4 De bibliothecaressen, wat doen die nou precies? amro bank Meteen bibliotheekboek maak je kennis Met een gekocht boek stuitje vriendschap! DEUTEKOM boeken tijdschriften Varen, vliegen, bussen, treinen, zelfrijden. Met Amro Reizen de wereld rond. TEN GELEIDE Een vraaggesprek met Yvonne Keuls! Geestelijke volksgezondheid en lezen; is er een verband tussen die twee? „Bedankt - we hebben genoten!" 1981 Kennemerstraatweg 382 Het Malevoort 13 Redactie en opmaak: Carla van de bibliotheek Lezen....de wereld verkennen. Lezen....zelf een keuze maken. Lezen....ontspanning. Lezen....op onderzoek uitgaan. Lezen....je vrijheid waarderen. HOERA VOOR DE SCHOONMAKENDE FAMILIES! MEVROUW HAACK, ËÊN VAN DE OUDSTE LEZERS AAN HET WOORD NOTITIES UIT HET JAARVERSLAG HEILOO 27 OKTOBER 19j |K1JKP< 20 JAAR OPENBARE BIBLIOTHEEK HEILOO Ys>. Het is precies twintig jaar geleden, dat de toenmalige burgemeester van Hei- loo, de beer J. Pesm'an, de Algemene Openbare Bibliotheek, zo heette de bibliotheek destijds, officieel opende. Toen de bibliotheek haar tiende ver jaardag vierde, hebben wij met behulp van de Uitkijkpost, jawel gratis hulp, dat mag ook wel eens gezegd, een feestelijke bibliotheekkrant uitgegeven en bij iedere inwoner van Heiloo thuisbezorgd. En warempel het is weer gelukt! Ook voor de twintigste verjaardag van de bibliotheek konden wij op de gratis medewerking van de Uitkijkpost reke nen. Om de kosten, zeker in deze tijd, niet helemaal ten laste van de Uitkijk post te doen komen hebben vijf firma's advertenties geplaatst, waarvoor ze ruimschoots betaalden. En dat in deze zakelijk toch bepaald niet zo florissante tijd. Ach, gewoon aardige mensen. Hieruit blijkt eens te meer, hoe iedereen in Heiloo met de bibliotheek meeleeft. In de bibliotheekkrant van 10 jaar geleden, stelden wij zelf het bibliotheek werk centraal. In deze krant laten wij o.a. ook vele anderen hierover aan het woord. Over wat een bibliotheek is en kan zijn voor de bevolking kunt u lezen in een artikel dat oud staatssecretaris van C.R.M. de Heer C. Egas hierover schreef. De inspecteur voor de geestelijke volks gezondheid van Noord-Holland en Utrecht, de heerChr. Engelhart, schreef een artikel over de invloed van Lezen. Dan een totaal andere belichting van het bibliotheekwerk door onze voorzitter de heer A. M. Grondhout. Drie vraaggesprekken van Carla van de bibliotheek met: Mevrouw Haack, een oudere lezeres, die vanaf de eerste dag van de oprichting onze bibliotheek be zoekt, de schrijver Simon Carmiggelt en de schrijfster Yvonne Keuls. Verder de kijk op de bibliotheek geschreven door een gymnasiast, 3de klas, dievanaf z'n 3de jaar lid is van de bibliotheek. Onder het motto ,,Zo, nu hoort U het ook eens van een ander", wensen wij U veel plezier met deze extra bibliotheek uitgave. Bestuur Openbare Bibliotheek, Heiloo. "Winkelhóf 't Loo" - Heerenweg 67-69 1851 KL Heiloo - Tel. 072-331483 de schrijfster van o.a. Jan Rap en z'n maat en van "de Moeder van David S." In het vraaggesprek, dat wij mochten hebben met de bekende jeugdschrijfster Mevrouw Yvonne Keuls, vroegen wij haar, wat ze vond van het boek in het al gemeen, van de bibliotheek en hoe ze dacht over het kinderboek. Over het kinderboek raakt Yvonne Keuls niet uitgepraat, vooral voor de kijkboekjes, voor de allerkleinsten, en voor het voorlezen is Yvonne Keuls de ware pleitbezorgster. Voorlezen is volgens Yvonne Keuls een veilige sfeer scheppen voor de kleintjes. Het samen avonturen beleven. Maar we moeten wel eerst zelf zo'n boekje lezen en achter het gelözene kunnen staan. Samen met de hoofdpersoon kunnen lachen en huilen en het ook als zodanig aanvoelen. Ze vertelde hierover een paar treffende voorbeelden, o.a. uit haar eigen gezin. Ze las een boek van Frederik van Eeden. De kinderen speelden rond haar in de kamer en vroegen op een gegeven moment "Is dat een mooi boek". Ze ant woordde dat ze het een heel mooi boek vond en begon spontaan hardop te lezen. Ze begon voor te lezen. Nu is "de kleine Johannes" beslist geen kinderboek en zeker geen boek voor kleine meisjes van 3-5 en 8 jaar. Yvonne Keuls heeft de kinderen het boek hele maal voorgelezen. En zegt ze: "Het is een zo dierbare herinnering, dat ze het nog weten." "Lezen", zegt Yvonne Keuls, "is een wonder, je roept iets op.en het is er." Vooral wanneer de moeder het zelf een fijn boek vindt. Dan gaan de emoties over op de kinderen. En helaas, een kind dat in zijn aller-allerprilste jeugd niet wordt voorgelezen en niet met kleine boekjes kan en mag spelen, die mist iets heel essentieels. Zo'n kind kun je later voor z'n eindexamen HAVO wel "In de ban van de Ring" cadeau geven en hij zal er misschien wel blij mee zijn, maar gevoelsmatig kan de schoonheid van het boek hem alleen maar pakken, wanneer de basis hiertoe in zijn jeugd gelegd is. Een kinderboek is hoog in prijs, gaat ze verder, maar voor een kind is het een kleinood. Veel meer dan wij beseffen. Boekjes kunnen iets heel eigens en spe ciaals voor de peuters betekenen, net zoveel als hun sabbeldoekjes. Een boekje is de eerste kennismaking met het woord. Al die vreemde tekens die ze niet kennen vormen samen een woord dat iets be-tekent. Ze gaf haar eigen dochtertje toen het 11 maanden was een klein kijkboekje met paardjes, koetjes en schaapjes. En steeds als de baby de koe zag, aaide ze het plaatje en riep boe-boe. En zo begint de verken ning van de wereld. Juist omdat kinde ren de wereld in andere proporties zien dan wij, aldus mevrouw Keuls. Wat ze heerlijke boekjes voor de aller kleinsten vindt zijn de boekjes uit de serie "Ik ben boos", "Ik ben zo zwart" etvz.; de "Ik ben boekjes". Waarin voor peuters en kleuters situaties beschreven worden, waarmee ze zich kunnen identi ficeren. Het is een herkenbare en tegelij kertijd ongelooflijk bevrijdende situatie voor een kind wanneer het uit eén boekje gewaar wordt, dat je best boos mag worden, je vuil mag maken, zwart mag zijn. Ze geeft altijd boeken en boekjes cadeau, die ze zelf mooi vindt. "Dan geef je echt iets van jezelf, nl. de emoties die je be leefde bij het lezen van het boek", aldus Yvonne Keuls. In de vele gesprekken, die Yvonne Keuls had met sociaal misdeelde kinderen, vooral uit tehuizen, bleek het volgende. Wanneer Yvonne Keuls de kinderen al hun droefenis van zich had laten afpra ten en dan vroeg: "Maar heb je dan nooit iets plezierigs beleefd, denk eens goed na," want in die gesprekken komt altijd door, dat deze kinderen mateloos ongelukkig zijn, dan na lang nadenken, kwam die kleine aarzelende glimlach met "Ja, toen iemand me heeft voorge lezen." Dat waren de kleine lichtpuntjes uit hun grauwe uitzichtloze jeugd. Iemand had ze voorgelezen. Iemand had zich met hen beziggehouden, had tijd voor ze gehad, en samen met hen de emoties uit het boek beleefd. Kinderen in tehuizen en sociaal rhisdeelden wor den niet gevoed in het beleven van dingen die je niet hardop durft te zeg gen, dingen die je voor jezelf houdt. 4— Mevr. A. Timmer alg. management Mevr. M. Hofman hoofd Kenn.straatweg Mevr. T. Eten catalogus Mevr. G. Grondhout fonothecaresse Mevr. M. van Nes jeugdafdeling Maar via een boek kunnen ze er achter komen, dat anderen die dingen ook be leven. Dat lost een stuk eenzaamheid op. En dat is volgens Yvonne Keuls ook de waarde van boeken. Zijzelf heeft een kleine boekentas met haar meest gelief de boeken. O.a. "Het leven en de wan delingen van Mr. Froe", geschreven door Karei Vosmaer in 1783. Een totaal stukgelezen boek, maar m'n dierbaar ste". En nog wat gedichtenbundels. Die tas neemt ze overal mee naar toe, waar ze ook heen gaat. zoals een ander z'n Soms vraag je je inderdaad af, wanneer het stormachtig druk aan de balie is, de teruggebrachte boeken bijna niet te ver werken zijn en er een lange rij wachten den voor het stempelbureau staat, wat doen die dames achter die her en der in de bibliotheek staande bureaus nou eigenlijk precies. Ze zitten daar in alle rust achter het bureau te werken. Nou ja, werken! Ze zitten met kleine kaartjes te spelen, of een stapel kranten door te lezen, of zitten een stapel Rapachtige door een elastiekje bij elkaar gehouden vellen door te bladeren. Goed wanneer je iets moet weten, staan ze je allervriende lijkst te woord, maar werken, zoals die medewerksters achter de balie! Die nemen je boeken in, controleren boeken en kaartjes, plaatsen boeken op karren, zeulen met die karren door de biblio theek, bergen de boeken op de planken en zitten met vaart en verve achter de stempelmachine of stempelen met de hand. Maar de bibliothecaressen, wat doen die nou eigenlijk? We zouden het baliegebeuren de pols slag en het werk van de bibliothecares sen de hartslag van de bibliotheek willen noemen. Aan de inlichtingenbureaus zitten de vakvrouwen, die een veeljarige opleiding achter de rug hebben en door jarenlange praktijk getraind zijn in de wezenlijke bibliotheekzaken. Het allerbelangrijkste werk is wel het geven van informatie. Niet voor niets is de internationale benaming voor hen READERS'ADVISER. Waarmee tevens gezegd wil worden dat ook in het buiten land het geven van informatie als het be langrijkste van dit ambt wordt gezien. Ze moeten letterlijk op al die duizend en-één vragen die wekelijks binnenko men een antwoord weten. Niet één antwoord maar het antwoord, het enig juis'te! Op een willekeurige dag wordt hen bijv. de volgende vragen gesteld: "Ik wil het boek hebben over Enzymen the rapie." "Een uitgave over de Opper landse taal- en letterkunde". "Heeft u iets over Abdijen in Frankrijk". Ik zou graag ,,'n repertorium van familienamen in 1811-1812 in Friesland aangenomen en bevestigd willen lenen." En een ander wil meer "History of the Netherlands and Europe". Om dan over de vragen op romangebied maar te zwijgen. Wanneer de boeken in de bibliotheek in Heiloo ergens op de plank staan, moeten zij direct weten, onder welke rubriek nummer dat boek valt en waar het dus te vinden is, zo niet, dan weten ze door de praktijkervaring en vakkennis feilloos waar ze dit boek elders vandaan moeten halen. Dit voorkomt nodeloos gebel en geschrijf en werkt dus kostenbesparend. Verder moeten ze zien om binnen het gegeven raam van de subsidiecentjes uit te komen. En dat kunnen ze! Want het is geen senecure om met een toch be perkt budget uit de jaarlijkse doolhof van boekaanbiedingen - 14.000 nieuwe boeken per jaar op de Nederlandse markt, a raison van 20,gemiddeld per stuk - zo veel mogelijk aan de vraag te voldoen. De vraag, dat is de vraag van de "gemiddelde lezer en die vraag is in Heiloo anders dan in Beverwijk met zijn vele buitenlandse werknemers, anders dan in Hoogwoud met z'n overwegend agrarische bevolking. Waaruit blijkt dat men met de plaatselijke omstandigheden wel degelijk rekening houdt. Alsook met minderheidsgroepen. Zoals wat is er op de markt voor het autistische kind, waar kan het leesblinde kind mee vooruit geholpen worden. Wat ves&chijnt er aan buitenlandse boeken voor slechtzienden enz. enz. enz. Dan moeten ze de uitgevers kennen. En dat ook al weer met het oog op het budget. Sommigen zijn namelijk hele maal afgestemd op de ééndagsvliegen, boeken die in een paar dagen geschreven worden over een zeer actueel onderwerp, maar vrijwel zonder achtergrondinfor matie. Anderen geven het meer gedegen werk uit. Dus met veel achtergrondim formatie en voetnoten. Aan zo'n laatste uitgave heb je als bibliotheek natuurlijk veel meer. Wat geldt voor boeken geldt ook voor grammofoonplaten, voor tijdschriften en weekbladen. Deze laat- sten worden met de dagbladen nageplo zen met het oog op de 1500 in de volwas sen- en jeugdafdeling te vinden docu mentatiemappen. Ook dat is niet niks! Ze moeten precies weten, over welke on derwerpen er mappen in huis zijn en zeer alert reageren of er iets in de tijd schriften of dagbladen sta«t, dat ge bruikt kan worden in één van de 1500 mappen, zo ja, dan wordt het uitgeknipt en in de betreffende documentatiemap opgeborgen, ter uitbreiding van het materiaal. Al die boeken in de bibliotheek, ze zou den waardeloos voor het gebruik zijn, als ze niet onmiddellijk, zelfs met de meest bescheiden gegevens, te vinden zijn. En daarvoor is de catalogus; het kaartsys teem, waarin alle in de bibliotheek voor komende boeken, volgens bepaalde sys temen zijn opgeborgen en daardoor in derdaad direct vindbaar zijn. Zo'n sys teem op poten zetten en bijhouden is eveneens werk van de bibliothecaresse. Wat de bibliothecaressen ook in de ga ten moeten houden, zijn de maatschap pelijke ontwikkelingen. Zij hebben, al weer door ervaring geleerd, a.h.w. voel sprieten gekregen voor maatschappelij ke ontwikkelingen. De actuele trend meestal naar voren gebracht door de tijdschriften, wanneer verandert zo'n actuele trend in een blijvende verande ring? En wat is daar dan over verschenen en bij welke uitgever? Is er iets over zo'n gegeven in een roman verwerkt? Maar ook de ontwikkelingen op regio naal gebied wordt door hen op de voet gevolgd. Wilt u bijv. iets weten over de watervoorziening in Noord-Holjand of over de Volksuniversiteit, over cursussen die in Heiloo gegeven worden, of waar de A.A.-cursus, afkikcentrum voor drank misbruik gehuisvest is? Of wilt u weten waar bijv. de fanclub van een bepaalde popzanger gevestigd is, vraag het de bibliothecaresse, zij zullen u op weg hel pen en met adressenmateriaal en met de bijbehorende boeken. Een mooi bibliotheekgebouw is natuur lijk een kostelijk bezit voor een gemeen te. De boeken erin bepalen echter het werkelijke gezicht van een bibliotheek en dit werkelijke gezicht wordt mede bepaald door de vakkundigheid van de bibliothecaressen, die we hier aan u voorstellen. Op het werk van een ieder komen wij t.z.t. in de veertiendaagse bibliotheekrubriek terug. Mevr. Th. Levie documentatie Mevr. Chr. Kühne collectievorming Mevr. T. Derksen tentoonstellingen Mevr. J. de Bruin in opleiding Mevr. A. Suyker in opleiding portefeuille met de foto's van de kinde ren. Haar lijfboekjes noemt ze dat. Op het ogenblijk is Yvonne Keuls erg bezig met de allerjongste kinderen. Zij heeft een boekje voor hen geschre ven, dat in april uitkomt. Ze is bok heel blij, dat Nanny Kuyper dit jaar de gou den griffel - de jaarlijkse prijs voor het best geschreven jeugdboek - heeft gekre gen voor haar kinderboek van 1-3 jaar: "DE EEND OP DE POT". Een verruk kelijk boekje, aldus Yvonne Keuls met het zindelijkheidsritueel als thema. En voor de kleintjes heel herkenbaar ge schreven. Verder vindt Mevrouw Keuls, dat een kind de vrijheid moet hebben, zelf zijn eigen boeken uit te zoeken. Daar moet men al heel jong mee beginnen. Samen naar de bibliotheek als ze nog klein zijn en dan vooral steeds op dezelfde dag. Kinderen zijn gevoelig voor steeds weer kerend ritueel, dat geeft ze vastigheid. Kinderen grootbrengen met het lezen van zelfuitgekozen boeken is een goed wapen tegen eenzaamheid. In een boek kun je je terugtrekken met de vriendjes uit het boek en dat geeft een stuk veilig heid. Wat ook veiligheid en vastigheid geeft is het 's avonds voor het slapen gaan even tjes voorlezen. Even saampjes, de gekke malle, vertederende avonturen meebele ven, en meelachen, soms eventjes mee- huiveren, en dan weer samen rollebollen van plezier met de kleine vriendjes uit de steeds veranderende, verrassende wereld van het kinderboek, waarin zo heerlijk veel mag, maar soms ook net niet. Maar ook dat niet hoort erbij. Want anders zou je nooit precies weten, waar je eigen lijk aan toe bent als je later groot bent. En wat Mevrouw Keuls van bibliotheken vindt? "De meest plezierige instituten om je te helpen bij de keuze van eigen boeken. Je kunt ze meenemen en lezen en nog eens lezen en soms komt er een moment, dat je zegt, ja, dat boek koop ik." Voor Mevrouw Keuls is dat het allerplezierigste aspect van een Open bare bibliotheek Wanneer een bibliothecaresse mij die vraag voorlegt, denk ik: „Nee, er zal wel geen verband tussen zijn, maar van enig onderzoek op dit gebied weet ik niets af". We weten wel dat er gezinnen zijn waarin zo goed als niet in boeken wordt gelezen, maar wel in de krant of in een tijdschrift en natuurlijk moeten oudere schoolgaande kinderen tamelijk veel lezen. Er zijn ook gezinnen waarin veel gelezen wordt - soms is het zo dat de status van het gezin het van de gezinsleden eist. Het lezen verrijkt je, je leeft als het ware dubbel. Je belangstelling voor wat andere mensen denken, voelen, wordt steeds groter. Daarom is het best een frustratie om een boekwinkel te bezoeken, want je kunt niet meer dan met mondjesmaat vol doen aan je verlangens om te kopen en te kopen. Gelukkig zijn er bibliotheken genoeg, die je zo goed als alles op elk gebied kunnen verschaffen. Ik denk dat er ook veel in het lezen van boeken „gevlucht" wordt, als de situa tie vervelend is of niet zo bijzonder prettig voor je is. Als je in een slecht humeur bent is een goed boek in staat je er uit te halen. Daarom ben ik met vele andere mensen verknocht aan het lezen. Maar wat is lezen? Lezen is niet zo moeilijk, even makkelijk als naar de T.V. kijken. Goed lezen is echter wel moeilijk om aan te leren. Wat is goed lezen? Ik denk dat het critisch lezen is, zodat je weglegt wat je niet veel zegt en doorleest wat je goed geschreven vindt. Dat gaat met boeken zoveel gemakkelijker dan met mensen, met dat wegleggen, bedoel ik. Goed lezen is ook een goed schrijver lezen - daar krijg je al doende min of meer oog voor. En goed lezen is ook meer dan je ogen heen en weer laten gaan. Als je innerlijk niet meer meedoet, niets meer opneemt, ben je bezig jezelf te „verlezen". Ik denk- dat goed lezen erg gezond is en gezond houdt, want je belangstelling in allerlei, wat om je heen gedacht en gevoeld wordt, blijft door lezen op peil en verhoogt je weerstandsvermogen tegen teleurstellingen. Je leert de dingen ruimer zien dan je uit jezelf zou kunnen. Ik vind dat het lezen van een goed boek meer voldoet in dat opzicht dan T.V kijken, want lezen doet op je eigen innerlijke T.V. wèl een beroep en dat doet de electronische beeldbuis vrijwel niet. Lezen is eigenlijk ook uitzoeken (aren- lezen). Daarom is het een heel bijzonder genoegen van fijnproevers om een goed boek van voor naar achteren door te bladeren en omgekeerd. Wel eens gedaan? En beviel het? Ik wens Heiloo toe, dat haar biblio theek succes zal boeken. C. F. Engelhard Een bibliotheek schoonmaken, zorgen dat de zaken niet verflodderen en ver slonzen, dat kan een mens niet alleen. En daarom, neem gerust je familie mee. Vele handen maken het werk immers licht. Wanneer de sfeer in de bibliotheek van Heiloo nog altijd uitnodigend en gastvrij is, dan komt dat mede door deze niet aflatende zorg. Zorg voor 't sanitair, de vloeren- iets meer dan kamerbreed- 't meubilair, en wat niet al, van deze vele hardwerkende handen. Goed onderhoud...., 't blijft gezellig en je spaart er op den duur heel wat mee uit! Wat waren we blij, dat, eindelijk in 1963, de openbare bibliotheek in Heiloo geopend werd. Wij waren, mijn man en ik, en later ook onze zoon, fervente lezers. We woon den bij Kapel, U weet wel pal bij Limmen. Nu was hier in Heiloo wel een leenpost van de stadsbibliotheek uit Alkmaar gevestigd, maar die was alleen maar op woensdagmiddag geopend van 2 tot 5 uur. Wij hadden een zaak en konden dus niet altijd precies op die tijd in Hei loo in het oude Dorpshuis zijn. Dus leenden we boeken bij kapper Zuiderduin in de Van Aostastraat. U moet weten, dat ze daar bij die kapper ook boeken uitleenden. In het ene gedeelte werden de mannen geknipt en geschoren en in het andere stond mevrouw boeken uit te lenen. We gingen naar de Van Aostastraat voor ontspanningsboeken en kinderboeken. Voor 't serieuze werk fietste we eenmaal in de veertien dagen van Kapel naar Alkmaar naar de Laat, de oude stadsbibliotheek. Daar ging alles over de toonbank. Bij binnenkomst gaf je de boeken terug en wanneer je thuis niet precies had opgeschreven wat je wilde lenen, kon je ter plaatse een catalogus raadplegen en die boeken opschrijven die je wilde lenen. Dan ging de bibliothecaresse voor je kijken, dikwijls ladder op, ladder af, of de boeken in de kast stonden. Er waren een stuk of wat ladders tegen de kasten gemon teerd, schuifladders voor de bovenste planken, want het stond er tot de nok toe volgestouwd. Waren de boeken uit geleend, dan moest je uit de catalogus een paar andere boeken zoeken. Zo doende stond je soms een kwartier of langer te wachten voordat je eindelijk met een paar boeken de deur uitging. Toen ik hoorde dat er in Heiloo een Ie open |t ligt h< ikenis c ■t wordt |e econc er geh ondei n is h jeentelr geme< kelijk •ek aai zieninj 'ordt va Openbare bibliotheek werd geopendlatief er ben ik erheen gefietst om me op t? Jen ben geven. ngen in In m'n enthousiasme was ik een week té| .ftoort m vroeg. De schilders waren nog bezig,s eek. We waren blij dat we niet meer naar Alkmaar hoefden en vooral dat we hier ^el zelf de boeken konden uitzoeken. j ij de ope En weet U wat ik nu toch zo plezierig; ^rieerd vind van een bibliotheek? Kijk mijn, zeer t man en ik houden van lezen en kopen, ,ïarieerd graag boeken. Maar met zo'n biblioj, 'rons ug theek koop je dan pas een boek als je,aandac denkt, „Ja, dat boek wil ik zelf, krac hebben". Zo heb je dus nooit een, [e nog )e miskoop. Ook voor een cadeautje geef, estijds d ik altijd boeken, die ik zelf gelezen heb.,le. resui Dan weet ik wat ik geef. Ik lees alle.i lrote aar! boekrecensies en schrijf dan op wat ik', iaar de o wil lezen. Metis var Mijn man en ik zaten soms anderhalf lE,ie^de x uur in de leeszaal, tijdschriften er ®n®n .e kranten te lezen en naslagwerken doof!le0-b'Jl te bladeren. Vroeger kochten we veefentek°r tijdschriften zelf, maar die zijn nu zé'. et?al bb. duur geworden. Dus lenen we ze uit'nformati de bibliotheek. 4 Kijk toen we wat jonger waren, mijii' KPkwe man is nu hoogbejaard, gingen we veel wren-1 naar tentoonstellingen en musea. Dat"®®n b gaat nu niet meer. Maar laatst las ik dafj ,51].' in Hoog-Catharijne in Utrecht een1'^1 tentoonstelling was met o.a. werken van Charlie Toorop, die ik altijd heb" - bewonderd. Toen heb ik een paar schildersboeken geleend met werken van Charlie Toorop en had het gevoel toch nog even op de tentoonstelling te zijn geweest. En dat vind ik zo belangrijk met een bibliotheek kan de oudere mens als hij niet meer overal zelf naar toe kan gaan, bij blijven. Tijd schriften lezen van verschillende rich tingen en zelf je eigen mening vormen. Daar blijft een mens jong bij. We gaan altijd op dinsdagmorgen dan is het niet zo druk. Wat ik ook nog even zeggen, wil: „Je wordt in de bibliotheek zo aardig geholpen. Je voelt je als oudere in de bibliotheei niet aan de kant gezet. Je wordt er volkomen serieus genomen. Wanneer een fonotheek moet worden opgezet, er nog geen mensen van de op leiding voor deze baan te vinden zijn en je kent iemand, die in haar jeugd een jarenlange muziekopleiding heeft geno ten', is blijven musiceren en ook nog een buitengewoon accurate directiesecreta resse geweest is, wat doe je dan als be stuur? Juist, je probeert zo iemand voor dat baantje te strikken. Wanneer inwoners uit de regio, de fonotheek in Heiloo, vanwege de hoge kwaliteit van de collectie, blijven bezoe ken, ook wanneer in hun dorp of stad inmiddels een fonotheek is gevestigd. En er zelfs, vanwege de kwaliteit van platen en collectie, regelmatig een inwoner van Amsterdam in de fonotheek Heiloo verschijnt, dan weet je dat je goed geschoten hebt. Wanneer men dan ook nog per ingezonden stuk z'n enthousias me uit "omdat dit ook wel eens gezegd mag worden," dan weet je zeker dat je een witte raaf geschoten hebt, met zo'n fonothecaresse. En nu gaat ze zich weer helemaal richten op -de muziek, de viool. Mevrouw Grondhout, het werk dat U vanaf de oprichting van de fonotheek in Heiloo deed, is het beste samen te vatten in de vele glunderende gezichte» waarmee destijds de platen aan de balie» werden teruggebracht met de woorden: „We hebben genoten, wat een prachtige muziek en wat een buitengewone weer gave was dat." Uit het bibiliotheek jaarverslag 1981 noteerden wij voor U het volgende: In 1981 werden aan de Kennemerstraat weg 105890 boeken uitgeleend aan 3034 lezers. In de bibliotheek aan het Malevoort werden 213605 uitleningshandelingen verricht t.b.v. 6978 leden. Onder het laatstgenoemde uitleningsgetal vallen niet enkel de boeken, doch ook gram mofoonplaten en dia's. Eind 1981, hadden dus 10012 inwoners van Heiloo een abonnement op de bibliotheek. Een respectabel ledental. Vooral wanneer men bedenkt dat het landelijk gemiddelde ligt op 28% van de bevolking, terwijl dit in Heiloo met plm. 21000 inwoners 48% bedraagt, zo lezen we in het jaarverslag. Verder lezen we in dit jaarverslag, dat bij de onderhandelingen met de Ge meente, die overigens harmonieus ver lopen, de factor financien een grote rol hebben gespeeld. Maar, dat het bestuur de laatste zal zijn, om niet te onderken nen, dat er met een bibliotheekvoorzie ning grote bedragen gemoeid zijn. Echter,- zo staat er- wanneer er in ons dorp één subsidie wordt gegeven aan een instelling waar jong en oud, van 3 tot 90 jaar uit alle geledingen van de bevolking zo volop van geniet, dat is het wel de subsidie aan de bibliotheek. Men noemt deze instelling in het jaarverslag dan ook de meest sociale instelling in Heiloo. Verder lezen we dat er regelmatig Heilooer schoolklassen, en andere groe pen uit Heiloo, zoals Nivon, participa- tieonderwijs e.d. in de bibliotheek ontvangen, worden. Zij worden dan door de bevoegde bibliothecaressen in 2 lessen „boekwijs" gemaakt. Een in structieles in het gebruik van de bibliotheekmaterialen en één les om zelf het gebruik te testen. Ter onderstreping van de Boekenwe: ken, kwamen o.a. de schrijfster! Yvonne Keuls en Thea Beekman in d§ bibliotheek over hun werk spreken. Voorts lezen wij over het veranderend? beeld van het bibliotheekbezoek. Kwa men er enkele jaren geleden overdag slechts moeders met kinderen naar de bibliotheek, nu komen overdag steeds meer mannelijke lezers. Veel vroeg ge pensioneerden en niet meer aan het an beidsprices deelnemende inwoners va' Heiloo. Voor hen stelt de bibliotheek zich tot taak, een plaats te blijven waar me graag binnenkomt. En wel door in ti spelen op de behoefte aan materiaal voo: om-, bijscholing en studie, waarbij di ontspanningsboeken niet vergeten wor den. Tot slot staat er in het jaarverslag dat iedere inwoner van Heiloo, ook zonder: abonnement, tijdens de openingsuren^' de vele tijdschriften van verschillende' signaturen kranten, alsmede naslag-'" werken en encyclopedieën gratis kan raadplegen. En dat zodoende iedere inwoner van' Heiloo, ook zonder abonnement in" staat gesteld wordt enigszins op dë" hoogte te blijven. Met de Amro Bank op reis. Waarheen u maar wilt. Waarmee u maar wilt. Alles is mogelijk. Ver, dichtbij, exclusief of 'heel gewoon'. Compleet verzorgd of alleen de reis. Naar vrijwel alle bestemmingen op onze aardbol. Dank zij de samen werking met vermaarde tour operators. Kom eens kiezen uit de vele welgevulde programma's. Kennemerstraatweg 380 tel. 330250 Het Hoekstuk 1 tel. 334424 0p ee Tony „Ont Ik hc typisc de ik krant ik he Mels< ispelei op te meni

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1982 | | pagina 16