SPORTEN SPEL trekkingslijst nationale zonnebloemloterij 1982 krifjnenterg european collagen complex Een zijdezachte, soepele en jeugdige huid binnen 10 dagen rotring "De Vryheid" opent voor de regio unieke schietbaan i. Ie prijs serie E 4740 f 10.000 2e prijs serie M 78548 5.000 3e prijs serie B 9709 1.000 4e prijs serie J 65271 f 1.000 Het onderwys in Heiloo COMPETITIEPROGRAMMA V.V. S.V. FORESTERS Een mooie huid is een gave van de natuur. Vrouwen zijn zich dit uitermate bewust, doch wij moeten de huid ook een zeker onderhoud toekennen en niet zonder meer verwachten, dat een huid goed blijft zonder dat men hier aandacht aan besteedt. ÜiÜ verder in de series A, B, C, D, E, F, G, H, J, K, L en M; Als U tot de prijswinnaars behoort, dient U het winnende lot, desgewenst aangetekend, te zenden aan DE ZONNEBLOEM, Zorgvlietstraat 491, 4834 NH BREDA, met vermelding van het giro- of banknummer, waarop U de geldprijs wilt ontvangen. UITKIJKPOST 8 DECEMBER 1982 Voor de zoveelste keer mag Heiloo zich verheugen over een nieuwe sport accommodatie. Na de sporthal, hockeyvelden, tennisbanen, een honk en softbalveld, twee voetbalvelden en recentelijk een fietscrossbaan en een badmintonhal, is er vanaf zaterdag 11 december a.s. ook een schietbaan óp sportpark 't Vennewater. Op deze dug opent burgemeester Gljjnis - te- Vens hoofd van politie - 25 meter ljaan van schietsportvereniging De Vryheid uit Heiloo. et onderkomen van De Vrijheid is jegen de badmintonhal aangebouwd, (naar is desondanks een zelfstandige Accommodatie. Zo is de hal van de badmintonners ondergebracht in een Stichting, terwijl de schietbaan in het {lezit is van de vereniging, zonder een ^peciale instelling, die het gebouw funt. Toch kunnen we de badminton hal en de schietbaan zowel letterlijk als figuurlijk niet los van elkaar Hen: de historie van de schietver eniging zal dat verklaren. GESCHIEDENIS De Vrijheid werd opgericht in 1955. jNiet zomaar, omdat een aantal in- ivoners van Heiloo het leuk vonden om pis sport te gaan schieten. Vanaf Jle tweede wereldoorlog bestonden in Jjeiloo de 'reserves rijkspolitie': een }>roep burgers, die in geval van nood jle politie zou moeten assisteren. Van- Jvege die assistentie werd er door de Reserves ook geoefend in het schieten. 3Jeze aktiviteit resulteerde in 1955 «lot de oprichting van Schietsportver eniging De Vrijheid, jln de eerste dagen van de vereniging ïwerd er geschoten in een gebouwtje juin de Kerkelaan, maar al snel diende L>en ander onderkomen zich aan. kDit was de Rustende Jager, vandaag- 5de dag wellicht beter bekend als de Voorganger van De Beun, een zaal waar Sliet amateurtoneel uit onze gemeente ïz'n voorstellingen gaf en waar vele ;andere aktiviteiten plaatsvonden. 'Maar zoals iedereen zal weten, De Rus is er niet meer en De Vrijheid moest op zoek naar een nieuw onderdak. Binnen onze gemeente kon niets ge vonden worden, dus week men uit naar Limmen, waar in De Lantaarn gescho ten werd. In het kort is dit een opsomming van waar De Vrijheid wel heeft geschoten. In de 27 jaar van haar bestaan heeft de vereniging ook veel andere moge lijkheden bekeken, maar deze zijn geen van allen door gegaan. Zo had men reeds in de jaren vijftig plannen om een eigen schietbaan te bouwen aan de Kanaal weg, maar het zoals wij nu zouden zeggen luttele bedrag no dig voor de bouw, kon toen niet worden opgebracht. Enkele andere mogelijke lokaties door de jaren heen waren: de kelder van De Vest in Alkmaar, een ruimte van de Technische School te Alkmaar en de kantine van het ge bouw van Openbare Werken aan de Kanaalweg te Heiloo. SPORTRAAD Terwijl De Vrijheid gebruik maakte van De Lantaarn in Limmen bleef de vereniging zoeken naar een accommo datie in Heiloo. Hiertoe is men een aan tal jaren geleden naar de Sportraad van Heiloo gestapt en heeft de pro blemen van de vereniging aan deze raad voorgelegd. De toenmalige wet houder van sportzaken, de heer Dek ker deed in de Sportraad het volgende voorstel: de gemeente Heiloo zou een stuk grond beschikbaar stellen aan De Vrijheid, waarop de ver eniging uit eigen middelen een schiet baan mocht gaan bouwen. Bij deze vergadering was ook de voor zitter van de badmintonvereniging 't Vennewater, Jan Jeijsman. aanwezig. Zijn vereniging had een gelijkluidend voorstel gekregen van de gemeente. Jeijsman zag mogelijkheden om samen te werken met De Vrijheid, dus het bouwen van één accommodatie, waar beide verenigingen terecht zouden kun nen. Ook De Vrijheid had hier aan vankelijk wel oren naar, immers, het zou ernorm kunnen sparen op de kosten. Er werd een eerste plan ontworpen. In dit plan werd er uitgegaan van een grote badmintonhal met vaste tri bunes. Onder deze tribunus zou De Vrijheid een baan kunnen krijgen. Dit plan was echter te groots opgezet en financieel niet haalbaar. De verenigin gen gingen los van elkaar aan de slag en ontwierpen elk een eigen plan. Het enige gemeenschappelijke dat overbleef, was de plaats waar beide accommodaties gebouwd konden wor den: in sportpark 't Vennewater en wel aan dè noordelijke kant van het parkeerterrein (de kant van Het Ze venhuizen). DE BOUW In november 1981 werd de eerste paal voor de schietbaan geslagen. Er móést in 1981 gestart worden, omdat anders een subsidie van de Provin cie (8000 gulden) de mist in zou gaan. In de winter werd verder gebouwd en in het voorjaar van 1982 leverde de ondernemer het gebouw op, dat wil zeggen de muren en het dak waren tochtdicht, de inrichting moest nog vol gen (zelfs de betonnen vloer was nog niet aangebracht). Vanaf april was het aan de leden van De Vrijheid om het gebouw verder vorm te geven. De begroting van de nieuwe accommodatie waren afge stemd op zelfwerkzaamheid. De kosten bedroegen in totaal 220.000 gulden. Hadden de leden niet zelf de handen uit de mouwen gestoken, dan was het bouwbedrag zeker 80.000 gulden hoger geweest. De twee grootste klussen voor de schutters waren het storten van de be tonnen vloer (en het ophogen van de zandvloer van de schietbaan zelf) en het monteren van de kogelvangers. Vooral dit laatste was een zware klus, want 5000 kilo staal moest zo danig vastgezet worden, dat de kogels SPORTVERENIGING „DE FORESTERS" De eerste helft van de kompetitie zit er op en met een overwinning op I.V.V. is ook het verwachte resultaat na de wedstrijd van vorige week bewaarheid geworden. Met grote regelmaat werden de aanvallen op de I.V.V. veste ingezet maar de resultaten bleven de eerst helft uit. Vastberaden om de supporters, maar ook hen zelf een St. Nicolaas surprise te doen bezorgen, keerde zij na de rust op het veld terug en I.V.V. bleek niet bij machte aan deze gedachte iets te veranderen. In de 7e minuut was het zover. Een voorzet van Robert, werd door Kees Zoon keurig afgewerkt 1-0. Een kwartier voor het einde werd definitief afgerekend met de tegenstan der. Wim Robert wist listig een bal van de verdediging afhandig te maken, stormde alleen op de keeper af en liet deze met een hard schot de bal slechts na kijken. Een fijne opsteker. Dat zei ook de aanvoerder Arnold Kosters 23 aar oud en Elektro technicus met wie 'we na afloop een gesprekje hadden. Een echt centraal punt in het elftal maar óók na afloop is hij terug te vinden tussen de jongens. Een karakteristiek figuur, kop en schouders boven de andere uitstekend en altijd te vinden voor een grap en grol maar ook voor een serieus gesprek. Het liefett praat hij over de kollektiviteit van het elftal want van persoonlijke techniek moet hij het niet hebben. Kijk zegt Arnold „Ik moet het hebben van inzet en dat zie ik óók graag van de andere jongens. Natuur lijk is het mooi als beide aanwezig zijn, maar bij de keuze tussen beide, in de afdeling waar we nu spelen, verkies ik de inzet. Kijk maar naar de andere klubs die dan toch hoog staan. Als „kleine" jongen van 8 jaar stapte Arnold de gelederen van H.S.V. binnen en werkte zich op tot de selektie. Eerst nog wat wedstrijden bij het 2e, maar al tijdens het schieten via de schuine stalen platen goed zouden worden af geleid. Een precies klusje, maar noodzakelijk in verband met de veilig heid van de schutters. De laatste weken voor de officiële opening werden de kleinen klusjes afgemaakt. Nou ja, klein! Het schilde ren van het binnenwerk kost meer man uren dan menigeen zou verwachten. Maar a.s. zaterdag is alles piekfijn in orde, wanneer burgemeester Glij- nis de baan en daarmee de gehele accommodatie zal openen. BEÜANKT Tijdens de bouw en aankleding van het nieuwe onderkomen heeft De Vrij heid veel steun ondervonden van der- TEKENMATERIAAL i(( -r-J Dé Viste oplossing voor Uw tekenproblemen. krommenie castricum heemskerk heiloo heiloo heerenweg 140 tel. 334955 den. In de eerste plaats moet genoemd worden E. de Vries BV uit IJmuiden. Dit bedrijf leverde bijna voor niets het staal voor de kogelvangers. Nauw hiermee samenhangend wil de ver eniging ook de firma Jack Zoon be danken, van wie gedurende lange tijd een lasapparaat geleend mocht wor den. Op allerlei fronten heeft De Vrij heid kunnen steunen op het bouwbe drijf Kuiper uit Alkmaar, dus ook aan hen een woord van dank. OPEN HUIS Zaterdag om 11.00 uur opent de burge meester met een eerste schot de ac commodatie. 's Middags, van 14.00- 17.00 uur houdt De Vrijheid open huis: iedereen, die eens een kijkje wil nemen in de nieuwste sportaccommo datie in Heiloo is dan van harte wel kom. Geïnteresseerden kunnen tekst en uitleg krijgen over de te gebruiken wapens, over de sport in het algemeen en natuurlijk over het nieuwe onder komen. Het enige wat niet mogelijk is, is schieten. Dat zou te gevaarlijk worden. Ook zondagmiddag is er van twee tot vijf uur open huis. Gezien de hoge kosten van het nieuwe gebouw van De Vrijheid kan de ver eniging nieuwe leden goed gebruiken. Des te meer er gebruik gemaakt gaat worden van de schietbaan, des te snel ler zullen de kosten er uit zijn. Voorlopig wil het bestuur de baan al leen voor eigen leden gebruiken, dus nieuwe leden zijn een eerste ver eiste. De verhuur aan andere ver enigingen uit de omgeving - want de Vrijheid kan door de 25-meterbaan wel zeker een regio-funktie gaan ver vullen - moet nog worden uitgesteld: de vereniging van 62 leden beschikt (nog) niet over voldoende kader om de baan en kantine elke dag te kunnen runnen. Wellicht kan dit in de toe komst wel en zal de baan meer dan de twee avonden per week zoals nu het geval is gebruikt worden. Tenslotte nog even het volgende. De wapens, die een schutter nodig heeft zijn behoorlijk prijzig. Om men sen, die wel lid willen worden van De Vrijheid, maar geen geld heo.ien om een eigen wapen te kopen toen op te kunnen nemen binnen de gelederen wii De Vrijheid een luchtgeweer en een luchtpistool aanschaffen. Een ieder die de vereniging een presentje zou willen geven in verband met de nieuwe accommodatie wordt daarom vrien delijk verzocht geen bloemen of iets dergelijks mee te nemen, maar een gel delijke bijdrage. invallend belandde ik bij het eerste elftal. Toch kijkt Arnold nog regelma tig om naar de heerlijke periode van de regionale junioren. Schitterend was dat en hij vervolgt „dit zou eigenlijk iedere jongen moeten meemaken wiens hart bij de voetbal ligt". Arnold heeft in de loop van de jaren alle plaatsen al gehad en in de laatste 5 jaar van trainer Michels, Tijm en nu Ursem zijn opleiding gehad. Ads goede voorstopper is hij nu dus te vinden bij de verdediging maar trekt indien nodig graag ook ten aanval. Over de toekomst in deze kompetitie is hij al even vastberaden als in het om zeep brengen van een tegenaanval. Als alle jongens zich voor 100% inzetten kunnen we gesteund met het zelfvertrouwen dat steeds is gebleven, nog een redelijk goede plaats bereiken. De sfeer is goed en het publiek blijft, dat is toch een goede basis! Met deze uitspraken en de wedstrijd a.s. zondag tegen Limmen op het sportpark aan de Bayershofweg, zal het weer druk worden. U bent daar toch ook bij? De aanvang is 2 uur. TOT ZIENS. 11 December: Foresters 1 - Vitesse 22 H.C.S.C. 8 - Foresters 2 Foresters A3 - Go Ahead A2 Foresters B3 - U.S.V.U. B4 Reiger Bosy B3 - Foresters B4 Waard '75 C3 - Foresters C3 Foresters C4 - Uitgeest C2 12 dec.: West Frisia - Foresters Berdos - Foresters 2 V.Z.V. 5 Foresters 3 Foresters 4 Zeevogels 6 St. Adelbert 4 - Foresters 5 P.S.C.K. 4 - Foresters 7 Foresters 8 - C.S.V. 10 St. Adelbert 6 - Foresters 9 St. Adelbert A1 - Foresters A1 S.V.W. A4 - Foresters A2 Foresters BI - Helder B1 Foresters B2 - Helder B2 Foresters Cl - Helder Cl Foresters C2 - Helder C2 Foresters Sen. 6 - 10 zijn vrij. 14.30 12.00 14.30 13.00 11.00 13.15 13.00 14.30 12.00 12.45 14.30 12.00 14.30 12.00 10.00 10.00 14.30 10.00 10.00 10.00 10.00 Ongeacht welk huidtype, het is be slist noodzakelijk om vochtreguleren- de produkten te gebruiken. Uw huid cellen zijn gevuld met vocht. Door verschillende oorzaken kan dit vocht gehalte verminderen, waardoor ver vroegde rimpelvorming kan ontstaan. Het is niet alleen de kalender, die de schuld is van rimpelvorming. De wind, zon, wisselende weersom standigheden, centraal verwarmde vprtrekken etc. plrogen uw huid uit. Óók inwendige oorzaken kunnen vochtverlies bespoedigen. Het is dus zeer belangrijk te zorgen, dat dit tekort wordt aangeyuld door vocht- regulerende preparaten en die pro dukten te kiezen, die ook het vocht verlies tegengaan. Wetenschappelijk REVLON's European Collagen Com plex, kortweg 'ECC', is wetenschap pelijk ontwikkeld, getest, en heeft bewezen de conditie van uw huid te verbeteren. Het bevat een unieke samenstelling ingrediënten. Rijkaan verzachtende en vochtregulerende middelen en puur oplosbaar colla geen zorgt ECC vooreen jeugdig uit ziende huid. Dii nieuwe schoonheids plan is zo effektief dat u reeds ver betering ziet na 10 dagen. Uw huid zal er frisser en vitaler uit zien. Uw huid zal er zachter, soepeler, ge zonder en jeugdiger uitzien. Gebruiksaanwijzing ECC wordt direkt door de huid op genomen met als resultaat dat de huid levendiger blijft. Gebruik het 's-morgens onder uw make-up of al leen als nachtcrème. Het verstevigt en verfrist de huid en houdt het vocht gehalte op peil. Zelfs wanneeru hetgebruikvan ECC 1 dag overslaat, kan er een averecht se werking in het verzorgingsproces optreden. Na de reiniging en tonic, de ECC zacht op het gezicht en de hals in- masseren. ECC bevat uitsluitendoplosbaarcol- lageen complex 5%, verzachtende oliën 10,3% en natuurlijke ingrediën ten 7%. ECC is klinisch getest door vooraan staande Europese huidspecialisten en op natuurlijke wijze geparfumeerd. ECC is verkrijgbaar in crème en emul sieformule. Het garandeert 24 uur volledige voe ding en bescherming; de meest effec tieve schoonheidsbehandeling voor uw hufd. Jonge huid Een jonge huid ziet er soepel en veerkrachtig uit, doordat de colla geen vezels goed zijn gevormd. Naar mate de huid ouder wordt, raken de ze vezels verward door verslapping en rimpelvorming. ECC met puur collageen zorgt voor een frisse, stevige en jeugdige huid. Het natuurlijke huidvet (sebum) voor komt het uitdrogen van de huid. Naarmate de huid ouder wordt, wordt deze bescherming onvoldoende. Wanneer het natuurlijke huidvet niet in staat is het oppervlakte te berei ken, dan wordt de oppervlakte van de huid droog en schilferig. ECC verfijnt de huid met rijke, ver zachtende en voedende oliën. Uw huid ziet er zachteren veerkrach tiger uit. Testresultaten Al na de eerste behandeling kunt u een duidelijke verbetering van uw huid constateren. Bij een dagelijks gebruik, zorgt ECC voor een frisse, veerkrachtige en jeugdige huid bin nen 10 dagen. Stelt u zich eens voor... Een zijde zachte, soepele en jeugdige huid binnen i 0 dagen 5 DE POEDEL - LA STRADA Uitslagen: W. Schouten - G. Molenaar 2-0 S. Houtzager - A: Duiker 2-0 J. Kuiper - J. Bok 0-2 J. Bij voet- J. Hoetjes 0-2 P. Kaandorp - W. v. Wijk 0-2 J. Koedijk-P. Kok 0-2 R. Bruin - P. Kok 1-1 A. v.d. Velden - A. Duiker 0-2 Th. Hoogeland - J. v.d. Weerd 2-0 A. Bakker - J. de Graaf 2-0 P. Pilkes - J. HoetjesO-2 1. Hoetjes - W. Sinnige 0-2 C. Nanne - W. v. Wijk 2-0 G. J. Beentjes - A. De Wit 0-2 Het was weer net zoals andere keren een gezellige ontmoeting bij Aris en Ans de Wit. Als we de uitslagen even bekijken dan zien we dat "La Strada" helaas heeft verloren en wel met ze ventien tegen elf wedstrijdpunten. Hoewel het goed begon en "La Stra da" met zes tegen nul voorkwam kwamen de mannen van de Poedel sterk terug en namen spoedig de lei ding over. Johaiï Hoetjes wist zijn partij in het minste aantal beurten te winnen voor de Poedel. Adriaan Bak ker en Sjaak Houtzager deden dit voor "La Strada" in vijftien beurten en Johan overigens in dertien beurten. De hoogste serie was voor Aris de Wit en dat waren er zesendertig. Hiermee won Aris zijn partij in acht tien beurten met een moyene van 4.66. Ik hoop dat het in de return beter uit pakt voor "La Strada" en die wordt gespeeldt op donderdag negen decem ber bij Dick en Bep in "La Stra da". Willen de heren van de Poedel er wel omdenken dat ze de beker mee nemen want hij is nog niet gewonnen. BILJARTCLUB O.K.K. Uitslagen van dinsdag 30 november: M. v. Zaal - J. Baltus 0-2 C. Melker - G. Snel 0-2 N. Bijvoet - R. v.d. Gulik 2-0 J. Jonker - L. v. Schooten 0-2 M. v. Zaal - D. Nanne 2-0 R. v.d. Gulik - J. Jonker 0-2 W. Hink - A: Hoogeland 2-0 W. Groot - R. Haazelager 0-2 P. Bolten - P. Haanraads 0-2 D. Pepping - C. v. Dooren 2-0 WGroot - Th. d. Waard 2-0 P. Leering - J. Klaasse 0-2 Th. Baltus - R. Haazelager 2-0 L. v. Schooten - Th. Molenaar 2-0 J. Baltus - J. Komen 2-0 Records zijn er om verbeterd te worden zo ook de hoogste serie, dit keer was het J. Baltus die in zijn partij tegen M. v. Zaal een serie van 24 lieten noteren, een prima resultaat. De eerste helft is nu volledig uitge speeld en als we de moyennes gaan bekijken dan blijkt dat het spelen in een A poule en een B poule voor bijna iedereen een verhoging van zijn ge middelde betekent In de A poule zijn er zelfs 6 spelers die 2 of meer gespeeld hebben en in de B poule een van 1.44 waardoor bij herhaling de plaats van G. Snel zelfs in gevaar komt, maar de kom petitie duurt nog lang. Gisteravond is de return gespeeld tegen de dames biljartclub H.F.S. en de uitslag hier van zullen wij volgende week vermelden. q 1 kon doordrukken en met 15-13 en 16-14 won. Tot 13 december a.s. RECREATIECOMPETITIE NEVOBO Bij de dames deden zich een paar verrassingen voor in de top van de ranglijst. In Poule I versloeg Effect 3 uit Heiloo koploper Relax I uit Egmond in een bijzonder spannende strijd. In Poule 2 versloeg het team van Effect 2 het eerste team van RS '77, wat een opvallende prestatie mag wor den genoemd, omdat laatstgenoemd team tot nu toe geen punt verloren had en steeds met behoorlijk puntenver- schil had gewonnen. Bij de heren valt steeds weer het goede spel op van het gemengde team van Vios 3 uit Castricum. Tegen Oranje-Wit werd het een bijzonder spannende wedstrijd, waarbij beide keren pas in de slotfase bleek dat Oranje-Wit net iets sterker was en met 15-11 en 15-13 won. Ook tegen Effect I kwam dit naar voren, waarbij pas aan het einde toen Vios 3 een beetje moe werd, Effect Standen per 30 november: Dames Poule I Reactie Relax 1 Effect 3 RS'77 2 Effect I VCOI Bergermeer A Effect 4 RS'77 Vios 2 Rapide Dames Poule 2 Effect 2 RS'77 1 Relax 3 Relax 2 Effect 5 Oranje-Wit VCO 2 RS'77 Vios I Bergermeer B De Schulp Heren oranje-Wit RS'77 I Effect 1 Reactie De Harkers Effect 2 VCO De Schulp RS'77 2 Effect 3 Vios 3 RSEFF Lot nr. Prijs Lot nr. Prijs Lot nr. Prijs Lot nr. Prijs 1030 - f 25,— 24081 - 25,— 50329 - f 100,— 80099 - f 25,— 2252 - f 50,— 24760 - 50.— 53845 - 25,— 80385 - f 25,— 3663 - 50.— 25832 - f 50,— 53866 - f 25,— 82190 - 25.— 6293 - f 25,— 27266 - f 50,— 56029 -25.— 84439 - 25.— 8640 - f 25,— 27579 - f 50,— 56185 - f 50,— 87777 - 25,— 9601 - f 25,— 28136 - f 50,— 57106 -f 25,— 89328 - f 50.— 10286 - f 25.— 31974 - f 25,— 58707 - f 100,— 90074 - f 50.— 10878 - 25,— 33181 - f 250,— 58880 - f 50,— 92194 - f 25,— 12162 - f 50,— 33225 - f 25.— 61311 - f 25,— 93457 - f 50.— 13262 - f 25,— 33865 - f 25.— 61402 -f 50,— 93655 - f 25.— 13725 - f 25,— 33980 - f 25,— 63975 -f 25,— 94732 - f 25,— 16916 - 50,— 34246 - f 50,— 65086 - f 50,— 96200 - 100,— 17382 - f 25,— 34355 - f 25,— 66875 - f 500,— 97886 - 25,— 18465 - 25.— 39001 - 100,— 68866 -f 50,— 99669 - 25.— 18845 - f 500,— 39892 - f 25.— 69241 - f 25,— 19927 - f 25,— 41196 - f 25,— 71235 - 100,— 20079 - f 50,— 46410 - f 25,— 71424 - 50.— 20088 - f 25,— 46625 - f 50,— 72406 - f 25,— 20812 - f 50.— 48089 - f 50,— 77110-100,— 23192 - f 50.— 48534 - f 25,— 79046 - f 50.— 23522 - f 250,— 50266 - f 50.— 79337 - f 250,— Jan Knijn. 9-13 10-13 8-12 9-12 7-10 7-8 8-5 9-5 7-4 7-3 8-3 10-19 8-14 10-14 8-11 7-9 9-16 8-5 8-5 8-3 8-3 8-2 9-18 8-16 9-14 9-12 9-8 9-7 8-6 9-6 8-5 9-4 6-3 8-3 of: hoe de politieke partijen over onderwijs denken Bij de verslagen van de Algemene Be schouwingen vorige week in De Uitkijk post heeft U het onderwijs gemist. Dit is geen slordigheid, maar een bewuste keuze van de redaktie. Wij wilden voor komen dat te veel informatie in één keer voorgeschoteld zou worden. Van daar dat U deze en wellicht ook nog volgende week alsnog verslagen in De Uitkijkpost zult aantreffen van de Algemene Beschouwingen. Als eerste nu het onderwijs. Terugloop van het leerlingental Alle partijen spraken zich uit over de terugloop van het aantal leerlingen op de scholen in Heiloo. De VVD ziet voor de toekomst een probleem bij de af vloeiing van de leerkrachten. Een mo gelijkheid om deze problemen te be perken ziet de VVD in het kreëren van duobanen. Het CDA vroeg het college waakzaam te zijn, zodat tijdig de nade lige gevolgen aangepakt kunnen wor den en het nivo van het onderwijs niet aangetast behoeft te worden. Heiloo 2000 stipte als gevolg van het dalende aantal leerlingen het punt van de klassegrootte aan. De partij vroeg zich af, wanneer een school moet in krimpen en er (grotere) kombinatie- klassen ontstaan, de kinderen nog wel dezelfde aandacht krijgen als momen teel het geval is. De woordvoerder van Heiloo 2000, Ton ten Hoope, noemde het „een trieste zaak als we als belas tingbetalers moeten konstateren, dat je kind niet die aandacht krijgt, die het verdient." De P.v.d.A. betrok bij het dalende leerlingental de vanuit Den Haag voor gestelde bezuinigingsmaatregelen t.a.v. het onderwijs. Alles tezamen zal het onderwijs (ook) in Heiloo onherroe pelijk een kwaliteitsverlies moeten in casseren. Ook mevrouw Schuurman (D'66) betrok de landelijk voorgestelde bezuinigingen in haar betoog en kon- kludeerde voor wat betreft het onder wijs als volgt: „Dit (de teruggang van het aantal leerlingen en de mogelijke vergroting van de klassen, red.) zal extra inzet van de leerkrachten èn een zorgvuldig beleid van het gemeente bestuur vragen." Toewijzingsbeleid Het toewijzingsbeleid van de gemeente Heiloo was al voor de Algemene Be schouwingen ter sprake gekomen, zo wel in de raad als in de commissie Onderwijs. De diskussie spitste zich in die gevallen toe op het woord „soepel", zoals dat in het beleidsplan van het college voor de jaren 1982-1986 is opgenomen. Welke betekenis heeft soepel in dit geval? Volgens de VVD is dat een vrije school keuze, maar in zaken waar een keuze gemaakt zal moeten worden tussen algemeen en individueel belang, moet de gemeente regulerend optreden. De regels mogen niet star gehanteerd worden en om een verkeerde uitleg van de regels te voorkomen pleit de VVD voor „goede voorlichting en een dui delijke motivering van de zijde van het Gemeentebestuur". Hierdoor kan er begrip voor het beleid ontstaan bij de ouders voor het gevoerde beleid. Heiloo 2000 pleit voor een soepel be- .leid, opdat een star gevoerd beleid niet de voedingsbodem zal gaan vormen voor de invoering voor bijzonder neu traal onderwijs. Volgens deze partij heeft soepel.dus duidelijk te mak.en met de bescherming van het openbaar;, onderwijs. De P.v.d.A. gaf aan dat zij ook (nog) niet weten wat soepelheid exakt zal gaan betekenen. Volgens woordvoerder Tjeerd Adema behoort een soepel toe wijzingsbeleid ook te leiden tot een gro tere vrijheid bij de schoolkeuze. De P.v.d.A. is daarom tevreden met de formulering en ziet de verdere uitwer king ervan tegemoet in de commissie Onderwijs. D'66 kan zich in grote'lijnen verenigen met het aangegeven beleid. Het in de voorgaande jaren gevoerde beleid vindt men te strak en dat wordt afgewezen. „De verantwoordelijkheid voor de op voeding en vorming van jongeren be rust primair bij de ouders. Dit be tekent, dat de ouders de schoolkeuze voor hun kinderen vrij moeten kunnen bepalen, óók binnen het openbaar onderwijs!" D'66 verstaat onder soepel dus een vrije schoolkeuze, zonder verder beperkingen aan te geven. Tenslotte meent Ger Helder (Links Heiloo) dat de opvoedings-idealen van de ouders een belangrijke plaats in moeten nemen bij het toewijzingsbe leid. Soepel is volgens deze partij dus nagenoeg hetzelfde als bij D'66 het geval was. Resumerend lijkt het ons het beste de nadere uitwerking van het „soepele toewijzingsbeleid", zoals het college dat voorstaat, maar af te wachten in de commissie Onderwijs in januari van het nieuwe jaar. Burgemeester Glijnis, belast met onderwijszaken in Heiloo. Integratie Van de zes partijen in de raad stond de VVD het langste stil bij het onderwijs in onze Gemeente. Daarom nog enkele punten van deze partij, ten gehore ge bracht door fraktievoorzitter, J. Roe lof s. Ten eerste pleit de VVD voor een opti maal gebruik van de beschikbare on derwijsruimte. De integratie van het kleuter- en lager onderwijs kan hiertoe bijdragen. Tevens zal de integratie door een gemeenschappelijk onderdak de uitwisseling van ervaringen en ge gevens tussen de leerkrachten bevor deren. De VVD is blij met de toenemende belangstelling voor het dagonderwijs voor volwassenen. Met name jongeren, die niet aan de slag kunnen komen, kunnen „in een minder schoolse sfeer hun studie aanvullen". Tenslotte acht de VVD het minder suksesvol dat in plaats van vervoer per bus de kinderen uit Plan Oost nu klas- gewijs de Kennemerstraatweg moeten oversteken om naar het zwembad te gaan voor het schoolzwemmen. Men hoopt dat in overleg met de ouders een veiliger en betaalbare oplossing ge vonden zal worden.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1982 | | pagina 14