot blijdschap van een van de manschappen die na een poging de wieken alleen tegen te houden een eind mee omhoog werd gebracht. Na veel geschreeuw belandde hij tenslotte toch weer veilig op de grond. Na-oorlogse periode Na de oorlog verlieten verschillende leden het korps weer omdat ze zich na de bevrijding ten volle aan hun werk moes ten wijden. Deze leden waren eigenlijk alleen maar lid geworden om zich aan tewerkstelling in Duitsland te onttrek ken. Het ene jaar volgde het andere op en het noodzakelijke werk werd verricht. Gemiddeld moest tussen de vijftien en twintig keer per jaar worden uitgerukt. In 1947 kreeg men de beschikking over een nieuwe brandweerkazerne. Deze stond op het huidige parkeerplein naast het oude Asta-theater en moest gedeeld worden met Openbare Werken. Deze dienst had in het gebouw een timmer manswerkplaats ondergebracht. Op 6 februari 1951 moest afscheid wor den genomen van commandant Van den Kommer wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Juist voor zijn afscheid had het korps de beschik king gekregen over een nieuwe brand weerwagen die vergeleken met de in gebruik zijnde omgebouwde Buick een hele verbetering betekende. De heer Van den Kommer werd be noemd tot ere-commandant en op 13 februari werd hij opgevolgd door com mandant C. Vennik en ondercomman dant B. A. van Dijk. De laatstgenoemde werd na enkele weken al benoemd tot commandant omdat de heer Vennik het wegens ziekte moest laten afweten. VOOR ALLE KINDEREN VAN HEILOO Op 12 december a.s. zaterdag gaat Pappod weer een film vertonen. Het is een geheel Nederlands gespro ken jeugd-film, waar alleen poppen in meespelen. Deze poppen beleven dan allerlei avonduren die zeker de moeite van het bekijken waard is. Wij hopen dat jullie allemaal weer komen, op zaterdag 12 dec. om 2 uur in de oude Volksmuziekschool aan de P. v. Muijenweg. Neem dan wel 1 gul den voor het entree mee. Tot zaterdag! Groetjes Pappod. GLANSRIJK CONCERT VAN NIEUW LEVEN Dinsdag 1 december j.l. verzorgde de R.K. gemengde zangvereniging „Nieuw Leven" weer haar jaarlijks terugkerend donateursconcert. Dit keer stond de Cantate no. 11 van Joh. Sebastiaan Bach, delen uit The Messiah van George Friederich Han del en tot slot het Requiem van Gabriel Fauré op het programma. Medewerking verleenden Ursula van 't Wout-Stamm (sopraan), Aleida van Dongen (alt). Frank Hameleers (te nor), Peter Kooy (bas) en het ge mengd koor Nieuw Leven. Voor de be geleiding tekende het Nationaal Phil- harmonisch Orkest, terwijl Piet Groot het clavecimbel en orgel voor zijn rekening nam. Het geheel onder de inspirerende leiding van dirigent Piet de Reuver. Het strekt tot eer en verdienste voor de samensteller(s) van dit concert om de medewerkenden in de gelegenheid te stellen uit te groeien naar een wer kelijk glansrijke hoogte. Beginnend met de Cantate No. 11. bedoeld als kerkelijke viering van Hemelvaarts dag maken we kennis met een enthou siaste start van koor en solisten, waar bij het even wennen is aan het lichte timbre van de tenor Frank Hameleers. Hierna volgden zeven delen uit The Messiah, waarin direkt na de fijnzin nig gespeelde ouverture, de tenor zich duidlijk beter manifesteerde. Indruk wekkend klonk de aria voor bas in „The trumpet shall sound", waarin de prachtige trompetsolo op de zgn. Bach- trompet het aandachtige gehoor zeker niet zal zijn ontgaan. Naast het duet voor alt en tenor „O death, where is thy sting?" leverde ook het koor haar por tie in de vorm van een tweetal koren, In 1944-'45 kreeg men naast het blussen van branden nog een andere taak opge legd. Om hun potje te koken en de kachel op te stoken trokken heel wat in woners van Heiloo en Alkmaar naar het bos om zich daar op illegale wijze te voorzien van het nodige hout. Bleef het eerst beperkt tot sprokkelen, al snel stapte men over tot de rigoureuzere tech nieken. Het bos gonsde letterlijk van de bedrijvigheid en wanneer de brandweer niet een oogje in het zeil had gehouden was er na de bevrijding, door de paar resterende bomen heen, geen bos meer te zien geweest. Voor 1941 De historie van het eigenlijke brand weerkorps begint in 1941. Maar om een volledig overzicht te maken moeten we verder in de tijd terug. Al in de twintiger jaren beschikte Heiloo over een brandweerpomp en de burge meester had enige inwoners aangewezen als brandmeester die op hun beurt dan weer mensen voordroegen die de pomp konden bedienen. Als we ervan uitgaan dat Heiloo toen maar zo'n 2000 inwoners telde is het niet moeilijk voor te stellen dat iedereen die de leeftijd, moed en kracht bezat, bij de brandbestrijding werd ingezet. Het aanvankelijke gebrek aan brand- blusmiddelen werd in 1924 „opgelost" toen burgemeester Jonkheer W. Van Fo- reest naar aanleiding van een door twee brandmeesters uitgebracht rapport over de toestand van het aanwezige brand weermateriaal aan de Raad voorstelde het één en ander aan te schaffen. Na lang heen en weer gepraat werd met een krappe meerderheid een voorstel aange nomen dat inhield de aankoop van slan gen voor direkte koppeling op de water leiding en dit besluit werd enige tijd later gevolgd door het besluit tot aankoop van honderd meter slang, één straalpijp, één sleutel, één wagentje en twee ladders. De brandweerbestrijding was, zoals al eerder genoemd, een soort volksgebeu- ren. Aan vrijwilligers om de pomp te be dienen heeft het nooit ontbroken maar toch voldeed deze vorm van brandbe strijding op den duur niet meer. Had de gemeente in de jaren dertig nog een overeenkomst met de gemeente Alkmaar betreffende hulp bij de bestrijding van branden, op 19 december 1941 werd deze overeenkomst opgezegd en ging men over tot het oprichten van een vrijwillig brandweerkorps. Het opmerkelijke is dat 1941 niet zo maar toevallig het oprichtingsjaar blijkt te zijn. In nog veel meer plattelandsge- Het jaar 1953 werd een erg druk jaar. Niet dat het vuur zo vaak toesloeg, het extra werk werd veroorzaakt door de stormramp van 1 februari van dat jaar. Een deel van het korps vertrok naar Zeeland om daar de helpende hand te bieden en terwijl de groepen elkaar steeds aflosten is er verschrikkelijk hard gewerkt. Met erg veel inzet is men erin geslaagd een binnenpolder droog te malen. Zo langzamerhand werd ook in het Heilooër korps het één en ander ver nieuwd. Zo kreeg men de beschikking over een DKW-lichtaggregaat, een mo torspuit met groot vermogen, een nieuw en veiliger alarmsysteem, een koolzuur- droogpoederapparaat, een perslucht masker en een grote watertank. De aanschaf van deze nieuwe appara tuur demonstreert eigenlijk de enorme medewerking die het korps altijd van de gemeente heeft gehad en nog heeft. Nooit werden er door het gemeentebe stuur moeilijke vragen gesteld. Wanneer de commandant van mening was dat er iets nieuws nodig was, dan kwam dit er ook. Op 1 mei 1957 werd commandant Van Dijk opgevolgd door de heer P. Spaans. De heer Spaans was al sinds 1943 lid van het korps en kon in 1958, hetgeen overi gens een rustig jaar was, meteen acte de presence geven bij een hardnekkige brand op de vuilnisbelt waarbij de heer Nieuwpoort een verzwikte enkel en een liesbreuk opliep. Eerste groepsfoto na de oprichting van het brandweercorps op 19 december 1941, gemaakt op 15 april 1942 bij gelegenheid van de overdracht van het nieuwe brand- weermaterieel. Achterste rij v.l.n.r.: P. J. van den Kommer, P. Zander. H. Natzijl, C. Brouwer, J. Slooten. Voortse rij v.l.n.r.: J. van den Kommer sr., P. Klopper, J. Renes, Jb. van den Kommer, J. Jansen, C. Vennik en A. Klaase. Tevens werd gesproken over de profiel schets van de kandidaten die straks deel gaan uitmaken van de Raad. Drie van de huidige vertegenwoordi gers zullen niet meer in de Raad terug keren. Het werd een „latertje" maar zeker niet zonder resultaat.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1981 | | pagina 16