ZZ W VAN HIER EN 1 Drievoudig feest op de Incahoeve Jaapje Kousemaker, Drukkery Uitkijkpost b.v. BAKKIES VOOR NICARAGUA GOEDKOPE KAPSTOK VAN HOUT EN GAAS HERFSTMAAND Nieuwe ontwikkelingen INGEZONDEN BRIEF nul jaar oud, wil inspraak; en per sé een geboorte kaartje uit de Kennemer Kaarten Kollektie. Een echte Kousemaker, aldus zijn moeder. <ni*nes küfotfw kfilkktit, 1(MmA U ZÜHhMt 'lAnltykb" UITKIJKPOST 17 NOVEMBER 198 fKlJKP NOVEMBER 1982 s FEESTELIJKE VIERING IN MOEDER GODS KERK op zondag 21 november a.s. Zondag a.s. heeft het parochiële heren koor "Mater Dei" van de Moeder Godskerk aan de HoIIeweg te Heiloo een feestelijke ochtend. Hun koorlid B. Dekker, die tevens bestuurslid (bibliothecaris) is, viert de komende zondag zijn zilveren jubileum als koor zanger. De heer Dekker begon zijn koorzangersloopbaan in de Don Bos- cokerk, omdat hij destijds met zijn ge zin in Alkmaar woonde. In 1966 ver huisde men naar Heiloo, waar hij zich meldde als koorzanger bij het Mater- Dei-koor. I.v.m. dit feestelijk gebeuren zullen het interparochiële dameskoor en het pa rochiële herenkoor zondag a.s. om 9.30 uur de Mis in C van Anton Brückner uitvoeren. Wij wensen de heer B. Dekker met zijn gezin zondag a.s. een zeer plezierige en onvergetelijke dag toe. Jubilaris, vanaf deze plaats van harte gefelici teerd en nog vele jaren! GEBRUIKTE GEHOORAPPARATEN VOOR SRI LANKA De direkteur van het Nationaal Doven Instituut op Sri Lanka, het vroegere Ceylon, heeft dit jaar in Nederland een aantal voordrachten gehouden over het wel en wee van zijn vrijwilligers organisatie. Het instituut kampt met grote problemen. Omdat men vnl. van giften en gaven afhankelijk is, is men niet in staat om zelf voor ieder kind een passend gehoorapparaat aan te schaf fen, hetgeen betekent dat jaarlijks een 100-tal kinderen een gehoorapparaat moeten ontberen. U zult waarschijnlijk denken: er is weer geld nodig. Daar gaat het dit keer echter niet om. Op initiatief van de Ro tary Club Wieringen is een aktie ge start om althans voor 1 jaar het insti tuut van de benodigde gehoorappara ten te voorzien. Daarvoor is en wordt er een beroep gedaan op familieleden, be jaardentehuizen, huisartsen, etc. om overtollige gebruikte gehoorapparaten af te staan voor de gehoorgestoorde kinderen van Sri Lanka. Gebleken is namelijk dat 60% van de gebruikte apparaten aangepast kunnen worden, waarvoor o.a. de Philips-vestiging al daar zich inzet. Door de Rotary Club Wieringen is ook een beroep gedaan op de zusterclubs in Noord-Holland, waaronder de Rotary Club Heiloo. Wij vragen dus geen geld. Wij doen een beroep op onze dorpsge noten om overtollige gehoorapparaten voor dit doel af te staan. Wellicht heeft U een apparaat al lang vervangen en ligt dit ergens doelloos ih een lade of kast. Ook licht beschadigde apparaten zijn welkom. U doet er de gehoor gestoorde kinderen van Sri Lanka een geweldig plezier mee. Mede na mens hen bij voorbaat onze hartelijke dank! De apparaten kunnen ingeleverd wor den bij D.A. Drogisterij „Jef Let- scbert", Heerénweg 148 in Heiloo. Het is de bedoeling om de in Noord- Holland verzamelde apparaten eind december te verzenden naar Sri Lanka. Het Nicaragua-komitee, de Vara, de Ned. Sportbond en het Nivon houden een inzameling van „Bakkies" voor Nicaragua. Iedere week worden in de grensstreek van Nicaragua met Honduras moord en roofpartijen bedreven door de aanhangers van ex-dictator Somoza. In die grensstreek zijn echter geen verbindingen tussen de dorpjes. Wegen en telefoon ontbreken en vervoermidde len zijn er evenmin, waardoor de bevolking geen mogelijkheden heeft om hulp in te roepen. Paul Polman heeft als arts jaren in Nicaragua gewerkt en is met dit idee gekomen. Er wordt nauw samengewerkt door het Nicaragua komitee met de autoriteiten in Nacaragua en hun consulaat in Nederland. Een proefzending is door de autoritei ten getest en men heeft enthousiast gereageerd. Dergelijke apparaten kun nen de leemte prima opvullen. De autoriteiten zullen een vlotte verzen ding helpen regelen. Iedereen die zijn afgedankte bakkie voor dit doel wil afstaan kan het inleveren bij het Nivon te Heiloo, Groot Barlaken 57, tel. 334001. Overige informatie bij het Nicaragua- komitee, Van Speykstr. 21 Utrecht, tel. 030-718163. Het gironummer van dit komitee is 3580163 te Utrecht. Vermelden: Bak kies voor Nicaragua. NICO LUTE EN KERSTGROEPEN IN GALERIE 46 In Galerie 46 Torenstraat 46 Cast- ricum zijn van 20 november tot 12 de cember aquarellen te zien van Nico Lute en buitenlandse kerstgroepen. Een niet alledaagse kombinatie die ondanks de verschillende kunststro mingen uitstekend geslaagd kan wor den genoemd. Nico Lute met aquarellen die heel luchtig en impressionistisch zijn, samen met kerstgroepen uit ver schillende landen zoals: Italië, Polen, Peru, van naïef tot realistisch. Het is indrukwekkend te ervaren, hoe dit geheel vanuit verschillende emoties zo eoed bij elkaar past. Voor de kerstgroepen is de omschrij-f ving per groep ondoenlijk, maar als totaalbeeld zijn alle groepen, uit welk land zij ook komen, te be titelen als volkskunst, ook al zal de ene groep zeer naïef van opzet zijn, terwijl een ander zeer perfect tot in het detail is uitgewerkt. Opgemerkt dient te worden dat alle kunstwerken vriendelijk geprijsd zijn, wat misschien van toepassing is voor de komende feestdagen. Dit alles tezamen met de eigen kol- lektie kunst en lijsten is te vinden bij Galerie 46, Torenstraat 46 te Cast- ricum. Geopend dinsdag t/m zaterdag van 9-5 uur; donderdagavond van 7-9 uur. SPEELGOEDBEURS Op zaterdag, 20 november a.s., wordt er door de Basseroet en de Nicolaas Beetsschool een speelgoedbeurs ge organiseerd. Bent u in het bezit van speelgoed, dat toch niet meer wordt gebruikt, doch wel compleet en heel is Dan is hier uw kans 1 Opruimen en geld toekrjjgen Kunt u best nog wat speelgoed ge bruiken, maar bent u geschrokken van de hoge prijzen? Grijpt nu uw voordeel! Speelgoed [weliswaar gebruikt] voor een zacht prqsje. Inzameling: Op vrijdag 19 november, 's middags van 15.30-17.30 en 's avonds van 19.00-20.30 uur. Bij verhindering kon- takt opnemen met Alie de Dood (tel. 336267). - In de aula van de Nicolaas Beetsschool aan de Rechte Honds- bosschelaan 24a. - De verkoopprijzen worden in nauw overleg met u vastgelegd. Verkoop: Op zaterdag 20 november 's morgens van 10.00-12.00 uur. - In de aula van de Nicolaas Beets school aan de Rechte Hondsbossche- laan 24a. Tot ziens. FREINETSCHOOL HEILOO Woensdag 10 november was er een informatieavond over het Freinet- onderwijs en over de mogelijkheid een Freinetschool in Heiloo te realiseren. Veel ouders hebben we reeds kunnen noteren als geïnteresseerden voor een Freinetschool Heiloo. Bovendien volgen reeds 27 kinderen uit Heiloo deze vorm van onderwijs aan de "Zon- nehoek" te Egmond-Binnen. Indien er voldoende belangstelling bij ouders in Heiloo bestaat kan een Frei netschool hier gerealiseerd worden als een (gesubsidiëerde)bijzondere school op algemene grondslag. Hiervoor zijn nodig 30 kleuters en 60 lagereschool- kinderen die in de (naaste) toekomst deze school zullen gaan bezoeken. Indien u voor uw kind(eren) een school zoekt, die werkt aan een veelzijdige ontwikkeling en bovendien de indi viduele ontplooiing stimuleert, dan is een Freinetschool misschien een goede keuze. Voor een brochure en/of informatie kunt u zich wenden tot het sekreta- riaat van de werkgroep Freinet school, Heiloo, Kennemerstraatweg 670, Heiloo, tel. (na 6 uur): 334694. KINDERZEGELS ZIJN VERSCHENEN Dinsdag 16 november, zijn de kinder postzegels 1982 in de verkoop ge komen. Tot het eind van het jaar zijn de zegels, waarop Peter Vos het thema "kind en dier" uitgpbeeld heeft,. ()ij de postkantoren verkrijgbaar. In yeel postkantoren staatss vanaf gisteren tot de feestdagen een speciale ver koopstand van het plaatselijk comit- té voor kinderpostzegels, waar vrij willigers behalve de zegels een uit gebreide collectie wenskaarten "voor het kind" aanbieden. Ook dit jaar vraagt de Stichting Voor het Kind het publiek nadrukkelijk de kinderen zo mogelijk met een giro betaalkaart of bankbetaalcheque te betalen. Men hoeft daarbij behalve het bedrag slechts het woord "kinder zegels" in te vullen en te tekenen. Girale betalingen zijn voor de kinde ren en de scholen het makkelijkst te verwerken. Vanaf vandaag zouden de school kinderen de bestellingen bezorgen, die ze begin oktober ten bate van de kin derpostzegelsactie genoteerd hebben. Wegens de acties die deze week in het onderwijs plaatsvinden is de af levering van het bestelde materiaal aan de scholen uitgesteld tot woensdag 24 november. STAND VAN UNICEF IN 'T LOO Op vrijdag, 19 november, staat er de hele dag, tot 21.00 uur een stand van Unicef in de Winkelhof 't Loo. Er zul len weer Unicef-kaarten en andere artikelen verkocht worden. Komt u eens kijken, op het plein bij A.H. Voor menigeen is het een uitdaging om te doehetzelven. Als die uitdaging ook betekent dat je goedkoper uit bent, is het extra leuk. Wie verlegen zit om een kapstok kan onmiddellijk aan de slag. Het is heel makkelijk zelf één te maken als gebruik wordt gemaakt van een stuk gaas en hout. Een kapstok is niet alleen een simpele jasweghanger. Hij moet ook mooi zijn om te zien. Het is het belang rijkste meubelstuk in de gang of hal. Met gaas en multiplex maakt u een kapstok die niet alleen opvalt door zijn speelse vorm, maar ook door de hoeveelheid jassen die u eraan kwijt kunt. Simpelweg door veel S-haakjes aan het gaas te pikken. Maatbepalend voor deze kapstok is een paneel gaas van 150 x 40 cm. De kapstok wordt dus 150 cm lang. Maar hebt u aan een kleinere maat voldoende kort dan het gaas-paneel tot de gewenste maat in. Voor de kapstok zijn verder nodig: een strook multiplex van 1,8 cm dik, 30.2 cm breed en 150 cm lang, een stuk multiplex van 1,8 cm dik, 32 tm breed en 150 cm lang en twee stroken hardhout van 1 cm dik, 3 cm breed en 150 cm lang. Maak aan de twee stroken van 32 cm breed aan een lange zijde met be hulp van een decoupeer- of cirkelzaag een schuine kant (hoek 45 gr.). Zet de twee brede stroken dan aan elkaar vast. De breedste strook tegen de an dere bevestigen. Gebruik lijm en schroeven. Laat de schroefkoppen iets onder het houtoppervlak verzinken. Zet tegen de schuine kanten van de stroken de latten. Schaaf daar eventu eel een schuin kantje aan. Werk het frame dat is ontstaan, af met kleur- beits of lakverf Bevestig het frame aan de muur en schuif er het groene gaaspaneel in. Pik de S-haakjes eraan en neem de kapstok in gebruik. In het Najaar, een mooie tijd, worden de bomen van de bladeren be vrijd, 't is of zij (als mensen) zich gaan ver schonen, om in 't voorjaar verjongd terug te komen. De bladeren zijn voor menigeen een last, voor weer anderen komen zij als mest te pas. Als straks weer stormen komen velt die het meest de oude bomen, de jongeren krommen dan de rug en komen daarna in de oude stand terug. Het leven is zo kwaad nog niet bekijk nu wat leeft of sterft in de na tuur, bezie langs de waterkant het riet, rijen dik, soms als een muur. Laat nu een oude knotwilg staan 't is met haar leven nog niet gedaan, Straks zal ze weer met takjes staan en U toon haar kroon. A.P.H. sr. STICHTING ONDERDAK Opvangcentrum voor akuut daklozen, die vanwege akute psychische en/of sociale nood elders -buiten hun nor male woonsituatie- onderdak moeten zoeken. Men staat open voor alle groe pen. Jong en oud, mannen en vrouwen, alleenstaanden en één-oudergezinnen kunnen om tal van redenen plotseling dakloos worden. De kliënten woeden opgevangen in een voorziening van 7 flats, waarvan er 4 zijn verbouwd tot 13 slaapkamers. In de overige flats bevinden zich een slaap-, douche- en toiletgelegenheid voor een mindervalide, een tv/zit kamer, een woonkamer, een keuken met wasmachine/droogtrommel, kantoor en vergaderruimte. De kliënten komen op eigen initiatief of via verwijzing naar Onderdak. Iedere kliënt die opgenomen wordt krijgt een individuele begeleid(st)er toegewezen. Samen met de externe begeleid(st)er wordt een plan opgesteld waar gezamenlijk aan wordt gewerkt. Dit kan zijn in de vorm van praktische hulp - zoals het omgaan met ambte lijke instanties - of meer therapeu tische hulp - zoals het oplossen van persoonlijke problemen-. Naast dé interne begeleiding blijft de externe beleiding een voortdu rend belangrijke rol spelen. Deze ex terne begeleid(st)er blijft namelijk zorgen voor de verdere afwikkeling, rekening houdend met de tijdelijke aard van beleiding en opvang in On derdak. Niets is zo boeiend en zo kostbaar als de natuur om ons heen. Neem nu de herfst. Je zou kunnen zeggen: het leven in de herst wordt in het gezicht van de dood, mooier dan ooit tevoren. Nog ontroerender dan het verzadigde groen van de zomer, zijn de dunne boomkruinen, die vlammen in laag november-licht. U heeft ze toch ook opgemerkt, al die mooie plekjes in de herfst in Heiloo. Neem nu de Heerenweg met zijn Amerikaanse eiken. Het was een pracht met de zon door die herfstkleuren. De Amerikaanse eik heeft een wat wildere opgroei en lossere kroon, dan de andere eiken, Hij heeft iets onbehouwen over zich, maar zijn bladeren zijn wel imposant, niet alleen wat grootte be treft, maar ook door de opmerkelijke herfstkleur. Het blad van de Ameri kaanse eik kan gemakkelijk een lengte van 30 cm. halen en is soms bruin tot dieprood van kleur. Is het U ook opgevallen, dat de bomen die dicht bij een straatlantaarn staan, langer hun blad behouden? A dat gloeiend rood en geel, gebeurt niet alleen om het oog te strelen en dichtregels te schrijven. Die prachtige herfstkleuren worden veroorzaakt door afvalstoffen en door de afbraak van de bladgroenkorreltjes in de bladcellen, die zorgen voor de voedselbereiding van de boom. Eenvoudig gezegd komt het hierop neer. Zoals de mensen zuurstof moeten inademen, zo hebben planten en bomen koolzuur nodig om te kunnen groeien en bloeien. Je hoort nog wel eens minder aardige dingen over de televisie. De beeldbuis bedreigt het verenigingsleven. Hij brengt te veel geweld. Hij werkt de vervlakking in de hand. Maar „het blauwe oog" heeft ook veel positieve kanten: hij is een venster, waardoor we in de wereld kunnen kijken. Hij brengt ontspanning en is leerzaam. Dat laatste geldt vooral voor wat de Stichting Teleac doet met cursussen op vele terreinen. Je kunt met Teleac leren sportvissen en de wereld van de sterren ontdekken, de moderne geschiedenis beter leren kennen of u verdiepen in een cursus „Belastingen", waardoor u leert hoe u zélf uw belastingformulier in kunt vullen. Vroeg in 1983 start Teleac met een cursus „Fotograferen en filmen", een leergang die bedoeld is voor mensen, die mooie(re) foto's en films willen maken. Deze cursus is begin 1981 ook al uitgezonden en was toen een groot succes. Niet minder dan 67.000 mensen hebben toen het cursusboek besteld. Dat is het grootste aantal cursisten, dat ooit aan een Teleac-leergang heeft meegedaan. En het is dan ook geen wonder, dat er een herhaling zou komen. Daar komt nog bij dat er vooral de laatste jaren op fotografie- en filmge bied vele nieuwe ontwikkelingen zijn. Omdat zo'n cursus vanzelfsprekend zo actueel mogelijk moet zijn, werden zowel de televisie- als de radiouitzen dingen voor een groot deel vernieuwd en aangepast. Het cursuspakket is helemaal vernieuwd; er werd ook veelvuldig gebruik gemaakt van foto- en diamateriaal, dat door de cursisten van de eerste leergang werd ingezonden in het kader van een fotowedstrijd. Veel van dit materiaal werd in kleur ver werkt. Behalve dat fraai gebonden, geheel in kleur gedrukte, cursusboek van 224 bladzijden bevat het pakket ook een „foto- en filmwijzer, een practische handleiding voor de fotograaf, een notitieboekje voor het vastleggen van opname-gegevens, een speciale fotopen, waarmee u vlekkeloos op de achterkant van foto's en dia's kunt schrijven plus een zeer uitvoerige boekenlijst, waarin alle verkrijgbare boeken over fotogra fie, de dokahobby en het smalfilmen zijn vermeld. Het pakket is zeer verzorgd uitgevoerd en kost 43,50. Het is verkrijgbaar bij uw fotohande laar. Dit is de foto, die het nieuwe Teleac-cursusboek Fotograferen en filmen" siert. De foto werd gemaakt door een van de cursisten van de eerste serie uitzendingen in 1981. Een herhaling van deze cursus zal begin 1983 door Teleac worden verzorgd. Dat cursuspakket „Fotograferen en filmen" is een ideaal geschenk voor ieder, die graag fotografeert of filmt. Want wie het, bijvoorbeeld op decem berdagen cadeau krijgt, kan er erg veel van opsteken en er, straks bij het volgen van de televisielessen, op een plezierige manier door leren hoe hij of zij méér uit de toto- of filmcamera kan halen. De lessen zullen starten op zondag 6 februari 1983 en in twaalf lessen van elk een half uur, daarna elke zondag worden uitgezonden. Daarnaast zullen er vanaf 8 februari ook veertien weken lang radiolessen over dit onderwerp worden uitgezonden. Zij halen dat koolzuur via hun bladeren uit de lucht en die bladeren bevatten tevens bladgroen, een stof die nodig is om het koolzuur om te zetten in zuurstof en suiker. In de herst komt dit proces langzaam tot stilstand. Dan wordt er geen bladgroen meer gevormd en het blad krijgt dan zijn oorspronke lijke kleur en dat is geel. Door het kouder worden stagneert ook de suiker- afvoer van de bladeren naar de stam, waardoor de prachtige rode tinten ontstaan. Daarmee is echter nog niet verteld waarom en waardoor in onze gematigde streken, de bladeren van de bomen vallen. In feite is dat voor de boom een bittere noodzaak. De bladeren bevatten namelijk vocht, dat in de vorm van damp aan de lucht wordt afgegeven. In de zomer is dat natuurlijk geen be zwaar. De wortels zuigen dan toch steeds nieuw vocht op. Door biologen is berekend dat door 1 hectare bos, per seizoen ruim 2Zi miljoen liter water in damp wordt omgezet. Beneden een bepaalde temperatuur houden ze daar mee op en als dan de bladeren toch de kans zouden krijgen om door te gaan met het verdampen, zou dit tot gevolg hebben dat de boom volkomen uit droogt. Daarom is er voor de boom maar 1 oplossing: de bladeren laten vallen. Nu zegt u natuurlijk: maar de bomen die niet hun blad verliezen, die drogen toch ook niet uit. De bladhoudende heesters en bomen hebben dikke blade ren, voorzien van een waslaag die de verdamping verhindert. De rhododen dron, die ook zijn blad behoudt, is door de natuur nog beter toegerust om met zijn langwerpige leerachtige bladeren, de koude periode door te komen. Hij heeft de mogelijkheid om ze slap omlaag te laten hangen. De herfst is een tijd van grote stilte en soms heftige uitbarstingen. Er zijn dagen van berusting, soms ook dagen van opstand met stormen. Dan maakt de natuur de boel aan de kant. Blaast de bladeren van de takken, kwakt dode bomen tegen de grond en schept ruimte en mogelijkheden tot een nieuw leven. PAT EN PUNK IN ISRAËL [Monique Mast en Nellie Bijvoet] Hallo Heilooër vrienden en vriendinnen De verjaardag van Pat De gehele dag zijn we bezig geweest met een heerlijke punch te bereiden, en maar roeren en schillen en mengen. Samenstelling: 5 flessen rode wijn, 2 flessen gin, 1 fles whisky, 1 wodka, 7 sinas, 1 watermeloen, 8 grape fruits, 6 sinaasappelen, 4 appelen, diverse pruimen en een smak suiker. Om kwart over tien 's avonds zou er zo een man of 20 komen. Nou, iedereen wilde wel een mok vol van dat - "toch niet sterke"- spul. Viel dat even tegen! De laatste ging om kwart voor twaalf al weg, bezopen. Maar ja, we zijn er ook de gehele dag mee bezig geweest. Het was dus een feest van korte duur, maar wel leuk. Met ons tweetjes zijn wij toen maar tot half twee doorgegaan en toen gaan slapen. De volgende mor gen om 7 uur stonden wij weer naast ons bed, omdat er een kibbutz-trip was. Haast niemand ging mee, ieder een was moe, of had hoofdpijn, on begrijpelijk Totaal waren we met slechts 10 man. Eerst gingen, wij naar het strand bij Haifa, waar we een journalist ont moetten, die wij 3 weken eerder ook al gesproken hadden. Volgens hem kon het lang duren eer wij de papieren t.b.v. de verzekering zouden krijgen. Als het met, "dreigen" niet zou luk ken, moesten we hem maar bellen, dan zöii hij in "dé krant onder rubriek "klachten" een stukje over de politie in Zefat schrijven. Vervolgens zijn we naar En Hod ge weest, dat is een dorpje waar uit sluitend kunstenaars wonen. Heel erg leuk. Overal standbeelden in de stra ten. Daarna naar een Drusendorpje, waar je alle mogelijke mooie dingen kan kopen. Tenslotte hebben wij de universiteit van Haifa bezichtigd. Gezellige dag, leuk georganiseerd. Bij thuiskomst hebben wij onze kamer eens goed schoongemaakt (met tuin slang water spuiten en met de trekker er weer uit) en weer iets ge zelliger gemaakt, met een laken om de lamp en kaarten en foto's (o.a. van Ajax en A.Z.) aan de muur. Over schoonmaken gesproken. Als er nog vuile pannen zijn, kom dan bij ons. Hoe wij dat reinigen? Met een stalen schuurspons en een pla- muurmes! Resultaat: een bonk schra pen, maar hier zijn ze er tevreden mee. Na veertien dagen hebben wj einde lijk de papieren voor de verzekering gehad. Keurig in het Hebreeuws. In het onderwijs is grote onrust ontstaan na het bekend worden van de plannen van minister Deetman. Als die worden uitgevoerd, zal de kwaliteit worden aangetast van - beproefde onderwijsvoorzieningen - (wettelijk vastgelegde) nieuwe onder wijsvormen - de rechtspositie van het personeel der scholen. Van de vele ministeriële voornemens volgen enkele voorbeelden: Verhoging van het aantal leerlingen per klas in basis- en voortgezet onder wijs. Gevolg: verlies van 9.000 arbeidsplaat sen. Bedenk wel: Jarenlang hebben ouders en leerkrachten zich ingezet om een verantwoorde klassebezetting te berei ken. Kleuters van 4 jaar kunnen pas per 1 augustus op hun school worden inge schreven, in plaats van op hun verjaar dag. Gevolg: flinke wachtlijsten en verlies van 2.000 arbeidsplaatsen. Aan instituten voor hogere beroeps opleidingen moeten studenten worden geweigerd met het argument dat ze opgeleid zouden worden voor werkloos heid. Vele ouders en leerkrachten redeneren terecht: „Beter nog een paar jaar doorleren, dan rondhangen. Studeren is wel wat meer, dan alleen maar blokken voor een beroep". Door verhoging van de cursus- en de examengelden voor avondscholen en de z.g. moedermavo's zal voor enkele duizenden volwassenen deelname aan het tweede kansonderwijs onmogelijk worden. Vrijdagavond was het groot feest op de Inca-Hoeve aan de Kanaalweg. Er waren bij de familie Douma nl. drie redenen om iets te vieren, wat zich uitte in één heel groot feest. Ten eerste werd de prachtig gelegen manege officieel geopend. Na zo'n vijf maanden van voorbereiding en het opknappen van de boxen enz. was nu alles piek fijn in orde. De tweede reden, en niet de onbelang rijkste, was dat de heer en mevrouw Douma hun zilveren bruiloft vierden. De derde reden was de start van de Leasing Kombinatie Heiloo van de heer S. H. Douma. In de tuin was een grote tent neergezet waar het grote aantal genodigden zich te goed kon doen aan spijs en drank en een dansje kon maken bij de band Foot- light. Onder hen bevonden zich vele promi nenten uit de nationale en internationa le ruiter wereld. De manege blijkt ook een enorm succes te zijn, prachtig gelegen en de kinderen kunnen zich hier helemaal uitleven. Petra en Onno Douma doen dit werk ook met hart en ziel. Petra ziet haar pupillen goede vorderingen maken en over haar eigen prestaties mag ze ook niet ontevreden zijn, want volgend jaar maart gaat ze nationale wedstrijden rijden. Op de manege kunnen nog enkele leerlingen geplaatst worden, zowel kin deren als volwassenen kunnen hier terecht, belt u dan even met de fam. Douma, tel. 072-330141, Kanaalweg 13. Hoe leuk de kinderen het hier wel vinden mag blijken uit het mooie kado dat zij het bruidspaar aanboden, twee bruine Dergbokjes, voor de kleine dierentuin. Want de familie is niet alleen gek op paarden, maar ook andere diersoorten dragen zij een warm hart toe. Het werd een ouderwetse feestavond waar menigeen nog lang over na zal praten. Petra Douma met Blueberry, waarmee ze in maart aan de nationale wedstrijden hoopt deel te nemen. v>"ï 4tv r V. fx-;:"': T: Door beperkingen ten aanzien van het buitengewoon onderwijs worden sociaal-zwakkeren en anderstaligen ge dupeerd. Verder gevolg: verlies van ongeveer 700 arbeidsplaatsen. Uit de voorbeelden blijkt dat er in de komende jaren in het onderwijs een rampzalig verlies van arbeidsplaatsen dreigt te ontstaan. Er zijn nu al 27.000 werkloze collega's, volgend jaar wel licht 32.000. Vorig jaar aanvaardde de Tweede Kamer de motie-Lubbers/Rietkerk. De ze motie diende te voorkomen dat groepen overheidsdienaren financieel méér zouden inleveren dan de andere ambtenaren. Wat dreigt nu, een jaar later, te gebeuren? De minister van onderwijs laat schoolpersoneel, als afzonderlijke groep, het tekort op zijn begroting dekken!! M.a.w. de leerkrachten worden „ge pakt" en we! voor de derde keer: eerst leverden zij als burgers, daarna als ambtenaren, bepaalde salarispercenta ges in, en nu moeten zij als onderwijs gevenden per 1 januari 1983 een extra veer laten (1,65%). Een garantie dat hiermee een verdere aantasting van de kwaliteit van het onderwijs en een nieuw verlies aan arbeidsplaatsen zal worden voorkomen, wil de minister voorshands niet geven. De onderwijsbonden: het N.G.L., de K.O.V., de Unie van M.T.O.-leerkrach ten en de A.B.O.P. verzetten zich tegen de voorgenomen ministeriële maatrege len. Samen met de A.B.V.A.-K.A.B.O. strijden deze bonden ook tegen de aantasting van het sinds 1959 gevolgde trendbeleid. Daarom hebben de bonden de onder wijsgevenden opgeroepen om met een 5-daagse staking duidelijk te maken, dat zij de maatregelen van de minister volstrekt afwijzen. De stakingsweek is van 15 t/m 19 november. Op de John F. Kennedy-mavo bleek 68% van het personeel bereid te staken. De school werd door de bonden echter niet als „stakingsschool" aangewezen. Wij benadrukken dat aantasting van de kwaliteit van het onderwijs onaan vaardbaar is. A.B.O.P.-leden en sympathisanten. Wij kunnen het niet lezen, maar de verzekeringsmaatschappij zal er wel een mannetje voor hebben. Er zijn op dit moment niet veel vrij willigers, maar die weinigen die er zijn, zijn vreselijk vervelend. Steeds maar zeuren dat ze naar huis willen, zich ziek houden, niet willen werken, daar krijgen wij gewoon heimwee van. Ze vertrekken gelukkig binnen enkele dagen. En wij zingen door, "de zin gende Hollanders" noemen ze ons in de kibbutz. Vorige week hebben we in Zefat nog iets leuks meegemaakt. Wij staan bij een postkaartenstand te kij ken, wordt er een foto van ons ge maakt. Komt die man daarna op ons af en vraagt of hij een foto mag nemen, brutaal nest! Enfin, bleek hij van de krant te zijn en vroeg wat wij van Zefat vonden. Als het goed is komen wij (kaaskoppen) in het toeristenblad van de dagelijkse krant, onder het hoofd "Pat en Punk uit Holland". Leuk hè! Zojuist komt Rina binnen met de ver rassende mededeling dat wij op kos ten van de kibbutz naar een driedaags seminarium in Tel Aviv mogen. Dat zal waarschijnlijk eind oktober gebeu ren. Rina vertelde dat de kibbutz dat voor ons over had, omdat wij al tijd werken als het moet, al gaat het soms gepaard (vooral als we de dis hes hebben) met veel gebrul (ge zang). Maar het gaat ook altijd met een lach en dat wordt gewaardeerd. Was zo mooi, zoals Rina het zei, "Ik will phone Tel Aviv and say, I send Pat and Punk from Holland, nice people". We voelden ons gewoon gestreeld- In jijn algemeenheid uit die waardering van de kibbutz zich ook in het feit dat wij vrij kunnen krijgen wanneer wij wil len. Dat is voor ons geen probleem. We zit ten, nou zitten!?, dus nogal eens aan het strand en zijn inmiddels behoor lijk bruinig. Overigens vinden de mensen hier het leuk dat wij uit Holland komen, het waarom wordt niet zo uitgesproken, maar het schijnt toch een zekere band te geven. Gisteren zijn wij vroeg met de kib- butzcar naar Haifa gegaan om een reis naar Kreta te bespreken. Vergeet het maar! Van eind oktober tot april gaan er geen toeristenschepen en op vracht schepen maken wij als meisjes geen kans. Jammer. Wij hebben nu besloten om vakantie te nemen van 22 oktober tot 24 november, gaan we eerst naar Jerusalem en daarvan- daan naar Egypte voor een trektocht van 3 a 4 weken. Vanmorgen had Punk een prachtig baantje. Peren uitpakken! Die waren gisteren voor export ingepakt, maar om de een of andere reden ging de or der niet door. Dat noemen ze werk verschaffing. Beste mensen, de groeten van ons en van alle mieren die momenteel on ze kamer bevolken (en dat zijn er heel wat), Pat en Punk. P.S. De vrijheid is ons kapitaal, de blauwe lucht betaalt de rente, j (En die is toch blauw R. Hondsbosschclaan 22, Heiloo Telefoon 072-330175....'.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1982 | | pagina 6