Helen v. d. Lem en Siem van Bleisum exposeren in de Zevensprong 20 jaar aardappelverwerkende industrieën DE JAPANSE BEELD-INTERCOM De veilige oplossing tegen ongenode gasten met kwade bedoelingen NEDERLANDSE CHRISTENVROUWENBOND (NCVB) WIJKVERENIGING PLAN OOST Werkgroep jeugd WIJKVERENIGING TERMI JEN Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding i.a. DE FAMILIE BOON De Amerikaans, k van de familie Een vreemde ontdekking Witte bonen INLEVEREN VAN KOPIJ VOOR ADVERTENTIES E.D. TOT UITERLIJK 18.00 UUR UITKIJKPOST 8 DECEMBER 1982 IIKIJKP BEZUINIGINGEN BIJ OPENBARE WERKEN VOOR DE RAAD GEEN PROBLEEM De door het college van burgemeester en wethouders voorgestelde bezuini gingen bij de afdeling Openbare Werken van de gemeente Heiloo is tij dens de Algemene Beschouwingen door geen enkele partij onaanvaardbaar genoemd. Het gaat om een bezuiniging van ruim 100.000 gulden op de onder- houdsbegroting van deze afdeling. Met name de VVD, maar ook de P.v.d.A., was van mening dat een zo danige bezuiniging ,,op straffe van aantasting van de kwaliteit van de infrastruktuur niet elk jaar weer kan worden toegepast. Een meer selektief bezuinigingsbeleid wordt dan ook een vereiste voor de komende jaren." Heiloo 2000 vroeg zich af „of een per centage van 5 procent ten opzichte van alle posten wel de juiste benadering was". Deze partij hoopt dat over de gehele lijn genomen een dergelijk percentage kan worden bewerkstelligd. D'66 vond de voorstellen tot bezuini gen als geheel geforceerd overkomen, maar is het er toch mee eens. Milieu Ten aanzien van de bescherming van het milieu was D'66 de partij met de meeste wensen. ,,D '66 is voor een ak- tief gemeentelijk milieubeleid. Hier mee bedoelen wij, dat de gemeente er alles aan moet doen om te proberen de negatieve gevolgen van onze kon- sumptiemaatschappij tot een minimum te beperken." Als mogelijkheden gaf Ali Schuurman aan het inleveren van afgewerkte olie en oude batterijen en niet gebruikte medicijnen, zoals nu al kan bij een aantal plaatselijke onder nemers. Daarnaast vindt D'66 ook dat de inwoners andere milieu-gevaarlijke stoffen ergens kwijt moeten kunnen. De gemeente zal hiervoor mogelijk heden moeten scheppen. Alle partijen spraken hun voorkeur uit voor een verdergaande scheiding van huisafval bij de bron, dus het scheiden van de verschillende soorten afval door de burgers. De VVD-mening op dit punt is: aan deze vorm van schei ding aan de bron wordt in Heiloo al veel gedaan. Zolang er evenwel nog Wethouder J.J. Dekker (VVD) belast met Openbare Werken en Volks huisvesting. ongeveer 20 procent papier in ons huis vuil wordt aangetroffen, valt er nog wel iets te verbeteren... Ons inziens ligt de taak van de gemeente vooral in het stimuleren van de medewerking van de bevolking, om te helpen de afvalberg te verminderen en het milieu te sparen." Geluidshinder Ton ten Hoope (Heiloo 2000) ging in zijn Algemene Beschouwingen ten aanzien van het milieu in op de geluids hinder. Onlangs is er gesproken over een zonéring van de wegen uit Heiloo, zoals dat moet volgens de weg op de geluidshinder. Ten Hoope vroeg zich af of de spoorbaan, die ons dorp doormid den snijdt, niet hierbij moet worden be trokken. Er wordt volgens hem op het baanvak door de treinen te hard ge reden, wat weer zorgt voor extra ge luidsoverlast. „De bewoners krijgen de indrukdat op dit baanvak achter stand in tijd wordt goedgemaakt." Bij de beantwoording van deze vraag gaf wethouder Dekker aan, dat het spoor niet als weg wordt gezien vol gens de wet. Het is aan de Neder landse Spoorwegen om zulke klachten te behandelen. NIEUWS UIT DE WERELDWINKEL Komende vrijdagavond, 10 december, staan we voor de laatste keer van dit jaar op het binnenplein van het winkel hof 't Loo. Op 24 december zullen we er niet zijn in verband met de Kerst. Voor levensmiddelen kunt u altijd te recht op onderstaande adressen. Na Nieuwjaar zijn we er weer elke tweede en vierde vrijdagavond van de maand. Bij de verkoop van eind november was er weer veel belangstelling. Vooral de levensmiddelen waren erg in trek. Sommige kunstnijverheidsprodukten raakten uitverkocht zoals de prachtige zeepstenen doosjes, ingelegd met parelmoer, uit India. We hebben ze weer aangevuld. De verkoop van kaarsen uit Soweto viel tegen. Nu het Feest van het Licht nadert vestigen wij hierop nogmaals de aandacht. Door ze te kopen ver licht u het lot van een groep negers uit Zuid-Afrika, die een kaarsen fabriekje drijven. Tenslote hebben we op onze stand een voorraad prima wijn uit Algerije. Deze leent zich ook uitstekend voor het maken van een heerlijke bisschopswijn. Dc verkoop/besteladressen levens middelen zijn: Westerweg 267; Wester- weg 417; Ewisweg 3; de Ronge 57; Goodeslaan 37; "de Deel" Winkelhof (alleen wijn!). Namens de Wereldwinkelgroep, Corrie Hoeben, Els Schaafsma, Cor Duijn. OUDERWETS SINTERKLAASFEEST INDE LOET Toen Sinterklaas donderdagavond een bezoek aan de Loet bracht was het daar ouderwets gezellig. De grote zaal zat helemaal vol de Kinkeluters speelden in afwachting van Sinterklaas, allemaal liedjes. Voor de genen die de tekst een beetje kwijt waren geraakt waren er stencils, er was chocolademelk en letter ban ket, alle ingrediënten voor een ge zellige Sinterklaasavond, en dat werd het. Muzikaal werd de avond omlijst door Henk Driessen piano, Tiny v. Wijk- Koomen en de heer van Venrooij zang. Sinterklaas wilde deze avond een lange rij mensen spreken. Om te beginnen mevrouw Lundering die uit Amsterdam komt, de heer Chr. Vahl, de heer de Graaf, Henny Kikkert, mevr. Kroon, Jannie Hoogeboom en de dames Mul der en de Ruijter. Voor allemaal had Zwarte Piet een kadootje. Mevrouw A. Meerkens droeg een fraai gedicht voor en had voor alle personeelsleden een en velop met inhoud zodat ze naar eigen keuze iets konden uitzoeken. Er was trouwens voor alle bewoners van de Loet een aardige attentie, die verzorgd waren door mejuffrouw Bakker. Zelfs Sinterklaas kreeg van de Deel een kist huiswijn aangeboden. Zo ging aan het einde van een ge zellige avond niemand met lege han den naar huis. DE HOGE PRIESTER Verschillende niet aan een bepaald kerkgenoodschap verbonden chris tenen organiseren bijbelavonden, met het doel: de bijbelse boodschap meer bekendheid te geven. Op vrijdag 10 december is de bekende evangelist J. G. Fijnvandraat uit Leeuwarden aanwezig om een inleiding te houden over de Hogepriester. De Hogepriester vervulde in de gods dienst van Israël de belangrijkste funk- tie. Hij was het die op de grote verzoen dag in het Heilige der Heiligen binnen ging om verzoening te doen voor de zonden van het volk Israël. In het Nieu we Testament wordt de Here Jezus voorgesteld als Hogepriester in eeuwigheid. Deze vergelijking houdt in dat chtistenen veel kunnen leren van de oorspronkelijke rol van de Hogepriester. In de tijd van de Romein se overheersing was de Hogepriester een politieke funktie geworden. Het was een kwestie van vriendjes politiek wie het zou worden! De heer Fijnvan draat zal spreken in de zaal van de Geref. Kerk aan de Noordergeest straat te Heiloo. Na de inleiding is er gelegenheid om de spreker vragen te sjeHen. Voor meer inlichtingen kunt u bellen met M. Oppenhuizen, tel. 02518- 54596 of met H. Smit, tel. 072- 337151. NEDERLANDS KODALY KOOR GEEFT KERSTCONCERT IN WITTE KERK HEILOO Het traditionele kerstconcert in de Wit te Kerk zal dit jaar verzorgd worden door het Nederlands Kodaly Koor, een dameskoor van internationale klasse. De dirigent is Dick Hollander. Erika Waardenburg zal niet alleen met de harp de zang begeleiden, maar tevens een solowerk vertolken. Het be luisteren van een fijnzinnig en zang rijk instrument als de harp moet in de Witte Kerk in kerstsfeer een aparte belevenis zijn! Het Koor zal zich voor de pauze waar maken in komposities, geïnspireerd door het kerstgebeuren, van Kodaly (o.a. Ave Maria), van Richard Rodney Bennett en van Joaquin Nin, een veel zijdige keuze dus. Het optreden na de pauze wordt ge heel gevuld met Ceremony of Carols van Benjamin Britten; ook hierin komt als intermezzo een harpsolo voor. Wie voordien- wil kennismaken met het ge zelschap luistere op zondagmorgen 12 december, vanaf 11.00 uur naar Für Elise, rechtstreeks uit het Concert gebouw te Amsterdam over de radio. In de Witte Kerk (met brandende kaar senkronen getooid) kan men op zondag middag 19 december terecht vanaf 14.45 uur, aanvangstijd 15.30 uur, toe gangsprijs 5,-, inkl. programma. Voor ouderen, CJP-ouders en kinderen ƒ3,-. U bent var. harte welkom! Er heeft zich een nieuw type indringer aangediend, dat door de politie als gevaarlijker wordt beschouwd dan de gewone inbreker. Want in bijna alle gevallen lopen de slachtoffers het risico met direct geweld te worden geconfron teerd. Hun werkwijze is eenvoudig: aan de deur bellen en de bewoners onder bedreiging van een wapen dwingen om geld en kostbaarheden af te geven. Ook de oplossing is eenvoudig, maar zeker: de Beeld-Intercom, die de bewoner-in staat stelt te zien wie er aanbelt zonder zelf te worden gezien. Zodra njpn aanbelt, verschijnt er een beeld van de beller op een T.V. schermpje in gang, hal of kamer. De buitenpost met bel, camera, lichtbron en microfoon zit inbraakproof bevestigd bij of aan de voordeur. Wil men niet antwoorden dan verdwijnt het beeld automatisch na 30 sekonden. Op één deurcamera kunnen meerdere beeldschermen wor den aangesloten. Ook in het donker blijft de beeld-intercom werkzaam. Een ideale oplossing voor winkels, eenzame huizen, banken, juwelierszaken en in het algemeen voor ieder die zich thuis veilig wil voelen. Voor dokumentatie en informatie: BLR b.v. Postbus 6340, 1005 EH Amster dam. Telefoon 020-167267*. Na een heden, jaar var moeder. "Magn Corr.-a De terr dag 7 c te Scha Vrijdag 10 december gaat 's avonds om 20.00 uur een expositie van start met bloemstillevens van Heieen v.d. Lem en stillevens van Siem van Blei sum. De expositie duurt t/m zondag 12 december. Bloemschilderen blijft voor velen toch een zeer dankbaar onderwerp. Vooral bij vrouwen komt men dit veelvuldig tegen, daar zij naast het schilderen van bloemen, ook het bloemschikken vaak als hobby hebben. Zo ook bij Heieen v.d. Lem. Zij is een leerling van Cor Heeck. Kleurige composities weet zij op het doek te brengen. Cor Heeck zegt van haar: "Het eerste dat opvalt in het werk, is haar enthou siaste emotionele levensbelevenis. In verschillende stukken is het frap pant, zoals ze met een kleed, of gedeel te van een raam, de starheid van een gesloten effen achtergrond door breekt. Dit is een verruiming van haar schilderkunst". Heieen v.d. Lem woont aan de Visweg te Limmen waar ook Siem van Blei sum woont. Als goede buren, kun nen zij zich ook in de schilderkunst uitstekend vinden. Siem van Bleisum is purser bij de KLM, die in november j.l. nog een onderscheiding voor 20.000 vlieguren kreeg uitgereikt. Cosmische betrokkenheid en een iet wat relativerende visie op zijn onder werpen zijn duidelijk merkbaar in de doeken die hij heeft gemaakt. Siem van Bleisum is autodidact en brengt veel van zijn vrije t'ijd door met het vastleggen van stillevens, alhoewel het z.g. magisch realisme een steeds sterkere plaats in zijn werk gaat innemen. De expositie duurt maar drie dagen, te beginnen op vrijdag 10 december om 20.00 uur en zaterdag 11 en zondag 12 december van 11.00-18.00 uur in de Zevensprong aan de Ewisweg nr. 10. Beiden zullen deze dagen aanwezig zijn en u graag wat over hun werk vertellen. Op 30 november jl. werd de maande lijkse bijeenkomst van de NCVB gehou den in de Gereformeerde Kerk. De blinde mevrouw Brand uit Alkmaar was gekomen om ons te laten zien hoe een blinde huisvrouw met haar handi cap leert leven en werken. In 1925 ging ze op 4-jarige leeftijd naar het Blindeninstituut in Bussum. Daar deze scholen toen nog niet gesubsidieerd werden, werd ze gesponsord door de kerk en de gemeente waar ze woonde. In het internaat worden allerlei hulp middelen gebruikt, b.v. opgezette die ren voor de biologieles en reliëfkaarten voor aardrijkskunde. In ons land zijn vier blindeninstituten en ook vier blindenbibliotheken. De daar uitgeleende romans worden alle gebrailleerd door vrijwilligers. De schoolboeken worden echter gedrukt. In de loop der tijd kwamen er steeds meer hulpmiddelen. Zo had ze een centimeter, een kookwekker, een wek ker, een thermometer, dominostenen enz. in braille. De witte en bonte was heeft ze gemerkt met knoopjes en lintjes en ook op haar wasmachine heeft ze brailletekens aan gebracht rond de instelknop. Tot slot gaf mevr. Brand een demon stratie van de werking van een brailleer- machine en beantwoordde de vele bij de leden opgekomen vragen. De volgende bijeenkomst (de kerstvie ring met broodmaaltijd) is op dinsdag 21 december a.s. C.D.A. AFD. HEILOO Morgenavond, donderdag 9 december zal in de Gereformeerde Kerk aan de Noordergeeststraat een algemene ledenvergadering worden gehouden. Aanvang 20.00 uur. Mevrouw G. M. P. Cornelissen, lid van de Tweede Kamer en van het Fraktie-bestuur in de Tweede Kamer zal spreken over: De toekomst van het C.D.A. Er is gelegenheid tot vragen stellen en discussie. Wij nodigen iedereen uit, maar in het bijzonder de vrouwen, die belangstelling hebben voor gezondheidszorg en emanci patie. Het bestuur van het CDA, afd. Heiloo. Zoals u allen inmiddels weet houden wij a.s. zaterdag 11 december een Bingo avond in 't Oosthonk, aanvang half 9. Start Bingo 9 uur. De entree-kosten zijn gesteld op 2,50 voor leden en 3,50 voor niet-leden. Breng vooral uw lidmaatschapskaart mee, anders moet u meer betalen. De bingokaarten worden verkocht voor 1 >-■ Kom allemaal, zodat het een geslaagde avond kan worden. Na afloop van de bingo is er gelegenheid tot dansen. Tot ziens zaterdagavond. Het bestuur. Sinterklaas is nog maar nauwelijks uitgezwaaid of wij hebben al weer plannen voor de Kerstvakantie. Van alle kanten hoorden we compli menten over het gezellige Sinterklaas feest in het Oosthonk. En het was inderdaad een heel leuke middag! Al onze tractaties (100 st.) waren op en wij zagen slechts blijde kindergezicht jes! De films in de blauwe zaal vielen ook weer goed in de smaak, Sinterklaas en Pieten, hartelijk dank en tot het volgende jaar! Nu de „Kerstmiddag" in het Oost honk, Laan van Zeeman 14a: Dinsdag middag 21 december van half 2 tot half 4 voor kinderen van 4 tot 12 jaar; entree leden 50 cent, niet leden 1,-. We gaan met de kinderen kerstversie ring maken en in de boom hangen. Er zijn kaarsjes, er is warme chocolade melk, kerstmuziek en er wordt een verhaal voorgelezen. Kinderen hartelijk welkom! Het zaalvoetbalteam van de wijkvereni- ging speelt a.s. zaterdagmiddag 11 december om 15.00 uur een wedstrijd tegen wijkvereniging Vredenoord. Deze wedstrijd vindt plaats in de sporthal 't Vennewater. Dit gebeuren is op uitnodiging van Vredenoord. Hebt u een uurtje vrij, komt u dan ons team aanmoedigen. Heieen v.d. Lem in haar atelier. Een van de stillevens van Siem van Bleisum. Een belangrijk onderdeel van het aK- kerbouwbedrijfsleven in Nederland is de aardappelverwerkende industrie. Deze bedrijfstak is in. de twintig jaar van zijn bestaan uitgegroeid tot de belangrijkste gebruiker van consump tie-aardappelen. In de aardappel verwerkende industrie gaat zo n 900.000 ton consumptie-aardappelen per jaar om. Deze worden verwerkt tot voorgebakken produkten (frites e.d.), aardappel-snacks (chips e.d.), gedroogde aardappelprodukten. (puree e.d.) en geschilde aardappelen. Aardappelverwerking tot produkten voor menselijke consumptie is, met uitzondering van de zetmeelfabrikage, een jonge bedrijfstak. Kort voor de oorlog werden in Europa, maar vooral in Amerika stukjes aardappelen gedroogd. Deze vorm van aardappel- conservering werd door de tweede wereldoorlog gestimuleerd. Het ge droogde produkt werd hoofdzakelijk als halffabrikaat afgezet. De beteke nis in Europa voor dit produkt was vrij beperkt. De eigenlijke verwerking van aard appelen tot consumptieprodukten is in ons land begonnen in het zuiden, toen net zoals in België langs de wegen kleine houten kraampjes versche nen waarin pommes frites, toen ook al "patat" genoemd, verkrijgbaar was. De aardappelen werden ter plaatse geschild, gesneden en gebakken en in een puntzakje verkocht. Indien de ex ploitant meer van deze verkooppunten had, werd al spoedig het schillen en la ter ook het voorbakken niet meer in de kramen maar op een centraal punt gedaan. Veelal was dit de keuken van de exploitant. In Nederland was het de heer Megens die in 1956 in Venlo een aantal ver koopkramen exploiteerde. Hij kwam op het idee een voorbakoven te con strueren waarbij de aardappelstaaf jes in kleine bakjes door een oven wer den gevoerd waarin hete olie zat. Hij was het die als eerste in Nederland een verwerkingslijn voor pommes frites in gebruik had. In dezelfde periode werd ook een begin gemaakt met de fabrikage van chips. Vooral in Amerika en Engeland had dit produkt al een grote vlucht ge nomen. In Nederland werd in 1958 met de produktie begonnen. De puree- industrie is pas later op gang gekomen, waarschijnlijk mede tengevolge van de hoge investeringen die nodig zijn en de geringe bekendheid van het pro dukt. De jongste tak van aardappel verwerking, die pas in de zeventiger jaren betekenis kreeg, vormen de aardappelschilbedrij ven VERZORG DE TOMAAT MET WARMTE De tomaat die oorspronkelijk uit Peru en Mexico komt, is na de ontdekking van Amerika in Europa ingevoerd. Aanvankelijk teelden de Europeanen de tomaat als sierplant. Pas aan het eind van de vorige eeuw zijn ze haar als groente gaan waarderen. Als je dit stukje geschiedenis leest, worden je twee dingen duidelijk. In de eerste plaats dat de tomaat een mooi plant is die zelfs in de siertuin geen gek figuur slaat en in de tweede plaats dat zij flink wat warmte nodig heeft om gezond op te groeien. De to maten komen immers uit landen met een beduidend warmer klimaat dan het onze. In maart als de tomaat uitgezaaid moet worden, is het buiten veel te koud voor haar. Je kunt haar daarom het beste in een verwarmde kamer in een zaaikistje uitzaaien. Als de plantjes na een week of twee opgekomen zijn,' moeten ze in perspotjes verplant wor den. Deze perspotjes moeten tot half mei in een niet verwarmd vertrek blij ven staan. Daarna kunnen de tomaten in dc tuin uitgeplant worden. Ook bij het uitplanten van de tomaten moet u er rekening meehouden dat de ze groente van warmte houden. Ver zorg de tomaten daarom met warmte. U kunt dit doen door ze een zonnig en beschut plekje in de tuin te geven. Wat dacht u van een plaatsje tegen een zuidmuur? Als u deze muur bo vendien nog wit schildert, hebben de tomaten het helemaal naar hun zin. Het licht -en dus de warmte- wordt zot doende teruggekaatst waardoor ze er tweemaal van kunnen profiteren. Het wit schilderen van een muur lijkt een wat omslachtige en dure werk wijze. Het valt echter best mee. Voor al als je bedenkt dat oplettende tuin ders ontdekt hebben, dat tomaten het liefst op een plekje groeien, waar het vorige jaar ook tomaten gestaan heb ben. Hierdoor kan de muur ieder jaar opnieuw benut worden. In hun voorliefde voor hun soortgenoten gaan de tomaten zelfs over dat ze de voorkeur geven aan een bemesting met compost, die van tomatenafval gemaakt is. Het zijn dus echte kanni balen. BETERE VOORLICHTING JONGE MANNEN ABSOLUTE NOODZAAK Voor hi en oma MARL betuigt Heiloo Hoewe baarhe kennis onze p p/a Koninklijk I nstituut voor de Tropen Mauritskade 63,1092 AD Amsterdam Telefoon (020) 938973* WEG MET DE DIEVEN Als de tomaten nadat je ze op 75 cm. van elkaar uitgeplant hebt, eenmaal aan hun hergroei begonnen zijn, mag je ze niet ongestoord door laten groeien. Als je dit wel doet, vormen de planten veel zijscheuten en bladeren en slechts een paar vruchten. Het is daarom van groot belang dat de zij scheuten en de overtollige bladeren -die a.h.w. de vruchten van de plant stelen- regelmatig weggenomen wor den. Men noemt dit heel toepasselijk dieven. Het dieven doe ik op de vol gende manier: Ik knijp de jonge scheuten die in de hoek tussen de stengels en de bladeren ontstaan, met mijn nagels weg. Dit doe ik voordat zij 10 cm. lang zijn. Aangezien deze scheuten nogal snel groeien, loop ik daartoe tenminste één keer per week de planten langs. Verder verwijder ik bij het dieven nog enkele bladeren van planten die veel loof gevormd hebben. Als het even kan zoek ik hiervoor bladeren uit die vlak boven een tros tomaten groeien. Zodoende krijgen deze meer zonlicht waardoor ze sneller rijp worden. Ook hier merk je weer dat de zonnewarmte voor de tomaat erg belangrijk is. Vooral mannen van 18 tot 45 jaar moeten beter worden voorgelicht over het risico dat zij lopen op hart- en vaat ziekten tengevolge van minder gezon de leefgewoonten. Door een gerichte voorlichting aan deze doelgroep kun nen hart- en vatziekten in Nederland wezenlijk worden teruggedrongen. Dit is de belangrijkste conclusie uit het bevolkingsonderzoek, waarop ir. F. J. Kok, voedingsdeskundige van de Nederlandse Hartstichting, op 26 november 1982 aan de Land bouwhogeschool Wageningen promo veerde. Het onderzoek heeft uitgewezen dat bijna de helft (46%) van de Nederlan ders rookt', een op de drie (30%) ver keerd eet, een op de vijf (18%) te dik is en twee op de vijf (44%) te weinig bewegen. Doel van het onderzoek was na te gaan welke mensen 'minder ge zond' leven en welke factoren hierop van invloed zijn. Van circa 900 mannen en 1.000 vrouwen zijn de voedings-, rook- en bewegingsgewoonten, even als gegevens over lichaamsgewicht a en -lengte geïnventariseerd. Omdat de kans op een hartinfarct sterk stijgt als mensen een aantal riskante gewoonten combineren, is in het onder zoek een nadere analyse gemaakt van de groep van 246 mensen, die er 3 of 4 van die gewoonten tegelijk op na houden,--zoals roken,verkeerd eten, te dik zijn en te weinig bewegen. In deze doelgroep, dié'bij uitsték be langrijk is voor het geven van voor lichting over het ontstaan van hart en vaatziekten, komen verhoudings gewijs 3 keer zoveel mannen als vrou wen voor. De meeste van deze mannen blijken tussen de 18 en 45 jaar oud te zijn, hebben in het algemeen weinig opleiding en zijn overwegend werk zaam in de lagere beroepen. Omge keerd is een gezonde leefwijze veel meer bij vrouwen (67%) dan bij man nen )33%) aangetroffen. Uit het onderzoek blijkt overigens dat meer dan de helft van de doelgroep (55%() van mening is dat ze gezond leven. De smaak van het eten en de prijs, die ervoor moet worden betaald, vinden de mensen uit deze groep belangrijker dan de vraag, of het ge zond is of niet. Ook is men niet erg geïnteresseerd in het minder eten van vet en cholesterol. Het nut van meer bewegen of het stoppen met roken wordt nauwelijks ingezien. op de 1851 t Recto: D Voor FEEST bovenz „OUD' Na 19. LADD1 talen 172-33' '1IT U LETE iANK! its M inslotl toffee: fswe, jjieterr h car: llel. T to "él Als je het over bonen hebt, moet je eigenlijk 2 groepen onderscheiden. In de eerste plaats zijn er de soorten die na de ontdekking van Amerika in de Europese tuinen terechtgekomen zijn. Daarnaast is er ook nog de tuinboon die al sinds de ijzertijd in Europa bekend is. Deze plant komt oorspronkelijk uit Noord-Afrika. Ook nu nog is hij daar in het wild te vinden. De Amerikaanse tak van de bonenfamilie telt heel wat leden. De bekendste zijn de sla-, de pronk-, de snij,- en de bruine boon. Van al deze soorten behalve van de bruine boon zijn zowel stam- als stokvariëteiten te koop. Hieruit kun je afleiden dat je eerst een keuze uit de diverse soorten moet maken voordat je bonezaad bestelt. Nu is deze keuze niet zo moeilijk als hij lijkt. Dit komt doordat de stambonen, dus ook de bruine bonen, direct al afvallen. Zij leveren nl. zo weinig boontjes op dat het zonde is om ze in een kleine tuin uit te zaaien. De stokbonen en de tuinboon blijven dan nog over. Pronkbonen en snijbonen lijken zoveel op elkaar dat het al voldoende is al. één van beide in je tuin hebt staan. Voordat er aan de enlijke teelt van stokbonen begonne. n worden, moe ten de stokken wa 'ngs de bonen komen te groeien, ge, tst worden. Je moet daarbij aan i.«.ci wat dingen denken. In de eerste plaats is het van belang dat de stokken op een gunstig plekje komen te staan. Bij het zoeken van zo'n plekje moet je er rekening mee houden dat bonen echte zonliefhebbers zijn. Het moet dus in de voile zon liggen. Om dezelfde reden moet de rij stokken van zuid naar noord komen te lopen. Zodoende zijn immers alle boneplanten voor het zonlicht dat in ons land voornamelijk uit het zuiden komt, bereikbaar. Tenslotte is het nog van belang dat het stukje grond waarop de stokken komen te staan niet bemest is. Aan mest hebben bonen nl. een hekel. Als er na veel wikken en wegen een geschikt plaatsje voor de stokbonen gevonden is, kan er met het plaatsen van de stokken begonnen worden. Ik doe dit op de volgende manier. Ik steek een aantal stokken keurig op een rij op 70 cm. van elkaar enigszins schuin in de grond. Op 1 m. afstand van de eerste rij doe ik hetzelfde en wel zo dat de punten van de beide rijen stokken elkaar kruisen. Daarna breng ik een stok horizontaal aan die ik op de kruisingen van de staande stokken laat rusten. Aan deze stok bind ik de overige stokken met touw vast. Daarna is het opkweken van de bonen maar een peuleschilletje. Je hoeft alleen maar je vinger een cirkeltje om de voet van de stokken in de grond te trekken en hierin 6 bonen uit te zaaien. Dit moet overigens na 10 mei gebeuren. Daarna is het wachten op de opkomst van de planten en de oogst. Omdat het even duurt voor de bonen produktief worden, vindt je het eerst toch wel jammer dat deze groente zoveel plaats inneemt zonder er direct iets voor terug te geven. Je gaat dan óok van alles verzinnen om de grond tussen de bonestaken te benutten. Ik heb gemerkt dat je dit kunt doen door er direct na het leggen van de bonen snel oogstbare groenten uit te zaaien of te planten. Ik denk hierbij bijv. aan radijs en sla. Dit is mogelijk omdat deze groenten al geoogst zijn voor het moment dat de boneplanten zo groot geworden zijn dat zij te veel zonlicht wegnemen. Als er in je directe omgeving meer mensen wonen die groenten verbouwen kun je soms tot vreemde ontdekkingen komen. Zo viel het mij enkele jaren geleden op dat men een paar huizen verder kans zag om stokbonen te verbouwen die nooit te lijden hadden onder schimmels, terwijl de bonen in mijn tuin ieder nat jaar door deze kwaal aangetast werden. Ik begreep er niets van. De tuinen lage op dezelfde grond en we teelden zelfs dezelfde soort bonen. Gelukkig kon ik de schimmels wel enigszins onder controle houden door geregeld met een fungicide te spuiten, maar blij met de situatie was ik toch niet. Ik stapte dan ook op een dag naar de bezitters van de tuin toe en vroeg hen: „Wat is het geheim van jullie gezonde bonen?" Dit bleek heel simpel te zijn. Zij plukten al bonen als het loof volledig droog was. Schimmels krijgen zodoende geen kans om de planten binnen te dringen. Je moet het maar weten. Over het oogsten'van bonen raak je trouwens nooit uitgepraat. De één zegt: „Je moet ze oogsten als ze heel dun zijn". Een ander beweert weer dat ze veel smakelijker zijn als ze goed dik zijn. Mijn ervaring is dat je het zelf niet voor het zeggen hebt. Je moet immers wel met het oogsten van dunne bonen beginnen, anders zijn er binnen de kortste tijd meer bonen dan je direct gebruiken kunt. Na een poosje raak je dan vanzelf verzeild in de dikkere bonen. Een keuze is er dus eigenlijk niet. Het gebeurt maar al te vaak dat er in een bepaalde week zoveel bonen oogst rijp worden dat je ze niet allemaal direct kunt gebruiken. Je kunt ze dan gewqon aan de planten laten hangen totdat de basten volledig geel en droog geworden zijn. De bonen die in deze basten te vinden zijn, kun je als witte bonen eten. Vooral in tomatensaus smaken zij goed. Zelf verwerk ik ze nogal eens in croquetten. Ik doe dit op de volgende manier. Ik kook de bonen net zolang in wat water tot ze gaar zijn. Daarna vermeng ik ze met een paar rauwe eieren, een gefruit uitje en een handvol broodkruimels. Ik doe dit in een zodanige verhouding dat er een deegachtig geheel ontstaat. Van dit deeg rol ik croquetten die ik vervolgens in eiwit doop. Tenslotte bestrooi ik ze dan nog met paneermeel en bak ik ze op dezelfde manier als oliebollen. Je kunt de overtollige bonen ook direct oogsten en invriezen. Daartoe moet je ze op de gebruikelijke manier koken. Daarna kunnen ze in zakken in de diepvriezer gezet worden. Bonen heb je dus nooit te veel Ve r m a ge re n S to p pe n met roken Een belangrijk deel van de ondervraag den in het landelijk onderzoek wilde graag gezonder leven en zei dan ook een aantal vergeefse pogingen daar toe te hebben ondernomen. Van de te zware mannen had 50% en van de vrouwen 66% één of meer mislukte vermageringspogingen achter de rug. Van de rokers had 39% geprobeerd met roken te stoppen. Aan steun hier bij van familie, vrienden of collega's hechtten ze overigens weinig waarde. Volgens de promovendus zullen voor deze mensen op ruime schaal 'stop- het roken' programma's moeten wor den ontwikkeld, die meer kans op suc ces bieden. Ir. Kok heeft zich ook gebogen over de vraag hoe mensen uit deze groep nu voorgelicht willen worden over een gezonde manier van leven. Televisie scoort hier het hoogst (50%), waar bij er voorkeur is voor speciale pro gramma's. Maar ook voorlichting op school wordt belangrijker gevonden, evenals voorlichting via de huisarts. Jaarthema 1983 De Nederlandse Hartstichting heeft als jaarthema voor 1983 gekozen 'Hart en Risicofactoren' en zal mede aan de hand van de resultaten van dit on derzoek een landelijke voorlichtings campagne voeren om de hart- en vaat ziekten in Nederland verder terug te dringen. Voor nadere inlichtingen: Nederlandse Hartstichting, Sophia- laan 10, 2514 JR 's-Gravenhage, tel. 070 - 924292. •[oor •JEN - ïties, •ïiten 'afé I el. 33 )it bli -tENW ■ieeft i iel. 0 air. 'ABA ilRAA .'•'ANN nersti fe kc e T nach. nach. NSTt iS •Tondt m Rechte Hondsbosschelaan 22 - Heiloo

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1982 | | pagina 16