Rabobank Q 8%"% 8% 83A 6 9 10 10 RABOBANK „HEIL00" RABOBANK „LIMMEN GEZONDHEIDSFEUILLETON 6 Vo 6 Vi 6 'A 8 V' 120.000 kinderen spelen Landschapsspel 1982 is het jaar 2000 voor de Zwarte Beertjes Waar voorgeschreven voorrang geven! NIEUWE RENTETARIEVEN vanaf 1 APRIL 1982 7 1/2 Vo 9 Vo 8'/z 9 9 V2 93A% 10 97o 7 '/2 63/4 Wees toch niet zo lichtgeraakt! Heeft U nooit een fout gemaakt? Kennemerstraatweg 143 Westerweg 244 HEILOO Telefoon 072-335344 Kerkweg 2 LIMMEN Telefoon 02205-2044 n cb UITKIJKPOST 31 MAART 1982 M§ Aan ruim vierduizend basisscholen is, in het kader van 4e zesentwintigste Natio nale Boomfeestdag die op 31 maart wordt gevierd, een Landschapsspel aan geboden. Dit Landschapsspel is door het Lande lijk Comité Nationale Boomfeestdag ont wikkeld om kinderen van de vijfde en zesde klas spelenderwijs bewust te ma ken van onze Nederlandse ruimtelijke problemen. Het spel is gebaseerd op de grondslagen van de planologie, die een voudig zijn te leren. Het speelt zich af in het bestaande Bleiswijk, dat zich ont wikkelt van een eenvoudige plattelands gemeente tot de groeikern van een grote stad. De problemen, die zich in de prak tijk voordoen bij de uitbreiding, zijn de uitgangspunten van het spel. Er moeten wezenlijke beslissingen worden genomen die de bewoners, het milieu en het ka rakter van de gemeente raken. Bij het bepalen van bestemmingen moet telkens een keuze worden gemaakt. Een stukje grond kun je maar voor één ding tegelijk gebruiken. Waar een flatgebouw staat kunnen geen bomen groeien. En waar we een industrieterrein willen kan geen voetbalveld worden aangelegd. Om aan alle wensen en behoeften te voldoen is een goede verdeling van de beschikbare ruimte noodzakelijk. Rol spelen De kinderen spelen rollen van mensen die in de praktijk invloed hebben op de uitbreidingsplannen. Mensen met een functie als burgemeester, aannemer en jeugdwerker. In dertien opdrachten, die de deelne mers telkens dwingen tot een keuze, moet het uitbreidingsplan van Bleiswijk worden uitgevoerd. Het eindresultaat hangt helemaal af van de beslissingen die de kinderen nemen en kan van op lossing tot oplossing verschillen. Nationale Boomfeestdag Het Landelijk Comité Nationale Boom feestdag wil de deelnemende Nederland se basisscholen het Landschapsspel ca deau geven. Dit is mogelijk dank zij de medewerking van de Nederlandse botte laars van Coca-Cola, de verzekerings maatschappijen Utrecht en Holland, de M.A.O.C. Gravin Van Bijlandt Stich ting en het Ministerie van Landbouw en Visserij. Buiten de aan de deelnemende scholen gratis beschikbaar gestelde spellen, zijn er tegen betaling 19,50) meer exem plaren te verkrijgen bij het Secretariaat Landelijk Comité Nationale Boomfeest dag, telefoon 030-852727. De Nationale Boomfeestdag wordt jaar lijks georganiseerd om bij kinderen meer betrokkenheid aan te kweken voor de natuur, waar Nederland steeds zuiniger mee moet omspringen. Het Landschaps spel sluit aan op het plan om bij de Boomfeestdag in de komende jaren wat meer de nadruk te leggen op de natuur in de stedelijke omgeving. Dat is voor de meeste kinderen de woonomge ving en daarmee de invloedrijkste bele vingswereld. In 1981 plantten honderdachttiendui zend kinderen in ruim zeshonderd ge meenten een boom. Daaraan vooraf gaande kregen zij een uitgebreide voor lichting door middel van speciaal les materiaal zoals dia's, films, excursies en tentoonstellingen. Bedoeling van dit alles is bij de kinderen meer interesse en plezier aan te kweken voor alles wat in Nederland leeft en groeit. FLORIADE 82 IN AMSTERDAM Met de herinnering aan de Internatio nale Tuinbouwtentoonstelling van 1972 vers in het geheugen, werkt Amster dam nu alweer enkele jaren aan de voorbereiding van de nieuwe expositie Floriade 82, die op 8 april 1982 zal worden geopend op een bijzonder fraai gelegen terrein van 54 ha in het zuid-oosten van de gemeente, tussen de Gaasperplas - een meer van ruim 60 ha - en de Gaasperdammerweg. Hoewel gelegen aan de rand van de stad, zal toch de bereikbaarheid opti maal zijn. De hoofdingang bevindt zich slechts 35 meter van het metrostation Gaasperplas. Bezoekers die per trein in Amsterdam aankomen, bereiken de Floriade met de metro vanaf het Cen traal Station in 15 a 20 minuten. Maar ook met eigen vervoer is het terrein uit alle richtingen gemakkelijk te berei ken, dankzij' de Gaasperdammerweg, die zowel in westelijke als in oostelijke richting aansluit op de grote snel wegen. De afrit bij de Floriade geeft toegang tot een parkeerterrein, waar meer dan 2000 auto's een plaatsje kunnen vinden. Verschillende milieus De in Nederland schaars geworden landsehapstypen als riet- en griendcul- tures hebben bij de aanleg bijzondere aandacht gekregen. Hier zal tijdens de tentoonstelling te zien zijn, hoe in vroegere jaren de griendwerker zijn arbeid verrichtte en op geïmproviseer de wijze leefde, gedurende de dagen die hij in de grienden doorbracht. Het vooral voor de rietcultures belang rijke waterpeil wordt verzorgd door een „tjaskermolentje", een simpel type weidemolen, afkomstig uit Friesland. Grote aandacht krijgt ook de fruitteelt, zoals die op de meest moderne wijze tegenwoordig plaatsvindt. In een duin vallei wordt de bezoeker gekonfron- teerd met de typische duinflora en op het zgn. vaste-planten-eiland wordt een milieu geschapen, waarin men de vegetatie van waterplanten via moeras- planten tot de meer droogteminnende planten kan bewonderen. Een rotstuin, met een noord- en een zuidhelling, tesamen circa 350 vierkan te meter tellend, zal de bezoeker een blik gunnen in de rijke voorraadkamer van de rotsplanten, waarbij vooral de „steenbreek" een grote rol speelt. Niet ver van deze rotstuin is een klein moerasgebied aangelegd, waarin een aantal moerascypressen te zien zijn. De grote internationale bekendheid van de Nederlandse boomkwekers, bloem bollenkwekers en bloemisterijen maakt het inrichten van een uitermate boeien de tentoonstelling mogelijk. Daarom is er volop ruimte voor de kwekers van allerlei siergewassen, als bloemen, heesters en bomen. Maar ook de cham pignon- en aspergecultures zullen niet ontbreken, evenmin als de bijentuin. Spraken we tot dusverre nog maar al leen over het buitengebeuren, er ko men natuurlijk op het terrein de nodige kassen voor de kweek van siergewassen en groenten, alsmede hallen voor wis selende binnententoonstellingen. Aan de oever van de plas komt de zo geheten „koude kas", die reeds op 8 april 1982, tijdens de opening een kleu renpalet van bloeiende bloemen zal vertonen. In het centrum van het ter rein wordt de 8000 vierkante meter grote hal geplaatst, die bestemd is voor de wisselende binnententoonstel lingen. Attrakties Evenals in 1972 zullen ook nu weer verschillende attrakties de grote expo sitie begeleiden. Zo kan de bezoeker voor een eerste algemene indruk van de tentoonstelling een rondrit maken met een elektrisch treintje. Het aan de zuidzijde van het park grenzende meer geeft de mogelijkheid tot een korte rondvaart - met eveneens elektrisch aangedreven bootjes - die voor een deel ook door de wateren in het park voert. Op het reeds genoemde vaste-planten- eiland zal een gelegenheid zijn - wij noemen het voorlopig de leestuin - waar men allerlei lektuur op het gebied van land- en tuinbouw kan raadplegen. Later - na de expositie - zal het de „lestuin" worden, waar scholieren tijdens hun biologielessen gebruik van kunnen maken. En tenslotte zal de moe geworden bezoeker op diverse plaatsen rust en lafenis vinden. Gewone spaarrekeningen 07. Over het tegoed kan steeds zonder enige beperking worden beschikt. Spaar-Direct-Rekening Direkt opvraagbaar tot 5.000,- per kalendermaand. Voor bedragen boven 5.000,- geldt een opzegtermijn van één maand. Storten en opnemen alleen van en naar een eigen privé-rekening of giroreke ning. Opnemen ook door overboeken naar een eigen spaarrekening bij de eigen Rabobank. Spaar-Premie-Rekening Het tegoed is direct opvraagbaar, doch bij opname wordt 1% in rekening gebracht over het opgenomen bedrag. Spaar-Extra-Premie-Rekening Het tegoed is direct opvraagbaar, doch bij opname wordt 2% in rekening gebracht over het opgenomen bedrag. Rabobank Kinderspaarplan Het tegoed is direkt opvraagbaar. Een maal per jaar tot 250,- vrij opneem baar. In het jaar dat de 15-jarige leeftijd wordt bereikt is het gehele saldo vrij opneembaar. Bij overige opname wordt 1% rente aftrek in rekening gebracht over het opgenomen bedrag. Rabobank Tienerrekening Spaarplan voor jeugdigen van 10 t/m 14 jaar met 5% premie. „Zilvervloot" spaarrekening met 10% premie. Aan het ideaal spaarplan de Zilvervloot kunnen 15 t.m. 20 jarigen deelnemen. Spaarrekening voor een vaste termijn met een minimum van 1.000,- per inleg. 1 jaar vast 2 jaar vast 3 jaar vast 4 jaar vast 5 jaar vast De rente komt jaarlijks per 31 december vrij ter beschikking 4 jaar 5 jaar 6 jaar Spaarrekeningen met een opzegtermijn van 3 maanden. Zonder inachtneming van de opzegter mijn kan direkt over het tegoed worden beschikt voor aankoop van onroerend goed voor eigen gebruik van de spaar der, bij huwelijk van de spaarder en voor betaling van via onze bank ge kochte effecten. Spaarrekeningen met een opzegtermijn van 6 maanden.* Spaarrekeningen met een opzegtermijn van 12 maanden.* Spaarrekeningen met een opzegtermijn van 24 maanden.* 1 Spaarrekeningen met een opzegtermijn van 36 maanden.* *Zonder inachtneming van de opzegter mijn kan direkt over het tegoed worden beschikt voor aankoop van onroerend goed voor eigen gebruik van de spaarder en bij huwelijk van de spaarder. Depositobrieven Niet op naam gestelde spaarbrieven in coupures van 1.000,- en 5.000,- met een looptijd van 2 jaar, doch opvraagbaar na 12 maanden 5*/» en 18 maanden 6V* De rentepercentages zijn gebaseerd op samengestelde interest. De rente wordt uitbetaald bij opvraging van het tegoed. Termijnplanbrieven Niet op naam gestelde spaarbrieven In coupures van 1.000,- en 5.000,- met een looptijd van 4 jaar, doch opvraagbaar na 2 jaar en 3 jaar. Rente 8'/i per jaar bij opvraging na 2 jaar; 9V*% per jaar bij opvraging na 3 jaar; 9'A bij opvraging na 4 jaar. De rente op basis van samengestelde interest wordt uitbetaald bij opvraging van het tegoed. Termijnplanbrieven. Niet op naam gestelde spaarbrieven in coupures van 1.000,- en 5.000,-. De rente op basis van samengestelde interest wordt aan het einde van de looptijd uitbetaald. Tussentijdse wijzigingen voorbehouden. Op donderdag 18 maart bereikte de be kende pocketreeks Zwarte Beertjes een belangrijke mijlpaal: de 2000e titel in deze serie was bereikt. Voor dit unieke jubileum schreef Nederlands bekendste thrillerauteur Janwillem van de Wete ring een kersverse 'gouden' thriller, geti teld DE VLINDERJAGER. Het Bruna Pockethuis, sinds 1 oktober van het vorig jaar het uitgevershuis van de Zwarte Beertjes, organiseerde die dag een feestelijke presentatie van deze jubi leumpocket in het Americain Hotel te Amsterdam, waarbij de geestelijke va ders van de serie, Jaap Romijn en Dick Bruna, uit handen van de auteur een eerste exemplaar overhandigd kregen. Voor de feestelijke omlijsting tekende Fred Benavente. De geschiedenis van de Zwarte Beertjes In 1956 startte Uitgeverij Bruna met de pocketreeks Zwarte Beertjes. Hoe kwam men aan de naam van deze serie? De associatie BRUNO BRUINBRUIN TJE BEER, dus bruine Beer, ligt voor de hand. Dat het uiteindelijk ZWARTE Beertjes zijn geworden, is te wijten aan de eerste omslagen van Dick Bruna, waarin de achtergrondkleur zwart over heerste. Het eerste Zwatte Beertjes was 'De dood van apotheker Dekkinga' van Tjeerd Adema. Beroemde auteurs uit deze beginperiode, die voor een groot deel nog steeds de gelederen van de Zwarte Beertjes versterken, zijn Havank, Georges Simenon (82Maigret-verhalen), Leslie Charteris (De Saint), Ian Fleming (James Bond) en Hammond Innes. Op 1 september 1966 verscheen het 1000e Zwarte Beertje, een dubbele Geor ge Simenon met belevenissen rond de voorloper van Maigret: inspecteur San- cette. Eén jaar later verscheen Beertje nr. 1111, dat, zoals velen zich vast nog herinneren, een carnavalsbeer werd. Nu, in 1982, vindt men in de serie Zwar te Beertjes belangrijke auteurs als Fre derick Forsyth, Desmond Morris, Jean Paul Sartre, Koos van Zomeren en Jan willem van de Wetering, beroemd ge worden met zijn Grijpstra De Gier- verhalen. KNOFLOOK, DE KONING DER KRUIDEN, HEEFT OOK VEEL POSITIEFS STANK VOOR DANK Knoflook is een veel gebruikt middel om een maaltijd van specifieke smaak en geur te voorzien. Wat veel mensen niet weten is dat knoflook nog enkele zeer goede eigenschappen bezit, zoals het hoge vitamine C gehalte en de gunstige invloed op hart en bloedva ten, de ademhaling en de spijsver tering. Knoflook is zelfs een an tibioticum en heeft een stimulerende werking. Wanneer we iets meer we ten over dit bekende witte knolletje zullen we hem dankbaar zijn voor al die positieve eigenschappen. En wan neer we dan ook nog weten dat gecon centreerde knoflook in de vorm van (Bioform) capsules, reukloos en smaak loos is, kunnen we hem in het vervolg volledig eren en hoeven we hem geen stank voor dank meer te geven. Want in het westen is zijn enige ne gatieve eigenschap, de onaangename geur voor diegene die geen knoflook heeft gebruikt, nogal overbelicht. HIPPOCRATES Al meer dan 5.000 jaar is de gunstige werking van knoflook bekend. Hippo crates, de grondlegger van de wester se geneeskunde, noemde het zelfs de koning der kruiden. De oude Egyp- tenaren gaven hun pyramidebouwers als aanvulling op de waarschijnlijk niet zo royale maaltijden knoflook en de Romeinse keizer Nero beval zijn soldaten dagelijks een flinke portie knoflook te nuttigen voordat zij ten strijde trokken. Hoe komt die knoflook nu aan die bijzondere krachten HET GEHEIM VAN KNOFLOOK Knoflook is een lelie-achtige plant (Allium Sativum). Tot deze familie behoren ook de ui, prei en bieslook. De plant op zich is nauwelijks van belang, het geheim zit in de knoflook- ui, die uit meerdere "teentjes" be staat. Deze teentjes, de knoppen voor nieuwe knoflookplanten, bevatten bijzondere waardevolle bestandde len, zoals vitaminen, mineralen, kool hydraten; kiezelzuur, jodium, zwavel, sporenelementen en het enzym allicin. Dit allicin-enzym nu is het grote ge heim van knoflook. natuurlijk antibioticum Allicin, allyl disulfaat, geeft de geur aan knoflook en tevens is het een na tuurlijk antibioticum. Het is vastge steld dat allicin 1/10 van de kracht van penicilline heeft. Doordat knoflook zwavel en jodium bevat, heeft hét ook antiseptische en bacteriedodende kwaliteiten. Voor een reiniging van de darmen, zelfs als antiwormenkuur, is knoflook effectief. INVLOED OP LUCHTWEGEN Wanneer de luchtwegen geïnfecteerd zijn en een verkoudheid of een hard nekkige hoest het gevolg is, heeft knoflook al bij zeer veel mensen een verrassend resultaat opgeleverd en eerlijk gezegd is dit wel begrijpe lijk als we weten dat het een natuur lijk antibioticum is. CHOLESTEROL In meerdere medische publicaties wordt vermeld dat dit prachtige le lie-achtige kruid een gunstig effect op de bloedsomloop heeft. De oorzaak hiervan ligt weer in de reinigende wer king van knoflook, in dit geval het "opruimen" van cholesterol waardoor de bloedvaten voor dichtslibben wor den behoed en hart- en vaatziekten minder kans van slagen hebben. PRESTATIEVERHOGEND De oude Grieken hadden knoflook op hun menu staan wanneer ze aan de Olympische Spelen deelnamen, want in de oudheid was al bekend dat knoflook een prestatieverhogend ef fect bezit. Ook nu nog staat knoflook op het menu van vele topsporters en uiteraard niet op de lijst van ver boden middelen. Janwillem van de Wetering. Over DE VLINDERJAGER DE VLINDERJAGER is een in goud ge vatte, razendspannende thriller rond het nooit téruggevonden nazi-goud. Janwil lem van de Wetering schreef het verhaal speciaal voor dit Zwarte Beertjes-jubile um. Hoofdpersoon is de avonturier Eddy Sachs, die op zestienjarige leeftijd zijn gehate halfbroer Floris op subtiele wijze laat verongelukken. Vlak na de Tweede Wereldoorlog wordt Eddy gestationeerd bij de geallieerde veiligheidsdienst in Hamburg en smijt tijdens een wild feest je een fles door een schilderij. Dat schil derij, een Rembrandt, kruist jaren later Eddy's pad en is er uiteindelijk schuld aan dat Eddy de fatale ontmoeting met zijn halfbroer niet zal kunnen ontlopen. Over Janwillem van de Wetering Hij werd in 1931 in Rotterdam geboren. Na de h.b.s. en een opleiding op Nijen- rode vertrok hij naar Zuid-Afrika, waar zijn avontuurlijk en zwervend bestaan begon. In 1965 keerde hij, na een verblijf in Zuid-Amerika, Australië en een Japans Zen-Klooster, in Nederland terug én deed alsnog vervangende dienstplicht als onbezoldigd politieman in Amsterdam. Bronnen te over voor zijn beroemde Grijpstra De Gier-verhalen. Janwillem van de Wetering woont nu al meèr dan tien jaar in de Verenigde Sta ten en heeft inmiddels als schrijver - zijn werk werd in elf talen vertaald - zijn sporen ruim verdiend. atsbnsRnagsJ nssrhoov zie tBBb fi<? ilBïwifi (r*ï <M s Ommekeer De grote ommekeer in dit moeizaam zwoegen kwam, toen in 1880 Edison de gloei lamp uitvond. Daar was de zo gewenste veilige en sterke lichtbron! Nu kwamen er al spoedig optische instrumenten aan de markt, goed bruikbaar om in de blaas te kijken. En toen in 1907 de Amerikaan George Walker de uretroscoop uitvond (een apparaat dat in 1914 werd geperfectioneerd) breidden de mogelijkheden voor de urologie zich snel uit. Als een van de eerste voordelen gold, dat de arts nu niet meer op de tast moest trachten blaasstenen van buitenaf te pakken te krijgen om ze te verwijderen of te vergruizelen zodat deze bij blaasspoeling haar buiten konden komen, maar terdege kon zien, wat hij in het lichaam verrichtte. Niet alleen de nieuwe optische en daaraan gepaard gaande andere instrumenten bevorderden de verdieping van de urologie. De urologen profiteerden mede van de uitvinding en ontwikkeling van de röntgenologie (1885), de verbeteringen in het steriel werken en de uitvinding van dr. Beer (1910) om met behulp van een electrode kleine blaaspolie- pen eveneens van buiten af te verwijderen. Men kon nu ook de urine microscopisch onderzoeken en men leerde steeds beter belangrijke infectieverwekkende bacteriën te onderscheiden. Door toepassing van het röntgenonderzoek werd het in 1906 al mogelijk, contrastvloeistof in de nieren te brengen en zo alle onderdelen van de urinewegen te bestuderen. En nog steeds openden zich, dank zij de snel opkomende technieken, ook voor het medisch specialisme in haar geheel, verrassende perspectieven. Aan de instrumentale uitvindingen op urologisch gebied leverden destijds Frankrijk en Duitsland de grootste bijdragen. Geen wonder dus, dat nog altijd aan verschei dene van deze instrumenten de namen van Franse artsen zijn verbonden. Bij deze enorme ontwikkelingen kreeg het specialisme urologie vaste voet aan de grond. De urologen scheidden zich af van de algemene chirurgie en dat terecht, want deze tak van medische wetenschap had specialisatie zeer nodig. Veel verder En toch glimlacht de uroloog van nu wat toegevend (maar ook wel bewonderend) om wat de specialisten in het begin van onze eeuw zo in verrukking bracht. O zeker, de ommekeer was toen geweldig, maar vergeleken bij wat de moderne uroloog kan doen, betekende deze vooruitgang slechts de eerste stappen op de weg. Ook voor de urologie is de werkelijke ontwikkeling pas gekomen in en vooral na de Tweede Wereldoorlog. De enorm belangrijke vondsten op het gebied van antibiotica, de narcoseleer (anesthesie), operatietechnieken, röntgenologie, verbetering van medicijnen, instrumentarium en apparaturen (onder andere televisie- en computer systemen) hebben ook de urologie onschatbare diensten bewezen. In Nederland is na de oorlog het aantal urologen vertienvoudigd en er zijn nog meer van deze specialisten nodig. Kleinere ziekenhuizen beschikken dikwijls nog niet over een eigen uroloog. Aan de andere kant zijn echter wel urologische centra ontstaan. Een belangrijk werkterrein van de uroloog blijft nog dat van de steenvorming in blaas, nieren en urineleiders. Deze steenvorming kan worden bevorderd door een stofwisselingsziekte. Die ziekte kan nu worden bestreden met medicijnen, die her haling van de steenvorming kunnen voorkomen. De techniek heeft er voor gezorgd, dat de apparaturen voor blaasonderzoek nog kleiner en fijner zijn geworden en het hanteren van de steenkraker aan de kant kon worden gezet. Steenvergruizing kan nu worden verricht via hoogfrekwente geluidsgolven, waarna de blaas langs de normale weg kan worden uitgespoeld, maar grotere stenen in de nieren die zich niet laten vergruizen, moeten nog operatief worden weggenomen. Ook blaaspoliepen vragen niet meer om een operatie, maar kunnen nu dank zij de uitvinding van de Amerikaan McCarthy (1942) met de elektrisch snijdende lis van buitenaf worden weggenomen. Onnodig te zeggen, dat bij al deze ingrepen het toe passen van antibiotica het grote medicinale hulpmiddel is om de patiënt tot genezing te brengen. Hierdoor ook heeft de uroloog nu urineweginfecties spoedig onder de duim, als de patiënt daarbij maar flink drinkt: twee liter per etmaal is dan wel nodig. Triest Door al deze nieuwe toepassingen en behandelmethoden in de urologie zijn verschei dene vroeger dikwijls dodelijke ziekten en afwijkingen aan nieren, nierbekken en urinewegen sterk teruggelopen of zelfs verdwenen. Maar triest is het te horen, dat blaastumoren nu vaker voorkomen dan vroeger. Hoe komt dat? "Het is mogelijk", zegt de uroloog, "dat roken er iets mee te maken heeft, maar het kan ook zijn, dat zij nu vlugger worden ontdekt dan enkele tientallen jaren geleden. Wij weten nu, dat onschuldige blaaspoliepen kwaadaardig kunnen worden en daarom is het nodig, de patiënt die hieraan lijdt, voortdurend onder controle te houden. Er bestaan echter ook goedaardige tumoren, die zonder verder gevaar kunnen worden weggenomen. Wordt er een kwaadaardige tumor ontdekt (een kankergezwel) dan hangt het af van het stadium waarin deze zich bevindt, of wij gaan opereren dan wel werken met bestraling. Is de blaas dermate ziek dat genezing niet meer is te verwachten, dan kunnen wij ook de gehele blaas verwijderen en via de darm een uitlaat maken. Vroeger werd wel eens geprobeerd een nieuwe blaas of nieuwe urineleiders te vormeren van de dunne darm, maar dat heeft geen goede resultaten opgeleverd. Daarom kan er beter met gebruikmaking van een stukje dunne darm een uitlaat worden gemaakt. Experimenten met een vervangende plastic blaas zijn ook niet gelukt: het lichaam stoot die af. (wordt vervolgd

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1982 | | pagina 12