1 HOBBY FARM POLITIEKE PARTIJEN HEILOO Heerenweg 162 Heiloo Tel. 072-331960 De bakker die zelf nog zijn roggebrood, beschuit en ontbijtkoek bakt VERENIGINGS NIEUWS VAN KEMENADE: ONDERWIJS WACHT GROOTSTE VERANDERING IN HISTORIE Onderwijs-samenieving Medezeggenschap Vragenronde Nota pARTIJ VAN DE ARBEID VIERDE HET 1 MEI FEEST WAARVOOR FLINKE BELANGSTELLING EN IN PRETTIGE SFEER 1 Mei-dag van strijd sinds 1887 Positieve reacties op onderwijsnota WERKGROEP AKTIVITEITEN VOLWASSENEN Klaverjasavond op 7 mei NIV0N HOUDT EXCURSIE NAAR MEEUWENKOLONIE IN SCH00RLSEDUINEN UITKIJKPOST 5 MEI 1982illT 7 Molen-BAKKER ln de verleden week woensdag gehou den discussieavond over de door de P.v.d.A.-onderwijs-werkgroep „uitge brachte „Discussienota Openbaar On derwijs" sprak minister Van Kemenade over het landelijk onderwijs beleid, met name over de op handen zijnde veranderingen. Het starten van de nieuwe basisschool (in 1985) noemde hij de omvangrijkste en meest ingrijpende verandering in de Nederlandse onderwijsgeschiedenis. Het „waarom" van de veranderingen was volgens de minister een onnodige vraag. „De ontwikkeling is al vanaf de jaren '50 aan de gang en in kringen van de P.v.d.A., de ABOP en andere onderwijsorganisaties, heeft men inge zien dat het onderwijs ook iets te maken heeft men de manier waarop men met de samenleving omgaat. De ongelijk heid binnen deze samenleving wordt door de huidige vorm van onderwijs alleen maar versterkt", aldus de minister. Hij was van mening dat alle kinderen echt aan het onderwijs moeten kunnen deelnemen. In zijn betoog gaf de minister ook de belangrijkheid van ouderparticipatie aan. De betrokkenheid van de ouders achtte hij gunstig voor de prestaties van de leerlingen. Een tweede voordeel is volgens van Kemenade de directe medeverantwoordelijkheid van de ou ders voor de inhoud en de opzet van het leerproces. De nieuwe wet op de medezeggenschap noemde hij een unieke mogelijkheid om de betrokkenheid van de ouders gestalte te geven. Dat de overheid zich ook bezighoudt met het voortgezet onderwijs blijkt wel uit de nota „verder na de basisschool". Essentieel hierin is het uitstellen van de beroeps- en schoolkeuze ,en de verbre ding van het onderwijs aanbod. Dit zal zijn beslag moeten vinden in het Voortgezet Basisonderwijs (dit voortge zet Basisonderwijs dient als vervanging van de Middenschool). Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen en van deze gelegenheid werd door de vele aanwezi gen gretig gebruik gemaakt. Op de vraag of in het toekomstige, individueel gericht onderwijs, de klas sen verkleind zullen worden antwoord de de minister dat de klassegrootte al ver is teruggebracht. Een toekomstige vermindering van het aantal leerlingen per klas achtte hij uitgesloten. Een van de vragenstellers sprak de vrees uit dat alle idealen betreffende de vernieuwingen op de klippen zullen lopen door gebrek aan geld. Volgens Van Kemenade zijn de plannen echter realiseerbaar zonder dat ze veel geld hoeven te kosten. „De extra uitgaven kunnen we ergens anders vandaan halen", aldus de bewindsman. Hij doelde hiermee op geld dat nu aan projekten en herscholing wordt besteed. Betreffende de toekomstige medezeg genschapsraad werd de vrees uitgespro ken dat de eventuele bevoegdheden van deze raad ertoe zullen leiden dat de politiek de basisschool binnenstapt. Politieke tegenstellingen zullen bij allerlei beslissingen tot onenigheid kunnen leiden. „De bevoegheden kunnen van te voren zelfstandig bepaald worden terwijl de onderwerpen die in de wet genoemd worden geen betrekking hebben op de didaktiek", aldus de minister, die voorts stelde dat ook leerkrachten een eigen politieke keuze hebben. Een aanwezige ouder ging in op het plaatsingsbeleid van de gemeente Hei loo. Ze vroeg zich af of ze nog een beroepsmogelijkheid had. Van Kemenade was van mening dat de wettelijke mogelijkheid een plaatsings beleid te kunnen toepassen best zinvol is. Volstrekt vrij laten kan volgens hem leiden tot buitengewoon ongewenste ontwikkelingen. Wel vroeg hij zich af of een dergelijk plaatsingsbeleid voor Heiloo zinvol is. Op de door de P.v.d.A. uitgebracht nota werd op deze avond slechts even ingegaan. Tjeerd Adema en Wim Buwalda gaven in het begin van de avond een korte samenvatting van hetgeen in de nota behandeld wordt. Bij sommige onderdelen werd een kleine uitleg gegeven, maar in de vragenronde werd verder niet op de nota ingegaan. KANDIDATENLIJST VAN DE P.v.d.A. 1. Tjeerd Adema (36 jaar), gehuwd en 2 kinderen. Werkzaam als landmeter bij het Ka daster. Sinds 1978 raadslid en voor de fraktie belast met maatschappelijke zorg en cultuur. Vertegenwoordigt het gemeentebestuur in de Stichting Open Huis. Geïnteresseerd in welzijn (sociaal, maatschappelijk en cultureel), ruimte lijke ordening en onderwijs. Is één van de samenstellers van de discussienota "Openbaar Onderwijs in Heiloo". Door z'n werkzaamheden als landmeter in o.a. Heiloo en vanwe ge het raadswerk goed op de hoogte met wat er in deze gemeente bij de bevolking leeft. In z'n (schaarse)vrije tijd teamleider bij de voetbalpupillen. 2. Jan Borsjes (52 jaar), gehuwd en 2 kinderen. Werkzaam als afdelingschef bij de Dienst Stadontwikkeling en Openbare Werken in Zaanstad. Vanaf 1974 raadslid en voor de frak tie belast met openbate werken, huis vesting, milieu en beplantingen. Dagelijks bestuurder van het recreatie schap "Alkmaarder- en Uitgeester- meer, waarin hij de gemeente ver tegenwoordigt. Maakt deel uit van het georganiseerd overleg in ambtenaren zaken. Tevens rijksgecommiteerde voor het middelbaar technisch onder wijs. Deskundig op het gebied van openbare werken en geïnteresseerd in woningbouw, verkeer, milieu en beplantingen. 3. Truus ten Berge-Crabbendam (41 jaar), gehuwd en 2kinderen' Voorheen gewerkt als hoofd-(apothe- kers)assistente en thans huisvrouw. Reeds jaren bijzonder aktief in - het jeugd- en jongerenwerk in Heiloo. Bestuurslid ,van Pappod en één van de organisatoren van het jaarlijkse tim- merdorp. Penningmeester van het afdelings bestuur van de P.v.d.A. en aktief bij de Rode Vrouwen. Lid van de werkgroep "Onderwijs". Belang stelling voor gezondheidszorg, maat schappelijke zorg en milieu. 4. Guus Rood (35 jaar), gehuwd en 2 kinderen. Werkzaam als marktonderzoeker bij de N.M.B. Binnen het bedrijf initiatiefnemer voor een aktie die geleid heeft tot de bouw van een ziekenhuis in Kenya en thans penningmeester van de stichting die dit ziekenhuis exploiteert. Gaf de aanzet tot de aktie voor behoud van "de boerderij van Maat" aan de Westerweg in Heiloo. Belangstelling voor en emancipatie. 5. Margke Mol-Kirpenstijn (35 jaar), gehuwd en 2 kinderen. Werkzaam als lerares geschiedenis bij het voortgezet onderwijs en daar naast huisvrouw. Was jarenlang aktief in het afdelingsbestuur van de P.v.d.A. en bij de Rode Vrouwen. Belangstelling voor onderwijs, eman cipatie en sociale zaken. 6. Rinus Walda (69 jaar), gehuwd. Na 48 jaar werk in de zuivelindustrie, thans gepensioneerd. Voormalig raadslid in Beemster en Heiloo. Thans voorzitter van de afdeling Heiloo van de Stichting Dienstverlening. Vice-voor- zitter van de A.N.B.O. (ouderen bond) en lid van de werkgroep "Welzijnsplanning"Belangstelling voor het ouderenwerk en welzijn. 7. Wim Kat (33 jaar), gehuwd en 2 kinderen. Opgeleid tot chemicus en als arbeids- hygiënist werkzaam voor betere ar beidsomstandigheden bij Hoogovens. Heeft de laatste jaren de fraktie geadviseerd bij milieuzaken. Belang stelling voor milieu en ruimtelijke or dening. Leden van de Partij van de Arbeid, vierden zaterdagmorgen het 1 mei-feest in het Open Huis. Er was een flinke belangstelling en 't gebeurde in een prettige, ongedwongen, sfeer. De oudere leden van deze partij werden 's morgens vroeg verrast op een prachtige rode roos en ook op de tafeltjes in het Open Huis prijkten deze in vazen. De aanwezigen werden onthaald op koffie met gebak wat in niet geringe mate de gezelligheid verhoogde. De voorzitter van de Raadsfractie van de P.v.d.A. was bereid gevonden iets te vertellen over het ontstaan van de 1 meidag. Mr. L. J. A. van Dantzig ging daarvoor terug naar de vorige eeuw, om preceis te zijn 1887. Toen werd de 1 mei-dag uitgeroepen als een dag waarin de strijd tegen mensonterende toestan den centraal werd gesteld. 8. Wim Buwalda (38 jaar), gehuwd en 2 kinderen. Leraar aan de Pedagogische Academie in Haarlem. Was de grote inspirator achter de onderwijs-nota van de P.v.d.A. In z'n vrije tijd jeugdleider bij het honkbal. Belangstelling voor on derwijs, jeugd- en sportzaken. 9. Joan van Baarle (36 jaar), gehuwd en 2 kinderen. In deeltijd werkzaam als maatschap pelijk/ werkster bij het bureau voor levens- en gezinsmoeilijkheden en daarnaast huisvrouw. Lid van het af delingsbestuurvan de P.v.d.A. en kon- taktvrouw voor de Rode Vrouwen. Belangstelling voor emancipatiezaken en milieu. 10. JanLinnekamp (65 jaar), gehuwd. Voorheen refrendaris bij de Sociale: Verzekerings Bank en thans gepen sioneerd. Heeft als voorzitter van de gemeentelijke werkgroep welzijns planning een belangrijk aandeel gehad in het opstellen van "sociaal- cultureel plan". Belangstelling voor sociale zaken en cultuur. 11. Ed van Dantzig (31 jaar), gehuwd en 1 kind. Werkzaam als bijstandsambtenaar in de gemeente Egmond. Lid van het afdelingsbestuur van de P.v.d.A. en beschikbaar voor fraktieondersteuning. Belangstelling voor sociale zaken volksgezondheid en huisvesting. 12. Ron Elte (35 jaar), gehuwd en 2 kinderen. Werkzaam als beleidsmedewerker op het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. Adviseur van de werkgroep onderwijs. Belangstelling voor onderwijs, milieu, jeugd- en sportzaken. Van Dantzig illustreerde deze toestan den op treffende wijze met citaten uit een artikel in het dagblad het „Parool". In de jaren die achter ons liggen is er zeer veel tot stand gekomen. Dhr. Van Dantzig gaf daar een aantal voorbeel den van. We hebben moeilijkheden in onze partij, en daar komen we wel weer uit. Dit is gebleken ook in het verleden, bij voorbeeld vóór de tweede oorlog, toen er zelfs een afsplitsing plaatsvond. (O.S.P) Een aantal jaren geleden zijn ook de moeilijkheden overwonnen. „We hebben ondanks het flinke stemmen verlies toch nog een kleine kwart van de kiezers achter ons", aldus, ongeveer, dhr. Van Dantzig. Ook de ernstigè economsiche crisis komen we weer te boven. De bekendë econoom iS'ahr "de Wolf, stelde vast dat er altijd schommelingen plaats zullen blijven vinden in de conjunctuur, van onze maatschappij. Wij moeten ver trouwen hebben in onze partij, en niet te pessimistisch zijn, was zijn devies. Na hem kwam dhr. Koopman naar voren, een oud-Zaankanter. Deze toon de in een ongedwongen gesprekje, dat in gezinnen thans uiteenlopende politie ke meningen tot zijn recht kunnen komen. „Mijn schoonzoon is secretaris van een C.D.A.-afdeling en zijn drie kinderen hangen de P.v.d.A beginselen aan. Een is zelfs bestuurslid van de Jong socialisten". Een gesprek hierover vond plaats in een K.R.O. radio uitzending. De heer Tj. Adema, lijstaanvoerder van de P.v.d.A. bij de aanstaande raadsver kiezingen (lijst 3) releveerde de zeer grote opkomst op de bijeenkomst met de minister van onderwijs, waar ook de discussienota van de werkgroep onder wijs van de P.v.d.A. aan de orde kwam. We hebben zeer vele positieve racties gehad op deze nota", aldus dhr. Adema. Mevr. Nel de Vries-Ero was zo vriendelijk om wat piano muziek ten gehore te brengen en aan het slot van de morgen de liederen Socialistenmars en de Internationale, te begeleiden. Dr. J. Michielsep kon als voorzitter van de afdeling Heiloo van de P.v.d.A. in zijn slüitingswoord spreken van een geslaagde bijeenkomst. V.V.D. GEMEENTEPROGRAMMA (VERKORTE INHOUD) Op de ledenvergadering van de VVD werd het volgende gemeenteprogram ma vastgesteld. Liberale beginselen: de VVD zal ook in de komende raadsperiode uitgaan van de liberale beginselen: versterken van de vrijheid, zelfstandigheid en ei gen verantwoordelijkheid van de bur gers, verdraagzaamheid en samen werking. Financiën: een zuinig beheer zal nood zakelijk zijn: - instandhouding van onze vele prach tige voorzieningen - kritisch bezien van financiële konse- kwenties van eventuele nieuwe voorzieningen - de druk van de Gem. Belastingen mag in principe met niet meer dan het inflatiepercentage worden ver hoogd - de onroerend-goed-belasting mag niet worden gebruikt om gaten in de begroting te dichten. Veiligheid: - de omvang en paraatheid van de poli tie in Heiloo moeten een goede pre ventie en een snelle hulpverlening dag en nacht waarborgen. - verhoging van de verkeersveiligheid bevorderen. Huisvesting: - gelet op het aantal woningzoeken den dient het bestemmingsplan Z.O. zo spoedig mogelijk te worden gerea liseerd. Door soberheid bij de bouw moeten de huurprijzen aanvaard baar worden gehouden. - bevordering van de bouw van kleine wooneenheden. Taak van de Gemeente m.b.t. Milieu en Energie - Voorlichting geven over milieu en energiebesparing, ook aan de jeugd (schoolwerkplan) - Bevorderen van het scheiden van huisvuil bij de huishoudens (papier, karton, glas, compostering) - Isolatie van en energiebesparing bij gemeentegebouwen. Onderwgs - De VVD vindt dat gestreefd moet worden naar handhaving van het kwaliteit van het onderwijs. - Invloed van de ouders hierop door middel van het schoolwerkplan en medezeggenschapsraden dient be vorderd te worden. - Als de Middenschool (voortgezet basisonderwijs) onvermijdelijk is, dan dienen daarnaast de huidige vormen van voortgezet onderwijs te blijven bestaan, om een vrfje keuze mogelijk te maken. Welzijn, kuituur, rekreatie - Eigen initiatief en inspelen op de be hoeften van de inwoners dienen te worden ondersteund, waar dit nood zakelijk is - Kunstbeoefening door amateurver enigingen dient te worden gestimu leerd - De uitleenpost van de biblio theek aan de Kennemerstraatweg dient te worden gehandhaafd ten behoeve van oudere en zeer jonge lezers. - Rekreatieve sportbeoefening door ouderen en gehandicaptnm dient ge stimuleerd te worden. - Het nuttige werk van de wijkvereni- gingen verdient de volle aandacht van de gemeente. - Een kritisch subsidiebeleid. Ouderen - Ouderen moeten zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen wanneer zij dat wensen. De gemeente moet deze zelfstandigheid, met behulp van vrijwilligers, mogelijk maken. - Ouderen moeten geen aparte groep vormen, zij zijn deel van onze dorpsgemeenschap. - Een goede behuizing voor de Bonden van Ouderen dient zo snel mogelijk gerealiseerd te worden. Een uitgebreid VVD-gemeentepro- gramma is verkrijgbaar bij: sekretariaat VVD, Baafjeslaan 2, Heiloo. BELEIDSPROGRAMMA 1982-1986 VAN D'66 Eén keer in de vier jaar kiest de burger voor zijn of haar gemeenteraad. Is daar mee de kous af? Wij vinden dat gekozen volksvertegenwoordigers de plicht heb ben om de burgers zoveel mogelijk te be trekken bij hun beleid en de te nemen besluiten. Dat kan op heel veel manie ren, die in het beleidsprogramma van D'66 zijn opgesomd. Wij komen hier later op terug. Opiniepeiling en ombudsman De laatste tijd wordt wel eens gesproken over opiniepeilingen om de inwoners, meer te betrekken bij belangrijke beslis singen. D'66 is hier niet vóór, hoewel d afdeling zelf een paar jaar geleden de plaatselijke belangstelling heeft gepeild voor een dagmavo voor volwassenen. (Die er dan ook is gekomen!) D'66 vindt dat de burgerjj voortdurend betrokken moet worden bij de keuzes, waarvoor het gemeentebestuur elke dag staat. De politieke partijen en de frak ties in de raad hebben de taak om af t wegen, wat wel en wat niet kan in de ge meente. Natuurlijk na alle betrokkenen te hebben gehoord. Dat is gewoon poli tiek, in de goede zin van het woord, hoe je 't ook noemt! Een ander begrip, dat onlangs opdook, was de ombudsman, voor mensen met drempelvrees voor het gemeentehuis. Als hieraan behoefte bestaat -en dat zou wel eens kunnen- zou dit bevestigen dat er nog heel wat moet gebeuren op het gebied van openheid en democratisering in Heiloo. Een ombudsman is prima; meer openheid en toegankelijkheid van het gemeentebestuur lijkt D'66 nog beter! Aktief emancipatiebeleid De vrouw verkeert op dit moment nog steeds in een achterstandsituatie. En de stagnerende economie werkt niet be paald in haar voordeel. D'66 ziet ook voor de gemeentelijke overheid een taak op dit gebied. Zo kan de gemeente ini tiatieven gericht op verdere bewustwor ding met betrekking tot emancipatie; steunen. Bijvoorbeeld door hét geven van voorlichting over subsidie-mogelijk heden. En door alle emancipatie-plan nen en -aktiviteiten binnen de gemeente in beeld te brengen. En ook door nieuwe, aktiviteiten te ondersteunen. De ge-j meente zou moeten helpen bij het creë-j ren van kinderopvang, als moeders van jonge kinderen aan cursussen en bijeen- komsten willen deelnemen. Als werkge ver zou de gemeente Heiloo in het bij- zonder vrouwen kunnen stimuleren om te solliciteren naar openstaande funk- ties. Het invoeren van zoveel mogelijk deeltijdarbeid kan een stap zijn in de goede richting. Milieubeleid Democraten '66 wil zich ook de komen dejaren blijven inzetten voor een schoon milieu. Afvalstoffen dienen zoveel mo gelijk aan de bron te worden gescheiden. Naast glasbakken zou het gebruik van compostbakken moeten worden gesti muleerd. Het aantal inzamelpunten voor milieugevaarlijke afvalstoffen vraagt om uitbreiding. Elk verkooppunt zou tevens inzamel punt moeten zijn. En natuurlijk dient het inzamelen van oud papier gesubsi dieerd te blijven. Wat' óïivermijdelijk niet kan worden herbenut, zou verantwoord moeten wor den verwerkt. D'66 is dan ook geen voor stander van het storten van vliegas (stof uit de schoorsteen van de vuilverbran ding) op de regionale stortplaats in Hei loo, zoals ondanks een aantal bezwaren, tóch gebeurt. Op vrijdag 7 mei a.s. weer de maandelijkse klaverjasavond in 't Oost- honk. Zowel beginners als gevorderden kunnen meedoen, voor de winnaars is er een prijsje. Aanvang: 20.00 uur. Kosten: Kosten: 2.00 (leden) of 3.00 (niet— leden). Alle bewoners van Heiloo worden be dankt voor hun bijdrage aan de actie van de Hobby-Farm. De opbrengst was maar liefst 894,06. Ook geslaagd was de tentoonstelling er waren bijna 200 belangstellenden geweest voor de werkstukjes van de kinderen. Allemaal bedankt voor uw komst en uw interesse. Nu het raadsel van de knikkerpot nog. Het aantal knikkers was 634. Mr. Schouten, Holleweg 86 en Patric Wessel, Vrieswijk 43 zaten er met hun 635 het dichtst bij, gefeliciteerd. De taart is inmiddels in hun bezit. HET ADVIESBURO KINDER BESCHERMING KONFLIKTEN [A.K.K.] GEOPEND In Alkmaar is sinds kort het Advies- buro Kinderbeschermings Konflikten (A.K.K.) werkzaam. Bij het A.K.K. kunnen mensen gratis terecht die moei lijkheden hebben of die in moeilijk heden dreigen te komen met de Raad voor de Kinderbescherming, St. voor Jeugd en Gezin en andere instanties die direkt of indirekt met de Kin derbescherming te maken hebben zoals kindertehuizen, kinderrechters, advokaten etc. Tien jaar geleden werd in Amsterdam het A.K.K. opgericht door ouders die slechte ervaringen met de Kinder-.^ berscherming hadden. Doel: veranderingen aanbrengen in dei bestaande, vaak strarre, struktuur van de Kinderbescherming om zo de ou ders te helpen die problemen hiermee; hebben. Het A.K.K. wil praktische hulp bie den bij konflikten met de Kinder bescherming. We kunnen adviseren bemiddelen, helpen met het opstel len van brieven naar instellingen, mee gaan naar instellingen zoals de Raad etc. U kunt ons vinden op de Oudegracht 90 in Alkmaar. Tel. 072 - 152850. Wij zijn geopend: maandag 13.00-16.00 Dinsdag 10.00-16.00 Woensdag 10.00-13.00 Donderdag 10.00-16.00 Vrijdag 10.00-13.00 In dringende gevallen kan buiten de ze tijden gebeld worden; tel. 072- 613055. De excursie naar de Meeuwenkolonie in de Schoorlse duinen op zondag 20 juni, georganiseerd door het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en» natuurvriendenwerk (Nivon) vraagt zoetjesaan de aandacht. Dit in de eerste plaats omdat het aantal deelnemers niet onbeperkt kan zijn. Overweeg dus of deelname aanlokkelijk; lijkt en zo ja, geef je dan vast op bij:* Familie Bennen, Werkendelslaan 64, tel. 336427, of bij T. de Waard, Potgieterweg 23, tel. 332845. Een groter aantal deelnemers dan dertig vindt onze leider, de heer Nieuwenhuizen, mede werker van Staatsbosbeheer, niet wen selijk. De wandeling naar de Meeuwenkolonie begint om 2 uur bij de Berenkuil. Duur der excursie 1 Vi uur. Zij, die per fiets naar de Berenkuil gaan, vertrekken om 12 uur, bij de glascontainer in het Winkelcentrum Loo.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1982 | | pagina 6